כותרות TheMarker >
  ';

  Love is in the air

  "כל דבר הוא אחד מתוך מיליון נתיבים. לפיכך, לוחם אור חייב לזכור תמיד שנתיב הוא רק נתיב!

  אם הוא חש שאין עליו ללכת בו אסור לו להשאר בו בשום פנים ואופן. החלטתו להשאר בנתיב הזה או לעזבו חייבת להיות משוחררת מפחד או משאיפה.

  על לוחם האור לבחון כל נתיב מקרוב ובצורה שקולה. וישנה שאלה שהוא חייב לשאול: האם לנתיב הזה יש לב?

  כל הנתיבים זהים...הם מובילים לשום מקום!
  אולם נתיב עם לב הוא קל. הוא לא גורם ללוחם להתיגע כדי לחבבו. להיפך, הוא גורם למסע מלא חדווה. כל עוד האדם הולך בו...הוא אחד עימו!"

  קרלוס קסטנדה - משנתו של דון חואן

  תכנים אחרונים

  66 תגובות   יום שני, 20/6/11, 23:40

  ד"ש מהנחש

   

  היי חברים וחברות,

   

  "נחש צפע"!!!  - זוכרים את מילת הקוד הזו? 1991? חדר אטום? מסיכות אב"כ?

  מי שלא זוכר שיקום!!!  מדהים איך הכול עדיין צרוב בזיכרון שלנו למרות שעברו מאז 20 שנה...וגם  עוד כמה מלחמות בדרך.

   

  לאחרונה, נזכרתי בצירוף המילים הזה ובתחושות שהוא הצליח לעורר בי, כשהייתי שומעת או רואה אותו על המרקע, גם לאחר שהמלחמה הסתיימה (כשצפיתי בהקלטה של שידור משחק של מכבי ת"א, מאותו הזמן שנקטע באמצע בגלל נפילת טילים)

   

   

  ''


   

  ואתם בטח שואלים את עצמכם מאיפה זה בא לי דווקא עכשיו? אז אספר...

   

  לפני מספר שבועות... ,לפנות ערב, כשאני בדרכי החוצה לצעדתי היומית בחוף הים... אני פותחת את דלת הבית בתנופה ומה אני רואה מול העיניים?  לא פחות ולא יותר  - נחש! מארגן לו ארוחה דשנה בצורת לטאה תמימה שזה עתה הוכשה.

   

  אני עושה מיד אחורה פנה ואומרת ליונתן בני: "יש נחש בכניסה. נראה קטן יחסית, אולי גם לא מזיק...ובכל זאת צריך לדלג מעליו כדי לצאת מהבית. אז מה לעשות?" והוא עונה: "תקראי לשמוליק לוכד הנחשים"...זה שיש לו כבר ותק בגינתנו השוכנת בסמוך ליער עבות עצים וצמחיה (בו ניתן לפגוש חיות רבות כולל חזירי בר הבאים לסעוד אצלנו ברחוב כבר מספר שנים מאז החלו לחפור את "מנהרות הכרמל" ולצמצם את שטחי המחיה שלהם).  

   

  אז... אנחנו מתקשרים מהר לשמוליק והוא... מגיע בריצה תוך 20 דקות.

  שמוליק, איש חביב ונעים הליכות, עם כובע בוקרים שמעוטר בנשל של נחש, ועם שרשרת עליה תלויים ניבי חיות ונוצות מסוגים שונים הוא אדם המחויב לעבודתו ועושה אותה באהבה רבה כבר 35 שנה. 

   

  ''


  הוא מעיף מבט מהיר ב"סחורה" ואומר לי במבטאו הדרום אמריקאי הכבד: "הו הא זה נחש צפע! מה לא ראית שיש לו זיג זג על הגב?" (ואני מחייכת וחושבת לעצמי: "מי בכלל העז להסתכל? ומה אני מבינה בזיגזגים?")


  ''

   

  ואז....בלי להתבלבל, תופס שמוליק את הנחש בראשו ורץ לרכב שלו כדי לאפסנו בשק. מאוחר יותר הוא יסביר לי שהוא לא הורג את הנחשים, שהוא לוכד, אלא משחררם ביערות הכרמל כדי לא לקטוע את "שרשרת המזון" שבטבע. אין ספק - איש עם שליחות אמיתית!


