כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ארכיון : 5/2012

  7 תגובות   יום ראשון, 20/5/12, 17:07

   

  מתוך ספרה של עליזה ויטיס-שומרון "נעורים באש" (עמ' 74-75)

   

  "יום אחד נקראנו לאספת הגדוד ב"ריכוז", לפגישה עם שליחה שהגיעה מגטו וילנה. אני חושבת ששמה היה שרנקה (או אולי רחל?).

  כולנו ישבנו על הרצפה ולפנינו אישה צעירה, כבת עשרים ושתיים, שבשערותיה זרקה כבר שיבה. באור הדמדומים נראתה יפה ואצילה, ובעיניה מבט כבוי.

   

  "היה זה ליל זוועות. אנו, חברי 'השומר הצעיר', הסתתרנו בדירה אחת. הקשבנו לקולות מהרחוב. מכוניות הגרמנים נעצרו ואז נשמעו קולות, צעקות, יריות, בכי קורע לב. כך הם פינו רחוב אחרי רחוב. לאן? ליער בקרבת העיר, פונאר – כנראה גיא ההריגה.

  אלפי יהודים כבר הובלו לשם. יש לנו עדים שברחו מן הבור וסיפרו שמעמידים אנשים, נשים וילדים בשורות על שפת הבור ויורים בהם. אנו חיים בפחד תמידי. באתי לספר לכם ולהזהיר אתכם. יש לנו ידיעות בטוחות על חיסול גטאות בכל מזרח פולין, באוקראינה ובליטא.

  אנו החלטנו להתגונן, הנוער שנותר בגטו החליט לא ללכת כצאן לטבח. מחציתנו יישארו בגטו, והשאר ינסו לפרוץ דרך אל הפרטיזנים. אבא קובנר כתב כרוז הקורא ללחימה.

  הכרוז קורא להתנגדות מזוינת נגד הנאצים: לא נלך כצאן לטבח!

  החלטנו שכאשר יבוא עלינו הקץ, לא נמות בלי להתגונן. ואם יחסר הנשק, נירק להם בפרצוף; לפחות נראה להם את הבוז שאנו רוחשים להם, וכך ניפול. אבל מעשינו לא יישכחו."

  דבריה קלחו, אך לעיתים נשבר קולה והשתררה דממה מעיקה.

  היינו בהלם, קשה היה להאמין – הייתכן שרוצחים נשים וילדים?

  חזרנו משם בחבורה. חושך ירד ורחוב קרמליצקה היה מלא בהמוני אדם הממהרים הביתה לפני העוצר, על בגדי רבים סיכת זרחן המאירה בחושך ועוזרת לפלס דרך בתוך ההמון.

  חשבתי בליבי: זה מה שמחכה גם לנו? לא ייתכן שבני אדם חפים מפשע ייהרגו כך סתם! הדבר ייוודע לעולם ויקימו קול צעקה. יהודי אמריקה וארץ-ישראל לא יתנו שכך יקרה.

  האמנם? ימים יגידו וההיסטוריה תתחשבן אתם."

   

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   code2hope

   מעורר ומורד בכח המשיכה, לעבר התקווה

   פרופיל

   הקו א-ל התקווה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   פיד RSS