כותרות TheMarker >
  ';

  שכונה - אמנות בעם

  תחילה קראתי לבלוג\"שכונה\".לאחר זמן קצר הסתבר לי שלמלה קונטוציות נוספות המרחיבות את המושג ובכל זאת לא שיניתי את השם כי התכוונתי לדבר על השכונה שלי ועל העיר באר שבע. בסופו של דבר כתבתי קצת על השכונה , על המשפחה, מעט על רגשותי. לעתים גם עסקתי בענייני פוליטיקה וחברה.
  בהתחלה עוד העליתי מספר שירים וסיפורים. אחר כך בעיקר תצלומים, רישומים והדפסים.
  היום אני משנה את השם מתוך כוונה לשנות את ההתנהלות בבלוג ובחיים. ימים יגידו אם הפעם פעלתי כפי שהתכוונתי לפעול . בסופו של דבר העיקר הבריאות.

  תגובות אחרונות

  תכנים אחרונים

  5 תגובות   יום שבת, 30/3/19, 18:35

  רק בשבוע שעבר חזרתי לעבודה שעליה דיברתי בפוסט זה, עבר חודש וחצי מאז, עברו,חלפו הבחירות ועמם רעש הטוויטר ופטפוטי התקשורת, הצהרות הפוליטיקאים וויכולים בין הבוחרים. מכל זה התנתקתי וחזרתי לציור שאותו לא הורדתי מהלוח,שם חיכה לי. עבדתי עלו מספר ימים ואני מרגישה שסיימתי אותו אך אני מסוגל לסיים ציור במשך שנים. אני חושבת שאיני רוצה לשנות או להוסיף דבר. הינה הוא הציום לא ממש משקף את הגוונים המדויקים. לפרטים רצוי צוי להתסכל על מסך מלא . 

   

   

  ''  155/120 סמ'. אקרליק וטושים על בד 

   

   

   

   

  בתחילת פברואר מתחתי בד על הלוח שעל הקיר וגם רשמתי סקיצה ,צילמתי והעליתי לפיסבוק בכוונה להתחיל לעבוד  בצבע אחרי שאסדר את שולחן העבודה ואכין צבעים לציור.

   

  ''

   

   

  רצה הגורל ובאותו בוקר קיבלתי אימאיל המזמין אותי להציג בתערוכה במכללת קי עבודות על נייר. שמחתי ומיד נפניתי לעבוד על הפרויקט ובינתיים דחיתי את העבודה על הציור בטענה שעלי להכין עבודה לעוד תערוכה (רוח דרומית) אך למען האמת התעצלתי לסדר  כשהתבוננתי בצינצנות הצבעים שעירבבתי עלתה בדעתי, להבדיל אלף הבדלות, זעקתו של משה "המין הסלע הזה אוציא מים" כי, לרגע, ראיתי את המעמד כמשל על  זעקה  היוצאת  מליבו של אמן הניצב לפני מעשה יצירה בפוטנציה ולא מאמין שזה יקרה לו שוב, תוהה האם שוב יקרה הנס שאליו מובילה תודעתו הנחבאת ממנו. הרי בצאתי לדרך אין לי מושג מה יקרה למרות שהמתווה כבר הוכן וגם הצבעים.

  הינה, אני אומרת לעצמי, הסלע לנגד עיני אך המים חבויים בסלע ורק אלוהים יקבע מה יקרה. אולי הפיקפוק , העדר האמונה באפשרות נס היצירה מונעים ממני להגיע לארץ שהבטחתי לעצמי עוד בילדותי. הפקפוק הוא מעלה אך גם פצע ושער נעול 

   

   

   


  ''

   

   

  אני עוצרת את עצמי מלהמשיך בהקבלות ומודה ביני לביני שהגזמתי ואין המשל זהה ואף לא דומה לנמשל ומזכיר לי את הבדיחה על הזבוב שחרש שדה יחד עט פיל . זאת עלי לזכור כשאני עובדת. קצת פרופורציות, אני אומרת לעצמי. עלי להרגע ופשוט ליהנות מהנחות הצבע. לזכור שאלה לא מים חיים אלא מקסימום מטפורה מאולצת, מקווה שסוף, סוף, הצלחתי להשתמש במונח הזה בהוראתו הנכונה 


