כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פיד RSS

  קלינגר רישוי עסקים והתרי בנייה

  הוצאת רישיון עסק,בקשות לשימוש חורג,היתרי בנייה ,זירוז הליכים בירוקרטיים,אדריכלות והנדסת מבנים.

  ארכיון : 11/2015

  0 תגובות   יום שני, 30/11/15, 13:48

  אושרה הצעת החוק לפיה תקוצר תקופת הפטור מתשלום ארנונה הניתן למבנים נטושים ומבנים שאינם ראויים למגורים, לתקופה של 3 שנים בלבד, שלאחריהם יחויבו הנכסים בארנונה לפי התעריף הפטור אוטומטי של 3 שנים ואחריו תשלום ארנונה לפי התעריף המקורי של הנכס. לאחר שבשבוע שעבר הודיע משרד הפנים כי לא יתמוך בהצעת החוק של ח"כ רועי פולקמן, שניתן לומר כי תעלה את הארנונה, הגיעו השניים לסיכום לפיו לא יהיו שינויים בנוגע לדירות רפאים, מה שהביא לאישורה של ההצעה היום.

   

  על פי החוק היום, ניתן פטור אוטומטי למשך 3 שנים, ולאחר מכן לשלם תשלום מזערי למשך חמש שנים נוספות לאחר שתי התקופות הללו, ניתן פטור מלא למשך תקופת בלתי מוגבלת לאותם נכסים שעומדים. כך בפועל אין לבעלי הנכסים שעומדים כאבן שאין לה הופכין בלב הערים, בזמן שמחירי הנדל"ן עולים ועולים בעקבות ההיצע הדל של הדירות. הצעת החוק שאושרה, אמורה להקטין את היקף הנכסים שאינם בשימוש, שעל פי נתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" ופורסמו בשבוע שעבר רק בירושלים ישנם 415 אלף מ"ר נטושים, שאם היו מאוכלסים היו מגדילים את הכנסות העירייה שדורשת סיוע משר האוצר ב-32.6 מיליון שקל בשנה, ומוסיפים עוד כ-3,000 דירות חדשות. בתל אביב, ההערכות הן כי ישנם 400 אלף מ"ר נטושים שהיו יכולים להגדיל את הכנסות העירייה בכ-33 מיליון שקל ולהוסיף עוד 4000 דירות חדשות.

   

  הפטור הנדיב שניתן היום מתמרץ את בעלי הנכסים להמתין עם השמשת המבנים עד לשינוי ייעוד הקרקע, עליות מחירים, או כל סיבה אחרת שתאפשר להם להרוויח יותר כסף על אותו הנכס ששוכב באזורי הביקוש.  

   

  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
   
  השירות בפריסה כלל ארצית
  טל': 03-6990132

  פקס: 6990134 - 03
  נייד- בן קלינגר 0523-888813
  www.klinger.co.il  

  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום שני, 30/11/15, 06:23
   היום 29.11.15     אושרה סופית תוכנית הרובעים של תל-אביב
   מטרת התוכנית לשמור על צביון הרחובות הקיים, לקדם התחדשות עירונית ולחזק מבנים מרעידות אדמה
   אחרי עשרות התנגדויות ועררים, אושרה התוכנית שחלה על מבני מגורים במרכז העיר לא הוגדרו כמבנים לשימור.

   אחרי חודשים ארוכים של התנגדויות: ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות עו"ד משה גולן, אישרה הערב (א')  29.11.15 את תוכניות הרבעים 3 ו-4 בתל-אביב. מדובר בתוכניות החלות על מבני מגורים במרכז העיר שלא הוגדרו כמבנים לשימור, ומטרתן לשמור על צביון הרחובות הקיים ועל השטחים הירוקים.

    

   •  

    

   מתחם רובע 4 מצוי בין רחוב אבן גבירול, נתיבי איילון, נחל הירקון ושדרות שאול המלך. בתוכו נכללים בין היתר תחנת הרכבת ארלוזורוב, כיכר המדינה, המרכז הרפואי איכילוב, מוזיאון תל אביב לאומנות, וכן הרחובות שדרות שאול המלך, ויצמן, ז'בוטינסקי, דרך נמיר, יהודה המכבי, שדרות דוד המלך ועוד. 

    

    

   רובע 3 שוכן בין רחוב אבן גבירול ממערב, חוף הים במערב, נחל הירקון בצפון ורחוב בוגרשוב בדרום. בין היתר נכללים ברובע זה: מתחם כיכר דיזינגוף, מתחם הבימה, כיכר רבין, נמל תל אביב, מתחם בזל, והרחובות הירקון, בן יהודה, פרישמן, גורדון, ארלוזורוב (בחלקו מערבי), רציף הרברט סמואל, ירמיהו, פרוג, שדרות בן ציון, שדרות בן גוריון, שדרות נורדאו, שדרות ח"ן ועוד.

    

   תוכניות אלה קובעות את זכויות הבנייה והן נועדו, בין השאר, לקדם התחדשות עירונית, לחזק מבנים מפני רעידות אדמה וכן לפשט הליכי רישוי. בשנים האחרונות הוגשו לתוכניות מאות התנגדויות, הן מצד אחד בעלי נכסים שביקשו להגדיל את זכויות הבנייה והן מצד אונסק"ו והמועצה הארצית לשימור אתרים. האחרונות טענו כי תוספת זכויות בנייה וקומות לצד הקלות בינוי אינן תואמות את עקרונות הכרזת אונסק"ו, ועלולות לסכן את הכרזתו כאתר מורשת עולמית.

   רחוב אבן גבירול בת"א. התנגדויות מקיר לקיר - שנדחו (צילום: ירון ברנר)
   רחוב אבן גבירול בת"א. התנגדויות מקיר לקיר - שנדחו (צילום: ירון ברנר)
   בוועדה ציינו כי חוות דעת של שמאית, לצד המלצות החוקר שמונה לדון בהתנגדויות, הובילו להחלטה לאשר את התוכנית. גם על החלטה זו הוגשו 14 עררים, אולם לאחר 3 ימי דיונים פומביים הוחלט לדחותם. בין היתר, נדחתה הטענה כי ניתן דגש יתר לשיקולי אדריכלות ושימור על פני שיקולי התחדשות עירונית וציפוף עירוני. עוד נדחתה טענה לפי מגבלות בנייה צריכות לחול רק על מתחם ההכרז של העיר הלבנה.

    

   עוד הוחלט לדחות את הטענה כי תוכניות הרובעים סותרות את הוראות תמ"א 38 (תוכנית מיגון מבנים מפני רעידות אדמה), אבל הובהר שהיקף מתן זכויות הבנייה יוחלט על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. טענה נוספת שנדחתה מתייחס להיעדר כדאיות כלכלית. הוחלט כי ישנה כדאיות כלכלית במסלול אחד לפחות של תמ"א 38 (הוספת קומות או הריסה ובנייה).

    

   במסגרת ההחלטה שהתקבלה הערב, החליטה הוועדה שבתחום העיר הלבנה לפי הכרזת אונסק"ו, לא ניתן יהיה להוסיף הקלות בנייה. עם זאת, באזורים שאינם בתחום ההכרזה נקבע שיהיה בסמכות הוועדה המקומית לאשר תוספות שכאלה.

    

   המגדלים נשארו בשדרות רוטשילד

   התוכנית אושרה על ידי הוועדה המחוזית עוד ב-2013, אז נקבע כי ניתן יהיה להוציא היתרים לפרויקטים של תמ"א 38 ברובע 4 בעיר (השוכן בין רחוב אבן גבירול במערב לבין נתיבי איילון במזרח). ברובע 3 (השוכן בין רחוב אבן גבירול במזרח לבין חוף הים), תהיה לעומת זאת אפשרות לבנות ממ"דים בלבד, ומרביתו יוכרז לשימור.

    

   על פי מדיניות העירייה לאזור מרכז העיר והאזור המכונה "הצפון הישן", בנייה חדשה - לרוב באמצעות התחדשות עירונית - תוגבל לגובה של 7-9 קומות, כדי לשמור על המרקם העירוני של העיר מתחילת המאה הקודמת, שהוכרזה ב-2003 בתור "העיר הלבנה".

    

   הכרזת אונס"קו לפני 12 שנה על חלקים בעיר כאתר מורשת עולמית, כוללת כ-4,000 מבנים משנות ה-30 השוכנים בין הרחובות אבן גבירול ודרך בגין במזרח, רחובות אלנבי והרכבת בדרום, נחל הירקון בצפון והים במערב. במסגרת התוכנית האסטרטגית של העיר, שנוסחה בשנות האלפיים והתבססה על תוכנית המתאר הראשונה שלה משנת 1932 (שנקראת תוכנית גדס"), הוחלט לשמר את המאפיינים הפיזיים במרכז, ולאפשר הקמת מגדלים בעירוב שימושים בצידיו.

    

   כך, בעוד שבשדרות רוטשילד, שהיה במשך שנים המע"ר (מרכז עירוני ראשי) ההיסטורי של תל-אביב, נבנו מגדלי מגורים ומגדלי משרדים רבים, וכך גם תוכניות עתידיות לבניית מגדלים במתחם חסן עארפה ולאורך דרך מנחם בגין; בחלקים נרחבים שמקיפים את רחוב אבן גבירול הוחלט באחרונה להמשיך להשתמש בבנייה רוויה נמוכה. זאת, חוץ מתוכניות שכבר אושרו או שנמצאות בהליכי אישור מתקדמים לבניית מגדלים, כמו מגדל אסותה העתידי ברחוב ז'בוטינסקי, מגדל נהרדאע שכבר נבנה וכו'.

    

    
   קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
    
   השירות בפריסה כלל ארצית
   טל': 03-6990132

   פקס: 6990134 - 03
   נייד- בן קלינגר 0523-888813
   www.klinger.co.il    
   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום שני, 23/11/15, 13:56

    הצעת החוק נדחתה ומבנים נטושים ימשיכו לקבל פטורים מארנונה

     

    מדובר במבנים שאינם ראויים למגורים, והפטור מארנונה מסתכם בהפסד של עשרות מיליוני שקלים בשנה. הצעת חוק שנועדה לחייב גבייה בתוך שלוש שנים נדחתה אתמול. משרד הפנים: "אנחנו לא נתמוך בהעלאת ארנונה לתושבים"

    עמרי מילמן

    23.11.15, 08:14   

    שר הפנים סילבן שלום אינו מעוניין, כך מסתמן, לבטל את הפטור מארנונה על מבנים נטושים שאינם ראויים למגורים. הצעת חוק של ח"כ רועי פולקמן מכולנו, שמבקשת לעשות זאת, עלתה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה, ונדחתה לשבוע הבא. בשל התנגדותו של שלום, סביר שגם אז לא תעבור. מטרת ההצעה לבטל את העיוות בגביית הארנונה, שלפיו מבנים נטושים זוכים לפטורים ולתעריפים נמוכים - שגוררים הפסדים של עשרות מיליוני שקלים ואינם עוזרים לשוק הדיור הבוער.


     

     

    רק בירושלים יש 415 אלף מ"ר של מבנים נטושים, שלו היו מאוכלסים היו מגדילים את קופת העירייה ב־32.6 מיליון שקל בשנה - כך עולה מנתונים של תנועת התעוררות. בתל אביב ההערכות מדברות על כ־400 אלף מ"ר כאלה, שיכלו להכניס לעירייה עוד כ־33 מיליון שקל בשנה. אילו היו משתמשים בשטחים הללו כדי לבנות דירות חדשות, היה אפשר להוסיף עוד כ־3,000 דירות בירושלים ועוד כ־4,000 בתל אביב.

     

     צילום: עמית שעל

     

    מדובר בנכסים שכיום אי אפשר להתגורר בהם (דירות רפאים של תושבים זרים מקבלות סיווג אחר, ועליהן דווקא משלמים ארנונה), ועל פי החוק זוכים לפטור כמעט אוטומטי מארנונה לשלוש השנים הראשונות, ולאחר מכן להארכה של חמש שנים נוספות. רק אחרי שמונה שנים שבהן המבנה עומד ריק מתחילים בעלי הנכסים לשלם ארנונה, אך בתעריף הנמוך ביותר - בירושלים למשל מדובר בכ־60 אגורות למ"ר לשנה. לשם השוואה, מלונות משלמים בירושלים 112–138 שקל למ"ר לשנה, ומשרדים וחנויות משלמים 226–325 שקל.

     

     צילום: ערן יופי כהן

     

    נכסים אלו שייכים בעיקר לבעלי הון, שדבר אינו מונע מהם לזנוח אותם במשך שנים ולהמתין ליום שבו ישתלם להשקיע בהם שוב. כל עוד ערך הנכס עולה, והם גם מקבלים פטור מארנונה, אין להם כל תמריץ למכור את הנכס או לשפצו. הצעת החוק מקצרת את תקופת הפטור לשלוש שנים בלבד, ולאחר מכן דורשת תשלום ארנונה לפי הסיווג האחרון שקיבל הנכס. פולקמן: "זהו עיוות היסטורי. ביטול הפטור הוא צעד בדרך לפתרון כולל".

     

    סגן ראש עיריית ירושלים עופר ברקוביץ' אמר ל"כלכליסט" כי "אולי בתמיכת בעלי הון נדחתה הצעת החוק. אני מקווה שזו לא הדרך של שר הפנים למסמס אותה". ממשרד הפנים נמסר: "הצעת החוק מטילה ארנונה על תושבים. המשרד לא יתמוך בהטלה והעלאה של ארנונה על תושבים".

