כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  תכנים אחרונים

  2 תגובות   יום שלישי, 31/1/17, 21:59

  ''
  ''

  דרג את התוכן:
   2 תגובות   יום שישי , 5/8/16, 02:08

   כמרצה לתיאולוגיה ופעיל קהילתי אינטלקטואלי, מרטין לותר סבר כי חטא הוא עניין יסודי פנימי בנפש האדם וקשור לנטייה הפנימית ולמחשבה, וכל יתר הפשעים צריכים להיות מטופלים בידי הרשות האזרחית.

   הרפורמציה הפרוטסטנטית שהנהיג, קראה לשינוי אידיאולוגי ואדמיניסטרטיבי בקתוליות, והביאה לגל מרידות ופיצול בעולם הנוצרי, ולסוף האחדות הקתולית. כנסיות חדשות יצרו מבנה היררכי שונה, פיתחו תיאולוגיה ורטוריקה משלהן, והפכו לעצמאיות. ראשית הרפורמציה מיוחסת ליום שבו ביטל לותר את מכירת "שטרי המחילה" שנמכרו על ידי כמרים קתוליים תמורת כסף.

   פועלים, חסרי השכלה ברובם, יחד עם איכרים אשר היגרו לערים מן הכפרים, אימצו את האופציה התיאולוגית הרדיקאלית של משנתו, כתגובה להתעמרות האצילים והכמורה בפרולטריון. המעמדות הנמוכים היו מוכנים ללכת אחר מנהיגים כריזמטיים כמוהו אשר המריצו את האיכרים להתאגד יחד כנגד המעמדות המנצלים, והצדיקו חלק מדרישותיהם בדבריו של לותר, וחלקם הקצינו עד כדי אלימות שלא היתה חלק ממשנתו. תיאולוגיית הרפורמציה של לותר, שללה את המעמד המיסטי של הכנסייה הקתולית, והתמקדה באמונה, בחסד ובכתבי הקודש בלבד. הוא סבר כי יש להתנהל לפי כתבי הקודש, ללא הגורם הקתולי המתווך, וליישם אותם באופן מילולי, כלשונם. לותר יזם תרגום של כתבי הקודש מלטינית לשפות האירופיות המקומיות, למען יבינו גם פשוטי העם את כתבי הקודש לציוויים פוליטיים חברתיים.

   על פי תפיסתו בני האדם הפועלים באופן מוסרי הם נוצרים אמיתיים ופרוטסטנטים. לותר חש כי רוב בני האדם אינם בשלים להיות נוצרים אמיתיים, גם אם מעשיהם נעשים בשם הדת, ואמר כי אהבת האל אינה תלויה בהתנהגות החיצונית, וכי נוצרים אמיתיים אינם זקוקים לשלטון, אבל עליהם  לתמוך בשלטון החילוני ולסייע לו באופן מעשי, משום שהוא הדבר היחיד שיכול לגונן עליהם. השלטון החילוני לגיטימי אך לא כחלק מהממסד הדתי. למאמץ האנושי יש אמצעים ומטרות אך אין רסן דתי על מעשיו של אדם. לותר הרחיק את האדם מן האל,  והבדיל בין האמונה לבין התבונה.

   באיגרת על המלחמה בגייסות האימפריה העות'מנית המתקרבת, ("על מלחמה נגד הטורקי") כתב לותר נגד כמה מטיפים גרמנים, טיפשים בעיניו, שגורמים לאנשים להאמין כי אין להילחם נגד הטורקים. חלקם סבורים אין זה ראוי לנוצרים לשאת חרב או להשתמש בכוח צבאי. העם הגרמני מתורבת ואפשר לגרום לו להאמין שאינו חייב למסע הרג בנימוק ש"להילחם נגד טורקים הוא אותו הדבר כמו התנגדות לאלוהים". כאילו  מסוכן להילחם בשורותיו של צבא הקיסר. הוא יוצא נגד אנשי דת שהסתפחו לחצר השלטון עם מיסה ותפילות, ניסו להנחיל להמונים את משנתם והחזיקו למעשה בכהונה חסרת ערך דתי אמוני. הם יצרו מצב שהאפיפיור ואנשי הדת היו מעל הכל, והשליטים הארציים היו חסרי סמכות. האפיפיור העמיד פנים שהוא מגן על האומות מפי טורקים.

   לותר מפריך את אחד היסודות של האמונה הנוצרית. הוא שולל את מה שמיוחס לישו על כך ש"הנוצרים לא אמורים להיאבק ברשע, אלא לסבול מתוך אהבה". הוא אומר כי האפיפיורים מעולם לא התכוונו לצאת למלחמה נגד הטורקים, מה שלא מנע מהם  לחלוב כספים גרמניים עד שנחסם נתיב זרימת הכסף לרומא. אם הם היו חושבים ברצינות להילחם בטורקים, לאפיפיור ולקרדינלים היה מספיק כסף לממן את המלחמה. במקום זה נסיכים דתיים כביכול, התפתו לתקוף את הטורקים עוד קודם שתיקנו את דרכיהם  כנוצרים אמיתיים.

   לותר מדגיש כי לעולם לא ימליץ לנוצרי לתקוף מישהו אחר, או לצאת לפעולה של שפיכות דמים והרס. "אין שום דבר טוב בכך שנבל אחד מעניש נבל אחר בלי להיות טוב בעצמו". אלה שהתחייבו להילחם נגד הטורקים בשם הנצרות, נראים "כאילו עמנו היה צבא של נוצרים שנלחמים נגד אויבי ישו". הוא מוסיף כי יש אנשים גרועים בעיני אלוהים מאשר הטורקים, ובכל זאת הם נושאים את שם ישו (ומתכוון לכמורה הקתולית). בישופים שיוצאים בראש לוחמים זו בושה וכלימה. משתמשים באלוהים ובתפילה בשעה שהם מניפים חרב נגד בני אדם. למשיח אין שום קשר עם קטל והשמדה. הוא בא להציל את העולם, לא להרוג אנשים, אלא לגאול מן החטא והמוות אל חיי נצח.