  בינתיים, אני מעלה את הסקיצה (תמונה 1) ואת הצבעים (תמונה 2) . בהמשך אעלה ואולי אכתוב פוסטים על תהליך היצירה

  דרג את התוכן:
   4 תגובות   יום שישי , 28/12/18, 14:31

   http://cafe.themarker.com/video/3453237/

    

    

    

   כל בוקר, כשאני קמה, בין בשאר הדברים שאני עושה , אני חושבת מה שאכתוב בבבלוג ב'קפה', גם על האתר שאמשיך לבנות ועל מצגות שאכין כדי לשלוח לאוצרים בכוונה לעניין אותם בעבודתי ובעיקר על אפשרויות ביצוע בווידאו  הטמונים בהוראות התוכנה/התוכנות שרכשתי, האחת לפני שנתיים והאחרת, פילמורה, שרכשתי בסתיו שמציעה אפשרויות שאותי מלהיבות בתנאי שאצפה בריכוז מקסימלי בהדרכה המעולה של הילה ביו טיוב. 

    

   מי שלא מאופיין בבעיות קשב וריכוז לא מסוגל להבין את ההתגייסות הנפשית הדרושה לאדם כזה כדי להתמקד בהוראות ולבצע משימות כראוי, עד נקודת הסיום. כעת, לאחר שהצלחתי להתמקד וללמוד את מה שהתוכנה מציעה לי אני מביטה בי אחורה ומאשימה את עצמי בפינוק יתר. זו הטענה החוזרת של הפולניה הקשוחה שמצוותת לאישיותי  שלא מבינה מדוע אני עושה עניין מכל דבר. לאחרונה השתכנעתי שיש בזה משהו והיגיע הזמן להגשים את התוכניות שרקמתי מאז ילדותי, לפחות את מה שנתון ביד. 

   המשפט המנהל אותי כל חיי נכתב על ידי קורצ'אק בספר שתורגם לעברית בשם 'תהילה' האומר לילדים להתמיד ולהאמין באפשרות התהילה ולא להרפות מחלומות. כך אני זוכרת זאת ואכן איני מרפה אף כי לא אחת פיקפקת בנחיצות המחשבה הזו ובכל זאת נאחזתי בה אך לע כחזות הכל אלא כמטריה שתחתיה אני מכנסת את פעילותי האמנותית או כמטרה שתצדיק את מה שאני כבר עושה, שתמריץ ותמקד אותי בשאיפה להבטיח למה שעשיתי ולעצמי מקום בעולם הזה איתי ובלעדי. פעם שמעתי מישהו אומר שהו אחי כאילו שהוא עומד למות כל רגע וזמן רב התנהלתי כך אך פעם שמעתי את המחזאי סובול אומר שהוא חי כאילו שלא ימות לעולם והחלטתי לאמץ גישה זו, לפחות למראית עין. תמיד האמנתי שעדיף לשקר, שקר לבן, לעצמנו ועל אחת כמה וכמה, למי שאנחנו אוהבים

   דרג את התוכן:
    6 תגובות   יום ראשון, 21/10/18, 18:34

    ''

     

     

     

    בעוד יומיים אני מורידה את התערוכה "כולה קוכתם". זו תערוכה שאצרתי בעצמי תוך התיעצות עם כל מי שהיה מוכן ליעץ לי וגם לפעול בהתאם לחלק מהעצות של כל אחד מהיועצים. אני מודה לכל מי שעזר ולמי שהגיע לפתיחה וכל מי שביקר בתערוכה. בשנה זו עברתי מהלכים רגשיים שזיעזעו את עולמי הצר ( לא קלישאה שחוקה אלא תאור הולם של חיי) וכתגובה בחרתי להיפתח באמצעות שתי תערוכות, ברצף. בראשונה עבדתי עם האוצרות שבע שחם ודר' רחל קרופ. זו היתה חוויה אינטלקטואלית ורגשית מעשירה ומחכימה שגרמה לי ליצירה, חרדה ושמחה. בתום תערוכה זו חשתי צורך להתמקד בחוויה, לשים את רגשותי על הקירות ולפתוח חלון לעולמי הרגשי במידה רבה של גילוי נפש. אמנם אני עושה זאת בפיסבוק ובמידה מסוימת ב"קפה", בקביעות, אך ריכוזם של הדימויים, בפורמט גדול, בחדר אחד כשרגשותי מתפרצים מהקירות ומקיפים אותי ואת הצופים ובלי שיהיה לי היכן להסתתר, היא חוויה אחרת

    .

