כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 2/2011

  1 תגובות   יום חמישי, 24/2/11, 18:46

  האם אין זה נורא שעולם ההייטק מספיד מזה זמן מה נפש חיה.

   

  סטיב ג'ובס הכוכב והגורו של "אפל" חולה מאוד, אולי במצב סופני. עד לפני זמן קצר היינו מרותקים לסרטוני הווידיאו, שבו הציג ג'ובס את החידושים והטכנולוגיה של מכשירי ותוכנות אפל. ג'ובס שנהג לעמוד על הבמה בלבושו הטרנדי, סוודר צווארון ומכנסי גינס , ידע למשוך אותנו לתוך תחושת ההתלהבות מפלאי בית היוצר שלו אפל.

   

  דמותו נקשרה לתדמית של אפל כחברה חדשנית בעיקר בזכותו, גם אם מדובר בהגזמה משמעותית של פועלו. אין ספק שידו הייתה בכל פיתוח חדשני, למרות שהקרדיט האמיתי שייך לאותם צוותי חשיבה ותכנון של החברה. עד לרגע זה הוא הכוח המדרבן את העובדים ליצירתיות מעבר לצפיות השוק. וההוכחה הכי נחרצת של הצלחת אפל בחזית המחשוב היא, שמעבר להכנסות עתק, כל החברות האחרות מנסות על ידי חיקוי לקפוץ על הרכבת הדוהרת.

   

  כולם מדברים על המחר, על מה שיקרה לחברת אפל אחרי לכתו של ג'ובס וכבר מספידים אותו היום בעודו בחיים. תארו לעצמכם לרגע מה אתם הייתם חושבים במקומו, מה חושב מת מהלך כשהעיניים של אלו שמניות אפל בראשם נשואות כבר למדד שיתנוסס מעל ארון הקבורה.

   

  היו כמה וכמה דוגמאות בהיסטוריית הכלכלה שנתנו קרדיט דומה למנכ"לים של תאגידים גדולים. כאילו ההצלחה היא אך ורק תוצר פרי פועלם. בדיעבד מסתבר שרובם עלו רק בזמן הנכון על גל ההצלחה של החברות שכבר היה לפני בואם. סטיב ג'ובס הוא מדור המיסדים, שהתפוטר וחזר לחברת אפל, ובאמת הצליח במנהיגותו ויכולת החזון שלו להובילה קדימה. כיום ביקש לשחררו מתפקידו לזמן לא ידוע וספק אם שוב יחזור. לעתיד אני חוזה שדור ההמשך בחברה יצמיח מתוכה מנהיגים לא פחות מוכשרים אם כי לא בהכרח כריזמתיים כמו סטיב ג'ובס.

   

  גם אם כבר מחר יופיעו מודעות אבל. סטיב חי ונושם, בל נשכח זאת. 

   

  ולמרות הכל גם אני חשבתי על מישהי שאולי הייתה יכולה להכנס לנעליו .....

   

  ''

  דרג את התוכן:
   2 תגובות   יום שלישי, 22/2/11, 18:33

   ''
     

    


   ככה זה בעולם הממוחשב של היום. בהרבה מאוד משקי בית ומשרדים עומד עוד כיום המחשב הנייח מתחת לשולחן העבודה עם מערכת הפעלה מיושנת. הרבה מאוד אנשים עוד גולשים כיום בעזרת דפדפן מסורבל ומסורגל של המונופול מיקרוסופט שמודבק למערכת ההפעלה כבחירת המחדל.

    

   אחרים החליפו זה מכבר את קופסת הנייחים במחשב נייד שמחובר בדרך כלל למסך שולחני גדול. יש כאלו שנושאים עימם את הנייד לעבודה וממנה, לאוניברסיטה וללימודים בקפה האינטרנט. בגדול מספר המשתמשים בניידים כמכשיר נייד אמיתי הולך וקטן. הנייד של אתמול הפך להיות הנייח של היום, רק קטן יותר. ומעבר לגודל, הניידים האלו נשארו באותו קונספט של מערכות הפעלה ואין בהם שום חידוש בתפעול ותפקיד. גם כאן לא יעבור זמן רב עד אשר יהיה למשתמשים ברור כי הנייד של היום כמו הנייח של אתמול מיותרים.

    

   כל חלק העבודה התקשורתי עובר בגדול לטלפונים הניידים החכמים. יומני עבודה ופגישות, דואר אלקטרוני ומסרים אישיים מידיים, כולם נמצאים היום בכף היד. אפילו החלק החברתי הפך לכפתור פייסבוק המותקן ישירות על סמארטפונים חדשים. בצעד נוסף מנסים יצרני הסלולר להפוך את הסמארטפון למחשב מיני נייד עם ליבת מעבד חזקה ואפשרות לשילוב עם מקלדת ומסך. הצעד האחרון לא נראה מאוד יצירתי והוא תוצר של הצורך להתחרות בשוק שבו כל יום יוצא מכשיר "חדש". זהו גם צעד שנועד לכשלון מכיוון שהוא מצביע לאחור ולא לעתיד. היו כבר בעבר נסיונות של שילוב הניידים עם תחנות עגינה. גם עם מעבד חזק, הנייד אינו יכול לספק את הדרישות לגישה יעילה ומהירה מכל מקום בעולם ליצירת משלוח והצגת אינפורמציה.

