כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פיד RSS

  קלינגר רישוי עסקים והתרי בנייה

  הוצאת רישיון עסק,בקשות לשימוש חורג,היתרי בנייה ,זירוז הליכים בירוקרטיים,אדריכלות והנדסת מבנים.

  ארכיון : 12/2019

  0 תגובות   יום שלישי, 31/12/19, 18:09

  כמומחה בתחום התכנון והבנייה ומנהלה של בן  קלינגר רישוי עסקים והיתרי בנייה, המתמחה מזה שנים בטיפול והסדרה של בנייה ללא היתר, אנו ממליצים ללכת בדרך המלך ולקבל היתר בנייה, וכן,לבצע את עבודות הבנייה כדין. כמו שנאמר הרבה בבית המשפט, מדובר בחוק התכנון והבנייה ולא בחוק הבנייה והתכנון.

  פעמים רבות אדם בונה ללא היתר בתום לב. לא פעם מגיעים אלינו לקוחות שביצעו תיקון לגג, החליפו חלק ממנו וקבלו צו הריסה. כמו כן, ישנם כאלה שבנו פרגולה, סגרו מרפסת בבנייה קלה וכדומה. כמובן, לא מעט פונים אלינו, מאחר ובנו מבנים שלמים ללא היתר  כולל בנייה על גגות,סגירת מרפסות , חלוקת דירות והסבת מבנים חקלאיים לאכסנה,חוות סוסים, מיפעלים ו/או מגורים. לא מעט אנשים חוששים או נכשלים מן המורכבות מול הביורוקרטיה.

  רבות מתגלה הבנייה על ידי הלשנה/תלונה למחלקת הפיקוח על הבנייה ו/או המוקד העירוני. חלק מההלשנות נובעות מצרות עין של אחרים וכן  בשל סכסוך עם וועד הבית, שכן או אפילו קבלן מבצע.

  לחלק מגיעים דרך תצלומי אוויר או לאחר מדידות לצורכי חיובי ארנונה.

   

  פונים אלינו בכל מיני שלבים . ישנם שפונים כאשר מפקחי הבנייה מבקשים להיכנס לנכס ומשאירים מכתב,לאחר הדבקה של צו הריסה או קנס מינהלי. אנו ממליצים לפנות אלינו בשלב מוקדם ככל המתאפשר.

   

  נדרש  ניסיון רב בעבודה והתנהלות מול מפקחי הבנייה תוך הכרות עם החוקים והנהלים.

   

  אנו יודעים גם לבדוק את זכויות הבניה ואת האפשרות לקבלת היתר בנייה או היתר לשימוש חורג בדיעבד.

   העבירה על בנייה ללא היתר, מתיישנת לאחר כ- 5 שנים, ואז, ברוב המקרים, כבר לא ניתן לדרוש הריסה .מצד שני חשוב לדעת  שעל עבירה שימוש שלא עפ"י היתר, לא מתקיימת התישנות וזוהי מדובר בעבירה מתמשכת.

  תיקון 116 לחוק התכנון והבניה מאפשר ולמעשה דורש ממפקחי הבניה לפעול נגד עבריני הבניה בנקיטת צעדים דרסטיים כמו הטלת קנסות גבוהים לדוגמת צו מינהלי קצוב (מתמשך) שבו כל יום שימוש יכול לעלות הרבה כסף למשתמש. כמו כן הוצאת צווי הריסה מנהליים שגם עליהם כתבנו רבות

  .

  לצו הריסה חייבים להתייחס ברצינות רבה וללא דיחוי. לרוב, בעזרת חוות דעת מומחים שלנו במקרים מיוחדים , יכול השופט להשתכנע  לבטל/לעכב  את צו ההריסה לצורך ברור נוסף,ניהול הליך משפטי או מתן ארכה מוגבלת בזמן  להשלמת הליך הוצאת היתר. 

  בעזרת ייצוג משפטי נכון, ניתן לעיתים למצוא "פגמים" בצו ולגרום לביטולו.  בנסיבות הנכונות, ניתן אף להגיע להסדרים עם התביעה ו מחלקת הפקוח על הבניה.

  חשוב גם לבחון את האפשרויות במישור התכנוני. במידה וקיימת היתכנות לקבלת היתר בנייה בדיעבד, הסיכויים לעכוב  צו ההריסה גבוהים ביותר.

  לאחרונה, נקבעו מספר שינויים מהותיים בחוק התכנון והבנייה, שלכאורה כובלים את ידיו של בית המשפט למתן ארכות ממושכות.

  במידה ויש לך חשש, שתתגלה אצלך בנייה בלתי חוקית ו/או קבלת צו הריסה,קיבלת   זימון למסירת גירסה, זימון לבית המשפט וכו', כדאי כי תפנה מוקדם ככל האפשר  למומחה בתחום!

   

  http://www.klinger.co.il/טיפול-בעבירות-בנייה-1

  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום שלישי, 31/12/19, 17:41

   מתי אפשר לחבר שני בניינים בקיר משותף בתל אביב? 

   מאת בנימין קלינגר   [ 15/12/2019 ] 

   מילים במאמר: 416   [ נצפה 576267 פעמים ]


    
    
   ''

    

   חשוב להבין ולדעת כדי להתמודד עם בקשה לבניה בקיר משותף. בניה בקיר משותף בהרבה מקרים מועדפת על היזם.תוכניות רובע 3 ורובע 4 חלות במרכז העיר תל-אביב, משני עברי רחוב אבן גבירול, וקובעות את זכויות והוראות הבנייה באזורים אלה. התוכניות, אשר נכנסו לתוקפן לפני כשנה, קובעות כי במקום שבו ייהרסו שני בניינים שאינם בנויים בקיר משותף, וייבנו בניינים חדשים במקומם, הוועדה המקומית תהיה רשאית להתיר את בניית הבניינים החדשים בקיר משותף "בכפוף להתאמה למרקם הקיים".

   לאחר אישורן של תוכניות הרבעים הייתה תקופה של חוסר ודאות בנוגע למקרים שייחשבו כ"מתאימים למרקם", ואשר בהם תתיר הוועדה המקומית תל-אביב בנייה בקירות משותפים, במקומות בהם לא קיים קיר משותף כיום.

    

   לאחרונה אישר מהנדס העיר מסמך מדיניות המבהיר את המלצותיו בעניין זה. בהתאם להמלצות מהנדס העיר, המלצה לבנייה בקיר משותף תינתן בשלושה מקרים:

   א. במקום שבו הבניינים ערב הריסתם כבר היו בנויים בקיר משותף.

   ב. במקום שבו מדובר בשתי חלקות אשר רוחבן יחד, בצד הפונה אל הרחוב, קטן מ-26 מטר.

   ג. במקום שבו למעלה ממחצית הבניינים הבנויים ברחוב (מצומת לצומת, בצד שבו מצוי הבניין הנדון) בנויים בקיר משותף או שיש בהם שתי כניסות או יותר.

   עוד נקבע בהמלצות מהנדס העיר כי לא יומלץ להתיר בנייה בקיר משותף ברחובות ראשיים, ברחובות מסחריים, ברחובות צרים ובמקום שבו מתבקש צירוף של בניין שלישי לשני בניינים הבנויים בקיר משותף.

   סוגיה נוספת אליה התייחס מהנדס העיר היא נסיגות שיידרשו בקיר המשותף. לפי המלצות מהנדס העיר, תידרש בנייתו של "שקע" בחזית הקדמית של הקיר המשותף, אשר רוחבו ועומקו כסכום קווי הבניין הצדדיים שבוטלו ולא פחות מ-5 מטרים. נסיגה זו לא תידרש במקום שבו הרוחב המצטבר של שתי החלקות קטן מ-26 מטר או במקום שבו הבניינים הקיימים בנויים בקיר משותף ללא שקע כלפי הרחוב.

    

   מסמך ההמלצות של מהנדס העיר משקף את תפיסת עולמם של הגורמים המקצועיים. ההחלטה הסופית באשר להיותה של בקשה להיתר תואמת למרקם נתונה בידי הוועדה המקומית, אשר אינה מחויבת לפעול בכל המקרים בהתאם להמלצות האמורות, אולם ניתן להניח כי במרביתם המוחלטת של המקרים, אכן ייושמו המלצות אלה. עם זאת, חשוב להדגיש כי הוועדה המקומית מחויבת לשקול כל מקרה לגופו ולבחון אם קיימת הצדקה ליישם את ההמלצות אם לאו.

   להבנתנו, שאלת ה"התאמה למרקם" היא שאלה רחבה יותר מהמענה שניתן במסגרת המדיניות, ולא ניתן לצמצם שאלה זו לבדיקה מספרית טכנית של מספר הבניינים במקטע רחוב הבנויים בקיר משותף.

   "מרקם" בנוי עשוי להיות מגוון, לכלול בנייה מסוגים שונים, לאו דווקא במקטע ספציפי של הרחוב.

    הבחינה צריכה להתייחס לשאלה אם הבניין המבוקש יהיה חריג לסביבתו, וזאת על סמך מכלול של שיקולים. 

   רצוי להעזר באיש מקצוע בכדי להכין רקע מקדים עוד בשלב גיבוש תיק המידע להיתר.

    

   קלינגר התרי בניה, רשוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
   השירות בפריסה כלל ארצית
   נייד: 3888813 - 052
   טל': 03-6990132
   פקס: 6990134 - 03
   דוא"ל: >klinger_b@bezeqint.ne

   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום שני, 30/12/19, 00:00

    היתר בניה – מה כולל התהליך?

    גם אם אתם לא בונים אלא רק משפצים, כדאי לברר אם יש צורך בהוצאת היתר בניה. מתי צריכים להוציא היתר? מה צריכה לכלול הבקשה ולמה אנחנו צריכים לצפות? כל הפרטים

    ''מאמר מאת דבורה הורביץ
    אדריכלית בוגרת הטכניון

    פורסם ב-12 בינואר, 2017 (עדכון אחרון: 03/09/19)

    מהו היתר בניה?

    ההיתר הוא אישור שניתן על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה השייכת לרשות המקומית, ומהווה אישור לביצוע עבודות בניה. רובנו שמענו על הצורך בהוצאת היתר עם בניית בית חדש או תוספת בניית, אך חשוב לדעת כי יש להוציא היתר גם במקרים של הריסה או שינוי שימושים בנכס. ישנם גם מקרים מסוימים של שיפוצים בהם יהיה צורך בהוצאת היתר. ההיתר עצמו הוא מסמך החתום על ידי הוועדה שבו מתוארת הבקשה שהוגשה על ידי המבקש לבנות, כולל גרמושקה (תשריט של התכנית האדריכלית לבניה). רק עם קבלת ההיתר מותר חוקית להתחיל ולבצע את עבודות הבניה, ההריסה או השיפוץ. סוגי עבודות הבניה והשיפוץ המחייבים הוצאת היתר מפורטים בחוק התכנון והבניה.    מתי נצטרך היתר בניה?

    על פי החוק, את היתר הבניה יש להוציא במקרים של בניית בית חדש ותוספות לבניין קיים כמו הוספת חלון חיצוני, סגירת מרפסות, קירוי חניה, הוספת גדר, סככה או פרגולה. בנוסף, נצטרך היתר בכל מקרה של שינוי בקירות חיצוניים. כאשר מדובר בשינוי פנימי איך צורך בהיתר אלא אם כן העבודות משנות את שטח הדירה או פוגעות בשלד הבניין, בצנרת  משותפת, במראה השטח או ברכוש המשותף. הקמת מבנה זמני כמו משרד מכירות או מחסן גם היא מחייבת בהיתר, וכמוה גם כל בקשה לשימוש חורג במבנה בשונה ממה שהיה בעבר. עוד מקרים בהם יש צורך בהיתר בניה אך אינם רלוונטיים בדרך כלל בשיפוץ: הקמת בניין חדש או הריסת בניין ישן, חפירה ומילוי המשנים את פני הקרקע, הנחת תשתיות או קירות תומכים, סלילה או התווית דרך וסגירת דרך. גם מבנים זמניים, מבנים ניידים, שלטים, מכולות וכו' דורשים היתר. פחות רלוונטי ללקוח הפרטי, אך היתר נדרש גם למבנים פעוטים המפורטים על פי חוק כמו עמודי חשמל, תמרורים ועוד.

    דוגמה לתכנית אדריכלית

    איך מוציאים היתר בניה?

    ראשית, כדאי לבדוק את נושא זכויות הבניה המותרות בנכס שלכם, בהתאם לתב"ע המקומית. כדי לעשות זאת, עליכם לפנות למחלקת ההנדסה ברשות המקומית שלכם. ישנן רשויות בהן ניתן לבצע את הפניה בצורה מקוונת. ברשויות בהן הדבר אינו אפשרי יש להתקשר ולבקש את המידע. בדרך כלל, תצטרכו לגשת לרשות המקומית ולצלם מסמכים מתיק הבניין במקום. בהתאם לשינוי שאתם מתכננים לעשות, יוכלו נציגי מחלקת ההנדסה לקבוע אם הדבר אפשרי מבחינת התב"ע באזור. ניתן גם לקבל מסמך רשמי של תכניות התב"ע החלות על הקרקע כדי להיות בטוחים.

    את הבקשה להיתר יש להגיש לוועדה המקומית, על ידיכם או על ידי האדריכל שלכם. לצורך כך אתם צריכים שתהיה כבר תכנית אדריכלית מוכנה. התכנית צריכה לכלול: תשריט של תכנית הבניה, חזיתות המבנה, חתכים ואישור בניה קודם (אם מדובר בתוספת בניה). על תכנית זו אתם צריכים לחתום וכן האדריכל המתכנן, בעלי הזכויות האחרים על הקרקע, מהנדס והרשות המקומית. מודד מוסמך צריך להכין מפה טופוגרפית, שתתווסף לבקשה. בנוסף לכך, אם מדובר בבניין משותף יש להחתים את כל בעלי הזכויות על הנכס על הבקשה. מעבר לאלה יש צורך בהוצאת נסח טאבו מעודכן שכולל את כל שמות בעלי החלקה. יתכן שתידרשו בהמשך לאישורים נוספים כמו אישור חברת חשמל ובזק, אישור תכנית סניטרית, אישור פיקוד העורף וכדומה. אחרי אישור הוועדה תקבלו הודעה אם יש תיקונים והתאמות לבצע אותם תצטרכו להגיש שוב בשלושה עותקים. אם הבקשה נדחית, ניתן לערער עליה תוך 30 יום.

