כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פיד RSS

  קלינגר רישוי עסקים והתרי בנייה

  הוצאת רישיון עסק,בקשות לשימוש חורג,היתרי בנייה ,זירוז הליכים בירוקרטיים,אדריכלות והנדסת מבנים.

  ארכיון : 6/2018

  0 תגובות   יום שבת, 30/6/18, 20:23
  מה ההבדל בין מהנדס להנדסאי?
  מהן דרישות הקבלה ללימודים, מהם מסלולי ההכשרה, מה ההבדלים בשכר ועוד. מדריך

  מחד מסלול הכשרה קצר המתמקד בנושאים ספציפיים יותר, מאידך מסלול אקדמי ארוך המאפשר עיסוק בלתי מוגבל, דוגמת עבודה על בניינים של 50 קומות. אף כי יש הבדלים רבים בין תפקיד והכשרת מהנדסים והנדסאים, עם השנים, ככל שההנדסאים החלו לעסוק בדיסציפלינות שונות של תכנון, ניהול ופיקוח, הגבולות בין המהנדס וההנדסאי הלכו והיטשטשו במידה מסוימת. רבים אינם מודעים להבדלים בבואם להחליט על המסלול שישפיע על המשך מהלך חייהם. לכן אספנו 5 הבדלים שחשוב לדעת בין מהנדס והנדסאי:

   

  1. דרישות קבלה ללימודים

  מהנדסים: ישנם ארבעה מוסדות בישראל שבהם ניתן ללמוד הנדסה אזרחית – בן גוריון, הטכניון, אריאל, וסמי שמעון. בטכניון ובאוניברסיטת בן גוריון דרישות הקבלה ללימודים, שעולות במיוחד בשנים האחרונות, נשענות על ציון סכם המורכב ממקצועות בגרות ריאליים מורחבים, יחד עם ציון פסיכומטרי.

   

  הנדסאים: יש שני מסלולים מקובלים ללימודי הנדסאים. ראשית, המשך תיכון במסגרת כיתות יג'-יד' - במסלול זה אין תנאי קבלה ספציפיים, אם כי השתלבות במסלול מחייבת קבלה לבית הספר התיכון שבו מתקיים מסלול כזה. המסלול השני הוא לימודי הנדסאים מבוגרים (אחרי צבא בדרך כלל - בדומה ללימודים לתואר ראשון), כאשר תנאי הקבלה הנדרשים הם תעודת בגרות בדרך כלל.

   

  מיכל קרסני (צילום: רמי חכם) (צילום: רמי חכם)
  מיכל קרסני (צילום: רמי חכם)

   

  2. מסלול ההכשרה

  מהנדסים: הכשרה של מהנדס אזרחי אורכת ארבע שנים להשלמת תואר ראשון מסוג B.S.c, ולעיתים ממשיכים לתואר שני שיארך בין שנתיים לארבע שנים (בהתאם ליכולת). עם קבלת התואר נרשמים בפנקס המהנדסים והאדריכלים של רשם המהנדסים (התואר מקנה למעשה את הזכות להירשם).

   

  אחרי שלוש שנות התנסות מקצועית, מקבלים רישיון מהנדס (למעט מהנדסי מבנים שצריכים לעבור בהצלחה בחינה אחרי השלוש שנים לפני שהם מקבלים רישיון). המהנדס מקבל הכשרה רחבה במקצועות בסיס כגון מתמטיקה, פיזיקה וכימיה, וכן עובר קורסים (דוגמת עיקרי תכן מבנים ובניית המהנדס), אשר יותר מקנים כלים יצירתיים לפתרון בעיות מורכבות מאשר טכניקה.

   

  הלימודים נשענים על התפיסה שבהנדסה שום בעיה אינה בהכרח דומה לקודמתה, ולכן צריך ללמד את המהנדסים לעתיד כיצד לנתח ולהתמודד עם מקרים לא מוכרים.

   

  הנדסאים: הכשרה של הנדסאי אזרחי אורכת בין שנתיים לשלוש שנים, כאשר בסופה עוברים ההנדסאים בחינה של מה"ט (במסגרתה הם מגישים עבודה שהם צריכים להגן עליה מול פאנל בוחנים, בדומה לתזה); הצלחה בבחינה מקנה רישיון הנדסאי, ואין צורך בלימודי המשך או בעוד בחינות על מנת להמשיך לעבוד כהנדסאי (ישנם אמנם הנדסאים שבוחרים בהמשך לעשות מעבר למהנדסים, ואז הם מקבלים הקלות מסוימות בתואר הראשון, כגון פטור מקורסים אחדים).

   

  מטרת לימודי ההנדסאות הינה להקנות ידע וטכניקה ביצועית גבוהה - והדבר נעשה על ידי חזרה על מקרים ובעיות הנדסיות ספציפיות נפוצות, שההנדסאים לומדים לפתור היטב. במובן זה ההתמקצעות מאפשרת השתלבות מהירה יחסית בשוק העבודה.

   

  3. סוגי עבודות מבחינה פורמלית

  הנדסאים: ההנדסאי נועד במקור לשמש כעזר למהנדסים, אך בשנות ה-60 של המאה הקודמת עקב מחסור במהנדסים ובאדריכלים ניתנו להנדסאים גם סמכויות לתכנן "מבנים פשוטים". כלומר, היום מבחינת הסמכות הפורמלית, הנדסאי שעוסק בתכנון רשאי לתכנן רק מבנה פשוט (יש כמה הגדרות למבנה פשוט, אחת מהן היא שגובהו לא יעלה על 4 קומות), והנדסאי בביצוע יכול להיות אחראי רק על מבנה פשוט.

   

  מהנדסים: מבחינת סמכות אין הגבלה למהנדסים, אשר רשאים לתכנן ולהיות אחראים על ביצוע של כל מבנה, החל בגשר וכלה בבניין של 50 קומות ויותר. יש לציין ש"עם סמכות גדולה מגיעה אחריות גדולה", והאחריות המוטלת על כתפיהם של מהנדסים גדולה, כאשר במקרים מסוימים האחריות אף פלילית.

   

  4. הזדמנויות קריירה

  הנדסאים: בהתאם למגבלות בסוג המבנים, כך גם מגוון התפקידים שיכול לבצע הנדסאי מראש מוגבל. בהרבה מקרים הנדסאי יעבוד תחת מהנדס ויהווה יד מסייעת. ההגבלה נובעת הן מראש מסוגי התפקידים שניתן לבצע (למשל, תפקידים סטטוטוריים ברשויות מקומיות - הנדסאים אינם יכולים להיות מהנדסי רשות או וועדה מקומית - אם כי הם כן יכולים להיות פקחי בנייה של הרשות), הן מיכולת ההתקדמות (למשל, ביחידות בינוי של הצבא המהנדס, שהוא כמעט תמיד קצין, עולה בדרגות ובתפקידים, וההנדסאי, שהוא בדרך כלל נגד, "חסום" בתפקידים יותר נמוכים).

   

  מהנדסים: מרבית התפקידים פתוחים ויכולת ההתקדמות בהתאם לכישורים. מסלול התקדמות אפשרי בחברה קבלנית פרטית הוא לדוגמא: תפקיד ראשון כמהנדס ביצוע, לאחר מכן מהנדס פרויקט, אז מהנדס אזור, אחר כך מהנדס מרחב, וניתן להגיע למהנדס ראשי אך אף לתפקיד מנכ"ל החברה.

   

  5. שכר

  רמות השכר נגזרות כמובן מהאפשרויות ומיכולת ההתקדמות, אך רמות השכר הן לערך:

  מהנדסים: שכר של מהנדס שכיר מתחיל נע בין 7-12 אלף שקל, ויכול להגיע בתפקידים הבכירים ל-70 אלף שקל ויותר.

  הנדסאים: שכר של הנדסאי מתחיל נע בין 5-8 אלף שקל, ומגיע לכ-15 אלף שקל.

   

  מיכל קרסני, מנכ"לית איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות

   

   
   

  זקוק למומחה בתחום הנדסת הבניין?

  קלינגר שירותי קונסטרוקטור, שירותי הנדסה וביקורת ליקויי בנייה.

  חוות דעת מומחים לבתי המשפט.

   

   


   צוות משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מונה מהנדסים מומחים, בעלי ניסיון רב, הבאים מרקע מקצועי שכולל תכנון, פיקוח וניהול פרויקטים עבור קבלני בניין וחברות בנייה בכל הארץ. מהנדסי החברה הינם בעלי ניסיון מצטבר של מאות בדיקות ועבודות פיקוח בשטחים ציבוריים, דירות פרטיות, רכוש משותף במבני מגורים, בנייני משרדים ומבני ציבור ותעשייה בכל רחבי הארץ.

  שירותים בתחום ביקורת ליקויי בנייה

  המהנדסים בצוות הליווי והפיקוח בחברה עברו הכשרות בתחום ביקורת ליקויי הבנייה, והינם מוכרים כעדים מומחים על ידי בתי המשפט. בתחום זה, המשרד מבצע את השירותים הבאים:

   

  • תכנון הנדסי
  • חישובים סטטיים
  • פיקוח על שיפוצים
  • פיקוח צמוד על תהליך הבנייה
  • ליווי פרויקטים
  • פיקוח ואחריות מהנדס בשטח
  • חישוב כמויות
  • אומדני ביצוע ופרטי ביצוע
  • אישור על ביצוע תיקונים למבנים מסוכנים
  • ליווי, אפיון ופיקוח על פרויקטים של שדרוג מבנים לרעידות אדמה על פי תמ"א 38
  • אישורי יציבות למבנים
  • חוות דעת ועד מומחה לבתי משפט
  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
   
  השירות בפריסה כלל ארצית
  טל': 03-6990132

  פקס: 6990134 - 03
  נייד- בן קלינגר 0523-888813
  www.klinger.co.il


  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום חמישי, 28/6/18, 22:26

   Location location location

   10 דגשים בבחירת לוקיישן לבית עסק


   1)בדיקת התאמה של מהות העסק ללוקיישן שנבחר ורמת הכדאיות והפוטנציאל כולל בדיקה של חשיפה לרחוב,כמות עוברים ושבים,צפיפות משרדים בסביבה.

   2)האם סוק העסק דורש רישיון עסק?

   3) האם מהות העסק מתאימה לייעוד המבנה . לדוגמה: אם ייעוד המבנה הוא לצורך תעשייה או מגורים בלבד ומבקש לפתוח קיוסק או מסעדה שהם תחת קטגוריית של מסחרי, יחויב הלקוח להגיש בקשה לשימוש חורג כלומר יצטרך לשלם היטל השבחה , לדאוג לפרסום הקלות,התמודדות עם התנגדויות על מנת לקבל היתר.
   4) האם השטח הקיים מתאים / מספיק לאופי העסק.