  ''

     

   

  לאחר מכן, הוא שב ונכנס אלינו הביתה עם אשתו אשר מלווה אותו בנאמנות במילוי תפקידו כבר מספר שנים. כן...היא זוכרת שהם היו פה לפני שנה ולכדו נחש אחר...וגם זוכרת גם את ה"ילד" שלי, שגדל בינתיים, ועכשיו הוא כבר חייל חסון. "מה את נותנת לו לאכול"? הם שואלים משתאים.

   

  שמוליק מתיישב על הספה ועושה בראשו חישוב סטטיסטי מהיר. הוא "מרגיע" אותי ואת יונתן בעובדה שיש עכשיו בטח עוד 15 צפעים, לפחות, ברדיוס הגינה שלנו, ומסביר שצריך לגזום מיד את הצמחייה בכניסה ולארגן תאורה טובה יותר, לשביל הגישה לבית, כי הנחשים מגיחים החוצה בדרך כלל בחושך. 

   

  ההנחיות של שמוליק מבוצעות מיד! אני מיידעת את השכנים, מזמינה גנן וחשמלאי.

   

  ורק לאחר שהרוחות נרגעות יש לי  סוף, סוף זמן להתפנות ולהבחין במה שבאמת חשוב! חיוך בעובדה שנחש בא לבקר בפתח ביתי! וכשמופיעה חיה מול העיניים, בצורה כל כךברורה וחד משמעית, זה אומר ב"אינדיאנית" שיש בפיה מסר! זה ממש כמו להוציא קלף. ואולי אף יותר. אז בואו נראה מה יש לאינדיאנים לומר על הביקור הזה.


  ******************************************

  הנחש

   

  הנחש הוא בעל חיים שנוי במחלוקת אשר מהווה סמל עתיק, מרכזי ומלא בניגודים ברוב התרבויות. בחלקן הוא מהווה סמל לשליליות, פיתוי, חטא, הרס ורוע ובאחרות הוא נתפש כמרפא המייצג שינוי, התמרה, חוכמה גבוהה ויסוד החיים הברואים.

   

  האינדיאנים בחרו באופציה השנייה וראו בנחש סמל להתמרה, לריפוי ולסגולות הקשורות בהיבטים שונים של כוח הבריאה כמו: אנרגיה ותבונה קוסמית גבוהה, אלכימיה, מיניות והתעלות (או אלמוות). 


  ''

   

  גם בתרבויות עתיקות אחרות נקשרה דמות הנחש לעולם הרפואה וניתן למצוא לה ייצוג, עד היום, בסמלים של גופים רפואיים שונים. החל בנחש הנחושת של משה שמתפתל סביב המנורה בסמלה של ההסתדרות הרפואית בישראל.

   

  ''

   

  המשך בנחש המופיע על מטהו של  אסקלפיוס  (אל הרפואה והריפוי במיתולוגיה היוונית הקדומה המוזכר גם בשבועת היפוקרטס היא שבועת הרופאים) המסמל את מקצוע הרפואה ומשולב בסמלים של ארגון הבריאות העולמי, של חיל הרפואה האמריקאי והאנגלי ואפילו על סיכת החובש הצה"לי. 

   

  ''

  וכלה במטהו של הרמס (שליח האלים ואבי האלכימיה בימי הביניים), עליו כרוכים שני נחשים המקושר לעולמות הרוקחות והרפואה ומשולב בסמלים של ארגוני בריאות רבים.   

   

  ''

  ******************************************

  מהן סגולות הנחש?

   

  הנחש זריז, פיקח... תוקף בעוצמה ובדיוק רב. רוב הנחשים נושכים וחלקם ארסיים. יש להם חוש ריח מפותח ויכולת חישה גבוהה העוזרים להם לאתר טרף.