    לשון החוק - תכנון ובניה

    מתי נקבל פטור מהיתר בניה?

    החל מתחילת 2016 חל במלואו תיקון 101 לחוק התכנון והבניה, הידוע בכינויו "חוק הפרגולות". אחת המשמעויות של התיקון היא פטור מהיתר בניה למספר סוגי עבודות בניה, כאשר על חלק מהעבודות עדיין חובה לדווח לרשויות באמצעות מערכת מקוונת ולקבל היתר בניה לעבודה מצומצמת. המבנים או התוספות הזוכים לפטור הם כאלה הצריכים לעמוד בכמה תנאים: עליהם להיות פשוטים מבחינה הנדסית, אינם יוצרים סיכון, הפרעה מטרד או מפגע סביבתי, משפיעים מעט על חזות הבניין או הסביבה ואינם פוגעים בשלד הבניין.

    כמובן שהעבודות אינן יכולות לבוא בניגוד לתב"ע המקומית ולא להתבצע באזור המיועד לשימור. פטור מהיתר במסגרת חוק הפרגולות המבנים הבאים:

    • פרגולות - הפרגולה חייבת להיות מחוברת באחת מפאותיה למבנה ושטחה חייב להיות עד 20 מ"ר. במקרה של הקמת פרגולה ישנה חובה להודיע לרשות הרישוי עם אישור מהנדס מבנים.
    • גדרות ושערים - אין צורך בבקשה להגשת היתר לגדר שגובהה עד מטר וחצי ולקיר תומך עד מטר.
    • עזרי בנייה - כאן מדובר ברשימה ארוכה של רכיבי עזר שמהווים שימוש נלווה וטבוע לבניין או לקרקע. כאלה הם למשל מצלמות, גופי תאורה, מתקן חניה לאופניים, צופר אזעקה ועוד.
    • מבנים טכניים - המבנה הטכני זוכה לפטור כל עוד שטחו עד 6 מ"ר וגובהו עד 3 מטרים, כאשר אין לו השפעה ממשית על הסביבה הקרובה.
    • מבנים זמניים - אין צורך להיתר עבור מבנה זמני כמו מכולה, אוהל או סככה שאינו מיועד למגורים או לצרכי ציבור בתקופה של ארבעה ימים במשך שנה, או לתקופה קצרה יותר אם נקבעה כזו ברשות המקומית.
    • סגירה חורפית - אין צורך בקבלת היתר על בנייה קלה לצורך סגירת חורף בבתי קפה ומסעדות בכפוף לתקופה שנקבעה בחוק העזר העירוני או ברישיון העסק.
    • מחסנים ומבנים יבילים לשמירה - אין צורך בהוצאת היתר עבור מחסן או מבנה יביל לשומר שנבנה מחומרים קלים בשטח של עד 6 מ"ר, ואינו מחובר לתשתיות. על כך יש להודיע לרשות הרישוי בתוך 45 ימים ממועד ההקמה.
    • מבנים עונתיים לצרכי חקלאות - מנהרה חקלאית או מבנים פריקים וזמניים שנועדו לחקלאות אינם זקוקים להוצאת אישור ומחוייבים בהודעה לרשות הרישוי ולמשרד החקלאות תוך 45 יום ממועד ביצוע העבודה.

    עבודות נוספות:

    • עבודות זמניות הנלוות לעבודות שאינן טעונות היתר
    • אנטנות
    • עבודות פיתוח

    פרגולה

    מכשולים בהוצאת היתר

    • התנגדויות - התנגדויות יכולות להוביל לעיכוב משמעותי בהוצאת היתר. במקרה של הגשת התנגדות, המגיש חייב לנמק באופן מפורט למה הבניה הזו מהווה לו הפרעה. יש מצבים שהוועדה המקומית אכן מקבלת את ההתנגדות, מסרבת לבקשה ושולחת את מבקש הבקשה להיתר לתכנן אחרת.
    • אי ידיעה מראש על הצורך בהוצאת היתר - כאשר מתבצעת בניה ללא היתר יכול להגיע פקח לשטח ולתת צו הפסקת עבודות. הדבר יכול לקרות כאשר הבעלים של הנכס צאו לפרויקט ולא ידעו על הצורך בהוצאת היתר (שכיח יותר במקרים של שיפוצים שונים). חשוב לבדוק לפני תחילת העבודות אם אכן אינן מחייבות הוצאת היתר. 
    • עלויות - מלבד עלות הוצאת ההיתר ישנם עלויות של אגרות בניה והיטלי פיתוח. כל בקשה להיתר נבדקת אם חל עליה היטל השבחה. אם כן, יהיה על מבקש הבקשה לשלם סכומים אלו לוועדה המקומית טרם הוצא היתר. את הסכומים האלה קשה לאמוד מראש והם מחושבים על ידי גורם מוסמך מהוועדה. ישנם מקרים בהם העלות עשויה ממש להכפיל את עלות הבניה.

    שאלות נפוצות

    מתי נהיה חייבים לבנות ממ"ד?

    בכל בניה חדשה ששטחה עולה על 12 מ"ר, ואין מקלט. אם מדובר בבניין משותף שכבר יש בו מקלט ניתן יהיה לוותר על החובה לבניית ממ"ד אך הדבר מתקיים אך ורק אם המקלט הקיים עונה על דרישות פיקוד העורף. אם לא, יש להתאים את המקלט לדרישות.

    אם בבניין משותף הורחבה הקומה התחתונה, מותר לבנות עליה עוד קומה?

    אם יש זכות בניה לקומה ראשונה, תהיה זכות גם לקומה השניה אבל כמובן שחייבים לעבור במסלול הרגיל להוצאת היתר.  

    יש הבדלים בתחום ההיתרים אם מדובר בתוספת של יחידת דיור או בתוספת לדירה קיימת?

    בהחלט יש. התב"ע מגדירה גם את השטח המותר לבניה וגם את הצפיפות, כך שמוגדר מספר של יחידות דיור מותר על שטח מסוים. למשל, אם הצפיפות היא של 10 יחידות דיור על דונם, ויש בבית המשותף כבר 10 יחידות דיור, יתכן שיהיה מותר להרחיב, אך לא יוכלו להוסיף דירה חדשה.

    כמה יעלה בערך היתר וכמה זמן ייקח להוציא אותו?

    העלות מתחלקת לשני סוגי תשלומים. האחד הוא תשלום לאנשי מקצוע (מודד, אדריכל, מהנדס, יועץ אינסטלציה..), כאשר הסכום העיקרי הוא לאדריכל המכין את התכניות. בנוסף יש תשלום לרשויות (אגרת פיתוח, היטל השבחה וכו'). עלות עבודת האדריכל בבקשה להיתר עבור הוספת חדר יהיה כ-10,000 - 20,000 ש"ח. תכנית לבניית מרפסת תהיה זולה יותר, כ-5,000 - 10,000 ש"ח. אם מדובר ביחידת דיור שלמה המחירים יהיו גבוהים יותר. כל מקרה לגופו. מבחינת התשלום לרשויות, כל מקרה הוא לגופו אך ניתן להיעזר במחשבונים ייעודיים שקיימים באתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות. ישנו מחשבון ייעודי לחישוב אגרות והיטלים גם באתר מנהל התכנון של משרד האוצר. משך הזמן גם הוא משתנה מאוד אך ניתן לומר בוודאות שלא יארך פחות משלושה חודשים ובמקרים מסוימים יכול לקחת שנה ויותר.

    היתר בניה

    מתי מותר להציב קרוואן בחצר בית פרטי וכמה זה יעלה?

    כדי להציב קראוון בשטח של בית פרטי יש צורך בהיתר של הרשות המקומית. אם הבית הפרטי הוא על קרקע של המינהל, יש צורך באישור שלו במהלך הוצאת ההיתר. העלויות באומדן גס: מחיר הקראוון עצמו מתחיל ב 60,000 ש"ח לקראוון משומש ומטפס למעלה (לא כולל הכנת תשתית בשטח). מחיר הגשת הבקשה להיתר נע סביב 10,000 והאגרות השונות לרשויות ולמינהל בין 5000-10,000 .

    אם אין אחוזי בניה מנוצלים, יש בקשה שניתן להגיש כדי כן לקבל אישור לבנות?

    אם אין זכויות בניה אם טעם להגיש בקשה. תיאורטית, ישנה אפשרות לבקשה לשינוי תב"ע, אך זו נעשית בדרך כלל במקרים של יזמים המבצעים בניה נרחבת, ולא מקובל להגיש בקשה כזו לצורך תוספת בניה או סגירת מרפסת.

    אם כבר בנינו וגילינו מאוחר מדי ויש צורך בהגשת להיתר, ניתן להגיש בדיעבד?

    כן, אם יש זכויות בניה. אם אין זכויות לא יהיה מנוס מהריסה. תהליך בקשת ההיתר יראה פחות או יותר אותו הדבר, אך יהיה שינוי בהתייחסות של הרשות. גם בהגשת הבקשה יש לציין כי מדובר בבנייה קיימת, וניתן לראות זאת גם בתכניות.

    האם קבלת ההיתר קשורה לחומרים בהם נשתמש? (גבס, בניה קלה)

    החומרים צריכים להיות מצוינים בבקשה להיתר. אם יש איסורים כלשהם, הם יופיעו בתב"ע. לשימוש בחומרים מסוימים אין השפעה על קבלת ההיתר, וכחלק מהמסמכים המוגשים בבקשה להיתר יש אישור של מהנדס שהחומרים עומדים בעומסים.

    יש לכם עוד שאלות? בואו לשאול אותנו בפורום

    חשוב להכיר

    מושגי בסיס

    כמה מושגים בסיסיים שתיתקלו בהם בבקשת היתר בניה:

    • תב"ע - תוכנית בניין עיר. לרשויות המקומיות ברחבי הארץ יש תוכנית אב שמגדירה את יעודי הבניה שמתירים באזורים שונים ברחבי העיר. התב"ע יכלול מפה המותבעת על מפת מדידה עם סימוני כבישים ורחובות המכונה תשריט וכן תקנון הכולל את זכויות הבניה המותרות.
    • זכויות בניה - זכויות הבניה מגדירות את גודל השטח שעליו מותר לבנות וזה ביחס לגודל המגרש. תחת קטגוריה זו ניתקל במושגים שטחים עיקריים שיתארו את אחוזי הבניה המותרים על פי התקנון ושטחי שירות שהם שטחים הנוספים לעיקריים וכוללים בין השאר מרתפים, מרפסות שמש, מחסנים, ממ"דים וכו'.
    • מפה טופוגרפית - תרשים גרפי שנערך על ידי מודד מוסמך וכוללת גבולות המגרש, מגרשים או חלקות צמודים לה והכלול בחלקה - עצים, גדרות, מבנים, מחסנים, חומות וכו'. המפה הטופוגרפית תכלול גם תרשים סביבתי להתמצאות.
    • קו בניין - מוגדר בתב"ע ותפקידו לקבוע את המרחק התוחם את השטח המותר לבנייה. קו זה נקבע על ידי מודד מוסמך באמצעות מפות מדידה עדכניות. אין לחרוג מקו הבניין.
    • הקלות בניה - ניתן לקבל היתרים להקלות בבנייה החורגת מהתב"ע.  קיימות הקלות כמותיות שמאפשרות להוסיף גודל מסוים לשטח עבור מטרות מסוימות, הקלות בקו הבניין שמאפשרות להרחיק את קו הבניין לצורך הקמה של ממ"דים או פרגולות למשל וכן הקלות כגון הוספת קומות, או מס' יחידות הדיור.
    • ועדה מקומית לתכנון ובניה - הועדה שגדנה בבקשות להיתרי בניה ואחראית על אישורן או דחייתן. כולל אדריכלים, מהנדסים, יועצים משפטיים וחברי מועצה.
    • ועדת ערער - ועדה בעלת סמכות לערער על ההחלטות של הועדה המקומית לתכנון ובניה. ניתן לפנות עם ערעור לועדה זו במידה ולא אושר היתר הבניה כדין.

    תכנית אדריכלית

    שרשרת בירוקרטיה בקבלת היתר בניה

    ניתן לסכם את שרשרת הבירוקרטיה לקבלת היתרי בניה בסדר הבא:

    • יצירת תוכנית מדידה חתומה וערוכה על ידי מודד מוסמך.
    • רשות מקרקעי ישראל - תצטרכו לקבל אימות חתימת האדריכל ולחתום על טופס הצהרה. כמו כן תדרשו לשלם דמי היתר עבור שטח בניה עודף.
    • ועדה מקומית לתכנון ובניה - יש לשלם אגרת מידע ולהגיש 3 תוכניות מדידה מעודכנות וחתומות. כמו כן לשלם אגרת בניה, היטל השבחה שנקבע על פי הערכתו של שמאי מקרקעין מוסמך מטעם העוודה ופרסום בעיתונים הארציים בכדי לראות שאין כל התנגדות להיתר.
    • רשות מקומית - מגישים את התוכנית לאישורה של הרשות המקומית ומשלמים אגרה של ביוב ומים.
    • כיבוי אש - יש לשלם אגרה.
    • פיקוד העורף - כדי לקבל אישור לחדרי ביטחון כמו ממ"ד, מקלט וכו' יש לקבל את אישורם.
    • רשות העתיקות - תוכנית נוספת צריכה להיות מוגשת גם לרשות העתיקות ולקבל את אישורם בתשלום אגרה.
    • חברת החשמל - הגשת התוכנית לחברת החשמל ללא אגרה.
    • בזק - הגשת תוכנית לאישורם ללא אגרה.
    • מעבדה לבדיקת בטון - הליך חובה שהתשלום שלו משתנה לפי מספר הבדיקות הנדרש.
    • מהנדס אינסטלציה - בדיקתו היא בגדר חובה רק בחלק מהרשויות המקומיות.
    • מהנדס קונסטרוקציה - בדיקתו היא בגדר חובה בכל הרשויות המקומיות באשר הן.
    • פינוי פסולת בניין - יש לשלם אגרה על פינוי פסולת הבניין לאתר מורשה. האגרה משתנה לפי כמות הפסולת.

