כותרות TheMarker >
  ';

  חברים בקהילה (1108)

  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  צ'יקיטיקה...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אלוןארמה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אס לב אדום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אחר40
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  גליתZ
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  hkadman
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ההוא משם.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  kobi345
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רובינזוןקרוזו
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  shulamit
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  קורדווינר סמית

  6 תגובות   יום שבת, 31/3/07, 21:59

  קורדווינר סמית הוא שמו הספרותי של דר' פול אנטוני מיירון לינברגר

  (יליד ארה"ב   1913-1966)

   

  ''

   

     

  חיים קצרים ועשירים

     

  מרבית חייו של לינברגר היו בעיקר בתחום הדיפלומטיה והצבא, ולא בתחום המד"ב. אביו שהיה דיפלומט במזרח הרחוק, גידל אותו תחת השפעת התרבות המזרחית, כאשר הסנדק של פ.א.מ לינברגר, היה המנהיג הסיני סון יט סן, ממייסדי הרפובליקה הסינית. את הדוקטורט בתחום מדעי המדינה, סיים בגיל 23.

  עם הרקע הדיפלומטי וידע מספר רב של שפות,  גויס למודיעין של הצבא האמריקאי. כישוריו החריגים, ודמיונו המפותח הדהימו את מפקדיו, והוא נחשב לפריק.

   למרות זאת, פ.א.מ לינברגר כותב את הספר "לוחמה פסיכולוגית" (1948), ויוצר לראשונה את המושג הלשוני הזה – לוחמה פסיכולוגית, בעולם המודיעין הצבאי(עד היום הספר נחשב כספר מכונן בתחום). מאז ואילך המשיך לכתוב ספרים בתחום הדיפלומטיה ומלחמה.

   

   פ.א.מ לינברגר השתתף בתהליכי קבלת ההחלטות במלחמות המזרח בהן ארה"ב הייתה מעורבת, כולל יעוץ לנשיא קנדי – כל זאת, למעט מלחמת וויטנאם, ממנה סלד.

   במלחמת קוריאה-מלייה, הוצנח לינברגר מאחורי קווי הכוחות הסינים, שהיו במצב קשה. מכיוון שהמצב של כניעה היה מצב של חוסר כבוד, היה עלול להתרחש שם טבח. לינברגר שכנע את הכוחות הנכנעים להניח את נשקם, ולצעוק בסינית "כבוד", "חובה", "אנושיות", שנשמעו לצד השני כמו " אני נכנע" .

   הוא מת בגיל צעיר לאחר מחלה.

     

  סופר צללים בשם סמית

    

  כבר בגיל נעורים כתב את הסיפור War No 81-q   לעלון ביה"ס, אולם מגיוסו לצבא, שמר פ.א.מ לינברגר, על חשאיות בכל הקשור לכתיבת מד"ב, או ספרות פופולרית. הוא כותב ספר פופולרי על ריגול – "אטומסק" תחת השם קרלמייקל סמית – ספר באורך מלא.

   בשנות החמישים הוא מתחיל לברוא את סדרת הסיפורים הקצרה, שהפכה לאגדה בקרב חובבי המד"ב – זהו עולמו המיוחד של קורדווינר סמית ( אין להם שם מדויק וכל ספר שקיבץ את סיפוריו נתן להם שם אחר). סיפורו "הסורקים חיים לשווא"(   Scanners Live In Vain  ) היה הראשון בסדרת סיפורים קצרים, והוא פורסם במגזין פנטסייה עלום שם. הסיפור כמעט וחמק מעיני העולם, ואולי היינו מאבדים את קורדווינר סמית ועולמו.

   אבל בסופו של דבר הוא התגלה , ונאסף, ושמו של קורדווינר התגלה...( תודה מיוחדת לפרדריק פול - אף הוא סופר מד"ב, שיחד עם ג'ודית מריל הכניסו את סמית לאנטולוגיה שלהם) כך נחשף סמית לציבור רחב יותר, ונוצר ביקוש לסיפוריו. עוד סיפור ועוד אחד...