   5)האם יש גישה לספקים?
   6) האם יש  למקום מתחרים בסביבה,מציאת יתרון ?
   7) טעות נפוצה שחוזרת לא מעט : בחירת המקום לפי גובה השכירות,ארנונה,דמי ניהול  שלא בהכרח תבטיח את ההצלחה של העסק כיוון שלבחירת הלוקישן תפקיד משמעותי יותר .

   8) האם למקום יש היתר בניה? התיחסות למחסן,שרותים והנגשה לבעלי מוגבליות.

   9) האם העסק דורש מערכת מתזיפ? יציאת חרום? מה תבוסת הקהל המומלצת?

   10) כדאי לפנות אלינו לבתוע בדיקה מקדמית להתכנות קבלת אשור משרד הבריאות,כבוי אש,משטרה,איכות הסביבה ועוד.

   מיקום לעסק

   תהליך בחירת המיקום

   בחירת מיקום נכון עבור העסק הוא פקטור מכריע המשפיע על הצלחתו של עסק.
   מקומות חבויים, מקומות שההגעה אליהם קשה, חוסר חניה באזור, זמן "שיא" של תנועה באזור הנבחר בשעות מסוימות ישפיעו מאוד על כמות הלקוחות הפוטנציאלים של החברה, כמו כן אם ישנם עסקים דומים לעסק שלך בסביבה זו המיקום יכול להשפיע גם על התמחור, לכן חשוב שאת כל הבדיקות הללו יבצע איש מקצוע מוסמך עם ניסון.
   כל אלו יכולים להוות פקטור מכשיל או דוחף עבור העסק שלך, כל זאת בהתאם למה מציע העסק, מי לקוחותיו וכיצד קהל היעד מתקשר עם המוצר/מותג.
   לתהליך בחירת מיקום העסק חשוב לבוא עם סובלנות ואורח רוח, אסור לתת ללחץ לגרום לך להחליט לא נכון עבור העסק שלך.
   יש ליצור תכנית מסודרת המתאימה לצרכיו האישיים של בעל העסק בשילוב יכולתו של העסק לתפקד בפועל בכדי למנוע כשלים עתידיים.
   לדוגמא עסק שמוכר פריטים אשר מחירם גבוה מהממוצע לא יוכל לשרוד באזור בו הסביבה היא עם מחירים נמוכים לקהל הממוצע, מאחר ולא יגיע קהל בצורה טבעית לעסק אלא העסק יסתמך אך ורק על פרסום.
   פרנקו תמם, רישוי עסקים ואיתור ועיצוב חללים משתף אתכם עם 10 הנחיות שאיתן ניתן להתחיל את תהליך איתור העסק לקראת הוצאת רישיון מתאים לעסק:

   יש לאפיין את כמות האנשים אליהם תרצו להגיש שירות בבית העסק בבת אחת כמות המינימום והמקסימום תנחה אותנו בשאר ההחלטות בהמשך, כמות האנשים משפיעה החל מגודל המקום ועד תמחור המוצרים.

   1. יש לאפיין את גודל העסק, גודל העסק מושפע מנתון הראשון שצברנו, כמות האנשים, בנוסף חשוב לזכור שבמקרה זה הגודל כן משפיע וכן קובע – והרבה.
   2. יש להבין את כמות תנועת האנשים אל בית העסק, כלומר כמה אנשים חולפים באזור בשעות הבוק, הצהריים ובערב.
   3. יש להבין אלו סוגי אנשים מגיעים לאזור העסק שלכם, ה5אם האנשים שנמצאים במיקום בו בחרתם הם אנשים אשר הסיכוי שלהם להתחבר למוצר או לעסק שלך גבוה? לדוגמא מסעדה טבעונית באזור של מוסכים כנראה לא תתקבל בברכה…
   4. האם קהל זה הוא מזדמן או קבוע, לדוגמא ישנם אזורים שבקיץ התיירות מוגברת אך בחורף הרחובות ריקים.
   5. האם ישנה תחבורה ציבורית המביאה לאזור? במידה וקהל היעד צעיר או שהעסק ממוקם בתל אביב, יכולת הגעה עם תחבורה ציבורית משפיעה על הצלחת העסק.
   6. האם ישנן מגבלות אזוריות לדוגמא אזור סואן עם הרבה רעש הוא לא מקום טוב לספא וכו
   7. האם ישנן מגבלות עומס, חשמל, אוויר, ארנונה עם תנאים מסוימים וכו', לפעמים ארנונה גבוהה גורמת לעסק לא להיות רווחי, חשבו שארנונה של 3000 ₪ בחודש מגיעה ל 36 אלף שקל בשנה.
   8. אילו שיפוצים יש לבצע בבית העסק אם בכלל, לפעמים הכנסת דבר פשוט כמו תנור היא עבירה ועלולה לגרום לפסילת העסק כולו
   9. תפסיקו לחשוב שאתם יכולים לעשות הכל לבד, שכן אחד כועס, לקוחה אחת זועמת – ומשרדים שונים פתאום ישלחו בקשות לראות רשיונות וגיעיו לביקורי פתע, תנו לנו לבצע את העבודה המקצועית פעם אחת כמו שצריך ובצורה הנכונה ביותר עבור העסק שלכם.

   הוצאת התרים זמניים לעסקים

    
    

   משרדנו מתמחה בהוצאות היתרים ורשיונות עסק זמניים 

         

   רישוי עסקים והיתרים זמניים להפעלת העסק.

   משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים מטפל בבקשות להיתרים זמניים להפעלת העסק.

    

   בהמשך כמה מסוגי הרישיונות שבהן אנו מטפלים ושמוציאה רשות הרישוי:

   1. היתר זמני
    היתר לניהול העסק שתוקפו לא יעלה על שנה ובו ייקבעו התנאים, שבמידה וימולאו, רשות הרישוי תוכל להעניק רישיון עסק. היתר זמני יינתן לעסק שטרם השלים את כל הדרישות של גופי הרישוי ובתנאים שנקבעו בתקנות רישוי עסקים(הוראות כלליות) תשס"א- 2000.
   2. רישיון לעסק
    רישיון לצמיתות: רישיון שיינתן לצמיתות מהיום שהוציאה אותו רשות הרישוי, ותוקפו יעמוד כל עוד לא ביטלה אותו רשות הרישוי או שחלו שינויים בעסק לעומת המאושר בו או התחלפו הבעלים על העסק.
    רישיון תקופתי: רישיון שיינתן לתקופה של שנה אחת או שלוש שנים או חמש שנים.  רישיון עסק תקופתי שיחודש מעת לעת לא יהיה תקף ללא תשלום האגרה הקבועה.
    רישיון זמני: רישיון שיינתן לתקופה הקצרה מהמוגדר בתקנות רישוי עסקים (הוראות כלליות) תשס"א- 2000 אך לא פחות משנה.
    רישיון זמני (מטבעו): רישיון שיינתן לעסק שהוא זמני מטבעו כמו אירוע חד-פעמי, קרקס וכיוצא באלה.  תוקפו של הרישיון נקבע בתקנות רישוי עסקים (הוראות כלליות) תשס"א- 2000 והוא משתנה מעת לעת.

   עבור עסק שאושר לו היתר לשימוש חורג, תוקף הרישיון לא יעלה על תקופת תוקף ההיתר לשימוש החורג.

    
   טופס הרישיון 
   ברישיון שיינתן מטעם רשות הרישוי יצוינו הפרטים הבאים: העיסוקים המותרים בעסק על פי החוק והסכמת רשות הרישוי, שמות הבעלים הרשומים בעסק, שטח העסק, כתובת העסק, תוקף הרישיון ותוקף שימוש חורג (במידה וקיים).
   בנוסף לאלה – ייכתבו ברישיון התנאים שקבעו רשות הרישוי ונותני האישור לניהול העסק, דרישות שיש למלא במהלך ניהול העסק.
    
   תנאים לקבלת רישיון עסק ותנאים ברישיון 

   חוק רישוי עסקים קובע שלושה סוגי תנאים:

   1. תנאי מוקדם – תנאי מוקדם הוא תנאי שמציבים רשות הרישוי או נותני האישור בטרם ניתן הרישיון וחובה לקיימו בטרם יינתן רישיון העסק.
   2. תנאי ברישיון – תנאי ברישיון או בהיתר הזמני. יש לקיימו דרך קבע בעת הפעלת העסק.
   3. תנאי נוסף ברישיון – תנאי שיתווסף לרישיון מטעם רשות הרישוי לאחר שהוצא רישיון לעסק.

   לבעל העסק יש אפשרות לערער על התנאים שנקבעו, כולם או מקצתם, בפני רשות הרישוי, ואם לא נענה יוכל לפנות לבית המשפט לעניינים מנהליים (בית המשפט המחוזי).

    
   הוצאת רישיון עסק או היתר זמני 
   הוצאת רישיון עסק או היתר זמני 

   מרגע שכל גורמי הרישוי אישרו, מתאמת המידע ינפיק את הרישיון ויעבירו לבקרה ולאישור סופי של מנהל המחלקה ומנהל האגף.
   המערכת תשלח הודעת דוא"ל לבעל העסק כדי ליידע אותו כי הרישיון שלו אושר.
   בעל העסק חייב לחתום על שובר התשלום, ובו הצהרה כי לא חלו שינויים בעסק לעומת הפרטים שאושרו.
   רישיון זמני יימסר לבעל העסק עפ"י תיאום מראש, לאחר שחתם על תצהיר לפיו הוא קרא והבין את כל התנאים שיש למלא על מנת שיהפוך ההיתר הזמני לרישיון עסק רגיל.

   רישיון העסק הינו בר תוקף רק לאחר ששולמה האגרה בשובר התשלום (וצורפה לרישיון).

    
   הצגת הרישיון בעסק 
   על פי התקנות, יש להציג את הרישיון במקום גלוי בעסק לעיונו של כל לקוח.
    
   חידוש רישיון תקופתי 

   תוקפו של רישיון תקופתי נקבע על פי תקנות רישוי עסקים (הוראות כלליות) תשס"א-2000, והוא יירשם בטופס הרישיון.
   כארבעה עד חמישה חודשים לפני תפוגת תוקף הרישיון תפנה רשות הרישוי מיוזמתה לכל גופי הרישוי שאישורם נדרש, ותבקש את חוות דעתם בדבר חידוש הרישיון.
   כל אחד מגופי הרישוי יפנה לעסק ביוזמתו, יערוך ביקורת בעסק וייתן את אישורו להארכת תוקף הרישיון, או שיודיע לבעל העסק ורשות הרישוי מהם התנאים והדרישות לאישור.
   על בעל העסק למלא במהירות את הדרישות ולהודיע לעורך הביקורת על תיקון הליקויים שנמצאו בעסק. תיקון הליקויים במהירות ודיווח בזמן לעורך הביקורת הם תנאי הכרחי לחידוש הרישיון.
   לעסק שלא יבצע את דרישות גופי הרישוי, תישלח הודעת סירוב, ובעקבותיה תוגש נגד בעל העסק תביעה משפטית בגין ניהול עסק ללא רישיון.
   משהוחלט על חידוש, יישלח רישיון העסק בדואר.
   לרישיון יצורף שובר לתשלום האגרה בבנק. 
   רישיון ללא חותמת הבנק או הדואר המעידה על תשלום האגרה, אינו בר תוקף.