    ''
     
     
     
     
     
    קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
    ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
    היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

    חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
    דיווח עפ"יהתקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר

    קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
    ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
    היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

    חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
    דיווח עפ"יהתקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר

    קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
    ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
    היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

    חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
    דיווח עפ"יהתקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר
     
     
     
     
     
    קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
     
    השירות בפריסה כלל ארצית
    טל': 03-6990132

    פקס: 6990134 - 03
    נייד- בן קלינגר 0523-888813
    www.klinger.co.il

    דרג את התוכן:
     0 תגובות   יום ראשון, 29/12/19, 10:39

     מפת יישובי התחדשות עירונית

      
     מפת התחדשות עירונית
     דרג את התוכן:
      0 תגובות   יום שישי , 27/12/19, 23:51

      הוצאת היתר בנייה בקלות ובמהירות

       

      קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
       
      השירות בפריסה כלל ארצית
      טל': 03-6990132

      פקס: 6990134 - 03
      נייד- בן קלינגר 0523-888813
      www.klinger.co.il

       
       

      ''לפי חוקי התכנון והבניה, כמעט כל שינוי במבנה טעון היתר וכל בניה ללא היתר היא עבירה פלילית שעונשה בצידה. משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מתמחה בהוצאת היתרי בניה ויוכל לסייע לך לאשר תוכניות בקלות ובמהירות.

       

       

       


      נמאס לך להתמודד עם הרשויות? צור קשר ונשמח לסייע בפתרון יצירתי לבעיה שלך


      קבלת היתר בנייה היא הליך ארוך ומתיש. על מנת לקבל את ההיתר תצטרכו להתמודד מול מערכת בירוקרטית לא קלה, כאשר חוסר היכרות עם הנהלים השונים עלול להוביל לכך שתכלו את זמנכם לריק,תוציאו סכומים מבוזבזים ולא תצליחו להשיג את היתר הבניה הדרוש לכם ".  


      • התמצאות מלאה בסבך החוקים והתקנות מאפשרת לנו למצוא פתרונות גם לבעיות מורכבות.
      • ההיכרות שלנו עם המערכת ועם האנשים שממנה היא מורכבת מאפשרת לנו לספק לך פתרונות מהירים ולזרז את ההליך הבירוקרטי.
      • שירות אישי, מקצועי ומהיר – עד לפתרון הבעיה.
      • טיפול בקבלת טופס 4 ותעודת גמר.
       
      המשרד מטפל בהוצאת היתרי בניה לכל סוגי העבודות, החל מהיתרי בניה לעבודה מצומצמת כמו התקנת גדר או פרגולה, דרך התקנת פאנלים סולארים או סגירת מרפסת וכלה בהוצאת היתרים לבניית קומה נוספת, הוספת מעלית או בניית בניין חדש.
      דרג את התוכן:
       0 תגובות   יום שישי , 27/12/19, 23:48

       קונסטרוקטור - שירותי הנדסה וביקורת לקויי בנייה

        
        

       בן קלינגר שירותי קונסטרוקטור, שירותי הנדסה וביקורת ליקויי בנייה

       תכנון ליווי ופיקוח הנדסי
        צוות משרד בן קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מונה מהנדסים מומחים, בעלי ניסיון רב, הבאים מרקע מקצועי שכולל תכנון, פיקוח וניהול פרויקטים עבור קבלני בניין וחברות בנייה בכל הארץ. מהנדסי החברה הינם בעלי ניסיון מצטבר של מאות בדיקות ועבודות פיקוח בפרויקטים פשוטים ומורכבים , דירות פרטיות, רכוש משותף במבני מגורים, בנייני משרדים ומבני ציבור ותעשייה בכל רחבי הארץ.

       שירותים בתחום ביקורת ליקויי בנייה ובדיקות יציבות מבניים:

       המהנדסים בצוות הליווי והפיקוח בחברה עברו הכשרות בתחום ביקורת ליקויי הבנייה, והנם ממונים   כעדים מומחים על ידי בתי המשפט.
       בתחום זה, המשרד מבצע את השירותים הבאים:

        

       • תכנון הנדסי
       • חישובים סטטיים
       • פיקוח על שיפוצים
       • פיקוח צמוד על תהליך הבנייה
       • ליווי פרויקטים
       • פיקוח ואחריות מהנדס בשטח
       • חישוב כמויות
       • אומדני ביצוע ופרטי ביצוע
       • אישור על ביצוע תיקונים למבנים מסוכנים
       • ליווי, אפיון ופיקוח על פרויקטים של שדרוג מבנים לרעידות אדמה על פי תמ"א 38
       • אישורי יציבות למבנים
       • חוות דעת ועד מומחה לבתי משפט
       שירותים מתחום ההנדסה 
       • פרצלציה ורישומי פרצלציה
       • איחוד וחלוקה של מגרשים
       • סימוני בניינים
       • מדידת מבנים
       • חלוקת מגרשים
       • תוכניות למודד המחוזי
       • חוות דעת לבתי משפט
       • היטל השבחה
       • אגרות שילוט
       • דמי היוון
       • כופר חניה
       • מפות טופוגרפיות
       • הכנת תוכניות רקע לתב"ע
       • חישובי שטחים לצורכי מיסוי
       • תכניות לצורכי רישום בטאבו
       • תשריטים לבתים משותפים
       • חתכים ותוכניות לצורך תכנון מחדש של מבנים קיימים
       • הכנת בקשות, הגשה, ליווי אדריכלי מול הרשויות
        קלינגר - ייעוץ בתחום הפחתת מיסים וארנונה

        קלינגר   03-6990132

       דרג את התוכן:
        0 תגובות   יום שישי , 27/12/19, 23:40
         
        משרד בן  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מתמחה בייעוץ ייצוג ועבודה מול  גורמים מוניציפאלים הקשורים בהוצאת היתרי בניה, תכנון ערים וסביבה, מיסוי,רישוי עסקים,בקשות לשימוש חורג,שינוי יעוד,הכשרת חריגות בניה,ביטול צווי סגירה,הפסקת עבודה,צווי הריסה.
        בקשות לשינוי תב"ע ,היתרי בניה,אדריכלות, קידום בקשות ,זרוז הליכים בירוקרטים ,יעוץ סטטוטורי,הסדרים והסכמים עם הרשויות,שרותי הנדסה ופקוח על הבניה. 

         המשרד מספק מענה ייעוצי ללקוחות פרטיים, עסקיים, משרדי עו"ד,אדריכלים, גורמים ומוסדות,  בהם חברות בניה, ניהול נכסים ואחזקה, רשתות קמעוניות, יבואנים, מושבים,קבוצים, מתקני צבא ובסיסים.
        רישיונות עסק  לאולמות וגני אירועים,  בתי ספר, גני ילדים, פעוטונים,  מכללות וישיבות,  מפעלי תעשייה, חברות היי טק ומחשבים,
        מרכזי קניות וקניונים,  בנקים וחברות ביטוח,  מכוני יופי ובריאות, בתי מרקחת,חדרי כושר,קאנטרי קלאב,בריכות שחייה,מתקני ספורט,מספרות,מוזאונים,בתי קולנוע,בתי אבות,יבואני רכב,תחנות דלק,חניונים ואולמות תצוגה,בתי מלון,מלוניות,אכסניות,מחסנים,רישיונות לארועים חד פעמים בכל הארץ.

         תחומי הייעוץ והשירותים של קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי:

         

        ייעוץ  וקידום תכנוני לחברות יזמות ובניה בכל הארץ!

        ייעוץ טלפוני ללא תשלום.

                    03-6990132      


          

         

        המשרד מעניק לקהל לקוחותיו שירות איכותי, מהיר, אמין ודיסקרטי. יתרון בהיכרות מעמיקה עם הפרוצדורות והבירוקרטיה ברשויות השונות , תוך כדי זירוז הליכים וחיסכון בכסף רב.
         הטיפול הינו אישי וצמוד לכל לקוח בהתאם לצרכי העסק.

          טיפול וייצוג  בכל ההליכים הביורוקרטיים, תוך שימוש בידע, ניסיון והכרת המערכות על בוריין ברשויות ומשרדי הממשלה מכל סוג:
        • עיריות
        • רשויות מקומיות
        • רשויות אזוריות
        • ועדות מקומיות ומחוזיות
        • משרדים ממשלתיים
        • משרד הבריאות
        • המשרד להגנת הסביבה
        • משרד הפנים
        • משרד הדתות
        • ועדות ערר
        • משרד ההגירה
        • משרדי שלטונות המס
        • המוסד לביטוח לאומי
        • המשרד לבטיחות ולגהות
        • משרדי הטאבו
        • מכון התקנים
        • מנהל מקרקעי ישראל
        • מועצות מקומיות

          רישוי עסקים,היתרי בנייה,בקשות לשמוש חורג-ייצוג מול הרשויות בכל הארץ !  משרד הבריאות,המשרד לאיכות הסביבה,כיבוי אש,משטרה,השרות הוטרינרי ועוד.

         

         
         
        קלינגר התרי בנייה
         
         
         
        ביטול צווי הריסה והפסקת עבודה
         
         
         
        קלינגר רישוי עסקים ובקשות לשימוש חורג
         
         
         
         
         
         
         
        03-6990132
        0523-888813
         
         
        ''
         
         
        ''
         
         
         
         
         
        קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
        ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
        היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

        חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
        דיווח עפ"יהתקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר

        קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
        ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
        היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

        חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי

        חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
        דיווח עפ"י התקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר
         
         
         
         
         
        קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
         
        השירות בפריסה כלל ארצית
        טל': 03-6990132

        פקס: 6990134 - 03
        נייד- בן קלינגר 0523-888813
        www.klinger.co.il
         
         
         
         
         
        קלינגר התרי בנייה ורישוי עסקים פייסבוק
         
         
         
        דרג את התוכן:
         3 תגובות   יום שישי , 27/12/19, 23:16

         קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי
          
         השירות בפריסה כלל ארצית
         טל': 03-6990132

         פקס: 6990134 - 03
         נייד- בן קלינגר 0523-888813
         www.klinger.co.il

          

         לאחונה בעקבות תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה החלו הרשויות לתת קנסות מינהליים קצובים. להלן החוק:

         חוק העבירות המינהליות, תשמ"ו-1985*

         פרק א': עבירות מינהליות

         עבירות מינהליות (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

         1.    (א)  שר המשפטים רשאי לקבוע בתקנות כי עבירה על הוראה שנקבעה בחוק מהחוקים המנויים בתוספת הראשונה או בתקנות שהותקנו לפיו, שאינה פשע, היא עבירה שבשלה ניתן להטיל קנס בדרך מינהלית (להלן -  עבירה מינהלית); הקביעה יכול שתהיה דרך כלל, בתנאים או בסייגים.

                   (ב)  תקנות לפי סעיף קטן (א) טעונות הסכמת השר הממונה על ביצועו של החוק שלפיו נקבעה העבירה, ואישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת (להלן -  הועדה).

                   (ג)   נקבע בתקנות לפי סעיף קטן (א) כי עבירה פלונית היא עבירה מינהלית, יחולו הוראות חוק זה גם לגבי עבירה כאמור שנעברה לפני תחילתן של התקנות, ובלבד שאם הוגש כתב אישום -  טרם החל המשפט.

          

         הגדרות (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         1א.     בחוק זה –

                   "בית המשפט" – בית משפט שלום, בית משפט לענינים מקומיים או בית דין אזורי לעבודה, לפי הענין;

                   "חוק העונשין" – חוק העונשין, התשל"ז-1977;

         (תיקון מס' 22) תשע"ז-2017

                   "חוק התכנון והבנייה" – חוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965;

                   "חוק סדר הדין הפלילי" – חוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982;

                   "תובע" – כמשמעותו בסעיף 12 לחוק סדר הדין הפלילי.

          

          

          

         קנסות מינהליים

         2.    (א)  בתקנות כאמור בסעיף 1 ייקבע לכל עבירה מינהלית הקנס שניתן להטילו בדרך מינהלית (להלן – קנס מינהלי); קנס מינהלי יכול שיהיה קנס קצוב או קנס שאינו קצוב.

                   (ב)  קנס מינהלי קצוב יכול שיהיה –

         (1)   בסכום קצוב;

         (2)   בשיעורים שיחושבו בדרך או בשיטה שנקבעו בתקנות (להלן – שיעורים);

         (3)   בסכום קצוב או בשיעורים – לפי הגבוה שביניהם;

         (4)   בסכום קצוב ובשיעורים כאחד.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

                   (ג)   קנס מינהלי קצוב יכול שיהיה בסכומים או בשיעורים שונים לגבי תאגידים, לגבי עבירה מינהלית נמשכת, לגבי עבירה מינהלית חוזרת ולגבי נסיבות שונות של ביצוע העבירה; לענין זה, "עבירה מינהלית חוזרת" – עבירה מינהלית שעבר אדם בתוך שלוש שנים מיום שעבר לפני כן אותה עבירה (בחוק זה – העבירה הקודמת), והתקיים לגבי העבירה הקודמת אחד מאלה:

         (1)   הוא שילם בשלה קנס מינהלי או הורשע בשלה;

         (הוראת שעה) תשס"ג-2003

         (2)   חלפו המועדים להגשת בקשה לביטול הקנס או להודעה על בקשה להישפט והוא לא הגיש בקשות כאמור או שנדחתה בקשתו לביטול ההודעה על הטלת הקנס.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ג1) שר המשפטים רשאי לקבוע, בהסכמת השר הממונה על ביצועו של חוק ובאישור הועדה, מועד שונה מהאמור בהגדרה "עבירה מינהלית חוזרת" שבסעיף קטן (ג) לגבי עבירה שנקבעה לפי אותו החוק או לגבי סוגי עבירות כאמור.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ג2) לא יוטל קנס מינהלי בשל עבירה מינהלית נמשכת אלא בשל תקופה המאוחרת למועד הקבוע בהתראה כאמור בסעיף 8(ב1).