   לותר למעשה מדבר על הפרדת דת ומדינה כאשר הוא כותב כי שליטים ארציים לא צריכים להיות נוצרים. אם כולם היו נוצרים, אף אחד לא יוכל להיות נסיך, או לוחם. חייבים לשמור על הפרדה ברורה כך שכולם יוכלו ולמלא את תפקידם בנאמנות, עם כל הלב בשירות אלוהים. חיילים הם חלק מממשלה ארצית, זמנית על פי הגדרתו. בישוף או כומר אינם יכול למלא תפקיד נסיך או שופט. מצד שני כאשר נסיך מדבר בשמו של ישו, זוהי הפרת כל הכללים ומבייש  את האפיפיורות.  

   אומר לותר: "כאשר נלחמנו כנוצרים איבדנו את רודוס, וכמעט את כל הונגריה ועוד הרבה אדמה גרמנית. לפי שעה ברור כי אלוהים לא אתנו במלחמתנו נגד הטורקים. העניין הזה לא ייפתר, כל עוד אלוהים לועג לנו. הטורקי פולש והורס חלקים מגרמניה בלי בעיות וללא התנגדות. אם לא למדנו מהכתובים, נלמד מן החרב  של הטורקי, עד שנבין שנוצרים אינם אלה שמכריזים מלחמה".

   יש כאן בלבול של נצרות עם פוליטיקה, חוזר לותר על עניין ההפרדה. במלחמות נגד הטורקים יכולנו לא לספוג הפסדים כבדים, אם הבישופים והכמורה לא היו שם. ההונגרים עצמם האשימו את קרדינל ג'וליאן בהפסד, והרגו אותו. המלך לודוויג היה אולי נלחם בהצלחה, אלמלא הוביל צבא של כוהנים או, כפי שהם קוראים לזה, צבא נוצרי. "אם הייתי קיסר, מלך, או נסיך במאבק נגד הטורקים, הייתי מטיף לבישופים והכמרים  להישאר בבית ולמלא את החובות של תפקידם. הם  המרו את פי אלוהים והמשפט עם הרצון שלהם לצאת בראש הלוחמים. הייתי מלמד אותם, אם צריך בכוח, לשוב לכנסייה ולא לחשוף את הצבא לזעמו של אלוהים.  אפילו כומר נכבד לא יכול להפוך כנסייה למחנה צבא של נוצרים. הכנסייה לא אמורה לשאוף להילחם בחרב. יש לכנסייה כלים אחרים ומאבקים אחרים, והרבה מטרות אחרות. אם הייתי חייל והייתי רואה את דגל הצלב בראש המחנה שאחריו אני צריך לרוץ  כמו רדוף שטן, אז גם אם היינו מנצחים, לא הייתי לוקח חלק בשמחה הניצחון. יש להם סמכות זמנית לקיסר, למלכים, או לנסיכים לעזור בהגנה על רווחתם של כל המעמדות. הלוחמים צריכים להתאסף באומץ ובשמחה תחת הדגל שנשבעו לו אמונים. אבל אם הם רואים דגל  של בישוף, או קרדינל, עליהם לרוץ לכיוון ההפוך..."

   לפני שהוא קורא למלחמה נגד הטורקים, לותר מסביר כיצד יוצאים לקרב במצפון טהור. הוא מדגיש כי לטורקים אין זכות להכריז מלחמה ולתקוף אדמות שאינן שלהם. למלחמה הזאת הם מביאים רק זעם ורצון לכבוש. הם כלי בידי אלוהים שמעניש, כפי שהוא עושה לעתים קרובות באמצעות נוכלים מרושעים. הטורקים רק חושקים להשתלט על ארצות אחרות ומי שיוצא לקרב נגדם חייב להיות בטוח שהוא עושה את הדבר הנכון. לא למען נקמה או רעיון מטורף. הוא חייב להיות בטוח בצדקת מאבקו.

   לכן, על הקיסר מוטל התפקיד להיות הראשון "לקחת את המוט של אלוהים ולהכות את השטן".  זה צריך להיעשות על ידי אנשים שיודעים איך משתמשים בנשק. אם אלוהי הטורקים, השטן, לא הוכה ראשון, כנראה יש סיבה לחשוש כי לא יהיה כל כך קל לנצח. השטן לא יובס עם שריון, תותחים, סוסים וגברים.

   אפשר להביא דוגמאות ואמרות מתוך הכתובים, כיצד אלוהים העניש עמים כדי שיתקנו את דרכיהם. כי  ללא אמונה איתנה, אדם שמפקפק, רק מחמיר את המצב. לכן, אומר לותר, אין צורך בהצגות של כוח, מצעדים ותהלוכות חסרי תועלת, משום שהם התפארות ריקה.

   הטורקים לא רק משחיתים אדמה ומחסלים בני אדם, אלא גם מבזים את האמונה הנוצרית. ועם זאת אומר לותר, הם מנסים למשוך נוצרים להצטרף אליהם, ויש בינינו כאלה שמתפתים להסתפח אליהם. לדעתו האסלאם היא דת שהמציאה שקרים שערורייתיים כדי לפתות גרמנים להאמין בהם.  "קראתי חלקים מן הקוראן של מוחמד בגרמנית. הוא אומנם משבח את ישו ומריה, אבל הוא מאמין שישו היה רק נביא ולא המושיע של העולם. הטורקים בטוחים כי מוחמד  נמצא בדרגה גבוהה יותר מאשר ישו, והם משחיתים את שמו ואת כל דוקטרינת החיים הנוצריים".

   כעת, מסכם לותר, נותרה לנו רק דרך המלחמה.  עדיף למות מאשר לחיות תחת משטר טורקי-מוסלמי. חילול הקודש של הטורקים לא ישלוט בנו. הקוראן של הטורקי מלמד להרוס לא רק את האמונה הנוצרית, אלא גם את הממשלה הארצית שלנו. ממשלת טורקיה אינה שלטון קבע, שבא לשמור על שלום, להגן על הטוב. אמונתם אינה בנויה על ניסים, אלא על חרב ורצח וזעמו של אללה.

   לותר מרשה לעצמו להסתכן ולומר אמירה קיצונית על כך שהאיסלם והאפיפיור דומים זה לזה. אלה וגם אלה סטו מן הבשורה, המציאו שקרים, וחיברו תורה משלהם וכך גרמו להרג המוני. עיסוקם העיקרי של אפיפיורים ובישופים הוא לשלוט על קיסרים, מלכים, נסיכים, אדמות, ולהסית אנשים אחד נגד שני, ככלבים צמאי דם.  

