כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פיד RSS

  קלינגר רישוי עסקים והתרי בנייה

  הוצאת רישיון עסק,בקשות לשימוש חורג,היתרי בנייה ,זירוז הליכים בירוקרטיים,אדריכלות והנדסת מבנים.

  ארכיון : 6/2015

  0 תגובות   יום ראשון, 28/6/15, 01:41
  קלינגר שירותי קונסטרוקטור, שירותי הנדסה וביקורת ליקויי בנייה

  תכנון ליווי ופיקוח הנדסי
  צוות משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מונה מהנדסים מומחים, בעלי ניסיון רב, הבאים מרקע מקצועי שכולל תכנון, פיקוח וניהול פרויקטים עבור קבלני בניין וחברות בנייה בכל הארץ. מהנדסי החברה הינם בעלי ניסיון מצטבר של מאות בדיקות ועבודות פיקוח בשטחים ציבוריים, דירות פרטיות, רכוש משותף במבני מגורים, בנייני משרדים ומבני ציבור ותעשייה בכל רחבי הארץ.

  שירותים בתחום ביקורת ליקויי בנייה

  המהנדסים בצוות הליווי והפיקוח בחברה עברו הכשרות בתחום ביקורת ליקויי הבנייה, והינם מוכרים כעדים מומחים על ידי בתי המשפט. בתחום זה, המשרד מבצע את השירותים הבאים:

   

  • תכנון הנדסי
  • חישובים סטטיים
  • פיקוח על שיפוצים
  • פיקוח צמוד על תהליך הבנייה
  • ליווי פרויקטים
  • פיקוח ואחריות מהנדס בשטח
  • חישוב כמויות
  • אומדני ביצוע ופרטי ביצוע
  • אישור על ביצוע תיקונים למבנים מסוכנים
  • ליווי, אפיון ופיקוח על פרויקטים של שדרוג מבנים לרעידות אדמה על פי תמ"א 38
  • אישורי יציבות למבנים
  • חוות דעת ועד מומחה לבתי משפט

  שירותים מתחום ההנדסה

   
  • פרצלציה ורישומי פרצלציה
  • איחוד וחלוקה של מגרשים
  • סימוני בניינים
  • מדידת מבנים
  • חלוקת מגרשים
  • תוכניות למודד המחוזי
  • חוות דעת לבתי משפט
  • היטל השבחה
  • אגרות שילוט
  • דמי היוון
  • כופר חניה
  • מפות טופוגרפיות
  • הכנת תוכניות רקע לתב"ע
  • חישובי שטחים לצורכי מיסוי
  • תכניות לצורכי רישום בטאבו
  • תשריטים לבתים משותפים
  • חתכים ותוכניות לצורך תכנון מחדש של מבנים קיימים
  • הכנת בקשות, הגשה, ליווי וייצוג מול הרשויות

    קלינגר - ייעוץ בתחום הפחתת מיסים וארנונה

   קלינגר  

  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
   
  השירות בפריסה כלל ארצית
  טל': 03-6990132

  פקס: 6990134 - 03
  נייד- בן קלינגר 0523-888813
  www.klinger.co.il

  03-6990132

   

  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום רביעי, 24/6/15, 08:58

   מהפכה בדיווח על עסקאות מקרקעין: הדיווח על מכירת דירות מגורים ועסקאות אחרות - עובר לאינטרנט

   נושא:
    מיסוי מקרקעין, שונות
   ו' תמוז תשע"ה
   23 יוני 2015


    

    
   מנהל רשות המסים, משה אשר, הודיע היום על פתיחת האפשרות להגיש דיווחים על עסקאות מקרקעין באמצעות דיווח מקוון באינטרנט. המהלך צפוי לחסוך למייצגים את הצורך בהגעה למשרדים האזוריים, מקצר משמעותית את זמני הטיפול ועומד בסטנדרט החדש של "רשות ללא נייר". הדיווח המקוון יביא גם לטיוב ניכר של נתוני העסקאות המפורסמים לציבור במערכת מידע נדל"ן, שמעתה יהיו מלאים יותר בשל השימוש בשדות חובה.
    
   לאחר תקופה של כחצי שנה, בה נערך פיילוט מצומצם בחלק ממשרדי מיסוי המקרקעין האזוריים, רשות המסים מרחיבה את הפיילוט ומעתה ניתן להגיש דיווח על עסקאות במיסוי מקרקעין באופן מקוון בכל סוגי העסקאות ולכל עשרת המשרדים האזוריים.
    
   יודגש, כי בשלב זה הדיווח המקוון הינו וולונטרי וניתן יהיה להמשיך להגיש את הדיווחים באופן ידני כפי שנעשה עד היום. בכוונת רשות המסים להתקין תקנות שיקבעו חובת דיווח באופן מקוון החל משנת 2016 וזאת, מכוח הסמכות שהוענקה לשר האוצר במסגרת סעיף 76א לחוק מיסוי מקרקעין.
    
   הדיווח המקוון פתוח לציבור עורכי הדין המייצגים דרך מערכת המייצגים הקיימת באתר האינטרנט של רשות המסים. באמצעות המערכת, על המייצג למלא את טופס ההצהרה המקוון ולצרף כקובץ סרוק את כל הצרופות (כגון: חוזים, אסמכתאות על הוצאות, אימות חתימה ועוד). בסיום התהליך מתקבל מספר שומה ואף ניתן להדפיס במשרדו של עו"ד שובר לתשלום שומה עצמית (ניתן לתשלום בבנק הדואר) או לשלם באמצעות כרטיס אשראי (בכפוף למגבלת הסכומים הרגילה לגבי תשלומים בכרטיסי אשראי) או בהעברה בנקאית. כחלק מההיערכות להטמעת המערכת, רשות המסים מעבירה, בשיתוף המכון להשתלמות עו"ד של לשכת עורכי הדין בישראל, הדרכות בנושא לציבור עורכי הדין ברחבי הארץ.
    
   תפעול המערכת
   הכניסה למערכת תתבצע באמצעות כניסה למסך הראשי של הרשות בכתובת:  www.taxes.gov.ilובחירת נושא "כלים לשירותך" ו"סימולאטורים שירותים ותשלומים מקוונים" וזאת מתוך לשונית "מיסוי מקרקעין" שבסרגל העליון (ניתן לשמור את הקישור ב"מועדפים" לאחר הכניסה הראשונה). ההתחברות למערכת המייצגים מחייבת הזדהות הנעשית באמצעות כרטיס חכם.
    

   במערכת המייצגים שולבו דברי הסבר מפורטים לגבי המידע הרב שניתן לקבל ואופן השימוש ביישומים. כמו כן, עומד לרשות ציבור המייצגים מרכז תמיכה, שתפקידו, בין היתר, לתת תמיכה שוטפת לפניות בכל הקשור להפעלת יישומי מערכת המייצגים בכלל, וההצהרה המקוונת בפרט, כולל הנחיות לגבי אופן ההתחברות למערכת ואופן רכישת כרטיס ההזדהות החכם (פרטי ההתקשרות למרכז התמיכה מפורסמים באתר). 

