כותרות TheMarker >
  ';

  אשה חכמה

  הבלוג יעסוק בעניני דיומה, דברים שמרגיזים אותי או משמחים אותי. פמיניזם, נסיעות לחו"ל במסגרת תיירות ושאר נושאים ברומו של עולם.

  ארכיון : 5/2011

  9 תגובות   יום ראשון, 22/5/11, 15:33

  ''
  ''
  ''
  ''
  ''

   

  תמונה 1 ו-2 - ככר סטניסלאס

  תמונה 3 - המזרקות ליד הנובוטל

  תמונה 4 - תקרת הזכוכית בבנק קרדיט ליונה

  תמונה 5 - המצודה בחומה עם צלב לורן

   

   

   

  הכוונה בטיול הפעם היתה למצוא מקומות חדשים, שלא ראינו אותם או שחלפנו ביעף. מקומות קטנים מספיק לביקור של יום יומיים וטיולי נוף בין לבין. הפעם החלטנו שלא נבקר בערים גדולות כמו ברלין, פריז או ברצלונה שמחייבות (לדעתנו) שהות ממשוכת ואין צורך גם ברכב שכור. שיקול נוסף היה שהמרחקים יהיו סבירים, חבל לבזבז חופשה על אוטוסטראדות ושעות נהיגה ארוכות ומשעממות. חפשנו משהו מעין מעגלי, שישלב גם ביקור במקומות מוכרים ופגישות עם חברים לבין החדש והלא מוכר.


  בחרנו לטוס לציריך כי חברים המלצו שניסע אתם לאסקונה, עיירה שוויצרית על אגם המאג'ורה והשדה הכי נוח (פרט למילנו) היה ציריך.


  אני אחלק את הטיול לשלושה חלקים כפי שאכן היה. 4 לילות צרפת, 4 לילות גרמניה ו-4 לילות שוויץ.

  את ארבעת  הלילות הראשונים בילינו בצרפת. יצאנו מציריך לנהיגה בת כ-4 שעות לעיירה נאנסי שבצרפת. לא שלמנו על האוטוסטראדה הצרפתית פרט למנהרה אחת בת 7 קילומטר והמעבר בה עלה 7 יורו. 

   

  הזמנתי 3 לילות במלון נובוטל שהומלץ כמספר אחד בנאנסי ע"י מטיילי הטריפאדוויזר. אכן ההמלצה היתה שווה. מלון חדש, חדר מאובזר עם מקרר קטן, מיקרו, קומקום לתה, טלויזיה מודרנית, מיטה זוגית גדולה ועוד מיטת יחיד שמתאימה הן למבוגר או לילד. חדר אמבטיה קטן עם מקלחת ושרותים לחוד. צוות מצויין אדיב וסבלני. יש ארוחת בוקר שאינה כלולה במחיר ויש גם, למי שאינו אוכל מסיבות דיאטה/חסכון, קפה/תה ומשהו קטן לאכול, ללא תשלום בנישת היציאה. שם גם ממוקם מקרר שאפשר לקנות בו חלב, גלידה וארוחה מהירה.

   

  המלון במרחק הליכה של כ-15 דקות מהככר המרכזית ב"עיר המלכותית". כלומר מורכבת משלושת המקומות פלאס סטניסלס, פלס דה לה קרייר ופלאס ד'אליאנס

  Place Stanislas, Place de la Carriere and Place d’Alliance

  ב-1938 הושמה העיר המלכותית על רשימת יונסק"ו

  UNESCO’s World Heritage list

   

  לא אספר על ההסטוריה של ככר סטניסלס,  אפשר לקרוא עליה בכל מדריך תיירים, מה שחשוב ומקסים  הן שבכות הברזל המצופות זהב גודל הככר והפסלים. גם הבתים שנבנו מסביב ושער הנצחון הממוקם על צידה הצפוני של הככר שווים צפייה. אל הבתים היפים שבככר קרייר מגיעים דרך השער, הם נבנו במאה ה-18 ובנויים מסביב לשדרת עצים. כיום משמשים רוב הבתים כמשרדים ממשלתיים.

