כותרות TheMarker >
  ';

  צטל'ה

  ארכיון : 12/2014

  ביקורת על שקרים מהבוידעם של תמרה אבנר

  שקרים מהבוידעם - ספר חדש רענן ומומלץ ביותר

  3

  ספרים  תמרה אבנר

  0 תגובות   יום ראשון, 7/12/14, 14:30

  אין הרבה ספרים שאחרי קריאה של עמוד אחד או שניים אמרתי , ואללה יש פה משהו שונה. כתיבה אחרת לגמרי. סגנון ומבנה שלא דומים לשום ספר אחר שקראתי. ומיד נשאבתי לקריאה כמעט רצופה עד סיומו של אותו ספר.

  למה הדבר דומה...למשל לתוכנית The Voice כאשר אחד המנטורים מסתובב אחרי שניה של ביצוע שיר על ידי אחד המתמודדדים. אחרי צליל אחד אתה יודע שהולך להיות המשך גדול.

  זה קרה לי בעבר כאשר קראתי את "גנבת הספרים" של מרקוס זוסאק. כל נקודת הראות של "המספר היודע כל" היא של מלאך המוות. וענין העתיד (הידוע רק למספר), וההוה (של הגיבורים) קצת שזורים להם זה בזה.

   

  בסופ"ש אחרון זה קרה לי שוב עם ספרה של תמרה אבנר "שקרים מהבוידעם". הסופרת אומנם קצת פחות ידועה, אבל אין שום סיבה שהספר לא יתנוסס בראש רשימות הספרים הנקראים ביותר, ולא ברור לי למה זה לא קרה עד כה. גם פה הסגנון השוטף, עולם הדימויים העשיר שהקורא גם יכול לדמיין את הסאונד במספר מקרים, העתיד/הווה, העברית/אנגלית, והסיפור של "המספר היודע כל" הוא בעצם כמו מופע Stand-Up שסטנדאפיסט מדבר אל הקהל בקטעי הקישור.

   

  הסיפור מספר על רקפת אורבך, קב"נית בכירה בצבא קבע, חובבת שקרים וגברים שנולדה כפרוייקט הנצחה. במשך כל ילדותה ומרבית חייה הבוגרים היא חיה בידיעה שנולדה פחות משנה לאחר מות הגיבורים של אחיה צביקה במלחמת יום הכיפורים.

  בעקבות פגישה עם חבר ילדות של אחיה, מתחילים להתעורר בלבה של רקפת ספקות באשר לנסיבות מותו והיא מתחילה לחקור ולחטט, לבחוש ולשאול שאלות שריחפו בבית הוריה מאז שהיא זוכרת את עצמה.

   

  במקביל לתחקיר הפרטי שלה היא מנהלת רומן סוער עם עודד, עורך-דין שמבוגר ממנה בשנים רבות, אשר מנהל מגוון רחב של תיקים משפטיים, ומגוון רחב לא פחות של מערכות יחסים. בין היתר יש לעודד רומן עם רות סלומון, אלמנת טייס קרב, שלה הודיע על מות בעלה במסגרת פעילותו בקצין העיר.

   

  ניסיונותיה הבלתי נלאים של רקפת לגלות את נסיבות מותו החמקמק של אחריה, בד בבד עם חתירתה הנחרצת לגילוי האמת באשר למעלליו המשפטיים והרומנטיים של עודד, מובילים אותה אל מדרון חלקלק שממנו אין דרך חזרה.

  מונולוג מזעזע, מסעיר ואחוז תזזית, ועם זאת משעשע להפליא, של גיבורה מקסימה ונוגעת ללב, אשר אפשר להגדיר אותה כתוצר חסר סיכוי של המערכת: הצבאית, המשפחתית, החברתית והכל-כך כל-כך ישראלית.

   

  רוצו לקרוא.

  ''

   

   

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 5 מתוך 5

   פרופיל

   NoamE
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   פיד RSS

   הפעילות שלי

   אין רשומות לתצוגה