כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 4/2009

  0 תגובות   יום רביעי, 22/4/09, 19:09


   אני חושב שיותר קל לי לדרוך על רגליהם של בעלי הכלבים מאשר על החרא שהחיות מפזרות כמוקשים על המדרכות. אני אוהב ללכת ברגל, לצאת מהבית להליכה, לטייל ברחובות. אני אוהב להסתכל בדרך על אנשים, בתים, גינות, חנויות וכו". לשם כך אני חייב לקחת סיכון. בנהיגה אני חייב לשים לב לדרך ולמכוניות . בהליכה אני חייב לשים לב לא לדרוך על חרא במדרכות. להרים את העיניים ולהסתכל מסביבי פירושו להסתכן. כל הסחת דעת, כמו לחייג ולטלפן בנייד במכונית, שווה לאותה שנייה של אי תשומת לב גורלית והנה דרכת על כזה מוקש מסריח שנדבק לנעליך. 

  מה שקורה הוא שאני מטייל ובמקום להסתכל מסביב אני עסוק בלזרוק מבטים למדרכה שמא מחכה לי צרה צרורה שזה אומר שאני בפועל רואה יותר חרא מסביבה. ולכן יש לי חרא של הרגשה וחרא של סביבה וסביבה מלאה בחרא, וזה חורה לי מאוד. אינטיפדה סביבתית. שנים נלחמנו, נלחמתי במעשנים שעישנו בכל מקום וזיהמו לא רק את הריאות שלהם אלא גם את דרכי הנשימה שלנו, שלי. אלו שזורקים את בדלי הסיגריות בכל מקום בלי בושה, שסימן ההיכרות שלהם הוא הרגל המסתובבת, כן אותה רגל שמועכת ויוצרת כתם אפור יפה כזה על המדרכות. היום אנחנו מסמנים אותם כמזיקים, ישירות ובלי להתבייש. היום אנחנו שמים אותם במקום, בפינות העישון שלהם, ששם הם יכולים להפוך את הריאות שלהם לזפת, זכותם. 

  היום אני מוכן לדרוך על הרגלים של האחראים לחרא ברחובות, לקרוא עליהם תיגר ובלי להתבייש לכנותם מזיקים. אתם פוגעים בסביבה, מלכלכים אותה בכמויות אדירות. החרא הוא לא רק מפגע אסטטי, החרא מסריח, החרא מושך זבובים, החרא יכול לגרום לתחלואה. אתם בעלי הכלבים אחראים לזיהום ויש לקרוא לכם לסדר היום. על איזה סדר גודל של פגע אנחנו מדברים. מעל ל- 300.000 כלבים מחרבנים רשומים ולפחות עוד 100.000 כלבים מחרבנים לא רשומים. גידול שנתי של 16.000 כלבים בשנה שזה כמעט שני שליש ממספר הכלבים המחרבנים בתל אביב.  זה נותן כבר סדר גודל של חירייה של חרא מפוזר ברחובות ובגני הארץ. ושלא יבואו אלי אלו שבאמת רצים אחרי הכלב שלהם ואוספים את החרא בשקית. אתם במיעוט ! 

  אגב בשיחת חרא, הבעתי את השתוממותי לנכונות של אנשים לרוץ אחרי ולאסוף את החרא של הכלבים שלהם ביד, ולהמשיך לטייל עם חרא בשקית. איזה מן תענוג זה שאלתי. חכמולוגית אחת ענתה לי, ואת החרא של התינוקות שלך לא אספת ועם החיתול לא רצת לאשפה. והתינוק לא חרבן גם לפעמים על הרצפה. האמת שההשוואה בין תינוק לכלב נראתה לי מאוד הזויה. שלא לדבר שתינוק מתי שהוא גודל ולא מחרבן 8 שנים כחיי כלב ממוצע בכל מקום ואני צריך לאסוף את החרא. אבל כלב כחיית טבע נשארת מבחינתי חיה ולילד אני מפתח גישה שונה לגמרי כבן אדם. שאלתי אותה האם כלב וילד הם לגביך היינו הך?  

  בשיחות עם בעלי כלבים מסתבר שכלב מקבל דמות וחשיבות של בן-אנוש. הכלב שלי חכם, קורא מהעיניים שלי, לומד מדהים, מרגיש כל דבר, מפתח חושי על, נאמן תמיד ומעל הכול אוהב אותי. מעניין שחוקרי טבע ידועים מדברים קצת אחרת. הכלב כחיה, הוא בעל חושים ואינסטינקטים טבעיים של הזאב כחיית המקור, שחלקם הלכו לאיבוד עקב ביות והצלבה של מינים ליצירת חיות מחמד. הכלב כזאב הוא לא חיה שחיה לבד אלה שורדת בלהקה. הלהקה של הכלב המבוית אומנם זרת מין, אבל הכלב המוביל הם הבעלים והכלב מוצא עצמו בדרך כלל בתחתית סולם ההיררכיה. ואם לא אז לפעמים הוא גם נושך את מי שנחשב לנחות יותר מבחינתו. אהבת הכלב לבעליו, צר לי לומר לכם, היא לא יותר מהבעת כניעה על ידי ליקוק ותו לאו! לכו לגן החיות או צפו בסרטים על זאבים או על חיות אחרות, קופים למשל. למשל קוף שנמצא במקום נמוך בסולם ההיררכיה מראה את הכניעה שלו לחיה החזקה או המובילה על ידי סירוק הפרווה וניקויה מכינים, הנקבה לעתים על ידי הפניית האחוריים שלה לתנוחת הזדווגות. ואלו כבר ברמת בני הדודים שלנו. דרווין מוסר דרישת שלום מלמעלה. 