    

    
   קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
    

   השירות בפריסה כלל ארצית
   טל': 03-6990132

   פקס: 6990134 - 03
   נייד- בן קלינגר 0523-888813
   www.klinger.co.il

    

   דרג את התוכן:
    1 תגובות   יום שלישי, 23/6/15, 22:01

    מפצלי דירות טוענים בבקשה לתביעה ייצוגית על סך 100 מיליון ש', שעיריית אשדוד מחייבת אותם בארנונה כפולה מתעריף הארנונה של דירת מגורים ■ לטענתם, העירייה שינתה, תוך חריגה מסמכות וחוסר תום לב, את הגדרת הסיווג של מלון - כך שיכלול גם את הדירות המפוצלות

    עיריית אשדוד מחייבת דירות מפוצלות בתעריף ארנונה יקר של בתי מלון, במקום תעריף של דירות מגורים - כך עולה מבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד עיריית אשדוד. להערכת התובעים, מדובר בחיובים בסכום מצטבר של 98.6 מיליון שקל.

    שני התובעים - בעלת דירה ברחוב יצחק שדה, ושוכר דירה ברחוב הראשונים - טוענים, באמצעות עו"ד ארנון גרפי, שעיריית אשדוד מצאה דרך מקורית להתמודד עם פיצולי הדירות הלא־חוקיים: במקום לאכוף את חוקי התכנון והבנייה, העירייה מייקרת את הארנונה שהיא גובה בגין הדירות המפוצלות.

    התובעים טוענים שהם מחויבים בדמי ארנונה בתעריף של בית מלון, שגבוה פי שניים מזה של שימוש למגורים - לאחר שהעירייה שינתה, תוך חריגה מסמכות וחוסר תום לב, את הגדרת הסיווג של מלון. סיווג בתי מלון בצו הארנונה של אשדוד, כמו של מרבית הערים, חל על בתי מלון, בתי הארחה, פנסיונים, יחידות נופש וכדומה. עיריית אשדוד הרחיבה אותו גם ל"חדרים שאינם משמשים למגורי מחזיקן הקבוע בלבד, או שנעשה בהם שימוש בעל אופי מסחרי".

    בכתב התביעה נטען שחוק ההסדרים מסמיך את שר האוצר או שר הפנים לקבוע בתקנות את סוגי הנכסים שעליהם מוטלת ארנונה, והרשויות המקומיות רשאיות לקבוע את סיווגי המשנה - כל עוד תתי־הסיווגים עומדים במבחני סוג הנכס, מיקומו והשימוש. לטענת התובעים, תת־הסיווג החדש שיצרה העירייה חורג ממסגרת הסיווג הראשי שקבעו השרים.

    "האמצעים העומדים לרשות המקומית להתמודדות עם בנייה בלא היתר, סטייה מהיתר ושימוש בנכס בניגוד להיתר הותוו מפורשות על ידי המחוקק - והם: הטלת צו הפסקה מינהלי, צו הריסה מינהלי, ניתוק תשתיות והגשת כתב אישום. אף לא אחד מהם כולל העלאת סכום חיוב הארנונה", נכתב בבקשה לתביעה הייצוגית.

    כחלק מהשינוי לסיווג של בתי מלון, שלחה עיריית אשדוד לדיירי הדירות המפוצלות חיובי ארנונה בסכומים גבוהים בהרבה מאלה ששילמו לפני השינוי. בעלת הדירה טוענת שעד אוקטובר 2010 היא חויבה בגין הדירה שהשכירה בתעריף של 30.9 שקל למ"ר עבור דירות בשטח עד 76 מ"ר, ו–46.18 שקל לכל מ"ר נוסף, ולאחר שינוי הסיווג הוכפל התעריף ל–79.69 שקל למ"ר (עד 100 מ"ר) - כלומר פי 2.5 מחיוב הארנונה למגורים.

    החיוב החדש קיבל תוקף אף שבעלת הדירה כבר היתה מצויה במשך כשנה בהליך משפטי, לאחר שהעירייה הגישה נגדה כתב אישום בגין עבירה על חוק התכנון והבנייה. יתרה מכך, בעלת הדירה הודתה בעבירות שיוחסו לה ונקנסה ב–25 אלף שקל, ואף שפיצול הדירה בוטל ב–2011, העירייה המשיכה לחייב אותה בתעריף הגבוה במשך יותר משלוש שנים נוספות ובסכום של כמעט 7,000 שקל. לטענת שוכר הדירה, עיריית אשדוד חייבה אותו בתעריף גבוה החל במארס 2015, אף שפתחה גם בהליכים פליליים נגד בעל הדירה.

    סכום התביעה, 98.6 מיליון שקל, מבוסס על כך שבאשדוד יש 65.2 אלף משקי בית, ולפי הערכה שמרנית של התובעים, 5% מהם מחויבים בדמי ארנונה לפי סיווג של בתי מלון (כ–3,260 בתים) במשך כחמש שנים וחצי בממוצע (מאז הורחב הסיווג ב-2010), ובסכום של 5,500 שקל בממוצע למשק בית.

    תגובת עיריית אשדוד: "התביעה התקבלה אתמול. הלשכה המשפטית תלמד את הבקשה ותתייחס אליה בזמן הקבוע בתקנות".

    קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
     

    השירות בפריסה כלל ארצית
    טל': 03-6990132

    פקס: 6990134 - 03
    נייד- בן קלינגר 0523-888813
    www.klinger.co.il

    דרג את התוכן:
     2 תגובות   יום חמישי, 18/6/15, 14:37

     מהלך תביעה שהגישה מועצה אזורית כנגד בעל משק לתשלום חוב ארנונה של שנים, התגלה כי במשך תקופה ארוכה היא לא העניקה לו פטורים שהוא זכאי להם כנכה צה"ל, ואף לא ערכה חישוב מפורט לגבי אופן חישוב החוב. בית המשפט מתח ביקורת על התנהלותה וקבע שאינה רשאית לגבות את החוב

      

     מועצה אזורית עתרה לבית המשפט בבקשה לחייב בעל משק במושב בתשלום ארנונה שלא שולמה בין השנים 2010-2002. הנתבע טען מנגד כי שילם ארנונה ביתר במשך שנים עקב אי קבלת פטור והנחות שהיה זכאי להם בשל היותו נכה צה"ל, ולכן יש לקזז את החוב. ביום ו' קבע בית משפט השלום באשקלון כי המועצה לא הוכיחה שהנתבע קיבל את מלוא ההנחות שהיה צריך לקבל במשך השנים, ודחה את תביעתה, אך עם זאת קבע כי הנתבע אינו זכאי עוד שלא לשלם ארנונה מעתה והלאה. לבסוף המועצה חויבה בהוצאות הנתבע בסך של 15 אלף שקלים.