     

     

    ''

     

     

    בתערוכה זו נמנעתי מלתלות עבודה אחת שחברתי שושי הציעה לישתף, שהיתה, כנראה, מעשירה את האמירה אך אני הרגשתי שלא אוכל להראות בתערוכה זו  עניין שעליו התמונה מצביעה מפני שלא הייתי מסוגלת להודות בכאב שזה מעורר בי..אולי אעשה זאת בעתיד,אחת מהתערוכות שאני רוצה לעשות או שאגע בדבר בוידאו ברשת ואחר כך אתפנה לב"בחבוש " שבי ומה שבביתי. בזמן הקרוב אני מבקשת לעסוק, בעיקר, במה שמחוץ לחלונות ביתי. לסדר ולארגן את החוויות והאבחנות, להציגן בפני אחרים ולקבל תגובות.

     

    היום נפגשתי, בתערוכה, עם תלמידים מכיתה יא וי"ב.ונשאלתי כיצד מתישבת דמוי המסודרת עם העבודות המבוחבשות (במלים שלי "מבוחבשת" ,מילה שלו). עניתי לו שבעצם, בזה, בין השאר, אני עוסקת בתערוכה זוו. הוא אמר לי עוד דברים מחכימים על עבודותי ווגם על החיים

    אני לא מפסיקה לחשוב על דבריו ועל המפגש שדי חששתי ממנו כי לא ידעתי אם  תערוכה זו תדבר לאנשים צעירים כל כך.. 

    אני שמחה על מפגש זה שהיה אקורד סיום מעורר לאחר חודשיים של תערוכה. 

     

     

    ''

      כל הרישומים מלפני שבוע  ולא תלויים לתערוכה 

    דרג את התוכן:
     2 תגובות   יום ראשון, 7/10/18, 13:21

     התערוכה בבית האמנים בבאר שבע ברח' האבות 55. בוידאו שצילמתי בתערוכה הסבר קצר אך לא הכרחי 

      

      

      

     ''

      

      

     אני בונה עכשיו אתרים עם העבודת שלי . תחילה אני מסדרת את היו טיוב שלי

      

      

     https://www.youtube.com/results?search_query=shulamit+davidovicz

     דרג את התוכן:
      2 תגובות   יום רביעי, 3/10/18, 15:53

      דוצי חלפה בינינו. רבים אהבו אותה, רבים למדו ממנה וגם נעזרו בה. היא נפטרה באוקטובר 97.

      זיכרו אותה

       

      http://cafe.themarker.com/video/3439740/

       

      הוידאו למעלה הוא עיבוד ההדפס שלמטה (תצריב 76/56סמ') שנוצר ממספר לוחת תצריבים בטכניקות שונות ביניהם תצריב צילומי שצילמת לםני שנים רבות

       

      ''

       

       

       

      גיף , תצלום מעובד במחשב העושה שימוש ברישום שרשמתי ב אוגוסט  2009

       

      http://cafe.themarker.com/video/3443850/

       

       

       

       

      http://cafe.themarker.com/image/3418603/

       

       

       

       

       

      דרג את התוכן:
       3 תגובות   יום ראשון, 9/9/18, 16:09

       איך אפשר לכתוב או לדבר על ספר מתח מבלי לגלות לקוראים/מאזינים את זהות הרוצח או את פיתרון התעלומה שעומדת בבסיסי העלילה. עניין זה מעסיק אותי ואף מטריד אותי מאתמול, לאחר שקראתי, בעניין ובהנאה את סיפרה של שהרה בלאו, "האחרות" . היום רצות לי פרשנויות בראש המערערות על "הפיתרון" המשתמע מהפרק האחרון , מין אחרית דבר שלכאורה מספר לנו, בקצרה, מה קורה למספר דמויות בספר לאחר שהתעלומה נפתרה.

