כותרות TheMarker >
  ';

  סודותיה של שדכנית - הלנה עמרם

  פלירט-נט
  (קטע מתוך ספרו של פרופ' אהרון בן-זאב, \"אהבה ברשת\")שהייתי חייבת לפרסמו כאן באתר ודיבר
  אלי מאוד "חובה לקרוא" שלכם הלנה עמרם
  מלאכים עפים מפני שהם לוקחים את עצמם בקלות.
  (ג' ק' צ'סטרטון)

  ההיבט הקליל והמענג של הרומן-נט מסביר את הזיקה בינו לבין פלירט. פלירט מוסיף טעם לחיים ומחזק גישה חיובית כלפי אנשים
  אחרים. פלירט יכול להיות כרוך בחנופה, אבל כזו שקרובה יותר לדברי הלל מאשר לשקרים. פלירט תורם לאווירה רגועה ומהנה. הואר קשור לסקרנות, להומור, לדמיון ולאמפתיה. בפלירט יש תחכום, יש בו עקיצות אינטלקטואליות שמתובלות בהיבטים רגשיים. הפלירט אינו פעילות מינית של ממש, ואולם הוא טומן בחובו תחליף מענג ליחסי מין. במהלך הפלירט, נפשו של כל צד מגורה וזה מאפשר פתיחות רגשית ודיאלוג מהנה בין השניים. ביסוד הפלירט עומדת רומנטיקה משעשעת וחסרת משמעות עמוקה. ואכן, הפלירט הוא פעילות לא תכליתית ולא מזיקה. אחת מהיועצות לנימוסים והליכות מציינת:
  \"על מנת לשמור על הפלירט שלא יחרוג מגבול הטעם הטוב, יש לבצעו בצורה הולמת. פירושו של דבר הוא כי אם אתה מנהל פלירט, עליך להקפיד על טאקט ולהבין שפלירט מתבצע במנות קטנות. עליך להכיר את ההעדפות האישיות של האדם שעימו מתנהל הפלירט, משום שמדובר במשחק שבמהלכו אתה משתעשע עם מישהו. למרות החשיבות המועטה שלו. אין מקום לחוצפה. הפלירט צריך להתבצע במקומות רגילים, מבלי לחרוג משגרת היומיום. משום שאינך רוצה שהאנשים הצופים בך יחשדו שאיבדת את נאמנותך לאהובתך משום שבחרת להשתעשע באופן חסר חשיבות עם מישהי אחרת\".
  בכל מה שנוגע לפלירט-נט, מרבית האנשים מחפשים בבני הזוג את התכונות הבאות: כנות, הפגנת עניין, אינטליגנציה, היבטים מיניים לא מאיימים ולא רציניים, ידידות, תחומי עניין וטעמים משותפים וכמובן, חוש הומור. בחדר צ'ט בשם \"נשואים ומפלרטטים\", מומלץ לאנשים להתייחס לפלירט כמו לתענוג צרוף, דרך טובה לתרגל מיומנויות חברתיות ולגרום לך ולאדם שאיתו אתה מנהל פלירט להרגיש טוב יותר בקשר לעצמכם. האתר הזה, שהמוטו שלו הוא \"נשואים, אך לא מתים\", מבי את הפירוש הבא של המונח \"פלירט\": פ – פה חלקלק (חנופה), ל- להקשיב, י- יצירת עניין, ר – רמת אחריות, ט – טוב לסמוך על עצמך.
  בפלירט מעורבים היבטים שנראים מנוגדים: כנות, ומצד שני העמדת פנים (שבאה לידי ביטוי בחנופה), דאגה לזולת באמצעות הקשבה והבעת עניין, ובמקביל לא לקחת את האחר ברצינות מדי, ביטחון עצמי ומנגד, לא להפגין חשיבות עצמית רבה, אינטליגנציה מעורבת בחוש הומור. פלירט מתנהל בתוך גבולות מרומזים. הוא מעין משחק או ריקוד שבו המשתתפים מתקרבים בכל פעם לגבול – ולעיתים חוצים אותו – ולאחר מכן נסוגים למרחק בטוח ממנו. הפלרטוט מאפשר לך להיות עצמך ולבטא סוגים שונים של מאפיינים אישיים. פלרטוט מספק צורה קלת דעת ומענגת של יחסים מיניים ללא כוונה רצינית. פלרטוט אופייני הוא לא מזיק. עם זאת, פלרטוט בתדירות גבוהה יכול להיות בעל השלכות מזיקות ולהוביל לפעילות מינית של ממש.