   

  האינדיאנים ראו בנחש מספר סגולות:

   

  1. הסגולה ראשונה, קשורה ליכולתו להשיל את עורו ולהחליפו בחדש - פעולה המשולה לשחרור מהישן, להתחדשות ולהתמרה של מחזור החיים - מוות ולידה מחדש. זו, להבנת האינדיאנים, אנרגיה של אלכימיה ושלימות!

   

  2. סגולה נוספת אותה מייצג הנחש הינה התמרה!  - ארס הנחשים שימש מאז ומתמיד לצרכי ריפוי. בשל תכונותיו האלכימיות, ניתן להמירו מגורם שעלול להמית לגורם מרפא שבכוחו להציל חיים -  וזאת אם עושים בו שימוש נכון! כיום, משתמשים בארס כדי לייצר נסיובים לטיפול בהכשות נחש, להפיק תרופות להתמודדות עם מחלות כמו: סרטן, סוכרת ודלקות מפרקים ועוד ועוד.  

   

  לדעת האינדיאנים, ניתן ללמוד, מסגולה זו של הנחש, כי כולנו ניחנו ביכולת לחוות כל חוויה, באשר היא, מרצון וללא התנגדות מתוך הידיעה שכל הדברים שווים בפני הבריאה! משמע, את כל מה שניתן לחוות כרעל, אפשר גם לאכול, לעכל, להטמיע ואף ליצור בעזרתו ריפוי -  הכול תלוי במצב התודעה בו אנו נמצאים! במילים אחרות, ניתן להתמיר כל חוויה ארסית בכל המישורים: גופני, רגשי, שכלי ורוחני.   


  3. הסגולה השלישית אותה מייצג הנחש קשורה לאנרגיה מינית ולהתעוררות הכוח היצירתי. זוהי סגולת האש היוצרת תשוקה, אמביציה, הולדה, חיוניות, כוח, מנהיגות, חוכמה, שלמות וחיבור עם הרוח הגדולה.

    

  ******************************************

  מהו מסר הנחש?

   

  כשמופיע נחש הוא בא להכריז על כך שהשינוי שוב דופק בדלת! שזהו זמן להתעוררות ולהתמרת תבנית מחשבה, אמונה, חוויה או תשוקה במטרה ליצור ריפוי.  

   

  ושיהיה ברור לכולם - מדובר פה בשינוי לא פשוט! ולא נעים בהגדרה! מכיוון שהוא כרוך בד"כ בהכשות! (מאחרים, מעצמינו לעצמינו ו/או מאיתנו לאחרים). זהו תהליך מפחיד וכואב מאד בהרבה מקרים, שמייצר כעס, שנאה, פחד וכתוצאה מכך חסימות אנרגטיות אשר באות לידי ביטוי בצורת קשיים ומחלות. דווקא מהסיבות הללו חשוב לא להיבהל מ"תופעת הנחש" אלא להפך, ללמוד להכיר את המפתחות להבנת מאפייניה.

   

  אז...בואו נדבר על זה קצת...

   

  אחד המפתחות המרכזיים, להבנת סגולות הנחש, היא הידיעה שבכוחנו לבחור כיצד לספוג כל חוויה שנכנסת לחיינו. האם לספוג אותה כרעל או להתמירה לרפואה? האם לבחור בחולי בכאב ובצער או בשמחה שפע ובריאות?  ונכון! בהרבה מקרים זה ממש לא פשוט! נדרשת כאן נחישות פנימית! כוח רצון! עוצמה! כדי לעבור, דרך כל ההכשות ולזכור, בכל רגע נתון, שאנו חזקים ויכולים לצמוח דרך כל חוויה גם אם יש בה ארס רב. שאנחנו יכולים, אל מול כל הקשיים, לבחור לדבר בשפה של שמחה ובריאות כדרך לצמיחה. אתגר לא קטן! אבל משתלם בסופו של תהליך.

   

  וחוצמזה לא תמיד יש לנו ברירה. לעיתים, למרות שאנחנו מנסים להיות "זהירים" ולפסוע בשבילי החיים תוך בחינה מתמדת של הסכנות האפשריות שבדרך - נמנעים מלעשות "פניות חדות" ולהכנס לפינות נסתרות ומשתדלים לשמור על עצמינו מהכשות - לא מצליח לנו ואנחנו חוטפים! ואז...כאשר ההכשה היא כבר נתון קיים...אז מה? לא נתמודד איתה? לא נרפא את עצמינו? כלומר, בידינו הבחירה מה לעשות עם הארס? האם לאפשר לו "להרוג" אותנו או לבחור להתמירו לריפוי והתקדמות. תמיד יש בחירה!