   רישיון שלא חודש הופך אוטומטית להיתר זמני עד תקופה של שנה, כל עוד לא חידשה רשות הרישוי את הרישיון או שבנוגע סירבה לבקשה להארכת תוקף הרישיון.

    
   שינויים בעסק : 

   כל שינוי בעסק קיים מחייב הגשת בקשה חדשה לרישיון עסק.
   שינויים בעסק כוללים:

   • תוספת או צמצום בשטח העסק.
   • שינויים פנימיים וחיצוניים בתכנית העסק.
   • תוספת או צמצום של סוגי העיסוקים.
    
   שינוי בעלות 

   שינוי בעלות מחייב הגשת בקשה לשינוי בעלות על העסק.
   שינוי בעלות מהווה כל העברה של בעלות או ניהול בעסק לאדם או לגוף אחר מזה הרשום ברישיון העסק או בבקשה לרישיון:

   • תוספת של שותף בעסק.
   • פרישה של שותף מן העסק.
   • העברת הבעלות לאחר.
   • הכנסת מנהל קבוע לעסק.
   • שינוי שם החברה אצל רשם החברות.
   • מכירת הזכויות לחברה אחרת.

   סגירתו של העסק או העברתו לאחר מחייבת הודעה של בעל העסק לאגף רישוי עסקים.

    
   רישיון לאירועים המוניים חד פעמיים 

   אירוע המוני חד פעמי הוא אירוע רב משתתפים של "עינוג ציבורי" הנערך במקום פתוח או סגור שלא יועד לכך ברישיון עסק תקף (למשל, אירועים בפארקים, בטיילת, ברחובות העיר, בכיכרות העיר, באולמות ובמקומות סגורים אחרים שלא יועדו לזאת).
   אירוע חד פעמי חייב ברישיון עסק, אך הליך טיפול בקבלת הרישיון שונה מהרגיל, שכן ההכנות לאירוע נעשות בזמן קצר ובקצב פעילות מוגדר.

   בקשה לאישור אירוע המוני יש להגיש באגף רישוי עסקים בחדר קבלת קהל אצל מתאמת הרישוי האחראית לרישוי אירועים עד 21 יום לפני האירוע.
   לבקשה יש לצרף תכנית עסק, המשולבת בתכנית בטיחות, ונספח בטיחות ערוכים וחתומים בידי בעל מקצוע מוסמך ומהנדס בטיחות.
   התכניות ייבדקו בידי מהנדס תברואה תכנון הנדסי, ורק לאחר שהמהנדס יאשר את התכניות בחתימתו, יהיה ניתן להגיש את הבקשה.

   לתכנית יצורף נספח בטיחות מפורט בו יפורטו כל בעיות הבטיחות ופתרונותיהן בסידורי בטיחות באתר. המהנדס יידרש להכין דו"ח בסיום הביקורת שלו באתר, שיוגש בחתימת ידו, ובו ידווח לאחר בדיקתו כי בוצעו כל סידורי הבטיחות ותוקנו הליקויים שצוינו בנספח, בסמוך לתחילת האירוע.
   יוגש צילום מסמך שבעל העסק הסדיר ביטוח צד ג'.

   חוברת לאירועי המוניים  ודרישות תקן בטיחות - מאי 2010

   טופס בקשה לרישיון עסק

   טופס בקשה להפעלת דוכן מזון (כחלק מיריד מזון)

   הנחיות להגשת בקשה לאירוע המוני - חד פעמי

   טופס ביקורת עצמית לתוכנית לאירוע חד פעמי

   נוהל משטרה לרישוי אירועים המוניים

   הנחיות משרד הבריאות לירידים ואירועים מעודכן מ- 4.3.2010

   מיד עם הגשת הבקשה, יקבל מבקש הרישיון הפניות לנותני האישור, כדי שיוכל לתאם את מועדי הביקור שלהם באתר ואת הדרישות המקצועיות שיידרש למלא.
   רישיון העסק, שיוצא לאחר קבלת כל האישורים הדרושים, יישלח למשטרה, והמשטרה תיתן אותו למפיק האירוע, אם הכול יימצא תקין באתר.

   קלינגר מטפלת בכל שלבי הבקשה כולל תאום ופקוח על הבקורות השונים.

    

   בהצלחה!

    

    

    
   קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
    
   השירות בפריסה כלל ארצית
   טל': 03-6990132

   פקס: 6990134 - 03
   נייד- בן קלינגר 0523-888813
   www.klinger.co.il

    

   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום חמישי, 28/6/18, 14:21

    רוצה לשבור קיר?

     
    אם כבר חושבים על שבירת קירות בבית, יצירה של חללים חדשים או הרחבת חללים קיימים, יש להזמין מהנדס בניין או קונסטרוקטור שיפקח על העבודה ויאשר אילו קירות ניתן יהיה לשבור בנכס או במבנה. ישנם קירות רבים שהם קירות תומכים. הגדרת קיר תומך מתבצעת על פי עוביו, מיקומו וסוג חומר הגלם אשר ממנו הוא בנוי. יש לתת לבעל מקצוע שיעשה את העבודה, כך שתוכלו לעצב מחדש את הבית, אך לפחות להיות בטוחים כי לא ייגרם נזק חמור למבנה כך שעשוי אף לסכן אתכם ואת דיירי הבית במידה והעבודה לא תתבצע על הצד המקצועי. חוות דעת מקצועית, היא זו שתיתן את האישור להריסת קירות מסוימים בבית.
     
    לאחר מחשבות והתייעצות עם קונסטרוקטור, ניתן יהיה לבצע שבירת קירות. לשבירת הקיר, יש להשתמש עם פטיש באופן הדרגתי, כך שניתן יהיה לשבור חלקים ממנו ולהימנע מקריסה פתאומית. חשוב לציין, כי פעולה זו, לא כדאי לבצע  לבד ומומלץ כי יהיה עוד אדם שיהיה נוכח בעבודה זו, כך שאם  חלילה יקרה משהו, יהיה מי שיזעיק עזרה. יש להניח על הרצפה משהו שיספוג את נפילת האבנים מהקירות. אם בכוונתכם להסיר קיר שלם, יש להסיר לפני השבירה את הפנלים.

    הריסת קיר חיצוני רק בליווי קונסטרוקטור מומחה

     
    הריסה של קירות חיצוניים, חייבת להיות מלווה בפיקוח של קונסטרוקטור. יש לקבל אישורים לשבירת הקיר ממחלקת ההנדסה בעירייה. גם אם מדובר על פתיחה של פתח לאוורור, גם ביצוע של פתיחת הפתח, מחייב באישור מהעירייה. לפעמים ישנן עבודות שתהיינה מרכבות יותר כמו פירוק של חגורת בטון, אך יש להיזהר במיוחד  בגלל שהן קשורות לעמודי המבנה. יש לבצע חיתוך של הברזל מהעמוד ויש לחצוב לאט ליד העמודים, בכדי שהחגורות לא יגרמו נזק בשעת הפירוק.

    הריסת קיר פנימי רק עם קונסטרוקטור מומחה

     
    הריסה של קירות, היא אינה עבודה לחובבנים, כי אם רק לבעלי מקצוע ויש להבין בסוגי הקירות של כל מבנה. כאשר ישנם קירות תומכים שמטרתם הינה לשאת בעומסים. כעיקרון אסור להרוס שום קיר לפני התייעצות מקדימה עם קונסטרוקטור, גם אם מדובר על קיר פנימי. ישנם קירות אשר משמשים למחיצות בלבד כך שניתן יהיה להרוס אותם מבלי שהעמודים וחגורות הבטון תיהרסנה.
     
    ישנם מקרים, אשר בהם יש לשבור חצאי קירות, במקרים אלה, יש להשתמש עם משחזת דיסק בטון בכדי לסמן את הגובה המתאים לשבירת חצי הקיר. ניתן להשתמש בכלים ייעודים עבור שבירת קירות כמו: פטיש 5 ק"ג, משחזת 9 אינצ', פטישון ואזמל.
     
     

    קונסטרוקטור - שירותי הנדסה וביקורת לקויי בנייה

     
     

    קלינגר שירותי קונסטרוקטור, שירותי הנדסה וביקורת ליקויי בנייה

    תכנון ליווי ופיקוח הנדסי
     צוות משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מונה מהנדסים מומחים, בעלי ניסיון רב, הבאים מרקע מקצועי שכולל תכנון, פיקוח וניהול פרויקטים עבור קבלני בניין וחברות בנייה בכל הארץ. מהנדסי החברה הינם בעלי ניסיון מצטבר של מאות בדיקות ועבודות פיקוח בשטחים ציבוריים, דירות פרטיות, רכוש משותף במבני מגורים, בנייני משרדים ומבני ציבור ותעשייה בכל רחבי הארץ.

    שירותים בתחום ביקורת ליקויי בנייה

    המהנדסים בצוות הליווי והפיקוח בחברה עברו הכשרות בתחום ביקורת ליקויי הבנייה, והינם מוכרים כעדים מומחים על ידי בתי המשפט. בתחום זה, המשרד מבצע את השירותים הבאים:

     

    • תכנון הנדסי
    • חישובים סטטיים
    • פיקוח על שיפוצים
    • פיקוח צמוד על תהליך הבנייה
    • ליווי פרויקטים
    • פיקוח ואחריות מהנדס בשטח
    • חישוב כמויות
    • אומדני ביצוע ופרטי ביצוע
    • אישור על ביצוע תיקונים למבנים מסוכנים
    • ליווי, אפיון ופיקוח על פרויקטים של שדרוג מבנים לרעידות אדמה על פי תמ"א 38
    • אישורי יציבות למבנים
    • חוות דעת ועד מומחה לבתי משפט
    שירותים מתחום ההנדסה 
    • פרצלציה ורישומי פרצלציה
    • איחוד וחלוקה של מגרשים
    • סימוני בניינים
    • מדידת מבנים
    • חלוקת מגרשים
    • תוכניות למודד המחוזי
    • חוות דעת לבתי משפט
    • היטל השבחה
    • אגרות שילוט
    • דמי היוון
    • כופר חניה
    • מפות טופוגרפיות
    • הכנת תוכניות רקע לתב"ע
    • חישובי שטחים לצורכי מיסוי
    • תכניות לצורכי רישום בטאבו
    • תשריטים לבתים משותפים
    • חתכים ותוכניות לצורך תכנון מחדש של מבנים קיימים
    • הכנת בקשות, הגשה, ליווי אדריכלי מול הרשויות
    דרג את התוכן:
     0 תגובות   יום שלישי, 26/6/18, 12:33

     מדריך אודות עבודות הפטורות מהיתר בנייה

     מדריך זה מפרט את סוגי העבודות והמבנים הפטורים מהיתר בנייה, על פי תקנות התכנון והבנייה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר), התשע"ד – 2014.