                   (ד)  קנס מינהלי שאינו קצוב יהיה קנס שנקבע לו סכום או שיעור מרבי או קנס שנקבעו לו סכומים או שיעורים מזעריים ומרביים, ויכול שהסכומים או השיעורים ייקבעו כאמור בהתחשב בנסיבות של העבריין או של ביצוע העבירה שיפורטו בתקנות.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ה)  קנס מינהלי לא יעלה על הקנס שנקבע לאותה עבירה בחיקוק או על הקנס המרבי שניתן להטיל בשלה לפי סעיף 63 לחוק העונשין.

          

          

          

          

          

          

          

         עדכון קנס מינהלי (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         3.    (א)  שר המשפטים רשאי לשנות שיעורי קנסות מינהליים כשם שהוא רשאי לשנות שיעור קנסות לפי סעיף 64 לחוק העונשין.

                   (ב)  שונה קנס מינהלי לפי סעיף קטן (א), תהיה הטלת הקנס על פי פרק ג' וסעיף 14, לפי שיעורו המעודכן של הקנס ביום הטלתו, ואם הוגש ערעור והקנס לא שולם לפני מתן ההחלטה בערעור – לפי שיעורו המעודכן ביום ההחלטה בערעור.

          

         שינוי התוספת (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

         4.      (א)  שר המשפטים רשאי להוסיף או לגרוע חוק מן התוספת הראשונה, בהסכמת השר הממונה על ביצועו של אותו חוק ובאישור הועדה.

          

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

                   (ב)  קבע שר המשפטים כי עבירה על הוראה שנקבעה לפי חוק המנוי בתוספת הראשונה היא עבירה מינהלית, יציין בתוספת הראשונה, בטור ב', את שם התקנות שבהן נקבעה העבירה המינהלית, לצד שם החוק האמור; בוטלו התקנות שבהן נקבעה העבירה המינהלית - ישמיט השר את ציון שם התקנות מצדו של שם החוק כאמור.

          

          

         פרק ב': מפקחים ורשמים

         מינוי מפקחים (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

         5.    (א)  שר הממונה על ביצועו של חוק שבתוספת הראשונה (בחוק זה – שר ממונה), או מי שהוא הסמיך לכך, ימנה מפקח לגבי עבירות על הוראות שנקבעו באותו חוק או בתקנות שהותקנו לפיו, שהן עבירות מינהליות; מפקח יהיה עובד המדינה או עובד של תאגיד שהוקם לפי חוק ויקבל הכשרה למילוי תפקידו לענין העבירות המינהליות שבתחום סמכותו.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ב)  שר ממונה רשאי, בהסכמת שר הפנים, להסמיך בצו ראש רשות מקומית למנות עובד של אותה רשות מקומית שיקבל הכשרה למילוי תפקידו לענין העבירות המינהליות שבתחום סמכותו להיות מפקח לגבי עבירות על הוראות שנקבעו באותו חוק או בתקנות שהותקנו לפיו, שהן עבירות מינהליות, שנעברו בתחומה של אותה רשות מקומית.

                   (ג)   הודעה על מינוי מפקח שהוא עובד של רשות מקומית תובא לידיעת שר הפנים; שר הפנים רשאי, בכל עת, לבטל את המינוי או לשנותו.

         (תיקון מס' 25) תשע"ח-2018

                   (ג1) השר לביטחון הפנים, בהסכמת השר הממונה, רשאי להסמיך בצו את המפקח הכללי של משטרת ישראל, למנות שוטר להטיל קנס מינהלי לגבי עבירות על הוראות שנקבעו באותו חוק או בתקנות שהותקנו לפיו, שהן עבירות מינהליות, ובלבד שיקבל הכשרה למילוי תפקידו לעניין העבירות המינהליות שבתחום סמכותו; אין בהוראות סעיף קטן זה כדי לגרוע מסמכויותיו של שוטר לפי כל דין.

                   (ד) לא ימונה מפקח לגבי עבירות מינהליות שנקבע להן קנס מינהלי שאינו קצוב, לפי סעיף 2(ד).

                   (ה)  הודעה על מינוי מפקח והעבירות המינהליות שבתחום סמכותו, וכן הודעה על ביטול מינויו או שינויו, יפורסמו ברשומות.

          

          

          

          

          

          

          

          

         מינוי רשם

         6.    (א)  שר המשפטים ימנה רשם לענין חוק זה.

                   (ב)  כשיר להתמנות רשם מי שכשיר להתמנות לשופט של בית משפט שלום.

                   (ג)   הרשם יהיה עובד המדינה.

                   (ד)  הודעה על מינוי רשם והעבירות המינהליות שבתחום סמכותו תפורסם ברשומות.

         כתב מינוי (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         7.      (א)  מינויו של מפקח או של רשם יהיה בכתב מינוי לפי טופס שנקבע, ויצויינו בו העבירות המינהליות שבתחום סמכותו.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ב)  מפקח יישא עמו את כתב המינוי בכל עת שהוא ממלא את תפקידיו לפי חוק זה, ויראה אותו לכל אדם, לפי דרישתו.

          

         פרק ג': הטלת קנס מינהלי

         הטלת קנס מינהלי קצוב (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         8.    (א)  היה למפקח או לרשם יסוד סביר להניח כי אדם עבר עבירה שדינה קנס מינהלי קצוב לפי סעיף 2(ב) או סעיף 2(ג), רשאי הוא להטיל עליו את הקנס המינהלי שנקבע לאותה עבירה.

                   (ב)  הודעה על הטלת הקנס תומצא לנקנס לפי טופס שנקבע, ותכיל את הפרטים הבאים:

         (1)   שם הנקנס ומענו;

         (2)   תיאור תמציתי של העובדות המהוות את העבירה;

         (3)   ציון המקום והזמן שבהם נעברה העבירה, במידה שאפשר לבררם;

         (4)   ציון הוראות החיקוק שבהן נקבעה העבירה;

         (5)   הקנס המוטל.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ב1) נקבע לעבירה מינהלית קנס בשל עבירה נמשכת, לא יוטל הקנס בשל העבירה הנמשכת, אלא אם כן צורפה להודעה על הקנס בשל העבירה כאמור בסעיף קטן (ב), התראה שלפיה אם לא תתוקן ההפרה עד המועד שנקבע בה, יוטל על הנקנס קנס בשל עבירה נמשכת; בהתראה יצוין גובה הקנס המינהלי הצפוי בשל העבירה הנמשכת.

                   (ג)   הנקנס רשאי להודיע בכתב למי שהטיל את הקנס, כי ברצונו להישפט על העבירה; ההודעה תומצא תוך שלושים ימים לאחר שהומצאה לו ההודעה על הטלת הקנס המינהלי; הודיע כאמור, יחולו הוראות סעיפים 13 ו-14.

         ביטול קנס מינהלי (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (הוראת שעה) תשס"ג-2003

         8א.     (א)  הומצאה לנקנס הודעה לפי סעיף 8 רשאי הוא להגיש לתובע, שהיועץ המשפטי לממשלה הסמיכו לענין סעיף זה (להלן - התובע המוסמך) בקשה לביטול ההודעה בתוך 30 ימים מיום שהומצאה לו; נוכח התובע המוסמך כי התקיימה אחת מהעילות המפורטות להלן, רשאי הוא לבטל את ההודעה:

         (1)   העבירה לא נעברה או שהיא לא נעברה בידי הנקנס;

         (תיקון מס' 23) תשע"ח-2018

         (2)   נסיבות המקרה בכללותן אינן מתאימות להמשך קיום ההליכים.

                   (ב)  התובע המוסמך ייתן החלטה מנומקת בתוך זמן סביר בנסיבות הענין וימציא את החלטתו כאמור לפונה.

                   (ג)   התובע המוסמך יערוך רישום של הודעות שביטל לפי סעיף זה ושל העילות לביטול ההודעות.

                   (ד)  הגשת בקשה לביטול הודעה אינה דוחה את המועד לתשלום הקנס.

         (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

                   (ה)  מי שהגיש בקשה לביטול הודעה, כאמור בסעיף זה, אינו רשאי להודיע על רצונו להישפט לפני שהתובע המוסמך המציא לו את החלטתו; דחה התובע המוסמך את הבקשה לביטול הודעה, רשאי מגיש הבקשה להודיע כי ברצונו להישפט על העבירה בתוך 30 ימים ממועד המצאת ההחלטה אף אם שילם את הקנס לפני שהתובע המוסמך המציא לו את החלטתו הדוחה את הבקשה.

                   (ו)   התובע המוסמך רשאי לדון בבקשה שהוגשה לאחר המועד האמור בסעיף קטן (א) אם שוכנע שהבקשה לא הוגשה במועד בשל סיבות שלא היו תלויות במבקש ושמנעו ממנו להגישה במועד והיא הוגשה מיד לאחר שהוסרה המניעה.

          

          

          

          

          

           

          

          

         הודעה ותשובה לענין קנס מינהלי שאינו קצוב (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         9.    (א)  היה לרשם יסוד סביר להניח כי אדם עבר עבירה שדינה קנס מינהלי שאינו קצוב לפי סעיף 2(ד), ימציא לו הודעה לפי טופס שנקבע, שתכיל את הפרטים הבאים:

         (1)   שם מקבל ההודעה ומענו;

         (2)   תיאור תמציתי של העובדות המהוות את העבירה;

         (3)   ציון המקום והזמן שבהם נעברה העבירה, במידה שאפשר לבררם;

         (4)   ציון הוראות החיקוק שבהן נקבעה העבירה;

         (5)   הקנס המינהלי שנקבע לעבירה.

                   (ב)  מי שקיבל הודעה כאמור בפעיף קטן (א), רשאי להמציא לרשם תשובה תוך ארבעה עשר ימים מיום המצאת ההודעה, שבה יציין אחת מאלה:

         (1)   הוא מודה בכל העובדות המהוות את העבירה; הודה כאמור, רשאי הוא לטעון בתשובתו לענין גובה הקנס המינהלי שיוטל עליו;

         (2)   הוא אינו מודה בעובדות המהוות את העבירה, כולן או מקצתן; השיב כאמור, רואים אותו כאילו הודיע שברצונו להישפט על העבירה ויחולו עליו ההוראות החלות על מי שהשיב כאמור בפסקה (3);

         (3)   ברצונו להישפט על העבירה; השיב כאמור, יחולו הוראות סעיפים 13 ו-14.

                   (ג)   לא השיב מקבל ההודעה, רואים אותו כאילו הודה בכל העובדות המהוות את העבירה, ואינו טוען לענין גובה הקנס המינהלי שיוטל עליו.

          

         החלטה בדבר קנס מינהלי שאינו קצוב

         10.  הודה אדם כאמור בסעיף 9(ב)(1) או שרואים אותו כאילו הודה לפי סעיף 9(ג), יחליט הרשם בעניינו וימציא לו הודעה על החלטתו.

         ערר

         11.  (א)  מי שהוטל עליו קנס מינהלי כאמור בסעיף 10, רשאי לערור על גובה הקנס, במועד ולפי סדרי דין שייקבעו בתקנות.

                   (ב)  הערר יוגש לבית משפט כמשמעותו בסעיף 12 שהיה מוסמך לדון בעבירה אילו הוגש בשלה כתב, אישום על העורר.

                   (ג)   בערר רשאי בית המשפט לאשר את הקנס המינהלי או להפחיתו, וכן רשאי הוא לחייב את העורר בתשלום הוצאות הערר בסכום שקבע.

         פרק ד': משפט פלילי על עבירה מינהלית

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         12.  (בוטל).

          

          

          

          

          

         כתב אישום ומשפט בעבירה מינהלית (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         13.    (א)  הודיע אדם שברצונו להישפט על העבירה לפי סעיף 8(ג) או לפי סעיף 9(ב)(3), או שרואים אותו לפי סעיף 9(ב)(2) כאילו הודיע כאמור, יגיש עליו תובע כתב אישום, זולת אם ראה שלא לעשות כן, מטעמים מיוחדים שיירשמו.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 11) תש"ע-2010

                   (ב)  בית המשפט רשאי לקיים את המשפט גם אם הודעת מקבל ההודעה לפי סעיפים 8 או 9 כי ברצונו להישפט ניתנה באיחור כל עוד התקיימו התנאים האמורים בסעיף 8א(ו), בשינויים המחויבים, או מנימוקים מיוחדים אחרים שיפרט בהחלטתו.

          

          

         הקנס שיוטל במשפט (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 ת"ט תשס"ג-2003

         14.  ביקש אדם להישפט לפי סעיף 8(ג) או לפי סעיף 9(ב) והורשע, לא יפחת הקנס, אם הוא העונש היחידי, מהאמור להלן:

         (1)  לענין קנס מינהלי קצוב - מסכום הקנס או משיעורו;

         (2)  לענין קנס מינהלי שאינו קצוב ואשר קבוע לו סכום או שיעור מזערי - מהסכום או מהשיעור המזערי הקבוע לעבירה,

         ואולם בית המשפט רשאי מנימוקים שיירשמו להפחית את הקנס אם ראה נסיבות מיוחדות המצדיקות את הפחתתו.

          

          

          

          

          

          

          

          

         סמכות תובע (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         15.  קביעת עבירה כעבירה מינהלית אין בה כדי לגרוע מסמכותו של תובע להגיש בשלה כתב אישום, כאשר הוא סבור שהנסיבות מצדיקות זאת מטעמים שיירשמו, ובלבד שטרם נמסרה הודעה על הטלת הקנס; סעיף זה אינו גורע מסמכותו של תובע להגיש כתב אישום אם ביקש מקבל ההודעה להישפט על העבירה.

          

         פרק ה': תשלום קנס מינהלי

         מועד לתשלום הקנס (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         16.  (א)  קנס מינהלי ישולם תוך שישים ימים לאחר המצאת ההודעה על הטלתו לפי סעיף 8(א) או 10, זולת אם היה הקנס קנס מינהלי קצוב כמשמעותו בסעיף 2 והנקנס הודיע, בתקופה הקבועה לכך, כי ברצונו להישפט על העבירה.

         (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

                   (א1) על אף הוראות סעיף קטן (א), בעבירות שנקבע בתקנות המנויות בתוספת השניה שהן עבירות מינהליות, ישולם הקנס בתוך תקופה ארוכה יותר, שתיקבע בתוספת לכל תקנה כאמור, ובלבד שהתקופה לא תעלה על 120 ימים; שר המשפטים, בהסכמת השר הממונה ובאישור הוועדה, רשאי לשנות את התוספת.