          

    קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
     
    השירות בפריסה כלל ארצית
    טל': 03-6990132

    פקס: 6990134 - 03
    נייד- בן קלינגר 0523-888813
    www.klinger.co.il
        

        

    דרג את התוכן:
     0 תגובות   יום שבת, 21/11/15, 22:11

     צווים מנהליים בחוק התכנון והבניה 
      224צו הפסקה מינהלי סעיף  226אישור צו הפסקה מינהלי סעיף  צו להריסת תוספות שנבנו לאחר מסירת צו  א231 ההפסקה - סעיף  א238צו הריסה מינהלי סעיף  א157 ניתוק מתשתיות (חשמל טלפון ומים )סעיף 
     3
     הסמכות המנהלית   
      "הסמכות המינהלית נתווספה כדי לאפשר תגובה  על אתר וכדי למנוע קביעת עובדות בהסתמך על כך שההליכים המשפטיים הרגילים דורשים ,לא  אחת ,זמן לא מועט ,וכי גם קיימות דרכים ,שאין  תמיד אפשרות מעשית לחוסמן ,כדי למשוך הליכים  באופן מלאכותי .על כן הוספה ,כאמור ,הסמכות  להורות על פעולה מינהלית ,הבאה למנוע ,על   חנניה  273/86 אתר ,עובדה מוגמרת( ."בר"ע פרץ)
     4
     הסמכות המנהלית   צו ההריסה המינהלי הוא אמצעי אשר נועד לשמש מכשיר  יעיל לאכיפת דיני התכנון והבנייה שהענישה הפלילית על הפרתם נמצאה בלתי מספקת ונטולת כח הרתעה ממשי ,וכדי  למנוע יצירת עובדות מוגמרות בשטח הפוגעות פגיעה קשה  בתכנון  ומקשות על השבת המצב לקדמותו . 
     מטרתה העיקרית של ההריסה המינהלית היא להשיב מצב לקדמותו כדי לסלק את חריגת הבנייה .הצורך באמצעי  ההריסה המינהלית נועד להילחם בעודה באיבה בתופעת עבריינות הבנייה שפשתה בציבור ,ובטרם נוצרו עובדות  מוגמרות בשטח המקשות על החזרת המצב לקדמותו ".. ) יוסף סועאד 1782/03 (רע"פ
     5
     יישום שקול וזהיר של הסמכות 
     "ייחודו של אמצעי זה בכוח שהוא נותן בידי בעל הסמכות להרוס ,ולשנות מצב חדש שנוצר בקניינו הפרטי של אדם בלא מעורבות בית משפט .צעד זה ,מעין 'עשיית דין עצמית  ' של הרשות המוסמכת בקניינו של אדם ,הוא הסדר יוצא דופן  וייחודי בשיטה שבה מרבית הסמכויות והפעולות שניתן  לבצען לצורך החזרת מצב לקדמותו מחייבות מעורבות  .) יוסף סועאד 1782/03 ואישור ערכאה שיפוטית..." (רע"פ
     6
     יישום שקול וזהיר של הסמכות
       לפיכך ,הליך הוצאת של הצו רצוף ערובות וסייגים  מינהליים שייעודם להבטיח כי יישמרו עיקריו של המשפט  - 5584/03 המינהלי לעת פגיעה בקניין הזולת  .(רע"פ מאיר פינטו)  "המחוקק מסר בידי רשויות התכנון והבניה מכשיר רב   עצמה ,צו ההריסה מנהלי ,המאפשר להן לפגוע בקניינו  של אדם ללא צו שיפוטי ובהליך מנהלי גרידא .זו סמכות  מרחיקת לכת שהמופקדים על ביצועה חייבים להישמר  11156/07 ) היטב מפני הפעלתה שלא כדין (ע"א (ים ג'וואד סוויטי)   ...תרופות במקרים של התרשלות במימוש הסמכות 
     ההליך המנהלי    
      בירור קיומה של סמכות  איסוף התשתית העובדתית והערכתה   שקילת השיקולים הרלוונטיים  קבלת החלטה  פרסום וביצוע ההחלטה 
     8
     חזקת תקינות המעשה המנהלי 
     חזקת תקינות המעשה המנהלי - אקט מנהלי ,נהנה  מחזקת תקינות ובהיעדר טענה מפורטת ,חזקת התקינות נותרת בעינה .   סברי חסן  1088/86 רע"פ  אבנר אברהם 80086/01 ע"א  
     9
         
     צו הפסקה מנהלי  
     10
       הסמכות – 224צו הפסקה מנהלי 
      לחוק מסמיך את יו"ר הועדה המקומית  224סעיף  (ובעייריה גם יו"ר ועדת משנה )או יו"ר ועדה מחוזית    –     או מתכנן המחוז או מהנדס עיר (ואם אין מהנדס עיר מהנדס שהוסמך לכך על ידי יו"ר ועדה מקומית או יו"ר ועדה מחוזית  לצוות בכתב על הפסקת בניה ,אם יש לו  – ) יסוד סביר להניח שהעבודה מתבצעת ללא היתר או  בסטייה מהיתר או מתוכנית  . 
     11
      ? אימתי – 224צו הפסקה מנהלי 
      .היה ליושב ראש הועדה המקומית ,ובעירייה - גם ליושב ראש ועדת 224  המשנה לתכנון ולבניה ,או ליושב ראש הועדה המחוזית או למתכנן המחוז או  למהנדס העיר ,ובאין מהנדס עיר - למהנדס שהוסמך לכך על ידי יושב ראש  הועדה המחוזית או על ידי יושב ראש הועדה המקומית ,ובתחום גן לאומי או  שמורת טבע כהגדרתם בחוק גנים לאומיים ,שמורות טבע ,אתרים לאומיים  ,גם למנהל כמשמעותו בחוק האמור ,יסוד סביר  1998- ואתרי הנצחה ,תשנ"ח להניח כי מבצעים עבודת בניה בלי היתר לפי חוק זה או בסטייה מהיתר או מתכנית ,הרי כל עוד לא הוגש לבית המשפט כתב אישום בדבר העבירה   ,רשאי הוא לצוות בכתב לכל 239שבבניה זאת או בקשה להפסיקה לפי סעיף  לביצוע העבירה ולכל עובד בשירותו של 208אדם הנראה לו אחראי לפי סעיף אותו אדם ,להפסיק מיד את הבניה שנעשתה ללא היתר או בסטייה  מהיתר או מתכנית (להלן - צו הפסקה מנהלי.) 
     12
      ? אימתי – 224צו הפסקה מנהלי 
       – הוצאת צו כאשר מבוצע שימוש חורג  ניתן להוציא צו להפסקת שימוש אסור במקרקעין    – 224 ' במסגרת צו לפי ס  , )בע"מ 1994(  המועצה האזורית חבל אילות 1/98 ) ע"פ (ב"ש   :  ביג מרכזים מסחריים בע"מ  2013/08  וכן ,בש
     13
      ? אימתי – 224צו הפסקה מנהלי 
     נקבע כי :"גם שימוש ללא היתר מקים את הסמכות להוצאת צו    : )עניינו 3( 145 . זאת הואיל וסעיף 224הפסקה מינהלי מכח סעיף "כל עבודה אחרת בקרקע ובבנין וכל שימוש בהם שנקבעו בתקנות  כעבודה או כשימוש הטעונים היתר כדי להבטיח ביצוע כל תכנית  ." באים בגדרן של "עבודת בניה 145ואם אמרנו שכל חלקיו של סעיף  ,הרי שגם שימוש במשמע ,לאור  224 בלי היתר "האמורה בסעיף 145 (3".) 
      239אם הוגש כתב אישום או בקשה לפי סעיף  לחוק לא ניתן להוציא צו הפסקה מינהלי.
     14
      ? אימתי – 224צו הפסקה מנהלי כאשר יש היתר ,לא ניתן להוציא צו הפסקה מינהלי ,אלא  יש לדאוג לבטל באופן חוקי את ההיתר. 
      : בלורי בע"מ 80194/02 עפ"א  "הצו שהוציא אדריכל גולן מהווה למעשה ,אם גם לא פורמאלית ,ביטול של היתרי הבניה שבידי המערערת , שעל פיהם בנו .שהרי אין מדובר בצו הפסקה לגבי  כך שאפשר –עבודות שבוצעו בסטייה מהיתר בניה  או בצו המתייחס –להמשיך את העבודות על פי ההיתר לעבודות שכלל לא ניתן להן היתר".
     15
      ? אימתי – 224צו הפסקה מינהלי
     "אין חולק שלמהנדס רשות מקומית (המשמש כמזכיר  (ג )לחוק 20הועדה המקומית לתכנון ולבניה מכוח סעיף התכנון והבניה  אין כל סמכות לבטל היתרי בניה – ) שהוצאו על ידי הועדה המקומית .גם הסמכות לפי סעיף  לחוק התכנון והבניה ,לבטל היתר בניה שהוצא על  216 סמך פרטים כוזבים ,מסורה לוועדה המקומית עצמה ,זו שהוציאה את ההיתר."
     16
       - הבסיס בצו 224צו הפסקה מנהלי  –צו הפסקה מינהלי יפרט בין השאר  ; )את המקרקעין שעליהם הוא חל 1(  )את העובדה שהעבודה או חלק ממנה בוצעה ללא היתר או  2(  בניגוד לתכנית או באיזו מידה יש בהם משום הפרת תנאי  ההיתר ;בוצעה העבודה בניגוד לתכנית ,יפרט הצו את שם  התכנית ,את העבודה שבוצעה בניגוד לה ואת הוראת התכנית  שהופרה;  ; )את החלק שבוצע מתוך העבודה שיש להפסיקה 3(  בדבר הזכות לבקש ביטול הצו ,ואת  236 )את הוראת סעיף 4(  המועד והמקום להגשת הבקשה לביטול הצו. 
     17
      226 -אישור צו הפסקה מנהלי  
      . יום 30תוקף צו הפסקה מינהלי  . הצו פוקע – יום 30אם הצו לא מוגש לאישור בתוך  יש להגיש לבית המשפט בקשה לצרף את הצו לרבות  אישור כי צו ההפסקה המנהלי נמסר ולגבות את הבקשה בתצהיר.
     18
     סיוע משטרת ישראל לאכיפת החוק 
      : לחוק התכנון והבניה 254סעיף  "מי שאינו מקיים צו הפסקה שיפוטי או צו הפסקה  מינהלי ,רשאי שוטר לעצרו ,ללא צו מעצר מבית המשפט  לפקוד הפרוצדורה 28 עד 25 - ו 14 עד 8וסעיפים הפלילית (מעצר וחיפושים )יחולו על מעצר זה ;סמכות זו  אינה גורעת מסמכויות אחרות למעצר לפי כל דין" 
     19
     צו להריסת תוספות שנבנו לאחר צו ההפסקה
     .נמשכו פעולות הבניה בניגוד לצו הפסקה מינהלי  231  בלי היתר לבניה באותו מקום לפי חוק זה ,או בסטיה מהיתר או מתכנית כשיש בה משום סכנת נפשות ,רשאי יושב ראש הועדה המחוזית או יושב ראש הועדה המקומית לצוות על מי שניתן לו צו ההפסקה המינהלי או על מי שהצו היה יכול להינתן לו ,להרוס מה שנבנה אחרי  מתן צו ההפסקה המינהלי ובניגוד לו. 
     .בהעדר ביצוע רשאי יו"ר הועדה להטיל את הביצוע 232  על עובדיו או שליחיו
     20
          
