כותרות TheMarker >
  ';

  שכונה - אמנות בעם

  תחילה קראתי לבלוג\"שכונה\".לאחר זמן קצר הסתבר לי שלמלה קונטוציות נוספות המרחיבות את המושג ובכל זאת לא שיניתי את השם כי התכוונתי לדבר על השכונה שלי ועל העיר באר שבע. בסופו של דבר כתבתי קצת על השכונה , על המשפחה, מעט על רגשותי. לעתים גם עסקתי בענייני פוליטיקה וחברה.
  בהתחלה עוד העליתי מספר שירים וסיפורים. אחר כך בעיקר תצלומים, רישומים והדפסים.
  היום אני משנה את השם מתוך כוונה לשנות את ההתנהלות בבלוג ובחיים. ימים יגידו אם הפעם פעלתי כפי שהתכוונתי לפעול . בסופו של דבר העיקר הבריאות.

  ארכיון : 7/2008

  21 תגובות   יום שבת, 26/7/08, 18:59


   "מצאנו שאנשים שקוראים כל יום, חיים יותר טוב ומתים פחות". נכתב במאמר ב'הארץ' בשם:  "מחקר ישראלי: קריאה יום-יומית תורמת לאריכות ימים ולאיכות חיים",  אליו הגעתי באמצעות 'הגורם האנושי', השואל "מה אפשר לעשות כדי לחיות יותר שנים?".  מכיוון שכבר שמעתי על כך בתוכנית של יעל דן ( גלי צה"ל) מיהרתי לקרוא את המאמר ומה רבה היתה שמחתי כאשר הסתבר לי ש "המחקר בודד לדבריו את המשתנים האלה ( ההבדלים בין הנבדקים,כגון מצב כלכלי וכדו' - הערה שלי)  בשיטות סטטיסטיות, על מנת להתמקד בהשפעת הקריאה בלבד. גם לאחר שהופרדה מגורמים אחרים, נמצא שהקריאה מאריכה את החיים."

  לרגע חשתי שזכיתי בתקווה לחיים ארוכים וטובים למרות שאיני מתעמלת וגם תזונתי לקויה שהרי אני קוראת כל יום מספר שעות. אמנם חלק ניכר משעות הקריאה מוגדשות לאינטרנט או לעיתונים ולא לסיפרות מחקר או לספרות יפה אך הסתמכתי על מה ששמעתי ברדיו, שהחוקרים בדקו רק את פעילות הקריאה ולא את תוכנה.

  לצערי, לקראת סוף הכתבה חיכתה לי המכה : "מסיבה לא מוסברת השפעה משמעותית של הקריאה על תוחלת החיים נרשמה רק אצל גברים, ולא אצל נשים" היה כתוב בפיסקה הלפני אחרונה ( אם אינני טועה). הבנתי שלא אוכל להתחמק מסטודיו C ולא מדיאטה נטולת סטייקים אם ברצוני לחיות יותר טוב ויותר זמן.

  ובכן,האבולוציה , כנראה ,החליטה שלא משנה אם אישה קוראת או נמנעת מכך (בכל מקרה היא זוכה בחיים יותר ארוכים ). קראתי פעם שמתנדבים זוכים בבריאות טובה יותר . אני מקווה שדבר זה חל גם על נשים.

  ובכל זאת, מטריד אותי שכותבי המאמר לא טרחו לציין מיד את ההבדל בין גברים לנשים וכתבו "אנשים"  במקום לכתוב ש" גברים הקוראים יום , יום, חיים יותר טוב ויותר זמן" .ה ם ציינו זאת בדרך אגב מבלי להתיחס לכך שמחצית מן האנושות ורב הקשישים שהן קשישיות לא נהנים מן הגילוי. אולי מצפים מן הנשים לשמוח בשמחת הגברים המכונים כאן אנשים שהרי אישה נבחנת ביכולה להיות אמפטית לזולת , בעיקר כלפי הגברים.

  ואחרון , אחרון. מה אנחנו אמורים להבין מניסוח כותרת המאמר שהרי הם ציינו שם שהמחקר עוסק באנשים ואילו בסופו הזכירו שדבר זה לא חל על נשים .האם הם מרמזים לכך שנשים אינן אנשים.

   

   עוד משהו. המראיין ברדיו אומר לא כל מה שעובד עם האוכלוסיה הישראלית עובד עם אוכלוסיה בדווית וערבית. ובכן, לידיעתו של המראיין הבדווים והערבים הם אזרחי ישראל.