   "הם קוראים לי  חתרן", אומר לותר, "האפיפיור עם חסידיו, מארגנים מלחמות רציחות, גזל, שריפה, ורודפים חפים מפשע. והכל בשם אלוהים, בדיוק כשם שעושה הטורקי. שניהם ילכו לגיהינום, ואני מקווה שזה לא ייקח הרבה זמן". לדבריו נוצרים טובים לא אמורים לעודד רצח אפילו לא של אויביהם.

   הטורקים באו להרוס את הסדר הרוחני של האמונה והאמת שהנהיג אלוהים. כשהטורקים יוצאים לקרב - קריאת הקרב שלהם היא:  "אללה! אללה!" שיבוש שמו של אלוהים.  אומץ, תחבולות, חרב, סוסים. איך ייתכן שאנשים קוראים בשמו של אלוהים ובאותה שעה הורסים כנסיות?

   אומר לותר: "עלינו להכות את אלוהי השטן, לפסול כוח אלוהותו האחרת. הממשלה החילונית תילחם נגד טורקיה. הקיסר ונתיניו והאימפריה שלו. זו חובתו כשליט לא להשאיר את המלחמה בידי הנסיכים הקטנים. הטורקי הוא רב כוח ואף נסיכות אינה מספיק חזקה כדי להתנגד לו לבד". מלחמה נגד טורקיה צריכה להיות בפקודה של הקיסר ותחת דגלו, ואז כל אחד יוכל להיות בטוח שהוא מציית לפקודה של אלוהים. הקיסר הוא הראש האמיתי, ואם הוא ייהרג חלילה, לפחות נדע שהוא מת למען מטרה חשובה ותוך אמונה באדוננו ישו. הקיסר צריך לבצע את חובתו ולהגן על נתיניו שתחת  דגלו, והם צריכים ללכת אחריו ולציית. לא למען זכייה בכבוד, תהילה ועושר או אינטרס העצמי.

   ותמיד לזכור: המלך הוא לא ראש הנצרות ולא מגן בשורת האמונה. הרשויות לא צריכות למנוע מהקיסר להשמיד את הכופרים הלא נוצרים. ולאחר זאת לפגוע גם בעבודה הזרה של  ראשי הכנסייה הקתולית. האפיפיור גרוע כמו טורקיה  יחד עם הכמורה שלו וחסידיו.  נכון ששניהם יראי שמיים ומכירים את ארבעת האוונגליונים, את משה והנביאים. אבל האפיפיור הוא לא הרבה יותר מאשר אלוהי מוחמד, ודומה לו באופן יוצא מן הכלל. גם הוא, קושר את הבשורה עם שפיכות דמים. הוא צריך לקבל את אותו טיפול כמו הטורקים בגלל האמונה הכוזבת שלו, בגלל הרצח וההרס, ובגלל שהוא מעמיד פנים של קדושה.

   הרשויות אינן נזקקות לכמרים, מטיפים, ומתקני נשמות אלא לשליטים גשמיים, קנצלרים, יועצים. "חובתנו כנושאי הרצון החופשי שלנו להגן על הגרמנים".       

   לותר מזכיר כי יש בגרמניה כאלה שרוצים בכיבוש הטורקי, כי הם מעדיפים להיות תחתיו מלהיות תחת שלטונו של הקיסר או הנסיכים. יהיה קשה להילחם נגד הטורקים עם אנשים כאלה. אין לו עצה טובה מה לעשות איתם. האנשים האלה הם לא מהימנים ונשבעו שבועת שקר לשליטים שלהם, ולכאלה אין להם קושי למכור ּאת עצמם לאדון אחר. חובה להזהיר הקהילה שלהם, ולשמור מפני פגיעה בנשמתם. מי שפונה מרצונו ותומך בצד של טורקים, המצפון יציק לו עד סוף ימיו. עדיף למות פעמיים במלחמה, ולא ללכת אל הרשעות של טורקיה השטנית. 

   שואל לותר:  ואיך יכול  הקיסר להילחם נגד טורקיה בימים אלה, כאשר עומדים בדרכו מוקשים  כגון יריבות כמו זאת של מלכים ונסיכים? הוא חייב לקבל מהם סיוע. הקיסר חייב להגן ולהציל את נתיניו מפני  האכזריות של הטורקים כי מי שנופל בשבי מקבל יחס של בעל חיים. "לא לחינם אמרתי לקיסר קרל", אומר לותר, "כי צריך לצאת למלחמה נגד הטורקים בשיתוף פעולה עם מלכים נסיכים ושליטים אחרים, אפילו עם כאלה שבדרך כלל מתנגדים לקיסר או אינם נתיניו, או אינם צייתנים. ידוע לי שיש מלכים ונסיכים חסרי צניעות, שישמחו אם לא הקיסר קרל, אלא הם, יזכו בכבוד להילחם בטורקיה".

   מכאן הוא עובר לניהול תורת הלחימה ממש. יש להתארגן מראש, אומר לותר, ולא לזלזל בטורקים. עשרים או שלושים אלף איש לא יבטיחו הצלחה. אסור לסכן את הגרמנים. צריכים לארגן התנגדות נאותה, כוח עמידה שימנע שפיכות דמים חסרות תועלת. נפגוש אותם עם חמישים או שישים אלף איש, לוחמי עתודה. לטורקים יש גייסות שכירים מיוון, אסיה, סוריה, מצרים. צריך שהגרמנים יבינו כי הם לא חזקים מספיק לבדם. הנסיכים הקטנים הם לא מסוג האנשים שצריכים לסמוך על נס אלוהי. מלך בוהמיה הוא נסיך אדיר, אבל לא מתאים שיילחם לבד. תנו לקיסר קרל להיות מפקד עליון עם כל התמיכה מאחוריו. תלמדו מהניסיון שלו!  כדי למנוע שפיכות דמים חסרת תועלת ומלחמות אבודות. נבוא כגוף אחד מתוך הציבור הנהדר שאיתו ניתן לסיים את המערכה ללא דם שנשפך לשווא. המלכים והנסיכים שלנו חייבים להגיע להסכמה ולעמוד על ידי אחד אחר ולעזור אחד לשני.

   לותר מסיים את דבריו כשהוא מעודד את הלוחמים:

   "כל אדם נוצרי יתפלל עבורם, עלינו להיות מפויסים ושוחרי תקווה טובה, כי הטורקי כבר יושב על צווארנו חמוש וערוך בכל שעה לתקוף אותנו. מצפוני יהיה העד שלי לגבי האופן שבו אני מייעץ לנהל מלחמה נגד טורקיה. אני בכל מקרה לא אהנה מהניצחון, וגם לא אשלם מחיר אישי עבור תבוסה.

