כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שכונה - אמנות בעם

  תחילה קראתי לבלוג\"שכונה\".לאחר זמן קצר הסתבר לי שלמלה קונטוציות נוספות המרחיבות את המושג ובכל זאת לא שיניתי את השם כי התכוונתי לדבר על השכונה שלי ועל העיר באר שבע. בסופו של דבר כתבתי קצת על השכונה , על המשפחה, מעט על רגשותי. לעתים גם עסקתי בענייני פוליטיקה וחברה.
  בהתחלה עוד העליתי מספר שירים וסיפורים. אחר כך בעיקר תצלומים, רישומים והדפסים.
  היום אני משנה את השם מתוך כוונה לשנות את ההתנהלות בבלוג ובחיים. ימים יגידו אם הפעם פעלתי כפי שהתכוונתי לפעול . בסופו של דבר העיקר הבריאות.

  ארכיון : 7/2012

  4 תגובות   יום שלישי, 3/7/12, 11:44

  ומה עם הסיפור שסופר לנו בילדותנו. זה שלא שכחנו, שהוטבע בליבנו ונמהל בגופנו.

  הסיפור שלי קרה באפריקה. איני יודעת למה דווקא שם. אולי מפני שבאפריקה התחיל הכל. אולי מפני שלכאורה מה שקורה באפריקה אמור לקרות בכל מקום. זה סיפור על אימא וילד. זה סיפור על אהבה של אם לילדה, אהבה שאין לה גבול. זה סיפור על נתינה ללא גבול.

  שמעתי את הסיפור בפולניה, בכיתה א' או ב', בספריית בית הספר, במהלך מפגש שבועי ( ?) עם הספרנית ועם הספרים שמהם נהגה לקרוא בפנינו. היה לה שער שיבה. נדמה לי שהיה אסוף. היא אחד האנשים המעטים שאני זוכרת מפולין. אני זוכרת חלון גדול , מואר, כיסאות עץ, מסודרים בשורות, אותנו היושבים כשפנינו אל מדפי הספרים ואת הגברת, הספרנית. איני זוכרת את פניה או את בגדיה אלא רק את הנוכחות שלה. נדמה לי שרציתי להידמות לה. כלומר, רציתי שחלקים ממני ידמו לה , בנוסף לחלקים אחרים שרצו להיות לוחמת חופש, חוקרת ארצות, זמרת השרה בפני המונים או פאם פטאל משגעת, אמנית דגולה ובעיקר אישה עשירה.

  אני מניחה שהיא קראה מתוך אוסף " אגדות אפריקניות". הינה הסיפור:

  אישה אחת גידלה את בנה הקטן לבדה. איני זוכרת כיצד הפכה לאם חד הורית ואם זה הוסבר בסיפור. אני זוכרת שהייתה ענייה מאד. נדמה לי שהם חיו בפאתי כפר, בסמוך לג'ונגל. אינני משוכנעת בפרט זה אך, לדעתי, הדבר הולם את העלילה. היא עבדה קשה מאד אצל אנשים זרים. קוששה עצים ביער וכך התפרנסה . מעניין מדוע מרבים לשלוח את העניים לקושש עצים ביער. וכשאין יער בסביבה הם נדרשים לקושש או לאסוף משהו אחר. בשלב זה ,איני רוצה לפתוח דיון על האופן שבו האמנות מטפלת בעוני ואנסה להתמקד בסיפור עצמו.

  האישה עבדה קשה מאד ( פתאום' אני נזכרת בשיר של אילנה רובינא בלדה על נערי שגדל שכתבה תרצה אתר ללחן של סשה ארגוב . אולי גם אתר הכירה את הסיפור). האם עבדה קשה מאד כדי לגדל את בנה ולספק לו את כל צרכיו. כבר איני זוכרת במה זה התבטא בסיפור. אני מניחה שהיא דאגה שיאכל היטב , שילמד מקצוע טוב שיאפשר לו להתפרנס בכבוד ושירגיש בן אדם בעל ערך. מעל לכל , היא העניקה לו אהבה ללא גבול וללא תנאי. כך עברו השנים עד שהנער גדל והפך לגבר צעיר ומוצלח.