   

  ונשאלת השאלה למה אנחנו בכלל צריכים הכשות? נו....למה? כי כנראה סירבנו לזוז קדימה בלעדיהן. לא הקשבנו למסרים מבפנים. נמנענו! נצמדנו! דחינו עוד ועוד את הפרידה מהישן והמוכר גם אם פג תוקפו! גם אם הפסיק כבר להתאים והפך לחונק ומעיק. אבל אחרי ההכשה בד"כ כבר אין ברירה! אף אחד לא רוצה לחזור אחורה ולחטוף שוב מכה כואבת יותר. ואז? מה אנו עושים? עפים בטיל קדימה - מנכשים עשבים שוטים בתודעתנו, גוזמים את ה"צמחייה" המיותרת שמסתירה את הדרך, מנקים ומפנים את הנתיב, מאירים אותו בזרקור ענק שממלא אותו באור, בבהירות, באנרגיה חדשה אוורירית ... בדיוק כפי שאנחנו עשינו בבית שלנו.

   

  *****************************************

  מה ממליץ לנו הנחש בזמן הזה?

   

  נחש מופיע, בזמן הזה, כדי להזמין את כולנו ליצור שינוי והתחדשות בעזרת שני תהליכים מרכזיים: 1. השלת ה"עור" הישן והחלפתו בחדש. 2. יצירת התמרה בחיינו!


  אפרט...


  ראשית, נחש  מציע לנו לקחת ממנו דוגמא ולהשיל את "עורנו" הישן כדי שנוכל להתברך ב"עור" חדש ומתאים יותר. ולמה הוא מתכוון? מה אנחנו אמורים להשיל? דפוסים, מחשבות, מערכות יחסים ואפילו את הזהות הישנה שלנו! כלומר, את כל ה"תפקידים" שלנו, ה"תארים", ה"מידות", ה"תחפושות", המסכות שאנו עוטים על עצמינו. את כל הסיפורים שאנו מספרים לעצמינו ומשדרים לעולם על מי שאנחנו. את הזהות דרכה אנו מגדירים עצמינו -  זו שאנו מלטשים כל הזמן ומנסים להפכה למושלמת.

   

  ואם נשאל את הנחש: למה לנו לעשות את זה? מה יצא לנו מזה? הוא יסביר שעם כל השלה, של כל דבר שפג תוקפו ו/או שאינו אמיתי עבורנו, אנו עושים עוד צעד משמעותי בדרך לביסוס הריבונות האישית שלנו  - זו שתאפשר לנו את החופש להיות. כל השלה מקרבת אותנו עוד צעד לגרעין הפנימי שלנו. מעמיקה את נגיעתנו במי שאנחנו באמת! ברוח שלנו!


   ועתה הכי טבעי שגם נשאל את הנחש: איך עושים זאת? איך לכל הרוחות משילים "זהות"??? והנחש משיב: "פשוט הרפו! שחררו את עצמכם מכל ה"תפקידים" האלה שלכם... מכל ה"כובעים"! פשוט היו" וכן... הוא יודע שזה הדבר הכי מפחיד בעולם! להיות אנחנו בלי כל "סיפור כיסוי". זה שאנחנו כ"כ מזדהים איתו. ששומר עלינו. זה שכתבנו במו ידינו, המחזנו ושיחקנו אותו עד כה בדבקות רבה כל כך. אבל כשמו כן הוא! רק כיסוי, אשליה, תפאורה.


  נחש גם יודע שכ"כ קל עבורנו להיתקע בתוך ה"זהות" הזו שאינה בהכרח "אנחנו". זו שבליבנו פנימה אנו יודעים שבחלקים רבים היא לא יותר מאשר "תסריט מבוים"! משחק!  "תפקיד" אחד אותו אנו מגלמים, יותר מידי זמן, ומזדהים איתו יתר על המידה. וזה גורם לנו לשכוח מי אנו באמת. 