   "לאחר הדברים האלה גם אין סיכוי שהטורקים יהיו אדיבים כלפיי.

   "אם זה יעזור, זה יעזור. ואם לא, אז יושיע אותנו ישו משיחנו. הוא יירד מן השמיים ביום פקודה ויכה  את הטורקים ואת האפיפיור, וישליכם על האדמה יחד עם כל העריצים והכופרים, וימחל לנו על כל החטאים".       

    

   דרג את התוכן:
    3 תגובות   יום ראשון, 22/5/16, 21:21

    ''

    דרג את התוכן:
     3 תגובות   יום חמישי, 10/3/16, 23:24

     בדרך הביתה אני עובר בהליכה ליד גן-ילדים סמוך, אוחז שקית מצרכים ביד.

     כבר מרחוק אני מזהה שניים מהם על הגדר תלויים ונאחזים בחומה ומחפשים עניין ותעסוקה.

     "מה יש לך בשקית?" שואל אותי האמיץ משניהם דרך רשת הגדר.

     אני עוצר: "אוכל, בשביל הג'ירפות שלי..."

     "אתה סתם אומר. מה יש לך ג'ירפות?... אסור לגדל בבית ג'ירפות".

     "רק כשהן קטנות, אחר כך אני מחזיר אותן לספארי"...

     "מה הן אוכלות?"

     "במבה".

     "איך קוראים לך?"

     "ג'ירפי, בגלל שאני גבוה"...

     "אתה סתם אומר...אבא שלי יותר גבוה ממך".

     "ולאבא שלי יש סולם", אני מנסה - אבל הם לא מזהים.

     בשלב הזה הגננת לא מתערבת אבל דרוכה. לך תדע איזה פדופילים מסתובבים בשכונה. לאט לאט מצטרפים עוד בנים ונצמדים לגדר. יש כבר שבעה. אחד רק שותק ומקשיב.  הוא הכי מסוכן.

     הם ממשיכים: "אתה יודע בן כמה אבא שלי? תנחש"

      37

     "לא - 41"

     "ובת כמה סבתא שלי?"

     68

     (תדהמה) "נכון, איך ידעת?

     "כי זה גם הגיל של המדינה..."

     "...יו גם את זה אתה יודע?"

     "ובן כמה אתה?" שואל אחד. 

     "תנחשו"...

     (וכולם במקהלה כאיש אחד): "ארבעים ושבע !"

     ואז השביעי, השתקן, מתעורר: "ותנחש מה הצבע של התחת שלי?"

     הגננת, בפאניקה, תוך שנייה: "ילדים, כולם להתרחק מהגדר ולבוא ולשבת על הספסל!!!"

     דרג את התוכן:
      4 תגובות   יום חמישי, 17/12/15, 02:04

      בכניסה למכון כושר עומדת לפניי בחורה צעירה, מוסלמית, עם חיג'אב מכסה את שיער הראש, מתכוונת לעלות על המשקל.

      היא פונה אליי ושואלת בנימוס אם אני מוכן להסתובב לרגע. אני לא מקשר את הבקשה שלה עם עניין האיסור על חשיפת השיער, ואני חושב בטעות שהיא לא רוצה שאראה את המשקל שלה על הצג.

      "אין מה להסתיר", אני אומר לה, "את ממש רזה".

      "לא, לא", היא מחייכת, "זה בגלל שאני מסירה את החיג'אב".

      אני מתנצל, מסתובב, ומתרחק קצת, ומוצא את עצמי ליד דוסית כזאת עם שביס, מהמחנה של נפתלי בנט. "נו, מה אתה אומר", היא רוטנת במבט פולני, "קודם העניין עם הפיגועים והדקירות ועכשיו זה".

      לא היה לי נוח להסכים לאמירה גזענית רק מתוך נימוס, אז התעלמתי.

      בדרך החוצה חשבתי להציע לערבייה לשקול את החיג'אב לחוד בבית, ואז לבוא הנה ולהפחית ממה שמראה הצג.

      זה לא המוסלמים הערבים שהמציאו את המתמטיקה?

      דרג את התוכן:
       13 תגובות   יום שלישי, 1/9/15, 17:23

       ''

       בוקר טוב לך שר החיוך (האווילי), נפתלי בנט!

       תעשה לעצמך טובה ואל תגיע לבית הספר של הבן שלי.

        

       שר ביטחון רצית להיות, הא? ל-18 מנדטים ציפית?

       ראש ממשלה עתידי?

       חתיכת דביל...

        

       ביבי הרשה לך לנשק לו את התחת הדשן, ואתה, עם הכריזמה המזוייפת ועם עור של פיל, החלטת למנף על חשבוננו את התסכול שלך על כך שהוא מינה אותך לשר חינוך, בניגוד גמור ליומרות שלך?

        

       לא שכחנו, טינופת, שהרוצח של רבין יצא מהמחנה שלך. גם אתה זוכר את זה, או תימנים וכדורגלנים מרוקאים לא נספרים אצלכם, מפלגת הסמוטריצ'ים?

        

       אתה מכריז כי תלמידי ישראל צריכים להיחשף לטקסטים מביכים ומופרכים בסידור התפילה לאיזה חבר דמיוני... מי אתה שתטיף לנו "מוסר יהודי"?


        

       האם אין די בכך שהצבא עובר תהליך של דתיזציה?

       החלטת לטבול גם את בתי הספר בשמן המשיחי שלך?

        

       אתה כוכב שביט של מפלגה מחורבֶּנֶט, ההבטחה הגדולה שלעולם לא תתגשם.

        

       תקשיב נפתלי, הורינו כבר הקימו את המדינה הזאת, ואין צורך להקים אותה שוב. אתה תחנך את ילדינו לציונות ופטריוטיות, יא חתיכת יהודון בן שלולית עלוב נפש?

        

       יש כאן אבות שלחמו במלחמת יום כיפור ולבנון, ושירתו בסיירת כשאתה עוד היית באנגליה או בקוס של האימא שלך...

        

       לך מכאן, טמבל... לך תפתח עם אשתך איזה סטארט-אפ לקינוחים. או חיוכים....

       דרג את התוכן:
        10 תגובות   יום ראשון, 30/8/15, 00:43

        היה לי חלום בלהות (וגם בסיס לתסריט).