  ועולמו המיוחד התגלה -  סמית החליט ללכת על כל הקופה - סמית החליט ליצור יותר מ 10000 שנות היסטוריה עתידנית.

    

    עומק היצירה של קורדווינר סמית

   

   קורדווינר סמית, נחשב כאחד שלא כתב הרבה, בערך 27 סיפורים קצרים (חלקם נכתבו על ידי רעייתו מתוך המחברת שלו), ושתיים או שלוש נובלות בתחום המדע בדיוני (חלק מסיפוריו לעיתים חוברו לנובלה ולעיתים הופרדו) . אבל למרות הדלות הכמותית, קיבל העולם יצירה גדולה.

   מפתיע, שהחשובים מפז, הם סיפוריו הקצרים, ולא הנובלות. אסופת הסיפורים הקצרים שלו, הם סיפורים שקשה לשכוח, ולא קיים סופר בתחום המד"ב (לא מישהו שאני מכיר), שכמות כל כך קטנה של סיפורים קצרים שכתב, קובצה לשלם מדהים, השווה אלף מונים מסך הבודדים.

   קורדווינר סמית ניחן בכישרון ספרותי מיוחד וקשה לחיקוי, המשלב טכניקת כתיבה סינית עתיקה. בחלק מסיפוריו ניתן לחוש במודגש בטכניקה הזאת, הזורקת לקורא בתחילת הסיפור, את כל ההפתעה והפואנטה של הסיפור, ואח"כ אט אט חושף המחבר את הסיפור האמיתי, מותיר לקורא את השאלה : האם ההגדרה ההתחלתית הייתה נכונה?

   שליטתו המדהימה בטכניקה זאת, לא נמדדת רק בקושי בבניית הקדמה בסגנון עתיק זה אלא גם ביכולת להפוך את ההקדמה לחלק ברור וקריא לקורא המערבי. בניגוד לזרם השולט בשנות החמישים והשישים, הז'אנר המד"ב טכני, סמית עסק בעיקר בנושאים חברתיים, או בן אדם לאדם.

  גם רובוטים וגם חיות קיבלו אצל סמית פרוסנליות של בני אדם, ויחס חם שמעורר אצל הקורא הזדהות עמוקה עם הדמות הלא אנושית.

  למרות "הכיוון הרך" אותו בחר, לסמית ישם רעיונות טכניים מעולים שאותם פירט, כדרך אגב בסיפוריו. הליידי שהושיטה את הנשמה - מתאר בפרוטרוט מבנה של ספינת מפרש פוטונית. זהו תיאור טכני ראשון לתפעול ספינה כזאת בעולם ספרות המד"ב.  החברה הפלנטרית - The Planetary Society  מתכוונת להשיק ספינת חלל שתונע על ידי מפרש פוטוני בשנת 2010. במטען הקטן אותו תישא יהיה עותק מסיפורו של קורדווינר סמית - הליידי שהשיטה את הנשמה.

  בסיפורו המפורסם, הסורקים חיים לשווא, ניתן לחוש את הגישה הביזארית של סמית למכונה. התיאורים המרתיעים על הקייבורג האנושי - גיבור הסיפור, מפורטים וממש גורמים לתחושת אי נוחות. סמית יודע לתפעל את המכונות בצורה מרהיבה, אבל הוא גם מציג את זה בצורה ריאלית. כלומר, סמית  מקלף את המכונה ומציג אותה כקליפת מתכת מעיקה בלבד ובלי שום הילה.

  גם בסיפורו "זהובה הייתה הספינה הו..הו" הרעיונות הטכנים של סמית משתוללים בתחום הטכנולוגיה השולטת והנשלטת. סמית מראה לנו איך הטכנולוגיה המלאכותית מתחברת לאדם. במקרה אחד האדם משבש את המכונות וגורם לניצחון בקרב, ובמקרה השני המכונה שולטת בקברניט השוכב בביתו ומשועבד לחוויה הסינטטית. אולם, למרות הקונפליקט הקשה הזה, סמית מראה לנו איזה צד הוא בוחר - בסוף הסיפור הקברניט מחליט להנות מהחוויה הריאלית והאמיתית שעברה עליו ולדחות את העונג של החוויה הסינטטית אותה מספקת המכונה. דרך אגב, הרעיון שהצגתי כאן הוא פנינה/רעיון קטן בתוך סיפור ספציפי זה.