     1. רקע

     מדריך אודות עבודות הפטורות מהיתר בנייה

     מדריך זה מפרט את סוגי העבודות והמבנים הפטורים מהיתר בנייה, על פי תקנות התכנון והבנייה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר), התשע"ד – 2014.

     2. תנאים כלליים

      

     קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
     מומחים בדיווח על עבודה פטורה מהיתר,
     חוות דעת לבתי המשפט.
     השירות בפריסה כלל ארצית
     טל': 03-6990132

     פקס: 6990134 - 03
     נייד- בן קלינגר 0523-888813
     www.klinger.co.il
     דרג את התוכן:
      0 תגובות   יום שני, 25/6/18, 21:05
      להלן מפורטות הנחיות ייחודיות לסוגים של בתי עסק. הנחיות אלו הן בנוסף למפרטים האחידים לפי גורמי הרישוי.
       

      הנחיות מיוחדות לרישוי בתי אוכל (פריט מס' 4.2 בצו רישוי עסקים)

      בתי אוכל עוסקים בהכנת מזון ובהגשתו לסועדים.
      העיסוק במזון דורש טיפול רגיש, שכן טיפול שלא כהלכה עלול לגרום פגיעה קשה בלקוחות ונזק בריאותי, כגון מחלות מעיים והרעלות מזון.
      נושא התברואה מחייב לימוד וידע מעמיק שלעתים חסר לעוסקים בתחום ההזנה.
      מטרת הוראות אלה להגביר את המודעות, להרחיב את הידע של העוסקים במלאכה ולשמש מדריך בסיסי למבקשים להקים ולנהל בית אוכל.

       

      התו הירוק למסעדות, בתי קפה ופאבים

      הצטרפו לתכנית התו הירוק וקבלו ייעוץ והכוונה מקצועית אודות הקמת עסק ירוק וחסכוני- בחירה של מוצרים חסכוניים בחשמל ובמים, תכנון נכון של תשתיות המיזוג והקירור, יצירת סביבה בריאה לעובדים וללקוחות ועוד.
       

      הנחיות מיוחדות לרישוי מועדונים וברים (פריט מס' 4.8, או פריט מס' 7.7ו' בצו רישוי עסקים)

      בטרם חתימת חוזה שכירות למועדון או בר, חשוב לדעת שישנם מאפיינים מיוחדים המחייבים הערכות מיוחדת כבר בשלב בחירת מקום העסק:

      כל המידע מחכה לכם במדריך לרישוי מועדונים וברים

       

      הנחיות מיוחדות לרישוי בתי מלון (פריט מס' מס' 7.1א' בצו רישוי עסקים)

      תכנון המתקנים הפיזיים של בתי מלון לסוגיהם, מחייב עמידה בתקנים ובדרישות של משרד התיירות. בטרם הקמתם, חשוב מאד לעיין בדרישות אלו ומומלץ לפנות למשרד התיירות לקבלת מידע והנחיות.

      שים לב קיימת הגבלת פתיחת בתי מלון במרכז תל אביב ובמתחם יפו העתיקה ראה פירוט בדף מדיניות או תב"ע:

       

      הנחיות מיוחדות לעסקים לטיפול שאינו רפואי בגוף האדם (פריט מס' 1.4 בצו רישוי עסקים)

      טיפול בגוף האדם הוא עיסוק המחייב לימוד וידע מעמיק, החייב להיעשות תוך שמירה על בריאות המטופל והמטפל.

      טיפול שאינו כהלכה עלול לגרום להעברת מחלות בין מטופל למטופל או בין מטפל ומטופל. אי הקפדה על כללי ההיגיינה עלולה לגרום העברת נגיפים קטלניים וחיידקים הגורמים מחלות קשות, כגון איידס, צהבת, מחלות עור וזיהומים.

      מאחר שלעיתים משך הזמן מההדבקה להתפרצות המחלה הוא ארוך, הלקוחות ובעלי העסק לא מקשרים בין הסיבה לתוצאה.

      מטרת הוראות אלה להגביר את המודעות, להרחיב את הידע של העוסקים במלאכה ולשמש מדריך בסיסי למבקשים להקים ולנהל עסק לטיפול שאינו רפואי בגוף האדם.

       
       

      הנחיות מיוחדות לפתיחת קייטנות ומחנות נוער (פריט מס' 7.8 א' וב' בצו רישוי עסקים)

      קייטנה שיש בה לפחות 11 ילדים בגילאי 3 עד 17 וימי הקייטנה מעל יומיים חייבת ברישיון. 
      בצו רישוי עסקים "פטור מחובת רישוי לקייטנות, מאי 2012" מפורטים סוגי קייטנות הפטורות מרישיון לניהול עסק. במפרט האחיד תוכלו למצוא מידע אודות גורמי הרישוי, הטפסים הנדרשים, הנחיות ועוד.

       

      הנחיות מיוחדות לרישוי ולעיצוב חניונים (פריט מס' 8.6ב' בצו רישוי עסקים)

      רשות הרישוי והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה התקינו הנחיות מיוחדות לתכנון ולעיצוב חניונים. כאן ניתן למצוא הנחיות אלו, בנוסף לדרישות גורמים נוספים.

       

      הנחיות מיוחדות לפתיחת תחנת מוניות (פריט מס 8.4ג' בצו רישוי עסקים)

      תקנות התעבורה מבחינות בין רישיון לנסיעה מיוחדת (ספיישל) לבין רישיון לנסיעות שירות (נסיעה במוניות בקו שירות) וכן קובעות כללים לגבי רישיונות שירות (רישיון להפעלת קו שירות).
      בקשה לרישיון לניהול עסק תוגש באגף רישוי עסקים.
      לצורך רישוי העסק מבחינים בין שני סוגי תחנת מוניות:

      1. "תחנה מוניות ראשית" עם משרד ומוקד הפעלה.
      2. "תחנת מוניות על עמוד" הכוללת רק עמוד חניה ומקומות חניה על הכביש. יודגש: תחנת עמוד יכולה להיות רק חלק מתחנה ראשית בעלת משרד ולא תחנה עצמאית.
       

      רישיון לניהול מוסך (פריט מס' 8.9 בצו רישוי עסקים)

      לקבלת רישיון למוסך מכל סוג שהוא צריך להקדים ולהוציא רישיון לניהול מוסך מאת משרד התחבורה 
      מפרט אחיד ממשלתי למוסך

      לפרטי קשר - ראה "גורמי רישוי - בעלי תפקידים"

       

      מפעל לייצור מזון (פריט מס' 4.6א' בצו רישוי עסקים)

      לקבלת רישיון עסק למפעל לייצור מזון צריך להקדים ולהוציא רישיון יצרן מזון מאת משרד הבריאות - שירות המזון

       

       

      היתר רעלים

      בתי עסק שעיסוקם מחייב החזקת רעלים וחומרים מסוכנים חייבים בהוצאת היתר רעלים מאת המשרד לאיכות הסביבה או הרשות לאיכות הסביבה. ההיתר ניתן לתקופה של שנה, ויש לחדשו מדי שנה.

      לפרטי קשר - ראה "גורמי רישוי - בעלי תפקידים"

      קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
       
      השירות בפריסה כלל ארצית
      טל': 03-6990132

      פקס: 6990134 - 03
      נייד- בן קלינגר 0523-888813
      www.klinger.co.il
      דרג את התוכן:
       0 תגובות   יום שני, 25/6/18, 20:45

       ​בקשה לאישור משרד הבריאות עבור רישיון עסק

       תיאור השירות

       אודות


       הרשות המקומית מנפקת רישיונות עסק לעסקים שונים בתחומה. בהתאם לצו רישוי עסקים, נדרש אישור משרד הבריאות לעסקים להם קשר לבריאות הציבור כדוגמת: בריכות שחיה, מסעדות, מרכולים, גני אירועים, בתי מלון, מקוואות, מתקני טיפול בשפכים, מתקני טיפול במי שתיה ועוד.
       אישור ממשרד הבריאות לשם רישיון עסק ניתן על-פי בקשה של הרשות המקומית שבתחומה נמצא העסק. בסמכות הרשות המקומית להנפיק את הרישיון בהתחשב בנותני אישור נוספים (זאת בהתאם לצו).

       התהליך


       1. הגשת בקשה לרשות המקומית לפתיחת עסק בהתאם לחוק ולתקנות.
       2. הגשת בקשה לאישור – הרשות המקומית פונה ללשכת הבריאות עם המסמכים הרלוונטיים 
       3. בחינת הבקשה – גורמי המקצוע במשרד הבריאות בוחנים את המסמכים ואת המצב התברואי של העסק וינתנו אחד מן הארבעה:
       • אישור – במידה שהעסק עמד בתקנות הנדרשות, לפי סוג העסק.
       • אישור בתנאים מוקדמים – תנאים שיש לבצעם לפני שהרשות המקומית תנפיק את הרישיון. 
       • אישור בתנאים – תנאים שיש למלא על-פי לוחות זמנים שניתנו לכל תנאי. האישור מאפשר לרשות המקומית להנפיק רישיון אבל בכפוף לביצוע התנאים (לאחר קבלת הרישיון). 
       • סירוב – בהתאם לבדיקות שנערכו, העסק לא עומד בדרישות התקנות ולכן ניתן סירוב עם פירוט הליקויים. הסירוב מועבר לרשות המקומית עם העתק לבעל העסק המיועד.
       4. הגשת בקשה חדשה למשרד הבריאות – במידה שהליקויים ניתנים לתיקון ואינם שייכים לשינויים מהותיים במבנה הפיזי של העסק המיועד, ניתן להודיע למשרד הבריאות ולרשות המקומית על תיקון הליקויים ולבקש בדיקה מחדש. במידה שהליקויים שפורטו מצריכים שינויים במבנה, יש להגיש בקשה חדשה לרשות המקומית.

        

       פרטי השירות

       מקום קבלת השירות

       ​המחלקה לבריאות הסביבה בלשכות הבריאות באיזור העסק המיועד (במחוזות המרכז והצפון יש לפנות ללשכות בנפות) 
       טלפון: 5400* 08-6241010

       משך הטיפול בבקשה


       הנפקת חוות דעת תיעשה תוך 30 יום מהגשת הבקשהאו מיום הגשת המסמכים הנוספים (במידה שנדרשו) ובמקרים מסויימים תוך 60 יום.