    

   התפתחות "ענן המחשוב" שינתה כליל את כללי המשחק. אין יותר צורך באכסון ועיבוד נתונים מקומי. אין יותר צורך בתוכנות כבדות כמו האופיס במחשב. עבודה ותקשורת נעשים בעזרת הענן מכל מקום ששם יש גישה לרשת האינטרנט. הענן משמש כיום כמרכז המיחשוב הוירטואלי שלנו, שפוטר אותנו מלהחזיק במחשב נייח או נייד. בכך נסתם הגולל על עידן המחשבים הנייחים והניידים.

    

   מה שנשאר הוא רק למצוא את הכלי המתאים שיחבר אותנו לענן, שיאפשר לנו ליצור ולהציג תכנים, שיכול לקשר בין המדיות, אינטרנט טלוויזיה ושרתי ענן ושל חברות. הגאוניות של סטיב ג'ובס וצוותו המציאה לנו את הטאבלט. האייפד ודומיו שמהיום נזרקים לשוק המחשוב, הם כלי קישור שממלאים את החלל החסר. העולם הגלובלי של האינפורמציה נמצא בין שתי כפות הידיים שלנו בכל מקום שאנו נמצאים. המשמעות המהפכנית הזו, למרבית הפלא, אינה בראשם של יצרני המחשוב, שיותר עסוקים בתוספות למכשיר החדש, כמו מצלמות, חיבורים לפריפריה ישנה או טלפוניה סלולרית מיותרת, מאשר להתייחס למשמעות התוכן החדשה.

    

   אבל, גם הטאבלט אינו סוף פסוק, אלא אבן דרך לעולם הוירטואלי של של המחשוב והאינפורמציה. השלב הבא כבר בפתח. במקום ניידות וגלובליזציה בעזרת המדיום כמו הטאבלט, אינפורמציה שזורמת על פני כל מקום אפשרי שבו אנו נמצאים, גרים, עובדים, מבלים וכ"ו. המדיום העתידי לא יציג אינפורמציה אלא יזרים אותה להיכן שאנו רוצים ושם היא תוצג במגוון גדול של אפשרויות ויזואליות. כל שולחן או משטח עבודה, כל קיר במשרד או בסלון יהפוך למדיה ויזואלית בעזרת ציפוי מיוחד ומשטחי תצוגה מותאמים. הנייד למשל לא בכף היד אלא מוקרן על כף היד, או על כל דבר אחר אפשרי בקרבתנו. המדיום העתידי יהיה כולו משטח סיליקטי שכולל ננו מעבדים שמעבירים אינפורמציה לכל מקום שעליו תצוגה אפשרית.

    

   בשלב זה אפשר להספיד גם את הטלוויזיה הביתית בצורתה כיום. המסך שהופך בקרוב לתצוגת תלת מימד הוא עוד כלי מקובע שמגביל את אפשרויות הצפייה. הצפייה שלנו תתנייד לכל פינה שנרצה. בנוסף התפתחות ההולוגרמה למשל תאפשר לנו ללכת עוד צעד קדימה ולראות את התוכנית האהובה עלינו באמצע הסלון, כאילו גם אנחנו על הבמה.

    

   להבנה במה מדובר מצאתי סרטון של תאגיד שמתעסק ביצור זכוכית מתקדם שמציג את נושא זרימת האינפורמציה באופן מאוד מוחשי:   ''

    

    


   הפער בין אלו שמסוגלים להתמודד עם ההתפתחות הזו ואלו שנשארו מאחור עם הנייח וחלונות 99 הולך וגדל. המהירות בה דברים משתנים, התפתחויות טכנולוגיות חדשות צצות וכלי מחשוב מסוג שונה לגמרי יוצאים לשוק, נמצאת בשלב האצה ויותר ויותר קשה להדביק את הקצב. מונחים כמו "דור רביעי", “ענן", “פס רחב" או "חיבור רשת 802.11n “, מי הוא/היא עוד מאלו המעודכנים שיכולים לפתח דו-שיח בנושא?

    

   ומעבר לפינה כבר מציצה הבינה המלאכותית והרובוטיקה שתשנה את מהות עיבוד האינפורמציה והשימוש בה. האם כמו בסרט מפורסם נשב בבית ונפעיל משם את הרובוט שמחליף אותנו בעבודה בעזרת הפעילות המוחית שלנו? האם רובוטים בעלי בינה מלאכותית ומראה אנושי יחלפו על פנינו או ינהלו איתנו שיחת חולין בלי שנרגיש בהבדל? או האם החברה האנושית תתחלק לאלו ששולטים באינפורמציה, כמו שזה קורה חלקית כבר היום, ולאלו שמנותקים ממנה במכוון ונשלטים על ידי ה"אח הגדול"? כמו בסרטים, הכל באמת אפשרי ותמיד צריך לחשוב על אותו כפתור אחד כמו שמופיע למשל באייפד שעליו אסור לוותר, לחיצה על Shutdown.

    

   דרג את התוכן:

    פרופיל

    יקה1
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

    שנה טובה לכולנו

    תנועה ירוקה