  ההיבטים המנוגדים שבפלירט קיימים גם בהומור. הומור כרוך בכנות, כשהוא נוגע ברבדים העמוקים ביותר בחיינו. הוא קשור גם בהגזמה, שעשויה להוביל לייפוי של המציאות ומכאן להונאה. הרגישות המוזכרת בנשימה אחת עם הומור, מעידה על אכפתיות, אבל באותה הנשימה, זאת רגישות שלא לוקחת את הזולת ברצינות גדולה מדי, לעיתים עד כדי עלבון. חוש הומור מעיד על כך שאנחנו חשים בטוב עם עצמנו, אבל גם שאיננו מיחסים חשיבות רבה מדי לעצמנו. בדומה לפלרטוט, חוש הומור מחייב מידה מסוימת של אינטליגנציה. העובדה שמספר רב של יחסים רומנטיים ברשת מזכיר פלירטים ומשחקים, והעובדה שהומור משחק תפקיד משמעותי בפלירטים ובמשחקים, מאשרות את החשיבות הרבה של הומור ביחסים שכאלה.
  פלירט אינו בהכרח הקדמה ליחסי מין מלאים. פלירט הוא תקשורת מינית מתוחכמת שכוללת לעיתים מגע פיזי קל, ואולם בדרך כלל אין בו חדירה מינית. פלירט עשוי להוביל ליחסי מין, אבל אז הוא מפסיק להיות פלירט. פלירט-נט הוא כמו הר געש לא פעיל שיכול להתפרץ בכל עת. ביחסים ברשת, חציית הגבול בין פלירט תמים לפעילות מינית גלויה שמפעילה את הר הגעש המיני, נעשית ביתר בקלות מאחר שהגירוי גבוה ואותות האזהרה האופייניים המבטאים את הבעייתיות שבניאוף – כמו למשל סימנים של תחושות אי נוחות או בושה – אינם ברורים ברשת.
  האופן ההדרגתי שבו אנשים עוברים לפעילות מינית גלויה ברשת מומחש היטב בתיאור הבא:
  \"אני רווקה שיצר קשר עם גבר נשוי, צעיר ממני. בחיים הממשיים אין סיכוי שבעולם שהייתי מעורבת בקשר כזה. אני לא יוצאת עם גברים נשואים.. פגשתי אותו בחדר צ'טים, ובתחילה הייתה שיח ידידותית בלבד. מובן שזה התפתח עד שפרשנו לחדר פרטי. סקרן אותי לדעת מה יקרה, אבל לא יכולתי להאמין אילו רגשות הגבר הזה עורר בי\".
  לא פלא שאנשים רבים מופתעים לגלות שבן זוגם מעורב ברומן-נט. אישה שנשואה 24 שנים תיארה את בעלה: \"הוא תמיד היה בעל אוהב ומכובד, כך שהגילוי הזה שבר את ליבי\". אחרת ציינה: \"בחיים לא הייתי מאמינה שבעלי ילמד אי פעם להקליד\".
  במהלך פלירט אנחנו לא כופים את עצמנו עלה אחר. מדובר במשחק מענג באווירה נעימה, שבה מרחפת הבטחה למין. יש בו בפלירט המסתורין וחוסר הביטחון שמאפיינים יחסי מין. קחו למשל את התיאור הבא שפורסם באינטרנט: \"פלירט הוא יותר מאשר 'היי, את/ה מעוניין/ת? הוא כולל עקיצות, משחק, רמיזות – לגרום למישהו להרגיש מיוחד, להיות קשוב, ללכת על הקצה, להסתכן ולהיתפס. פלירט הוא כרסום הפירות האסורים. זה לא לירות הערות ישירות. זה לשחק חתול ועכבר וליהנות מכל רגע\".