  'דרך הזית' - מנהג חדש בא למדינה

  דרג את התוכן:
   23 תגובות   יום שישי , 25/7/08, 01:25

   השחלתי את ה"חמש שקל" לעגלת הקניות, בסופר, בעודי מביטה בלימונים קטנטנים או יותר נכון בתווית המחיר: " 24 ש"ח לקג'. בזוית עיני קלטתי התרחשות ליד דלת הכניסה, במאבטח הנוזף באישה שחלפה על פניו במהירות. " עוד פעם לא אכניס אותך לחנות" צעק אחריה. לאחר מכן פנה לאיש שעמד לידו ואמר לו שאי אפשר לדעת מה היא מביאה אתה. בכל אופן , זה מה שנדמה לי ששמעתי. כשחלפתי על פניו בדרכי לדוכן הירקות הצצתי דרך דלת הזגוגית אל האישה שעמדה בסמוך לחנות, במקום שבו עומדים אלה המבקשים צדקה. זיהיתי אותה מרחוק. פעם, לפני יותר מ 20 שנה, לפרק זמן לא ארוך, היא היתה תלמידה שלי. כן, גם אז היו לה בעיות. אחר כך פגשתי אותה מספר פעמים ונראה היה לי שהיא הסתדרה בחיים.

    

   שאלתי את המאבטח מדוע צעק עליה. הוא הסתכל עלי לרגע, בחן אותי מופתע, מתלבט,נדמה לי שהבעת כעס עלתה על פניו. הבטתי בו בשקט, משתדלת שלא להרגיזו. לבסוף, לאחר היסוף קל הוא ענה לי : היא נדבקת לאנשים, מבקשת כסף." עניתי ב" אה" קצר והמשכתי בדרכי לעבר דוכן העגבניות. עמדתי שם והתבוננתי בה דרך דלת הזכוכית. היא עמדה ליד העמוד ואחזה בידה חוברות. אישה ניגשה אליה ונתנה לה כסף. התלבטתי אם לגשת אליה בתום הקניות. אחר כך שכחתי את העניין כי פגשתי מכרה שלא ראיתי זמן רב. פעם עבדנו באותו מקום. שבו לימדתי את הילדה שכיום היא אישה העומדת מחוץ לסופר ומבקשת צדקה.

    

   לעתים אני נותנת כסף בתמורה לחוברות שנשים הנראות חרדיות מחלקות. לעתים אני תורמת משהו כשהן נותנות לי נרות לשבת. אני מבטיחה להן להדליק ומתכוונת לכך אלא שאני תמיד שוכחת. כשאני נזכרת זה כבר מאוחר מדי. איני מבינה מדוע אני עושה זאת ומדוע אני מבטיחה להדליק נרות שבת.

    

   זה גורם לי להרגשה טובה. אני מניחה שזה כמו השקעה בחיסכון ששוכחים ממנו, שיהיה, הרי אף פעם אי אפשר לדעת. אני מדליקה נרות בערב ראש השנה כי הבטחתי לאמא שלי. היא אמרה לי בסמוך למותה להדליק נרות בכ"ט באלול, לזכר משפחתותינו . מעניין מניין לה התאריך העברי.

    

   איני יודעת איך הגעתי מסיפור על התלמידה לסיפור על אמי. בכלל , אני מרבה להזכיר אותה לאחרונה. בימים האחרונים אני נוטה לנוסטלגיה למרות שאיני מתגעגעת. לא היה לנו קל ביחד.

   אולי מפני שהשבוע אני מרגישה לא טוב. ביום ראשון היה לי אפילו חום. מאז יום ראשון אני רוצה לאכול פולקה של עוף שבושל במרק עוף. רציתי את המרק של אמא שלי למרות שכשהייתה בחיים הייתי מתעצבנת עליה כשרדפה אחרי עם הסירים.

   אז הערב החלטתי ללכת לסופר לקנות פולקס ולבשל. כשלקחתי את העגלה שמעתי את השומר צועק על אישה ומגרש אותה מן החנות.

    

    

    


   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום ראשון, 20/7/08, 02:26


    לאלה האוהבים סיפורים המתפתחים לאט. סיפור עם סוף טוב לשבוע טוב ומבורך.
     ביו טיוב נפתח
    אולם הקרנה לסרטים קצרים ( באמצעות עכבר העיר )

    בעיון נוסף בכתבה המוזכרת ב'עכבר העיר' מצאתי קישור לכתבה נוספת וממנה מסתבר שהתפתחות נוספת מרתקת מתרחשת ביו טיוב והמחולל המישם הוא רועי ורנר  חבר ב'קפה'   שיצר סרטון אינטראקטיבי.

