כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 11/2008

  2 תגובות   יום ראשון, 23/11/08, 16:39
  רפובליקת בננות במהדורה ישראלית

  אזרח חוץ שהיה קורא מאמרי עיתונות ישראלית בימים האחרונים, היה בטוח שמדובר ברפובליקת בננות שנמצאת אי שם בדרום אמריקה. ברוני הפשע מככבים בכל הכותרות. בני משפחה מתראיינים למדיות. הפשע המאורגן נחשב לחלק מחיי ההוויי הישראלי, הפושעים לוקחים חלק בתכניות ריאליטי, הבנים משרתים לתפארת בצה"ל, וגם זה שלמעלה נרתם על ידם לעזרה. באירועי משפחה שלהם אפשר למצוא מוזמנים משמנה וסולתה של החברה והפוליטיקה הישראלית.

  תפקיד המשטרה הוא לשמור על עבריינים כבדים לבל יפגעו. תפקודה או כשלונה נמדד כמה פעמים היא הצליחה לשמר חיי עבריין כבד. קטל האזרחים שבמקרה נמצאים בשטח האש אינו מרכיב משמעותי. ברפובליקת הבננות תפקיד עיקרי של המשטרה הוא לשמור על הכת השלטת מפני העם. תפקיד המשטרה ברפובליקה שלנו הוא לשמר את עצמה מכל התערבות יתר בנושאי השיטור האזרחי. כמובן שעולם הפשע חוגג. האזרחים התרגלו לקטל בדרכים למשל על ידי עברייני תנועה מועדים, לפריצות לרכב ודירות, לכל סוגי הרמאויות של הצווארון הלבן ועוד...

  ואם כבר קוראים על פוליטיקה בארץ, הרי שכל לובש מדים רואה עצמו כמועמד טבעי למשרות ממשלתיות. רשימת הפוליטיקאים הבכירים נראית כמו רשימה של כת צבאית שלטת במדינת הבננות. הבוגים או יעלונים, איך שתרצו, מחוזרים על ידי המפלגות המוכנות לשריין להם מראש ייצוג בפוליטיקה. ובכלל המלצות למשרות בכירות נוצצות בראש ולראשונה לא בתארים אלא בדרגות - מיל כמובן. האתיקה של הצבא התמוססה. אומנם אסור לשחוט את הפרה הקדושה של טוהרת המדים, אבל מציאות הג'ובניקים ורודפי המשרות בצבא טופחות לנו בפנים. 

  והפוליטיקה עצמה רקובה מבפנים בצורה שכל רפובליקת בננות לא הייתה מתביישת בה. מרמת חברי הכנסת הזייפנים ועד מנהלי ופקידי מנהל מקרקעי ישראל הז..... . אמרה שמתאימה להתנהלות מועמדים לרשות ממשלה נאמרה על ידי פוליטיקאי מפורסם " הם מתנהלים כמו שהשור משתין בהליכה - פעם לכאן ופעם לכאן". מי שאתמול ריסק את הרשת הסוציאלית בארץ קורא היום בטחון סוציאלי. מי שאתמול התנהל כפוליטיקאי שמאלני מוצא לו היום בית בימין.

  מאפיין נוסף ברפובליקת הבננות הם המורדים שמטילים את חיתם בעיקר בשטחי הג'ונגל בו הם שולטים. שעיקר עיסוקם הוא הלחימה בשלטון וסחיטה באיומים. הדספרדוס שלנו התנחלו ותפסו שלטון בשטחים. מטריטוריות כבושות אלו הם מנהלים את מלחמת הגריליה שלהם בשלטון בסחיטה ואיומים. עוד חסר המומנטום של לקיחת בני ערובה , חיילים או ערביי הסביבה.

  ברפובליקת הבננות התרבות נכחדה. ברפובליקה שלנו מצאו השולטים במדיות תחליף לתרבות הישראלית. תרבות הבובלילים מסוג המציצנות והשטחיות שלועגת לכל מי שמשתמש במוחו לשם חשיבה. האינפנטיליות שכבשה את המדינה הרתוקה 24 שעות למופע האימים הפכה לשיחת ה"סלון התרבותי". סיסמת ערוצי התקשורת הפרטית כנקודת החיבור בין הון לשלטון היא: סממו את קהל הצופים במשחקים מטומטמים  וסדרות ריאליטי מבוימות והזויות, העיקר שלא יגיעו למצב של הכרה מלאה.