     צו הריסה מנהלי 
     21
      א238 –צו הריסה מנהלי  .בעל הסמכות צריך לחתום על הצו  עובדות בתצהיר המהנדס   ימים מאכלוס 30 , ימים מיום סיום הבניה 60  חובת התייעצות   נקודות ציון –זיהוי המבנה  העילות לביטול הצו  הרואה עצמו נפגע  +עילות לביטול הצו  עובדה מוגמרת ונטל ההוכחה  הסמכות להאריך את מנין הימים לביצוע הצו 
     22
       הסמכות  –צו הריסה מנהלי
      ) (א  הוקם בנין חורג ,לרבות ללא היתר או בסטייה  מהיתר או מתכנית ,או הוחל בהקמתו של בנין כאמור , רשאי יושב ראש הועדה המקומית לצוות בכתב שהבניין , או אותו חלק ממנו שהוקם או הוחל בהקמתו ללא היתר  או בסטייה מהיתר או מתכנית ,ייהרס ,יפורק או יסולק , ובלבד שהוגש לו תצהיר חתום ביד מהנדס הועדה המקומית או מהנדס הרשות המקומית או מהנדס אחר או  אדריכל ,שאחד מהם הסמיכו לכך ,המציין כי -
     23
     התנאים להוצאת צו הריסה מנהלי לפי ידיעתו הוקם הבניין ללא היתר או שהבניין .1 חורג ובמה הוא חורג; לפי ידיעתו לא נסתיימה הקמת הבניין או  .2 שנסתיימה לא יותר משישים ימים לפני יום  הגשת התצהיר; ביום הגשת התצהיר ,אין הבניין שלגביו מבוקש .3 הצו מאוכלס או שהוא מאוכלס תקופה שאינה  עולה על שלושים ימים;  
     24
       ימים 60א  מנין 238 –צו הריסה מנהלי 
      א(א )לחוק התכנון והבניה ,מקנה את 238סעיף  הסמכות להוציא צו הריסה מנהלי ,בלשון מפורשת , לא רק אם הוחל בהקמת בניין והקמתו טרם נסתיימה  , אלא גם אם הבניין כבר הוקם ,ובלבד ,שהקמתו לא   יום לפני שהוגש על כך תצהיר  60 -נסתיימה יותר מ אזולאי בן 5086/97 חתום בידי מהנדס מוסמך (רע"פ חור)
     25
     התנאים להוצאת צו הריסה מנהלי
     חתימה על הצו  הגשת תצהיר אכלוס סיום הבניה חתימה על תצהיר
       ימים 60
       ימים 30
      ?  ימים
         ?ימים
     26
       סיום עבודות הבניה –צו הריסה מנהלי
     27
       סיום עבודות הבניה –צו הריסה מנהלי
     28
       סיום עבודות הבניה –צו הריסה מנהלי   שיהוי בפעולת הרשות בהוצאת הצו אינו  9930 פוגם בתוקפו של הצו - רע"פ /07, עבאסי נגד מדינת ישראל:   
      "...שיהוי של כארבע שנים בין היום שבו נתגלתה עבירת הבנייה  על ידי פקחי הבנייה לבין מועד הוצאת צו ההריסה המנהלי על ידי  המשיבה אינו פוגם בתוקפו של הצו ולא מקים עילה לביטולו. ..המבחן החיוני להוצאת צו הריסה הוא מניעת יצירת עובדה מוגמרת, ועל כן, כל עוד ישנו חשש למצב כזה, צו הריסה מנהלי  דרוש בכל עת לשם מניעת פעולה כזו בידי מי שהוצא כנגדו הצו" ...
     29
      א - מועד אכלוס 238 –צו הריסה מנהלי
      , גם אם נכס מאוכלס בפועל ,אך הוא אינו ראוי למגורים  לא יחשב האכלוס בפועל כאכלוס לפי החוק ,ע"פ (י-ם  ) ) אבו זהרייה פריד 8622/04 ,כאשר מדובר בסוג מבנה אשר לפי מהותו אינו מתאכלס  התנאי של העדר איכלוס מתקיים תמיד .הסייג הקבוע   )נוצר כדי למנוע נקיטת אמצעים  3() א(א 238בסעיף מנהליים כאשר מדובר בבנין מאוכלס .לא כך הוא כאשר  מדובר בבניה אשר במהותה אינה מתאכלסת (בר"ע  ) אלי רזנאי 230/86 ( /השלמת ייעוד פוטנציאלי 
     30
       מהות העבודות –צו הריסה מנהלי
     31
       מהות העבודות –צו הריסה מנהלי
     32
       מהות העבודות –צו הריסה מנהלי
     33
       מהות העבודות –צו הריסה מנהלי
     34
       מהות העבודות –צו הריסה מנהלי
     35
       שיפוץ ותוספות –צו הריסה מנהלי
       ,... (א) לא יעשה אדם אחד מאלה ... אלא לאחר שנתנה לו הועדה המקומית 145  היתר ... :    ) הקמתו של בנין ,הריסתו והקמתו שנית ,כולו או מקצתו ,הוספה לבנין קיים  2(         וכל תיקון בו ,למעט שינוי פנימי בדירה;  
      ניתן להוציא צו הריסה מנהלי גם אם בוצעו שיפוצים  ) (חיפה 539/98  ע"פ – במבנה ישן שנבנה ללא היתר חאלד אחמד מחמיד נ' יו"ר הועדה המחוזית : 
     "בענייננו מדובר במבנה ישן שנבנה ללא היתר. על-כן "השינויים  הפנימיים" שבתוך הבניין אינם יכולים לחסות בהיתר וכזה לא  ניתן בענייננו לבניית הבניין כולו"   
     36
     ביסוס עובדתי מלא ומיהמן
      לא נדרשת ידיעה אישית של מהנדס החותם על התצהיר  די בכך שהמהנדס יודע על הפרטים המפורטים בתצהירו ואין חובה שהפרטים יהיו ידועים לו מידיעתו האישית        . ) קורפלי מרדכי 80173/00 ) (עפ"א (ת"א  מומד 2034/06 אין חובת שימוע טרם הוצאת הצו (רע"פ  שקיר) 
      נסמכים (בד"כ )בעת מימוש  – יו"ר הועדה והמהנדס  הסמכות על דו"ח המפקח והראיות שאסף. המפקח אחראי לביסוס העובדות הנדרשות להוצאת הצו 
     37
     ביסוס עובדתי מלא ומהימן
     38
     ביסוס עובדתי מלא ומיהמן
       "בחקירתו הנגדית ,חזר המבקש בתוקף על הדברים ,וטען כי בתוך המבנה נמצאים חפציו  וחפצי ילדיו ,לרבות המזרונים עליהם הם ישנים ,ארונות ואף מיטה זוגית ,אשר לטענתו  , המפקח נמנע במכוון מלצלמם. ... המפקח אישר כי היו במבנה מזרונים ושמיכות וכי אלו לא צולמו .לטענתו ,בשל מגבלות  זוויות ושמש  . ... בניגוד לתמונות שצילם המפקח את פנים המבנה וסביבתו ,הוא נמנע מלצלם את אותן  ערימות עפר ,שלטענתו היוו את "האקדח המעשן "לכך שהבניה חדשה. ... המפקח צילם לא מעט תמונות ומהתמונות עולה כי הוא ניסה לתעד ולצלם חלקים מהמבנה שיסייעו לתמוך טענתו שהמבנה אינו מאוכלס .ואולם ,עולה מהתמונות שכשם שהן מגלות  טפח ,הן מסתירות טפחיים .כך למשל ,ברור כי המיטה שהיתה במבנה לא צולמה ,כמו גם  שלא צולמו המזרונים ,שאף המפקח העיד כי היו במקום .לא צולם גם חבל הכביסה   לא צולמו ערימות העפר ,שלטענת המפקח היוו את  – שהמפקח העיד על קיומו ,וכאמור הראיה לכך שהבניה חדשה. ... 
     39
     ביסוס עובדתי מלא ומיהמן   אין חובה לצלם תמונות והתמונות נועדו לשמש לראיה ,כראיות  אחרות .ואולם ,כלל הראיה הטובה מחייב שמקום בו נמצא המפקח  בשטח ,כשהוא חמוש במצלמה ,והוא מצלם את המקום ,כי אז יקפיד  ויצלם גם את אותו "אקדח מעשן "שהוא טוען לגביו מאוחר יותר. יתרה מכך ,המפקח נמצא במקום במסגרת חקירה ,ועליו לאסוף  ראיות ,אשר יהיה בהן כדי לבסס מסקנה כלשהי בדבר מועד בנייתו  ואכלוסו של המבנה .אין הוא פטור מלצלם ולאסוף ראיות שתומכות  בגרסתו של המבקש .בנסיבות בהן הוכח כי היו במבנה חפצים  נוספים ,המעידים על אכלוס ,הרי שהיה על המפקח לצלמם ,והעדר  התיעוד המלא פועל בהקשר זה לחובת המשיבה" . 1177 (בב"נ -08-11)  
     חובת התייעצות
      ) א(ב 238סעיף 
      חובת התייעצות עם  – 18ועדה מקומית לפי סעיף  היועץ המשפטי של הרשות       חובת התייעצות עם ראש  – 19ועדה מקומית לפי סעיף  הרשות המקומית שבתחומה מצוי הבניין החורג  חובת התייעצות עם נציג שר המשפטים –ועדה מחוזית  גם אם 19 בועדה המחוזית (ובמרחב ועדה לפי סעיף ראש הרשות)
     תכלית ההתייעצות  "תכלית ההתייעצות היא להבטיח יתר זהירות  בהוצאת צו ההריסה המינהלי ולצמצם את  הסכנה כי ההריסה תבוצע ללא שיקול מתאים  , בהיעדר מידע מספיק בדבר נתונים רלוונטיים או חוסר מודעות מספקת לכלל השיקולים שיש להביאם בחשבון בעת ההחלטה על הוצאת  הצו( "רע"פ סועאד) 
        עזבה נ 'מדינת ישראל 22/89 ע"פ השופט מצא:  ..."במתכונת עריכתה של התייעצות שכזאת מן הדין שיתקיימו שלושה מאפיינים הכרחיים אלה :ראשית ,צריך שהגורמים השותפים  להתייעצות יחליפו דברים זה עם זה (בכתב או בעל-פה )במישרין  ; שנית ,צריך שכל אחד משניהם יהיה ער ומודע לכך ,שמטרת חילופי  הדברים היא קיומה של התייעצות כנדרש בחוק ;ושלישית ,צריך   צו ההריסה …שהמבנה המהווה נושא להתייעצות יהיה מוגדר היטב הוצא בלא שקדמה לכך התייעצות נאותה ,ולפיכך היה נטול תוקף   "…מעיקרא השופט בייסקי: "עם כל הסתייגותי לענין הצורה בה קוימה ההתייעצות ,דעתי היא כי    "…מבחינה עניינית ולגופו של עניין היא לא נפגמה כאן
     43
       זיהוי המבנה –צו הריסה מנהלי
     "צו ההריסה אמור להיות מפורט בשים לב לאופי הבניה  אליה הוא מתייחס .צו ההריסה איננו שבלונה שממלאים בו את פרטי האדם אליו מופנה הצו ותו לא .כך למשל  כאשר ישנו בנין אחד בתוך חלקה מוגדרת ,הרי די  בפירוט קצר של מספר הגוש ,החלקה ואותו בניין פלוני  . במקרים אחרים כאשר צו ההריסה מתייחס לחלק בבניין , בין אם הבניין בנוי כדין ובין אם לאו ,הרי דרישת הפירוט מוגברת יותר ,וכך הוא המצב ככל שהבניה אליה מתייחס צו ההריסה היא מורכבת יותר( ".ע"פ (חי' )חברת גריס גידול בע"מ) 
     44
       זיהוי המבנה –צו הריסה מנהלי 
     זיהוי מבנה באמצעות נקודות ציון אורך ורוחב בעיקר  במקום בו אין רחובות ומספרים הינו הזיהוי המדויק והטוב ביותר ,בפרט בשטחים בהם לא ניתן לזהות מבנים  עלי  1681/04( .באמצעים אחרים לצורך אכיפת החוק  ,) אבו גאנם 1272/04 שעבן ,ב"ש
     45  
       זכות הגישה לערכאות –צו הריסה מנהלי 
      )הרואה עצמו נפגע על ידי צו הריסה מינהלי רשאי 1( ) (ז  לבקש מבית המשפט את ביטולו  , 
      הגשת הבקשה לא תתלה את תקפו של הצו אלא אם כן   נתן בית המשפט צו    בית המשפט רשאי לתת צו זמני כאמור במעמד צד אחד  אם שוכנע כי הדבר מוצדק בנסיבות הענין ,ובלבד שתקפו    ימים 15 לא יעלה על  ,  בית המשפט רשאי ,לאחר שקיים דיון במעמד הצדדים  להאריך את תוקפו של הצו לתקופות נוספות;  
     46
       הרואה עצמו נפגע –צו הריסה מנהלי 
        : בר יוסף 3249/05 ע"פ – " "הרואה עצמו נפגע 
      "קשה להלום ,כי הפתח פתוח לכל אדם ,ותהא זיקתו  לנכס זיקה שאיננה כדין ,ואף המנוגדת לדין ,לבוא בשערי בית המשפט לעניין הצו.
     47
       הרואה עצמו נפגע –צו הריסה מנהלי
     לעניין זה "רואה עצמו נפגע "משמעו ,בעל זכויות כדין   וזכויות כאלה יכול שיהיו - למשל –אשר רואה עצמו נפגע  של בעלי קרקע ,חוכרים ושוכרים ,בעלי נכס שכן שנכס – שלהם עלול להיפגע מהריסה וכיוצא בזה. 
     מקום בו מדובר במבנה הקיים זמן רב ,ובאנשים   משך – אף אם ללא כל זכות שבדין –המתגוררים בו  ,272/08 תקופה ארוכה יש לתת זכות עמידה (רע"פ אמטיראת) 
     48
       עילות לביטול הצו –צו הריסה מנהלי 
      ) (ח  לא יבטל בית המשפט צו הריסה מינהלי אלא אם הוכח לו שהבנייה שבגללה ניתן הצו בוצעה כדין או שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת 
     49
       עילות לביטול הצו –צו הריסה מנהלי 
     בית המשפט דן בבקשות לביטול צו הריסה מנהלי   א(ח )לחוק  238בהתאם לעילות הקבועות בסעיף  כלומר אלא אם הוכח לו שהבניה שבגללה ניתן הצו  בוצעה כדין או שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת  עובדה מוגמרת .בית המשפט המבקר צו הריסה  א(ח )ולא יתערב 238 מנהלי ,יכבד את לשונו סעיף  273/86 בפגמים אשר אינם מנויים באותו סעיף (ר"ע פרץ חנניה  .)
       