    מה אומר ומה אדבר אין די מלים בפי לשבח את נפלאות האינטנט ומחולליו.  הכל יש בו, כמו בחיים, הטוב והרע וכמו בחיים " הרשות נתונה".

    עוד מן הנפלאות שזימן לי האינטרנט היום: גלידות וארטיקים בהכנה ביתים

    דרג את התוכן:
     16 תגובות   יום ראשון, 13/7/08, 01:54

     מבחן אישיות

     (מקור: עממי ; תרגום לעברית: AfiComp) בחר את אחת מתשע הצורות המופיעות שאתה הכי שלם אתה, ואז גלול למטה על מנת שתוכל ללמוד על אישיותך. הצורות פותחו ע"י פסיכולוג. הן נבחנו בכל רחבי העולם, לאורך פרק זמן של מספר שנים. בהסתמך על תוצאות שהגיעו לאורך השנים שונו הצורות ו/או צבען, ואז הן נבחנו שוב, עד שהושגה רמה גבוהה ביותר של דיוק בצורות. 9 הצורות מייצגות 9 טיפוסי אופי בסיסיים. 

       גלול למטה כדי ללמוד על אישיותך  

     (אני מתנצלת מראש על המלים הצמודות. כך זה יצא בהעתקה ואין לי כוח לתקן.) 

     1.עצמאי לא שיגרתי לא כבול אתה דורש לעצמך חיים חופשיים, ללא כבלים ומחויבויות, על מנת שתוכל לקבוע לעצמך את הנתיב בו תהלך.בעבודתך, או בפעילויות הפנאי שלך, ניתן לראות נטיות אומנותיות.הצורך שלך בחופש, דוחף אותך לפעמים לעשות בדיוק את ההפך ממה שמצופה ממך.אורח החיים שלך הוא מאד אינדיבידואלי סטי. לעולם לא תעתיק דבר שנחשב "איני", ההפך הוא הנכון, תמיד תחתור לחיות לפי המוסכמות והרעיונות האישיים שלך, גם אם זה אומר "לשחות נגד הזרם". 

     2

     דינמיפעילמוחצןאתה די נכון לקבל סיכונים מסוימים ולקחת על עצמך מחויבויות – בתנאי שהתמורה היא עבודה מגוונת ומעניינת. שגרה – מן הצד השני – נוטה להיות בעלת השפעה משתקת עליך.הדבר האהוב עליך ביותר, הוא האפשרות לקחת על עצמך את הצד הפעיל. על ידי כך, היוזמה שלך ניכרת לעיני כל. 

     3

      

     מציאותימאוזןבעל הרמוניה פנימיתאתה מעריך את הסגנון הטבעי ואוהב את מה שאינו מסובך. אנשים מעריכים את יכולתך להיות נטוע בקרקע המציאות והם יכולים לסמוך עליך. אתה מעניק לאלו שקרובים אליך ביטחון ואת המרחב לו הם זקוקים. אתה נתפס כבעל אופי חם ואנושי.אתה דוחה כל מה שראוותני ונדוש. אתה נוטה להיות סקפטי כלפי גחמות ונטיות האופנה. עבורך, בגדים צריכים להיות שימושיים ולא צעקניים בצורה אלגנטית. 

     4

     מקצועימעשיבעל בטחוןאתה ניגש אל החיים בצורה ישירה, נוטה פחות להאמין במזל ויותר במעשיך אתה. אתה פותר בעיות באופן מעשי ופשוט. אתה ראוה את הדברים בצורה מפוכחת ומציאותית, ומתמודד אתם מבלי חשש. מפקידים בידך מידה רבה של אחריות בעבודה – אנשים יודעים שניתן לסמוך עליך.כוח רצונך המופגן מקרין את ביטחונך העצמי אל אחרים. לעולם לא תהיה מסופק באמת, עד שתגשים את רעיונותיך במלואם.

      5

      

     שוחר שלוםדיסקרטי וזהירלא אגרסיביאתה נינוח, אך עם זאת זהיר. אתה רוכש חברים ללא מאמץ, אך עדיין נהנה מפרטיותך ועצמאותך. אתה נהנה לעזוב את הכל מדי פעם, ופשוט להגות במשמעות החיים וליהנות מעצמך. אתה זקוק למרחב אישי, אז אתה נמלט למקומות מפלט מרהיבים, אבל אתה אינך מתבודד. אתה חי  בשלום עם עצמך ועם העולם, ואתה מעריך את החיים ומה שיש להם להציע.