   

  אחד הרחובות הקטנים שסובבים את ככר סטניסלס, רו דה מארשו – מוצף במסעדות קטנות ובפטיסרי מצויינת. שם אכלנו צהרים. הזמנו מראש מקום. האוכל מעולה והמסעדה אכן לא מופיעה ברשימת הטריפ אדוויזר  אלא במדריך מישלן.

    la Gentilhommiere, 29, rue des Marechaux

   

  במשך יומיים חרשנו את העיר העתיקה, הלכנו בגרנד רו הרחוב הראשי עוד בימי הביניים. טיילנו בפארק הקטן  PEPINIERE ליד ככר סטניסלס שהוקם על ידי סטניסלס ב-1765. הקדשנו גם שעה וחצי למוזאון Museum of Fine Arts שהוא אחד הצלעות בככר סטניסלס. מוצגת שם (בין השאר) תערוכת כלי זכוכית שיצרו האחים דאום במשך 100 שנות שהות המשפחה בנאנסי. צלע אחרת בככר היא עירית נאנסי שם ממוקםם משרד התיירות המקומי וניתן לקבל מידע רב על העיר וסיוריה.


  בניינים רבים בנאנסי שייכים לאסכולת ארט-נובו, כמו פאסדת הבנין של בנק קרדיט ליונה בעיקר אל תחמיצו וכנסו פנימה התבוננו וצלמו את תקרת הזכוכית המצויירת  בת 250 המטרים הרבועים.

   יש רשימת בנייני ארט-נובו לא ארוכה מדי ששווה לעבור לידם לצלמם ולהתרשם למשל להכנס לבראסרי אקסלסיור אולי כדי לאכול משהו אבל בעיקר כדי לראות את עבודת האמנות שהושקעה בה על ידי מספר אמנים.

   

  אם באוכל עסקנין אז לא לשכוח לקנות עוגה (קשה לבחור) בפטיסרי הנהדרת של אלן באט

  Patisserie Alain Batt, 34 Rue St-Georges

  היא בהחלט בדרך חזרה למלון ואין כמו משהו מתוק עם כוס תה/קפה אחרי יום עמל מפרך של סיורים.

  אפשר כמובן לעשות חלק גדול של הסיור בנאנסי ביום אחד, אבל מדוע לא להנות ולעשות הכל בנחת?

   

  מנאנסי נסענו למץ שכותבים אותה מץ אבל מבטאים מס. 


  דרג את התוכן:
   7 תגובות   יום שבת, 21/5/11, 11:57

   ה

   ''
   ''
   ''
   ''
   ''

    

    

   הכוונה בטיול הפעם היתה למצוא מקומות חדשים, שלא ראינו אותם או שחלפנו דרכם בעבר ביעף. מקומות קטנים מספיק לביקור של יום יומיים וטיולי נוף בין לבין. הפעם החלטנו שלא נבקר בערים גדולות כמו ברלין, פריז או ברצלונה שמחייבות (לדעתנו) שהות ממשוכת ואין צורך גם ברכב שכור.


   שיקול נוסף היה שהמרחקים יהיו סבירים, חבל לבזבז חופשה על אוטוסטראדות ושעות נהיגה ארוכות ומשעממות. חפשנו משהו מעין מעגלי, שישלב גם ביקור במקומות מוכרים ופגישות עם חברים לבין החדש והלא מוכר.


   בחרנו לטוס לציריך כי חברים המליצו שניסע אתם לאסקונה, עיירה שוויצרית על אגם המאג'ורה והשדה הכי נוח (פרט למילנו) היה ציריך.

   אני אחלק את הטיול לשלושה חלקים כפי שאכן היה. 4 לילות צרפת, 4 לילות גרמניה ו-4 לילות שוויץ.

   את ארבעת  הלילות הראשונים בילינו בצרפת. יצאנו מציריך לנהיגה בת כ-4 שעות לעיירה נאנסי שבצרפת. לא שלמנו על האוטוסטראדה הצרפתית פרט למנהרה אחת בת 7 קילומטר והמעבר בה עלה 7 יורו.  הזמנתי 3 לילות במלון נובוטל ( מלון 3 כוכבים, הוזמן דרך אתר בוקינג במחיר שפוי ללא אפשרות ביטול 80 יורו ללילה) עבור חניה עוד 7 יורו ללילה. המלון ליד פארק קטן עם ברווזים ודגים ומזרקות מים.