                   (ב)  הגשת ערר כאמור בסעיף 11 אינה דוחה את מועד תשלום הקנס; נתקבל הערר, יוחזר הקנס ששולם, במידה שהדבר מתחייב מפסק הדין בערר, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית כפי שנקבע בתקנות.

                   (ג)   רשם שהטיל על אדם קנס מינהלי, רשאי, על פי בקשת הנקנס, להורות שהקנס ישולם בשיעורים ובתקופה שיקבע, ובלבד שתקופת התשלום לא תעלה על ששה חדשים ועל הקנס ייווספו הפרשי הצמדה וריבית כפי שנקבע בתקנות; בקשה לענין זה תומצא לרשם במועד ובדרך שנקבעו בתקנות.

          

          

          

          

         קנס שלא שולם (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         17.  (א)  לא שילם אדם קנס מינהלי במועד, לא הודיע כי ברצונו להישפט ולא השיב תשובה כאמור בסעיף 9(ב)(2), תיווסף על הקנס תוספת פיגור בשיעור כאמור בסעיף 67 לחוק העונשין.

         (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

                   (א1) על אף הוראות סעיף קטן (א), בעבירות שנקבע בתקנות המנויות בתוספת השלישית שהן עבירות מינהליות, תיווסף תוספת פיגור בשיעור נמוך מהאמור בסעיף 67 לחוק העונשין, שייקבע בתוספת לכל תקנה כאמור; שר המשפטים, בהסכמת השר הממונה ובאישור הוועדה, רשאי לשנות את התוספת.

                   (ב)  התובע המוסמך רשאי לפטור אדם מתשלום תוספת פיגור כאמור בסעיף קטן (א), כולה או מקצתה, אם נוכח שהעילה לאי תשלום במועד היא אחת מאלה:

         (1)   נבצר מהמבקש לשלם את הקנס במועד בשל סיבה שאינה תלויה בו;

         (2)   הסיבה לחיוב בתוספת הפיגור יסודה בתקלה של רשויות המדינה.

                   (ג)   סכום ששולם או שנגבה על חשבון קנס מינהלי שניתוספה עליו תוספת פיגור, ייזקף תחילה על חשבון תוספת הפיגור או ייזקף בדרך שנקבעה בתקנות.

          

          

           

           

          

          

         החזר תשלום של קנס שבוטל (תיקון מס' 1) תשמ"ט-1989 (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

         17א.  (א)  שילם אדם סכום כסף בשל קנס מינהלי שבוטל, יוחזר לו הסכום ששילם, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית כמשמעותם בחוק פסיקת ריבית והצמדה, התשכ"א-1961 (בסעיף זה – הפרשי הצמדה וריבית), מיום תשלומו.

          

         (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008

                   (ב)  שילם אדם סכום כסף לפני שהתובע המוסמך המציא לו את החלטתו הדוחה בקשה לביטול הודעה, וביקש להישפט בתוך 30 ימים כאמור בסעיף 8א(ה), יוחזר לו הסכום ששילם, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית, מיום תשלומו.

          

          

          

          

          

          

         גביית הקנס

         18.  הוראות פקודת המסים (גביה), יחולו על גבייתו של קנס מינהלי שלא שולם במועדו, לרבות הפרשי ההצמדה, הריבית ותוספת הפיגור, כאילו הוא מס כמשמעותו באותה פקודה.

         מאסר במקום קנס שלא שולם

         19.  (א)  לא שילם אדם קנס מינהלי שהוטל עליו תוך ששה חדשים מיום הטלתו, רשאי בית משפט, על פי בקשת תובע, לצוות כי יוטל עליו, במקום הקנס שלא שולם, מאסר שלא יעלה על שנה; בית המשפט לא יהיה רשאי להורות שהמאסר יהיה על תנאי.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ב)  הוראות סעיף 71(ג) עד (ה) לחוק העונשין יחולו, בשינויים המחוייבים, גם על מאסר לפי סעיף קטן (א).

          

         ביטול רישום או רשיון

         20.  (א)  הוטל על אדם קנס מינהלי בשל עבירה מינהלית הקשורה בעיסוק או בפעולה הטעונים על פי רישום בפנקס, רשיון או היתר, ולא שולם הקנס המינהלי במועדו, רשאי בית משפט, על פי בקשת תובע, לצוות על מחיקת רישומו של אותו אדם בפנקס או על שלילת הרשיון או ההיתר שניתנו לו, או על אי-חידושם או אי-הארכת תקפם, והכל עד לתשלום הקנס או עד תום שנה אחת, לפי המוקדם.

         (תיקון מס' 1) תשמ"ט-1989

                   (ב)  האמור בסעיף זה אינו גורע מהוראות סעיפים 17, 18 ו-19.

          

         הזמנה והתראה

         21.  (א)  בית המשפט יהיה רשאי לתת צו לפי סעיפים 19 ו-20 אף שלא בנוכחות האדם שהצו מתייחס אליו, אם ראה כי הומצאה לאותו אדם הזמנה לדיון שבה צויין תוכן הצו המבוקש.

                   (ב)  לא יבוצע צו לפי סעיפים 19 או 20 שניתן שלא בנוכחות אותו אדם, אלא לאחר שהומצאה לו התראה שבה יובא לידיעתו תוכן הצו וכן הודעה כי הצו יבוצע אם הוא לא ישלם את הקנס תוך שלושים ימים מיום המצאת ההתראה.

         קנס שהטילו רשות מקומית, ועדה מקומית עצמאית או תאגיד (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 22) תשע"ז-2017

         22.  קנס מינהלי שהטיל מפקח שהוא עובד של רשות מקומית או של תאגיד שהוקם בחוק, שהטיל מפקח מטעם ועדה מקומית עצמאית כאמור בסעיף 35א(2)(ב) או שהוטל בבית משפט לענינים מקומיים או בבית משפט אחר, עקב הפעלת סמכותו של עובד הרשות המקומית או התאגיד או המפקח מטעם הוועדה המקומית כאמור, ישולם לקופת הרשות המקומית, לקופת התאגיד או לקופת הוועדה המקומית, לפי הענין.

          

          

         סיווג עבירה והתיישנות (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

         22א.  (א)  אין בקביעת עבירה כעבירה מינהלית כדי לשנות את סיווג העבירה כאמור בסעיף 24 לחוק העונשין.

                   (ב)  לענין התיישנות עבירה כאמור בסעיף 9 לחוק סדר הדין הפלילי או בכל חיקוק אחר הקובע מועד התיישנות עבירה, לפי הענין, יראו את מועד הטלת הקנס כמועד ההעמדה לדין, ואולם אין במועד הקבוע בסעיף 9 לחוק סדר הדין הפלילי או בחיקוק כאמור, לפי הענין, כדי למנוע הגשת כתב אישום נגד מי שביקש להישפט לפי חוק זה או להמיר כתב אישום בקנס מינהלי, אף אם עבר אותו מועד.

                   (ג)   (1)   לענין התיישנות עונש כאמור בסעיף 10 לחוק סדר הדין הפלילי או בכל חיקוק אחר הקובע מועד התיישנות עונש, לפי הענין, יראו את המועד הקבוע לתשלום הקנס המינהלי כמועד שבו פסק הדין נעשה חלוט.

         (2)   על אף האמור בפסקה (1), לא יחלו בגביית קנס מינהלי שהוטל בשל עבירה מסוג עוון, ואם נפסק ביצועו לא ימשיכו בו, אם מיום שהוטל הקנס או מיום הפסקת הביצוע, לפי המאוחר, עברו חמש שנים.

          

          

         פרק ו': כפרת העבירה ועיצומים אחרים

         כפרת העבירה

         23.  שילם אדם קנס מינהלי שהוטל עליו – כופרה העבירה; ואולם אין בכך כדי לפטרו מחובותיו על פי כל חיקוק.

         חילוט

         24.  חילוט על פי כל חוק אינו מונע הטלת קנס מינהלי והוא בא בנוסף עליו.

         סייג לכופר

         25.  עבירה שנקבעה כעבירה מניהלית, לא יחולו לגביה הוראות כל חיקוק בדבר כופר כסף.

         סייג לסמכות ועדת קנסות

         26.  נקבעה עבירה על הוראה בחוק מועצה חקלאית כעבירה מינהלית, לא תהיה ועדת קנסות שנתמנתה לפי אותו חוק מוסמכת להטיל קנס בשלה; לענין זה, "חוק מועצה חקלאית" – כל אחד מחוקים אלה:

         (תיקון מס' 5) תשס"ג-2003

         (1)   (נמחקה);

         (2)   חוק המועצה לענף הלול (ייצור ושיווק), התשכ"ד-1963;

         (3)   חוק המועצות למוצרי פירות וירקות (ייצור וייצוא), התשל"ג-1973;

         (תיקון מס' 5) תשס"ג-2003

         (4)   חוק מועצת הצמחים (ייצור ושיווק), התשל"ג-1973;

         (תיקון מס' 5) תשס"ג-2003

         (5)   (נמחקה).

          

         פרק ז': תיקון חוקים שונים

         תיקון חוק בתי המשפט

         27.  בסעיף 23 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ"ד–1984, בסופו יבוא "ועל עבירה מינהלית שדינה קנס מינהלי קצוב".

         תיקון חוק הדיינים

         28.  בסעיף 25(ב) לחוק הדיינים, תשט"ו–1955, בסופו יבוא "ועל עבירה מינהלית שדינה קנס מינהלי קצוב".

         תיקון חוק הקאדים

         29.  בסעיף 23(א) לחוק הקאדים, תשכ"א–1961, בסופו יבוא "ועל עבירה מינהלית שדינה קנס מינהלי קצוב".

         תיקון חוק בתי הדין הדתיים הדרוזיים

         30.  בסעיף 28(ב) לחוק בתי הדין הדתיים הדרוזיים, תשכ"ג–1962, בסופו יבוא "ועל עבירה מינהלית שדינה קנס מינהלי קצוב".

         תיקון חוק חסינות חברי הכנסת

         31.  אחרי סעיף 5א לחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, תשי"א–1951, יבוא:

         "עבירות מינהליות

         5ב. הוראות סעיפים 4(א) ו-5 לא יחולו לגבי עבירה מינהלית שדינה קנס מינהלי קצוב ואשר חבר הכנסת הודיע כי ברצונו להישפט עליה."

         תיקון חוק ארגון הפיקוח על העבודה

         32.  בחוק ארגון הפיקוח על העבודה, תשי"ד–1954, בסעיף 8ג, סעיפים קטנים (ב) עד (ז) – בטלים; תחילתו של סעיף זה ביום תחילתן של תקנות שיותקנו לפי סעיף 1 לגבי עבירה לפי סעיף 8ג(א) לחוק האמור.

         תיקון פקודת המכס

         33.  בפקודת המכס, סעיפים 231א ו-231ב – בטלים.

         תיקון חוק מס ערך מוסף

         34.  בחוק מס ערך מוסף, תשל"ו–1975 –

         (1)   סעיף 122 – בטל;

         (2)   בסעיף 125 במקום "95 ו-122" יבוא "ו-95".

         פרק ח': הוראות שונות

         המצאת מסמכים

         35.  (א)  הודעה או מסמך אחר שיש להמציאו לאדם לפי חוק זה, המצאתו תהיה באחת מאלה:

         (1)   במסירה לידו; ובאין למצאו במקום מגוריו או במקום עסקו – לידי בן משפחתו הגר עמו ונראה שמלאו לו שמונה עשרה שנים, ובתאגיד ובחבר-בני-אדם – במסירה במשרדו הרשום או לידי אדם המורשה כדין לייצגו;

         (2)   במשלוח מכתב רשום לפי מענו של האדם, התאגיד או חבר-בני-אדם, עם אישור מסירה; התאריך שבאישור המסירה ייראה כתאריך ההמצאה.

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002

                   (ב)  היה לנמען עורך דין, דייה ההמצאה לעורך הדין או למתמחה שלו, או במסירה לעובד במשרדו.

          

                   (ג)   המצאה למפקח או לרשם, יכול שתהיה במסירה לעובד במשרדו.

                   (ד)  שר המשפטים רשאי, באישור הועדה, להתקין תקנות משלימות בענין המצאת מסמכים, והוא אף בסטיה מהוראות סעיף זה.

          

         תחולה על עבירות לפי חוק התכנון והבנייה (תיקון מס' 22)  תשע"ז-2017

         35א.  הוראות חוק זה יחולו על עבירות לפי חוק התכנון והבנייה שהן עבירות מינהליות, בשינויים המחויבים ובשינויים אלה:

         (תיקון מס' 26 – הוראת שעה) תש"ף-2019

         (1)  סמכויות הוועדה לפי חוק זה יהיו נתונות לוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ואם לא הוקמה – לוועדת הכספים או לוועדה לעניין מסוים כפי שתקבע הכנסת, וועדת הכנסת היא שתחליט למי מהוועדות כאמור תוקנה הסמכות;

         (2)  על אף האמור בסעיף 5, מי שימונה למפקח לפי חוק זה לגבי אותן עבירות יהיה אחד מאלה:

         (א)   מפקח מיוחד כהגדרתו בפרק י' לחוק התכנון והבנייה;

         (ב)   לעניין עבירות שנעברו בתחום מרחב תכנון של ועדה מקומית עצמאית – עובד של הוועדה המקומית, או של הרשות המקומית שהיא ועדה מקומית לפי סעיף 18 לחוק התכנון והבנייה, העומד בראש היחידה העוסקת בפיקוח על הבנייה באותה ועדה מקומית או רשות מקומית, לפי העניין (בסעיף זה – מנהל הפיקוח); לעניין זה, "מרחב תכנון" ו"ועדה מקומית עצמאית" – כמשמעותם בחוק התכנון והבנייה;

         (3)  הסמכויות הנתונות לפי חוק זה לתובע יהיו נתונות לאחד מאלה, לפי העניין:

         (א)   לעניין עבירות שבסמכותו של מפקח מיוחד כאמור בפסקה (2)(א) להטיל קנס בשלהן, ולעניין הגשת כתב אישום בשל אותן עבירות – תובע במחלקה לאכיפת דיני מקרקעין כהגדרתה בפרק י' לחוק התכנון והבנייה;

         (ב)   לעניין עבירות שבסמכותו של מנהל הפיקוח להטיל קנס בשלהן ולעניין הגשת כתב אישום בשל אותן עבירות – תובע מטעם הוועדה המקומית העצמאית.