      

     6

     חסר דאגהשובבמלא חיים ושמחאתה אוהב חיים חופשיים וספונטניים, ואתה מנסה למצותם עד תום, כמו שאומר המוטו "חיים רק פעם אחת".אתה מאד סקרן ופתוח לכל דבר חדש, אתה משגשג על שינוי. דבר לא נראה גרוע בעינייך יותר מאשר להרגיש כבול. אתה חווה את סביבתך כמשתנה תמידית ותמיד יודעת לספק הפתעות. 

     7.

      

     רומנטיחולמנירגשניאתה אדם מאד רגיש. אתה מסרב להתבונן על הדברים בדרך ריאלית בלבד. מה שרגשותייך אומרים לך, חשוב לך לא פחות.למעשה, אתה מרגיש שחלומות הנם חלק חשוב מהחיים.

     אתה דוחה אנשים הלועגים לרומנטיות,  ואשר מונחים על ידי תבונה קרה בלבד. אתה מסרב לתת לשום דבר לכבול ולהגביל את מגוון רגשותייך ומצבי רוחך העשיר

       8אנליטימעורר אמוןבעל בטחוןרגישותך הזמנית מייצגת את מה שעשוי באיכות גבוהה והנו עמיד. כפועל יוצא, אתה אוהב להקיף את עצמך ב"יהלומים" קטנים, אותם גילית במקום שאחרים פסחו עליו.אי לכך, התרבות משחקת תפקיד חשוב בחייך. מצאת את סגנונך האישי, אשר הנו ייחודי ואלגנטי, חופשי מגחמותיה של האופנה העכשווית. האידיאל שבו אתה מאמין, ועליו אתה מבסס את חייך, הוא הנאה תרבותית. אתה מעריך מידה מסוימת של תרבות מצדם של אלו שאתם אתה בוחר להתרועע. 

     9

      מביט פנימהרגישמהורהר

     אתה מגיע להבנה, עם עצמך ועם סביבתך, בתדירות וברמה גבוה יותר מאשר רוב האנשים. אתה מתעב שטחיות – תעדיף להיות לבד, מאשר לסבול שיחת חולין. אך יחסייך עם חבריך הנם מאד אינטנסיביים, דבר אשר מעניק לך את ההרמוניה והשלווה הפנימית להן אתה זקוק על מנת להרגיש טוב. עם זאת, אין לך שום בעיה להיות לבדך לפרק זמן ממושך, מבלי להיעשות משועמם 

      

      

      

      

     גם אני מצטרפת למקהלת השאלונים ומעלה לכאן  מבחן אישיות בתמונות aמצא חן בעיני. קיבלתי אותו מחברה. עניתי ואהבתי את התשובה.  לאמיתו של דבר אני בחרתי 2 תמונות . אמנם, ברור היה לי מהי התמונה המועדפת אך לא רציתי לפעול בסד ההגבלה. כך אני נוהגת גם בקריאת הורוסקופים.  עוד לא החלטתי אם אגלה מה התמונות שבחרתי.   

     אפלטון  בלוג מעניין http://www.aplaton.co.il/story_454


     ביו טוב פתחו אולם הרקנה לסרטים קצרים. הינה סרט חמוד למי שאוהב סרטים המתגלגלים לאט
     דרג את התוכן:
     5 תגובות   יום חמישי, 10/7/08, 01:30

     אולי מישהו יביט בתצלום הישן וילחש לעצמו בקול ניחר " זאת אמא שלי" ואולי " זה אבא שלי" . אולי יצעק " זאת הדודה מינה!" . הכל יכול לקרות אף כי אני מניחה שלא יימצא איש שידע לזהות מישהו בתצלום ישן זה.

      

      

     לחץ להגדלת התמונה  

     התמונה צולמה לפני יותר מ 60 שנה. אני יודעת זאת על פי מראה אחי ( כוכב ירוק) המציץ מאחורי האנשים. לידו אמי( כוכב צהוב). בנוסף אליהם , אני מזהה  רק את המסומנת בכוכב אדום. אני חושבת ששמה היה מרייקה או מרייה. הם גרו בוילה בפרבר של וורוצב ( ברסלאוו) . אינני יודעת כיצד הצלחתי לזהות אותה. אני זוכרת אותה כאישה עליזה ששרה. נדמה לי שהיה לה קול צרוד מעט ( האם עישנה).

     אולי אני מושפעת מן המדור לחיפוש קרובים ואולי זה מפני שלאחרונה מתחשק לי לפענח את הדברים שאינני יודעת או שנדמה לי שלא סופרו לי כהוויתם.