       בתחילה תהיתי על "הקינוח" הזה שנראה לי כמתנת פיוס  לקורא המודאג ואילו היום, מבלי שחזרתי וקראתי את הפרק ואת הספר, רק מתוך הבלחות זיכרון של אמירות בפרק האחרון ולכל אורכו של הספר, הבנתי שהפרק מערער את אמינותה של המספרת ואת אמינות העלילה. רציתי לכתוב על כך בהרחבה אך אני חוששת להיות ספוילרית.

        

       נראה לי שסיפרה של  בלאו מתחכם לקורא המאמין למספרת הרהוטה, "הכנה" והאמיצה ומוליך אותו שולל. אני נזכרת בעוד ועוד " הוכחות" לטענתי ויכולה להפנות לדברי שילה המספרת  ולדברי אנשים נוספים  אך אני חוששת לגלות את מה שחיוני להסתיר מפני הקורא העתידי כדי לאפשר לו ליהנות הנאה ראשונית מספר בלשי.


       קראתי את הספר ברצף, בשטף ובהנאה. רק הפרק האחרון נראה לי קצת מאולץ אף כי פועל בתוך הקונבנציות של ספרים בלשיים.  היום, לאחר שישנתי על הספר, נראה לי שבספר רב הנסתר מין הגלוי ויש לפקפק גם במה שהוצג כדיווח על התרחשויות.

       גם במקרה זה, כמו שמתברר לנו, לא אחת, גם בחיינו, "שום דבר אינו כפי שהוא ניראה"

        

        

        

       אידיליה משפחתית


       שום דבר אינו מה שהו נראה מעבירים

       נרגילה מפה לפה אידיליה

       משפחתית על הדשא,שלושה

       דורות מעבירים אהבה

       מפה לפה,שום דבר אינו מה

       שהוא נראה.

        

       ( ש.שפרה, אישה המתאמנת בלחיות )


       הערות:


       1. ברקע דברי וופקפוקי נמצא מאמרו של  דרור משעני באחרית דבר לספר "הפרשה המסתורית בסטיילס"( אגטה כריסטי) המציע שלא לקבל  אוטומטית את פיתרון התעלומה שעליו מצהיר הספר אלא לחזור ולקרוא בו שוב כדי לבדוק פיתרון אחר)   

       דרג את התוכן:
        2 תגובות   יום שבת, 1/9/18, 00:55

         

        ''

         

         

        לפני כ - 30 שנה, כשלימדתי הדפס, במרכז לאמנות חזותית , סיפרה לי אחת הסטודנטיות  שבביקורת עבודות, בסוף הסמסטר, שאל אותה הפסל יחזקאל ירדני כיצד יצרה כתם באחת מעבודותיה שמצאה החן בעיניו. כשסיפרה לי על כך (לא הייתי באותה ביקורת)  צחקתי כי הכתם נבע מטעות בתהליך ההדפסה אך מיד התאפסתי ושיניתי את הוראות העבודה שלא ברוח מסורת התחריט שאותן רכשתי אצל מורי (מוריס קהאן) ואיפשרתי כל סוג של כתם כל עוד "הוא עובד"  והשוליים נקיים  (אני הדפסתי בעיקר ללא שולים ( collagraph bleeding print)

         

        הדרישה שהשוליים יהיו נקיים יפה בעיני, כך גם ההתעלמות ממנה. ברור לי שכמו בסוגיות  

        "קו – כתם" זה תלוי  באופנה, בסגנון ובעיקר באידאולוגיה , כך גם ההחלטה מהו כתם ראוי ומה פסול ובאיזה הקשר או קונוטציה.


        רוב הצרופים הכבולים, הביטויים והפתגמים הכוללים את  שם העצם "כתם" משמעותם שלילית. כך, למשל, אם נשמע שמעשה זה או אחר  המיט כתם על המשפחה נדע שהמעשה מביש ולא נשאל אם זה כתם טוב או כתם רע  אך כשמדובר בציור נבחן את איכותו ונשאל אם הוא טוב או רע,, האם הוא במקום  וכיוצ"ב .

         

        העוסקים בתולדות אמנות מסווגים סגנונות גם על פי השימוש בקו או בכתם. רבות נכתב על כך ולא זה המקום להרחיב בדבר מלבד הציון שהושפעתי מדיון זה ומאמנים שעסק בכך, בעיקר אלה שהושפעו מאמנות יפנית.