         מדינת ישראל הגיעה למצב שמחייב התערבות כוחנית מבפנים. ייאוש, דרדור מוסרי, עוני, התפוגגות הביטחון האישי, אובדן האמון בדמוקרטיה. קבוצה של רמטכ"לים בדימוס, קצינים גבוהים בסדיר ובמילואים, יחד עם קציני משטרה שהדיחו את המפכ"ל האחרון ובכירי משמר הגבול, מוציאים לפועל את תוכניתם שנהגתה במשך חודשים רבים.

         ישראל עוברת הפיכה צבאית שקטה ללא שפיכות דמים ומוכרזת דיקטטורת שמאל. נגמ"שים וטנקים ברחבת הכנסת. חברי הכנסת ושרים מכונסים בבתי מלון מאובטחים בירושלים. כביש מספר אחת הופך יעד מבוצר מכוניות שיטור ומחסומי צבא לכל אורכו. הרמטכ"ל מגיע לבית ראש הממשלה ומעדכן אותו במצב ונוטל מידיו את סמכויותיו. אשת ראש הממשלה עוברת התקף חרדה מתעלפת ומובהלת ברכב של מדבירים לבית החולים הקרוב.

         

        כוחות סדיר ומילואים משתפים פעולה, עוצרים ומנטרלים את הקצינים הזוטרים הבעייתים ומאפשרים להם להתפרק מנשקם ולא להסית למלחמת אחים. חלקם מעדיפים להיכנס למחבוש. רבנים שזה עתה סיימו את הצום, קוראים לסרב פקודה ולקרוא פרקי תהילים. איזור יהודה ושומרון מוכרז שטח צבאי. הליקופטרים מפקחים על הסדר מלמעלה וצדים נערי גבעות. מי שמנסה לפתוח באש על חיילים או לפרוע בפלשתינים, מחוסל. קרית ארבע והתנחלויות גדולות נחסמות מכל כיוון ונערכים חיפושי נשק והחרמות. נפתלי בנט מאולפן השידור של ערוץ 7 בבית אל קורא לאחים לא להרים יד על יהודים.

        כוחות הביטחון הפלשתינים משתפים פעולה תוך תיאום הדוק ונשארים לפקח על גזרתם. חמאס מוזהר. כל טיל שמשוגר למרחב הישראלי נענה בהפצצה כואבת. אנשי מילואים נקראים להתנדב להשבת השקט והסדר. נסיונות לנצל את המצב ולבזוז חנויות נתקלים בירי חי ונפסקים לאחר כמה שעות.

        הקיבוצים קולטים מתנדבים. כל כלי התקשורת מגוייסים למערכה. ברדיו ובכל ערוצי הטלוויזיה שירי פלמ"ח וארץ ישראל. אלופי המינהלת הזמנית של ההפיכה מופיעים בעת ובעונה אחת בכל הערוצים וקוראים לאזרחים לא להתקהל ברחוב אלא לצורך הצטיידות במזון וטיפול רפואי חיוני. בתי החולים ממשיכים לפעול במתכונת חירום. המסחר בבורסה נפסק. שדה התעופה נסגר זמנית למניעת בריחה של דרושים לחקירה, צה"ל מתגבר סיורים לאורך הגבולות. 

        מעצרים המוניים של האליטות החדשות. בתוך לילה אחד נעצרים רוב האחראים לדרדור התרבותי חברתי מוסרי: נסיכי הזמר המזרחי, יחצ"נים לוביסטים, אנשי עסקים אוליגרכים, דוגמניות, נשי שרים. השגרירויות הזרות מסרבות לקלוט בורחים. יהודי ארצות הברית בכינוסי חירום. הנשיא אובמה מופיע בטלוויזיה ומכריז כי אמריקה עוקבת בדאגה... דני דנון ממקום מושבו באמריקה, אומר שלא יעלה על הדעת...

        רני רהב, פנינה רוזנבלום וג'ודי ניר מוזס נעצרים על יאכטה במרינה בהרצליה, בניסיון להימלט מן הארץ...

        דרג את התוכן:
         9 תגובות   יום חמישי, 20/8/15, 11:45

         הידיעה המדאיגה על כל שמשרד הבריאות עומד לאשר את שיווקה של התרופה המכונה "ויאגרה לנשים", ידיעה זו חייבת לעורר דאגה רבה בקרב גברים רבים "בגילנו".

         אנחנו עומדים בפני מציאות חדשה שבה מאות אלפי נשים  פנויות בנות 55 ויותר, ישובו אל עלומיהן הסוערים, יחושו חושקות ונחשקות ויפרו את האיזון בציבור הפנויים פנויות.

         כמו תמיד, הנטל יפול על כתפיהם של מעטים בשנתונים הרלוונטיים, שגם כך כיום מתקשים מאוד לספק את כל הביקושים, ובמצב החדש פשוט יכרעו תחת המטלות הנוספות.

         אם שר הבריאות (שהוא כמוני אדם מונוגמי למיטב הבנתי) לא יצליח לעצור את ההחלטה, יש להיערך מייד ובכל דרך למצב החדש, ואפילו לשקול הפניה של יוצאי היחידות הקרביות ואת הקרן להכוונת חיילים משוחררים, ולהציג את העניין למחויבות אישית ושליחות לאומית בשכר הולם לכל דבר.

         הרווח יהיה כפול, גם של החיילים הלהוטים שישמחו לקשרים ללא מחוייבות וגם של נשים חמות וזועפות בגיל העמידה, שיוכלו ליהנות מחברתם של מאהבים צעירים שלא יתקשו למלא את צרכיהן הגופניים והרגשיים.    

         דרג את התוכן:
          2 תגובות   יום שלישי, 14/7/15, 17:37

          ''

          דרג את התוכן:
           6 תגובות   יום שני, 11/5/15, 00:26

           ''
           ''

           דרג את התוכן:
            12 תגובות   יום שבת, 27/12/14, 20:44

            ''
            ''
            ''
            ''

             

            ''
            ''

             

             

            לא רק האנושות אלא כל היצורים על פני כדור הארץ מרוססים, כל צמח וכל עץ, דבורים וציפורים, אדמה וכל היצורים הקטנים שחיים בה, אפילו הדגים ותושבי הים סובלים מאלומיניום, גופרית, בריום וערימת מתכות רעילות אחרת בכל מקום משנים את ה- pH של הקרקע, זיהום המים ותוקפים את עצם המהות של החיים על פני כדור הארץ.