     אולי אני מעלה זאת עכשיו מפני שלא נשארו אלה היכולים לספר.

      

      

      

      

     "הגעתי" לתמונה במקרה, הערב, כשחיפשתי טקסט שאבד לי. אותו עוד לא מצאתי.

     דרג את התוכן:
      18 תגובות   יום רביעי, 2/7/08, 19:04

      ישנם השולחים לי בקביעות קישורים לפוסטים שכתבו. זאת למרות שהמערכת מידעת אותי/אותנו מדי יום . לעתים, בזכות מעשה זה אני זוכה לקרוא פוסטים מעניינים ולעתים איני  מגיבה. הכל על פי העניין או מצב הרוח.

      ישנם כאלה השולחים לי קישורים בקביעות, על בסיסי יומיומי  אך מעולם לא טרחו להתייחס למה שאני כותבת או מעלה ויש שעושים זאת לעתים רחוקות. כאמור, אני מדברת רק על השולחים ולא על אלה שאליהם אני בוחרת להיכנס ולהגיב. לדעתי ישנו הבדל רב ביניהם. ישנם חברי קפה שמהם ביקשתי לשלוח לי קישורים כי אני מתעניינת במה שהם כותבים /יוצרים בלי קשר לתגובותיהם למה שאני יוצרת, אם בכלל יש כאלה. ישנם חברים וגם לא מחברי שלבלוגים שלהם אני נכנסת באופן קבוע מבלי שייבקשו זאת ממני כי אני אוהבת לבקר אצלם. מהם איני מבקשת דבר אך מאלה המזמינים אותי באופן קבוע באמצעות קישורים מבלי שהתבקשו לעשות זאת אני מצפה להתיחס גם אלי.


      כל זה עלה דווקא עכשיו בגלל הצטברות אירועים. אחד מהם היה  email בתפוצה רחבה, באמצעות צד שלישי, שקיבלתי לפני כשעה מאמנית המציגה את תמונתה בגלריה סאצ'י וזקוקה להצבעות חיוביות. נכנסתי והצבעתי למרות שגם אני העמדתי את התצלום להצבעה אך לא פניתי בעניין זה לאף אחד כי זה לא נעים לבקש ממישהו. עניתי לה , באמצעות אותו צד שלישי (למרות שאני מכירה אותה) שהצבעתי כבקשתה וצירפתי את  הקישור שבו היא יכולה להצביע  בעבורי אך לא ביקשתי זאת ממנה. לא שלא רציתי אך אופיי לא מאפשר לי זאת ואני מפסידה מכך. 

      ברור לי שהדרך שבה היא נוהגת היא הדרך הנכונה וגם אלה השולחים קישורים פועלים נכון כדי לקדם את המידע שהם מעונינים להפיץ. זאת למדתי גם בחיים שאם רוצים להיכנס לרפוטואר האירועים ולהיותנוכח  צריך לכופף את הכללים ולא על פי כללי נימוס סלוניים. בתחומים רבים אני מכופפת את הגדרות וחוצה גם באזורים האסורים לכניסה אך כשזה נוגע ליצירה שלי, אני  עומדת מחוץ לשער ומחכה שיפתח  בשעה הנקובה.


      לא עוד. הבנתי שלא השאר סגור אלא אני החבאתי את המפתח כדי שלא אוכל לצאת מן הגן הפרטי שלי. 


      בקיצור. אלה הממלאים את תיבת ה'דואר הנכנס' שלי בהודעותיהם ולא טרחו עדיין להתיחס למה שאני יוצרת, שיתכבדו להיכנס ולהגיב, לטוב או לרע, לפחות פעם בחודש ולו במילה קטנה או באחת הסמיילים, לדוגמה.


      כמו רובנו ב'קפה' אינני רק קהל, אני גם פרפורמר.  

       

       

      אגב, לאן נעלם עיצוב הטקסט בצורת 'בלוק'

      איזה קטע. עד חצות היה אחוז ההעלאות שלי 106% ואילו כעת כשעה וחצי לאחר מכן  כ 42% . ( היום, ב 8/7/08  זה עדיין 42% מבלי שעליתי תמונות חדשות ). מעולם לא הצלחתי להבין את נפלאות החשבון.

      חרוזים. פשוט יפה


       המצגת למעלה היא תרגיל בהכנת מצגותשלמדתי מלרוס באתר
      דרג את התוכן:

       הפעילות שלי

       פרופיל

       shulamit
       1. שלח הודעה
       2. אוף ליין
       3. אוף ליין

       ארכיון

       פיד RSS