כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עד כמה חולה הכלכלה האמריקנית / עד כמה רקוב התפוח ???

  1 תגובות   יום שישי , 7/3/08, 12:15

  עד כמה חולה הכלכלה האמריקנית???

   

  במשך ה-15 השנים האחרונות בנקים מרכזיים באסיה , החזיקו את המטבע נמוך , ע"מ , לקבל פיתוח מואץ , ע"י , השפעה על שערי החליפין ושערי הריבית , כך , שלא היה לה סיכוי לשלוט על שוק הכסף (מה שהביא לרזרבות בהיצע הכסף) , לכן , משקיעים החליטו להרחיב את השקעותיהם למדינות ה OECD , מה שהגדיר ריבית נמוכה לצרכן האמריקאי וגרם ל:השקעות יתר בסין , הגדלת הביקושים , החזקת אינפלציה נמוכה ולגרעון עצום שמתבטא במאזן התשלומים , לאחר מכן , הכסף הזול עבר לאירופה וחוזר חלילה.. עד לפני שנתיים שהמערכת החלה לחרוק – ה-$ נעשה פחות ופחות אטרקטיבי , האינפלציה בסין הולכת וגדלה , המדיניות המוניטארית המרחיבה גורמת להיצע של כסף בסין , סינגפור ואינדונזיה וכתוצאה מכך ההשקעות עברו למדינות המתעוררות ונזלו בעיקר מארה"ב ואירופה.

   

  רמת התעסוקה היא זו שממתנת את המיתון בארה"ב , רמת הסקרים של ה-ISM מצביעים על כך שהמיתון "כבר שם" , זאת אנו רואים ע"פ ההזמנות למוצרים בני קיימא אשר יורדים באופן קבוע.

   

  הסקטורים בארה"ב מראים על כך שהבידור , חינוך , תרבות ושירותים עסקיים על חוסר מיתון לעומת הסקטור הפיננסי , הקמעונאי והבנייה אשר מראים על מיתון וזהו ה"ריקבון שבתפוח".

   

  חובות הצרכן האמריקני:

   

  בחוב הלאומי ללא הממשלה , קיימת מגמה ברורה של עלייה , אך לא ממשלת ארה"ב אחראית עיקרית לחוב הפנימי , אלא דווקא , הצרכן האמריקני שצובר עוד ועוד חובות , זה לא אמור להדליק נורה אדומה, שכן , לא נכון להשוות את ההוצאה של הצרכן האמריקני להכנסותיו אלא לנכסים אותם הוא צובר.

  ברגע שעברנו לכלכלה החדשנית , הסיכויים שהוא יפוטר קטנים , ולכן הוא יכול להרשות לעצמו סיכונים גבוהים יותר (הוצאות גבוהות יותר).

  הצרכן האמריקני , צבר לעצמו הרבה חובות "הודות" לריבית הנמוכה , מה שיהווה בעיה ברגע הראשון שנראה אינפלציה הולכת וגדלה בארה"ב שלא לדבר על אינפלציה מתפרצת...

   

  רמת המחירים והאינפלציה:

   

  עד לפני חודשיים , המשק האמריקאי היה ברמה "נסבלת" , אך כתוצאה מהלחימה באינפלציה ועידוד הכלכלה של ה'פד' , הריבית ירדה , כתוצאה מכך , הציפיות האינפלציוניות נופלות וזאת ניתן לראות ברמות האג"חים לעומת רמת הסקרים שמראה על עלייה ברמת הציפיות האינפלציוניות.

   

  פרמיית הסיכון / עד כמה התפוח רקוב?

   

  אם לוקחים את מרווחי המחירים והתשואות בין האג"חים המדורגים BBB לבין אלו שמדורגים AAA , פרמיית הסיכון הייתה נמוכה שלא לצורך ובזמן האחרון עלתה חדות , התנהגות משקיעים זו , מראה על בריחה להשקעות בטוחות יותר – מאג"ח "זבל" לאג"ח בטוחות יותר וברמה גבוהה יותר.

   

  הלחץ הפיננסי בכלכלה האמריקנית די גבוה , מה שחשוד הוא נזילות הבנקים , לכאורה , במצב לא ממש גרוע – הפרופורציה של הון הבעלים בנכסי הבנק נמצא במצב די טוב , השאלה היא מה יכולתם לממש את הנכסים..

   

  השוק מעניש את הסקטור הבנקאי ואת האג"חים שלו כנגד האג"חים הממשלתיים בעיקר בגלל משבר הסאב-פריים.

   

  אנו עדים לגידול האשראי הבנקאי המתון לעומת מוצרים שעברו "איגוח" (גידול מוגבר) – אג"ח מגובות נכסים.

   

  האם לרוץ ולקנות את מניות הבנקים???

   

  מחיקות משבר הסאב-פריים היו בערך של B175$ , כאשר ההתפלגות היא :

  ברוקרים ובתי השקעות B50$

  בנקים מסחריים B48$

  בנקים זרים B45$

  מתמחים באשראי משכנתאות B18$

  מבטחי "איגוח" B11$

  מבטחים אחרים  B8$

   

  הבעיה היא שאם מחשבים חישובים גסים , מגלים , שמחיקות הסאב-פריים הברה יותר גבוהות ומסתכמות בכB350-B400$ , אם כך , היכן נמצאים כ-B200$ שטרם הוצהרו???