     50
       עילות לביטול הצו –צו הריסה מנהלי 
     בית המשפט אינו נכנס בנעלי הרשות המנהלית ,והיקף  הביקורת המנהלית מצומצם לדלת אמות הקבועות בחוק  למעט פגמים חמורים העושים את הצו לבטל מעיקרו  " ) עורקבי 5635/93 רג'בי רע"פ 3512/02 (עע"מ  
     51
       עילות לביטול הצו –צו הריסה מנהלי 
      פגם משפטי בעריכת הצו 
     היעדר היסודות החוקיים שיש בהם להקנות תוקף  למסמך המשפטי הנ"ל 
      פגם חמור ההופך את הצו לבטל מעיקרו  
     52
      " "עובדה מוגמרת –צו הריסה מנהלי 
     המשמעות של "עובדה מוגמרת "אינה זהה במובנה  ל"בנייה מוגמרת" ,היא בגדר ביטוי למה שקרוי "עובדות   בן  5086/97 חנניה פרץ רע"פ 273/86 בשטח( "בר"ע חור)
     53
      " "עובדה מוגמרת –צו הריסה מנהלי 
       , א ,הן מבחינת הלשון והן מבחינת התכלית 238סעיף  נועד לקטוע באיבה בניה בלתי חוקית .על מנת  להגשים מטרה זו ועל מנת שזריזים בהפרת החוק לא יצאו נשכרים ,נקבע בסעיף כי הרשות מוסמכת להוציא  צו הריסה מנהלי גם כשהבניין כבר הוקם ואף כשמדובר בבניין שהקמתו "נסתיימה לא יותר משישים ימים לפני יום הגשת התצהיר ."
     54
      " "עובדה מוגמרת –צו הריסה מנהלי 
     המסקנה המתבקשת מכך היא כי בנין העונה לתנאים   אלה ,אין לראותו כ"עובדה מוגמרת ."העובדה שהמבנה שהקים המבקש נמצא בשלבים סופיים של הקמתו אינה יוצרת ,אפוא ,עובדה מוגמרת שהצו אינו   ) בן חור 5086/97 דרוש למניעתה (רע"פ
     55
       עובדה מוגמרת –צו הריסה מנהלי 
     על הטוען כי הבניה מהווה עובדה מוגמרת להביא לצורך  העמידה בנטל הראיה ,ראיות להוכחות טענתו כגון הבאת הקבלן שבנה את המבנה ושביצע את עבודות הגמר ,כדי  - סאלח 1874/01 ) להעיד על מועד סיומן(  .ב"ש (קריות איברהים זבידאת נ 'הועודה)  
     56
       יישום –צו הריסה מנהלי
       אין כל חובה לקיים שימוע לאחראי לבניה במסגרת צו הריסה  מינהלי. מתן זכות שימוע תסכל את מטרתו של צו ההריסה מינהלי לבער בצורה מהירה ויעילה את תופעת הבניה הבלתי חוקית.  2034  (רעפ  / מוחמד שקיר נ' יו"ר הועדה המקומית לתכנון 06 ולבניה ירושלים)   מצוקת דיור של המבקש את ביטולו של צו ההריסה אינה בגדר  העילות להתערבות בג"צ בשיקוליו של יו"ר הועדה בהוצאת צו  654 ההריסה (בג"צ / עלי סולימאן זברגה נ' יו"ר הועדה 88 .)94 )3( 88 המחוזית, תק-על טענות בדבר הזנחה תכנונית או היעדר תכנון אינן מקימות עליה  2553 לביטולו של צו הריסה מינהלי או לעיכוב ביצועו (ע"פ /08  (מחוזי) אבו סנינה נ' יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבניה ירושלים); 
     57
       יישום –צו הריסה מנהלי
        א' אין חובה על הרשות לציין במפורש 238 על-פי לשונו של סעיף  כי מילאה אחר התנאים המקדמיים. לרשות  קמה חזקת התקינות    – ומי שטוען שלא נתקיימו התנאים המקדמיים עליו נטל הראייה 1088 רע"פ . / סברי נ' הועדה המקומית הגליל המזרחי 86  ) אין חובה להדביק את התצהיר יחד עם הצו. ע"פ (ירושלים   אלי בלילטי נ' יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה 40092/07 ירושלים   בתצהיר המהנדס אין חובה לכלול מידע על המצב התכנוני וכל  40470 ) תוכניות בהכנה. ע"פ (ים  / אחמד אבו נאב נ' יו"ר 07 הועדה המחוזית לתכנון ולבניה ירושלים.   ימים אם יו"ר הועדה המקומית מודיע לפני כן 7 אין צורך להמתין  3122 שאין בכוונתו להוציא הצו המינהלי - רע"פ  / עדאל אבו 08 סרור נגד מ"י. 
     58
       יישום –צו הריסה מנהלי
       , השלמת בנייה ואכלוס לאחר קבלת הצו מהווה חוסר ניקיון כפיים  אשר אינו מאפשר גישה לערכאות לבקשת ביטול צו או עיכובו (ע"פ   1453 ) (חיפה -, אגבאריה נגד מ"י 05-09 
       אין לעכב את ביצועו של צו הריסה מנהלי על-מנת לאפשר לבעליו  של המבנה לקדם הליכי תכנון הנמצאים בראשית דרכם.   1288 רע"פ / נימר נימר נ' יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ולבניה 04 ירושלים 5205 ברע"פ  / אוהרנסיאן תכפור נ' הועדה המקומית לתכנון 07 ולבניה ירושלים
     59
       סופיות הדיון ותחולה –צו הריסה מנהלי 
     צו הריסה שניתן על ידי בית משפט במסגרת חוק התכנון  והבניה הינו צו שניתן כנגד המבנה עצמו ולא כלפי האדם. 5341  רע"פ   ; - פטמה צלאח נ 'יו"ר הועדה המקומית 06 2215  עע"מ : - שייך 'חליל איברהים עלמי נ 'הו 'המ 'י-ם 08
      "צו הריסה המינהלי מוצא כנגד הבנין החורג או חלקו  ולא כלפי בעלי זכויות במבנה, ולכן החלפת בעלי הדין אינה משנה את מצבו של צו הריסה מנהלי אשר נקבע כי הוצא כדין."   
     60
       סופיות הדיון ותחולה –צו הריסה מנהלי 
      הקמה מחדש של מבנה שנהרס על-פי צו הריסה  8918 מנהלי בג"ץ / סלים אסמעיל חסן נ' ועדת משנה 03 לפיקוח, מועצת תכנון העליונה, המנהל האזרחי: "ההנחה לפיה צו הריסה המוצא מכסה לא רק את המבנה נשוא הצו עצמו, אלא גם כל מבנה נוסף שיוקם ללא היתר באותו מקום לאחר הריסת המבנה המקורי היא פועל יוצא של מדיניות  אכיפת חוק סבירה ומתבקשת בתחום התכנון והבנייה. לא יתכן כי אדם יוכל לחזור  ולבנות מבנה בלתי חוקי על יסודותיו של בנין בלתי חוקי שנהרס קודם לכן על פי צו ההריסה, ויהא צורך לפתוח בכל בנייה כזו בהליך חדש של הוצאת צו הריסה כאשר עבריינות הבנייה בשטח הולכת ומעצימה. ההנחה כי צו הריסה המתייחס למבנה המקורי הבלתי חוקי מתפרש גם על מבנים חדשים שהוקמו על יסודותיו ללא היתר מעוגנת במפורש בדין, והדבר אף מתבקש מאליו. זאת, בכפוף להזדמנות הניתנת לבעל המבנה להראות כי חל בינתיים שינוי נסיבות מהותי המצדיק שלא לבצע שוב את צו ההריסה."  .) לחוק התכנון ביו"ש 39 (בהקשר של סעיף
     61
      –צו הריסה מינהלי  דוגמאות לביטול צווים  
      ביטול צו בשל תיאור  – שלמה בוחבוט 2383/07 ע"פ  חלקי ולא מדויק של המקרקעין   32952 ) בבנ (עכו  ביטול צו בשל  – - יעקוב זקור 10-11 חוסר פרוט בתצהיר של העדר איכלוס ,תוך ציון שתי  החלופות לעניין מצב הבניה ובשל הכנתו ע"י מפקח ולא ע"י מהנדס.   - חב 'אב צור בינוי ופיתוח בע"מ 1636/04 )' בש (נה  ביטול צו ההריסה בשל העדר התייעצות ופגמים בהוצאת הצו (תאריך שגוי בצו ,תיאורי מקרקעין שגויים ,מועדי  הבניה)  
     62
      –צו הריסה מינהלי  דוגמאות לביטול צווים   
     24091 בע"א   ביטול צו עקב העדר – - אבו ג'אמע 04-10 הקפדה על התנאים לנטילת הסמכות על-ידי הועדה  המחוזית  ביטול צו עקב – מוחמד מחמוד דעייף 3454 / 97 רע"פ  התייעצות חסרה .יו"ר הועדה המחוזית לא התייעץ עם  ראש הרשות המקומית בנוסף על ההודעה המתחייבת ליו"ר הועדה המקומית ומעבר להתייעצות עם נציג שר המשפטים בועדה המחוזית   
     63
       מועד לביצוע הצו –צו הריסה מינהלי 
      ) (ט  ) לא יבוצע צו 3()1 בכפוף לאמור בסעיף קטן (ב הריסה מינהלי אם חלפו שלושים ימים מיום הגשת התצהיר כאמור בסעיף קטן (א) או מיום מתן ההחלטה של בית המשפט הדוחה את  הבקשה לביטול הצו, אם ניתנה החלטה כאמור, הכול לפי המאוחר, ורשאי בית   הימים, אם ראה כי מן 30 המשפט להאריך את תקופת הנכון לעשות כן.  
     64
     המועד לביצוע צו הריסה מנהלי
     חתימה על הצו  הגשת תצהיר אכלוס סיום הבניה
     חתימה על תצהיר
      ביצוע הצו
       ימים 60
       ימים 30
       ימים 30
     65
       מועד לביצוע הצו –צו הריסה מינהלי 
      מניין הימים לביצועו צו הריסה מנהלי לאחר החלטת בית  משפט, הינו מיום מתן ההחלטה בהתאם - הנחיית המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין   
      ) אחמד אבולעפיה נ 'ראש עיריית תל-אביב יפו 305/84 (למרות בג"צ 
     66
     צו הריסה מינהלי הארכת מועד לביצוע הצו
       בצווים המוגבלים בזמן, ניתן להאריך אותם באמצעות בית משפט  בנימוקים הנעוצים במשטרה, כאשר אין סיוע של משטרת ישראל  2373 ) ע"פ (י-ם 9430 / אנס עטון, רע"פ 00  / עתיק רע"פ 08  דוויק 709/09  היעדר יכולת של המשטרה לספק סיוע בביצוע ההריסה בתקופה  המבוקשת מהווה הצדקה להארכת מועד צו מינהלי. בין אם  מנימוקים מבצעיים ובין אם בשל עומס המוטל על המשטרה ע"פ 40278 ) (מחוזי ירושלים  / ד"ר הלוי פח'רי 07
      ) ע"פ (מחוזי-חיפה – ניתן להאריך מועד גם אחרי שפקע הצו   דדו משה נ' עמרם מצנע 1180/00
     67
     תקנות התכנון והבניה   (סדרי דין בבקשות לענין צו הריסה מינהלי)    . הגשת הבקשה ומועדה 2  ) (א  בקשה - (1)  לביטול צו או לעיכוב ביצוע צו תוגש בכתב לפי  הטופס שבתוספת הראשונה ,בתוך שלושה ימים מיום שנודע למבקש על הצו; (2)  להארכת מועד לביצוע צו תוגש בכתב לפי הטופס שבתוספת השנייה ,עד שבעה ימים לפני מועד ביצוע  הצו. 
     68
     נקיטה בהליכים מקבילים 
       להפסקת 224 האם אפשר לנקוט גם בצו לפי סעיף  עבודות וגם בצו הריסה מינהלי במקביל?  האם התשובה תשתנה במידה ויצא צו הפסקה מינהלי  שקיימו אותו, ולכן אין צורך בצו הריסה מינהלי?  האם לפני צו הריסה מינהלי, יש לנקוט קודם בצו הפסקה  מינהלי?
     69
     נקיטה בהליכים מקבילים - המשך 
      בית משפט מחוזי מחוז מרכז, השופטת נ. אהד עפ"א   צאלח בלעום נ' הועדה המחוזית מחוז 15398-09-10 מרכז:  "טענת המערער בדבר קיומו של צו הפסקה מינהלי,    דינה – ונוכח כך אין מקום להוצאת צו הריסה מינהלי להידחות מכל וכל.  ". דינו להידחות –  ניסיון המערער לכרוך בין השניים
     70
     הליכים מקבילים - המשך
        "מדובר בשני הליכים נפרדים, צו הפסקה מינהלי הוא  הליך אחד, וצו הריסה מינהלי הוא הליך אחר. לכל אחד מהליכים אלה מטרה שונה, והועדה רשאית  לעשות שימוש בשני ההליכים במקביל או באחד מהם, על פי  שיקול דעתה. אין חובה על הועדה להקדים צו הפסקה מינהלי לצו הריסה מינהלי או להסתפק בצו הפסקה מינהלי משנמצא כי צו ההפסקה מקויים הלכה למעשה."
     71
     נקיטה בהליכים מקבילים
        :  דינה דהן נ 'עירית בית שאן 439/09 עפ"א א לחוק ,הינו סעיף עצמאי ,אשר בין בו כל 238 "סעיף קשר להליך של צו הפסקה מינהלי ,ואין בו צורך ,כי יקדם להליך זה ,של צו הריסה מינהלי הליך אחר".
     72
     בקשה לביטול צו הריסה מנהלי         נדחתה בשלום
     ערעור לבימ"ש המחוזי
     דחייה
     רע"פ לבימ"ש העליון
     דחייה
     בקשת לעיכוב ביצוע (בימ"ש השלום)
     דחייה
     ערעור לבימ"ש המחוזי
     רע"פ לבימ"ש העליון
     בקשה לעיכוב ביצוע בשל נסיבות חדשות
     דחייה
     ערעור לבימ"ש המחוזי
     רע"פ לבימ"ש העליון
     וחוזר חלילה
     בקשה לעיכוב עד להכרעה בערעור
     דחייה
     ערעור לבימ"ש העליון
     דחייה
      ) המעגל השוטה – המעגל החוזר (ואם תרצו 
     בקשה להארכת מועד דיון  /בקשה לביטול  החלטה
     73
     ההליך המנהלי - דגשים   הליך דרסטי מאוד, שיש להקפיד הקפדה יתרה על מילוי  כל הוראות החוק בעניינו כלשונן וכרוחן, לבל יופעל בטעות או בשרירות 
      זהירות מהפיכתו להליך לא יעיל וממושך 
      שימוש מושכל במצבים מתאימים    
     74
         
      157 ' ס –ניתוק תשתיות
     75
       - הסמכות 157 ' ס –ניתוק תשתיות (ו )ראתה הרשות המאשרת כי בנייתה של יחידת  157  דיור ,מסחר ,שירותים או תעשיה היוותה סטיה מהיתר , רשאית היא להורות לחברה ,למנהל או לספק ,למנוע או  להפסיק מתן חשמל ,שירותי טלפון או מים ,לפי הענין , לאותה יחידה. 
      (ז) זכות ערר תוך חמישה עשר ימים  ועדת הערר תיתן החלטתה בערר בתוך שלושים ימים מיום שהוגש לה ,ולאחר שנתנה הזדמנות לרשות המאשרת להשמיע עמדתה בפניה. 
      
     שימוש בסמכות להורות על ניתוק תשתיות  : ישראל ארצי 1369/01 ) עת"מ (ת"א 
     ניתן לעשות שימוש בסמכות לנתק מבנה מן תשתיות   גם לאחר שאוכלס וגם לגבי בניה שהושלמה תוך  סטייה מהיתר הבניה. 
     שימוש בסנקציה בנסיבות שבהן לא עולות סכנות  בטיחותיות או סכנות לרכוש מן המבנה שנבנה ללא  היתר או בסטייה מהיתר ,צריך להיות שימוש זהיר  מאוד במצב של הפרה קיצונית.
        שימוש בסמכות להורות על ניתוק תשתיות
      : ערר (י-ם )עדאל איוב עדואן 
      "ניתוק תשתיות מהווה נדבך חשוב בשמירה על שלטון  החוק בכל מה שנוגע לחוקי הבניה ,ולפעמים כבמקרה דנן ,אין מנוס מפעולה דרסטית שכזו כדי להעביר מסר ברור לכל מי שבנה בסטייה מהיתר ואת משמעות מעשיו  ואת אחריותו לתוצאה הקשה של ניתוק הבניין  מתשתיות"
     שימוש בסמכות להורות על ניתוק תשתיות 
     ערר (דרום )חברת מ.ל .השקעות ופיתוח בע"מ ניתוק תשתיות הינה סנקציה קיצונית אשר ראוי כי   תופעל רק במקרים קיצוניים תוך שיקול דעת רחב ותוך מתן זכות שימוע לגוף שנפגע
     79
        
     פרסום והמצאה  
     80
       - המצאה 224צו הפסקה מינהלי  224 תקנות התכנון והבניה (המצאת צווים לפי סעיפים  1  1985- לחוק )התשמ"ה 231-ו  .מסירת צווים 1  231 לחוק וצו לפי סעיף 224     על מסירת צו לפי סעיף  לחוק סדר הדין הפלילי 237 לחוק ,יחולו הוראות סעיף  .1982- [נוסח משולב] ,התשמ"ב
     81
       חסד"פ  –המצאת מסמכים  . המצאת מסמכים 237סעיף  ) (א  מסמך שיש להמציאו לאדם לפי חוק זה ,המצאתו  תהיה באחת מאלה:    ; ) - במסירה לידו 1(  - ובאין למצאו במקום מגוריו או במקום עסקו - לידי בן    משפחתו הגר עמו ונראה שמלאו לו שמונה עשרה    שנים ,  - ובתאגיד ובחבר בני-אדם - במסירה במשרדו            הרשום או לידי אדם המורשה כדין לייצגו;
     82
       חסד"פ  –המצאת מסמכים
     (2)  במשלוח מכתב רשום לפי מענו של האדם ,התאגיד או חבר בני האדם ,עם אישור מסירה ;בית המשפט רשאי לראות את התאריך שבאישור המסירה כתאריך ההמצאה. (ב )מסירת המסמך לידי סניגור הנאשם ,(זולת אם הודיע   הסניגור לבית המשפט ,תוך חמישה ימים ,כי אין ביכלתו  להביא את המסמך לידיעת הנאשם.)  ) (ג  נוכח בית המשפט כי המצאה לפי סעיף זה לא בוצעה עקב סירוב לקבל את המסמך או המכתב ,או לחתום על אישור המסירה ,רשאי בית המשפט לראות את המסמך כאילו הומצא כדין.
     83
       חסד"פ  –המצאת מסמכים
      ) (ד  נוכח בית המשפט שאי אפשר להמציא את המסמך כאמור בסעיפים קטנים (א )או (ב) ,רשאי הוא להורות על  המצאתו באחת הדרכים האלה: (1)  בהדבקת עותק שלו במקום הנראה לעין בבנין בית המשפט ,וכן בבית שבו ,כידוע ,גר או עסק הנמען לאחרונה; (2)  בפרסום מודעה ברשומות או בעתון יומי; (3)  בכל דרך אחרת שתיראה לו. 
     84
       חסד"פ  –המצאת מסמכים 
     כאשר מיוחסת לנאשמים הפרה של צווים ,יש להוכיח את   45773 (מסירת הצווים לנאשמים מעבר לכל ספק סביר  ) אחוזת הברון 05-11
     לעיתים ידיעה על מתן הצו יכולה להוות תחליף להמצאה  גם אם לא בוצעה המצאה של הצו בדרכים שנקבעו  – בחוק ודי בכך שהוא הגיע למעשה לידיעתו של האיש  עפ"א מרכז  –הנוגע בדבר והוא הפר אותו ביודיעין (45773 ) - אחוזת הברון 05-11
     85
     פגמים בהמצאה של צווים   
      - חיבת הארץ בניה ויזמות בע"מ 504/07 )' חע"מ (אש  זיכוי מעבירה של הפרת צוים עקב המצאה שלא כדין  . הצווים הודבקו על גבי המבנה ונמסרו לנאשם בשיחת  טלפון.  יעל בוכריס- זיכוי מעבירה של  256/06 ) חע"מ (קריות  הפרת צו הפסקה מנהלי עקב המצאה שלא כדין .הצו הודבק על גבי המבנה.   
     86
     פגמים בהמצאה של צווים   
     45773 עפ"א  לא הוכחה  – - אחוזת הברון בע"מ 05-11 כל מסירה של הצו המנהלי למי מן הנאשמים .הצו  השיפוטי נשלח בדואר רשום לבעלים של המקרקעין . השוכרת ומנהלה זוכו מעבירה של הפרת הצו השיפוטי עקב אי מסירה כדין.   
     87
       תחולה ופרסום –צו הריסה מנהלי תחולת הצו:   , (ה )צו הריסה מינהלי יודבק על קיר חיצון של הבנין 238 ובהעדר קיר חיצון - על מקום אחר הנראה לעין  במקרקעין ;בשעת ההדבקה יירשמו בגוף הצו המודבק  היום והשעה של ההדבקה . 
     המועד לביצוע הצו  (ו )צו הריסה מינהלי יהיה ניתן לביצוע -    שעות משעת 24 )אם הוקם בנין ללא היתר - בתום 1( הדבקתו ;  ." שעות משעת הדבקתו 72 )בכל מקרה אחר - בתום

     קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
      
     השירות בפריסה כלל ארצית
     טל': 03-6990132

     פקס: 6990134 - 03
     נייד- בן קלינגר 0523-888813
     www.klinger.co.il

     דרג את התוכן:
      0 תגובות   יום שישי , 20/11/15, 22:38

      ברקת מציע: פטור מארנונה ומענק לעסקים בבירה

       

      ראש העיר ובעלי העסקים בירושלים העבירו לשר האוצר את דרישותיהם לסיוע חירום ממשלתי לעסקים ולמוסדות התרבות בעיר.

      רעות הדר, ז' בכסלו תשע"ו, 19/11/15 19:28

       

      ניר ברקת
      ניר ברקת
      צילום: ברק אהרון

      ראש העיר ירושלים ניר ברקת, נפגש שלשום (ג') עם נציגויות בעלי העסקים בירושלים ונציגי מוסדות התרבות, במטרה לגבש יחד דרישה משר האוצר למתווה חירום לסיוע ממשלתי לחילוץ העסקים ומוסדות התרבות בירושלים שנפגעו עקב המצב הביטחוני.

      המתווה גובש בעקבות בקשת משרד האוצר שהעירייה תצביע על הצרכים והתקציבים הנדרשים לכך.