        השאלה של ירדני  המחישה לי מה שבן דורי אמור לדעת, בתקופתנו מה שלאחד נראה כלכלוך מפני שכך למד לראות, לאחר נראה ככתם מעניין וציורי.  מאז נתתי את דעתי על הכתם, כתופעה פיזיקלית וגם כמטפורה.

         הרישום בקו נקי וזורם טבעי לי ואילו הכתם נרכש, כחלק מלימוד שפת האמנות שבה אני פועלת כבר עשרות שנים, עם זאת, התנסיתי גם בהרחבת אפשרויות  הקו. במשך שנים הנחתי כתמים והנפתי קוים, מנזילה רגשות ומחשבות, בעיקר בדיו שחור ולעתים גם בצבע, על מצעים שונים בפורמטים ההולכים וגדלים עד שהעיסוק בסוגיה מהו כתם ראוי התחלף בתהיה  אם שאלה זו לגיטימית

         

        היום, כשהסתכלתי על העבודות האחרונות הבנתי שבעבודות אלה סיכמתי את תוצאות ההתעסקות בסוגיות שעלו בי בעקבות שאלתו של ירדני.

        כידוע ,למילים כתם וקו משמעויות מטפוריות וכבר הזכרנו זאת. העיסוק בהם משקף גם את הלכי נפשי הנוגעים לאתיקה, למוסר ולמשמעות החיים. רבים עוסקים בכך בסגנונם,  באמצעות תחומי הידע שלהם. אני עושה זאת  בכלים שמזמנת לי האמנות הפלאסטית.. במקרה שלפניכם , בתערוכה זו, באמצעות מכחול ודיו.

        ''

         

         אני מתנצלת על איכות התמונה. התאורה בגלריהלא טובה

         

        דרג את התוכן:
         2 תגובות   יום ראשון, 26/8/18, 01:12

         לפני כשבועיים  רגע לפני השינה, דימיתי את עצמי מזרימה רגש דרך צינורות דמי אל האצבעות ומהן אל המכחול הטבול בדיו והלאה, במסילות הקווים, אל הדף הלבן והרגש הולך, מתגבה ומתעבה באמצעות הכתמים.

          

         למרות השעה המאוחרת מיהרתי לחדר העבודה ורשמתי את הדימוי כי הרגשתי שהוא מיטיב למצות את תחושת היצירה מסוג זה. רשמתי ושכחתי שרשמתי. נזכרתי בו כשהתחלתי לכתוב פוסט זה שענינו פתיחת התערוכה "כולה קוכתם"

         ב -3 בספטמבר בשעה 18.00,  בבית האמנים בבאר שבע. 

          

         ''

          

          

         הרישום בקו טבעי לי, מאז ומתמיד רשמתי בקו, בעיקר בציפורן או ברפידוגרף, מילאתי בלוקים ומחברות ציור ברישומים, תמונות שקפצו מראשי לדף והיו למפת נפש, מין דיווח מאויר לרגשותי  ולמחשבותי. זאת עשיתי במקביל ללימודי אמנות מבלי שאלה ישפיעו על טבעם של הרישומים שהלכו והצטברו במגרות ורק לעתים רחוקות נתתי עליהם את הדעת לאחר שרשמתי אותם.

          

         הפעם  אני מציגה תערוכת יחיד ובה רק עבודות שנעשו במכחול ובדיו 

         ''
           

          

         עם השנים למדתי טכניקות הדפס והתמדקתי בעיקר בתחריט שהעמיד לרשותי מגוון קווים ובתצריב שהוביל אותי גם לעיסוק בכתם ובעיקר ביחס שביו הקו לכתם. לא היה זה עיסוק מלומד, לא מחקר מדעי אלא משחק של צרופים ותחושות המנחים את עבודתי שתכליתו להפתיע אותי ולספר לי משהו שלא ידעתי קודם אך לא זה העיקר, לא הסיפור אלא החיבור בין הדברים והחיבור בינם לבין הצופים בעבודותי באינטרנט, בשנים האחרונות  בפיסבוק ובבלוג הזה. 

          

          

         בשנים האחרונות אני גם מציגה יותר בתערוכות, גם בתערוכות יחיד.