  והאזרח הקטן של רפובליקת הבננות, הפסיד בחודשים האחרונים עד 40% מחסכונותיו בגלל חמדנות והרפתקנות חסרת אחריות של חברות הפיננסיות ושמנהליהן התעשרו באותו זמן פי עשרות מונים. האזרח הקטן שלנו עובד קשה, מפרנס בכבוד את משפחתו, משלם את חובותיו והמיסים המוטלים עליו. הוא הנושא בעול והוא היוצא בסופו של דבר נפסד. הוא רואה את עצמו כבורג קטן ועוד לא הפנים את כוחו האלקטורלי שיכול להביא לשינוי - ראה בחירת אובמה לנשיא. הוא ימשיך לבחור את מי שמבטיח לו רפובליקת בננות מתוקנת - דבר והיפוכו.

  אפשר להמשיך ולהגדיל את רשימת המאפיינים של רפובליקת הבננות שלנו. לי בא כבר כאן להקיא. את השאר אני משאיר לכם כחומר למחשבה.

  דרג את התוכן:
   3 תגובות   יום שישי , 14/11/08, 00:08
   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום שישי , 7/11/08, 15:16

    מצרף תמונה ישנה שלי עם המחשב הראשון של אפל
    אני כותב פוסט זה כחומר מחשבה לכל אלו שיושבים כמוני כל יום הרבה שעות לפני המחשב ומשתמשים בו ככלי עבודה הכי מרכזי.

    קראתי בכתבה, כמה שנים, לא רק שעות, אנו מבלים בממוצע בשירותים, בפקקים, בתורים וכו'. שנים מתווספות גם בישיבה מול מחשב. בחלק הארי אני עובד מול מחשב באיסוף נתונים וכתיבה לעבודת המחקר שלי, בהכנה להרצאות במנהל עסקים ובקריאת כתבות שמעניינות אותי. חלק מהזמן אני "מבלה" מול המחשב בניסיון לשפר את תפקודו. לפחות ארבעה תוכנות חינמיות עוזרות לי לנקות את המחשב ווירוסים, מתוכנות ריגול, מהצטברות של "זבל" שנשאר כתוצר העבודה עם מערכת חלונות ותיקון שוטף של מסד נתונים המכיל את המידע של תצורת המחשב. אינני רוצה לספור את מספר השעות המתווסף מניסיונות לתקן עיוותים שונים שצצו במערכת ההפעלה ושיחות עם טכנאי שירות למיניהם. במשך הזמן הפכתי למומחה לרוטינות חיפוש אחרי מקורות שונים של באגים, ולא פעם נשאלתי על ידי איש שירות אם אני מהברנז'ה.

    סוף הסיפור נכון להיום הוא שנשארתי עם מחשב אחד שמתחבר לאינטרנט רק דרך הרשת הלא מאובטחת של השכן.  המחשב השני עבר פרמוט ועדכוני מיקרוסופט למערכת שערכו שלשה ימים (ושוב אינני מתפטר למשל מהודעה של חברת מיקרוסופט שקופצת כל פעם מחדש ומבקשת ממני להתחבר ולהסכים למסור נתונים אישיים לשיפור המערכת). המחשב השלישי דורש מדי פעם הפעלה מחדש לעדכון ה-IP ברשת. 

    לכאורה סיפור בנאלי שהרבה משתמשי מיקרוסופט מכירים מזה מכבר. אבל הניסיון הזה מלמד עד כמה אנו תלויים כיום בתאגיד המונופוליסטי העולמי הזה ! לכן המסקנה צריכה להיות שבירת המונופול. כיצד? הכוח הצרכני של חברות וצרכנים פרטיים הגיב בפעם הראשונה בסירוב למערכת הפעלה חדשה שמיקרוסופט ניסתה להלביש עלינו, ה- Vista . וראה מיקרוסופט הגדולה מסתבר אינה חסינה ממשברים, ונכנעה לשדרוג לאחור של המערכת הקודמת xp. בנוסף נפתח בפנינו חלון הזדמנויות חדש להתפטר מהתלות המוחלטת שלנו מהמונופול.

    בחוגים מקצועיים מתקיים ויכוח אודות קרב הענקים, קרב גוג ומגוג בין מיקרוסופט וגוגל. הזירה בשמים, יותר נכון בעננים: cloud computing offers customers the ability to have their applications supported by third-party vendors

     

    ועל האדמה, מיקרוסופט ממהרת להוציא גרסה חדשה לתוכנת ההפעלה הכושלת , ובעקרון מתחרה עם תוכנת ההפעלה המתוכננת החדשה שלה בגרסה 7  - עם עצמה. מיקרוסופט נראית לי כמו כלב שרודף כל הזמן אחרי הזנב שלו. מיקרוסופט עושה כיום מאמצים גדולים להתחבר  ל"ענן המחשוב". אני צופה שהענן יהפוך לערפל, ומקווה שמתחרות שדוגלות בקוד פתוח ימריאו לגבהים חדשים, ושבסופו של תהליך המונופול של מיקרוסופט מתי שהוא ישבר. 