   Suite Novotel Nancy Centre, tel. +33-383322880

    

   המלון הומלץ כמספר אחד בנאנסי ע"י מטיילי הטריפאדוויזר. אכן ההמלצה היתה שווה. מלון חדש, חדר מאובזר עם מקרר קטן, מיקרו, קומקום לתה, טלויזיה מודרנית, מיטה זוגית גדולה ועוד מיטת יחיד שמתאימה הן למבוגר או לילד. חדר אמבטיה קטן עם מקלחת ושרותים לחוד. צוות מצויין אדיב וסבלני. יש ארוחת בוקר שאינה כלולה במחיר ויש גם, למי שאינו אוכל מסיבות דיאטה/חסכון, קפה/תה ומשהו קטן לאכול, ללא תשלום בנישת היציאה. שם גם ממוקם מקרר שאפשר לקנות בו חלב, גלידה וארוחה מהירה. המלון במרחק הליכה של כ-15 דקות מהככר המרכזית ב"עיר המלכותית". 

    

   העיר המלכותית מורכבת משלושת המקומות פלאס סטניסלס, פלס דה לה קרייר ופלאס ד'אליאנס

   Place Stanislas, Place de la Carriere and Place d’Alliance

   ב-1938 הושמה העיר המלכותית על רשימת אונסק"ו

   UNESCO’s World Heritage list


   לא אספר על ההסטוריה של ככר סטניסלס (שתי תמוונות למעלה),  אפשר לקרוא עליה בכל מדריך תיירים, מה שחשוב ומקסים  הן שבכות הברזל המצופות זהב, גודל הככר והפסלים. גם הבתים שנבנו מסביב ושער הנצחון הממוקם על צידה הצפוני של הככר שווים צפייה. אל הבתים היפים שבככר קרייר מגיעים דרך השער, הם נבנו במאה ה-18 ובנויים מסביב לשדרת עצים. כיום משמשים רוב הבתים כמשרדים ממשלתיים.

    

   אחד הרחובות הקטנים שסובבים את ככר סטניסלס, רו דה מארשו – מוצף במסעדות קטנות ובפטיסרי מצויינת. שם באחת המסעדות אכלנו צהרים. הזמנו מראש מקום. האוכל מעולה והמסעדה אכן לא מופיעה ברשימת הטריפ אדוויזר  אלא במדריך מישלן.

     la Gentilhommiere, 29, rue des Marechaux

    

   במשך יומיים חרשנו את העיר העתיקה, הלכנו בגרנד רו הרחוב הראשי עוד בימי הביניים. טיילנו בפארק הקטן Pepiniere ליד ככר סטניסלס שהוקם על ידי סטניסלס ב-1765.

   הקדשנו גם שעה וחצי למוזאון 

   Museum of Fine Arts

   שהוא אחד הצלעות בככר סטניסלס. מוצגת שם (בין השאר) תערוכת כלי זכוכית שיצרו האחים דאום DAUM במשך 100 שנות שהות המשפחה בנאנסי. צלע אחרת בככר היא עירית נאנסי שם ממוקם משרד התיירות המקומי וניתן לקבל מידע רב על העיר וסיוריה.


   בניינים רבים בנאנסי שייכים לארט-נובו, כמו פאסדת הבנין של בנק קרדיט ליונה, אל תחמיצו וכנסו פנימה התבוננו וצלמו את תקרת הזכוכית המצויירת  בת 250 המטרים הרבועים.(ראו צילום למעלה).

    יש רשימת בנייני ארט-נובו לא ארוכה מדי ששווה לעבור לידם לצלמם ולהתרשם למשל להכנס לבראסרי אקסלסיור אולי כדי לאכול משהו אבל בעיקר כדי לראות את עבודת האמנות שהושקעה בה על ידי מספר אמנים.

    

   אם באוכל עסקנין אז לא לשכוח לקנות עוגה (קשה לבחור) בפטיסרי הנהדרת של אלן באט

   Patisserie Alain Batt, 34 Rue St-Georges

   היא בהחלט בדרך חזרה למלון ואין כמו משהו מתוק עם כוס תה/קפה אחרי יום עמל מפרך של סיורים.