   

  ומגיע זמן בדרך בו אנו מתבקשים להפסיק לשחק את המשחק הזה!

  להפסיק לספר לעצמינו ולעולם כל מיני סיפורים על מי שאנחנו ופשוט לשחרר את עצמינו מכל ה–over weight הזה ... להתחבר פנימה ולהיות אנחנו בלי קשר למה שאחרים חושבים, אומרים או מכתיבים. שהרי בסופו של יום, אנו היחידים הקובעים את הקווים המנחים בדרך לריבונות שלנו. זו הדרך שלנו בלבד! ואם אנחנו מזייפים בדרך הזו – כדי למצוא חן, או לרצות מישהו, או לקבל אהבה ואנו לא נאמנים, לערכי הליבה האישיים שלנו ולכמיהות נשמתנו, אנחנו חוטפים הכשה! בדיוק בשביל זה יש "נחשים".


  לכן, השאלה המנחה בכל פעולה ובכל דראמה שמתרחשת בחיינו צריכה תמיד להיות: האם זה תומך ומקדם ריבונות? חופש האישי? האם זה מקדם חזרה לרצון החופשי שתמיד היה לנו אבל וויתרנו עליו לפני הרבה מאוד זמן? האם זה מחזיר אתכם בחזרה לעצמכם? אלו הם הקריטריונים לגילוי של ה"אני הנני". של מהות האהבה.

   

  וזוהי חברים...מתנה גדולה שאנו יכולים להעניק לעצמינו ולאחרים בזמן הזה. להיות מי שאנחנו! ולאפשר גם להם להיות מי שהם! בלי כל שיפוט או דרישה. וכאשר כל אחד הוא הגילום של מי שהוא באמת! קורים דברים נפלאים! ולעומת זאת, כשההיפך הוא הנכון כולם מתבלבלים! גם אנחנו וגם הסביבה שיכולה לחוש מתחת לפני השטח ב"אמת" אפילו שאינה יכולה תמיד להסביר אותה. תראו למשל, מה קרה לקונילמל שמרוב תחפושות והתחזות כבר לא זכר מי הוא: 

   

  ''

   

   

  הדבר השני שנחש מזמין אותנו לעשות, עתה, הוא להתמיר את האנרגיה שלנו. כלומר, להפסיק  להימנע, מתוך פחד, ממקומות מסוימים בחיינו בהם אנו חווים רעל או קושי. משום שזהו זמן אנרגטי של הזדמנויות עכשיו...של התעוררות סופות מופלאות של אור אשר רוחשות בקרבנו ומאירות את חדרי החדרים בתוכנו... שמאפשרות לנו להחזיר את הריבונות לכל אותם המקומות בתוכנו שנותרו יתומים... להשקותם ולהזינם באנרגיית חיים ובריפוי!

   

  זו תקופה אינטנסיבית ולא קלה מאחר והיא מעמתת אותנו עם כל מיני מקומות חסומים בנו שרגלינו לא רוצה לדרוך בהם שוב. אבל דווקא עכשיו זה בדיוק הזמן להתמודד עם המקומות הללו - לעקור עשבים שוטים מהגינה הפנימית!  לפנות את נתיב הלב הפרטי שלנו ולהאיר אותו בזרקור ענק. להעיף מסיכות ועטיפות מיותרות, להיפרד ממי וממה שצריך וכבר לא הולם אותנו ואת דרכנו...לסלוח, לשחרר כעס, אמונה וכל דבר אחר שמכביד עלינו ומעכב אותנו בדרך לחשיפת האור הפנימי שלנו... ולהתמירם לריפוי משמע לאהבה! כי זה מה שאנחנו כולנו חברים יקרים...  - אהבה אחת גדולה! ואם ויש פה עדיין מישהו שלא הבין את זה עד עכשיו? שיקום!