     במסגרת התביעה עתרה המועצה לתשלום 46 אלף שקלים בגין חוב הארנונה עד שנת 2005, ו-60 אלף שקלים נוספים עבור החוב שנוצר עד שנת 2010.


     הנתבע טען מנגד כי זכותו לקזז את החוב מהתשלומים ששילם ביתר משנת 1983, מכיוון שחויב בניגוד לחוק המעניק לו פטור של 75% על תשלומי הארנונה כנכה צה"ל. כמו כן טען שתשלום הארנונה אינו מבוסס על כך שבמשקו מעובדת חלקה של חמישה דונמים בלבד, וכי החל משנת 2006 בית המגורים בחלקה מושכר לדיירים, וכי הוא עדכן את המועצה על שינוי המחזיקים בנכס.


     בית המשפט: ניסוח אופן חישוב חוב הארנונה על ידי המועצה הוא מחדל הגובל בזלזול בבית המשפט


     בפתח הדיון מתח השופט ביקורת חריפה על אופן ניסוח התביעה שהגישה המועצה, אשר גובלת לדבריו בזלזול בבית המשפט. סכום החוב שצוין שם נסמך על טבלה שנערה בכתב יד, ללא חותמת הגזבר ומבלי שיהיה ברור איך נערך חישוב הארנונה ועל אילו נכסים בדיוק היא הוטלה. מדובר במחדל שניתנה למועצה האפשרות לתקנו, אך היא לא עשתה זאת.


     השופט ציין כי לאור האפשרות שניתנה לרשות לתקן את חישוביה, הוא ציפה לראות פירוט ואסמכתאות על אופן החישוב, אולם גילה כי לא צורפו ראיות מספיקות להוכחת שיעור החוב והוצגו תדפיסים חלקיים בלבד, אשר לא ברור מהם על איזה חלק מהמשק הוטלה הארנונה.


     לטעמו של השופט, היעדר הפירוט בדבר חישוב החוב משקף היטב את התנהלותה הרשלנית של המועצה מול בעל המשק במשך השנים, והוא קבע כי יש צדק מסוים בטענתו של הנתבע כי חדל לשלם את הארנונה בשנת 1991 לאחר שלא קיבל את פירוט אופן החיוב כנדרש.


     השופט המשיך והוסיף כי הימנעות הרשות השלטונית מעריכת תחשיב מפורט, והשימוש שהיא עושה במונחים עמומים לגבי חיוב הארנונה, מעלים תמונה עגומה, והיא אף לא הצליחה להוכיח כי השיבה לנתבע את כל הזיכויים שנשללו ממנו במשך תקופה ארוכה.


     מנגד, השופט קבע כי למרות זאת, לא ניתן לקבל את טענת הנתבע לקיזוז החוב כנגד תשלום היתר של הארנונה, מהסיבה שהוא ערך את חישוביו על בסיס המסמכים החלקיים שהיו ברשותו ולכן הם אינם מבוססים או מפורטים בצורה מספקת.

      

      


     לנוכח מסקנות אלה, דחה השופטת את תביעת המועצה אך עם זאת קבע כי הנתבע לא יוכל יותר שלא לשלם את הארנונה מכוח טענת הקיזוז שהציג. המועצה חויבה בהוצאות הנתבע בסך של 15 אלף שקלים.


     תא"מ 45642-08-10                  תא"ק  987/06

      1308-01-13תא"מ

      

      

      
     קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
      

     השירות בפריסה כלל ארצית
     טל': 03-6990132

     פקס: 6990134 - 03
     נייד- בן קלינגר 0523-888813
     www.klinger.co.il

      

     דרג את התוכן:
      0 תגובות   יום רביעי, 17/6/15, 14:37

       דווח לוועדה : מינוי ועדת ערר לשימור במחוז תל אביב התוספת הרביעית לחוק התכנון והבניה מאפשרת לוועדת השימור לדרוש שיפוץ מבנה במקרה שנשקפת סכנה ממשית של הרס ו/או שימורו של האתר .פגם ולשמור על מטרות השימור

       לפי התוספת הרביעית יש זכות ערר על החלטה של ועדת השימור המקומית במספר נושאים הקבועים בתוספת הרביעית  עד היום לא ניתן לפעול בהתאם לתוספת הרביעית לאור העדר וועדת ערר. מינוי חברים לוועדת ערר מונה ע"י שרת המשפטים ,תוקף המנוי לחמש שנים.

      מרגע זה ניתן להתחיל לפעול מתוקף התוספת הרביעית לחוק התכנון והבניה ולדרוש שיפוץ מבנה במקרה שנשקפת סכנה ממשית של הרס ו/או פגיעה ולשמור על מטרות השימור , וזאת עפ"י הנחיות היועמ"ש, תתקיים פגישת התנעה ראשונה בלשכתה של עו" ד הראלה אברהם, משנה ליועמ"ש .

      סוכם: מה"ע יגיש המלצותיו לוועדת השימור, לבחינה מחדש של החלטת וועדת השימור , ביחס למספר המבנים לשימור אשר נשקפת להם סכנה ממשית.

       

      קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
       

      השירות בפריסה כלל ארצית
      טל': 03-6990132

      פקס: 6990134 - 03
      נייד- בן קלינגר 0523-888813
      www.klinger.co.il

      דרג את התוכן:
       2 תגובות   יום רביעי, 17/6/15, 01:23
       בגלל הטראומה: נדחה צו הריסה לסככה בת"א
       תושב העיר שעבר תאונה לפני 26 שנה נהג להימלט ברגעיו הקשים למבנה לא חוקי שהקים על גג ביתו. בית המשפט חתם את הפרשה בפסק דין אנושי
       בצעד אנושי ויוצא דופן החליט לאחרונה בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב לדחות בחמש שנים את ביצועו של צו הריסה למבנה ללא היתר, מאחר שהוא משמש מקום מפלט לאדם הסובל מפוסט-טראומה. השופט איתי הרמלין נימק את החלטתו בכך ש"עיר אינה רק המבנים הבנויים בה, אלא גם האנשים החיים בה".

        

        

       כבר ב-2005 הוצא צו ההריסה שהתייחס לסככה על גג בית בתל אביב, ובמרס 2011 הוגש כתב האישום נגד בעל הדירה והסככה שמעליה. לצורך קביעת כשירותו המשפטית, נשלח הנאשם לבדיקה פסיכיאטרית, שהעלתה כי אמנם הוא כשיר לעמוד לדין מבחינה משפטית, אך מבחינה רפואית מצבו מורכב יותר.

        

       התברר שב-1988, כשהיה בן 29, עבר הנאשם תאונה שבעקבותיה הוא סובל מפוסט-טראומה כרונית קשה. בין היתר הוא סובל מהתפרצויות זעם קשות ואלימות ופלאשבקים העלולים לפגוע בו ובסובבים אותו. על פי חוות הדעת, כל מה שנתפס אצלו כגורם לחץ מביא אותו לחוות מחדש את הטראומה ששינתה את חייו.