   אפשר כמובן לעשות חלק גדול של הסיור בנאנסי ביום אחד, אבל מדוע לא להנות ולעשות הכל בנחת?

    

   תמונות:

    

   תמונה ראשונה ורביעית מככר סטניסלס

   תמונה שניה מזרקות המים ליד המלון

   תמונה שלישית התקרה בבנק קרדיט ליונה

   תמונה חמישית מבט אל שער הנצחון


   מנאנסי נסענו למץ שכותבים אותה מץ אבל מבטאים מס.

   דרג את התוכן:
    5 תגובות   יום רביעי, 18/5/11, 22:00

    כמה תובנות לגבי תכנון טיול בארופה בשנת 2011.

     

    חזרתי לפני יומיים מטיול בן שבועיים שחצה גבולות בין מדינות (לא שמישהו בודק).בקרנו בצרפת – נאנסי ומץ שמבטאים אותה מס, משם עברנו לגרמניה לויסבאדן ופרייבורג. ראפרסוויל ואסקונה היו שני המקומות בהם בקרנו בשוויץ.

    אספתי קצת נתונים למען כל אלו ששואלים על טיול באירופה, כמה עולה, לאן לנסוע ומה לעשות.


    -              GPS - IGO8 

    לקחנו מכשיר בהשאלה מחברים עם תוכנה נכונה ל-2010 .

    באופן כללי, למי שמתכוון לטייל בערים ועיירות ברכב מכשיר הניווט מקל מאד על החיים. יש לקחת בחשבון כמה דברים. לפעמים בגלל עננות כבדה ו/או נמוכה, גשמים ושאר מרעין בישין אין קליטת לווינים וטוב יהיה אם יש לכם מפה ביד.  מעבר למפה אני מאד ממליצה להדפיס לעצמכם את המסלול כולל המפה מגוגל מפות או מכל אתר אחר שתבחרו, ולא להכניסו רק למכשיר שעלול לא לפעול, אלא שיהיה ביד כדי שתוכלו לנווט בעת מצוקה – כלומר בלי מכשיר ניווט.

    בעיה נוספת היא ההשהייה כלומר, עד שהתוכנה מתאפסת. למשל ביציאה מחניה מקורה לוקח לתוכנה של אי.גו עשר דקות וגם יותר עד שמתחילה קליטת לווינים  מצב ביש כשאינך יודע לאן לצאת, האם הכיוון נכון ואם יש כמה אופציות איזו לבחור. לעומת האי.גו תוכנת הגארמין זריזה ומהירה, בארה"ב לקחת לה רק כמה שניות להתאפס. יש מעט מאד מכשירי GARMIN  בארץ וגם הם מכשירים המותאמים לאירופה ולא לארה"ב ולכן אנני יודעת איך התוכנה הזו פועלת וכמה היא מהירה באיפוס. מדי פעם מכשיר הניווט החליט "על דעת עצמו" לחשב מחדש את הדרך, וגם זה גרם לעיכוב עד שהוא הואיל להתאפס. לו מכשיר הגארמין האמריקאי היה זמין בארץ, ללא ספק הייתי ממליצה עליו כעל המכשיר בעל האיפוס המהיר ביותר, שזה הדבר החושב ביותר לדעתי, או הקטגוריה החשובה ביותר בכל תוכנה. בקיצור ולסיכום נושא זה, נהדר לנסוע עם ג'י.פי.אס אבל קחו כגיבוי מפות ומסלולים שהדפסתם.

     

    דלק ורכב


    מחיר הדלק בצרפת היה הגבוה ביותר בין 1.61 ל- 1.67 יורו לליטר. בגרמניה כבר מצאנו דלק בכמה סנטים פחות לפעמים ההפרש היה 10 סנטים לליטר. בשוויץ המחיר נע בין 1.78 פרנקים בדרום שוויץ ל-1.85 פרנקים בצפון (ציריך וכד') שוויץ. כדאי לא לקנות דלק על האוטוסטראדות אם אפשר, אלא למצוא מרכזי קניות על צידי הדרכים בהם יש תחנות דלק שזולות משמעותית. אנחנו נסענו כ-1400 ק"מ ומלאנו (מכונית פולו-פולקסווגן גיר ידני) טנק דלק שלוש פעמים – 88 ליטר סה"כ והחזרנו מיכל מלא. הדלק שאנחנו השתמשנו בו הוא 95 נטול עופרת.