         דרג את התוכן:
          8 תגובות   יום שלישי, 21/8/18, 21:05

          הדרקונים רקדו והתפטלו סביבי ראשה. האש בערה בביטנה הגדולה. החול כיבה הכל. 

           

           

          להפעיל בו זמנית  ברמקול פתוח 

          http://cafe.themarker.com/video/3439709/

           

           

           

           

          http://cafe.themarker.com/video/3439710/

           

           יצרתי את דמותה של האישה עםהבטן הגדולה בסוף 2010 ומאז אני חוזרת ומפתחת את הדמות ומציבה אותה במצבים שונים.  עד כה  היא הופיעה בדו מימד ואילו עתה אני מוסיפה תנועה 

           

          הינה דמויות האישה עם הבטן הגדולה 

          https://www.facebook.com/shulamit.davidovicz/media_set?set=a.403426617959.178864.729312959&type=3

          דרג את התוכן:
           9 תגובות   יום רביעי, 1/8/18, 22:45

           להפתעתי, הפוסט הזה הפך להיות פוסט מתפתח כי תוך כדי חיפוש פיתרון  למציאת דרך קלה למציאת הוידאו המובא כאן עלה לי רעיון שמלהיב אותי ואני שמחה לשתף. העליתי כאן שני סרטוני וידאו קצרים.  העליון אמור להיות תמונת מראה, ההיפוך של. ההרעיון עלה בדעתי כאשדר העליתי זזוידאו נוסף לפוסט והיצעתי להקשיב לו כקנון. אז עלה בדעתי שאפשר לצפות בשני הוידאו באותו זמן ולהתיחס אליהם כוידאו אחד. אפשר לשחק עם ההשתקפות או העדר  ההשתקפות.  ממלצה לצפות בשניהם עם רמקול פועל ובו זמנית להאזין גם לשני. אפשר, כדי לקבל תחושה של קנון , לצפות בשני הוידאו בו זמנית או לעצור מדי פעם ולשחק ביניהם. אני חושבת שמאתי לי כיוון חדש לעשית וידאו שהפלטפורמה של הפוסטים ברפה ממש מתאימה לו. 

            

            

           ''

           ''
            

            

           אוליי זו האנטיטזה למזרקה של אגם, התגלמות רעש בלתי נסבל המלווה קלידוסקופ של צורות וקולות שנוצרו מהקלטת סלילת כביש  ברחוב שלי. זה קרה לפני כשלוש שנים. אני כבר לא כל כך זוכרת אלא שכשסללו את הכביש כיסו  באספלט גם את בור הביוב שבכביש ומשום כך,לאחר זמן מה  סבלנו מהצפות ביוב מבלי לדעת מה הסיבה האמיתית לכך כי הכל שכחו את הבור. לאחר חודשים אם לא שנה, מישהו נזכר בכך. אך לא על זה רציתי לספר אלא על תערוכה בשם "צליל חזותי" שתיפתח ביום ג' הקרוב בספריה העירונית, בבאר שבע  שםאציג עבודה שנוצרה מצילום אדם (מגבו) הזורק זבל לפח שעל המדרכה שמעבר לכביש. רציתי להציג גם את וידאו שעיל סלילת הכביש שעיבדתי לקלידוסקופ רעשני אך זה לא התאפשר מסיבה טכנית. אי לכך סיכמתי עם האוצרת, דר' רחל קרופ, שאעלה את הוידאו ליו טיוב ומי שרוצה יוכל לצפות בעבודה ביו טיוב שהרי לכולם יש גישה ליו טיוב מהסמארטפון. בעצם, לא לכולם, לי , עדיין, אין 

            

           ''

            

           הכנתי המון גירסאות  לוידאו הקלידוסקופ וציור שלמעלה שהוא הגירסה האחרונה לתערוכה, מודפס על בדי.

           כאן, בקפה, אני מעלה סרטון אחד באלבום הוידא ואחד כאן, בפוסט זה.


           להפתעתי, שמתי לב לקישור לפליקר, בעמוד שלי, לוידאו שהוא ההכפלה רהאשונה של הוידאו שצילמתי בעת הסלילה.   