  בהרבה מסיפוריו שותל סמית פנינים קטנות המהוות רעיונות גדולים אותם הוא מחביא בתוך הסיפור הגדול.

  לא לחינם עורכי ספרות מד"ב וסופרים בתחום מגדירים את סיפוריו כקאלט!

  הכתיבה המיוחדת הזאת, יותר מידי מיוחדת במינה.

  זה מסביר מדוע קורדווינר סמית, חוזר ומופיע במהדורות חוזרות של ספריו, ועדין מדובר עשרות שנים אחרי מותו.  

   

  היקום של ק.סמית

   

  היקום של ק. סמית, מתפרש לכל הכיוונים, ולאיזה טווח שהקורא מעוניין לסייג. גם הזמן בסיפוריו, נמתח אלפי שנים לכל כיוון. למרות שיש סדר, ויש רמזים, קשה לקלוט את רוחב היריעה של היקום הזה. מרבית הסקירות שקראתי עליו, נפלו למלכודת הכרונולגיה של היקום של סמית. אני להבדיל אשתדל שלא להיכנס לשם. כל סיפור קצר שלו, הוא עלילה בפני עצמה, ורק עצמות בודדות נזרקות לנו מידי פעם, כדי לתת  לנו זווית חדשה של הזמן והמקום בכרונולוגיה של היקום הסימית'י. כל סיפור מחבר לנו את הפאזל לתמונה ברורה קצת יותר – חובקת הפתעות, ומרחבים עצומים של אלפי שנים.

  כך יוצא, שכשקוראים סיפור חדש, למעשה קיבלנו בנוסף, עדכון עלילת הסיפור הכללי על התרבות האנושית ויקומו של סמית.

  לפני שאצלול איתכם לעולם הזה, צריך להבין שכל סיפור מסיפוריו, עומד במקומו, ואינו קשור לסיפור אחר – יש לו בשר איכויות, וטעם שונה מכל סיפור אחר ( מה שמסביר את החריטה העמוקה שנצרבת במוחו של הקורא) – כמו כן, כמו שהבטחתי, לא נתעסק עם הכרונולגיה, אלה עם הזווית האישית שלי.

  בעולמו של סמית, שוררי השגחה (השליטים האבסולוטים של האנושות), מנהלים את היקום לפי כללים שאינם ברורים לאנשים הפשוטים. החוקים העיקרים שלהם, עוסקים, בשמירה על האדם, ותרבותו. אין הם מתעסקים בשמירה על הכלכלה, המדיניות הפוליטית, המשטר, והחוק, הבין גלקטי. ובכל זאת, כולם בסופו של דבר כפופים להחלטתם של שרי-על אלה.

  כל מערך ההשגחה הזה נקרא Instrumentality שם כשלעעצמו שם לא ברור בהקשר לתפקידם של הלורדים הללו. מדוע הם קשורים למכשירים?  אני הייתי הולך על הכיוון של משגוחים - כמין מכשירים שתפקידם לעקוב ולהשגיח. בכך הם הופכים לשרי המשגוחים, ועתה ניתן לחזור ולהסתפק בתרגום הספר הראשון שפורסם בעברית - כוכב השאול ומשם להמשיך ולהשתמש בשם שוררי ההשגחה. לא הייתי שולל שיש כאן איזה מתיחת ביקורת מוסוות כנגד הלורדים הללו, ביקורת המגמדת את מעשיהם וומשווה אותם למכונות מעקב חסרות לב.

  אם כך, סמית אינו מספר לנו בפרוטרוט על שוררי ההשגחה, ורק מאוסף רמיזות, וגיבורים המככבים בסיפוריו אנו למדים, שמעבר לכוחם האינטלקטי של השוררים, הם בסה"כ בני אדם – נתונים לתאוות כוח, עושר, אהבה, שנאה, ..הרבה משחקי כוח פוליטיים, ותככנות שמלווה את השוררים הללו, הנאלצים מכוח כישוריהם האישים, לקבל החלטות אישיות, המשפיעות על שאר ברואי העולם (לעיתים נכונות ולעיתים לא).

