כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  סיעור מוחות

  ארכיון

  ארכיון : 10/2014

  1 תגובות   יום רביעי, 15/10/14, 17:30

  בהגדרה העיסוק בתחביב מסוים יכול לעודד למידה של תחומי ידע חדשים ולפתח מיומנות ברמה גבוה. בהתאם לכך, התחביב יכול לתרום להתפתחות הקוגניטיבית והמוטורית של האדם.

  העוסק בתחביב יכול להיות בגדר חובבן כלומר העסקה שהדגש הוא על הנאה עד לרמת למידה מסוימת  א ו  להפוך להיות למומחה בתחומו רק שהעשייה היא ללא שכר אלא לאימון ושיפור היכולות עד לרמה מקצועית.

   

  עד כאן ההגדרות. אבל מה קורה במציאות של אנשים שעומדים לפני העובדה שגיל היציאה לגמלאות מתקרב והם צריכים לחשוב על השינוי המשמעותי לגבי המושג של זמן פנוי ועיסוק שלא כעבודה לצורך קיום?

   

  הנושא נראה על פניו נדוש, אבל אני נתקל בלא מעט אנשים נבונים שעומדים נבוכים ואובדי עיצות למול השאלה מה אנחנו עושה ואלו הנאות אנו מפיקים בעתיד מחוץ למסגרת העבודה, למול העובדה שהם במעבר לחיים כגימלאי. למושג גמלאי יש בארץ קונוטציה שלילית. תגידו שאתם גמלאים ותו לאו, ברור שאתם בטלנים שמקבלים פנסיה במקרה הטוב וחיים על חשבון הביטוח הלאומי. לכן אני רואה גם את התופעה שאנשים מנסים להסוות את עובדת היותם גמלאים על ידי כך שהם מספרים כאילו שהם עוד עובדים אבל חלקית או פרטי או במסגרת זו או אחרת וכו״.

   

  אני מכיר מעט אנשים שפתחו תחביב אחד או יותר, שמעבר להעברת הזמן הפנוי שלהם בעיסוק (לעיתים כתרפיה אישית), הוא בעל פוטנציאל אמיתי לעידוד הלמידה והיכולות הקוגניטיביות. וכאן קבור הכלב. המוח שלנו מתנוון עם הזמן. כדי לתפעל אותו לאורך זמן חייבים לאמן אותו, חייבים להכניס אותו לאימון כמו בחדר כושר. זה מה שרוב האנשים לא עושים אבל חושבים שעושים על ידי אימוץ של תחביבים מסוגים שונים שלא תורמים כמעט כלום לתפעול היכולות הקוגניטיביות של המוח.

   

  מה שאני מכיר היטב זה שני סוגים של אנשים. אלו שבורחים מעצמם, שאינם יודעים מה להתחיל עם עצמם כשמתפנה להם זמן. אלו נעים בתזזיות לכל עבר. פה טיול, שם הצגה, סיבוב בקניון וגיחה למסעדה. אלו אנשים שנעים בעקרון במעגל קסמים סגור. הדברים חוזרים על עצמם, אפקט הלמידה  (ולא ברמה של איסוף מידע אלא ברמה של עיבוד ידע) הוא נמוך, ומה שנשאר זה אולי הקטע החברתי אם כל זאת נעשה עם אחרים, אבל לעיתים יותר כבריחה מהבדידות והריקנות מאשר העשרה רגשית.  הסוג השני יותר גרוע. אלו אנשים שהמעגל הסגור שלהם מקבל קביעות. כל ששי קולנוע וכל ערב שלישי מסעדה ויום ששי משחק מטקות בחוף הים. כל זאת יכול היה להיות בגדר של תחביבים קבועים שחלקם חוייתיים וגם חברתיים ברמה של הנאה וכדבר חיובי אילולא העובדה שזה מה שיש והשאר ריקנות.

   

  למידה לא מסתפקת בפעילות גופנית וחברתית, בחוויות חזותיות וקשב. למידה היא משהו אקטיבי אישי. מאמץ שכלי והתמודדות קוגניטיבית עם הסביבה עם יצירתיות ורכישת מיומנויות בתחומים שונים. למידה היא אוניברסיטה של הראש, ספסל לימודים בלי שעון עצר, מתקפה נוירונית על כל נושא שדורש מחקר, הכרה ותודעה. הנושאים הם תוצרים של תחביבים. רק בדרך זו ישאר המוח שלנו למרות הניוון המתמיד פעיל להזנת המסה שנשארת עם מספיק פוטנציאל לפיתוח יכולות קוגניטיביות גבוהות.

   

  השילוב המנצח של התחביבים, הוא החיבור של שני סוגי תחביבים, של אלו שתורמים לגוף ולנפש ולהנאה גרידא עם תחביב אחד או יותר אתגרי למוח!

   

  ולאלו שחושבים שפתירת תשבצים או סודוקו הם הגירוי השכלי הנדרש, הדבר היחיד שהם יכולים לצפות הם תחורים מישיבה מרובה במיוחד בשירותים.

   

   

  ומה התחביב שלי? 

   

  בטיסות אף פעם לא הרגשתי בנוח. לא ידעתי מה מתרחש בתא הטייס ואיך דבר ששוקל טונות עולה לאוויר עם יכולות טיסה מדהימות. החלטתי ללמוד על טיס והטסת מטוסים בעזרת סימולטור שרכשתי. נפתחתי לעולם שלם של אווירונאוטיקה, של רכישת ידע לגבי ניווט, מערכת בקרת טיסה, קשר, אלקטרוניקה ועוד ועוד. היום אני יכול להגיד על התחביב הזה שהוא אתגרי מאוד שהוא מזון מלכות למוח שלי, שאין סוף לאפשרויות הלמידה שנפתחו בפני ואין גבול לפיתוח הקוגניטיבי. ומצד שני אני רוקד מאז שאני מכיר את עצמי ובנוסף לחדר הכושר של המוח אני מאמן במכון כושר גם את הגוף והשרירים נגד הניוון הפיזי. והשאר בריאות ועוד פעם בריאות.


  http://ilankrt1.blogspot.co.il

  דרג את התוכן:
   3 תגובות   יום רביעי, 1/10/14, 14:26

    

    

   הגיע זמן לסליחות. הבעייה שלי היא שאינני יודע למי לפנות קודם ולבקש סליחה. 

    

   לצמרת המשטרה שכיניתי אותה חבורה של סוטי מין במדים?

   לשר ללא בטחון יעלון שמתפקד כמו טלר בבנק?

   לשר הפנים שיש לו מנת משכל של עכבר?

   לשר התיירות לשעבר ששילם על זיונים בהטיית מכרזים?

   לשר החקלאות שכיניתי דגנרטיבי על שירד על תושבי נחל עוז בגלל שהביאו דעה לגבי ההתנתקות?

   לשר שמיר שסובל משטיון ורוצה לחתוך את אברי הרביה של הבדואים?

   לרמטכל שאמרתי שהוא בולט בחוסר מעש ובסך הכל נושא כלים של נתניהו (ושרל׳ה)?

   לצמרת הצבא שעסוקה בלהכפיש אחד את השני בנדבכי הבונקר בקריה?

    

   ואחרון חביב

   לנתניהו על שלא עשה מעשה, ופתח פה, וחושב שניצח בדה וויס את אבו מאזן באו״ם?

    

   ואולי לכל עם ישראל

   על שאמרתי במקום ארץ אוכלת יושביה, תושבים שמכלים את הארץ?

    

    

    

   סליחה

    

   דרג את התוכן:

    פרופיל

    יקה1
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

    שנה טובה לכולנו

    תנועה ירוקה