       תשלום אגרה

       הגשת בקשה לאישור משרד הבריאות עבור רישיון עסק אינה כרוכה בתשלום אגרה.
       קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
        
       השירות בפריסה כלל ארצית
       טל': 03-6990132

       פקס: 6990134 - 03
       נייד- בן קלינגר 0523-888813
       www.klinger.co.il
       דרג את התוכן:
        0 תגובות   יום שבת, 23/6/18, 13:09

        לאחרונה מחמירים מאוד הרשויות ובתי המשפט עם בניה ללא היתר. צוי הריסה מוצאים בהמונהם וברובם מסתימים בהריסה עצמית או הריסה ע"י הרשות תוך כדי נזקים והוצאות רבות לבעל הנכס.

         

        עם קבלת צו ההריסה חיבים לשקול הת המהלך הבא. כדאי לפנות למומחה אלינו בעוד מועד!

        לנו הנסיון לסייע לך במקרה וקבלת צו הריסה מנהלי או צו הריסה שיפוטי.

        כן במישור התכנוני והמשפטי.

         

         

        קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
         
        השירות בפריסה כלל ארצית
        טל': 03-6990132

        פקס: 6990134 - 03
        נייד- בן קלינגר 0523-888813
        www.klinger.co.il

         

        קלינגר דוגמא לביטול צו הריסה:

         

        בע"א
        בית משפט השלום פתח תקווה

        63054-05-16
        13/11/2016

        בפני השופט:
        נחום שטרנליכט 

        - נגד -המבקשים:
        1. מחאמד אבו זאיד
        2. זיאד אלסיד עלא תלאווי

        עו"ד עלא תלאוויהמשיבה:
        הועדה המחוזית לתכנון ובניה - מחוז מרכז עפרה אורנשטיין
        עו"ד עפרה אורנשטייןהחלטה

         

         

           
        1. מבוא

        מונחת בפני בקשת המבקשים לביטולו של צו הריסה מנהלי, אשר הוצא ע"י יו"ר המשיבה ביום 25.5.16 (להלן- צו ההריסה). צו ההריסה הוצא ביחס לבנייה במקרקעין הידועים כחלקה 63 בגוש 8867, והנמצאים בכפר קאסם (להלן – המקרקעין).

         

        המבקשים הם בעלי הזכויות במקרקעין. לטענת המבקשים, כאשר רכשו את הזכויות במקרקעין, היה שם משטח מביטון. המבקשים הקימו על משטח ביטון זה סככה (להלן – הסככה). הקמת הסככה הסתיימה בחודש מרץ 2016. ביום 25.5.16 הוצא צו ההריסה ביחס לבניה זו. צו ההריסה הוצא ע"י יו"ר המשיבה, לאחר שיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה נמנע מהוצאת צו שכזה.

         

        לטענת המבקשים, במתן צו ההריסה נפלו מספר פגמים, שבגינם יש לבטל את צו ההריסה, כפי שיפורט להלן:

         

        א.        בניית הסככה הסתיימה למעלה משישים יום לפני מתן צו ההריסה. לפיכך לא ניתן היה להוציא את צו ההריסה;

         

        ב.         צו ההריסה אינו נחוץ לצורך מניעת עובדה מוגמרת, מאחר שבניית הסככה הסתיימה והסככה מוכנה לאיכלוס;

         

        ג.         קיים פגם בהפעלת הסמכות המנהלית ע"י המשיבה, וזאת מחמת שיקולי צדק;

         

        ד.         נימוקים נוספים שיפורטו בהמשך.

         

        1. פירוט טענות המבקשים

        2.1 בניית המבנה הושלמה זה מכבר

        לטענת המבקשים, בניית הסככה הושלמה למעלה מששים יום לפני שהוצא צו ההריסה.

         

        כיום יש לפרש את הוראות החוק בכל הנוגע למועד סיום בנייתו של מבנה כמועד סיום בניית השלד של אותו מבנה. ממועד סיום בניית השלד יש לראות את אותו מבנה כמבנה שבנייתו הסתיימה, "דבר שמשמיט את הקרקע מהוצאת צו הריסה מנהלי". פרשנות זו מתיישבת עם תכלית החקיקה בכל הנוגע להוצאת צווי הריסה מנהליים, אשר נועדו להפסקתן של עבודות בניה, כאשר אלו מצויות בתחילתן. פרשנות אחרת תחטיא את תכלית החקיקה. הדברים מתבקשים לנוכח הוראות חוק התכנון והבניה (תיקון מס' 101), תשע"ד-2014 (להלן – תיקון 101), שבמסגרתו ניתן פטור מקבלת היתר לביצוען של "עבודות רבות שבעבר היו מחייבים היתר".

         

        2.2 צו הריסה מנהלי נועד למניעת עובדה מוגמרת

        צו הריסה מנהלי נועד למניעת יצירת עובדה מוגמרת. במקרה דנן הסתיימה בניית הסככה, ועל כן שוב לא קיים הטעם של מניעת יצירת עובדה מוגמרת. לכן אין במתן צו ההריסה כדי להשיג את התכלית לשמה נועדה הסמכות למתן צווי הריסה מנהליים.

         

        בהקשר זה נטען על ידי המבקשים, כי לאחר מתן צו ההריסה לא בוצעו עבודות נוספות במקום.

         

        2.3 שיקולי צדק

        על הרשות היה להפעיל את סמכותה בהוצאת צו ההריסה המנהלי, אם בכלל, בעת שהחל ביצוע עבודות הבניה ולא להמתין עד לסיום העבודות ורק אז להוציא את הצו.

         

        בטרם הוצא צו ההריסה היה מקום לקיים שימוע למבקשים. אילו אכן היה מתקיים שימוע, היו העובדות מתבררות לאשורן, וצו ההריסה לא היה מוצא. זכות הטיעון קיימת גם במקום בו היא לא נקבעה מפורשות בחיקוק. אי קיומו של שימוע עובר להוצאתו של צו ההריסה מהווה פגיעה קשה בזכות יסוד של המבקשים. הדבר מלמד על התנהלות חסרת תום לב של המשיבה.

         

        המשיבה פועלת במקרה זו תוך ביצוע אכיפה בררנית וסלקטיבית בכל הנוגע לעבירות בניה באזור. קיימים באזור מאות מבנים, אשר נבנו ללא היתר, ומשמשים לשימושים מסחריים שונים. לא ברור מדוע בחרה המשיבה לפעול דווקא נגד המבקשים. טענות אלו בדבר אכיפה בררנית רלוונטיות גם במקרה זה, למרות שכאן מדובר בהפעלת סמכות מנהלית.

         

        הוצאת צו הריסה מנהלי היא בבחינת חריג, שיש לעשות בו שימוש רק כאשר מדובר בבניה הגורמת נזק ממשי לציבור. על הרשות בהוציאה צו הריסה מנהלי להפעיל סמכות זו באופן מידתי.

         

        2.4 הפעלת הסמכות ע"י יו"ר הוועדה המחוזית

        המקרקעין מצויים במרחב התכנון של הוועדה המקומית לתכנון ובניה "קסם". לפיכך בטרם הוצא צו ההריסה היה על יו"ר המשיבה לפנות ליו"ר הוועדה המקומית בדרישה להוצאת צו הריסה. ככל שיו"ר הוועדה המקומית לא היה ממלא אחר דרישה זו היה רשאי יו"ר המשיבה להוציא את צו ההריסה.

         

        לא ברור, מדוע יו"ר הוועדה המקומית לא הוציא צו הריסה. יש לבדוק זאת.

         

        1. טענות המשיבה

        הסככה בנויה במקרקעין, שייעודם התכנוני הוא לשימוש חקלאי.

         

        ביום 19.4.16 בעת עריכת בדיקה למתן הרשאת חשמל למבנים מסוימים גילה מפקח של היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובניה מבנה, הכולל גג אסכורית ורצפת ביטון בשטח כולל של 1,170 מ"ר במקרקעין. המדובר בסככה, שביחס אליה הוצא צו ההריסה. הסככה נבנתה ללא היתר, כאשר בתוכה הושאר על כנו מחסן לכלים חקלאיים בשטח של 20 מ"ר, שלגביו ניתן היתר בינואר 2013.

         

        בעת שהמפקח ביקר במקום טרם הושלמה בניית הסככה, הקיר הדרומי טרם הושלם ולא הותקנה בו דלת. בתוך הסככה לא הסתיימו עבודות הבניה וחומרי בניה היו מפוזרים על הרצפה.

         

        ביום 21.4.16 הוצא צו הפסקה מנהלי, שהופר. בניית הקיר הדרומי של הסככה הושלמה והותקנה בה דלת לאחר הוצאת צו ההפסקה המנהלי.

         

        ביום 18.5.16 נשלחו ע"י המשיבה הוראות ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה "קסם" להוציא בתוך 7 ימים צו הריסה מנהלי ביחס לסככה. ביום 22.5.16 השיב יו"ר הוועדה המקומית, כי התיק מצוי בטיפול המשיבה, ולכן טוב שימשיך להיות מטופל כך. ביום 25.5.16 הודיע ראש עיריית כפר-קאסם על התנגדותו להריסה. בנסיבות אלו פעל יו"ר המשיבה, והוציא את צו ההריסה ביום 25.5.16.

         

        צו ההריסה הודבק ע"י המפקח על הסככה ביום 26.5.16. גם אז הבחין המפקח, שעבודות הבניה בסככה טרם הושלמו, והסככה טרם אוכלסה.

         

        למבקש 1 אין כל זיקה משפטית לסככה. הבעלים של המקרקעין היה ג'אבר עלי אבו ג'אבר, הוא מכר אותם בשנת 2013 למבקש 2 ולאדם נוסף.

         

        המשיבה נקטה בכל הפעולות החוקיות הדרושות בטרם הוצא צו ההריסה.

         

        בהתאם להוראות סעיף 238א(ח) לחוק התכנון והבניה, תשכ"ה-1965 (להלן – החוק), לא יבטל בית המשפט צו הריסה מנהלי, אלא אם התברר שהבניה ביחס אליה הוצא הצו בוצעה כדין או שהצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת. אין חולק שהסככה נבנתה ללא היתר. אין חולק, כי מדובר בבניה טרייה המצויה בראשיתה. אין חולק, כי הסככה טרם אוכלסה, וצו ההריסה נחוץ לשם מניעת השלמת הבניה והאיכלוס ויצירת עובדה מוגמרת.

         

        העילות לביטול צו הריסה מנהלי הינן עילות מצומצמות וצרות בהיקפן. במקרה דנן לא התקיימו עילות אלו. בניית הסככה לא הסתיימה בעת מתן צו ההריסה. הבניה אינה תואמת היתר בניה כלשהו.

         

        לא היתה כל חובה לעריכת שימוע כלשהו בטרם הוצאת צו ההריסה. קיומו של שימוע בטרם מתן צו הריסה מנהלי סותרת את תכלית החקיקה בכל הנוגע למתן צווים שכאלו, אשר נועדו לשמש ככלי מהיר ויעיל להתמודדות עם פורעי חוק.