   

  וכן, נכון, זוהי מגיה כבדה - האנרגיה של נחש - אך זכרו: כישוף אינו יותר מאשר שינוי בתודעה! ולכן, הפכו להיות קוסמים- התמירו את האנרגיה מהכשה לנשיקה ורפאו את עצמכם. עברו מבעד לאשליה דמוית החלום שמתעקשת על קיבעונות ועל המשכיות סטאטית ומצאו מקצב פנימי חדש כשגופכם גולש אל מעבר לחולות התודעה, כמו נהר המפלס דרכו אל המים הגדולים..אל הים!, הטבילו את עצכם בתוך המים האלה ודעו שכל טיפה בודדת שאתם מייצגים מתקבלת בידי השלם. הרגישו את הקצב של הנחש, רקדו באופן חופשי ושלבו את הכוחות המתמירים של היקום כחלק מריקוד העוצמה היצירתי שלכם.

   

  בחרו בחיים. בחרו בעור חדש ...באור חדש...בדיבור בשפת השמחה והבריאות. העירו את כוחות היצירה והבריאה שבכם והתחילו להניף שוב את שרביט הקסמים אשר יכול להוביל אתכם לכל מקום בו תחפצו!

   

  ולכן חברים אם אתם רואים נחש אל תכנסו לפאניקה. אל תעשו דברים משוגעים מתוך פחד ודרמה. נהפוך הוא! - התמירו את הפחד לאהבה! עשו דברים משוגעים מתוך אהבה! מתוך הכמיהה ליצור, להגשים, לחיות! למות ולהיוולד מחדש בתוך החיים האלה. אין צורך לחכות יותר שמשהו יקרה, שתהיה עוד הכשה...שיבוא איזה מושיע או גורו ויאמר לכם איך לעשות את זה. עשו זאת בעצמכם! הביאו את ה"אני הנני" השלם שלכם אל תוך המציאות הזאת.

    

  בהצלחה!

  באהבה,

  מיכל

   

   

  מקורות


   - ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.  

    - טד אנדרוס 1999,  שפת החיות  הוצאת אור- עם. 

   - יעל  אריאל.

   

  ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©


  דרג את התוכן:
   71 תגובות   יום שישי , 22/4/11, 12:42

   משק כנפי פרפר

    

   ''

    

   היי חברים חג שמח!

   אהבות רבות לי בחיי. אחת מהן, כפי שכבר הספקתם להכיר מקרוב, היא לכתוב על חיות הטוטם האינדיאניות. אני אוהבת, במיוחד, כשחברים כותבים לי ומציתים את דמיוני בנוגע לחיה זו או אחרת. זה מטעין את תשוקתי להעמיק ולחקור בעולם הטוטמים ומייצר ריקוד ושיח משותף בין כולנו. הפוסט הנוכחי נולד מברכת חג שקיבלתי מחברי אוהד (yamragua):    

   חג שמח
   מעבדות לחירות
    אחדות ושלמות...

    

   ''   *********************************************

   הברכה של אוהד ריגשה אותי מאד! היא חיברה אותי מיד לדרך בה אני צועדת ולסגולת הפרפר  שהיא "חיית הכוח" שלי. חיית כוח, במפת הטוטם, מייצגת את ה"אני הפנימי" הדומיננטי שלנו המוקרן החוצה ומאפיין אותנו, יותר מכל, עד כדי כך שכולם יכולים לזהות את תכונותיה בנו (ולכן מכונה גם "צבע גוף"). חיה זו מקרינה גם על שאר 8 החיות במפה שלנו ולכן, ככל שנהיה מודעים לסגולותיה בתוכנו וניעזר בהן כך נרחיב את טווח היכולות שלנו ונעצים את מהותנו (ניתן לקרוא על מבנה מפת הטוטם בקישור הבא: http://cafe.themarker.com/post/1386259/).

    

   תמונת הפרפר הזכירה לי גם שמהרגע שהכרתי את אוהד כאן בקפה, לפני זמן רב, יצא לנו לדבר, לא פעם, על פרפרים ועל משמעותם האינדיאנית ולהחליף דעות על גלמים. בקיצור, הבנתי שהגיע זמן הפרפר!  שלחתי ע"כ הודעה לאוהד... וכתבתי שאני צריכה ממנו קצת השראה לכתיבה. והוא, חבר נאמן שכמותו, מיד התקשר מצרפת הרחוקה ושוחחנו. תוך כדי השיחה גילינו שיש פה חגיגה כפולה -  כי גם לאוהד יש פרפר במפה (והוא אפילו לא ידע)!