          

          

          

         (תיקון מס' 1) תשמ"ט-1989

         36.  (בוטל)

          

          

          

           

         ביצוע ותקנות

         37.  שר המשפטים ממונה על ביצוע חוק זה והוא רשאי, באישור הועדה, להתקין תקנות לביצועו, לרבות תקנות בדבר –

         (1)   סדרי רישום של עבירות מינהליות;

         (2)   נהלים וסדרי דין לפיהם ינהג מפקח או רשם;

         (3)   סדרי דין לדיון בבקשות לפי סעיפים 19 ו-20.

         תחילה

         38.  תחילתו של חוק זה ביום י"ח בכסלו תשמ"ו (1 בדצמבר 1985).

          

         (תיקון מס' 4) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 9) תשס"ח-2008 צו (מס' 2)  תשע"ב-2012 (תיקון מס' 19) תשע"ו-2015

         תוספת ראשונה

         (סעיפים 1 ו- 4)

          

         טור א'

         שם החוק או הפקודה

         טור ב'

         התקנות שבהן נקבעה עבירה מינהלית לפי החוק או הפקודה

         צו (מס' 3)  תשס"ו-2006 (תיקון מס' 14) תשע"א-2011

         חוק הטיס, התשע"א-2011; חוק רישוי שירותי התעופה, התשכ"ג-1963

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – עבירות בטיחות בטיסה), התשס"ו-2006

         צו (מס' 2)  תשס"ד-2004

         פקודת האגודות השיתופיות

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – אגודות שיתופיות), התשס"ד-2003

         צו תשס"ז-2007

         פקודת הכלבת, 1934

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – כלבת ופיקוח על כלבים), התשס"ז-2007

         צו תשס"ו-2006

         פקודת הדיג, 1937

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – דיג), התשס"ו-2006

         פקודת בריאות העם, 1940

          

         פקודת תאונות ומחלות משלח יד (הודעות), 1945

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - בטיחות בעבודה), התשנ"ו-1995

         פקודת המשקלות והמידות, 1947

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - חיקוקי צרכנות), התשמ"ח-1988

         חוק למניעת שריפות בשדות, התש"י-1949

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – מניעת שריפות בשדות), תשע"א-2011

         צו תשע"א-2011

         חוק איסור אפיית לילה, התשי"א-1951

          

         חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - שעות עבודה ומנוחה), התשנ"ח-1998

         חוק חופשה שנתית, התשי"א-1951

          

         חוק מס קניה (טובין ושירותים),התשי"ב-1952

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - חיקוקי מסים), התשמ"ז-1987

         צו תשס"ט-2008

         חוק להשבחת ייצור חקלאי (בעלי חיים), התשי"ב-1952

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – ייצור דבש והשבחת ייצור חקלאי – דבורים), תשס"ט-2008

         חוק החניכות, התשי"ג-1953

          

         חוק עבודת הנוער, התשי"ג-1953

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – עבודת נוער),
         התשנ"ד-1994

         חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954

          

         חוק ארגון הפיקוח על העבודה,התשי"ד-1954

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – בטיחות בעבודה),
         התשנ"ו-1995

         פקודת המכס

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – חיקוקי מסים),
         התשמ"ז-1987

         צו תשע"ו-2015

         סימן ו' לפרק כ"ז לחוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התכנית הכלכלית לשנים 2009 ו-2010), התשס"ט-2009

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – חיקוקי מסים),
         התשמ"ז-1987

         צו תשע"ו-2015

         פרק ד'1 לחוק אזור סחר חפשי באילת (פטורים והנחות ממסים), התשמ"ה-1985

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – חיקוקי מסים),
         התשמ"ז-1987

         צו תשע"ו-2015

         פקודת הטבק

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – חיקוקי מסים),
         התשמ"ז-1987

         צו תשע"ב-2012

         חוק תכנון משק החלב בישראל, התשע"א-2011

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – תכנון משק החלב בישראל), התשס"ט-2009

         צו (מס' 2)  תשס"ו-2006

         חוק הגנת הצומח, התשט"ז-1956; חוק לפיקוח על יצוא הצמח ומוצריו, התשי"ד-1954; חוק הזרעים, התשט"ז-1956

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – הגנת הצומח, זרעים ופיקוח על יצוא הצמח ומוצריו), התשס"ו-2006

         חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים, התשי"ח-1957

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - חיקוקי צרכנות), התשמ"ח-1988

          

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - איכות מזון), התשמ"ח-1988

         צו (מס' 3)  תשס"ג-2003

          

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – בטיחות גפ"מ), התשס"ג-2003

         צו (מס' 3)  תשס"ה-2005

          

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – מחלות בעלי חיים), התשס"ה-2005

         צו תשס"ט-2008

          

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – ייצור דבש והשבחת ייצור חקלאי – דבורים), תשס"ט-2008

         צו תשע"ב-2012

          

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי – תכנון משק החלב בישראל), התשס"ט-2009

         חוק שירות התעסוקה, התשי"ט-1959

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - הוראות שירות התעסוקה), התשמ"ח-1988

         חוק המים, התשי"ט-1959

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - עבירות לפי חוק המים), התשס"ג-2002

         פקודת מס הכנסה [נוסח חדש]

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - חיקוקי מסים), התשמ"ז-1987

         חוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א-1961

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - חיקוקי מסים), התשמ"ז-1987

         חוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), התשכ"ג-1963

         תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - חיקוקי מסים), התשמ"ז-1987

         חוק המועצה לע

         דרג את התוכן:
          0 תגובות   יום ראשון, 15/12/19, 10:18

          פרוטוקולים של עיריית תל אביב

          פרוטוקולי ועדות עירוניות

          פרוטוקולי ועדות הנדסה

           

           
           
           
          צור קשר בן קלינגר
           
          03-6990132
          0523-888813
           
           
           
           
           
          ''
           
           שות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר
           
          קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
          ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
          היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

          חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
           
           
          דיווח עפ"יהתקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר

          קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
          ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
          היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

          חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי          סיוע ברישוי עסקים מול הרשויות,בקשות לשימוש חורג, טיפול במניעה והפחתת קנסות מנהליים.
          דיווח עפ"י התקנות החדשות (תיקון 116) ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר
           
           
           
           
           
          קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
           
          השירות בפריסה כלל ארצית
          טל': 03-6990132

          פקס: 6990134 - 03
          נייד- בן קלינגר 0523-888813
          www.klinger.co.il

          דרג את התוכן:
           0 תגובות   יום ראשון, 15/12/19, 10:03

           לפניכם הפניה להסכמים בתחומי המשפט השונים (כגון: דיני משפחה, דיני עבודה, מקרקעין), אשר יסייעו לכם להסדיר את היחסים המשפטיים מול גורמים שונים. לפני שאתם מתקשרים עם ספק, משכירים את דירתכם, חותמים על חוזה העבודה המוצע לכם או ממהרים להעסיק מטפלת לבנכם התינוק, כדאי שיהיה ברשותכם הסכם מתאים, הכולל את כל הסעיפים החשובים שאתם והצד השני צריכים להחליט ולהסכים עליהם מראש. כל זה, כדי למנוע מחלוקות ובעיות בעתיד. זכרו, כי לכל תחום וסוג, הסכם ספציפי המתאים לו ולנסיבות העניין.איןבהפניות אלו   ייעוץ משפטי מצדינו .יש להתייעץ עם עורך דין מתאים.

           להלן דוגמאות הסכמים להורדה.

           הסכמי שכירות

           • הסכם שכירות חניה

            הסכם שכירות חניה

            בהסכם השכרת חניה יש לברר כמה סוגיות מהותיות, וכי ההסכם אינו סותר את המוסכם בתקנון הבית המשותף.

           • הסכם שכירות בלתי מוגנת

            הסכם שכירות בלתי מוגנת

            הסכם שכירות מורכב מתנאים רבים אשר ניסוחם יכול להשתנות ולשנות את מאזן הכוחות בין השוכר למשכיר.

           • הסכם שכירות לחנות

            הסכם שכירות לחנות

            חוזה שכירות חנות הינו הסכם שכירות מפורט המכיל את ההוראות הנהוגות והמקובלות.

           • עוד הסכמים בתחום 

           הסכמים בדיני משפחה

           • הסכם הורות משותפת

            הסכם הורות משותפת

            הסכם הורות משותפת נועד עבור זוג הורים המעוניינים להביא ילד לעולם, מבלי לקיים מערכת יחסים זוגית ביניהם.

           • הסכם לשלום בית

            הסכם לשלום בית

            הסכם שלום בית מיועד לבני זוג שהגיעו למשבר ביחסיהם, ולחלופין הסכם זה מהווה הסכם גירושין

           • הסכם גירושין

            הסכם גירושין

            הסכם גירושין הוא הסכם שמסדיר את הסוגיות הרלוונטיות לבני הזוג המתגרשים, בעיקר: אפוטרופסות ומשמורת ומזונות.

           • עוד הסכמים בתחום 

           הסכמי עבודה

           • הסכם עבודה אישי

            הסכם עבודה אישי

            הסכם המכיל את הנקודות המקובלות בהסכמים מסוג זה, לרבות הפרשות פנסיוניות כולל "סעיף 14", חובות העובד ועוד.

           • הסכם עבודה לאנשי מכירות

            הסכם עבודה לאנשי מכירות

            הסכם עבודה לאיש מכירות - מעבר לנהוג בהסכמי עבודה, הסכם זה כולל התייחסות למאפיינים הייחודים כמו עבודה גמישה.

           • הסכם עבודה לאנשי הייטק

            הסכם עבודה לאנשי הייטק

            הסכם זה נהוג בענף ההייטק וכולל התיחסות למאפיינים של הענף, בכלל זה התייחסות לשעות נוספות, משרת אמון ועוד.

           הסכמי נדל"ן

           • הסכם מכר דירה

            הסכם מכר דירה

            להסכם מכר דירת מגורים אין נוסח אחיד. ניסוח ועריכת הסכם מכר, מחייבים התאמה יסודית לעסקת המכר הספציפית

           • הסכם בלעדיות עם מתווך

            הסכם בלעדיות עם מתווך

            הסכם בלעדיות עם מתווך נותן למתווך בלעדיות על הנכס הרלוונטי, והוא מנוסח לטובתו

           • הסכם פינוי בינוי

            הסכם פינוי בינוי

            הסכם פינוי בינוי דומה להסכם של פרויקט תמ"א 38, רק שבמקרה זה הבניין לא עובר שיפוץ אלא הריסה ותחתיו נבנה בניין חדש.

           • עוד הסכמים בתחום 

           הסכמי התקשרות

           • הסכם התקשרות עם קבלן

            הסכם התקשרות עם קבלן

            בעת ניסוח הסכם עבודה מול הקבלן, חשוב להציג באופן מפורט את העבודות לביצוע ולהתנות את תשלום התמורה.

           • הסכם להתקשרות עם מטפלת

            הסכם להתקשרות עם מטפלת

            כעובדת שלנו, המטפלת זכאית לזכויות הסוציאליות בהתאם לחוק. מעבר לכך, הרבה נושאים אותם יש להסדיר מול המטפלת.

           הסכמים עסקיים

           • הסכם הלוואה

            הסכם הלוואה

            בהסכם הלוואה מצוין ערב שערב לחובות מקבל ההלוואה; תנאי ההסכם ניתנים לעריכה בהתאם לרצון הצדדים.

           • הסכם הפצה בלעדי

            הסכם הפצה בלעדי

            הסכם הפצה בלעדי, כולל תניה המכפיפה את ההסכם לחוק חוזה סוכנות, המיטיב עם הסוכן ומגן עליו בעת סיום ההסכם.

           • הסכם השקעה

            הסכם השקעה

            הסכם השקעה מסדיר באופן כללי את סוגיות העיקריות בין המשקיע לחברה - הזכויות והחובות הנובעות מההסכם.

           • עוד הסכמים בתחום 

           הסכמי אינטרנט וזכויות יוצרים

           • הסכם לבניית אתר אינטרנט

            הסכם לבניית אתר אינטרנט

            הסכם בין הלקוח והספק, שמסדיר את ההתחייבויות הכרוכות בבניית אתר אינטרנט, כולל: התמורה, סודיות ועוד

           • הסכם הוצאה לאור

            הסכם הוצאה לאור

            הסכם הוצאה לאור של ספר מסדיר את זכויות המחבר למול ההוצאה לאור, כולל זכויות יוצרים ותמלוגים

           • הסכם שירות לתוכנה

            הסכם שירות לתוכנה

            הסכם שירות לתוכנה הוא הסכם בין חברה ללקוח, אשר רכש תוכנות מהחברה, ומעוניין בשירות מהחברה לתוכנות אלו

           • עוד הסכמים בתחום 

           הסכמים כלליים

           • הסכם שכר טרחה

            הסכם שכר טרחה

            הסכם שכר טרחה - הסכם בין עו"ד ללקוח, אשר מבקש לקבל את שירותי עורך הדין

           • הסכם בוררות

            הסכם בוררות

            הסכם בוררות - נחתם בין צדדים חלוקים בדעותיהם, שהגיעו להסכמה למסור את ההכרעה בידי בורר דן יחיד ומוסכם

           • הסכם נאמנות

            הסכם נאמנות

            הסכם נאמנות הוא הסכם בין נאמן לנהנה, המסדיר את החזקת כספי הנאמנות עבור הנהנה

            
            
            
           03-6990132
           0523-888813
            
            
            
           ''
            
            
            
            
            
           קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
           ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
           היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

           חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
           דיווח עפ"י התקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר


           קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
            
           השירות בפריסה כלל ארצית
           טל': 03-6990132

           פקס: 6990134 - 03
           נייד- בן קלינגר 0523-888813
           www.klinger.co.il

           דרג את התוכן:
            0 תגובות   יום חמישי, 12/12/19, 23:19
            ''

            קיבלת צו הריסה או צו הפסקת עבודה?
            יש לנו פתרון בשבילך!