         

        פעילות הרשות באמצעות צו ההריסה נגד הסככה בשונה ממבנים בלתי חוקיים אחרים באזור נבעה מכך שבניית הסככה התגלתה בטרם הושלמה.

         

        1. דיון והכרעה

        בסעיף 238א(א) לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן – החוק), הוסמכה המשיבה להוציא צו הריסה מנהלי, וכך נקבע שם:

         

        "הוקם בנין חורג, לרבות ללא היתר או בסטיה מהיתר או מתכנית, או הוחל בהקמתו של בנין כאמור, רשאי יושב ראש הועדה המקומית לצוות בכתב שהבנין, או אותו חלק ממנו שהוקם או הוחל בהקמתו ללא היתר או בסטיה מהיתר או מתכנית, ייהרס, יפורק או יסולק, ובלבד שהוגש לו תצהיר חתום ביד מהנדס הועדה המקומית או מהנדס הרשות המקומית או מהנדס אחר או אדריכל, שאחד מהם הסמיכו לכך המציין כי –

        (1)        לפי ידיעתו הוקם הבנין ללא היתר או שהבנין חורג ובמה הוא חורג;

        (2)        לפי ידיעתו לא נסתיימה הקמת הבנין או שנסתיימה לא יותר משישים ימים לפני יום הגשת התצהיר;

        (3)        ביום הגשת התצהיר, אין הבנין שלגביו מבוקש הצו מאוכלס או שהוא מאוכלס תקופה שאינה עולה על שלושים ימים".

         

        בסעיף 238א(ח) לחוק נקבע:

         

        "לא יבטל בית המשפט צו הריסה מינהלי אלא אם הוכח לו שהבניה שבגללה ניתן הצו בוצעה כדין או שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת".

         

        כאמור לעיל, עיקר טענתם של המבקשים נוגעת לעילה השנייה, הקבועה בסעיף 238א(ח) הנ"ל והיא כי צו ההריסה אינו דרוש למניעת עובדה מוגמרת (סעיף 11 לבקשה). טענה מרכזית נוספת של המבקשים היא, כי בניית הסככה הסתיימה במהלך חודש מרץ 2016 (סעיף 5 לבקשה) ולמעלה מ-60 ימים בטרם ניתן צו ההריסה (סעיף 15 לבקשה). הנטל להוכחת הטענות, כי הבניה הושלמה למעלה מ-60 יום לפני הגשת התצהיר, שמכוחו ניתן צו ההריסה המנהלי, וכי צו ההריסה איננו דרוש למניעת עובדה מוגמרת, מוטל – כפי שנקבע בפסיקה – על המבקשים את ביטולו של הצו. בעניין זה ראה האמור ברע"פ 8720/09, אבו רנה נ' יו"ר הועדה המקומית חיפה, ניתן ביום 1.11.09:

         

        "ברי, איפוא, כי הטוען לפגם בהוצאת צו ההריסה המנהלי, עליו הנטל להוכיח את הפגם בצו. במקרה שבפנינו, המערער לא הוכיח, כי הבנייה שבגינה הוצא צו ההריסה נבנתה כדין או כי ביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת".

         

        בעניינינו, המבקשים לא צרפו בתחילה כל ראיה שהיה בה כדי לשפוך אור על מועד סיום הבניה. ביום 11.7.16, ולאחר מועד הדיון בתיק, שבמסגרתו נפרסו בפני ראיות הצדדים, הגישו המבקשים "בקשה להוספת ראיה נוספת". במסגרת בקשה זו צרפו המבקשים אישור מחברת עדי מרום הנדסה בע"מ – מי שהיתה החברה הקבלנית,  שבנתה את המבנה (להלן – הקבלן) – ובאישור זה נכתב, כי מועד סיום העבודות היה ביום 27.2.16 (להלן – אישור הקבלן). המשיבה, הסכימה לקבל את המסמכים, גם כראיה לתוכנם. בהודעת המשיבה מיום 28.8.16 נאמר: "המשיבה מסכימה להגשת המסמכים ...". בבקשה, שהגישה המשיבה ביום 5.9.16, נאמר ע"י המשיבה: "הח"מ הסכימה להגשת המסמכים ולכך שישמשו ראיה לתוכנם ...". המשיבה הודיעה על ויתורה על קיומו של דיון בעניינן של הראיות הנוספות. המשיבה ויתרה על חקירת  עורך אישור הקבלן אודות האמור באותו אישור. ממילא לא נפרך ולא נסתר האמור באישור הקבלן, ויש לקבל את האמור שם, כי הבנייה הסתיימה ביום 27.2.16, כעובדה מוכחת.

         

        המבקשים עמדו, איפוא, בנטל המוטל עליהם, והוכיחו, כי בניית הסככה הסתיימה למעלה מ-60 יום לפני מתן התצהיר, שמכוחו הוצא צו ההריסה המנהלי.  התצהיר ניתן ביום 2.5.16, בעוד שהבניה הסתיימה 65 יום לפני כן, ביום 27.2.16. במצב דברים זה נפל פגם במתן צו ההריסה המנהלי, ויש להורות על ביטולו.

         

        אמנם הוצג ע"י המבקשים מסמך נוסף מטעם הקבלן. המדובר במסמך מיום 7.7.16, ובו מצויין:

         

        "אנו מאשרים בזאת שהדלת פורקה ממקומה עקב אי תקינות נישלחה (כך במקור – נ"ש) לתיקון וחזרה להתקנה בתאריך 29/4/16".

         

        נראה שאין באישור נוסף זה כדי לגרוע מהאמור באישור הקבלן בדבר מועד סיום בניית הסככה. הורדת דלת לצורך תיקון איננה מצביעה על אי השלמת בנייתו של המבנה.

         

        יצויין, כי המשיבה טוענת, שאישור הקבלן, שהוצג ע"י המבקשים, "לא מעלה ולא מוריד", שכן גם ביום 26.5.16 – מועד הדבקת הצו במקרקעין - נראו במבנה חומרי בנין וכלי עבודה, וברור מהתמונות, שעבודות הבניה עדיין לא הסתיימו (ראה סעיף 5 ל"תגובת המשיבה לבקשה מס' 7" מיום 11.7.16). יש לדחות טענות המשיבה בעניין זה.  עיון בתמונות שהציגה המאשימה  (מוצגים מש/1 ו-מש/2), מלמד כי המבנה עומד על תילו ונראה כי בנייתו הושלמה.

         

        בפסיקה נקבע, כי המועד לסיום הקמת מבנה הוא בסיום השלבים, שמאפשרים אכלוס המבנה באופן סביר כמקובל. בעניין זה ראה האמור בר"ע 1/84, דוויק נ' הועדה המקומית לתכנון ובניה ירושלים, פד"י לח(1) 494, 496:

         

        "הפירוש שיש לתת לסיום בניה לפי סעיף 238א(ח) לחוק - הוא סיום כל השלבים של הבניה שיאפשרו את האיכלוס כמקובל על ידי בני אדם. לא ייתכן לומר על מבנה כי גמור הוא אם עדיין יש בו ערימות של חומר בניה, פתחים חשופים והקירות ללא כוחלה (כך במקור – נ"ש) וממראה עיני ראיתי שאלמלא צו הפסקת עבודת בנין ביום 29.11.83 לגבי אותו מבנה - ייתכן שהמבנה היה נראה היום אחרת - גמור ואולי מושלם. לכך בדיוק כוון המחוקק בהפסקה בנייה בעודה באיבה על ידי צו הריסה המינהלי".

         

        ולענייננו, אמנם, בחלק מהתמונות שהוצגו ע"י המאשימה נראים מספר לוחות מעץ ומעט פסולת ברצפת המבנה. אולם, אין בכך כדי ללמד, כי בניית המבנה טרם הושלמה. לדידי, לכלוך על רצפת הביטון לא מלמד על אי השלמת הבנייה. זאת במיוחד, בשים לב לעובדה, כי אין המדובר במבנה, המיועד למגורים. מדובר בהאנגר לשימוש מסחרי או חקלאי. ממילא ניתן לצפות, כי רצפת המבנה לא תהייה ממורקת מניקיון, וקיומן של שאריות חומרי בניין אין בה כדי לגרוע מאפשרות איכלוס הסככה.


        משמצאנו, כי נפל פגם במתן צו ההריסה, וכי יש להורות על ביטולו, התייתר הצורך לדון ביתר טענות הצדדים.

         

        5.סיכום

        הבקשה מתקבלת.

         

        צו ההריסה שניתן ביום 25.5.16 מבוטל בזאת.

         

        ניתנה היום, י"ב חשוון תשע"ז, 13 נובמבר 2016, בהעדר הצדדים.

         

         

        השירות בפריסה כלל ארצית
        טל': 03-6990132

        פקס: 6990134 - 03
        נייד- בן קלינגר 0523-888813
        www.klinger.co.il
        דרג את התוכן:
         0 תגובות   יום שבת, 23/6/18, 12:56

         צריך אישור לטאבו לרשום משכנתא? להעברת זכויות?


         אם יש לך חריגות בניה ו/או אי התאמות להיתר מומלץ לפנות למומחה בתחום!

          

         תעודה לרשם המקרקעין לרישום משכנתא

          

         קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
          
         השירות בפריסה כלל ארצית
         טל': 03-6990132

         פקס: 6990134 - 03
         נייד- בן קלינגר 0523-888813
         www.klinger.co.il

          
         מיוני 2016 אפשר להגיש בקשה לתעודה לרשם המקרקעין רק בפנייה מקוונת, בפקס או בדואר אלקטרוני.
         לקבלת מידע ומסמכים המותאמים לפנייתך, יש להיכנס לקישור הבא:
          
         '' 
          

         על פי סעיף 324 לפקודת העיריות, רישום משכנתא בלשכת רישום מקרקעין (טאבו), מותנה בהצגת תעודה מהעירייה המופנית לרשם המקרקעין, ולפיה שולמו במלואם כל חובות הארנונה המגיעים לעירייה מאת בעל הנכס ביחס לנכס. 
         לפיכך, על בעל נכס המבקש או המסכים (לבקשת הרוכש) למשכן או לשעבד את הנכס שבבעלותו, להציג לרשם המקרקעין תעודה מהעירייה, כתנאי לרישום המשכנתא. התעודה מעידה על העדר חובות ארנונה בלבד של בעל הנכס ביחס לנכס עד מועד תוקף התעודה.
         זכאות לתעודה לרישום משכנתא הינה של בעל הנכס או מיופה כוחו בלבד.

         על מנת שנוכל להפיק תעודה זו, עלייך להגיש מסמכים כמפורט מטה ולשלם את אגרת התעודה. לאחר מכן נבדוק כי כל התשלומים בגין ארנונה וכן מים וביוב (עד 31/12/2009), סולקו במלואם.

         תוקף התעודה - עד שנה ממועד אישור הבקשה בתנאי ששולמו מלוא תשלומי הארנונה המגיעים לעירייה מאת בעל הנכס, כהגדרתו בפקודות העיריות, בגין הנכס לתקופה זו.