    יש לקחת בחשבון במחיר של בתי המלון שרובם ככולם גובים היום דמי חניה בין 7 ל-11 יורו ללילה. תוסיפו את זה  לשכירת הרכב או לחשבון המלון, לא משנה, אבל זו תוספת משמעותית למי ששוכר רכב. מי ששוכר מחוץ לשוויץ ואוסטריה חייב לקנות מדבקה כדי לנסוע על האוטוסטרדות בארצות אלו. בצרפת ואיטליה משלמים אגרה על האוטוסטראדות (לא כולן). לשכור רכב בשוויץ יקר משמעותית מאשר לשכור בגרמניה או צרפת.

     

    מסעדות, אוכל


    כמה דברים כלליים נכונים לרוב הארצות. ארוחת צהרים חמה זולה משמעותית מארוחת ערב (נכון גם בארץ).שתיה מוסיפה חלק ניכר לחשבון ולא משנה אם זו שתיה קלה, אלכוהול או חמה.

    לא חייבים לקחת את תפריט היום אבל הוא בדרך כלל הכי משתלם. מי שלא ממש רעב לשלוש מנות יכול לאכול רק מנה אחת אבל זה לא ממש מוזיל עלויות. מים מינרלים יקרים במסעדות, אפילו יותר מיין לפעמים. אם אתם יודעים מראש היכן תשהו יותר מיום ושווה לכם להשקיע במידע על מסעדות כי אתם אוהבי אוכל טוב, אני ממליצה לקחת מידע מאתרים כמו מישלן ואחרים להחליט איזה מסעדות נראות לכם. אפשר כיום, בחלק מהן, להזמין מקום באינטרנט מראש, זה חשוב בעיקר בעונות שיש מלא תיירים או חגים.


    בצרפת אכלנו במקומות שבחרתי מראש, חלק הזמנתי וחלק לא כי התקופה בה נסענו לא היתה עמוסה במיוחד. האוכל היה מעולה. מחיר ממוצע של תפריט צהרים היה 20-25 יורו לאדם וכלל מנה ראשונה, עיקרית וקינוח. לא כלל שתיה קרה או חמה. בגרמניה שלמנו בערך אותו דבר שוב מדובר על צהרים. קפה ניתן לקנות בין 2:10 ל-3.90 יורו (פילטר, קפוצ'ינו אספרסו וכד') בבתי קפה ומסעדות. קרואסון עשוי לעלות 1-1.50 יורו, עוגה טובה 2.50 עד 4 יורו. ישנם בתי קפה בגרמניה כמו טשיבו TCHIBO ששותים בעמידה, שם הקפה זול יותר. בגרמניה (בצרפת בערים בהן בקרתי לא היו מרכזי קניות גדולים או שלא מצאתי אותם) בבתי כלבו גדולים יש קומת מסעדה ושם האוכל זול משמעותית ניתן לשני אנשים לאכול  ב-20 יורו. קפה ועוגה בשעות "הקפה" שהן 3 או 4 אח"צ אבל לא יותר מאוחר, במחיר של 4 יורו.  במרכזי הקניות אפשר גם לאכול ארוחת בוקר למי שמורגל לאכול ולא רק לשתות קפה. שוב, ארוחה זולה משמעותית מכל מה שתקבלו במלון (אם ארוחת הבוקר אינה כלולה במחיר) לפעמים ב-5 יורו.


    שוויץ יקרה משמעותית בכל, בלינות (שאחזור לנושא) ובאוכל. קפה למשל בבתי קפה 4.50 פרנק, מים מינרלים 5.50 פרנק, עוגה6-7 פרנק קרואסון 1.30 פרנק. במסעדה שלמנו לשלושה אנשים 300 פרנק וזה לא חריג. מקום זול לסעוד בו או לקנות אוכל זה רשת בתי הכלבו MIGRO, שם ניתן לקנות גם שוקולד מצויין של פריי FREY, וכל מיני דברים לבית. ללא ספק, בבואכם לשקול טיול בארופה, זכרו ששוייץ יקרה, נקודה. ועוד לא דברנו על העליות למרומי ההרים מחיר שכירת רכב שהוא יקר משמעותית בשוויץ לעומת גרמניה וצרפת וכד'.