   

  הבנקים הגדולים הם אלו שיצטרכו לספוג את רוב המחיקות , אם יתברר כי המחיקות נמצאות אצלהם או לחילופין אצל מבטחי האשראי , מה שיגרום למשבר כלכלי עמוק עוד יותר , אך , אם המחיקות יהיו אצל קרנות הפנסיה , המשבר יהיה" פחות גרוע" , כיוון , שזה יתבטא בכיסיהם העמוקים של הפנסיונרים.

   

  עקב חובת דיווח חד שנתי ולא חד-רבעוני , ישנה סבירות גבוהה שנראה לקראת אוגוסט 2008 מחיקות נוספות ואז נהיה הרבה יותר חכמים ונראה היכן מסתתרות המחיקות.

   

  האפקטיביות של המדיניות המוניטארית:

   

  ההיסטוריה המאוחרת של המדיניות המוניטארית המרחיבה , תנסה לפצות על כך בהווה ובעתיד , אם המשק ייכנס למיתון אין צל של ספק שהורדות הריבית תימשכנה , קיימת קורולציה הפוכה בין עקום התשואה לריבית ה'פד' , עקום התשואה לא מספיק תלול ולכן הוא חיובי.

   

  שוק המניות האמריקני:

   

  שוק המניות האמריקאי עלה כ-10% בשנת 2007 וכ-66% ב-5 השנים האחרונות.

  המניות האמריקניות לא זולות אך גם לא יקרות , אלא , משקפות מחיר הוגן , בעיקר במניות המחלקות דיבידנד גבוה.

   

  מצב הרוח של המשקיעים הפרטיים , מאד פסימי , אך , לע"ז היועצים מטבע עיסוקם הרבה יותר אופטימיים , ואילו מצד שלישי הסוחרים אדישים .

   

  תנודתיות השוק גבוהה מאד והיחס P/C גבוה מ-1 מה שמעיד על הפסימיות – השוק האמריקאי מתמחר את מניות בצורה פסימית.

   

  בחודש ינואר , סקטור הבנייה , (למרות הדימום במדדים) , זכה לעליות מחירים של 27% לעומת ירידה של כ-6% במדד ה-S&P.

   

  מה מיתון אומר על שוק המניות?

  הממוצעים של השנים בהן המשק האמריקני היה בעת מיתון מראים על כך ששוק המניות יורד בממוצע 27% ונמשך כ-14 חודשים.

   

   

  גורל ה-$ האמריקאי:

   

  לכאורה , ה-$ היה אמור להתחזק , עקב , ההתאוששות במאזן התשלומים.

  היצע הכסף באירופה גבוה מהיצע הכסף בארה"ב , מה שמצביע על הגעה לתחתית של ה-$ , אך , להמר על הין יהיה "משתלם" יותר מאשר להמר על ה-$.

   

  ה-$ הפך בגלל ירידתו למטבע החביב למימון בינ"ל , ההשערה היא שהסינים אומרים שהמטבע הסיני יתחזק יותר מאשר ה-$.

   

  לפי תחזיות:

   


  * - התמ"ג האמריקני יגדל ב1.5% בשנת 2008 וב2.5% בשנת 2009.
  • * - הכלכלה נהנית מצריכה גואה ע"פ שנים מרובות כתוצאה מנסיבות מיוחדות במערכת הפיננסית העולמית ותפקידו של ה-$ בסחר העולמי.
  • * - המשבר בשוק הנדל"ן , הזעזועים הפיננסים והנפילה בכוח הקנייה היצרני יביאו למיתון/האטה משמעותית בכלכלה הריאלית.
  • * - הכלכלה לא תיכנס למיתון עמוק בגלל הצמיחה הבריאה של הכלכלות המתפתחות והפעילות האגרסיבית המרחיבה של מדיניות מוניטארית ופיסקאלית.
  • * - לצבירת החובות בטווח הארוך יחד עם חולשת ה-$ וצמיחה כלכלית יביאו את המשק למצב של שיווי משקל.
  • * - חוסנן של חברות אמריקניות הולך ופוחת.
  • * - הצפי שהבנק המרכזי יעשה מאמצים ניכרים לעודד את הכלכלה ויוריד את הריבית ל-2% גדול ואף ל-1% ואולי אף לכיוון ה-0%.
  • * - אינפלציית הליבה יכולה לא להיחשב כבעיה המרכזית אך תשתנה בעתיד.

   

  השלכות להשקעה:

   

  השקעה במניות בתשואת חסר במבט היסטורי במדדי הבנייה והבנקאות המחלקות דיבידנד גבוה יכולה להשתלם לטווח ארוך , ואילו בטווח הקצר מדדי המניות בארה"ב יכולים ליפול בעוד כ-10% בחצי השנה הקרובה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/3/08 20:06:

   ניתוך מענין וממצה את הגישה הכללית ,אבל כמו כל ניתוח ותחזית מותנה בפרמטרים המוזכרים ללא חיזוי והנחה  באם יהיו שינוים לא צפוים ברמה עולמית או נקודית .

   פרופיל

   ניר_וויס
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פרטי קהילה

   וול סטריט - שוק ההון האמריקאי

   בין אם אתם סוחרים או משקיעים ,חובבים או מקצוענים שזה עיסוקם העיקרי, כאן תמצאו מידע שמושי ,נתוחי שוק ,מאמרים, תובנות ורעיונות וכמובן הזדמנויות "חמות" למסחר והשקעה בשווקים בוול סטריט.

   שווקים פיננסיים