   הגיבורים, בסיפוריו של סמית, הם גיבורים, הנקלעים בדרך כלל, שלא מרצונם, לבעיות הקשורות לעניינים מהותיים, העומדים על הפרק – ולעיתים רבות יאלצו להתמודד עם האוליגרכיה של שוררי היקום.

   הקברניט סוזדל, עשה טעות המביאה את התרבות האנושית לסכנה, והוא יאלץ לבצע פשע להגנת האנושות. על הפשע שהציל את האנושות,  חזרתו כדי לספר את הסיפור ולהזהיר, הוא נשפט ונענש ע"י שוררי ההשגחה, ובסוף נדון לכליאה בכוכב ושמו שאול.

   שלא נחשוב, שלשוררים היו חיים קלים, גם הם בינם לבין עצמם נאלצו להחביא סודות ( וקשה מאוד להחביא סודות מהם), במיוחד בסיפור "הגבירה מעיר המוקיונים". שם, מתרחשת מהפכה של ממש מתחת לרגלים שלהם, בהם כוחות מלמטה חוברים לבצע שינוי מהותי במעמדם של נחותי האדם ( לא אגלה לכם מי אלה נחותי האדם).

   גם הקצין הצבאי טדסקו, נתקל בהם – בעצם הם כבר שמו עליו עין מזמן. הוא יוצא לקרב נגד אימפריה שלמה כשמצטרפים אליו אידיוט  כרונופטי, ילדה היסטרית, ספינה מזוייפת ותאווה לסם וכבוד. סה"כ ארבעה יוצאים לקרב נגד האויב הגדול. זהו קרב מלוכלך ביותר, שמדגיש עד כמה חוסר מצפון יש לשוררים.

    

  שם בעולם המוזר תוכלו לפגוש את חמל האגדית( אשת התענוגות החתולית), את הלן שהשיטה את ספינת הנשמה לכוכבים, את הקברניט האגדי ששרף את מוחו לשמחת אשתו. כמו כן, תפגשו סתם בחור צעיר ופשוט, שנענש, והגיע בטעות לכוכב השאול – שם, גם תבינו מה זה שאול. כמו כן, לא תוכלו לשכוח את הגניבה הגדולה המתוכננת על ידי פלנטה של גנבים, לגניבת האוצר הגדול ביותר ביקום, הנמצא בכוכב השמור ביותר, שתושביו המסכנים, משלמים מיסים של מאות אלפי אחוזים על מוצרים מיובאים, ומאמינים שהמלכה הבריטית עוד תחזור.

   

   בעולם המוזר הזה, האדם נמצא תמיד במקום הראשון ליתר דיוק, האנושיות. לא המכונה המופלאה, לא הסם מאריך החיים, ולא ספינות העלעול האדירות. בעולמו של סמית, האנושיות מתגלית, ונחפרת מתוך כרונולוגיה של אלפי שנות היסטוריה בחלל. סמית יציג בצורה מדויקת, איך היא אובדת לנו, ואיך היא תימצא מחדש.

   

   בסיפור שדרות אלפא רלפא, עושים דרכם אישה צעירה, ושני גברים, את המסע לעולם האנושי המחודש- שדרות ענק ישנות, מוליכות אל על – אל עבר עתיד לא ידוע, ועבר נשכח. ממצב בטוח, הנתון להשגחה, הם עושים דרכם, לגילוי האהבה, הקנאה, השנאה והמוות – מצב ללא השגחה.

  מה שבטוח, שהם גילו, כי הם אנושיים – ולא היה צורך במחשב הישן שמנבא עתידות, כדי לגלות זאת.