  אישה נשואה, שמנהלת רומן עם גבר נשוי, תיארה בצורה הבאה את המעבר מטיבו המשעשע של הפלירט לאופי העמוק יותר של מערכת יחסים רומנטית מחייבת: \"פלירטטנו זה עם זה ללא הרף. עד שיום אחד הבנו שזה הפסיק להיות משחק והפלירט הפך לרגשות עמוקים מצד שנינו. הוא נכנס ללבי ונגע במקומות שאף גבר לפניו לא הגיע אליהם\".
  פלירט לא חייב להוביל למטרה כלשהי, כלומר ליחסי מין. לעיתים קרובות פלירט הוא החלופה הטובה ביותר – ולא האמצעי – לקיום יחסי מין. במקרים כאלה האנשים המעורבים נהנים מעצם ניהול הפלירט, וברוב המקרים זוהי פעילות שנתפסת כחיובית. אף על פי שלפלירט יש ערך מהנה בפני עצמו, יש לו גם יתרונות (וחסרונות) נוספים. כך פלירט יכול להפחית בדידות ולחזק את הדימוי והביטחון העצמי. אכן, סקר שנערך בקרב נשים עובדות גילה שמרביתן מאמינות שפלירט טוב לבריאותן ולביטחונן העצמי. בהתאם לכך, שלוש נשים מתוך ארבע אמרו שהיה להן פלירט עם עמית לעבודה, ו-28 אחוזים אף אמרו שהיו להן יחסי מין עם עמית לעבודה. נמצא כי אכן פלרטוטים במקום העבודה גורמים לאנשים לחוש בנוח יותר ליד חבריהם לעבודה.
  אף על פי שפעילויות מיניות מובהקות ואורגזמות הן משניות בפלירט, אורגזמה היא תמיד אפשרות מענגת, אך אורגזמה היא תוצר לוואי ולאו דווקא תולדה של פלירט מרגש.
  אישה שניהלה פלירט-נט מתארת אותו: \"למעשה, רוב הזמן פעילות מינית של ממש וגמירה הם שוליים – לדבר, להדליק זה את זה, והמשחק המקדים הנפשי הם עצם העניין. כשאת פוגשת מישהו שחושב כמוך, זה מצב דומה לכך שהספר הארוטי האהוב עלייך התעורר לחיים ונעשה תפור למידותייך\".
  מאחר שסקס-נט הוא סוג של שיחה, שגם גורם חיוני בפלירט, ההבחנה בין מין ברשת לפלירט אינה חד-משמעית, ושתי הפעילויות כרוכות זו בזו. הרשת מקלה במידה רבה על תהליך הפלרטוט. ואכן, ביחסים ברשת הפלירט נפוץ מאוד ונחשב לסוג של \"השתובבות\".
  אנשים רגועים, שמרגישים טוב בקשר לעצמם, הם אנשים מושכים. נכונה גם הטענה שאנשים מושכים נוטים יותר להיות רגועים ולהרגיש טוב באשר לעצמם. מאחר שהרשת מאפשרת ממדים אחרים של משיכה בנוסף להופעה החיצונית, היא יכולה לשבור את מעגל הקסמים של אלה שבגלל היותם מאוד לא מושכים, אינם רגועים ואינם מצליחים למשוך אנשים מושכים.
  אם נסדר את חיי היומיום שלנו על גבי רצף שבקצה האחד שלו יהיו שגרה ועבודה מונחית יעדים, ובקצהו השני פעילות מענגת, לא תכליתי, רומן-נט יהיה קרוב לקצה האחרון יותר מאשר מערכות יחסים רגילות.
  מקווה שנהנתם מן הקריאה (הלנה עמרם)
  אהרון בן-זאב הוא פרופסור לפילוסופיה ונשיא אוניברסיטת חיפה. פירסם ספרים ומחקרים רבים ונחשב לאחד המומחים המובילים בעולם בחקר הרגשות.
  ספריו בעברית כוללים בין היתר את: \"נפש\", \"ישר מהלב\", \"בסוד הרגשות\", שראו אור בהוצאת זמורה-ביתן