          

         הגשת הבקשה ואופן קבלת התעודה

         תהליך הנפקת התעודה לרשם המקרקעין (טאבו) לרישום משכנתא נעשה באגף הגבייה - מוקד טאבו והחזרים, בהגשת בקשה בפנייה מקוונת, פקס או דואר אלקטרוני- ראה פרטי קשר המופיעים בהמשך. 

         קבלת התעודה כרוכה בתשלום אגרה בסכום של 60.3 ש"ח (נכון לינואר 2018).
         הטיפול בבקשה כ- 2 ימי עבודה מיום הגשת הבקשה בצירוף כל המסמכים ולאחר תשלום האגרה.

         לאחר אישור הפקת התעודה, התעודה תשלח באמצעות דואר אלקטרוני או דואר, בהתאם לבקשתך.
         שימו לב: לאחר בדיקת הבקשה והמסמכים הנדרשים, מגיש הבקשה עשוי להתבקש להשלים מסמכים נוספים ע"י נציג בטאבו, בהתאם לצורך.

          

         אופן הגשת הבקשה

         יש למלא טופס בקשה לקבלת תעודה לרשם המקרקעין לרישום משכנתא ולרשום את מספר חשבון הלקוח (ארנונה). 
          כמו כן, יש לצרף את המסמכים הנדרשים:

         • תצלום נסח רישום עדכני מלשכת המקרקעין (טאבו) על שם המבקש. אם הנכס אינו רשום בטאבו, יש להציג בנוסף אישור זכויות מהחברה המשכנת.
         • צילום תעודה מזהה של בעל הנכס - תעודת זהות/ רישיון נהיגה/ דרכון בתוקף
         • תאגיד (חברה/ עמותה/ שותפות) - צילום תעודת ההתאגדות ואישור עו"ד/ רו"ח כי המבקש רשאי לחייב את התאגיד.
         • במקרה של מיופה כוח- ייפוי כוח מבעל הנכס וצילום תעודה מזהה (תעודת זהות/ רישיון נהיגה/ דרכון ישראלי) של מיופה הכוח.


         חשוב למלא את טופס הבקשה בקפידה, לציין שם מלא, כתובת מדויקת למשלוח התעודה (דואר אלקטרוני/ דואר), מספר טלפון נייד ליצירת קשר ומספר חשבון לקוח (ארנונה).

          

         קבלת תשובה על מצב חובות הארנונה

         כ- 2 ימי עבודה מיום הגשת הבקשה בצירוף המסמכים ולאחר תשלום האגרה יימסר עדכון בטלפון על מצב חובות הארנונה, או יישלח בדואר מכתב (על פי בחירת מגיש הבקשה). 

         כיצד ניתן לקבל את התעודה אם יש חובות ארנונה? 
         כדי לקבל תעודה לאישור משכנתא יש לשלם את כל החובות על פי הפירוט שנמסר לך:

         • אם נשלחו אליך שוברים, יש לשלמם מיד ולהעביר העתק של השובר ששולם למייל/פקס המופיעים בפרטי הקשר בתחתית הדף 
         • אם לא התקבל שובר, אך נמסר שיש חוב, יש לפנות ליחידה המטפלת (על פי הפירוט בהמשך) להמשך טיפול או לקבלת שובר
         • אם נדרש בירור נוסף, יש לפנות ליחידה המטפלת להמשך טיפול.
         סינון עבור טבלת "פירוט על אופן קבלת המידע על חובות ואופן התשלום"
         פירוט על אופן קבלת המידע על חובות ואופן התשלוםגורם אחראיאופן קבלת מידע על החוב והנפקת שובריםאופן התשלוםאמצעי קשר ארנונה ומים (עד לתאריך 31/12/2009)המידע יימסר בטלפון , וכן במכתב ואליו יצורפו שוברים לתשלום
         תשלום בכרטיס אשראי (עד סכום של 50,000 ש"ח)- לתשלום, אפשר לשלם במוקד הטלפוני או במרכז השירות העירוני באמצעות שובר(מעל 50,000 ₪) אפשר  לשלם בדואר/ בבנק במזומן בלבד.
         3013*
         (שלוחה 1)אגרות ודמי שירותים (שיקים חוזרים וגביות שונות)
         המידע יימסר בטלפון, וכן במכתב ואליו יצורפו שוברים לתשלום
         תשלום בטלפון בכרטיס אשראי, או תשלום בשובר (דואר, בנק)
         3013*
         (שלוחה 8)
          
         לתשומת לבך, לקבלת תעודה לרישום משכנתה לא ניתן לעשות הסדר חובות בפריסת תשלומים.
          

         העתק תעודה לרשם המקרקעין (טאבו) לרישום משכנתא

         מי שרשאי לקבל תעודה עפ"י התנאים שצוינו לעיל, יכול לקבל העתק של התעודה לרשם המקרקעין לרישום משכנתא ללא עלות (נכון לינואר 2018).

          

         הארכת תעודה לרשם המקרקעין (טאבו)

         במקרים בהם התעודה ניתנה לתקופה קצרה משנה, אפשר להאריך את תוקף התעודה עד שנה ממועד אישור הבקשה.
         להארכת תוקף התעודה ניתן למלא טופס בקשה חדש ולציין את מספר הבקשה המקורי. התעודה המחודשת תימסר רק לאחר סילוק כל חובות הארנונה עד תאריך תוקף התעודה המחודשת. 
          
         הארכת תוקף התעודה כרוכה בתשלום אגרה של 50.2 ש''ח (נכון לינואר 2018).
          הסתר תוכן אודות ארנונה - תעודה לרישום משכנתא

           ארנונה - תעודה לרישום משכנתא

         • יצירת קשר

         טלפון:

         3013*

         03-7244444 , שלוחה 1

         מענה טלפוני:

         ימים א'-ד', בשעות 18:00-08:00, יום ה' בשעות 15:00-08:00.

         פקס:

         03-7241993

         הודעות:

         תשלומים (ארנונה, היטל שמירה ואגרת טאבו) עד 50,000 ₪ בכרטיס אשראי באמצעות מוקד ארנונה בירורים, טלפון: 3013*

         כתובת למשלוח דואר:

         עיריית תל אביב-יפו, האגף לגביית ארנונה ומים, אבן גבירול 69, תל-אביב-יפו, 6416201.

         קישורים:

         לפנייה מקוונת

          

          

          

         במקרה וקימות חריגות בניה /צוי הריסה מומלץ לפנות אלינו:

          

         קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
          
         השירות בפריסה כלל ארצית
         טל': 03-6990132

         פקס: 6990134 - 03
         נייד- בן קלינגר 0523-888813
         www.klinger.co.il

         דרג את התוכן:
          0 תגובות   יום שבת, 23/6/18, 12:36

          מבנה מסוכן ?

           
          '' 
           

          היחידה למבנים מסוכנים אחראית לטיפול במבנים מסוכנים ברחבי העיר בהתאם לחוק העזר לתל-אביב-יפו (מבנים מסוכנים) התשס"ב – 2001. מתוקף החוק, מהנדס היחידה למבנים מסוכנים מופקד על בדיקת מבנה שיש חשד לגבי יציבותו, לקביעת מידת מסוכנות ו/או הריסתו.

           


          לבירורים בנושא מבנים מסוכנים או הודעה על חשד לסכנה בטיחותית בבניין, ניתן לפנות ליחידה למבנים מסוכנים באחת מהדרכים הבאות:

          • פניה טלפונית למוקד העירוני (106) / ליחידה לפניות הציבור (במקרים דחופים של התרעה על מבנה מסוכן / מפגע בטיחותי)
          • פניה בכתב ליחידה למבנים מסוכנים באמצעות מילוי טופס מקוון הגשת פנייה למחלקת פיקוח על הבנייה יש למלא את פרטי הטופס, לחתום על הפנייה ולשלוח למחלקת הפיקוח על הבנייה בפקס או בדוא''ל המופיע מטה. 

            
          לאחר קבלת פנייה בדבר חשד למבנה מסוכן, מבצעת היחידה את הפעולות הבאות:

          • ביקורת מהנדסי העירייה במבנה החשוד כמסוכן לציבור הרחב או לדיירים המתגוררים בו.
          • הכרזת מבנה כמסוכן על פי חוק העזר לתל-אביב-יפו ומשלוח הודעה לבעלים לשם ביצוע תיקונים וחיזוקים בטיחותיים בו, הריסת המבנה או חלקים ממנו, או אטימה של מבנה נטוש שמצבו מהווה סכנה לציבור.
          • עריכת ביקורות מעקב בבניין, על מנת להתעדכן במצבו ולוודא כי העבודות הדרושות על פי הודעת העירייה, אכן בוצעו.
          • אכיפת דרישות העירייה לביצוע תיקונים בטיחותיים בבניין, ע"י נקיטת הליכים משפטיים נגד בעליו.

          טלפון:

          03-7247777 שלוחה 2, תת-שלוחה 4

          03-7247340- מרכזת מידע

          03-7247338- מהנדס היחידה

          03-7247339- מהנדס היחידה

          03-7247332- מנהל היחידה

          מענה טלפוני:

          בימים א'-ה' 15:00-08:00

          כתובת דואר אלקטרוני:

          פקס:

          03-7240131

          קבלת קהל:

          בימים: א', ב', ג', ה', בשעות 08:00 - 12:30

          הודעות:

          במקרים דחופים ניתן לפנות ליחדה למבנים מסוכנים דרך מוקד 106.​

          כתובת:

          פילון 5 קומה 2, כניסה D (צהובה) , חדר 217

          דרג את התוכן:
           0 תגובות   יום שבת, 23/6/18, 12:21

           פרוטוקולי ועדות הנדסה

           עוד בנושא

           קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
            
           השירות בפריסה כלל ארצית
           טל': 03-6990132

           פקס: 6990134 - 03
           נייד- בן קלינגר 0523-888813
           www.klinger.co.il

           דרג את התוכן:
            0 תגובות   יום שבת, 23/6/18, 12:17

            הליך רשוי בניה בתל אביב:

             

             

             

            שינויים בשעות קבלת קהל: מחלקת שימור

            ביום חמישי, 28 במרץ 2018, לא תתקיים קבלת קהל במחלקת שימור.
             
             

            הליך רישוי הבנייה כפי שהוגדר בחוק התכנון והבנייה הינו הליך מורכב הדורש הבנה מקצועית. החוק מחייב שהגשת הבקשה להיתר בנייה תוגש ע"י איש מקצוע מוסמך.

             

            ניתן לבדוק ולעקוב אחר סטטוס הטיפול בבקשה באמצעות המערכת המקוונת לבדיקת סטטוס הטיפול בבקשה להיתר בנייה וכן תאריכי אישורים שהתקבלו מגורמים חיצוניים הקשורים להליך הרישוי.
            בנוסף, הבקשות המוגשות החל מתאריך 1.1.2013 נסרקות ועולות לאתר ובאפשרותכם לעיין בהן.