   

  ''

  נספח :

  יש הטוענים כי הסרט קיי-פקס, המושתת על סיפור מפורסם של הפסיכולוג הידוע רוברט לינדנר, מספר למעשה על הטיפול הפסיכולוגי בדר' פול אנטוני מיירון לינברגר - הוא קורדווינר סמית. וכי רק ק. סמית, ועושרו הדמיוני, יכולים היו להטריף את רוברט לינדנר - ולשכנע אותו שאולי קיים יקום כזה.

  קירק אלן שבסיפור של לינדנר, מציג פסיכוזה על אמונה, כי הוא הגיע מעולם אחר. לינדנר משתתף בפסיכוזה הזאת, ואט אט הופך להיות מכור לסיפור המשכנע הזה.

   

  מה שמצחיק, שבסוף הסיפור, קירק אלן כמעט ושכנע את הדוקטור בקיומו של העולם הדמיוני ( הוא השתמש בסיפורים, שרטוטים, ומפות), והוא נאלץ לעצור את הטיפול.

  המטופל : " דוקטור, אני חייב להודות שכל הסיפור היה בלוף..."

  המטפל : "למה עשית זאת"

  המטופל : "אני מתחיל להיות חרד למצבך"

   

  בסיס הטענה של חובבי המד"ב, שקירק אלן הוא ק. סמית היא, שמפקדיו של

  הקצין פול אנטוני מיירון לינברגר - הוא קורדווינר סמית, אילצו אותו ללכת לטיפול אצל דר' לינדרנר.

   

   

   

   

   

   

   

  ספרים שיצאו בארץ - הוצאת עם עובד :

  כוכב ושמו שאול - המיטב בין סיפוריו הקצרים.

  נוסטרליה - נובלה

   

  ספר שיצא בהוצאת קדמת עדן :

  מסע אל שלושת העולמות - נובלה

   

  קישורים :

  סנייק - מי כתב את חולית

  אלי אשד - סקירה מורחבת על ק. סמית

  ניר יניר - איש העולם המוזר

  רשימת ספריו

  אתר הבית של סמית

   

  ''
  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/11/18 19:51:
   כתבה מהרדיו על סמית https://www.kan.org.il/Podcast/item.aspx?pid=9603
     3/9/12 10:39:
   מי מכיר ומי יודע?
     7/5/09 07:01:

   אל סמית התוודעתי לראשונה בעקבות "לראות" -קובץ הסיפורים של הארלן אליסון-באחד מהcommentery שהקדים אליסון לפני כל סיפורון.אליסון העריץ את הבחור ושאב ממנו השראה, והשתמש בשם "קורדווינר בירד" מדי פעם כשם עת.

   את הגרסא הישנה, ולימים התברר לי די נדירה של "כוכב ושמו שאול " בהוצאת עם עובד- מצאתי במעין באזאר יד שניה מאולתר בפאתי שבוע הספר בתל אביב לפני כמה שנים , שם קניתי אותו בסכום מגוחך של לא יותר מעשרים שלושים שקלים,אם אני זוכר נכון.

   אני רואה שהכל כבר נאמר, על אותו סופר מיוחד במינו שהגיע מרקע מיוחד וידע ליצור עולמות רחוקים מוזרים ושונים מכל סופר אחר, במיוחד יחסית לאותה תקופה,ולדעתי גם להיום.

   לא כל אחד יתחבר, אבל מי שיאהב לא ישכח את הטעם המיוחד הזה.

     12/4/08 13:51:

   סנייק,

    סמית הוא אחד הסופרים האהובים עלי,

   תיקון קטן לכתבה,

   לפני כמה חודשים יצא ספר נוסף של סמית "מסע אל שלושה עולמות"

    בהוצאת "קדמת עדן"

     2/4/07 14:31:

   אוהבת ללמוד.  מגניב

     1/4/07 00:55:
   קראתי את כוכב ושמו שאול ונוסטריליה בגיל צעיר, היום אני מבין שצעיר מדי. תודה על הסקירה, עושה חשק לקנות את כל כתביו (מרחק קליקים ספורים באמזון).

   פרופיל

   סנייק
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פרטי קהילה

   מדע בדיוני ופנטזיה

   קהילת מדע בדיוני, פנטזיה, ספקולטיבי.כל מה שבתחום.

   ספרים