     

    נשמע בדיוני, אולי תקוות מהרהורי לב בלבד? לדעתי שלב ההתפוררות של מיקרוסופט התחיל זה מכבר וזאת בשני מישורים. במישור הראשון הקוד הפתוח לינוקס נגס קשה במונופול שלה, בשליטה על מערכות הפעלה ותוכנות. כיום אפשר להוריד חופשי מהאינטרנט מערכות הפעלה חינמיות ולהשתמש בתוכנות חינמיות כגון open office ליצירת תכנים. הקוד החופשי משמש כפלטפורמה לכל מני פיתוחים ויישומים אינטרנטיים מתקדמים, בעוד שיישומי מיקרוסופט סובלים יותר ויותר מעודף שומן (ב-MB כמובן) ותקלות. במישור השני הפכה מיקרוסופט לשחקן כמעט שולי בכל הקשור לעיבוד אינפורמציה גם אם היא נושאת עיניים ליאהוו. איסוף מידע ועיבודו הפך לנחלת המונופול המתחרה החדש בדמותה של חברת גוגל. יחד עם המונופול החדש והפיכת המידע העולמי לזמין, צומחים ארגונים וירטואליים חדשים כמקורות ספציפיים לעיבוד מידע ויצירת ידע.

     

    איך אני מתמודד מול מיקרוסופט כיום? כמי שרוצה לכתוב מאמר, לבנות מצגת או להשתמש בטבלת חישוב אינני צריך יותר תוכנות כמו אלו של מיקרוסופט אופיס. פוסט זה נכתב למשל באינטרנט, תוך שימוש ב- google docs. המסמך נשמר על איזשהו שרת ברשת האינטרנט. בנוסף אני יכול לחבר אותו ישירות לבלוג שלי, לשתף אנשים ממקומות שונים בעיבוד המסמך או לשלוח אותו לחברים ברשת. מנגד הניסיון של מיקרוסופט עם windows live למתג את תוכנות ההתקנה שלה נראה כדינוזאור. שלא לדבר על יתרונות הדואר האלקטרוני המאוחסן ברשת. שלא לדבר על דפדפנים מעולים ומהירים שאפשר להוריד חינמית מהרשת למול דפדפן האקספלורר שמיקרוסופט מנסה להלביש עלינו עם תוכנת ההפעלה שלה.

     

    אגב, מיקרוסופט עצמה עשתה את הצעד הראשון ליצירת התנאים לשינוי במעמדה המונופוליסטי כשפיטרה הרבה מתכנתים והפכה אותם מיום אחד לאחר לעובדי אאוטסורסינג. היא יצרה מצב חדש ותנאים חדשים למשאבים שאינם יותר נכס החברה. משאבים אלו חופשיים מעתה לעבוד גם בפרויקטים אחרים. נשאלת אם כן השאלה, האם מיקרוסופט היא מקרה מיוחד או סימפטום לתחילת תהליך התפוררות של תאגידים גדולים ושחרור משאבים לקראת הפיכתם לארגונים מתחרים חדשים?

     

    ועוד לא נגעתי בשאלה לגבי התאגיד המונופוליסטי החדש - גוגל! מה תהיה משמעות השימוש בכל היישומים שלו. האם תהיה זו רק החלפת תלות אחת באחרת? שווה דיון!

     

    בינתיים אני מעביר את שדה הקרב שלי עם מיקרוסופט חלקית למקום אחר. בשביל השקט הנפשי שלי ורווח זמן, החלטתי להחליף מחשב אחד בזה של חברת Apple. שנים רבות עבדתי בחו"ל עם מחשבי אפל שנחשבו למרצדס של המחשוב האישי ללא תקלות ועם סביבת עבודה מעולה. רק כיום אפשר לצפות בארץ לשירות לקוחות ברמה סבירה. האם נקטתי במהלך נכון - ימים יגידו. 

     

     


    דרג את התוכן:

     פרופיל

     יקה1
     1. שלח הודעה
     2. אוף ליין
     3. אוף ליין

     שנה טובה לכולנו

     תנועה ירוקה