כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 2/2009

  9 תגובות   יום חמישי, 26/2/09, 00:01
  להחזיר את החינוך לידי הורים


  פרופסור רולידר דיבר בראיון על האאוטסורסינג של חינוך הילדים, שגורם לכך שהורים מוותרים על הסמכות ההורית הכל כך חשובה לחינוך. אאוטסורסינג פירושו או שהורים מכירים בעובדה שאין הם יכולים לתפקד טוב כמחנכים, או שלא כדאי להם מבחינה כלכלית. לתפקד טוב ונכון מצריך משאבים, במיוחד את משאב הזמן. זמן חינוך ילדים לא מסתדר עם הזמן הנחוץ להם לעבודה וקידום הקריירה האישית. מבחינה כלכלית השיקולים הם שכוח עבודה של מטפלת או צהרון הם זולים יותר במתן השירותים ולעתים ניתן לקבל גם כוח עבודה חינמי על ידי הסבים והסבתות.

  אאוטסורסינג מפנה מקום להורים לעסוק בליבה, ברווחים כלכליים וקריירה. הקפיטליזם של "המערב הפרוע" חדר לראשי ההורים, וההפרטה הטוטלית של החינוך הפכה למטבע בידי סוחר. אבל במנהל עסקים האאוטסורסינג הוא חלק אינטגרלי של העסק בשאיפה לאיכות ומצוינות של המוצר או השירות.
   
  אחרת האאוטסורסינג של חינוך הילדים שהפך להיות לנטל. מצד אחד נטל כלכלי, מכיוון שהשירות שניתן אינו ברמה של חינוך ומצריך משאבי עזר כמו מחנכים פרטיים, פסיכולוגים, שירותים סוציאליים וכו'. מצד שני נשאר הנטל המשפחתי, שהרי גם אם ההורים כבר לא מתפקדים כמשפחה, נשארו חובות מסוימים. החוב האחד היא האינטראקציה הנדרשת כהורה עם הילדים בשארית הזמן שנותרה. בזמן קצר זה אי אפשר לבנות מערכת סמכותית הורית חינוכית ולכן אפשר רק לנסות וליצור רושם שיש עוד משפחה. אז למשל אפשר לעזור, אולי בהכנת שיעורים, אפשר לשחק משחק, לצאת לגיחה לקניון הסמוך, להיות נחמד ולהסיע את הילדים, בקיצור אפשר להיות חברי ולתת שירות. הילד אומר רולידר הפך להיות "לקוח".

  הילד כלקוח רוצה את השירות הטוב ביותר והיקר ביותר. ועל פי הכלל שהלקוח תמיד צודק, אין להתווכח איתו, אלא לספק את רצונותיו על הצד הטוב ביותר. וכאן מתחילה סאגה שלא נגמרת. הילד כלקוח מתחיל למדוד את ההורים כהורים על פי תפקודם כממלאי רצונותיו, ובעיקר החומריים. “ילדים" בני ארבעים ויותר באים עוד בדרישות להורים לתפקד כהורים, משמע לעזור להם כלכלית.

  והחינוך ? אי שם באאוטסורסינג המשפחתי הוא נפל בין השורות, כי מה הם חוויות הילדות של אותם ילדי האאוטסורסינג ? מהי סמכות הורית הם לא למדו. הם לא חוו איך מתפקדת משפחה ביום יום. חינוך לגבולות והיתרים, איפוק, חיסכון, נימוסין הם לא קיבלו. החוויות מתמקדות בשעתיים של צפיית טלוויזיה יומית ושלוש שעות מול המחשב בגלישה באינטרנט, ובצ'אטים בממוצע.

  אז הורים מוותרים על חינוך הילדים ומה מקבלים בסופו של דבר, שופינג ועוד שופינג ונופשון בתורכיה ורכב שטח לפני הבית ודירה מוכת משכנתה. ואם כבר עולה פעם נושא חינוכי כשמדובר בסמים או אלכוהול או הימורים, אז בדרך כלל כבר מדי מאוחר. ואם הורים דנים על נושאי החינוך, הערב נגמר לא פעם בריב ומדון בשאלה מי אשם בכל. בקיצור אין משפחה מאוחדת, אין חינוך ילדים, אין אינטראקציה וגם אין יותר אינטימיות, גם בין ההורים. הצעד לגרושים הוא במקרים לא מעטים הקלה, ואפילו הילדים זוכים לעתים ליותר תשומת לב וחינוך הורי, גם אם מהורה יחיד.

  בסיכום האאוטסורסינג איפשר להורים לייבא לתוך המשפחה סחורה זולה, שהיא לעתים קרובות גם לא איכותית ולא מספקת, כי היא לא יכולה לספק את התחליף לסמכות ולחינוך ההורי.

  חייבים להחזיר את החינוך לידי הורים ובסוגריים צריך להוסיף גם את הסמכות לבתי הספר.
  כמו שהקפיטליזם של המערב הפרוע פוגע בשוויון זכויות והזדמנויות כך הוא פוגע באפשרויות  ההורים לחנך. הורים מוצאים עצמם בין הפטיש לסדן. והם אלו שצריכים להחליט ולמצוא את האיזון בין השאיפות האישיות והאחריות האישית כסמכות הורית ומחנך. וכפי שהילד צריך ללמוד את גבולותיו ברצונותיו ומעשיו כך גם חייבים הורים לוותר על אאוטסורסינג החינוך, להחזיר את החינוך כעניין הליבה של המשפחה ולהקצות משאבי זמן נדרשים של הורות.
   
  דרג את התוכן:

   פרופיל

   יקה1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   שנה טובה לכולנו

   תנועה ירוקה