            בן קלינגר
            היתרי בניה, רישוי עסקים
            וייעוץ מוניציפאלי


            פתרונות יצירתיים לבעיות מורכבות

            ''

            מומחים בהכשרת חריגות בניה

             

            לייעוץ מיידי מלאו פרטים עכשיו או התקשרו 03-6990132

            ''

            משרד בן קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מתמחה בייעוץ ייצוג ועבודה מול גורמים מוניציפאלים הקשורים בהוצאת היתרי בניה, תכנון ערים וסביבה, מיסוי, רישוי עסקים, בקשות לשימוש חורג, שינוי יעוד, הכשרת חריגות בניה, ביטול צווי סגירה, הפסקת עבודה, צווי הריסה. בקשות לשינוי תב"ע, היתרי בניה, אדריכלות, קידום בקשות ,זירוז הליכים בירוקרטיים, יעוץ סטטוטורי, הסדרים והסכמים עם הרשויות, שרותי הנדסה ופקוח על הבניה.חוו"ד מומחה לבתי משפט.

            *מקצועיות

            *שירות

            *זמינות

            המשרד מעניק לקהל לקוחותיו שירות איכותי, מהיר, אמין ודיסקרטי.

            היכרות מעמיקה עם הפרוצדורות והביורוקרטיה ברשויות השונות, מעניקה יתרון הבא לידי ביטוי בזירוז הליכים וחיסכון בכסף רב.

             

            בן קלינגר - היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי

             

            ''
            קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
            ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
            היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

            חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
             

             
            דיווח עפ"י הרפורמה החדשה (תיקון 101 לחוק התכנון והבניה)  ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר
            קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי
            השירות בפריסה כלל ארצית
            טל': 03-6990132

            פקס: 6990134 - 03
            נייד- בן קלינגר 0523-888813
            www.klinger.co.il

            דרג את התוכן:
             0 תגובות   יום חמישי, 12/12/19, 23:08

             החמרת האכיפה בעבירות בנייה:

             הליכי אכיפה מִנהליים והתמודדות אתם נובמבר 2019 ב-2017.10.25 נכנס לתוקף תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, המכונה "חוק קמיניץ".

             התיקון מחמיר את הענישה במקרים של עבירות בנייה מסוימות, וקובע לוחות זמנים מהירים וקשיחים לאכיפה באמצעות צווים וקנסות מִנהליים. צווים מנהליים מחייבים את האזרח לבצע פעולות שונות, וקנסות מנהליים קובעים סכום שעל האזרח לשלם בגלל ביצוע עבירת הבנייה. בשני האמצעים נעשה שימוש בלי להעמיד את האזרח למשפט פלילי. המטרה המוצהרת והברורה של התיקון לחוק היא להחמיר, לייעל ולזרז את הענישה בגין עבירות בנייה, וזאת בטענה שמדובר בתופעה נפוצה ומסוכנת הפוגעת בכלל הציבור ובשלטון החוק.

             מטרה נוספת היא לחזק את ההרתעה מפני ביצוע עבירות בנייה. יש יתרון לאזרח באכיפה מנהלית – היא מונעת העמדה לדין והרשעה של "אזרחים נורמטיביים", כך שלא תירשם לחובתם הרשעה פלילית. עם זאת, היא מאפשרת להטיל קנסות גבוהים בהליך מהיר, כך שבהחלט יש לה השלכות קשות וחמורות. זכותון זה נועד לתת לכם מידע על זכויותיהם בנושא עבירות מנהליות בלבד בעקבות התיקון לחוק. חשוב לציין שהמידע בזכותון הוא כללי, ואינו מהווה ייעוץ משפטי. אם הוטל עליכם קנס או קיבלתם צו מנהלי המחייב אתכם לבצע הריסה או פעולה אחרת, אנו ממליצים לקבל בדחיפות מידע וייעוץ בדבר זכויותיכם, ובמידת הצורך להיוועץ בעורך דין מומחה לתחום התכנון והבנייה, ולשקול את האפשרויות העומדות בפניכם מייד עם קבלת הודעת הקנס.

              אילו סוגים של עבירות בנייה ייאכפו באכיפה מנהלית?

              עבודה אסורה: בנייה או עבודות בניין שבוצעו ללא היתר, או בניגוד לתנאים שנקבעו בהיתר, או בניגוד לייעוד המקרקעין. למשל: פיצול דירה; שימוש במחסן או במרתף למגורים; הרחבה או תוספת בנייה ללא היתר: סגירת מרפסת; בנייה על גג הבניין; יציקת בטון, בניית במות מוגבהות, בניית גדרות קבועות בגובה של מעל 5.1 מטרים או משטחי אחסון. עבירת העבודה האסורה מתיישנת בחלוף 5 שנים, אם לא ננקטה בעניינה כל פעולת חקירה.

              שימוש אסור בקרקע או בבניין: שימוש במקרקעין או במבנה, בניגוד לייעוד הקרקע המופיע בתכנית. למשל – שימוש בקרקע חקלאית או בבית מגורים על מנת לנהל עסק.  אי קיום צו מנהלי להפסקת שימוש או להפסקת בנייה: המשכת העבודה או השימוש האסורים לאחר שמבצע העבירה קיבל צו להפסקת העבודה או השימוש. 2 בוצעה עבירת בנייה – על מי יכולה המדינה להטיל אחריות? על פי התיקון לחוק, רשויות האכיפה יכולות להטיל אחריות על מעגל רחב של גורמים המעורבים באופן ישיר או עקיף בעבירת הבנייה: בעלי הקרקע )או המבנה(, מי שמשתמש בה, מי שמנהל את השימוש בקרקע )למשל מנהל בית עסק(, או מי שמפיק או זכאי להפיק הכנסות מהקרקע או מהבניין ומהשימוש בהם. בנוסף, קנסות בגין עבודה אסורה אפשר להטיל גם על בעלי מקצוע המעורבים ישירות או בעקיפין בביצוע העבודה האסורה, למשל: האדריכל, המהנדס, הקבלן, האחראים לתכנון העבודה או לפיקוח עליה. אי אפשר להטיל אחריות וקנסות על עובדים שכירים זוטרים בתחום ההנדסה והבניין )למשל, עובדיו של הקבלן המבצע את העבודה( או על מי ששוכר את המבנה לצורך מגורים. מהם הצעדים המנהליים שהמדינה תוכל לנקוט נגד מבצעי העבירה? הצעדים המנהליים שיבוצעו על פי התיקון לחוק נחלקים לשניים: צווים מנהליים וקנסות מנהליים. צווים מנהליים צו מנהלי הוא הוראה שמנפיקה אחת מרשויות האכיפה המוסמכות בחוק. הצו מחייב את מי שביצע עבירה להפסיק את ביצועה או להחזיר את המצב לקדמותו, למשל: להפסיק שימוש אסור במבנה, לסגור מבנה שנעשה בו שימוש אסור, להפסיק עבודה אסורה או להרוס מבנה )צו הריסה(. הרשות האוכפת יכולה להוציא במקביל לצו מנהלי גם התראה או הודעת קנס. כלומר, מדובר בצעדי אכיפה שיכולים להתבצע בנוסף ובמקביל זה לזה. אילו פרטים חייבים להופיע בצו המנהלי?  מיקום המקרקעין שאליהם מתייחס הצו;  תיאור קצר של העובדות שעל פיהן הוחלט לתת את הצו;  פירוט קצר של השיקולים הרלוונטיים להוצאת הצו;  אישור על כך שהרשות האוכפת קיימה התייעצות עם הגורמים המוסמכים;  פרטים בדבר זכותו של מבצע העבירה לבקש לבטל את הצו, ופרטים ליצירת קשר עם הגורם שנתן את הצו. איך אפשר לבקש לבטל צו מנהלי? בקשה לביטול צו מנהלי חייבת להיות מוגשת לבית המשפט המוסמך בתוך 15 יום מקבלת הצו. לביטול צו שניתן על ידי ועדה מחוזית או על ידי היחידה הארצית לאכיפה – יש להגיש את הבקשה לבית משפט השלום הקרוב לקרקע או לבניין שאליו מתייחס הצו. לביטול צו שניתן על ידי ועדה מקומית לתכנון ובנייה – יש להגיש את הבקשה לבית המשפט לעניינים מקומיים אם קיים כזה. אם לא קיים בית משפט לעניינים מקומיים, יש לפנות לבית משפט השלום הקרוב. חשוב להבין שהעילות לביטול צו מנהלי הן מצומצמות מאוד, ובתי המשפט מבטלים צווים כאלה במקרים נדירים בלבד: אם נפלה טעות והעבירה לא בוצעה כפי שמתואר בצו, או אם נפל 3 פגם חמור באופן שבו הוצא הצו )למשל, אם המפקחים ביצעו עבירות במסגרת החקירה או במסירת ההודעה על הקנס, לא התייעצו עם הייעוץ המשפטי, או הוציאו את הצו אחרי המועדים הקבועים בחוק(. חשוב גם לשים לב שעצם הפנייה לבית המשפט בבקשה לבטל את הצו אינה "מקפיאה" אותו. רק אם בית המשפט מחליט על עיכוב ביצוע, המדינה לא יכולה להוציא את הצו לפועל. לכן, יחד עם הבקשה לביטול הצו יש לבקש מבית המשפט עיכוב ביצוע עד מתן החלטה. חשוב להדגיש שוב: את הצו המנהלי ניתן לבצע תןך 21 ימים מיום הוצאתו, ולכן מייד עם קבלת צו מנהלי כדאי להתייעץ עם עורך דין המכיר את הנושא, בין היתר כדי לבדוק אם יש טעם להשקיע כספים רבים בהליך משפטי. כיום שיקול הדעת של בית המשפט בביטול צווים מנהליים הוא מוגבל ביותר, ופעמים רבות הסיכויים להצליח בבקשה לביטול צו כה נמוכים, שמוטב לא להשקיע בכך ועדיף להסיר את העבירה – כלומר להרוס עצמאית את המבנה ו/או להפסיק את השימוש, ולא להגרר להוצאות שלא ישאו פרי. קנסות מנהליים קנס מנהלי הוא קנס שניתן על ידי רשויות התכנון למי שנקבע כי ביצע עבירה, מבלי להעמידו לדין. מי שרוצה יכול להגיש בקשה להישפט ולעמוד למשפט פלילי, במקום לשלם את הקנס המנהלי )בדומה למצב בעבירות תנועה(. על מנת להטיל קנס בהליך המנהלי, הרשות צריכה להציג ראיות לכך שהנקנס )האדם שעליו מוטל הקנס( ביצע את העבירות, אך היא לא צריכה להוכיח זאת מעבר לכל ספק סביר כפי שנדרש בהליך הפלילי. הראיות יכולות להיות, למשל, מצב הדברים בשטח כפי שתועד על ידי מפקח מוסמך, אמירות של הנקנס או מסמכים המצביעים על כך שהנקנס הוא המחזיק או המשתמש בקרקע או בבניין. בדרך כלל מוטלים קנסות מנהליים על מי שאין לו עבר פלילי משמעותי בתחום עבירות הבנייה. תנאי נוסף להטלת עונשים מנהליים הוא שלא מדובר בעבירה בהיקף קטן מאוד )פחות מ-25 מ''ר( שבוצעה על קרקע פרטית. מי מטיל את הקנסות ומהן סמכויותיו? חוק התכנון והבנייה קובע שאת הקנסות מטיל מפקח שהוסמך לכך על ידי שר האוצר. המפקח יכול לפעול בשמה של היחידה הארצית לאכיפה במשרד האוצר, בשמה של ועדה מחוזית לתכנון ובנייה או בשמה של ועדה מקומית לתכנון ובנייה. המפקח חייב לענוד תג הזדהות באופן גלוי, ולהציג את תעודת ההסמכה שלו על פי דרישה. למפקחים יש סמכויות נרחבות הדומות לסמכויות שוטרים. כך למשל, למפקח יש סמכות לעכב אדם לצורך קבלת מידע, לחקור כל אדם בנוגע לעבירות, לדרוש תעודות ומסמכים, להיכנס למקרקעין שאינם בתי מגורים ולערוך מדידות בשטח. למפקח אין סמכות להיכנס למבנה מגורים, אלא אם אדם בגיר המתגורר במקום הסכים לכך, או בצו בית משפט. איך נקבע גודל השטח של הבנייה האסורה? לגודל שטח הבנייה או השימוש ללא היתר יש חשיבות רבה, שכן הוא משפיע על גובה הקנס שיוטל. 4 גודל השטח נקבע בהתאם לשתי מדידות שמבצע המפקח בשטח, בשני מועדים נפרדים שבהם הוא מבקר במקרקעין. המדידות צריכות להתבצע באמצעים מקובלים ומדויקים ככל האפשר – סרט מדידה או מד לייזר – ולא באמצעות הערכה "לפי העין". במקרה של מדידה מורכבת, על המפקח לשקול מדידה על ידי מודד מוסמך. אם מדובר בעבירה בהיקף גדול – מעל 120 מ''ר – אין חובה לבצע מדידה מדויקת, מכיוון שסכום הקנס במקרה כזה יהיה ממילא מקסימלי, ואינו תלוי בגודל המדוייק. איך נמסרת ההודעה על הקנס? מסירת ההתראה או ההודעה על הקנס יכולה להיעשות בשתי דרכים:  במסירה אישית לנקנס בביתו או במקום עסקו, או לקרוב משפחתו שהוא מעל גיל 18( או שנראה מעל גיל 18 .)  באמצעות דואר רשום. התאריך שיופיע באישור המסירה ייחשב כתאריך שבו קיבל הנקנס את ההודעה )"תאריך ההמצאה"(, אלא אם הנקנס יוכל להוכיח שלא קיבל את ההודעה מסיבות שאינן תלויות בו, ולא עקב הימנעותו או סירובו לקבל את ההודעה. שימו לב: במקרה שבו הבעלים או המחזיקים בנכס הם בני זוג, ייתכן שהקנס המנהלי יוטל על שניהם ויימסרו שתי הודעות קנס, אך יש לשלם את הקנס פעם אחת בלבד. איך אפשר ליצור קשר עם רשויות האכיפה? יצירת קשר ומסירת מסמכים לרשויות האכיפה המנהלית יכולה להיעשות רק באחת משתי דרכים:  בדואר רשום, לכתובת המופיעה בהודעת הקנס.  במסירה ידנית לעובד במשרד רשות האכיפה, לפי הכתובת המופיעה בהודעת הקנס. יש לדאוג לקבל אישור בכתב על המסירה )כלומר, לבקש מהאדם שאליו נמסר החומר לאשר בחתימתו את קבלת המסמכים(. כל פנייה שתתבצע באמצעים אחרים )למשל לפקח שמגיע למקום, בשיחת טלפון( – יתכן שלא תילקח בחשבון ולא תזכה להתייחסות. עבירה נמשכת של שימוש אסור להודעת קנס על עבירת שימוש שעדיין מתרחשת בפועל תצורף התראה, שבה יצוין כי יש להפסיק את העבירה )את השימוש האסור במקרקעין או במבנה( תוך 30 יום. אם השימוש האסור יימשך לאחר מכן, סכומי הקנסות יוסיפו להצטבר במשך 90 יום לכל היותר, שבהם יתווסף סכום קנס עבור כל יום )הסכומים יפורטו להלן(. אם השימוש האסור יימשך לאחר 90 יום העבירה תיחשב לעבירה חדשה, ותהליך הטלת הקנסות יתחיל מחדש. שימו לב לכך שהודעה על קנס בגין עבירה נמשכת של שימוש אסור בקרקע או בבניין, לא תמיד תינתן בנפרד מהודעה על קנס חד-פעמי. אם הוגשה בקשה להישפט, לא ייתווספו קנסות נוספים עד לסיום ההליך המשפטי. גובה הקנסות גובה הקנסות נקבע על פי סוג העבירה ועל פי היקף העבירה )במ''ר(. סכומי הקנסות הם קצובים, כלומר, אין אפשרות להפחית את גובה הקנסות במסגרת ההליך המנהלי. 5 חוק התכנון והבנייה מבחין בין מקרקעין "מיוחדים" לבין קרקע בבעלות פרטית. מקרקעין המוגדרים כ"מיוחדים" הם מקרקעין המיועדים לתשתיות לאומיות; סביבת חוף הים; קרקעות חקלאיות מסוימות; קרקע המיועדת לשטחים ציבוריים פתוחים; גן לאומי, שמורת טבע או יער. הענישה על עבירות שבוצעו על קרקעות מיוחדות אלה חמורה יותר מהענישה על עבירות שבוצעו על קרקע בבעלות פרטית. בטבלאות שלהלן מפורטים סכומי הקנסות שחלים על אדם פרטי. אם העבירה בוצעה על ידי תאגיד )חברה(, יהיה סכום הקנס כפול. אם העבירה בוצעה במסגרת בנייה המיועדת למגורים, יוטל חצי מסכום הקנס. קנסות על עבודת בנייה אסורה בקרקע שאינה מוגדרת "מיוחדת" )סעיף 243(ב( לחוק(: היקף הבנייה גובה הקנס )לאדם פרטי( 25 עד 50 מ''ר 000,25 ש''ח מעל 50 עד 75 מ''ר 000,50 ש''ח מעל 75 עד 100 מ''ר 000,100 ש''ח מעל 100 מ''ר 000,150 ש''ח * במקרה של בניית גדר או קיר מפריד ללא היתר – אם גובה הגדר אינו עולה על 5.1 מטר משני הצדדים, היקף העבירה יחושב על פי אורך הגדר במטרים )ולא על פי שטח(, והקנס המוטל יהיה מחצית מהסכום. קנסות על עבירת שימוש אסור בקרקע שאינה מוגדרת "מיוחדת" ועל שימוש מתמשך )סעיף 243(ה( לחוק(: היקף השימוש גובה הקנס )לאדם פרטי( תוספת קנס על עבירה מתמשכת 25 עד 100 מ''ר 000,50 ש''ח 750 ש"ח ליום מעל 100 מ''ר 000,100 ש''ח 750 ש"ח ליום * תוספת הקנס על עבירה מתמשכת מוטלת במידה והעבירה לא מופסקת לאחר 30 יום – בנוסף לסכום הקנס המקורי. קנסות על עבודת בנייה אסורה במקרקעין "מיוחדים" )סעיף 243(א( לחוק(: היקף העבודה גובה הקנס )לאדם פרטי( עד 10 מ''ר 000,10 ש''ח מעל 10 עד 25 מ''ר 000,25 ש''ח מעל 25 עד 50 מ''ר 000,50 ש''ח מעל 50 עד 75 מ''ר 000,100 ש''ח מעל 75 עד 100 מ''ר 000,200 ש''ח מעל 100 מ''ר 000,300 ש''ח 6 קנסות על עבירת שימוש אסור בקרקע "מיוחדת" ועל שימוש מתמשך )סעיף 243(ד( לחוק(: היקף העבודה גובה הקנס )לאדם פרטי( תוספת קנס על עבירה מתמשכת עד 10 מ''ר 000,10 ש''ח 400,1 ש''ח ליום מעל 10 עד 25 מ''ר 000,25 ש''ח 400,1 ש''ח ליום מעל 25 עד 50 מ''ר 000,50 ש''ח 400,1 ש''ח ליום מעל 50 עד 75 מ''ר 000,100 ש''ח 400,1 ש''ח ליום מעל 75 עד 100 מ''ר 000,200 ש''ח 400,1 ש''ח ליום מעל 100 מ''ר 000,300 ש''ח 400,1 ש''ח ליום * תוספת הקנס על עבירה מתמשכת מוטלת במידה והעבירה לא מופסקת לאחר 30 יום – בנוסף לסכום הקנס המקורי. קנס על כל הפרה של צו מנהלי ) צו הריסה, צו הפסקת עבודה, וכדומה( – סכום אחיד וקבוע )סעיף 216או 219 לחוק(: 000,50 ש''ח לוחות הזמנים ואופן האכיפה כשעולה חשד לביצועה של עבירת בנייה, ניתן לשלוח לנקנס אזהרה לפני נקיטה בהליכים כלשהם. הרשות אינה חייבת לעשות זאת. בשלב הבא יגיע פקח למקום שבו מבוצעת העבירה הנטענת, על מנת לתעד את המצב בשטח. לאחר תיעוד העבירה יישלח לנחשדים בביצועה זימון לחקירה באזהרה בפני מפקח מוסמך. החקירה תתבצע לכל הפחות שבעה ימים לאחר מסירת הזימון, כדי שלנחקרים תהיה הזדמנות להיערך בהתאם. מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בעבירות תכנון ובנייה לפני הגעה לחקירה. אם נאסף תיעוד מספיק לביצוע עבירת בנייה והחוקרים הגיעו למסקנה שהמקרה מתאים לאכיפה מנהלית, תמסר לנקנס הודעת קנס. אם העבודה או השימוש האסור עדיין נמשכים תימסר גם התראה, ובה יידרש הנקנס להפסיק את ביצוע העבירה או להרוס את המבנה שנבנה ללא היתר. אם ביצוע העבירה )למשל הפעלת חנות מכולת בדירת מגורים( יופסק בתקופת הזמן המוגדרת בהתראה, לרוב לא יוטלו קנסות נוספים בגין אותה עבירה. תשלום הקנס חייב להיעשות עד המועד הנקוב בהודעת הקנס. לאחר מכן יתווספו לסכום הקנס ריביות והוצאות גבייה. אם לא הגשתם בקשה להישפט, יש לשלם את הקנס בתוך 60 יום מהיום שבו נמסרה כדין הודעת הקנס, לכל המאוחר. אם עברו שישה חודשים מהמועד האחרון לתשלום והקנס עדיין לא שולם, הרשות תוכל לפנות לבית המשפט בבקשה להטיל עונש מאסר במקום הקנס. כאמור לעיל, כאשר מדובר בעבירת שימוש אסור ועברו 30 יום מקבלת הודעת הקנס, תתחיל הצטברות של תוספת קנסות על כל יום שעובר, ולאחר 90 יום יוטל קנס נוסף. הגשת בקשה לביטול קנס מנהלי אפשר להגיש בקשה לביטול קנס מנהלי לכתובת המופיעה על גבי הודעת הקנס, בתוך 30 יום מיום קבלת ההודעה. לבקשה יש לצרף מסמכים המאמתים את הנטען בה. הגשת בקשה לביטול 7 אינה דוחה את המועד לתשלום הקנס, כלומר, יש לשלם את הקנס גם אם מבקשים לבטל אותו, ואם בהמשך הבקשה תתקבל והקנס יתבטל, הסכום ששולם יוחזר לנקנס. הבקשה לביטול הקנס תוכל להתקבל רק במקרים הבאים:  העבירה לא בוצעה )למשל, הדירה משמשת רק למגורים ולא להפעלת עסק.

