כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 5/2009

  2 תגובות   יום שלישי, 26/5/09, 18:34
  מתנחלים במדינה מתוקנת

  נתקלתי במונח "במדינה מתוקנת" בהרבה הקשרים ולמען האמת לא הבנתי אותו לעומקו. אם המדינה אחרי תיקון, הרי שהייתה לפני כן מקולקלת, ואם היא מתוקנת השאלה היא האם המתקן ביצע את התיקון כנדרש. ובכלל מיהו המתקן ומה הוא קיבל בתמורה? ולכמה זמן יחזיק התיקון והאם יש עליו גם אחריות ולכמה שנים? ולמי פונים אם לא מרוצים מהתיקון?

  מישהו אמר לי שצריך לתקן את המצב בשטחים. שם התיישבו אנשים שלא על פי החוק. קוראים להם "מתנחלים" אני מבין תחת המונח הזה משהו קלוקל. טעות שלי. המושג מתנחלים עבר תיקון. מעכשיו יש מתנחלים בהתנחלויות חוקיות, כלומר מאושרות על פי החוק. יש נתנייתים, תל-אביבים, רעננים ויש מתנחלים שהם בעיקרון חוקיים אבל מתיישבים חוקיים הם לא מתנחלים, אבל קוראים להם מתנחלים שפירושו שמתנחל הופך להיות שם מקום ותו לאו!  יש התנחלויות בלתי חוקיות שיוצרות מצב שיש לתקן. אז איך מתקנים? שהרי מתנחל הוא לא מתנחל ורק תיאור שם המקום ובעקרון חוקי, או שמתנחל הוא בעצם לא מתנחל, אז במה בכלל מדובר?

  ניסיתי להבהיר לעצמי את העניין דרך שתי דוגמאות.

  לפני כמה שנים צפיתי בתוכנית טלוויזיה שראיינה את האח של אחד מברוני הפשע בארץ. הוא ישב על מרפסת ביתו וסיפר באופן ישיר וגלוי לעיני המצלמה איך הוא הרוויח מיליון  - דולר או ₪, אינני זוכר בדיוק. כששאלו אותו כיצד, הוא סיפר שהתנחל לו בשטח לא בנוי במשולש קריית-אונו, גבעת שמואל, פתח-תקווה ובנה לו בית. כשהשטח הפך לאתר בנייה גדול, הוא דרש את זכויותיו כמתנחל חוקי, כלומר כמתנחל שהתנהל כמתנחל שהפך להיות שם מקום ולכן חוקי. וכמתנחל "על פי חוק" הוא קיבל את המיליון כפיצוי עבור הוויתור על התנחלותו החוקית.

  בתוכנית טלוויזיה אחרת, סיפר התחקירן על שכונה בדרום תל אביב שרוב תושביה מתנחלים. חברת בניה שבבעלותה מגרש גדול בשכונה לא הצליחה מזה שנים לממש את זכויותיה כבעלים, להשתלט על מגרשה ולבנות. הנה חשבתי שוב אותו מצב, מתנחלים בעלי שם מקום חוקיים שבעיקרון אינם מתנחלים אלא נקראים כך. גם חכמי חלם לא היו יכולים לתאר זאת יותר טוב. התחקירן קנה מבעלי חברת הבניה פיסת קרקע – עם טאבו. יצא למקום וביקש להתנחל כבעלים! טעות. דין בעלים הוא לא כדין מתנחלים, רוצה לומר לבעלים אין אותם זכויות כמו למתנחלים. משפחת המתנחלים זרקה את הבעלים המתנחל מהמקום שהרי הוא בעלים ולכם לא יכול להיות גם מתנחל. המשטרה שהוזעקה למקום, טענה שתפקידה הוא לא לשפוט בין מתנחל בעל שם מקום ומתנחל שהוא הבעלים אלא לשמור על הסדר, וכדי לעשות זאת היא אסרה על הבעלים, התחקירן, לעלות על השטח שלו, כי הרי הוא מפר את סדר ההתנחלות. הרי יש מי שהתנחל קודם לכן ולכן הוא על פי מתנחל על פי חוק, או על פי שם?
  בקיצור, התחקירן כבעלים חוקיים של המגרש בחוץ, המתנחל שבנה על המגרש הריק צריף לתרנגולות ולשאר החיות שלו, נשאר בעל המקום. הרבה מאוחר יותר קראתי שהמתנחל הסכים לוותר על חלק מההתנחלות שלו לחברת הבנייה עבור סכום סביב המיליון וכמדומני  ב- $.

  לסטודנטים שלי הצגתי בעבר את שאלת המיליון. איך תרוויחו מיליון $ בכמה שנים בלי השקעה גדולה ומאמץ יתר ובצורה חוקית לגמרי? מכיוון שכולם לא היו מתנחלים, הם כמובן לא ידעו את התשובה הנכונה. יש בדרום תל-אביב בין הר חירייה לאיילון דרום, שטח ענק פתוח שכיום מיועד כביכול להפוך להיות אתר נופש. כמה בעלי קרקעות וגורמים נוספים כבר לוטשים עיניים לשטחים ורוצים להפוך חלק מהם לאתרי בנייה גדולים. היום הצעתי להם, זה הזמן לצאת לדרך כמתנחל, עם קרוון, או צריף, את ומעדר. ליישר שטח לשים את הקרוון, לגנוב חשמל מהעמוד הקרוב, לחפור בור ספיגה ולשבת. לשבת ולחכות בסבלנות, לשים צלחת לווין לגדל כבש, עז או תרנגולות ולהיות ממוקד בהתנהלות כמתנחל שהופך להיות מתנחל בעל שם מקום, כלומר חוקי. המיליון יבוא עם תוכניות הבנייה, זה בטוח, ואז צריך רק לחתום על וויתור והכל על פי חוק.

  למה הדבר משול. פורצים חודרים למחסן וגונבים רכוש. לפני החוק הם טוענים שזכותם כפורצים היא לקחת שלל. החוק לא שולל את עובדת היותם פורצים ולכן ההיגיון הבריא אומר שאם יש פורצים אז צריך שיהיה להם גם שלל. זה הגיוני ולכן זה גם הגיוני שהפורצים ימשיכו להחזיק בשלל, שהרי אם יאלצו להחזיר את השלל, הם לא יהיו יותר פורצים. אבל החוק אישר להם שהם פורצים. מה שנותר זה שהרשויות החוק ישבו וידונו על וויתור הפורצים על חלק מהשלל לבעלים החוקיים תמורת פיצוי כמובן, אם אלו בכלל מסכימים. ואם הם לא מסכימים הרי יש חוק שמגדיר אותם באופן חוקי כפורצים ובכך שומר על זכויותיהם.

  והמבין יבין!


  דרג את התוכן:

   פרופיל

   יקה1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   שנה טובה לכולנו

   תנועה ירוקה