  אנשים רואים ציפורים בכלוב וצר להם על שכלאו אותם. תחזיקו חזק ברצועה. מבחינתי הכלב מקומו כזאב בטבע, או כחיה מבויתת ככלב שמירה וציד. איזו הנאה לראות כלב וצייד בפעולה בטבע. איך כלבים מאומנים – ולא שיש להם אינטליגנציה – שומרים על הצאן והבקר. כלבי שמירה, כלבי הצלה, כלבי עיוורים, גם להם ככלבים מבויתים פונקציות מועילות לנו, לא להם. הם בסך הכל מתוגמלים בחסד מהחיה המובילה שמשאירה להם ממתק או שאריות אוכל. או כן אני יודע, אתם כמובן קונים היום את הטוב מטעמי כלבים בסופר. 

  מישהו אומר לי, אז למה כל כך הרבה אנשים מחזיקים אצלם בבית כלבים, הרי יש לזה כנראה משמעות חשובה. ואני באמת חושב למה ?! למה למשל חברה צעירים רצים עם כלבים מחרבנים בתל-אביב, ברחובות ועל שפת הים, לעתים קרובות בלי רצועה, וכמובן נותנים להם לחרבן בכל מקום. גם על החול ליד האנשים המשתזפים בשמש, וזאת בלי להניד עפעף. מה הכלב בשבילם, חבר ורע? מלווה נאמן? מישהו שלגביו אפשר להראות רגשות בלי להתבייש? סמל סטאטוס? מישהו שעליו אפשר לשלוט בקלות? אובייקט לפינוק או לדאגה? משהו שאפשר להתעסק עמו מתי שרוצים?  אולי, חשבתי, באמת משעמם להם בחיים. אולי אין לחיים שלהם תוכן והם חייבים בתרפיה בעיסוק. צריך להוציא לטיול, לאסוף את החרא אם בכלל, לרחוץ, לחטא מכינים, לתת תרופות,  לקנות קופסאות שימורים לכלבים, לרוץ לרופא לחיסונים וריפו חוליים, להשתתף בתרפיה נפשית לכלבים, לדאוג למי ששומר עליהם בחופשות. בקיצור עיסוק יום יומי מרחיק לכת.  

  תגידו מה שתגידו, אבל אני חושב שיש עיסוקים הרבה יותר חשובים, יפים, מעניינים, אנושיים חברתיים זוגיים. אני חושב שלצעירים יעשה טוב לחשוב על הטעם בחיי חברה. האם הייתי מחליף חבר או חברה בכלב? לא. גם עם חבר או חברה אפשר לצאת לטיול יומי, לרחוץ ולטבול ביחד, לדאוג לאוכל ובריאות, ומצידי לחפש כינים. וכן לא צריך לאסוף את החרא, והרחובות והחופים יהיו הרבה יותר נקיים ומלאי זוגות צעירים יפים ומתעלסים. 

  שאלות דומות עולות לי גם לגבי זוגות צעירים שמגדלים ילדים קטנים, לגבי זוגות בכלל ורווקים ורווקות בפרט. כל אותם אלו שאני רואה אותם מסתובבים ברחובות עם כלבים שמחרבנים בכל מקום ולבעלים לא אכפת. הם עומדים בחוצפה ובנחת ומתבוננים בהתעניינות במחרבנים שלהם, האם הגודל הצורה והריח מתאימים. אלו חברי אינתיפאדת החרא, אלו האחראים להנחת המוקשים. נגד אלו אני יוצא בקריאת תיגר, יש לעצור את האינטיפדה הזאת ומיד. אתם לא מוכנים לאסוף את החרא של הכלבים שלכם, תישלל מכם זכות החזקתם.  

  וכמו כמעט לכל דבר יש אלטרנטיבה חברתית, כלכלית ואקולוגית. וזאת בכל הרצינות. ביפן מייצרים כלבים, כן מייצרים כלבים שיודעים ללקק, לקשקש בזנב, לנבוח, שיכולים ללכת בעקבותיכם, ואפילו, אפילו מרימים רגל ומשתינים, מים כמובן. כך אפשר גם להשקות עצים. והם לא מחרבנים! והפרווה שלהם לא נושרת, והם לא צורכים הרבה אנרגיה כתחליף למזון ואין להם כינים והם יפים ולא צריך לפחד שינשכו והעלויות להם הן מוגבלות לרכישה והטענה, והכי חשוב הם ניתנים למחזור אקולוגי. לא צריך בית קברות לכלבים. אז אני שואל אתכם מה רע בזה כתחליף? ואני, אני אוכל להרים סוף סוף את ראשי מהרצפה כשאני הולך לטייל. 


  http://www.youtube.com/watch?v=n9V3Ey6oLzg

   

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   יקה1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   שנה טובה לכולנו

   תנועה ירוקה