      בעירייה מדגישים כי דרישת סיוע זו לבעלי העסקים ולמוסדות התרבות, היא רק חוליה אחת במכלול הנושאים התקציביים הנדרשים להמשך פיתוחה החברתי והכלכלי של בירת ישראל.

      ניר ברקת מבקש בין היתר תוספת של 400 מיליון ש''ח לתקציבה השוטף של העירייה ולצמצום הפערים מול ערים אחרות, ותקצוב תכנית הצמיחה הכלכלית "ירושלים 2020" שאושרה ע"י ממשלת ישראל ביום ירושלים האחרון, אך טרם תוקצבה.

      המתווה שגובש בעצה ובשיתוף בעלי העסקים ומנהלי מוסדות התרבות, כולל ארבע דרישות מרכזיות:

      • מענק כספי לעסקים אשר מחזור הכנסותיהם נפגע בשנה האחרונה מאז צוק איתן: גובה המענק יקבע ע"י המדינה בהתאם לשיעור הפגיעה בהכנסות העסק ע"פ קריטריונים ותהליך מוסדר שתקבע המדינה ע"פ תקציב שיועמד לצורך כך מהאוצר.
      • פטור מתשלומי ארנונה לתקופת זמן: עסקי מסעדות וחיי לילה יקבלו פטור בגובה תשלומי ארנונה לשנה שלמה בגין 200 מ"ר ראשונים, מסחר קמעוני יזכו לפטור של שישה חודשי ארנונה, בגין 200 מ"ר ראשונים.  לשם מימוש האמור יעמיד האוצר תקציב ייעודי לשם כך. יצוין כי מתווה דומה מומש בשנת 2002 בתקופת האינתיפאדה. מוסדות תרבות יזכו לפטור מלא מארנונה לשנה (חלקם כבר מקבלים תמיכה עירונית בשיעור של עד 50% משיעור הארנונה שהם חייבים בו).
      • העמדת תקציב מדינה בסך 25 מיליון ש"ח לפעולות התנעה מחדש של חיי המסחר, התרבות והעסקים בעיר: פעולות אלה יתמקדו בארבעת החודשים הקרובים במימון חבילות של לינות בבתי מלון, ארוחות במסעדות ועסקי חיי לילה, כניסות למוסדות תרבות ואמנות ועוד שלל ארועים ופעולות שמטרתן עידוד תיירות פנים וחוץ להגיע לירושלים ולרכוש בה שירותים ובכך להניע את הכלכלה המקומית. זאת כמובן בנוסף לסכום שתעמיד עיריית ירושלים ממקורותיה לצורך פעולת תרבות ואירועים בתקופה זו.
      • העמדת תקציב מדינה בסך 12 מיליון ש"ח לתמיכה במוסדות התרבות בבירה: המשאבים יחולקו באופן מיידי עוד בשנת התקציב הנוכחית בהתאם לתבחינים הקיימים בעיריית ירושלים (יצויין כי עיריית ירושלים חילקה מתקציבה השנה תמיכה בסך של כ- 17 מיליון ש"ח למוסדות התרבות).

      מנכ"ל העירייה אמנון מרחב שיגר אתמול מכתב אל מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד המפרט דרישות אלו של העירייה, בעלי העסקים ומוסדות התרבות, זאת לצד בקשה כי ממשלת ישראל תנחה את כל משרדי הממשלה לקיים ולהעביר אירועים, כנסים ופעילויות שונות לירושלים ולא לבטל אירועים המתוכננים להתקיים בה.   

      קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
       
      השירות בפריסה כלל ארצית
      טל': 03-6990132

      פקס: 6990134 - 03
      נייד- בן קלינגר 0523-888813
      www.klinger.co.il

      דרג את התוכן:
       0 תגובות   יום חמישי, 19/11/15, 06:20

       הסתירו מהקונים חריגות בניה, ויפצו על הפרת חוזה

        
       '' 

       פיצוי בסך 177 אלף שקל שנקבע בחוזה מכר דירה במקרה שאחד הצדדים יפר את החוזה, ישולם לרוכשי הבית, עקב הסתרה מכוונת של חריגות בניה בנכס על ידי המוכרים וניסיונות בלתי פוסקים מצדם להכשיל את העסקה


       קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
        
       השירות בפריסה כלל ארצית
       טל': 03-6990132

       פקס: 6990134 - 03
       נייד- בן קלינגר 0523-888813
       www.klinger.co.il    

        

        

       האם בני זוג שרכשו בית זכאים לפיצוי מוסכם בהתאם לחוזה המכר עקב הפרה יסודית של החוזה על ידי המוכרים? לפני שבוע (יום ד') קיבל בית משפט השלום בפתח תקווה את גרסתם של הרוכשים, אשר תבעו את המוכרים בטענה שהסתירו מהם באופן מכוון חריגות בנייה בנכס וגרמו להם לנזקים כספיים ועוגמת נפש, ולמעשה אילצו אותם לנקוט כנגדם הליכים משפטיים כדי לאכוף את החוזה. הם יקבלו פיצויים בסך 177 אלף שקלים, וכן יקבלו בחזרה את הוצאותיהם המשפטיות בסך של 25 אלף שקלים.


       אילו הפרות יסודיות של ההסכם ביצעו המוכרים? לטענת התובעים, גם במשא ומתן שניהלו לפני שהחוזה נכרת וגם בחוזה עצמו, המוכרים הצהירו כי לא קיימות חריגות בנייה, והסתירו את העובדה שקיימות בנכס שתי פרגולות אשר בנייתן בוצעה ללא היתר וכי בוצעו שינויי מבנה בחזית הנכס שמהווים אף הם חריגות.


       רק מבדיקת שמאי שנשלח מטעם הבנק שבו ביקשו משכנתא, גילו הרוכשים לראשונה על החריגות. ואולם, גם לאחר מכן המשיכו הנתבעים להתנהל בצורה לא סבירה ולא פעלו לתיקון החריגות כפי שהתחייבו. התנהלות זאת הובילה להעברת הבעלות על הבית רק שנתיים אחרי שהחוזה נחתם.


       מוכרי הבית נמנעו בעקביות מביצוע פעולות שהתחייבו להן וניסו לבטל את החוזה פעמים רבות מסיבות שונות, המשיכו התובעים בטענתם, וכך גרמו פעם אחר פעם לסיכול החוזה ואילצו את הקונים לפנות להליכים משפטיים בניסיון לאכוף את ההסכם.


       בית המשפט: מי שהסתיר עובדות והצהיר הצהרות שקריות במועד החתימה על הסכם המכר, לא יכול להאשים את הצד השני ברשלנות מכיוון שלא עשה מאמצים לגילוי השקר


       לעומת זאת, לטענת המוכרים הם דווקא עדכנו את כל מי שהיה מעורב בעסקת המכר בקיומן של החריגות, וכעת הם פועלים כדי להכשיר אותן בדיעבד על ידי היתרי בנייה. החריגות לא הוכללו בחוזה לטענתם על פי המלצת עורך הדין שייצג את שני הצדדים בחוזה, משיקולי מס. הסיבה שביקשו לבטל את ההסכם היא פשוטה: התובעים לא עמדו בתנאי התשלום, ולמעשה עד היום הנתבעים לא קיבלו את מלוא התמורה עבור העסקה.


       גרסתם של הרוכשים לגבי חריגות הבנייה שהוסתרו התקבלה במלואה על ידי השופטת, אשר דחתה את טענת הנתבעים כי בכלל לא הוכח שקיימות חריגות, היות שבחקירתו הנגדית הודה המוכר בכל החריגות. גם ניסיונם של הנתבעים להטיל אשם תורם על עורך הדין שלא גילה על קיומן של החריגות נדחה, תוך שהשופטת ציינה כי מי שמצהיר הצהרות שקריות ומסתיר בכוונה עובדות, לא יכול לטעון לאחר מכן כי הצד השני התרשל משום שלא גילה את העובדות המוסתרות.


       ברור ומוכח שהמוכרים התחרטו לאחר כריתת ההסכם וביקשו לבטלו משום שסברו כי המחיר שקיבלו נמוך יותר ממה שהיו יכולים לקבל, והמוכר אף הודה בכך בעצמו. לאורך כל הדרך הם ניסו להכשיר את הקרקע לביטול ההסכם ולהכשיל את העסקה, בטענה שהרוכשים אינם עומדים בתשלומים, בעוד האשם המלא לאיחור בתשלומים רובץ עליהם ועל התנהלותם.

        


       הפיצוי המוסכם הוא מידתי והולם בנסיבות אלה, סיימה השופטת את דבריה, וחייבה את הנתבעים לשלם סך של 177 אלף שקלים, וכן לשאת בהוצאות המשפטיות של התובעים בסך 25 אלף שקלים.


       ת"א 24689-11-11    

       קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
        
       השירות בפריסה כלל ארצית
       טל': 03-6990132

       פקס: 6990134 - 03
       נייד- בן קלינגר 0523-888813
       www.klinger.co.il

       דרג את התוכן:
        0 תגובות   יום רביעי, 18/11/15, 13:15

        תקדים: חנויות בתחנה המרכזית לא ישלמו ארנונה - אז מי כן?

        עיריית תל אביב העבירה החלטה תקדימית לפיה הארנונה תגולגל על הנהלת התחנה המרכזית
                             
                           

            
        עשרות בעלי חנויות, אשר רכשו חנויות בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, אך לא זכו להשתמש בהן, צפויים לבשורה משמחת. בהחלטה תקדימית שהתקבלה לאחרונה, עיריית תל אביב הסכימה להחיל את חיובי הארנונה על הנהלת התחנה המרכזית החדשה ולא על הקונה.
         
        הקונים, המיוצגים על ידי משרד עו"ד טלבי-לייפנברג, רכשו בשנת 1968 חנות באזור הצפוני של פרויקט התחנה המרכזית החדשה. חנויות אלו שנמכרו במחיר לא מבוטל, גילמו הבטחה להכנסה נאה ולשפע לקוחות מדי יום. אך כאשר הושלמה בניית התחנה, הקונים גילו כי תנועת הנוסעים הוסטה למיקום אחר, והאזור הצפוני הפך לשטח שומם שמשוטטים בו חסרי בית וצרכני הסמים המחפשים מקום לישון בו. על מנת להתמודד עם הבעיה, הנהלת התחנה המרכזית סגרה מסדרונות שלמים בקירות גבס ומחסומי ברזל, ואזורים אלו אף נותקו מתשתית החשמל והמים של התחנה.
         
        בשנת 1999 ובעקבות הודעת הנהלת התחנה המרכזית החדשה, החלה עיריית תל אביב לחייב בתשלום ארנונה את בעלי החנויות בתחנה המרכזית. החלטה זו היוותה מכה כלכלית לבעלי החנויות, שרובם הגיעו לגיל הפנסיה וחלקם אף נפטרו. בעקבות עתירות שהוגשו, העירייה הגיעה עם התובעים לפשרה, והעניקה פטור לפי סעיף 330 לפקודת העיריות (נכס שאינו ראוי לשימוש) לכל בעלי החנויות שעתרו בעניין זה, בין השנים 1999 ו-2013.
         
        בינואר 2013 נכנס לתוקף תיקון לחוק ההסדרים, שקבע שניתן לתת רק פטור זמני לפי סעיף 330, ועל כן בתחילת שנת 2014, בעלי החנויות נדרשו שוב בתשלום ארנונה. העררים שהוגשו בשנת 2015  התבססו על טענת "אינני מחזיק". טענה זו אומרת שמי שהעביר את החנויות על שם הלקוחות היא התחנה המרכזית, הלקוח מעולם לא היה בחנות, לא קבל מפתח ולא השתמש בה, בין היתר גם במקרים של סגירת המסדרונות על ידי התחנה.
          
        להחלטת ועדת הערר של עיריית תל אביב חשיבות נוספת, שכן היא עשויה להשליך גם על המשך פעילותה של התחנה המרכזית החדשה, הנמצאת בשנים האחרונות בהקפאת הליכים.

         

        במקרים רבים ניתן להפחית את נטל המס. מחלקת הפחתת מיסים וארנונה בקלינגר תשמח לסייע לכם לעשות זאת 

        צור קשר

         

        עקב המיתון הקשה הפוקד אותנו, מתקשים רבים מבעלי עסקים לעמוד בתשלומי המסים השונים, ולצערנו, עסקים אלו נסגרים. המחוקק נתן את דעתו על כך בצורת מתן אפשרות להגשת בקשה מיוחדת להפחתה בנטל המס, או במקרים מיוחדים אף למחיקת התשלום ברשויות מסוימות, כגון עיריית תל אביב. ישנן ועדות שיש בסמכותן להפחית את גובה המסים וההיטלים "עקב" מצב חומרי.
        משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי מתמחה במתן סיוע למתאימים בהכנת בקשה מסודרת, הגשתה וזירוזה בסבך המערכת הבירוקרטית.

        המשרד מסייע גם בעיכוב הליכי גבייה מנהלית (עיקולים) הננקטים על ידי הרשויות המקומיות גם כאמצעי לחץ על נישומים. למשרד נזקפות הפחתות משמעותיות ביותר, גם לגבי שנות מס קודמות והן לגבי שנות מס נוכחיות ועתידות. בנוסף, המשרד מטפל בהפחתת היטל השבחה, מס שבח, אגרות בנייה, טיפול וזירוז בקשות לפטורים זירוז שומות ואישורים להעברה בטאבו.

         תחומי טיפול נוספים בתחום הקלת נטל הארנונה

        • פטור מארנונה לנכס ריק
        • פטור מארנונה לנכס שאינו ראוי לשימוש
        • פטור בגין בנייה ושיפוצים
        • שינוי ייעוד הנכס
        • הקלות בארנונה לאוכלוסיות שונות:
         - אזרחים ותיקים
         - חיילים בשירות חובה
         - נפגעי פעולות איבה
         - משפחות שכולות
         - אסירי ציון
         - מקבלי אבטחת הכנסה
         - משפחות חד הוריות
         - עולים חדשים
         - מתנדבות בשירות לאומי
         - נכי רדיפות הנאצים
         - חסידי אומות העולם
         - הנחות בעסקים
         - נכי צה"ל
         - עיוורים

        תחומים נוספים

              

        • אישור העברה בטבו
        • הפחתת היטל השבחה
        • הפחתת אגרות בניה
        • הפחתת מס שבח
        • טיפול בביטול קנסות מנהליים של מס הכנסה
        • השגות ועררים
        • הסדרים
        • הפחתת תשלומים למינהל מקרקעי ישראל
        • ייעוץ משפטי

        קלינגר ייעוץ בתחום הפחתת מיסים וארנונה

             

        קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
         
        השירות בפריסה כלל ארצית
        טל': 03-6990132

        פקס: 6990134 - 03
        נייד- בן קלינגר 0523-888813
        www.klinger.co.il

        דרג את התוכן:
         0 תגובות   יום ראשון, 15/11/15, 20:40

        • פיצול דירות בתל אביב
        • רישוי בניה
        • חריגת בניה
        • היתרי בנייה
        • ביטול צוו הריסה
        • רישוי עסק
        • רישוי עסקים
        • הרפורמה בתכנון ובנייה
        • בניה ללא היתר
        • רשיון עסק
        • עברת בנייה
        • פטור מארנונה
        • קלינגר ייצוג מול הרשויות
        • פיצול דירה
        • היתר בניה מזורז
        • היתר בניה
        • שימוש חורג
        • קלינגר יעוץ מונציפלי
        • היתר בנייה
        • קלינגר היתרי בניה ורישוי עסקים
        • השגה
        • רישיון עסק בתל אביב
        • שימוש חורג להיתר
        • הפחתת ארנונה
          
          
          
         03-6990132
         0523-888813
          
          
          
          
          
          
         קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
          
         השירות בפריסה כלל ארצית
         טל': 03-6990132

         פקס: 6990134 - 03
         נייד- בן קלינגר 0523-888813
         www.klinger.co.il
        • דרג את התוכן:
          0 תגובות   יום ראשון, 15/11/15, 20:22


          ​ביוני, 2012 נכנסו לתוקף התקנות המחייבות התאמת בניינים ציבוריים קיימים לאנשים עם מוגבלויות - תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התאמות נגישות למקום ציבורי שהוא בניין קיים), התשע"א - 2011.