  יום אחד, כשהלכה להביא מים מהנחל היא הביטה במים וראתה שהזדקנה עד מאד. פניה התקמטו וגופה שך. הזדעזעה האישה למראה השתקפותה וקראה לאלת הנהר שתחזיר לה את נעוריה ואת יופייה כדי שבנה יראה אותה במיטבה ( נדמה לי שזו הסיבה אך אינני משוכנעת בכך). אלת הנהר נעתרה לבקשתה והעניקה לה, כפרס על מסירותה וההקרבה, נעורים ויופי. שמחה האישה. מאושרת מיהרה לביתה, לפגוש את בנה, משוכנעת שיתלהב מיופייה ומנעוריה. אלא שהגורל רצה אחרת. הבן לא הכיר את אמו וסירב לקבל אותה בצורתה החדשה. הוא רצה את אמו הזקנהוה יגעה כפי שהכיר אותה בשנים האחרונות כי כך אהבת אותה. הוא סרב לגשת אליה ועזב את ביתם, הלך למקום אחר ( אינני משוכנעת בעזיבה).

  אבוי לי, זעקה אמו, ממררת בבכי מיהרה לנהר ושוב קראה לאלה אך הפעם ביקשה לחזור למה שהייתה לפני השינוי. מבוקשה ניתן לה. נדמה לי שזה מה שהחזיר לה את אהבתו של בנה. למען האמת, אני לא ממש זוכרת אם הוא חזר אליה או שהתחתן עם צעירה יפה והלך לגור בכפר אחר. בכל אופן, אני משוכנעת שלקח את אמו אתו והם חיו באושר כאשר האם עוזרת להם בגידול הנכדים וזוכה באהבה , גם מכלתה. כאמור, איני בטוחה שכך הסתיים הסיפור. באיזה מקום בנפשי ואולי בליבי, במקום ששם מאוחסנים זיכרונות ילדות שוכן סוף אחר, ובו האם נותרה בודדה ביער, מתגעגעת לבנה שהלך אחרי אישה צעירה ויפה. היא כמובן איחלה לו רק טוב.

  נדמה לי שאני יודעת מדוע מכל הסיפורים דווקא זה זכור לי וחוזר אלי שוב ושוב. אולי מפני שחרוטה בו אמת המתעלה על אמיתות ש"מוכרים" לנו סיפורי ילדים רבים על אהבה, נתינה ללא תנאי ועל ערך ההקרבה, שתמיד באים על שכרם. יכול להיות שדווקא הדרך שבה " בחרתי" לחיות בחרה לזכור את הסיפור הזה באופן שבו סיפרתי אותו. אינני יודעת מה הסיקו ילדים אחרים מהסיפור שסיפרה לנו ספרנית, שראשה עטור לבן, ביום מלא אור, בספריית בית הספר, ליצאום TPD בוורוצלב*. מאז כיתה ב' לא ראיתי אותם ואינני יודעת עליהם דבר. כשקראתי שוב את מה שכתבי בניסיון להגיהה ולהעלות טקסט בלי שגיאות הדפסה צץ במוחי הסבר חדש לדבקותי דווקא בסיפור זה.

   

   

   

   

   

   


  ''

  תצלום מעובד במחשב

   

   

   

   

   

   

  הערה. * נדמה לי שזה בית הספר.

  גיליתי, להפתעתי, שבפולנית יצאו ספרים רבים בשם אגדות אפריקה .

  http://docs7.chomikuj.pl/929432987,PL,0,1,Czar-afryka%C5%84skich-ba%C5%9Bni-przy-blasku-ogniska.doc

  תרגומים של ספרות אפריקנית לפולנית

  http://www.scribd.com/doc/58657962/Literatura-afryka%C5%84ska-w-j%C4%99zyku-polskim-zebra%C5%82a-Dorota-S-Kingori

  דרג את התוכן:

   הפעילות שלי

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   shulamit
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   פיד RSS