           הינה ההזמנה לתערוכה

           ''

           דרג את התוכן:
            4 תגובות   יום שלישי, 10/7/18, 17:16

            ''

             

            איני יודעת מדוע בוכה הרישם בתצלום מסך מחשב שצילמתי ב2012. מצאתי אותו לפני כשעה כשחיפשתי תצלומים של "החייל" כדי להשתמש בהם בעבודה שבמרכזה דמות המצולמת מהגב, הדומה לבובת החייל. בלי נדר, ארחיב על כך בחודש הבא כשתיפתח התערוכה (קבוצתית) שבו תוצג העבודה, אם אינני טועה, זה תצלום הדף הראשון מ"במחשבה שניה" הזכור לי לטוב שפסק מלפעול ומה שכתבתי בו נעלם או נמחק. לשמחתי, כתבתי, במקביל באתר, בקפה וגם בישראבלוג שגם הוא פסק מלפעול אך לפחות איפשר לגבות את התכנים וכך אני יכולה ללמוד מה העסיק אותי אז. בנובמבר 2012 הייתי שנה אחרי תערוכה בבית אמנים ושנה לפני תערוכה בתאטרון פרנג', שתיהן בבאר שבע. זה גם היה שנה לפני מות אחי שנפטר באוקטובר 2013.מאז מיעטתי לכתוב בקפה כעת, אני מזכירה זאת  כי כעת אני בגילו בשנת מותו ומקווה להיבדל לחיים ארוכים ובריאים. שימו לב לזבוב שבקצה הימני ,למעלה שהיה על המסך. 

             

            ''

            החייל. 

            דרג את התוכן:
             7 תגובות   יום ראשון, 18/3/18, 15:21

             לפני מספר ימים פרסמתי פוסט שבו שאלתי מתי פורסם השיר "תכלית בתחתית" מאת ערן צור. היום קבלתי את התשובה ( נכתב ב96, פורסם באלבום ב2000). כשהתשובה בידי ערכתי  את הפוסט מחדש מתוך מחשבה שסיימתי עם הנושא אך כשהגעתי לשורה האחרונה עלתה בי שאלה חדשה לגבי זהותו של מי  שהכיר לדוצ'י את השיר ששתי שורות ממילות השיר , כך השתכנעתי, כתבה על גב הכריכה של חוברת אמנות שאותה לקחתי לביתי לאחר מותה. בהמשך, למי שמעוניין  השתשלות העניינים  בשבוע האחרון ושאלות נוספות .

              

             ''

              

              

             בשישי בלילה, כשעברתי ליד כוננית הספרים במסדרון, נפלו ממנה מספר חוברות אמנות, בדים קטנים מתוחים ומד דופק אחד לפרק כף היד שנקנה לפני שנים באחד מהתקפי הכושר שחלפו מהר. משום מה לא הצלחתי להחזיר את חוברות האמנות למקומן והותרתי אותן על הרצפה עד היום בצהריים כשהחלטתי לחפש להן מקום חדש. על הכריכה האחורית של אחת מהן ( לטראק) מצאתי שורות בכתב יד:

              

             " לוקח רכבת בעיר גדולה

             נוסע ונוסע ללא תכלית"

             ''

              

             חיפשתי בגוגל מניין לקוחות השורות כי החוברת נלקחה מדירתה של דוצ'י, לאחר מותה, ומצאתי שהן משיר של ערן צור. כשקראתי את המלים הבנתי, כך נדמה לי, מדוע הדברים נגעו לליבה, כאילו שמעתי אותה חוזרת ומדברת אלי.

             צילמתי את הכיתוב כדי לספר עליו וכשבדקתי את התמונות מצאתי שהמצלמה שלי, החדשה, שנוהגת ללוות את תהליך הצילום בווידאו (הדבר פרח מזיכרוני) הקליטה בתצלום הראשון של הכיתוב קטע מדברי הספד על אחד החיילים שנפלו אתמול, בפיגוע,  ובו נאמר שאלוהים לוקח את הטובים. צרופי המקרים גרמו לי לחפש הסבר מיסטי אף כי גם אני מפקפקת בו לא מכפירה אלא מחוסר ידיעה.