          לפי תקנות אלו, בכל בניין קיים אשר ניתן בו שירות לציבור, יש לבצע התאמות הנוגעות למבנים, לתשתיות ולסביבת הבניין, כך שהבניין יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות. זאת כדי לאפשר לאנשים עם מוגבלות לקבל שירות באופן שוויוני, מכובד ועצמאי, יחד עם כלל הציבור.


          "בנין קיים", הינו בניין אשר היתר הבניה להקמתו או לשימוש בו כמקום ציבורי ניתן לפני חודש אוגוסט, 2009. בניינים אשר היתר הבניה להקמתם או לשימוש בהם כמקום ציבורי ניתן החל באוגוסט 2009, אמורים להבנות על-פי תקנות התכנון והבנייה משנת 2009.

          התקנות מתארות את התהליך שיש לבצע בבניינים קיימים כדי להופכם לנגישים לאנשים עם מוגבלויות. תקנות אלו מתייחסות להתאמות פיזיות. התקנות מפרטות כיצד לבצע כל שלב בתהליך ההנגשה.

          שלבי תהליך הנגשת בניין קיים:
          1.בדיקת נגישות לבניין
          בשלב הראשון יש לבצע בדיקת נגישות לבניין. התקנות מכתיבות את הרכיבים שיש לבדוק בבניין (כגון חניות, כניסות, מעברים בין קומות וכד'), ומה נחשב להצלחה של הבדיקה.
          תהליך הבדיקה מלווה בטופס בדיקות נגישות לבניין קיים, המאפשר לבודק לוודא כי נבדקו כל המרכיבים הנדרשים.
          2.ביצוע התאמות נגישות
          תהליך ביצוע התאמות הנגישות, מותנה בתוצאות הבדיקה. במקרים מסוימים יהיה צורך לשפר רכיב קיים, כגון הוספת מאחז יד לגרם מדרגות, ובמקרים אחרים להתקין רכיב חדש, כגון מעלית בבניין בו אינה קיימת.
          3.פטורים מביצוע התאמות נגישות
          במקרים מסוימים המפורטים בתקנות, ניתן לקבל פטור מביצוע ההתאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. קבלת פטור אינה פוטרת במקרים מסוימים מביצוע מלא, אלא מובילה לביצוע מופחת או במקרה של רשות ציבורית למעבר למקום אחר בו נגיש.

          מי בודק ומי מבצע?
          בעלי הבניין חייבים לבדוק את הרכוש המשותף בבניין. לגבי שאר חלקי הבניין, על נותן השירות השוכר אותם לבודקם.
          ביצוע התאמות הנגישות חל על נותן השירות. אם נדרש היתר בנייה כדי לבצע את התאמות הנגישות, ביצוע ההתאמות חל על בעלי הבניין.

          לוחות זמנים
          התקנות מכתיבות לוחות זמנים לביצוע תהליך הנגשת הבניין. קיימים לוחות זמנים עבור רשויות ציבוריות ולוחות זמנים עבור עסקים פרטיים. לוחות הזמנים תלויים בכמות הבניינים שיש בבעלות בעל העסק. כמו-כן, בשיפוץ של הבניין, יש לכלול התאמות נגישות לפי התקנות.

          היעזרות באנשי מקצוע
          התקנות מחייבות היעזרות באנשי מקצוע במקרים הבאים:
          1.אם בעל העסק או הבניין רוצה לקבל פטור מביצוע ההתאמות, עליו להיעזר במורשה נגישות מתו"ס.
          2.אם נדרש היתר בניה כדי לבצע את ההתאמות, יש להיעזר באנשי מקצוע על-פי תקנות התכנון והבנייה.
          3.אם מדובר בבניין שעיקר ייעודו הוא לשימוש אנשים עם מוגבלות, יש להיעזר במורשה נגישות שירות.
          4.על מערכת התמצאות והכוונה בקומפלקס בניינים להיות מתוכננת בהתייעצות עם מורשה נגישות שירות שהתייעץ עם מורשה נגישות מתו"ס - אדריכלים, מהנדסים ואחרים או הנדסאים.
          5.בעת הוצאת רישיון עסק או חידושו, חובה להביא חוות דעת של מורשי נגישות מתו"ס ומורשה נגישות שירות כי העסק עומד בתקנות בניין קיים.

          מאזני צדק

          המדור חוקים ותקנות מכיל חוקים ותקנות הרלוונטיים לתחום הנגישות והנגישות לשירות ובנוסף את רשימת התקנים הקשורים לנגישות.

           

            חוקים

           

           

          חוק יסוד כבוד האדם וחירותו

          חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו התקבל ב-17 במרס 1992 - י"ב באדר ב' התשנ"ב, על-ידי הכנסת השתים-עשרה.. החוק מכריז על כך שזכויות היסוד של האדם בישראל מושתתות על ההכרה בערך האדם, בקדושת חייו ובהיותו בן-חורין. מטרת החוק "להגן על כבוד האדם וחרותו, כדי לעגן בחוק-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית." החוק מגדיר את חירותו של האדם בישראל לצאת את הארץ ולהיכנס אליה, פרטיות וצנעת הפרט, הימנעות מחיפוש ברשות היחיד שלו, על גופו, בגופו או בכליו, והימנעות מפגיעה בסוד שיחו, בכתביו וברשומותיו. פגיעה בכבודו או בחירותו של אדם מותרת רק על בסיס חוק. בחוק כלולה הוראה בדבר יציבותו והבטחתו מפני שינויים באמצעות תקנות לשעת-חירום, חוץ מאשר במקרים חריגים.

          חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התשנ"ח 1998 
          * קישור זה לחוק השוויון באתר "נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות" כולל עדכון של התיקונים  לחוק.

          תקציר - דו"ח הוועדה לבדיקת חקיקה מקיפה בנושא: זכויות אנשים עם מוגבלות.

          חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 2) התשס"ה 2005 - נגישות

          פרק הנגישות בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מחולל מהפכה בתחום שילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה. החוק מחייב הנגשה של מקומות המיועדים לשימוש הציבור הרחב והפיכתם לזמינים לכל, על ידי סילוק מכשולים פיזיים הקיימים כיום ומקשים על ההשתלבות של אנשים עם מוגבלות בחברה. בנוסף להנגשה פיזית לאנשים עם מוגבלות החוק מחייב הפיכת המקום לנגיש מבחינת התמצאות בסביבה ותקשורת ע"י קביעת עזרים באמצעותם יוכלו גם אנשים עם ליקויים כגון ליקויי ראיה או שמיעה ואנשים עם מוגבלות קוגניטיבית או נפשית, להתמצא ולהתנהל בחיי היום יום במקומות ציבוריים.

          חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 9), התש"ע 2010 התיקון  לחוק מאריך ב-3 שנים את המועדים בהם חייבים גופיים פרטיים ורשויות מקומיות להשלים את ביצוע הנגישות בבניינים קיימים. מטרת התיקון לאפשר היערכות וביצוע דרישות הנגישות המחוייבות על פי התקנות, לאחר שהתקנתן על ידי משרדי הממשלה לא הסתיימה במועד שנקבע על פי החוק. חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 10) התשע"ב 2012התיקון לחוק דוחה ב-2 עד 3 שנים את המועד המחייב להנגשה.חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 11) התשע"ג 2012התיקון לחוק מאריך בשנתיים לגופים פרטיים את התקופה לגביה ניתן לקבוע בתקנות החלה הדרגתית של חובות נגישות השירות.
          לפי תיקון זה החובה לבצע נגישות שירות תחול במלואה על גופים פרטיים מיום 1 בנובמבר 2017.

          חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 5), התשס"ח - 2008

          התיקון מחייב ברור והודעה על הצורך בביצוע התאמות נגישות לתלמיד או להורה בעת רישום התלמיד למוסד החינוך או גן הילדים.

          חוק התכנון והבנייה, התשכ"ה - 1965 ,(פרק ה'1: סידורים מיוחדים לנכים בבניינים ציבורים ופרק ה'1א : נגישות לאנשים עם מוגבלות )

           

          חוק שיקום נכי נפש בקהילה - התש"ס 2000

          מטרת חוק זה לקדם את השיקום והשילוב בקהילה של אנשים עם מוגבלות נפשית כדי לאפשר להם להשיג דרגה מרבית של עצמאות תפקודית ואיכות חיים, תוך שמירה על כבודם ברוח חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו.

          חוק שידורי טלוויזיה (כתוביות ושפת סימנים), התשס"ה - 2005

           

          חוק זכויות תלמידים עם לקות למידה במוסדות על-תיכוניים, התשס"ח 2008

          החוק התקבל בכנסת בקריאה שנייה ושלישית ביום 1 באפריל 2008 וייכנס לתוקף בהדרגה במשך 3 שנים החל מיום 1 לפברואר 2009.

          חוק חניה לנכים, התשנ"ד - 1993

           חוק לתיקון פקודת התעבורה (מס' 96) התשע"א -2010החוק מתייחס לסמכויות הפיקוח של הרשות המקומית על העמדת רכב וחנייתו בחניות נכים המוצבות על פי חוק במקום ציבורי.

          חוק הליכי חקירה והעדה (התאמה לאנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית) התשס"ו - 2005

           

           

          קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
           
          השירות בפריסה כלל ארצית
          טל': 03-6990132

          פקס: 6990134 - 03
          נייד- בן קלינגר 0523-888813
          www.klinger.co.il

           

          תקנות

           

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג-2013 

          התקנות אושרו בכנסת ה-18. שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן חתם על התקנות ב-18 לפברואר 2013.
          התקנות פורסמו ברשומות בקובץ התקנות 7240 בתאריך 25 לאפריל 2013 ונכנסו לתוקף 6 חודשים מיום פרסומן.
          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות) (תיקון), התשע"ד-2014תיקון לתקנות: 59, 61, 89, 96, 98, 102 

           

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקום ציבורי שאינו בניין), התשע"ד-2013

          התקנות אושרו בועדת העבודה הרווחה והבריאות בתאריך 2.8.2011. אוגוסט 2013 שרת המשפטים חתמה על התקנות.
          התקנות פורסמו ברשומות בקובץ התקנות 7304 בתאריך 11 בנובמבר 2013 ונכנסו לתוקף 6 חודשים מיום פרסומן.
           

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לאתר), התשס"ח-2008

          התקנות פורסמו בקובץ התקנות 6712. תחילתן בתאריך 20 בנובמבר 2008

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקום ציבורי שהוא בניין קיים), התשע"ב-2011  

          יולי 2010 התקנות אושרו בועדת העבודה הרווחה והבריאות. יולי 2011 שר המשפטים חתם על התקנות לאחר שהתקבלה הסכמת שר הפנים.
          התקנות פורסמו ברשומות בקובץ התקנות ב-22 לדצמבר 2011 ונכנסו לתוקף 6 חודשים לאחר פרסומן.
          הסבר לטיוטת תקנות שוויון זכויות (התאמות נגישות למקומות ציבוריים קיימים)
           
          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקום ציבורי שהוא בניין קיים) (תיקון) התשע"ג-2013
           התיקון מאריך את מועדי ביצוע נגישות במבני ציבור קיימים.

          תקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר תנאיו ואגרותיו), התש"ל 1970; חלק ח': התקנת סידורים מיוחדים לנכים בבניין ציבורי (תיקון: תשל"א, תשנ"ה)

           

          תקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר תנאיו ואגרותיו) (תיקון מס' 5) התשס"ט-2009 
          חלק ח'1 פרק א': בניין ציבורי חדש

          ב - 4 לפברואר 2009 אושר תיקון מס' 5 לתקנות אלה (חלק ח1)המתייחסות לנגישות בבניינים ציבוריים חדשים על ידי ועדת העבודה הרווחה והבריאות. התיקון אושר ונחתם על ידי שר הפנים. התקנות נכנסו לתוקף ב - 1 לאוגוסט 2009.   

          תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר תנאיו ואגרות), (תיקון מס' 2) התש"ע-2010 
          חלק ח'1 פרק ב': נגישות בנייני מגורים

           ב - 1 לפברואר 2010 אושר תיקון מס' 2 המתייחס לנגישות בנייני מגורים חדשים. תקנות אלה פורסמו ברשומות ב - 7 למרץ 2010  ונכנסו לתוקף ב - 7 לספטמבר 2010 (180 יום לאחר פרסומן)
          תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר תנאיו ואגרות), (תיקון מס' 2) התשע"ג-2012
           
          תיקון לתקנות תכנון והבניה (בקשה להיתר תנאיו ואגרות) התש"ל-1970 בנושאים הנוגעים לנגישות, כולל התקנת תאי שירותים נגישים, מקלחות ומלתחות נגישות בבניין קיים. 
          תקנות התכנון והבניה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר), התשע"ד-2014
           
          לתשומת לב: בסעיף 32 לתקנות - ביצוע דרך גישה או כבש כדי לגשר על הפרש גובה של עד 1.2 מטרים פטור מהיתר.

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (השתתפות המדינה במימון התאמות), התשס"ו-2006

          מעבידים של אנשים עם מוגבלות או שמתעתדים להעסיק אנשים עם מוגבלות זכאים לפנות בבקשה להשתתפות המדינה במימון התאמות לאנשים עם מוגבלות במקום העבודה. משרד התעשייה המסחר והתעסוקה החל להפעיל תקנות אלה החל מיום 21 לאוקטובר 2007. למידע נוסף: עלון מידע למעסיק

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (נגישות לשירותי חירום והתגוננות אזרחית), התשס"ח-2007 (טיוטה מעודכן 31.12.07)

           

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (נגישות לשירותי בזק ולמיתקני בזק), התשס"ט-2009

          תקנות בזק פורסמו בקובץ התקנות 6745 עמ' 394-397
          התקנות ייכנסו לתוקף ב-1 ליוני 2009. התקנה על התאמות נגישות בציוד קצה - תקנה 4(א) תכנס לתוקף מלא ב - 1 בינואר 2011.

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות במוסד חינוך קיים), התשע"א-2011 

          תקנות הנגישות למוסד חינוך קיים פורסמו בקובץ התקנות 7036 עמ' 1425-1427
          התקנות בתוקף.  

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (נגישות פרטנית לתלמיד ולהורה) התשס"ח-2008 (טיוטה)

           

          תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר תנאיו ואגרותיו) (תיקון מס' 3), התשס"ח-2008

          תקנות בטיחות ומילוט (חלק א'). התקנות פורסמו בקובץ התקנות 6713.

          תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר תנאיו ואגרותיו) (תיקון מס' 3), התשס"ח-2008

          תקנות בטיחות ומילוט (חלק ב'). התקנות פורסמו בקובץ התקנות 6713.