            כן, ריסוס כים-טריילס זה קומפלקס תעשייתי צבאי שצועד בטירוף לשלוט במזג האוויר, ומתכוון להנדס את כדור הארץ על ידי פשוטו כמשמעו חסימת אור השמש שלנו, והטלה של  מתכות רעילות על פני כדור הארץ. מה שמסביר את  ההרס ומוות איטי של גידולים רבים (כלומר אספקת מזון), כל זה לטובת חברות כמו מונסנטו וממשלת ארצות הברית.

            הנה  15 נקודות על כים-טריילס ופצצות כימיות באמצעות ריסוס שכולם צריכים להיות מודעים להם. נקודות שניתן להשתמש בהן כנשק כדי להשתיק "התעבות", להפסיק את שתיקת הכבשים העיוורים ולתאר את הנדסת אקלים כפצצות כימיות בריסוסים מתמשכים.

             
            ======================

            לעתים קרובות אנו רואים מטוסים רגילים שאינם מרססים, עפים באותו מרחב אווירי וגובה כמו שריסוס  מותיר אחריו שבילים ארוכים.

            בהתחשב בכך "התעבות" תלויה בעיקר בטמפרטורה והלחות של האוויר מסביב ללחץ האטמוספרי שבפרט (שהוא למדידה), ובהתחשב בעובדה ששינויים אינם מתרחשים מהר מאוד בחלל האוויר הסמוך זה צריך להצביע על לא פחות מאזהרה עם הבנה של הנושא ומוכן להכיל מדע, היגיון ושכל ישר.

            מטוסי ריסוס הם כמעט תמיד מטוסים מסחריים לא רגילים לא מסומנים עם נוסעים.

            עד עצם היום הזה, אף אחד לא צילם את ריסוס מטוס נוסעים רגיל מסחרי (שכותרתו) סילון. זה לא אומר שזה לא קרה או לא קורה.

             ריסוס שהוא אמיתי, זה הכרחי, זול, חשוב, פיתוח ומתוכנן היטב, והכל במאמץ להציל את כדור הארץ. כאשר הסוגיה הועלתה לציבור הרחב - הם אמרו שזה לא קורה והכל קונספירציה.

            מטוסים לא מסומנים הם תזכורת  תוך קידום בו זמנית התוכניות שלהם ובשקט אוויר הסוגים הלימודיים כי אלו הם אכן תוכניות לגיטימיות כדי להציל את כדור הארץ.

            מטוסי ריסוס כמעט תמיד טסים עם transponder (התקן אלקטרוני הקולט ומשדר אותות, טרנספונדר) כבוי שלא יהיה ניתן לעקוב אחריהם מסיבות מובנות של חשאיות.

            אפשר לאמת מידע נתוני טיסה על ידי כניסה לאתר כמו flightaware.com ולחפש את נתיב הטיסה כשהוא מעליך בזמן אמת.

            לעתים רחוקות, אם בכלל, תצליח לראות את המטוס מופיע ברישום הטיסה באתר האינטרנט כי הוא לא שולח אותות.

            חויבות לשמור על סודיות והכחשה.

            מטוסי ריסוס טסים בדפוסים חסרי טעם. לעתים הם טסים בכיוונים לא ידועים של טיסה מסחרית כולל ביצוע פניות פרסה ופניות חדות.

            פטנטים של מניפולציה-אווירית לשינוי מזג האוויר תוך עשיית כסף ובקלות ניתנים לאימות וזמינים לכל אחד שמעוניין לעיין בהם.

            אלה אינן מזימות או שמועות סודיות, אלה הם פטנטים אמיתיים. פטנטים אלו נמצאים בשימוש או שהם לא היו קיימים.

            מטוסי ריסוס לא עוקבים אחר כל סדר הטבע ביחס לטמפרטורה ולחות (חשובה לטענות "ההתעבות").

            שלא כמו אירוע טבעי ("התעבות"), הכים טריילס שאנו רואים מרוססים בשמים שלנו לפעמים כל יום ובמעקב אחרי נתוני טמפרטורות או לחות מוצאים שאין לחות או טמפרטורה גבוהה בכדי לראות ריסוס. גם בתנאי קור וחוסר לחות יש ריסוסי כים טריילס.

            בדרום קליפורניה למשל, אנו רואים ריסוס ללא קשר אם הטמפרטורה על הקרקע היא 50, 70, או 90 מעלות פרנהייט.

            אנו רואים גם ריסוס בלחות נמוכה מאוד וגבוהה מאוד. דפוס מפורק זה עם הטמפרטורה של הטבע ולחות הוא ניגוד גמור למה שהנדסת האקלים שהממשלה טוענת שהיא תוצאה טבעית של התעבות.

            כל המחקרים של הממשלה על "התעבות" מראים כי "התעבות" מתהווה בטמפרטורות ספציפיות מסוימות ולחות אך ורק בהתאם לחוקי הטבע.

            במילים אחרות, על פי הכללים של הטבע יש טמפרטורות ולחות המבטיחות שלא תהיה התעבות.

            טמפרטורות ולחות אלה לצערנו לא מתורגמות במציאות, כאשר מתחשבים בנתוני שיעור נוסחת הסביבה (ELR = Environmental Lapse Rate) לטמפרטורה הנוכחית הידועה על הקרקע כדי לחשב את הטמפרטורה ברמת גובה מטוס.

            המטוסים שמרססים את השמיים שלנו לעתים קרובות ניתן לראות שהריסוסים פוסקים למספר שניות באופן פתאומי ומיד לאחר מכן מופעלים מחדש.

            יש מישהו מכוון את כיבוי או אולי הפסקה לשינוי מיכל כימי שממנו הכימיקלים מרוססים. מצביע על התרוקנות מיכל כימי וחיבור למיכל כימי מלא לחידוש הריסוסי כמטריילס.

            עם התעבות מהצד השני היינו מצפים המשך יציב וחלק של שביל העיבוי שנוצר על ידי דפוס (כביכול) של גבישי הקרח ש(כביכול) באופן ספונטני נגרמים משריפת דלק סילוני רגיל.
            זה בכלל לא מה שאנחנו רואים כשאנחנו מסתכלים למעלה.

