כותרות TheMarker >
  ';

  ארכיון : 12/2009

  10 תגובות   יום רביעי, 23/12/09, 15:18
  את עיתון  "ידיעות"  קוראים אלה שמאמינים שהם מנהלים את המדינה

  את  "מעריב"  קוראים אלה שחושבים שהם מסוגלים לנהל את המדינה

  את  "הארץ"  קוראים אלה שלמעשה  -  ובפועל  -  מנהלים את המדינה

  את  "לאישה"  קוראות מי שחושבות שבעליהן מבינים מה קורה במדינה

  את מגזין "דה מרקר" קוראים גם אלה שמתכננים להשתלט על המדינה

  את עיתון  "גלובס"  קוראים אלה שחושבים שהמדינה שייכת רק להם

  את  "מקור ראשון"  קוראים המאמינים שהם חלק בלתי נפרד מהמדינה

  את  "נובוסטי"  קוראים אלה שרוצים שמדינה אחרת תנהל את המדינה

  את "דבר" ו"על המשמר" קראו מי שלא הרגישו כשברחה להם המדינה

  את "ישראל היום" קוראים אלה שלא יודעים מי באמת מנהל את המדינה

  דרג את התוכן:
   9 תגובות   יום ראשון, 13/12/09, 15:17   .. בעִמְקֵי ראשנו מהדהדים שברי מילים, קטעי משפטים, אינטונציות לא מכבדות, קולות רמים מדיי, צלילים מיותרים, הרהורים מכוערים שבולמים אותנו וגורמים נזק מצטבר מתמשך לאוזן ולתודעה. במְכָלֵי המִחזוּר שם אין פונקציות ריקון. 

   אדם יוצא מביתו ומבטיח לעצמו שהפעם לא יהיה מופתע או מזועזע מכל מה שישמע ויפגוש, עושה את דרכו בזהירות ותוך מוכנות לכך שבכל רגע תסתער עליו במלוא עוזה מציאות לא מנומסת ועתירת אמירות אומללות, רכילות לא עסיסית ומדע לא רלוונטי. הוא ייאלץ להיות עד שמיעה לדברים חסרי שחר ובלתי חשובים, יגיע לפגישה מיותרת שלא יהיה לה שום המשך ודבר לא הושג בה,  ישמע אנשים שעסוקים בעיקר בעצמם, ואחרים שישחיתו עוד זמן בלגלוג ציני על טרחנותם של המתבסמים מעצמם, ויקבל תשובות שיעשו לו חשק להישאר עם השאלות. ייפול קורבן לשימוש תכוף מדי בקְלִישָאות וּמְלִיצות בהקשרים מעוותים הבאות ממוח תשוש ומתקשה, אשר נשען על מַעֲקֶה, יעבור דרך יער דיגיטלי של הפרעות סלולאריות ותחבורתית, תחבורה מופרעת, מוסיקת באגאז'ים עוצמתית סטריאופונית, או סתם צופר לא ידידותי.  

   אנשים נולדים אל תוך שפה ומקבלים אותה כמו חבילת ערוצים. רבים מהם ישתמשו רק בערוצים מועטים מן החבילה ובסופו של דבר ישלטטו בין שניים או שלושה ודי להם בכך. יהיו גם אחרים שאינם מסתפקים במבחר שמציעה החבילה, וימצאו את עצמם היא במאבק מתמיד בכל הנאמר המושמע והמשתמע. אין להם שליטה על זה. זה לא עניין של פשרה מפוכחת, מנגנון הסינון והמחיקה אינו מסייע. לצערם הם שומעים הכל. וגם זוכרים. 

   כשאיננו מצליחים למַשְׁטֵר את עצמנו לדיאטת חדשות ומהדורות אקטואליה, הנזק רק יחריף. חשיפה מוגזמת לרשימות מנומקות ומתחלפות של האנשים הנחשבים, המשפיעים, המסוקרים ביותר בשנה הזו או הבאה, הן נזק ידוע מראש לראש. הרצון להידמות לאחרים משטֵח את האישיות מרדד את המוח כמו לאחר גיהוץ, ועלול ליצור אב  טיפוס חדש של אדם שייקרא: זה לא אני.

   תוכניות מציאות ויחצ"נים הם שודדי-שקט ידועים. שִעֲמוּם הוא כנראה הנזק הכי שקט. התמכרות מופרזת לביטויים של הסתייגות, התחשבות, עידון והיסוס, היא עצירה מאולצת במחסומים מאוישים שמונעים מאיתנו מלהגיע אל הגרעין הנקי והמזוקק של הצלולים ביותר שבצלילי החיים.

   עם יד על הלב, אנשים אומרים - בבית משפט זה נחשב עדות תחת שבועה - אינו אלא דיבור פריך ומופרך בלא שקיפות ויושר ועשוי להכיל פירורי בושה, אשמה, גועל ותיעוב. כל דובר יכול להעמיד פנים שהוא דבק באמת גם אם עשה שימוש בדמיון ובזיכרון המתעתע. האמת הזאת משועבדת לתודעתו ולצרכיו, ומעצם טבעה יסודה בהמצאת אמת משוכללת. מציאות שעברה עריכה.  כל מאמץ לריענון ההיזכרות הוא התנסות שנייה, שאמיתותה שונה מההתנסות הראשונית, ומוסיפה לה  שכפ"ץ של מודעות, את זה כדאי שאומר, ואת זה מוטב שאסווה. אדם או כלי תקשורת יגדילו או יקטינו את האירוע שהם מתארים. אפשר לקרוא לזה מניפולציה. זרם חופשי של חשיבה מאפשר לדובר להיחלץ מזיכרון עמום או בלתי מדויק. הזיכרון בועט בשיטתיות, מסרב להכיר בלוח זמנים. מנתר חופשי לפנים ולאחור  כחפצו.

   אנשים מרפדים לנוחותם את המציאות עם קש וטיח, ומותירים לאחרים לשלוף את המוץ מן התבן. מה תואם, הקשבה סלקטיבית, מאמצים לא מבוטלים לנטרל, לבודד. ניפוי ותהייה. למצבים בעייתיים יש משפטי מילוט וכיסוי תחת: "מה שאני הבנתי מהם  זה ש..." ומכאן כבר אפשר להמציא חופשי. וכל השיבושים וההצלבות של שמות פרטיים שהתנחלו לתמיד בשפתנו: ההוא גר ברחוב לָביא אשכול, ראינו סרט עם השחקן ההוא, גבי ששון... לא מכבד את האדם ולא את המקום.

   מי שמנסה  להשיג תנאים של שלמוּת, לא ישרוד את אבולוציית הצלילים והקולות, המתרחשת-מתחרשת מול אוזנינו כאן עכשיו. מישהו אמר  ברדיו: נא לזכור כי בתוך כל בלון יש רק אוויר. אוויר חם כשהבלון עולה, ומסריח כשהוא מתפוצץ.  


       דרג את התוכן:

    פרופיל

    רפי הג'ירפי
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

    ארכיון