          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הסדרת נגישות לשירותי תחבורה ציבורית), התשס"ג-2003

           
          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (נגישות רכב השכרה ואוטובוסים), התשע"ג - 2012
            
          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הנחה מאגרת רישיון להפעלת מונית נגישה), התשע"ד - 2014
            
          תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירותי הכשרה מקצועית), התשע"ה - 2014

            

           

           

          תקנים

           

          התקנים נכתבים במכון התקנים הישראלי וניתן לרכוש אותם ממכון התקנים בטלפון מספר 03-6465191.
          למידע נוסף ראו באתר של מכון התקנים: https://www.sii.org.il/111-he/SII.aspx 
            

          באתר של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פורסמו חלק מהתקנים הישראלים הקשורים לנגישות על פי הסכם עם מכון התקנים

           

          קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
           
          השירות בפריסה כלל ארצית
          טל': 03-6990132

          פקס: 6990134 - 03
          נייד- בן קלינגר 0523-888813
          www.klinger.co.il
          דרג את התוכן:
           0 תגובות   יום חמישי, 12/11/15, 10:39
            

           איתור תוכנית

           קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
            
           השירות בפריסה כלל ארצית
           טל': 03-6990132

           פקס: 6990134 - 03
           נייד- בן קלינגר 0523-888813
           www.klinger.co.il    


           נוהל מבא"ת (מבנה אחיד לתוכנית) הינו נוהל מחייב להגשת תוכניות מקומיות ומפורטות (תב"ע), לרבות תוכניות ארציות, תשתיות לאומיות ומחוזיות אשר ברמה מפורטת. לשירות עורכי התוכניות פועל פורום תמיכה אינטרנטי במבא"ת, בו ניתן לקבל תשובה לכל שאלה תכנונית ונוהלית הקשורה בנוהל. קבצי תשריטים (מצב "מוצע") ושכבות מדידה, יש לשלוח לבדיקה ואישור למרכז התמיכה למבא"ת בכתובת mavat@moin.gov.il , אליו ניתן גם להפנות שאלות בכל הנוגע להיבטים הטכניים-מחשוביים של עריכת הקבצים והגשת התוכנית.

           להלן מפורטות הנחיות נוהל מבא"ת מיולי 2009 וכן כל המידע הרלונטי למהדורה.

                  
                  
                   

           הזמנת סרטון הדרכה ואוגדן נוהל מבא"ת
           במידעתכנון - מרכז המידע הגיאוגרפי-תכנוני של משרד הפנים, ניתן להזמין :

           • סרטון הדרכה מעשית - צולם בסבב ההדרכות המעשיות לעורכי תוכניות.
           • כולל הסברים מפורטים ומצגת לגבי אופן עריכת קבצי התשריט לפי הנחיות המבא"ת
           • התקליטור הוא אינטראקטיבי כולל צילום ההדרכה, מצגת ההדרכה ורשימת הנושאים הנלמדים לצורך מעבר לנושא מבוקש
           • אוגדן נוהל מבא"ת 2006 - כולל כל העדכונים.

           מחירי מרכז המידע:
           דמי טיפול הזמנה – 25 ₪ בלבד.
           מחיר סרטון הדרכה של מבא"ת – 50 ₪
           מחיר אוגדן – 25 ש"ח

           דמי משלוח:
           איסוף עצמאי ממשרדי חברת טלדור בפתח תקוה - בתיאום מראש, ללא דמי משלוח.
           דואר רשום 15₪ -  מחיר אחיד לכל הארץ ללא הגבלת כמות.
           דואר אקספרס 40₪ - מחיר אחיד לכל הארץ ללא הגבלת כמות.

           לרכישת האוגדן או הסרטון יש לפנות למידעתכנון (מרכז המידע התכנוני): 03-9298115
           http://www.moin.gov.il/planinfo

           בכל שאלה בנושא קיום ימי עיון יש לפנות לדוא"ל: mavat@moin.gov.il

           אייקוןחוברת הדרכה מעשית להורדה אייקוןמצגת דגשים לעריכת קבצי תשריט לפי מבא"ת
                  
                  
                  
           תכניות לדוגמא שעברו את בדיקת המערכת הממוחשבת נוהל מבא"ת
           1. התכניות הוגשו דרך אתר האינטרנט של המשרד. תדפיס המצב המוצע וכן תדפיס ההוראות נוצרו באמצעות המערכת הממוחשבת והם אינן הדפסה מכלי CAD.
           2. מפת ההתמצאות המופיעה בתדפיס נוצרת אוטומטית. כרגע היא מטושטשת - והיא תעודכן בזמן הקרוב מהמרכז למיפוי ישראל.
           3. הפילוט שנערך לא כלל את קבצי המדידה והקדסטר, פיילוט מודדים נערך בנפרד.
           4. התוכניות שהוגשו הן תוכניות לצורך הפיילוט בלבד ואין להתייחס אליהן מבחינה תכנונית.
           אייקוןתוכנית מס' 1: מתכננת - שרה לאה אידנסון שם התוכנית - הרחבת דיור בשכונת סנהדריהאייקוןתוכנית מס' 2: מתכנן - איברהים חג' יחיא שם התוכנית - הריסת בניין קיים והקמת בניין מגורים חדש בשכונת שיך גאראחאייקוןתוכנית מס' 3: מתכנן - פארוק יחיא מחאמיד שם התוכנית - שכ' אבו לאחםאייקוןתוכנית מס' 4: מתכנן - יצחק שפירא שם התוכנית - תל ארזהלמידע נוסף
                  
             פורום מבא

            מרכז תמיכה

            מרכז תמיכה

            שער הבניה

               

           קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
            
           השירות בפריסה כלל ארצית
           טל': 03-6990132

           פקס: 6990134 - 03
           נייד- בן קלינגר 0523-888813
           www.klinger.co.il    

           דרג את התוכן:
            0 תגובות   יום שלישי, 10/11/15, 10:47
            צו הריסה ללא הרשעה

             

            הרשויות בישראל מתמודדות מדי יום עם תופעות של בנייה בלתי חוקית ובנייה ללא היתר. חשוב לדעת כי אדם אשר מבצע את העבירות הנ"ל מסתכן לא רק בהריסת המבנה אלא גם בהרשעתו בפלילים על בסיס כתב אישום. לעיתים, המדינה יכולה לבקש להוציא צו הריסה למבנים גם ללא הרשעה. מדובר בצו אשר ניתן מכוח סעיף 212 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965.


            סעיף זה קובע כי וועדה מחוזית לתכנון ובנייה או רשות מקומית, רשאיות להגיש לבית המשפט בקשה לצו הריסה ללא הרשעה, וזאת כאשר לא ניתן למצוא את האזרח אשר ביצע את עבירת הבנייה ו/או לא ניתן להעמידו לדין פלילי ו/או להרשיע אותו ו/או להוכיח מי ביצע את העבירה. צו כגון דא יכול להתבקש גם כאשר מבצע העבירה הלך לעולמו.


            למעשה, ניתן אפוא לומר כי עניינו של סעיף 212 לחוק התכנון והבנייה מעניק לבית המשפט לעניינים מקומיים את הסמכות להורות על הריסת מבנה גם ללא הרשעה, וזאת במידה ובוצעה עבירה לפי הפרק העשירי לחוק (פרק אשר עוסק בעבירות ועונשין), ובית המשפט היה רשאי להורות כאמור בסעיף 205 לחוק אם האדם היה מורשע בגין העבירה.

             


            ההתמודדות עם עבריינות בנייה ואכיפתם של דיני התכנון והבנייה, יושבת בבסיס תכליתו של סעיף 212 הנ"ל. במובן הרחב, מדובר בסעיף אשר מטרתו "למנוע מטרד מן הציבור ולשמור על הסדר הציבורי" תוך הריסת מבנים בלתי חוקיים. צו הריסה ללא הרשעה איננו עניין לא פשוט וזאת משום שעסקינן בצו שניתן כנגד אדם שלא הורשע בפלילים בביצוע העבירה נשוא צו ההריסה.


            בשל הפגיעה הקשה בזכות הקניין, אשר הינה זכות יסוד חוקתית במשפט בישראל, הפסיקה עמדה על שורה ארוכה של שיקולים ששומה על בית המשפט להעמיד לנגד עיניו במקרים כגון דא. ראשית, מוטל על הרשות להוכיח כי בנסיבות המקרה בהן התבקש הצו, התעורר עניין ציבורי חשוב אשר הצדיק את הריסת המבנה. מנגד, בית המשפט לא יאשר את הצו במידה ויוכח כי המשיב לא קיבל הזדמנות ראויה לשטוח את טענותיו ולהתנגד להריסה.


            במקרים בהם בית המשפט מוצא כי האינטרס הציבורי גובר על האינטרס האישי של המשיב, צו ההריסה יינתן כמבוקש. יודגש כי עמידה על האינטרס הציבורי במקרים אלה יכולה לחרוג מגבולות קיומו של "מטרד". לדוגמא, המדינה יכולה לבקש הריסה ללא הרשעה גם כאשר המטרד הציבורי בפועל אינו כה גדול, אך "האינטרס הציבורי זועק לשמיים שמא ייצא חוטא נשכר". במקרים אלה, מוטל על הרשות להוכיח את ביצוע עבירת הבנייה ברמת ההוכחה הפלילית (מעל לספק סביר). במידה ונטל ההוכחה הנ"ל לא יורם על ידי הרשות, יישלל תנאי היסוד להגשתה של הבקשה.


            "צעד חריף ודרסטי"


            הלכה פסוקה היא כי צו הריסה ללא הרשעה הינו "צעד חריף ודרסטי" אשר בתי המשפט נענים לו במקרים חריגים ועל בסיס נימוקים מבוססים. בבסיס החלטתו של בית המשפט בסיטואציות כגון דא עומד האינטרס הציבורי למנוע עבירות בנייה אשר גורמות למכשולים או תקלות לציבור. על פי רוב, צווים אלה יבוקשו כאשר הבנייה הבלתי חוקית גורמת באופן ישיר וברור לנזק לציבור.


            בניגוד לשיקולי הריסה על בסיס גזר דין פלילי, במרכז שיקול דעתו של בית המשפט בצו הריסה ללא הרשעה עומד המבנה ולא העבריין. כמו כן, הלכה פסוקה היא כי על מנת לקבל את הצו הנ"ל, אין די בהוכחת קיומם של התנאים המקימים את הסמכות להריסת המבנה. מוטל על הרשות גם להוכיח כי קיים עניין ציבורי חשוב אשר יש בו כדי להצדיק את מתן הצו.


            אינטרס ציבורי זה יכול להיות היקף בנייה גדול במיוחד, בניה בשטח ציבורי, הפרעה לעבודות תשתית או הקמתו של מבנה אשר בנייתו יצרה מטרד לציבור. כמו כן, בית המשפט עומד גם על האינטרס האישי של המשיב והנזק אשר עלול להיגרם לו באם המבנה ייהרס בסופו של היום. מדובר אפוא בהליכה עדינה בין האינטרס הציבורי לאינטרס האישי.


            בקשת רשות למתן צו הריסה ללא הרשעה באה כאשר ההליך הפלילי, המקובל, לא צלח. מדובר למעשה בבקשה אשר עוקפת הגנות שונות שעומדות לאזרח העומד לדין פלילי בגין עבירות בנייה. כפי שצוין לעיל, האזרח נדרש להתמודד במקרים אלה עם האינטרס הציבורי ועליו להוכיח כי אין לתת את הצו משום שהפגיעה באינטרס האישי שלו הופכת את ההריסה לבלתי סבירה. פעמים רבות, בקשות לפי סעיף 212 לחוק מוגשות בנוגע לבנייה ישנה (ולא אחת, ישנה מאד), וזאת בניגוד לתורת ההתיישנות אשר מאחוריה אינטרס ציבורי מובהק.

            קיבלתם צו הריסה? ככל שתמהר לפעול כנגדו כך גדלים הסיכויים שתוכל לבטלו. למרות שמדובר בענישה מנהלתית, בתי-המשפט מגבילים לעיתים את הרשויות המקומיות.

            צו הריסה מנהלי המוצא על-ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבניה בעקבות בניה בלתי חוקית מהווה, בדרך כלל, מכה לא קטנה לבעלי המבנה. הדבר גורר תוצאות קשות אף יותר כאשר לצו נלווה גם כתב אישום (שהרי המדובר גם בעבירה פלילית). במהלך השנים האחרונות הרחיבו בתי-המשפט את עילות התקיפה של צווי ההריסה המנהליים. כמו במקרים אחרים משתפרים בדרך כלל הסיכויים לביטול הצו ככל שהטיפול המשפטי מתחיל בשלב מוקדם יותר.
            סמכותו של יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לצוות על הריסת מבנה בתחום שיפוטו מעוגנת בהוראת החוק[1] הקובעת כי
            "הוקם בנין חורג, לרבות ללא היתר או בסטיה מהיתר או מתוכנית או הוחל בהקמתו של בנין כאמור, רשאי יושב ראש הוועדה המקומית לצוות בכתב שהבנין, או חלק ממנו שהוקם או שהוחל בהקמתו ללא היתר או בסטיה מהיתר או מתוכנית, יהרס, יפורק או יסולק, ובלבד שהוגש לו תצהיר חתום ביד מהנדס הוועדה המקומית או מהנדס הרשות המקומית או מהנדס אחר או אדריכל, שאחד מהם הסמיכו לכך, המציין כי - הבניין הוקם ללא היתר או שהבניין חורג ובמה הוא חורג; ושלא נסתיימה הקמת הבניין או שנסתיימה לא יותר משישים ימים לפני יום הגשת התצהיר"
            בבית-המשפט העליון נפסק, תחילה, כי עילות הביקורת השיפוטית של בית-המשפט על צו הריסה מינהלי הן שתיים בלבד - אלו שנקבעו במפורש בחוק[2] והמורות כי
            "לא יבטל ולא יתלה בית המשפט צו הריסה מינהלי אלא אם הוכח לו שהבניה שבגללה ניתן הצו בוועדה כדין או שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת"
            יחד עם זאת, בפסיקה מאוחרת[3], הורחב מיתחם עילות הביקורת השיפוטית על צו הריסה מינהלי. כך למשל נקבע כי
            "הכלל הוא שבית-המשפט, המבקר צו הריסה מינהלי, יכבד את לשונו של סעיף 238א ולא יתערב בפגמים שאינם מנויים באותו סעיף... כלל זה כפוף לחריג אחד: שצו ההריסה נפגם בפגם חמור כל כך העושה את הצו בטל מעיקרו"
            יוצא איפוא, כי בהלכה הפסוקה, נקבע, כי קיימות שלוש עילות, לפיהן רשאי בית-המשפט לבטל, על-פי שיקול דעתו, את צו ההריסה המינהלי או להתלות את תוקפו: לפי שתי העילות הקבועות בחוק וכן לפי העילה השלישית - יציר הפסיקה - פגם חמור מאד בצו ההריסה המינהלי עושה אותו בטל מעיקרו (void), קרי: הוא נעדר תוקף מלכתחילה.

            יצויין כי בהלכה הפסוקה, לא נקבעה, במפורש ובאופן ממצה, זהותם האובייקטיבית של הפגמים וכן הנסיבות הקונקרטיות בהן נהפך הפגם לחמור מאד, ועושה את הצו בטל מעיקרו. כל מקרה ידון לגופו ועל רקע נסיבותיו[4]. כך למשל בוטלו, במספר מקרים, צווי הריסה מינהליים, מחמת שניתנו בחוסר סמכות או מאחר שלא הוגש ליושב ראש הועדה המקומית תצהיר כדין[5], לפני שהפעיל את סמכותו והורה על הריסת המבנה. גם חוות-דעתו של מהנדס העיר נדרשת[6] ולא ניתן לוותר עליה.

            במקרה שהיה[7], הגישה הוועדה המקומית נגד בעלי מבנה ונגד המחזיקה בו, בקשה למתן צו הריסה ללא הרשעה, המתייחסת לסגירת מרפסת בחזית הבניין. בית-המשפט קבע כי צו הריסה ללא הרשעה[8] אינו הליך פלילי, ברם, מידת ההוכחה המוטלת על המבקש סעד, אינה נופלת ממידת ההוכחה המוטלת על התביעה בבואה להוכיח עבירה[9]. הוראות הסעיף הינן יוצאות דופן ומרחיקות לכת ביותר במסגרת הדין. ניתן להטיל על-פיהן צו אשר אדם עשוי להיפגע פגיעה קשה מתוצאותיו מבלי שהועמד לדין בעבירה, בעוד שאילו היה עומד לדין - שהרשעה בו היתה מביאה להטלת הצו - יכול היה לעורר טענות המשמשות מחסום והגנה מלאה כלפי העמדתו לדין, שהוא ההסדר החוקתי הנורמטיבי והרגיל.

            לבית-המשפט מסור שיקול דעת ההולך וגדל ככל שחולף המועד מאז ביצוע העבירה. כך, למשל, הגביל המחוקק בשתיים את העילות לביטול צו הריסה מינהלי, אשר זה מוצא כאשר הבניה עדיין לא הסתיימה; כאשר הורשע אדם על עבירה ובתחילת ההליכים טרם הסתיימה הבניה או שנסתיימה תוך ששה חודשים שלפני תחילת ההליכים ונקבע מתן צו הריסה כחובה, למעט במקרים יוצאי דופן.

            כאשר הורשע אדם בביצוע עבירה בכל מקרה אחר, הותיר המחוקק שקול דעת. במרבית מקרים אלה, די בקיום הבניה הבלתי חוקית כדי שינתן צו ההריסה ונטל השכנוע שלא להעניקו מוטל על הנאשם. ההליך על פי הסעיף האמור חורג מעקרונות המשפט רגילים ועל כן, בהיותו יוצא דופן, דרוש שכנוע והסבר מדוע יחרוג בית-המשפט מההסדר הנורמטיבי הרגיל ויעשה שימוש בשיקול דעתו. לא די בקיומה של הבנייה הבלתי חוקית בלבד כטעם למתן הצו, הנטל למתן הצו רובץ איפוא על מבקשו.

            עוד נקבע, כי כאשר בעבר ביקשה הוועדה המקומית להעמיד לדין את ה"עבריינים", ואלה זוכו מהעבירה תוך קביעה עובדתית מתאימה, נמנעה מהוועדה המקומית האפשרות לטעון שוב כנגד הבניה הבלתי חוקית, אף כאשר נעשה הדבר ללא בקשת הרשעה. זאת, במידה ובמשפט הראשון הועמדה במחלוקת שאלה עובדתית מסוימת, שהיתה חיונית לתוצאה הסופית, והיא הוכרעה שם, בפירוש או במשתמע. במקרה שכזה, בעלי הדין מושתקים מלהתדיין לגביה מחדש במשפט שני, חרף אי הזהות בין העילות שבשתי התביעות (השתק פלוגתא).

             

            קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
             
            השירות בפריסה כלל ארצית
            טל': 03-6990132

            פקס: 6990134 - 03
            נייד- בן קלינגר 0523-888813
            www.klinger.co.il

            דרג את התוכן:
             0 תגובות   יום ראשון, 1/11/15, 19:43

              

              

              

              

             המסלול המהיר

             המסלול המהיר הוא מסלול חדש המיועד לסוגי עבודות פשוטות יחסית, שהותרו על פי תקנות או תכניות מיוחדות, אשר העניקו להם את הזכות, ללא קשר לתכניות הבסיסיות לבנייה על המגרש.

             חלק מהעבודות הכלולות במסלול זה: תוספת חדר על הגג או בעליית גג, תוספת גזוזטרות לבניין קיים, הקמת מעלית, עבודות פיתוח, פרגולה, גדר, שינויים טכניים ועבודות המוגדרות בחוק "עבודה מצומצמת", ועוד.

             הבקשות במסלול המהיר מטופלות במחלקת מידע מתחילתן ועד מתן ההיתר, בשיטת "one stop shop".

             במסלול הזה בוטל הצורך בהגשת בקשה לתיק מידע. במקומו, רוכז בחוברות המידע התכנוני הדרוש לשם הכנת בקשה להיתר, וכן פירוט המסמכים הדרושים ותיאור המסלול שתעבור הבקשה.

             המהויות הכלולות במסלול המהיר:

               
              
             1. חדר יציאה על הגג / עלית גג

             בניית חדר/חדרים על הגג או תוספת עבור חדר קיים וכן בניית עליית גג או שינויים בעליית גג קיימת.
             הכל מכח תכניות כלל עירוניות לנושא בנייה על הגג: ג, ג1, ג2, ג3.
             כל המידע התכנוני הדרוש לצורך הגשת בקשה להיתר מרוכז בחוברת ג וחוברת ג1.
             עבור בקשות על פי תכנית ג2- (בנייה על גגות שכונת בבלי), ניתן להוריד את הוראות התכנית במערכת הגיאוגרפית GIS. בקשות על פי תכנית ג3- (בנייה על גגות בשכונת התקווה), ניתן להגיש רק אם אושרה הגדרת המגרש.
             נדרש אישור מהנדס שלד לעמידת הבניין הקיים בתקנים וליכולתו לשאת את הבנייה הנוספת (טופס 9) והצגת מערכת החיזוק, אם נדרש, בחישובים הסטטיים.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 4) 

              
             2. הוספת מעלית

             תוספת מעלית חיצונית או הקמת מעלית פנימית בתוך חלל חדר מדרגות קיים.
             הבקשה יכולה לכלול גם חדר מכונות מעלית. כאשר החדר מבוקש על הגג, תתאם בנייתו לתקנות תכניות הגגות: ג, ג1.
             כל המידע התכנוני הדרוש לצורך הגשת בקשה להיתר מרוכז בחוברת "תוספת מעלית לבניין קיים".
             בנוסף, יש לבדוק במערכת הגיאוגרפית GIS, מהם קווי הבניין המותרים בנכס.
             בבקשה להקמת מעלית פנימית הכוללת בקשה להצרת חדר המדרגות הקיים אל מתחת ל- 1.00 מ', יש לקבל אישור כיבוי אש.
             נדרש אישור מהנדס שלד לעמידת הבניין הקיים בתקנים וליכולתו לשאת את הבנייה הנוספת (טופס 9)

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 6)

              
             3. הוספת גזוזטראות לבניין קיים

             גזוזטרה כהגדרתה בתקנות התכנון והבניה - חישוב שטחים - הוראות מעבר.
             הכוונה לגזוזטראות בשטח שלא יעלה על 12 מ"ר בממוצע לדירה, שאין בהם תוספת שטח (בהתאם לתקנות) והן נרשמות בטבלאות טופס 1 בעמודת: בניה לא מקורה.
             כל המידע התכנוני הדרוש לצורך הגשת בקשה להיתר מרוכז בחוברת "בניית מרפסות פתוחות (גזוזטרה)".
             בנוסף, יש לבדוק במערכת הגיאוגרפית GIS הנחיות באשר לקווי הבניין המותרים ולוודא שאין הוראה מיוחדת בדבר מרפסות על פי התכנית החלה על המקום.
             נדרש אישור מהנדס שלד לעמידת הבניין הקיים בתקנים וליכולתו לשאת את הבנייה הנוספת (טופס 9)

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 2)

              
             4. מבנה חניה באזור צפון

             הקמת מבנה מקורה עבור חניה מכח תכניות 2550, ו- 2550 א', החלות על בנייני דירה באזור עבר הירקון.
             ניתן לעיין בהוראות התכניות במערכת הגיאוגרפית GIS לצורך קבלת מידע תכנוני. כמו כן מומלץ לעיין בכל הפרקים הקשורים לחניה ולפיתוח שטח בקובץ ההנחיות.
             במקרה של סתירה בין קובץ ההנחיות לתקנות התכניות לעיל, תקבענה תקנות התכניות.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 10)

              
             5. שינויים במהלך ביצוע בסמכות מהנדס הוועדה    

             שינויים במהלך בנייה, במסגרת הקריטריונים שנקבעו בתקנות "התרת שינויים בהיתר ע"י מהנדס הועדה"

             1. הם מוגשים כל עוד ההיתר המקורי עדיין תקף.
             2. אין בהם תוספת שטח, תוספת למספר הקומות או שינוי במספר הדירות.
             3. שינוי בצורתו או במיקומו של חלק מהבניין.
             4. השינוי מוגבל לשטח של 200 מ"ר או 5% מכלל השטחים לפי הנמוך.
             5. השינויים תואמים את תקנות התכנון והבנייה וכל הנחיה אחרת (כגון דרישות כיבוי אש, בטיחות וכו')
             6. הבקשה תוגש ע"י עורך הבקשה שהוציא את ההיתר ותהיה חתומה בידי מבקש ההיתר המקורי.
             7. הבקשה תוגש בטופס 2.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה לשינויים במהות זו (עמוד 11)

              
             6. שינוי שם / הארכת תוקף היתר

             בקשות לשינוי בעל ההיתר או בעל תפקיד אחד החתום על ההיתר.
             המשמעות היא שבעל ההיתר החדש מקבל על עצמו אחריות לכל נתוני ההיתר, אופן ביצועו והתאמתו לכל החוקים והתקנות החלים עליו.
             לצורך הגשת הבקשה, די בהגשת מכתב המנמק את מהות הבקשה ולצרף מסמכים להוכחת בעלותו בנכס, או לחלופין, מכתב ויתור מאת הבעלים הרשומים. במכתב יש לציין שהמנויים של כל בעלי המקצוע החתומים על היתר הבנייה המקורי שרירים וקיימים.
             הבקשה תובא לאישור ברשות רישוי.

             בקשה להארכת תוקף היתר תוגש במתכונת דומה.

              
             7. הריסה

             בקשה לקבלת היתר להריסת מבנה בלבד.
             הוועדה אינה מעודדת השארת מגרשים ריקים ברחבי העיר, לכן תפעיל שיקול דעת בעת הדיון בבקשה כזו, אם לא מוצג בפניה תכנון בניין חדש במקום זה המבוקש להריסה.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 15)

              
             8. אנטנה סלולרית (לפי תמ"א 36 )

             בקשות להקמת אנטנות סלולריות או מתקן שידור סלולרי כהגדרתו בתמ"א 36א'1 בלבד. אנטנה מסוג אחר תוגש במהות מתקנים טכניים.
             הבקשה תכלול את כל המתקנים הטכניים הנלווים עבור ציוד התקשורת.
             אם מבוקש להציב אנטנה סלולרית על גג מבנה קיים, הבקשה צריכה לעמוד בהוראות תכניות הבנייה על גגות (ג או ג1) ומותנית בכך, שיש היתר לגג עליו מבוקשת האנטנה.
             כל בקשה להקמת מתקן שידור סלולרי, מחויבת בהצגת אישור מאת הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 16)

              
             9. פרגולה (מצללה)

             בהתאם לתקנות התכנון והבנייה- עבודות פטורות מהיתר, (אוגוסט 2014), הקמת פרגולה על הגג או בחצר, נכללת ברשימת העבודות שניתן להן פטור מהיתר בנייה, בתנאי שהיא תואמת את התנאים המרחביים שפרסמה הוועדה המקומית לעניין מצללה ולדרישות תכניות הבנייה על גגות (ג ו- ג1) בעניין מצללה על הגג (למשל, שטחה לא יעלה על חמישית מגודל החצר הפנויה, היא בנויה בתוך קווי הבניין ומחומרים שאושרו).
             אם מבוקש להקים פרגולה שאינה תואמת את הוראות הפטור או שיש ספק לגביה, ניתן למצוא את כל המידע התכנוני הדרוש לצורך הגשת בקשה להיתר, בחוברת "הקמת מצללה (פרגולה)".
             בנוסף, יש לבדוק במערכת הגיאוגרפית GIS אם יש הוראות בינוי מיוחדות במגרש המבוקש.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 16)

              

             10. ארובה

             הכוונה לארובה עבור בית עסק או ארובת אוורור עבור דירת מגורים.
             בהתאם לתקנות התכנון והבנייה, עבודות פטורות מהיתר (אוגוסט 2014), הקמת ארובה, נכללת ברשימת העבודות שניתן להן פטור מהיתר בנייה, בתנאי שהיא תואמת את התנאים המרחביים שפרסמה הוועדה המקומית.
             ככלל, הבליטה המותרת מקו הבניין עבור ארובה, היא עד 60 ס"מ.
             אם מבוקש להקים ארובה שאינה תואמת את הוראות הפטור או שיש ספק לגביה, יש להגיש את הבקשה להיתר בצירוף טופס בקשה לעבודה מצומצמת, במתכונת שנקבעה בתקנות עבודה מצומצמת.
             בנוסף, יש לבדוק במערכת הגיאוגרפית GIS אם יש הוראות בינוי מיוחדות במגרש המבוקש.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 20)

              

             11. מתקנים טכניים

             במהות זו ניתן להגיש בקשה לכל מתקן טכני שאינו חלק מהבניין ושאין בו תוספת שטח.
             אם מבוקש להקים מתקן טכני על הגג, הוא צריך לעמוד בהוראות תכניות הבנייה על גגות (ג , ג1 ו- ג2).
             יש לבדוק במערכת הגיאוגרפית GIS אם יש הוראות בינוי מיוחדות במגרש המבוקש.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 19)

              

             12. תאים פוטוולטאים לשימוש פרטי

             בהתאם לתקנות התכנון והבנייה- עבודות פטורות מהיתר, (אוגוסט 2014), עבודה זו, נכללת ברשימת העבודות שניתן להן פטור מהיתר בנייה, בתנאי שהיא תואמת את התנאים המרחביים שפרסמה הוועדה המקומית.
             אם מבוקש להקים מתקן שאינו תואם את הוראות הפטור או שיש ספק לגביו, יש להגיש בקשה להיתר במתכונת של "עבודה מצומצמת".

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו  (עמוד 16)

              

             13. שינויים בפיתוח שטח או במרפסת גג

             כל שינוי בפיתוח השטח, לרבות משטחי ריצוף, הקמת "דק", גדרות, שינוי במפלס החצר, שינויים בכניסות לבניין או שינוי בסידור חניות פתוחות וכל עבודה דומה שאין בה תוספת שטח.
             חלק מהעבודות נכללות ברשימת העבודות שניתן להן פטור מהיתר בנייה, בתנאי שהן תואמות את התנאים המרחביים שפרסמה הוועדה המקומית.
             אם מבוקש שינוי בסידור החניות או בהסדרת חניה פתוחה חדשה, היא צריכה להתאים לקובץ הנחיות עירוניות - הנחיות ותנאים להסדר חניה והנחיות ותנאים לתכנון ולפיתוח המגרש. 

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו (עמוד 22).

              

             מוקד טלפוני הנדסי - אגף רישוי ופיקוח על הבניה

             • השירותים הניתנים במרכז: שירות ומידע בנושאים: תהליכי הרישוי והבנייה, מידע תכנוני, פיקוח על הבנייה. קביעת פגישות בנושאים: עיון בתיקי בניין, ברור זכויות בנייה, פתיחת תיק מידע, הגשת בקשה להיתר, רישוי בניה, פתיחת תיק מעקב בנייה, הגשת מסמכים ליחידה לאיכות הבנייה
             • טלפון: 03-7247777 (שלוחות 3-1)
             • מענה טלפוני:

              ימים א'- ה' בשעות 08:00- 15:00

             קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
              
             השירות בפריסה כלל ארצית
             טל': 03-6990132

             פקס: 6990134 - 03
             נייד- בן קלינגר 0523-888813
             www.klinger.co.il    

             דרג את התוכן:

              פרופיל

              benklinger
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון

              פיד RSS

              הפעילות שלי