            במשך השנה כל אחד יכול בקלות לחזות מתי הם ריסוסי הכים טריילס נפסקים.
            באזורים עם אקלים מאוד יציב תחזית זו מבוססת אך ורק על התבוננות בלוח זמני הריסוס שלהם לא בטמפרטורה או לחות.

            כשצופים בריסוס הכמטריילס לאורך כל השנה, ואנו רואים את הריסוס (כצפוי) נפסק בזמנים מסוימים של השנה.
            למשל בחגים אין ריסוסים.

            אנחנו יכולים לראות דפוסי מזג אוויר שהם בדרך כלל לא עולים בקנה אחד עם תחזית מזג האוויר המדווחת בכלי המדיה התקשורתית.

            לעתים קרובות התחזית קוראת לאור שמש ושמים כחולים ואנו מבחינים במטוסים הורסים את השמיים ומשאירים שמים מעוננים במקום.

            חברות פרטיות לשינוי מזג האוויר מודות שהן מפעילות כלי הנדסת אקלים בשמיים לצורך שינוי מזג אוויר.
            מידע זה הוא ציבורי, אמיתי וקל לאימות.

            ניסיון לזריעת עננים, שינוי מזג אוויר, בצורת מהונדסת, לקבלת גשם ומניפולציה אחרת והנדסת אקלים של השמיים שלנו מדווח על ידי סוכני ממשלה, מחנכים, מהנדסי אקלים וגופים אחרים שכל הטענה שזה למטרות של "התחממות הגלובלית" וקירור כדור הארץ.

            פטנטים לזרעים עמידים במיוחד השורדים בתנאי תכולת אלומיניום גבוהה מובטחים על ידי משרד החקלאות ומקודמים על ידי תאגיד מונסנטו.

            זה קשור לריסוס תוכניות שגם מפעילים את הריסוס של אלומיניום בשמיים שבסופו של דבר נופל חזרה לקרקע.

            צילומי שמיים עד לפני שנת 2000 מראות לא מעט על קווים בשמיים. לכל אחד יש באוסף תמונות הוכחה הנמצאת בידיים שלהם.

            צילומים אלה וספרות פעילה לא קיימים, כי מודעות לכים טריילס התעוררה רק בדור הנוכחי כדי לטפל בדברים שבאמת קורים. .

            סוכני דיסאינפורמציה טוענים שמטוסים רגילים תמיד עשו התעבות מתמשכת בתהליך של התלקחות דלק ושבילים אלה באופן בלתי נמנעו משנים את מזג האוויר שלנו והאקלים הגלובלי כתוצאה מכך חוסמים את אור השמש שלנו.

            בשורשו של טיעון זה הוא ששמים כחולים אף פעם לא היו הנורמה  שטופת שמש י עקב היווצרות התעבות טבעית.

            שבילים כימיים הפכו מראה רגיל ונורמלי ואף נשתלו לעיתים קרובות בסרטי קולנוע ופרסומות וסרטי אנימציה כדי שהדור הצעיר יחשוב שהם אמיתיים.

            ריסוס כים טריילס הוא פצצות כימיות ליצירת עננים כימיים.

             העומק של שטיפת מוח, בטלוויזיה והיפנוזה ומצב הזרם המרכזי של התקשורת עורם קשיים רבים עוד יותר בנוגע לקידום המודעות לריסוסי הכמטריילס.

            אלה מאתנו שחיים עכשיו הם עדי ראייה ממקור ראשון לפשע הזה נגד האנושות.

            בעוד 200 שנים מעכשיו שמיים כחולים יהיו  אגדה.

            הדורות הבאים יהיו כל כך מותנים לראות במניפולציה המלאכותית של השמיים שלנו כדבר "טבעי" ולא יהיה להם מושג, כי השמיים הכחולים היו פעם עניין טבעי.


            תמשיכו לצלם שמיים כחולים ולכתוב עליהם במאמרים, בלוגים וספרים.

            דרג את התוכן:
             7 תגובות   יום ראשון, 7/12/14, 17:42

             ''
             ''
             ''

              

              

             אנשים אשר חיים בינינו נתונים ללא ידיעתם למעקב של רשויות שונות או של עוקבים בודדים, שלחלקם הם לא יכולים להיות מודעים באופן מלא. אנשים כאלה יחוו תופעות הטרדה שונות: הטלפונים שלהם יהיה תחת מעקב, המחשבים שלהם יהיו פרוצים, ועל הדואר שלהם יהיה פיקוח. זוהי פעילות מאורגנת של כנופיות מארב והטרדה ושליטה מוחית אלקטרונית              (Electronic Stalking and Mind Control = ESMC),

             האובדן המוחלט של פרטיות, גם במקרה של המחשבות האינטימיות ביותר, הוא מתסכל. העובדה שיש לפושעים הרגילים ידע על תוכן המחשבות שלך, שגם בני משפחה וחברים לא יודעים היא מעצבנת לכשלעצמה. עם זאת, יש לזכור שכל מה שהעבריינים יודעים עליכם, הם לא יכולים לפרסם בידיעות או ישראל היום. ככה שלא באמת אכפת לכם מה הם רואים, שומעים, יודעים, או חושבים שהם יודעים, או עושים. שיפרסמו את המחשבות האלה איפה שהם רוצים. בטלוויזיה באינטרנט. למי איכפת?.

             מבצעי ESMC מנסים להרוס את חיינו. לגרום לנו לדיכאון. אחד מהתכסיסים של המפעילים הוא לגרום לנו  להתאבד. לכן מומלץ לא לשמור את בתינו כהים, לא עם חלונות מכוסים תמיד. בית חשוך מעודד דיכאון. לפתוח את החלונות לשמור על הבריאות הגופנית, לא  לשרוץ מול הטלויזיה ועל הספה. להימנע מבולמוסי אכילה, לא לצפות במחשבה יותר מהרגיל. לא להגיע למצה שעייפים מאוד וחייבים לנוח. ויטמינים מזונות נכונים. פעילות גופנית ולהיות פעיל. לקיים מתאם ברור בין בריאות גופנית ובריאות נפשית.

             להיות פתוח לקבלת חברים חדשים. לא לסמן חשודים לא לחשוב שכל אדם שאתם פוגשים הוא שותף של המפעילים.

             אז?