        

       לפי הפסיכיאטרים, גם ההליכים המשפטיים סביב הסככה מעוררים אצלו תגובות קשות. הם הסבירו כי הסככה היא מקום המפלט שאליו הוא בורח כדי להירגע במצבים של החמרה בהתקפי הזעם והתוקפנות. שם, הוסיפו, הוא מצליח למנוע את ההתפרצויות. בשל הכישלון בטיפול התרופתי – מדובר בפתרון ברמה רפואית, סוציאלית ומשפחתית.

        

       בשל ממצאי הבדיקה הפסיכיאטרית ביקש הנאשם לדחות את מועד כניסתו לתוקף של צו ההריסה בשש שנים, והוסיף שממילא לא נדרש היתר בנייה לסככה. המדינה התנגדה וטענה כי הגג שעליו נבנתה הסככה הוא גג משותף במבנה לשימור, וכל שינוי בו דורש את התערבותה של מחלקת השימור. עוד לדבריה, לסככה נוספו ארבעה קירות וגג, ובכך היא טעונת היתר.

        

       הפגיעה בעיר חמורה פחות

       השופט איתי הרמלין ציין שאין מחלוקת על חשיבות המאבק בבנייה הבלתי חוקית, במיוחד בכל הנוגע למבנים המיועדים לשימור. עם זאת, הוא הוסיף שעיר אינה רק המבנים הבנויים בה אלא – אולי אפילו קודם כל – האנשים החיים בה.

        

       השופט התקשה לעצום עיניו למצבו הלא פשוט של הנאשם ולהשלכות שעלול ביצוע הצו לגרום, והחליט שהפגיעה המסוימת והזמנית במראה העיר היא חמורה פחות מהסכנה הצפויה לבריאות הנאשם ולשלומם של בני משפחתו אם יבוצע הצו.

        

       השופט הרמלין – שהבהיר והדגיש כי אינו מכשיר את הבנייה הבלתי חוקית – מצא פתרון ביניים: הצו ימשיך לעמוד בתוקפו, אך ביצועו יידחה.

        

       לפיכך נדחה ביצוע הצו בחמש שנים, עד דצמבר 2019, ונקבע שככל שיתקיימו נסיבות המצדיקות זאת – יוכל הנאשם לבקש דחייה נוספת.

        

       גם אם קיבלת צו הריסה או צו הפסקת עבודה,יתכן כי לקלינגר  יש פתרון לבעייה

        

       צו הריסה מנהלי וחוק התכנון והבנייה

        

       תכליתו של סעיף 238א לחוק התכנון והבנייה, שמכוחו מוצאים צווי הריסה מינהליים על-ידי ראשי ועדות התכנון והבנייה, הנה מתן מענה מיידי ויעיל למיגורה של תופעת הבנייה הבלתי חוקית, תוך שמירה על שלטון החוק – בכלל, ועל דיני התכנון והבנייה – בפרט.

        

       צווי ההריסה המינהליים נועדו לסלק על-אתר בנייה בלתי חוקית, בעודה בחיתוליה, כדי למנוע קביעת עובדות מוגמרות בשטח. השופטים מתייחסים לצו ההריסה כאחד מהאמצעים החשובים והאפקטיביים שהוקנו לרשויות התכנון לשם אכיפה יעילה של הפרות חוקי התכנון והבנייה, ומיגור עבירות הבנייה באיבן, אשר חיוני להפעילו נוכח מימדיה הנרחבים של הבנייה הבלתי חוקית והצורך לעקור מן השורש תופעה פסולה זו שהייתה לרעה חולה במחוזותינו (רע"פ מלכיאל נ' מדינת ישראל).

       מהם התנאים להוצאת צו הריסה מנהלי?

       סעיף 238א(א) לחוק קובע, כי תנאי להוצאת צו הריסה מינהלי על-ידי יו"ר ועדה מקומית לתכנון ובנייה, הנו הגשת תצהיר חתום בידי מהנדס הוועדה המקומית, המציין כי לפי ידיעתו הוקם הבניין ללא היתר בנייה או בחריגה מהיתר בנייה, כי לפי ידיעתו לא נסתיימה הקמת הבניין או שנסתיימה לא יותר מששים ימים לפני הגשת התצהיר, וכי ביום הגשת התצהיר הבניין לא מאוכלס או שהוא מאוכלס תקופה שאינה עולה על שלושים יום. כמו כן מורה סעיף 238א(ב) לחוק, כי לא יינתן צו הריסה מינהלי אלא לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

        

       מהן העילות לביטול צו הריסה מנהלי?

        

       העילות לביטולו של צו הריסה מינהלי הנן מצומצמות וצרות בהיקפן. סעיף 238א(ח) לחוק, מתייחס לשתי עילות ביטול:

        

       • אם הבנייה "בוצעה כדין",
       • אם הוכח "שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת".

        

        

       על-פי הפסיקה, העילה השנייה נבחנת בהתאם לקריטריונים שנקבעו בסעיפים 238א(א)(2) ו-(3) לחוק, כלומר, אם מדובר בבנייה שנסתיימה מעל ששים יום לפני מועד הגשת התצהיר ליו"ר הוועדה המקומית, וכן בבנייה שאוכלסה מעל שלושים יום לפני אותו מועד.

        

       בנוסף לשתי העילות האמורות, נפסק כי לבית-המשפט לעניינים מקומיים סמכות ביקורת והתערבות בצו הריסה מינהלי, אם נפל בו פגם שעניינו העדרו של יסוד מהיסודות החוקיים שיש בהם כדי להקנות לו תוקף.

        

       ההלכה הפסוקה מורה כי בית-המשפט לעניינים מקומיים מוסמך לבטל צו הריסה מינהלי אם נפלו בו "פגמים חמורים" שיש בהם כדי להביא להצהרה על בטלות הצו מעיקרו. עוד הודגש בפסיקה, כי על-רקע תכליתו של סעיף 238א, עילות הביקורת השיפוטית מצומצמות, ואף "יש להיזהר שלא לשים את הסמכות להוציא צו הריסה מינהלי בסד, באופן שישבש את האפשרות להילחם בבנייה הבלתי חוקית".

        

       בהקשר זה הודגש בפסיקה, כי זכות הקניין, שהנה זכות יסוד חוקתית, נסוגה מפני אינטרס הכלל, שנקבע בדיני התכנון והבנייה, וכי "באיזון שבין זכות הקניין לבין איסור הבנייה בלא היתר, יד האיסור על העליונה".

        

       בית-משפט מוסמך לעכב ביצועו של צו הריסה מינהלי, אף אם לא נפלו בו פגמים המביאים לבטלותו, ואולם לאור תכליתו של הצו יעשה הדבר אך במקרים חריגים ויוצאי דופן. על-רקע התכלית החקיקתית שביסוד סעיף 238א לחוק, נפסק כי צווי הריסה מינהליים, שאין עילה לביטולם, יעוכבו רק במקרים חריגים ויוצאי דופן, כמו למשל כאשר היתר הבנייה נמצא בהישג יד. 

        


       לסיכום,

        

       בבקשה לביטול צו הריסה מינהלי נקודת המוצא הנה, כי הצו ניתן כדין, וזאת על-רקע חזקת תקינות המעשה המינהלי. על-כן, על העותר כנגד הצו רובץ הנטל להוכיח כי קמה עילה לביטולו. מומלץ לפנות אלינו בהקדם האפשרי לשם קבלת מידע מקצועי.

        

        

        

       לאחר סיכום,

       קיבלתם צו הריסה? ככל שתמהר לפעול כנגדו כך גדלים הסיכויים שתוכל לבטלו. למרות שמדובר בענישה מנהלתית, בתי-המשפט מגבילים לעיתים את הרשויות המקומיות.

       צו הריסה מנהלי המוצא על-ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבניה בעקבות בניה בלתי חוקית מהווה, בדרך כלל, מכה לא קטנה לבעלי המבנה. הדבר גורר תוצאות קשות אף יותר כאשר לצו נלווה גם כתב אישום (שהרי המדובר גם בעבירה פלילית). במהלך השנים האחרונות הרחיבו בתי-המשפט את עילות התקיפה של צווי ההריסה המנהליים. כמו במקרים אחרים משתפרים בדרך כלל הסיכויים לביטול הצו ככל שהטיפול המשפטי מתחיל בשלב מוקדם יותר.
       סמכותו של יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לצוות על הריסת מבנה בתחום שיפוטו מעוגנת בהוראת החוק[1] הקובעת כי
       "הוקם בנין חורג, לרבות ללא היתר או בסטיה מהיתר או מתוכנית או הוחל בהקמתו של בנין כאמור, רשאי יושב ראש הוועדה המקומית לצוות בכתב שהבנין, או חלק ממנו שהוקם או שהוחל בהקמתו ללא היתר או בסטיה מהיתר או מתוכנית, יהרס, יפורק או יסולק, ובלבד שהוגש לו תצהיר חתום ביד מהנדס הוועדה המקומית או מהנדס הרשות המקומית או מהנדס אחר או אדריכל, שאחד מהם הסמיכו לכך, המציין כי - הבניין הוקם ללא היתר או שהבניין חורג ובמה הוא חורג; ושלא נסתיימה הקמת הבניין או שנסתיימה לא יותר משישים ימים לפני יום הגשת התצהיר"
       בבית-המשפט העליון נפסק, תחילה, כי עילות הביקורת השיפוטית של בית-המשפט על צו הריסה מינהלי הן שתיים בלבד - אלו שנקבעו במפורש בחוק[2] והמורות כי
       "לא יבטל ולא יתלה בית המשפט צו הריסה מינהלי אלא אם הוכח לו שהבניה שבגללה ניתן הצו בוועדה כדין או שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת"
       יחד עם זאת, בפסיקה מאוחרת[3], הורחב מיתחם עילות הביקורת השיפוטית על צו הריסה מינהלי. כך למשל נקבע כי
       "הכלל הוא שבית-המשפט, המבקר צו הריסה מינהלי, יכבד את לשונו של סעיף 238א ולא יתערב בפגמים שאינם מנויים באותו סעיף... כלל זה כפוף לחריג אחד: שצו ההריסה נפגם בפגם חמור כל כך העושה את הצו בטל מעיקרו"
       יוצא איפוא, כי בהלכה הפסוקה, נקבע, כי קיימות שלוש עילות, לפיהן רשאי בית-המשפט לבטל, על-פי שיקול דעתו, את צו ההריסה המינהלי או להתלות את תוקפו: לפי שתי העילות הקבועות בחוק וכן לפי העילה השלישית - יציר הפסיקה - פגם חמור מאד בצו ההריסה המינהלי עושה אותו בטל מעיקרו (void), קרי: הוא נעדר תוקף מלכתחילה.

       יצויין כי בהלכה הפסוקה, לא נקבעה, במפורש ובאופן ממצה, זהותם האובייקטיבית של הפגמים וכן הנסיבות הקונקרטיות בהן נהפך הפגם לחמור מאד, ועושה את הצו בטל מעיקרו. כל מקרה ידון לגופו ועל רקע נסיבותיו[4]. כך למשל בוטלו, במספר מקרים, צווי הריסה מינהליים, מחמת שניתנו בחוסר סמכות או מאחר שלא הוגש ליושב ראש הועדה המקומית תצהיר כדין[5], לפני שהפעיל את סמכותו והורה על הריסת המבנה. גם חוות-דעתו של מהנדס העיר נדרשת[6] ולא ניתן לוותר עליה.

       במקרה שהיה[7], הגישה הוועדה המקומית נגד בעלי מבנה ונגד המחזיקה בו, בקשה למתן צו הריסה ללא הרשעה, המתייחסת לסגירת מרפסת בחזית הבניין. בית-המשפט קבע כי צו הריסה ללא הרשעה[8] אינו הליך פלילי, ברם, מידת ההוכחה המוטלת על המבקש סעד, אינה נופלת ממידת ההוכחה המוטלת על התביעה בבואה להוכיח עבירה[9]. הוראות הסעיף הינן יוצאות דופן ומרחיקות לכת ביותר במסגרת הדין. ניתן להטיל על-פיהן צו אשר אדם עשוי להיפגע פגיעה קשה מתוצאותיו מבלי שהועמד לדין בעבירה, בעוד שאילו היה עומד לדין - שהרשעה בו היתה מביאה להטלת הצו - יכול היה לעורר טענות המשמשות מחסום והגנה מלאה כלפי העמדתו לדין, שהוא ההסדר החוקתי הנורמטיבי והרגיל.

       לבית-המשפט מסור שיקול דעת ההולך וגדל ככל שחולף המועד מאז ביצוע העבירה. כך, למשל, הגביל המחוקק בשתיים את העילות לביטול צו הריסה מינהלי, אשר זה מוצא כאשר הבניה עדיין לא הסתיימה; כאשר הורשע אדם על עבירה ובתחילת ההליכים טרם הסתיימה הבניה או שנסתיימה תוך ששה חודשים שלפני תחילת ההליכים ונקבע מתן צו הריסה כחובה, למעט במקרים יוצאי דופן.

       כאשר הורשע אדם בביצוע עבירה בכל מקרה אחר, הותיר המחוקק שקול דעת. במרבית מקרים אלה, די בקיום הבניה הבלתי חוקית כדי שינתן צו ההריסה ונטל השכנוע שלא להעניקו מוטל על הנאשם. ההליך על פי הסעיף האמור חורג מעקרונות המשפט רגילים ועל כן, בהיותו יוצא דופן, דרוש שכנוע והסבר מדוע יחרוג בית-המשפט מההסדר הנורמטיבי הרגיל ויעשה שימוש בשיקול דעתו. לא די בקיומה של הבנייה הבלתי חוקית בלבד כטעם למתן הצו, הנטל למתן הצו רובץ איפוא על מבקשו.

       עוד נקבע, כי כאשר בעבר ביקשה הוועדה המקומית להעמיד לדין את ה"עבריינים", ואלה זוכו מהעבירה תוך קביעה עובדתית מתאימה, נמנעה מהוועדה המקומית האפשרות לטעון שוב כנגד הבניה הבלתי חוקית, אף כאשר נעשה הדבר ללא בקשת הרשעה. זאת, במידה ובמשפט הראשון הועמדה במחלוקת שאלה עובדתית מסוימת, שהיתה חיונית לתוצאה הסופית, והיא הוכרעה שם, בפירוש או במשתמע. במקרה שכזה, בעלי הדין מושתקים מלהתדיין לגביה מחדש במשפט שני, חרף אי הזהות בין העילות שבשתי התביעות (השתק פלוגתא).
       [1] סעיף 238א'(א) לחוק התכנון והבנייה, תשכ"ה-1965
       [2] סעיף 238א' לחוק התכנון והבנייה, תשכ"ה-1965
       [3] רע"פ 5635/93 הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ת"א - יפו נ' רפאל עורקבי
       [4] וראו למשל רע"פ 4398/99 הראל נ' מ"י
       [5] בע"פ 6289/02 (מחוזי-י-ם) יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה, ירושלים נ' חלמי עבאסי נקבע, בפסק-דין מיום 13/11/02, כי ההסמכה של המהנדסים החתומים על התצהירים נעדרת תוקף, ועל כן, גם צווי ההריסה בטלים מעיקרם
       [6] רע"פ 5171/91 יואל אלראי, ראש עירית נתניה ויו"ר הועדה המקומית לתכנון ולבניה נתניה נ' ג'ימי סמיפור ואח', פ"ד מו(1), 380
       [7] ת"פ (בית-המשפט לעניינים מקויים בת"א) 4/87 הוועדה המקומית לתכנון ובנין עיר תל אביב-יפו נ' קרן מרדכי קריתי אגודה עותמנית, תש"ן(2) 514 בפסק-הדין מיום 3/9/89
       [8] סעיף 212 לחוק התכנון והבניה, תשכ"ה-1965
       [9] וראו למשל ב"ש 89/96 (בית-המשפט לעניינים מקומיםי בנתניה) מדינת ישראל נ' בית"ר נתניה, שם נקבע, בפסק-דין מיום 7/3/02, כי לבית המשפט מסור שקול דעת ההולך וגדל ככל שחולף המועד מאז ביצוע העבירה, ויש למעבר הזמן חשיבות ככל שהתקופה בין מועד הבניה לבין מועד נקיטת ההליך המשפטי ארוכה יותר, ללא תגובה וטפול מצד הרשויות, כך יהווה הדבר שקול בפני בית המשפט שלא להענות לבקשה. ככל שהתקופה קצרה יותר, וככל שהיה טפול עקבי ורציף מצד הרשויות המוסמכות בבניה הבלתי חוקית, כך יהווה הדבר שקול בפני בית המשפט להעתר לבקשה למתן צו הריסה ללא הרשעה. עוד נקבע כי תנאי - בלעדיו אין להפעלתו של סעיף 212 לחוק המניח כתנאי לחלותו את הממצא כי "נעברה עבירה בבנין". לגבי קיומו של התנאי השני בדבר סמכות של בית המשפט להוציא צו הריסה אילו הורשע אדם בגין ביצוע עבירה של בניה ללא היתר, הרי נקבע לא אחת כי בדונו בבקשה עפ"י סעיף 212, שומה על בית המשפט לבדוק בראש ובראשונה אם היה מרשיע את מי שניתן היה להביאו לדין במסגרת הרגילה של ההליכים אילו הובא כך. רק אם תהא תשובתו חיובית, רשאי הוא ליתן צו הריסה בלא הרשעה.

        

        

        

                
        
       קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
        
       השירות בפריסה כלל ארצית
       טל': 03-6990132

       פקס: 6990134 - 03
       נייד- בן קלינגר 0523-888813
       www.klinger.co.il
        
        
        
        

        

       דרג את התוכן:
        0 תגובות   יום חמישי, 11/6/15, 21:27

        עסקים עתירי קהל ללא רשיון בתל אביב

        עסקים ללא רישיון

        העירייה פועלת לסגירת העסקים באמצעות החוקים העומדים לרשותה, אך עד לנקיטת הליכים משפטיים או עד לסיומם מוצאת העירייה לנכון להביא את המידע האמור לידיעת הציבור, למען הבטחת שלומו ובטחונו, בשל הסכנה העלולה לנבוע כתוצאה מהמצאות בהם.

        הרשימה כוללת אולמות שמחה ואירועים, ככל שהם ידועים לעירייה. אין בה כדי להיות תחליף לבדיקה אישית של המבקשים לקיים אירוע כי יש רישיון עסק בכל עסק גם אם אינו כלול ברשימה זו.

        יצויין כי על פי החוק חייב הרישיון להיות מוצג בעסק במקום גלוי ונראה לעין.
        רשימה זו נכונה ליום הפרסום בלבד והיא מתעדכנת מדי חודש.
        אין בשימוש באמור ברשימה זו/או בנובע ממנו כדי לחייב את העירייה.
         
        שימו לב!
        באתר העירוני מתפרסמים עסקים עתירי קהל בלבד.
        לבירור אודות עסקים קטנים יותר ניתן לפנות למענה הטלפוני לאזרחים, בטל' 5217182 -03

         
        עסקים עתירי קהל ללא רישיון - עודכן בתאריך ע"י עיריית תל אביב 21.10.2014

        בתי מלון

        שם העסק כתובת אברטיל סוויטס גאולה 3 איתן עדי בוגרשוב 15 הוטל מוטל אלנבי 28 המלון ברחוב מנדלי מנדלי מוכר ספרים 5 ישרוטל טאוואר בן יהודה 25 מונופול אלנבי 4 מלון אימפריאל הירקון 66 מלון אלכסנדר חבקוק 3 מלון טל הירקון 287 מלון נורדאו נחלת בנימין 27 מלון נס ציונה נס ציונה 10 מלון סנטר זמנהוף 2 מלונות רפאל אלנבי 6 סי אקזקיוטיב סוויטס טרומפלדור 1 פארק פלזה אורכידאה הירקון 79 ש.ט מילניום המסגר 45

        אולמות שמחה ואירועים

        שם העסק כתובת אולם אירועים במלון רנסס הירקון 121 אולם אירועים קראון פלזה הירקון 145 אולם באו דרך בגין מנחם 148 אולם במלון דוד אינטרקונטיננטל לוי יוסף גונדר 2 אולם במלון מרינה הירקון 167 ארקפה הבימה שדרות תרס"ט 2 גאלרי פאלס הלוחמים 11 גדות (אידיאו בפארק) שדרות רוקח ישראל 42 הבית הירוק שבט גד 1 יאפה אירועים הצורפים 15 לילות לבנים דרך בן צבי 84 מרינרו שטח נמל ת"א 14 מרקדו דרך בגין מנחם 132 קליאו ספקטרום יד חרוצים 11

        אכסניות

        שם העסק כתובת בית השיריון לוחמי גליפולי 51 הטרוריסט הישראלי אאורבך 8 מלון אופיר דיזנגוף 43 שף הוסטל

        מונטיפיורי 19.

         
         

         

        משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי

        מתמחה במתן ייעוץ וסיוע לעסקים פרטיים ולרשתות בפריסה ארצית במגוון נושאים, כולל תכנון בתי עסק על פי דרישת הרשויות - משרד הבריאות, כיבוי אש, משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה, מחלקת ההנדסה ושאר הגורמים הרלוונטיים.

        הליך קבלת רישיון העסק מהרשויות הינו מורכב ורצוף חוקים ודרישות רבות ברמת התכנון והביצוע וההתאמות הנדרשות לבינוי בפועל. ההליך גורם לבעלי עסק קושי רב בהתמודדות מול הרשויות, בניסיון לעמוד בדרישות הרבות. התהליך מלווה בהשקעת זמן יקר, כסף ולעתים אף הליכים משפטיים לא נעימים, שעלולים אף להסתיים בסגירת העסק, הריסתו, הטלת קנסות כבדים ואף מאסר.

        במטרה למנוע את כל הסחבת ועוגמת הנפש, מציע המשרד מגוון שירותים המקלים על תהליך רישוי העסק: 

        • ייעוץ וטיפול בכל סוגי רישיונות העסק.
        • בדיקת תיק רישוי ואפשרויות רישוי הנכס לפני או אחרי קנייתו או שכירתו.
        • הכנת תוכנית אדריכלית (גרמושקה) לרישיון עסק, בהתאם לדרישות הרשויות וכל הגורמים המאשרים.
        • טיפול בשינוי בעלות בעסק.
        • טיפול בבקשות לשימוש חורג.
        • רישוי לכל סוגי העסקים - גנים ואולמות אירועים, מועדוני לילה, מסעדות,מלונות,מלוניות,אכסניות,בתי מרקחת,מפעלים,עיכוב צווי סגירה, הריסה והפסקת עבודה.ביטול צווים במקרים רבים.
        • היתרים מיוחדים, כגון: היתר זמני להפעלת עסק חדש,היתרי לילה, כיסאות ושולחנות על מדרכה, קירוי חורף, פרגודים.
        • רשיונות למערכות סולאריות ליצור חשמל ביתי
        • ייצוג בכל הארץ.
        • זירוז וקידום הליכים בירוקרטים
        • הכשרת חריגות בניה
        • ייעוץ סטטוטורי לחברות בניה ויזמים
        • שירותי בעלי מקצוע ויועצים מוסמכים.
        • דו"ח יציבות מבנה על ידי קונסטרוקטור מוסמך.
        • רישיונות למוסדות חינוך וגני ילדים
        • דו"ח יועץ בטיחות,תרשים בטיחות לכבוי אש.
        • דו"ח חשמלאי בודק מוסמך.
        • בדיקת מערכות כריזה, ספרינקלרים,גלאים, שלטי חירום.
        • רישיונות שילוט.
        • רישיונות יצרן.
        • תיאום ביקורות וליווי מפקחי המחלקות השונות: משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משטרה, הג"א, תברואה, הנדסה, השירות הווטרינרי, כיבוי אש וכו'.
        • ליווי מקיף עד לקבלת הרישיונות, תוך זירוז ההליכים וצמצום בעלויות.
        • טיפול בבקשות "תקועות",פתרונות יצירתיים לבעיות סבוכות!
        • ליווי, פקוח תאום וזרוז בקשות של מגישים אחרים!


            רישוי אירועים המוניים ורשיונות זמניים.

        • ליווי וסיוע למפיקי אירועים ברישוי פסטיבלים ואירועים המוניים תחת כיפת השמיים
        • ייעוץ בנושאי בטיחות וקונסטרוקציות באירועים
        • הפקת תוכניות בטיחות לאירוע, וכן מפות ועזרים שונים המוגשים לרשויות השונות
        • הגשה וליווי בביקורות הנעשות על ידי הגורמים המאשרים
        • שירותים נלווים, כגון אישורים מטעם משטרת ישראל, מהנדס, בודק חשמל מוסמך, טכנאי גז,משרד הבריאות,המשרד לאכות הסביבה,כיבוי אש ,מנהל מקרקעי ישראל ועוד.
        • בדיקות יציבות מבנה ודו"ח קונסטרוקטור

          קלינגר ייעוץ בתחום רישוי עסקים

         שירותי יעוץ  לאכות הסביבה בעת בקשות רשיון עסק ו/או היתרי בנייה נספחים סביבתיים, פרשות טכניות ועוד.

         

           קישורים

        .לנוחיותך, מגוון קישורים לאתרים נבחרים בנושאי רישוי עסקים, משרדי ממשלה.לרשימה המלאה אנו מפנים אותך לעמוד הבית.

        קלינגר תלווה אותך בהליך עד קבלת רישיון העסק!

        עיריות

        ''
        ''
        ''
        ''
        ''
        ''
        ''
        ''
         

        ''

         

         

        קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
         

        השירות בפריסה כלל ארצית
        טל': 03-6990132

        פקס: 6990134 - 03
        נייד- בן קלינגר 0523-888813
        www.klinger.co.il

         

         

         

         

        דרג את התוכן:
         1 תגובות   יום רביעי, 10/6/15, 22:13
         רפורמת הדיור של כחלון: פחות משרדים בדירות, העלאת מס משקיעים
         שר האוצר הציג את רפורמת הדיור, שנועדה להגדיל את היצע הדיור מחד ולרסן את הביקוש מצד המשקיעים מאידך. בין הצעדים: עידוד המרת משרדים לדירות מגורים, מסלול מקוצר לפיצול דירות להשכרה, הרחבת סל הפתרונות לחרדים והעלאת מס הרכישה למשקיעים ל-8%-10%

         שר האוצר, משה כחלון, פרסם היום (ד') את תכנית הדיור שלו, שנועדה להוריד את מחירי הדירות בישראל. התוכנית כוללת שורה ארוכה של צעדים להגדלת היצע הדיור ולהקטנת הביקוש לדירות כאפיק השקעה.

          

         לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

          

         הרשימה גובשה בשורה של ישיבות שקיים השר עם פקידי האוצר בשבועות האחרונים וסוכמה סופית בשתי פגישות שקיים באחרונה שר האוצר עם ראש הממשלה. הצעדים יעלו לאישור קבינט הדיור, בישיבתו הקרובה שתתקיים ביום שני הבא.

          

         רפורמות שנועדו להגדיל את היצע הדיור

         1. צעדים להגדלת היצע הדיור במרקם הבנוי:

         א. עידוד המרת דירות משרדים לדירות למגורים

         ב. מסלול מקוצר לפיצול דירות להשכרה תוך שמירה על מרחב מגורים ראוי.

         ג. קידום בניה למגורים על קרקעות ביעוד ציבורי

         ד. הרחבת הגדרת בני מקום בהקצאות רשות מקרקעי ישראל

          

         2. הרחבת תכנית מחיר למשתכן והיצע קרקעות מוזל: העמקת ההנחות והרחבת הקריטריונים במחיר למשתכן לרוכשי דירה ראשונה.

          

         לקבינט הדיור תוגש הצעה להפוך את רוב מכרזי קרקע למכרזי מחיר למשתכן. במכרזים אלה מקבלים הקבלנים מחיר מופחת של הקרקע ומתחרים ביניהם על מי יציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה. הקבינט ידון בהחלטה שתגדיר את היקף ההנחות ותסדיר את סוגיית הקריטריונים שעמדה במחלוקת פוליטית בשנים האחרונות. הקריטריונים יעניקו עדיפות לזוגות עם ילדים שאין להם דירה, ללא העדפה לפי מספר ילדים וללא תנאי מיצוי כושר השתכרות.

         בנייה בראש העין (צילום: עידו ארז)
         בנייה בראש העין (צילום: עידו ארז)
          

         3. הגברת הפריון בענף הבניה: מענקים ושינויי תקינה לטובת תיעוש חברות הבניה, הגדלת מספר העובדים בענף הבניה באמצעות הכשרת ישראלים ותוספת עובדים זרים.

          

         4. רפורמה בפדיון הקרקע: תוגש הצעה שתאפשר למדינה להגדיל את היקף הפיצויים לחקלאים תמורת הפקעת קרקע לבנייה ותאפשר לבצע את פדיון הקרקע כבר במהלך אישור התכניות ולא לאחריהן, על מנת להגביר את קצב הבנייה.

          

         5. הקמת הרשות להתחדשות עירונית : הקמת רשות שתרכז את הסמכות והאחריות בתחום ההתחדשות העירונית שמטרתה הסרת חסמים לפרויקטים של פינוי-בינוי.

          

         6. אימוץ מסקנות הצוות הממשלתי לבחינת הדיור ביישובי המיעוטים: הסרת חסמים לבנייה למגורים ביישובי המיעוטים.

          

         7. עידוד הבניה במרחב הכפרי:קידום בניה באמצעות יצירת תמהיל נכון בין שיווק לבנים ממשיכים לבין כלל האוכלוסייה ותמריצים נוספים ביישובי הפריפריה.

          

         8. דיור לאוכלוסייה החרדית:הרחבת סל הפתרונות לדיור עבור האוכלוסייה החרדית. שר האוצר מתכוון להביא לאישור הקבינט החלטות שיעבירו פרויקטים לבנייה בערים שבהן מתרכזת אוכלוסייה חרדית, כמו ביתר עילית, בית שמש ואלעד – למסלול התכנון המזורז של הועדות למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

          

         9. גיבוש הסכמי גג והסכמים אסטרטגיים: קידום הסכמים להסרת חסמים למתחמים גדולים לדיור. בסך הכל מתוכננות בהסכמים אלה כ-95,000 יחידות דיור.

          

         צעדים לריסון הביקוש להשקעה בדירות

         1. הגדלת מס רכישה למשקיעים ל-8%-10%: כיום, מי שרוכש דירה נוספת על זו שהוא גר בה, משלם מס רכישה של 3.5%-10% בהתאם לשווי הדירה. הקבינט יתבקש לאשר העלאה של המס ל-8% עד לשווי של 4.8 מיליון שקל ו-10% על השווי שמעבר לכך.

          

         2. צעדי מיסוי נוספים להרחבת היצע הדירות הזמינות.

          

         3. צמצום הגדרת דירות בהמתנה ל-12 חודשים: התוכנית מציעה לקצר את משך זמן שזוג יכול להמתין לאחר רכישת דירה שנייה לפני שיאבד את הזכות למכור את הדירה הראשונה בפטור ממס שבח. כיום, זוג שרכש דירה שנייה במטרה למכור את הדירה הראשונה ("משפרי דיור"), רשאי למכור את הדירה הראשונה מבלי לשלם מס שבח למשך שנתיים. ההחלטה שתובא לקבינט תקצר את הזמן הזה לשנה בלבד.

          

         המטרה: לשחרר מלאי דירות בהמתנה לשוק בטווח הקצר, וכן לסייע בקידום מהיר יותר של עסקאות הדיור.

          

         4. צמצום תקופת הפטור ממס שבח עבור דירות בירושה: הקבינט יתבקש גם לאשר מגבלה חדשה על הפטור ממס שבח בגין מכירת דירה שנמסרה בירושה. כיום, מכירת דירה שנתקבל בירושה אינה מחויבת במס שבח, ללא קשר למספר הדירות שברשות היורשים וללא הגבלת זמן. החוק יגביל את ההטבה לתקופה של שנתיים מיום קבלת הדירה בירושה או שנתיים מיום כניסתו של החוק לתוקף.

          

         בהמשך: תוכנית פיננסית להסדרת שוק ההשכרה

         באוצר טוענים, כי התוכנית הינה שלב ראשון מבין מספר שלבים בתוכנית הדיור. בכוונת שר האוצר להציג בהמשך גם תוכנית פיננסית התומכת בהסדרת שוק הדירות להשכרה.

          

         השר כחלון אמר עם פרסום התוכנית: "היום אנחנו לוקחים אחריות ומציגים רפורמה ממשלתית חסרת תקדים, וביחד עם זאת שקולה ומאוזנת שתטפל גם בצד ההיצע וגם בצד הביקוש".

          

         ראש הממשלה נתניהו מסר: "שר האוצר ואני התחייבנו לאזרחי ישראל לעשות הכל בכדי להוריד את מחירי הדיור. אנחנו הולכים לטפל בשלושת אמצעי הייצור – הקרקע, כח האדם וההון. אם נטפל בשלושת הדברים הללו - נוכל להשיג תוצאה. אנחנו רוצים להעביר את זה במהירות בממשלה ובכנסת. יש כאן בהחלט דרך חדשה, נועזת ולדעתי גם זו שתצליח".

          

          קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי

          

          
         השירות בפריסה כלל ארצית
         טל': 03-6990132

         פקס: 6990134 - 03
         נייד- בן קלינגר 0523-888813
         www.klinger.co.il
          
         דרג את התוכן:

          פרופיל

          benklinger
          1. שלח הודעה
          2. אוף ליין
          3. אוף ליין

          ארכיון

          פיד RSS

          הפעילות שלי