              

             כאשר הגעתי לוידאו של השיר ולתמליל שעוד לא שמעתי, הבנתי שהפרוש התקשורי לא ממש מסתדר לי עם התאריכים. השיר יצא ב 2000 ואילו דוצ'י נפטרה ב1997 ולכן חשבתי  שלא הכירה את השיר ולא היא כתבה את המלים על גב הכריכה אלא מישהו אחר, אוליזה קרה  באחת הפעמים שבהם הבאתי את החוברת לכיתה לעיונם של התלמידים (אפשרות סבירה) ואחד מהם או אחת מהם כתבו את מילות השיר.

              

             נזכרתי שאחת התלמידות אהבה מאד את שיריו של צור ומשום כך חבריה לכיתה ,שאהבו בעיקר מזרחית, לעגו לה אך היא הייתה איתנה באהבתה.  העליתי את האפשרות שהשיר הושמע ברדיו עוד ב1997 או לפניכן ויצא באלבום רק בשנת 2000. זאת נראתה לי התשובה המתאימה. השיר כאילו מדבר מגרונה של דוצ'.

              


             רק אתמול הצלחתי למצא את הפיסבוק של ערן צור כדי לשאול שם את השאלה ואכן נעניתי. הינה צילום המסך ובו התשובה המפורטת, ותגובתי והפיתרון המשוער. מעניין שלא חשבתי על אפשרות זו כי דוצ'י לא נהגה ללכת למופעים.

              

             ''

             כשקראתי שהשיר הושמע בהופעות חיות חשבתי שהטקסט הגיע לדוצ'י מאחת המטופלות שלה. נדמה לי שהיא לא קראה לזה טיפול אלא עבודה. לרגע חשבתי שסיימתי לשאול אך עלה בדעתי שישנה אפשרות שהאדם שהציג בפני דוצ'י אתה שיר יקרא פוסט זה ויספר לי על כך?

             רק רגע! כעת עולה בדעתי שהיא קראה כתבה בעיתון שבה הובאו מילות השיר. 

              

             עם מותה של דוצ'י שאלות רבות  נותרו עלומות. אולי הגיע הזמן לדבר על תעלומות נוספות הקשורות במותה ואולי בחייה. גם במקרים אלה יש לי רק שאלות. כך גם בלא מעט עלילות בחיי. עוד לא החלטתי מה עדיף לדעת או להסתר מפני הידיעה. במחשבה שניה ושלישית, נדה לי שזו שאלתם של אנשים מפונקים

              

              

             ''

              

             פרט מתוך תחריט שיצרתי לפני כ 15 שנים מתצלום פספורט שמצאתי בארנקה של דוצ', לאחר מותה. 

             דוצ'י התאבדה

             דרג את התוכן:

              הפעילות שלי

              • shulamit בתגובה על "אבאל'ה - We'll Meet Again, World War Il" לפני 1 חודש
               "תרגש אותי מאד. "
              • shulamit בתגובה על "מין הסלע הזה " לפני 3 חודשים
               " צטט: שטוטית 2019-03-30 18:58:37 מצויי.ן אין שום בעיה כשכותבים/עורכים את הפוסט ורוצים להעלות תמונה א..."
              • shulamit בתגובה על "מין הסלע הזה " לפני 3 חודשים
               " צטט: שטוטית 2019-03-30 18:39:55 תעלי את התמונות לפוסט שולמית יקרה, למה את מפרסמת אותן בניתוק מהפוסט..."
              • shulamit כתב פוסט חדש לפני 3 חודשים
               מין הסלע הזה
               בתחילת פברואר מתחתי בד על הלוח שעל הקיר וגם רשמתי סקיצה ,צילמתי והעליתי לפיסבוק בכוונה להתחיל לעבוד ...
              • shulamit בתגובה על "Blue Bee" לפני 3 חודשים
               " צטט: שטוטית 2019-03-20 15:54:59 הדבורה והפעם בכחול :) עבודה נהדרת שולמית יקרה , חג שמח :) תודה רבה,..."
              • shulamit העלה וידאו חדש לפני 3 חודשים
               Blue Bee
              • shulamit בתגובה על "לב שחור 3" לפני 3 חודשים
               " צטט: שטוטית 2019-03-15 10:14:51 עבודה מעולה שולמית ! תודה רבה, שטוטית "

              פרופיל

              shulamit
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון

              פיד RSS