             ____________________________________________________________________________

              


             לא לפנות לחוקרים פרטיים. הם לעתים קרובות חלק מהבעיה.  להם אסור לעסוק במלאכתם ללא הסיוע של אכיפת החוק. הם צריכים להירשם ולקבל אישור לפעול ממשרד לאכיפת חוק, בדרך כלל בידיעת היועץ המשפטי לממשלה. עליהם להיות בזיקה  למשטרת המדינה ומערכות המידע של סוכנויות אכיפת החוק אחרות, כדי לחפש מספרי רישיון ותגי רישיון רכב, רקע חיפוש, ואפילו נעדרים. חוקרים פרטיים הם חלק מרשת אכיפת החוק שכנראה משתתפת במארב אלקטרוני בפועל ושליטה מוחית. גם אם הם מגלים באג, הם לא יודיעו לכם, שכן הם מאמינים שזה הונח שם על ידי רשויות אכיפת החוק.

             לא לשתף יותר מדי אנשים בחשדות שלכם. אלא אם יש לכם חבר בעל תפיסה, אינטליגנטי, חבר מהימן או בן משפחה שהוא בעל ראש פתוח מספיק כדי להאמין למה שכל כך קשה להאמין בנסיבות קשות, לאפשר לאדם לדעת מה קורה. לשתף סוד שבאמת אתה מאמין שאתה יכול לספר ויאמינו לך - עשוי להיות מאוד תומך נפשית.

             אל תבקרו פסיכיאטרים. ברגע שאנשים יוזמים ייעוץ פסיכיאטרי, אמינותם נפגעת. העוקבים אחריכם יעשו הכל כדי לשכנע אתכם שאתם לא כשירים מבחינה מנטלית, ובכלל זה בלחש ללא הרף לתת מודע "אתה משוגע". יגרמו לכם  להפגין סימפטומים שפסיכיאטרים מקשרים עם סכיזופרניה ופרנויה. לרפואה עדיין אין תשובה לכך. רק בעתיד, הקהילה הפסיכיאטרית תצטרך להגדיר מחדש סכיזופרניה, פרנויה, והפרעות נפשיות אחרות, בגלל ההטרדות אלקטרוניות. אנשים ממוקדים אינם צריכים להוכיח שהם שפויים. הרשויות הן אלה שרוצות לשלוח אותך לפסיכיאטר איתו הם עובדים ויכולים לסמוך עליו על מנת להשיג אבחנה שעולה בקנה אחד עם ההאשמות שלהם. תדרשו שהפסיכיאטר יהיה בעל ידע בכל מה שקשור לנשק אנרגיה ישירה, תאוריה חשמלית והרדיו, תקשורת היי-טק, מארב מאורגן, ואפילו מארב אלקטרוני ושליטה מוחית. רצון זה, כמובן, מגביל את הפסיכיאטרים לבודדים.

             תלמדו לאמן את דעתכם לחשוב מעבר לעצמכם,  לשלב בילויים, תחביבים, ופעילויות חברתיות אחרות נוספות. הפחתת תשומת לבם ל"עצמי" היא כלי הגנה מאוד חשוב. לעשות מאמצים מיוחדים כדי לשמור על קשר עם בני משפחה וחברים, כי העוקבים מתרכזים בבידוד שלכם מהחברה. הם יציפו אתכם במחשבות שליליות על האנשים האלה. הם יפרצו למחשב וקווי הטלפון שלכם. ידברו בשם אחרים,  יגרמו לבעיות עם המחשב ויירטו הודעות הדואר האלקטרוני שלכם לאחרים וגם אלה שמגיעים מאחרים. הם גם יגרמו פתאום לניתוק שיחות טלפון, ינסו  לגרום לקול שלכם להדהד ורק אתם תוכל לשמוע הדים אלה ולהרגיש מוזר...

             עליכם להקליט את הפעולות של העוקבים ואת המחשבות שלכם עליהם. המחשבות האלה ישתנו עם הזמן כמו שאתם לומד יותר ויותר עליהם. טקטיקות ESMC גם תשתנה ותהפוכנה להיות יותר ויותר מורכבות יותר, משום שגם הם עוברים על הרפרטואר שלהם ויכולותיהם. חייבים לתעד את היום, התאריך, השעה שפעולות מסוימות התרחשו.  מעשיהם בדרך כלל יתרחשו בערב בזמן שאתם ישנים, שעה שאתם מניחים את הנייד יש פחות הפרעות באטמוספרה אלקטרומגנטית.

             אורות מהבהבים, חריגות במיילים, רעשים חזקים המתרחשים מסביב לבית, וכו' אינם סיבה לפתח פרנויה. ככל שהזמן עובר, תוכלו ללמוד דברים שמעצבנים את העוקבים אחריכם.

             תפתיעו אותם ותנסו לגרום להם לבזבז זמן. תשירו  פזמונים טיפשיים מונוטוניים ותחזרו על  ביטוי או משפט אומלל במשך שעות. תצחקו על העוקבים שלכם ותנסו להפוך את חייהם אומללים וקשים כמו שהם מנסים לעשות לכם.

             אם החלטתם להגיש תלונות בכתב לרשויות אכיפת החוק יש להקפיד כי התלונה תירשם בדרך שאתם מנסחים. רשויות אכיפת חוק לא רוצים שום תיעוד של התלונות שלך על ESMC.

              חברי כנסת ונבחרי ציבור אינם מודעים לתופעת המארב אלקטרוני ושליטה מוחית ואפשרות אכיפת החוק המקומית וארצית בפעילות שלהם. עם זאת, הם לא יכולים להתעלם מאלף מכתבי התלונה. יש כוח במספרים, ומספר הקורבנות גדל מדי יום.

             יש לשמור על סגנון החיים הרגיל. לא להחליף כתובת לא להקריב את יחסי המשפחה וחברים, לא לוותר על התחביבים והבילויים, לא להזניח את המראה והבריאות.

             לא כל אדם שאיתו אתם נמצאים בקשר הוא עבריין. יש עדיין אנשים נפלאים שם בחוץ.

             להוציא תצהיר נוטריוני על כך שאינכם אובדניים.

             האינטרנט הוא המעוז האחרון של חופש תקשורת. גורמי הכח עדיין לא המציאו דרך להגביל ולשלוט בשימוש בו. להיות פעילים במקום לעסוק בתלונות ורחמים עצמיים. לא לפרסם  תחת שם בדוי.

              

              


             https://www.facebook.com/groups/655776571162611/

              

              


             דרג את התוכן:

              פרופיל

              רפי הג'ירפי
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון