כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 12/2010

  3 תגובות   יום שלישי, 7/12/10, 16:44

  ''


   

  לבי עם אלו ששכלו את בני משפחתם בכרמל.

   

  עכשיו כשהרוחות נרגעו, גם רוחות הכרמל וגם רוחות הציבור, אפשר להתחיל להבין, לשקול ולבקר.

   

  השרפה בכרמל אינה אסון לאומי. בדרום צרפת בפרובנס משתוללות כמעט מדי שנה שרפות גדולות פי כמה וכמה. בארה"ב אנו מדווחים לעתים על שרפות ענק. זה קורה בכל מקום ואם הרשויות פועלות כנדרש נותרים אומנם נזקים כלכליים אבל בדרך כלל האוכלוסייה מוזהרת ומפונה בעת הצורך ושירותי ההצלה המיומנים מונעים נזקים בנפש.

   

  כמה מאות אלפי עצים נשרפו. חבל. אבל הטבע משקם את עצמו. באדמה ישנם מספיק זרעים. מעצים שאינם שרופים עד היסוד צומחים ענפים חדשים והאפר, כן האפר עצמו משמש כדשן לצמחיה חדשה. אל תמהרו לתרום לקרן הקיימת. צריך לתת לחורש הטבעי להשתקם בקצב שלו ולא להתחיל בנטיעה מלאכותית. זה יקח מספר שנים, אני משער 4-7 שנים והחורש יפרח. לקרן הקיימת יש אינטרסים אחרים. הם משתמשים בחורש כמקור לגידול עצים למכירה. אם לא ידעתם, הקרן הקיימת היא ספק העצים (אורן) הגדול בארץ.

   

  אם תסעו למשל בפרובנס 3 שנים לאחר שריפה תראו למה מתפתח חורש טבעי. תראו את צמחיית המקום בצמיחה טבעית שנקראת succession. תחילה באים השיחים הנמוכים והפרחים ולאחר מכן עולים וצומחים העצים. אז כמה שנים יהיה המראה באמת עצוב, אבל לאט לאט נראה את השיקום. שם בפרובנס אתם תוכלו אבל גם לראות תחנות כיבוי מודרניות בכל יישוב, כבאות מקצועית וכבאים מתנדבים שמצויידים אישית בכלים הכי מתקדמים. תוכלו לצפות במגדלי פיקוח מאוישים בכל ימות הקיץ. ואם תקלעו כמו שאני נקלעתי לפני מספר שנים לאיזור שבו פרצה שריפה גדולה (אגב הצתה מכוונת לשם יצירת שטחים פתוחים לבנייה), תראו מכוניות עם מרכזי בקרה ושליטה, צבא ומטוסי כיבוי רבים מעל.

   

  ''


  לי אין צורך להרחיב את הדיבור על ממשלה כושלת, שרים אינטסנטים צרי מוח, בירוקרטיה כושלת עם הבנה של אפס לגבי הנדרש לשמירת הסביבה, בריאות ובטיחות הציבור. כולם יודעים אם גם מודים או לאו שאנו חיים במדינת חלטורה אחת גדולה, שמה שמחזיק אותה ביחד זה מיזוג יחודי במינו בעולם שמורכב מקנאות דתית, כיבוש לאומי, תחרות אישית, בצע כסף וכלכלה מונופוליסטית מתפקדת היטב (שאגב נתמכת על הלבנות הון בינלאומיות).

   

  האסון הלאומי האמיתי עומד בפתח. רק שלא תגידו שלא ידענו ולא הוזהרנו. אינני נביא אבל מדענים מצפים לרעידת אדמה חזקה בישראל. היכן בדיוק יהיה המוקד, אף אחד אינו יודע בדיוק. סביר להניח שבאיזשהו מקום במרחב השבר הסורי-אפריקאי. אני כותב ומרגיש כקול קורא במדבר. אף אחד אינו מזיז אצבע. אני לא בונה על ממשלת החלטורה, אבל הציבור הרחב, אתם הקוראים אחראים למה שעומד לקרות מכיוון שכולם מתנהלים על בסיס "יהיה בסדר". ויש גם נותני העצות ובכן החזיקו קמעות של הבאבא סלי, נשקו מזוזות, אמרו תהילים, שמרו על השבת אתם המחללים והרעה תפסח מעל ספתן ביתכם – זה כמובן רק בתנאי שביתכם בנוי על יסודות בטון מחוזקים על פי תקן לאבטחה מפני הרס ברעידת האדמה.

   

  ואני ירא מכך שבכמה רגעי רעידת אדמה, בתים רבים שעומדים על עמודים שחוזקם ככרעי תרנגולת יקרסו, ובתים אחרים יסדקו על פני קומות וייפלו כחומות יריחו. ואז תפרוץ אש מפיצוצי צינורות הגז ומכבי אש יהיו חסרי אונים. והתקשורת הסלולרית תקרוס מיד מפני שהמונופולים הגזלנים האלו מתקמצנים על בניית מערכת גיבוי ברגעי עומס. והמשטרה תשלח חמישים קצינים לשולחנות תקשורת לספר לציבור בשפה עילגת את מה שכבר יודעים במקום ללכת ולתפקד במקומות האירוע הרבים. וראש הממשלה יחוג מעל ההריסות ואלי ישי יתחבא מתחת לכנפי הרב והצבא יכרע מתחת לנטל המוטל עליו ואולי, אולי ינצלו אויבינו את הזדמנות השעה ואז פשוט נסגור את הבסטה.

   

  זה תרחיש אימים מציאותי. אין לי שום אינטרס להגזים. זה לא עוד פוסט אחד מני רבים, זו התראה וקריאה להתעוררות. לא מאמינים לי, תקראו את דו"ח מבקר המדינה ודוחות ממשלתיים שמדברים על עשרות עד מאות אלפי מתים ונפגעים.

   

  שלא תגידו שלא ידעתם ושתדעו שעד היום לא עשינו כלום !

   

  דרג את התוכן:
   2 תגובות   יום חמישי, 2/12/10, 15:19

   התלבטתי באם לכתוב בכותרת בנייה מפלצתית במקום פלצנית.

    

   חברה בקשה ממני לעזור לה בעיצוב וקבלת החלטה לגבי בנייה בהוד השרון. בזמנו קנתה חלקת אדמה שהוונה לבנייה של 2 בתים. שתי אפשרויות עומדות לפניה. עסקת קומבינציה או בנייה עם הון עצמי. ביקרתי במקום הבנייה המתוכנן עם קבלן מקומי שהתלבש על חברתי לאחר שקיבל אינפורמציה (ממי?) עליה כדי ללמוד את מה שקורה במקום.

    

   הביקור היה מאלף. מהר מאוד הבנתי שהקבלן שהכרנו הוא אחד מה"מקושרים" לכל גורם רשמי ועסקי במקום. כמעט כל וילה רביעית בסביבה נבנתה על ידיו. דרכו למדתי מה בונים הישראלים שיש להם כיסים מלאים במזומנים.

    

   ראיתי שכונה שנחשבת ליוקרתית עם וילות מפלצתיות שעומדות כמבצרים בצפיפות של כמה מטרים בודדים אחת ליד השניה. כל וילה כמה מאות מטרים מרובעים של שטח בנייה עם מרתף מלא וקומה עליונה ולפעמים גניבה לא חוקית של עוד כמה מטרים וחללים מוסתרים שמופעים לאחר קבלת טופס 4.

    

   ראיתי וילה שעומדת לפני גימור. מרתף מתחת לכל הבית עם מקלט וחדרונים וחלל גדול שממנו עולה מעלית עד לקומה העליונה. קומת קרקע עם סלון מתאים לסקייטבורד או נשף ריקודים סלוניים ל- 100 איש. קומה עליונה עם מספר חדרי שינה ושירותי צמודים ובאחד האגפים חדר שינה גדול עם חלונות מסורגים קטנים ודלת פלדה עם מנעול ביטחון ! שאלתי את הקבלן מה טיב המשפחה וכמה נפשות ולמה בית הסוהר הפנימי ומעלית בפרט? והוא בחיך עונה לי שאת הבית הזמין זוג קשישים בגיל ה- 70, והוסיף בלעג שחדר "הבטחון" נבנה כדי לשים את הכסף הרב מתחת למזרון.

    

   ראיתי עוד וילה ענקית, גם היא עם מרתף ענק שמתוכנן להפוך לקולנוע ביתי כמובן. מהמרתף עולות מדרגות עד לגג בתוך חלל ענק פתוח לתקרה העליונה. שאלתי לגבי אופן המיזוג שהרי החום יתווסף למעלה בחלל והקבלן רק הניע בראשו ואמר שמערכת המיזוג המשוכללת תעשה כבר את שלה ומחיר החשמל הוא רק כסף קטן לבעלים. אגב נזכרתי כאן בבתים של הבאוהאוס עם הפתחים התחתונים לאורך הרצפה ששואבים אוויר שעובר ומקרר את הבית ויוצא דרך פתחים עליונים. נזכרתי גם בבית המלון באי באלי ששם סככה ענקית מעל מרחב הקבלה שנסגרת לארובה בגובה גרמה לתנועת אוויר נעימה בטמפרטורות של 40 מעלות.

    

   וכך עברנו ממבצר למבצר מהמונפור לבופור וכולם במרחק קפיצה ותהיתי מה עומד מאחורי שגעון הגדלות הזו. כל זאת נמכר בעטיפה של כאילו בנייה בסגנון כפרי טוסקני או מודרני.

   בית בטוסקנה בסדר גודל זה הוא בית משפחה עם כמה דורות שעומד לרוב בסביבה כפרית עם גינה ועצי פרי וגפן ונוף ומרחב. מה לזה ולמבצר הוד השרון? ומי כבר יכול להנות ממראה של פינת בנייה מזכוכית מודרנית על פני שתי קומות כשקיר השכן עומד כחומה במרחק יריקה?

    

   פעם דיברנו על בתי "פאר" מפאת הגודל בסביון, בהרצליה פיתוח או בכפר שמריהו. היום אנחנו סופרים אותם בתריסרים במקומות כמו הוד השרון שרק לפני כמה שנים נחשבו עוד לחצר אחורית של הערים הקרובות. האורבניזציה של המותרות ושגעון הגדלות והפאר עוטפת יותר ויותר את פריפריית המרכז של ארץ תל-אביב (להבדיל מארץ ישראל בראייה שלי).

    

   ועוד הערה. האדריכלות של הבתים האלו, בראייה חדה גם היא לא מצטיינת במקוריות רבה. כל בית שני העתק של מה שנמצא בשכנות. לי נראה שהאדריכלים פשוט ממחזרים את מה שפעם עיצבו ואת השאר "גונבים" ממעצבים אחרים וקצת משנים. וגם על זאת תשלמו 150.000 ₪ לתכנון.

   דרג את התוכן:

    פרופיל

    יקה1
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

    שנה טובה לכולנו

    תנועה ירוקה