  תכנים אחרונים

  להתחתן זה מקצוע

  2

  יחסים  

  יום חמישי, 22/7/10, 03:54

  הלנה עמרם, "השדכנית של המדינה", מגישה עשר עצות בדוקות למי שרוצה להתחתן במהרה, ויש לה גם פתרון ציוני לבעיית הבדידות בארצנו. להתחתן זה מקצוע. אם את לא יודעת איך להתחתן – תישארי לבד. צריך פשוט ללמוד את זה. ואם גבר כר...

  קרא עוד | 0 תגובות | 671 צפיות

  הכרויות - בואו נבדוק עמדות

  0

  יחסים  

  יום שלישי, 15/6/10, 10:19

  חלוקת זמן נכונה, כזו שתשאיר מספיק זמן בשבוע עבור הכרויות חדשות וחיפוש אחרי בן זוג מתאים, הינה קריטית כאשר מחליטים על מציאת זוגיות. א

  קרא עוד | 1 תגובות | 611 צפיות

  "אין בן זוג שמתאים לי"

  1

  יחסים  

  יום רביעי, 28/4/10, 09:31

  המיתוס "אין בן זוג שמתאים לי" הוא מיתוס נפוץ השגור בפי רוב האנשים שלכאורה מעידים על עצמם כי הם חפצים בזוגיות בצורה נואשת, אך אי

  קרא עוד | 0 תגובות | 661 צפיות

  מראה מקום

  2

  יחסים  

  יום שלישי, 23/3/10, 22:58

  לכאורה, כשמדובר במציאת אהבה, כל אשר עלינו לעשות הוא "לצאת לשטח". כפי שמקובל לומר. במילים אחרות, להתחיל ולחפש את האיש/אישה שלנו. ק

  קרא עוד | 0 תגובות | 483 צפיות

  מסיבת חג האהבה 2010

  0

  ברים ומועדונים  

  יום חמישי, 11/2/10, 09:39

  מסיבת חג האהבה 2010 בחלונות הגבוהים עוד שנה עברה

  קרא עוד | 0 תגובות | 763 צפיות

  מגיפת הגירושין

  0

  יחסים  

  יום ראשון, 7/2/10, 10:14

  אנחנו מתקרבים בצעדי ענק ליום האהבה הלועזי - הלא הוא "וולנטיינ'ז דיי". בד"כ בתקופה זו אנחנו מסונוורים ממשמעות האהבה בחיינו, רו

  קרא עוד | 0 תגובות | 570 צפיות

  חשוב מכדי לקחת את זה בקלות

  3

  יחסים  

  יום שני, 18/1/10, 12:24

  לקוחות חדשים מופתעים מאוד כשאני שואלת אותם, אם הם מוכנים להשקיע בחיפוש אחרי בעל או אישה את אותה רצינות שהם משקיעים בעבודתם. אולם זהו

  קרא עוד | 1 תגובות | 485 צפיות

  מכריך בתפקיד השדכנים

  0

  יחסים  

  יום שני, 28/12/09, 19:55

  רבים מכם יכולים להצליח למצוא בעצמכם בן זוג מתאים לנישואין. אבל הרשה לי לשאול אותך משהו: למה שלא תנצל כל אפשרות לעזרה שאתה יכול להשיג

  קרא עוד | 0 תגובות | 446 צפיות

  תמונת מצב א'

  0

  יחסים  

  יום רביעי, 23/12/09, 09:29

  במהלך העשור האחרון,כאני מביטה מימני ומשמאלי, איני יכולה שלא לקבל את הרושם שיותר ויותר נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד, בחרות את הב

  קרא עוד | 0 תגובות | 452 צפיות

  עבודה עצמית - חלק ג' ואחרון

  0

  יחסים  

  יום חמישי, 17/12/09, 16:00

   מאת הלנה עמרם - שדכנית בינלאומית - שידוכים ברמה אחרת! "מה אני רוצה", או "מה אני צריך/ה" בפוסט שעבר סיפרתי לכם את סיפור

  קרא עוד | 0 תגובות | 442 צפיות

  עבודה עצמית - חלק ב'

  1

  יחסים  

  יום חמישי, 10/12/09, 14:08

  האחד והיחידי במהלך השנים הארוכות של בתור שדכנית, נוכחתי לדעת שאחת הסיבות לכך שרבים מהפנויים ומהפנויות מתקשים ליצור קשרים רומנטי

  קרא עוד | 0 תגובות | 474 צפיות

  עבודה עצמית - חלק א'

  0

  יחסים  

  יום רביעי, 9/12/09, 17:26

  אחד הדברים המונעים מפנויים ופנויות רבים מליצור קשר רציני ועמוק עם בני ובנות זוג, הוא העובדה שהם "שבויים" בדפוסי חשיבה מעוותים

  קרא עוד | 0 תגובות | 505 צפיות

  פרופיל

  הלנה עמרם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  תגיות

  ארכיון

  פיד RSS