    בתי מלון


    הייתי אומרת שמחיר ממוצע למלון 3 כוכבים בצרפת וגרמניה הוא בין 80 ל-100 יורו. לא תמיד המחיר כולל ארוחת בוקר. המחירים לארוחת בוקר נעים בין 15 ל-25 יורו לאדם ושווה לוותר וללכת לשתות קפה ולאכול עוגת שמרים טריה או קרואסון במעדניה.  לפעמים עבור 80 יורו תקבלו חדר נהדר ולפעמים חדר עלוב. כדאי מאד לבדוק מה כלול בחדר (אם זה חשוב לכם) לפני שאתם מזמינים. לדוגמא: חדרים שיש בהם מתקן לעשית קפה/תה, מקלחת או אמבטיה, טלויזיה, אינטרנט חופשי או בתשלום וחניה כמובן. תזכרו שבאירופה במלונות בדירוג הזה אין מזגנים, זה חשוב לקיץ בעיקר, אם כי גם עכשיו היה לנו מאד חם כבר, ולא היו מזגנים.  יש לקחת בחשבון  כתוספת למחיר של בתי המלון  (בערים כמובן)  גובים היום דמי חניה בין 7 ל-11 יורו ללילה. לפעמים במלון אין חניה וצריך לחנות בחניה ציבורית. 


    בשוויץ תמורת 200-250 פרנק תקבלו חדר במלון 2 כוכבים ואולי, אם יתמזל מזלכם במלון 3 כוכבים. לעיתים בלי ארוחת בוקר ולפעמים כן. אם תתרחקו מציריך תקבלו בעד אותו מחיר מלון קצת יותר משודרג, שווה לבדוק.

     

    קניות


    יש בינינו כאלו שחובבות וחובבי קניות ויש כאלו שלא. אז למען אלו שאוהבים לגוון את החופשה בשופינג אני מוסיפה כמה מילים, ולאלו שלא מעוניינים, הם מוזמנים לפסוח על תובנות אלו.


    במילה אחת?  יקר. צרפת גרמניה שוויץ לא משנה איפה ומה, יקר. בעיקר כשאני משווה לקניות שלי בארה"ב. פשוט לא בא לי לקנות כלום באירופה. חולצת טריקו די פשוטה עולה 25 יורו (בארה"ב 10 דולר) מכנסי חאקי לגבר 70 יורו, בארה"ב בעלי מוצא גם ב-25 דולר. גרביים 7-8 יורו לזוג (גבר) במחיר הזה אפשר 2-3 זוגות בארה"ב. חזיה 25 יורו לעומת ארה"ב במבצעים אפשר להשיג חזיות מצויינות במחירים של 12-15 דולר. את הנעלים האמריקאיות אני לא סובלת אבל המחירים אירופה יכולים לגרום לי ללכת יחפה. נעלי ספורט? ישמור השם. ההפרש במחיר יאפשר נסיעה לאמריקה. שאלו אותי לא מזמן על סנדלי בירקנשטוק – לצערי העמוק הם ממעטים כיום לשווק סנדלים ואנני יודעת את הסיבה. מחיר ממוצע 39-53 יורו זה הדבר היחיד שכדאי בגרמניה לעומת ארה"ב שגם נעלי אקו ECCO נמכרות שם במחירים מופקעים.  קוסמטיקה – מי שלא "שמה" על מותגים יכולה בהחלט לקנות קרמים לפנים, תכשירי גוף ושיער במחירים מאד סבירים. יש מוצרים מעולים ברשתות כמו  MULLER מולר ואחרות בגרמניה למשל או במיגרו MIGRO בשוויץ. מטריות טובות אני קונה בגרמניה מחזיקות לי שנים מעמד (אם אנני מאבדת אותן).

     

    אני חושבת שהעלתי את הנקודות המשמעותיות ביותר לגבי תכנון טיול. על הטיולים עצמם בימים הקרובים עם תמונות.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    דרג את התוכן:

     פרופיל

     חכמה
     1. שלח הודעה
     2. אוף ליין
     3. אוף ליין

     ארכיון

     פיד RSS