             

            כמו כן, מומלץ לעיין בקובץ ההנחיות ובתנאים הכלליים לתכנון ולביצוע מבנים המאגד את החלטות ומדיניות הועדה המקומית. לרשותך, מערכת הטפסים ונוסחי ההתחייבויות.

            להלן פירוט השלבים בתהליך הרישוי, ההנחיות והאישורים נדרשים.

            שלבי התהליך

            טלפון:

            03-7247777 , שלוחה 2

            03-7247414 - מזכירות מנהל המחלקה

            מענה טלפוני:

            ימים א'- ה' בשעות 15:00 - 08:00

            כתובת דואר אלקטרוני:

            פקס:

            03-7242710

            קבלת קהל:

            בתיאום טלפוני מראש באמצעות המוקד הטלפוני הנדסי.

            כתובת:

            פילון 5 קומת קרקע, כניסה C (אדומה)

             

             

            סיוע בהגשות להתרי בניה :
            קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
             
            השירות בפריסה כלל ארצית
            טל': 03-6990132

            פקס: 6990134 - 03
            נייד- בן קלינגר 0523-888813
            www.klinger.co.il
            דרג את התוכן:
             0 תגובות   יום שבת, 23/6/18, 12:09

             היתר בניה לתוספות ושינויים למגורים בתל אביב

              

             קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי-מומחים ברישוי מקוון
              
             השירות בפריסה כלל ארצית
             טל': 03-6990132

             פקס: 6990134 - 03
             נייד- בן קלינגר 0523-888813
             www.klinger.co.il
              
             '' 
              

             תוספות שונות למבנה קיים או שינויים במבנה. 
             התוספות יכולות להיות מכח תכניות הרחבות במקומות שונים ברחבי העיר, ניצול זכויות בנייה שלא מוצו בהיתרים קודמים או מכוח תכניות או תקנות חדשות שאושרו לאחר הקמת הבניין.

              

             דגשים להגשת בקשה להיתר בכל המהויות במסלול זה:

             • במקרה שקיימות חריגות בנייה, יש להציגם ולכלול את שטחם במסגרת תוספת השטח המבוקש (במידה שנותרו שטחים בלתי מנוצלים), או לסמנם להריסה.
             • הגשת מפת מדידה נדרשת רק במקרה של בנייה הנוגעת לקרקע. כל תוספת ושינויים אחרים פטורים מהגשת מפה.
             • על אף האילוצים, יש להציג פתרונות לעמידה בתקנות בנושא מקומות חניה, אצירת אשפה, בטיחות אש ומיגון.
             • נדרש אישור מהנדס מתכנן השלד בעניין עמידת הבניין הקיים בתקנים ולמסוגלותו לשאת את הבנייה הנוספת (טופס 9),הכולל גם נספח המתייחס לצורך בחיזוק הבניין. במקרה שנדרש חיזוק תוצג מערכת החיזוק בתכנון האדריכלי.
             • לפני קליטת הבקשה היא מועברת לבדיקת "התאמה למציאות" ע"י הפיקוח על הבנייה. במידה שלא תוצג כל הבנייה הקיימת בנכס – הבקשה תובא לדיון בוועדה בהמלצה לסרב.
             • קיים צורך בבדיקה היסטורית של הנכס: היתרים, החלטות וועדה, הליכים משפטיים קודמים (אם היו). אלה יוצגו בפני הוועדה ויכול שישפיעו על החלטתה.
              

             מהויות הכלולות במסלול תוספות ושינויים:

             1. תוספת בנייה לפי תמ"א 38

             '' 

             עבור בקשות להיתר במהות זו, נדרש אישור מוקדם שהמבנה אינו עומד בתקן ישראלי 413 והגשת חישוב מפורט לאופן חיזוק הבניין (כמפורט בהוראות תמ"א 38 על תיקוניה).
             היות שבקשות אלה כוללות תוספת יחידות דיור, רוב הדרישות במהות זו דומות לדרישות של בנייה חדשה, כגון: הגשת נספח חניה, נספח עצים, אצירת אשפה, מיגון ובטיחות אש. כמו כן יידרש אישור חברת חשמל ובזק להוצאת היתר וצריך לקבל אישור איכלוס (טופס 4) עם תום הבנייה.
             הנחיות לשיפוץ הבניין הקיים, יינתנו במסגרת החלטת הועדה, וביצועם יהיה תנאי בהיתר.
             לבקשה להיתר צריך לצרף הדמייה של הבניין ומוצגים נוספים בהתאם למהות.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 2)

              

              

             2. תוספת קומות או תוספת בנייה לא בקומת קרקע

             '' 

             תוספת קומה או קומות הכוללות בד"כ תוספת יחידות דיור. במקרה זה יש להגיש נספח חניה, אצירת אשפה ובטיחות אש (אם הבקשה משנה את המבנה לבניין גבוה).

             הנחיות לשיפוץ הבניין הקיים, יינתנו במסגרת החלטת הועדה, וביצועם יהיה תנאי בהיתר.
             נדרש אישור מהנדס שלד לעמידת הבניין הקיים בתקנים וליכולתו לשאת את הבנייה הנוספת (טופס 9) והצגת מערכת החיזוק, אם נדרש, בחישובים הסטטיים.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 5)

              

             3. תוספת בנייה לפי תכנית הרחבות

              תכנית הרחבות, היא תכנית שיזמה הוועדה המקומית במטרה לאפשר ביצוע הרחבת דירות במבני שיכון.
             לרוב תכניות אלה כוללות חוברת בינוי המראה את אופן ההרחבה, שטחה ותנאים נוספים. הכל על פי טיפוסי בינוי המושפעים מנתוני הבסיס של הדירות, מיקומם ומגבלות נתוני המגרש. רוב התכניות אושרו לפני שנת 1993 ולא הביאו בחשבון את שטח הממ"דים.

             • יש לשלב תכנון ממ"ד אלא אם התקבלת פטור מפיקוד העורף.
             • במקרה של הרחבות באגף שלם, הוועדה תדרוש ביצוע שיפוץ למבנה.
             • יש להגיש תכנון עקרוני להרחבת כל הדירות בבניין (במידה שמדובר בבקשה ראשונה בבניין), או להציג השתלבות בתכנון כזה, אם קיים.
             • אם ההרחבה מגדילה את שטח הדירה מעל 120 מ"ר, יש להציג פתרון חניה בהתאם לתקן.
             • אם קיימים עצים בשטח ההרחבה או בקרבתה, יש להגיש נספח עצים.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 8)

              

             4. תוספות בנייה שונות

             '' 
              

             בקשה להרחבת דירה או לתוספת בנייה כלשהי למגורים במסגרת הזכויות המותרות עפ"י התכנית החלה.
             אם מבוקשת תוספת בנייה הנוגעת לקרקע, צריך לצרף לבקשה להיתר, מפת מדידה / טופוגרפית.
             אם מבוקשות עבודות פיתוח בחצר הצמודה לדירה כגון: גדרות, שערים, משטחים מרוצפים, מדרגות וכו', צריך לסמנם במסגרת הבקשה להיתר.

             • אם ההרחבה מגדילה את שטח הדירה מעל 120 מ"ר, יש להציג פתרון חניה בהתאם לתקן.
             • אם קיימים עצים בשטח ההרחבה או בקרבתה, יש להגיש נספח עצים
             • דרישה לאישורים ונספחים נוספים תלויה בגודל התוספת ומיקומה.
              המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 10)
              

             5. פיצול/תוספת יחידות דיור

              

             פיצול יחידות דיור קיימות ומאושרות בהיתר, ללא תוספת שטח.
             אם הבקשה כוללת גם תוספת שטח, יש לבחור בנוסף, במהות מתאימה מתוך אלה שפורטו לעיל. הדרישות והמסלול יהיו אלה המתכללים את שתי המהויות גם יחד.
             בבקשה במהות זו יש לצרף, בשלב הגשת הבקשה, נספח חניות, אצירת אשפה ומיגון

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 12)

              

             6. שינויים ללא תוספת שטח

             '' 
              

             שינויים המבוקשים בבניין קיים, שאין בהם תוספת שטח או הפיכת שטח שרות לשטח עיקרי.
             הדרישות במהות זו יקבעו לפי אופי, מיקום והיקף השינויים לעומת היתר הבנייה הקיים (על פי המסמכים הקיימים בתיק הבניין).
             אם מבוקש שינוי בחזית החיצונית, יתכן שיידרש פרסום חלקי או משלוח הודעות לגובלים.
             אם מבוקש שינוי באלמנט תפקודי של המבנה כגון חניה, ממ"ד, מילוט, יתכן שיהיה צורך באישור מאת הגורם האחראי ועל כן, צריך לצרף לבקשה נספח בהתאמה. (כגון נספח חניה, מיגון וכו').

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 14)

              

             7. שימוש חורג למגורים

              שימוש חורג (מהיתר או מתכנית), בשטח שהוגדר בהיתר ליעוד עיקרי אחר כגון מסחר, משרד, וכיו"ב. 
             אם השטח המבוקש במסגרת הבקשה, כולל יחידת דיור שלמה או יותר (לא חלק מדירה) צריך להציג פתרון לחניה, מקלוט ואצירת אשפה. 
             הוועדה יכולה לדרוש לבצע שיפוץ חלקי של הבניין כתנאי לאישור הבקשה. 
             ההליך במסלול זה כרוך במשלוח הודעות ופרסום לפי סעיף 149 לחוק. ניתן למצוא נוסחים מקובלים לפרסום במדריך להקלות.

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 16)

              

             8. שימוש חורג למסחר / משרד / מסחר / גן ילדים

             '' 
              

             בקשה לכל שימוש חורג (מתכנית או מהיתר) שאינו מיועד למגורים.
             עם הגשת הבקשה להיתר, צריך להגיש נספח חניה, נספח בטיחות, פתרון לאצירת אשפה וכן פתרון או בקשה לפטור ממקלוט.
             בבקשה למסחר הכוללת בית אוכל או מעבדה וכו', תידרש חוות דעת של איכות הסביבה, בעיקר לנושא אוורור ומנדוף.
             אם מדובר בעסק המחויב ברישיון עסק, יהיה צורך להציג אישור של משרד הבריאות. הוועדה יכולה לדרוש לבצע שיפוץ חלקי של הבניין כתנאי לאישור הבקשה
             ההליך במסלול זה כרוך במשלוח הודעות ופרסום לפי סעיף 149 לחוק. ניתן למצוא נוסחים מקובלים לפרסום במדריך להקלות

             המסמכים הדרושים לפתיחת בקשה במהות זו נמצאים בקובץ המופיע מעלה (עמוד 18)

              

             דרג את התוכן:

              פרופיל

              benklinger
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון

              פיד RSS

              הפעילות שלי