              העבירה לא בוצעה על ידי מי ששמו מופיע על גבי הודעת הקנס )כלומר, העבירה קיימת אך מישהו אחר אחראי לה.

             המקרה אינו מתאים לאכיפה מנהלית )למשל, משום שכבר מתנהלים בעניין הליכים פליליים, או משום שחלפו המועדים שקבועים בחוק להפעלת אכיפה מנהלית(. חשוב לשים לב: מי שהגיש בקשה לביטול הקנס אינו רשאי להגיש בקשה להישפט לפני שקיבל החלטה בבקשה לביטול הקנס. אם התקבלה הודעה הדוחה את הבקשה לביטול הקנס, אפשר להגיש בתוך 30 יום בקשה להישפט על העבירה. אם שילמתם את סכום הקנס או את חלקו לפני שהגיעה אליכם ההחלטה בבקשתכם לבטל את הקנס, ולאחר קבלת החלטה שקובעת שהקנס לא יבוטל החלטתם להגיש בקשה להישפט– הסכום ששילמתם יוחזר לכם בתוספת ריבית והצמדה.

             הגשת בקשה להישפט הנקנס רשאי להודיע בכתב על גבי הספח של הודעת הקנס שנמסרה לו, כי ברצונו להישפט על העבירה בהליך פלילי. יש לשלוח את הבקשה להישפט בדואר רשום לכתובת המופיעה בהודעת הקנס, תוך 30 יום מיום קבלת הודעת הקנס. ככלל, אין אפשרות לעיין בחומרי החקירה הקיימים בידי הרשות לפני שמגישים את הבקשה להישפט.

             נקנס שהודיע בתוך 30 ימים על רצונו להישפט, יועבר תיקו לתובע, שיבחן את הראיות ויקבל החלטה בעניין.

             המרכז לגביית קנסות יקבל הודעה על הגשת הבקשה להישפט וישהה את הליכי גביית הקנס עד להכרעה בעניינו של מי שביקש להישפט. אם התובע יחליט על פתיחה בהליך פלילי יוגש נגד הנקנס כתב אישום, ושאלת ביצוע העבירה תידון בבית משפט בהליך פלילי רגיל, במקום ההליך המנהלי. במהלך המשפט יוכל הנאשם, בין היתר, לבקש מבית המשפט לשקול שיקולים פרטניים הרלוונטיים לעניינו, אך אין כל וודאות שבית המשפט אכן יקל עמו בשל נסיבותיו הפרטניות. שימו לב: במסגרת ההליך הפלילי הנטל להוכיח את ביצוע העבירה מוטל על התביעה.

             עם זאת, ההוכחה פשוטה מאוד והאחריות הקבועה בחוק היא רחבה מאד, ולכן שיעור ההרשעה בעבירות תכנון ובנייה הוא גבוה מאוד. אם תורשעו ייתכן שיוטלו עליכם עונשים שונים, כספיים ואחרים )לרבות עונש מאסר, שמוטל רק לעיתים נדירות ביותר אך לפי החוק הוא אפשרי(. אם העונש היחיד שיוטל עליכם הוא קנס כספי, החוק קובע שגובה הקנס לא יהיה נמוך יותר מסכום הקנס המקורי, אלא אם מתקיימות נסיבות יוצאות דופן שבגללן יש להפחית את סכום הקנס. 8 מילה לסיום: בין זכויות תכנון לזכויות אדם לא כל אכיפה של עבירת בנייה היא הפרת זכויות אדם. אולם מזה תקופה ארוכה מתריעים ארגוני זכויות אדם, ובהם האגודה לזכויות האזרח, כי להגברת האכיפה באמצעים מנהליים עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת וחמורות על אוכלוסיות שבהן קבלת היתר בנייה היא משימה כמעט בלתי אפשרית, בפרט ביישובים הערבים, בכפרים הערבים הבדווים הלא מוכרים בנגב ובשכונות ירושלים המזרחית.

             בנייה ללא היתר במקומות אלה נובעת לרוב מחוסר ברירה, ונועדה לספק את הזכות הבסיסית לקורת גג עבור צעירים ומשפחות שהמדינה הותירה במשך שנים רבות ללא פתרונות דיור.

             בנייה זו היא למעשה תולדה של מחדלן התכנוני של הרשויות, אשר מתבטא בין היתר בהיעדר תכנון או בתכנון לקוי שאינו עונה על צורכי הדיור הבסיסיים של התושבים.

             האגודה לזכויות האזרח קוראת לרשויות המדינה לפתוח במסלול של הידברות עם הרשויות המקומיות ועם נציגי הציבור הערבי עד לאישור תוכניות מפורטות והסדרת מתווה לבנייה חוקית בישובים הערביים, כולל מתן אפשרות להסדרת בנייה קיימת.

              

              
              
              
             ''
              
              
             ''
              
              
              
              
             קיבלת צו הפסקת בניה,הריסה?
             ייעוץ,הכוונה וטיפול -פנה עוד היום!
             היתרי בניה,הכנת תוכניות,הגשה וליווי עד קבלת ההיתר.

             חוו"ד מהנדס קונסטרוקטור בכל הארץ-שרות מידי
              

              
             דיווח עפ"יהתקנות החדשות ואישור קונסטרוקטור על בנייה פטורה מהיתר
              
              
              
              
              
             קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
              
             השירות בפריסה כלל ארצית
             טל': 03-6990132

             פקס: 6990134 - 03
             נייד- בן קלינגר 0523-888813
             www.klinger.co.il

             דרג את התוכן:

              פרופיל

              benklinger
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון

              פיד RSS

              הפעילות שלי

              אין רשומות לתצוגה