   אז אוהדי יקר....מתנת חג מיוחדת לשנינו ולכל החברים - פרפר!   

    

   ''

    

   *********************************************

   מיהו הפרפר?

   ''

    

   הפרפר, לפי המסורת האינדיאנית, הוא הנציג האולטימטיבי של אנרגיית השינוי בחיינו.  אומן הטרנספורמציה והמטמורפוזה. מחזור חייו מאופיין בהשתנות בארבעה שלבים - מתחיל כביצה, ממנה בוקע זחל ההופך לגולם, ומהגולם בוקע פרפר.  

    

   תהליך זה מסמל את המחזוריות האינסופית של השינויים בחיינו שכן, כמו הפרפר, המשתנה כל הזמן, כך גם אנחנו נמצאים, כל פעם, בתחנה מסוימת בפעילויות חיינו.

    

   לעיתים אנו בשלב הביצה כלומר, בתחילתם של תהליכים ודברים, בשלב של הפריה בו אנו יולדים רעיון, פעילות, תכונה חדשה או כל דבר אחר. בשלב זה הכול עדיין בגדר פוטנציאל שלא התממש.  


   ''

    

   בזמנים אחרים, אנו נמצאים בשלב הזחל בו אנו מחליטים להגשים ולממש, הלכה למעשה, את הרעיון שזה עתה נולד. זה שלב העיצוב, העיבוד, הפיתוח של הרעיון.

    

   ''

    

   הזחל אוכל כדי להתחזק וליצור את הבסיס לקיומו. במהלך גדילתו, הוא משיל את עורו 4-5 פעמים ומכפיל את גודלו פי 10,000- 1,000. עם סיום תהליך הגדילה הוא טווה סביב עצמו קורים ומתגלם. בתוך הגולם הוא מתארגן מחדש מבפנים גם אם מבחוץ נראה חסר חיים.

    

   ''


   כך גם אנחנו, בני האדם, הופכים לגלמים בזמנים מסוימים! גם אנו זקוקים לעיתים לסגת, לאחר הנחת היסודות, להיכנס עמוק פנימה לעצמינו, לדגור על הדברים, לבחון אותם בשקט ולראותם באור חדש. ישנם גם רגעים בתהליך היצירה בהם אנו חייבים להרפות ולהניח לדברים להתפתח באופן טבעי (לאחר שעשינו את כל הפעולות הנדרשות). 

    

   הגולם הוא תופעה מופלאה מאין כמותה! בדרך שאינה ברורה לחלוטין למדע מתרחש בתוכו שינוי מדהים. רקמות גופו ואבריו של הזחל מתפרקים ובמקומם מתפתחים אברי פרפר. כנפיים צומחות, מערכות העיכול, העצבים והשרירים משתנות, התאים מתארגנים מחדש. תקופת הגולם נעה בין מספר ימים למספר חודשים ואף שנים תלוי במין הפרפר ובטמפרטורת הסביבה

    

   הגולם מייצג פוטנציאל. הכל גלום בו!  - הסביבה אינה יכולה לראות כיצד הוא משתנה ומה משתנה בו אבל היא כן רואה איך ביום אביבי אחד בוקעת מתוכו הוויה חדשה לגמרי! פרפר מרהיב וצבעוני.  

    

   ''

    

   שלב הפרפר בתהליך השינוי מסמל זמנים בהם אנו בשלים ללדת ולממש את הרעיון שפיתחנו, יוצאים החוצה עם יצירתנו הסופית ומשתפים את העולם בחדוות היצירה שלנו ובגוונינו המרהיבים. כנפי הפרפר מסמלות את היצירה הבוגרת ואת התעופה אשר הופכת עבורו לדרך חיים ומייצגת את החופש להמשיך לבחון ולבחור כל הזמן נתיבי תעופה חדשים.

    

   הפרפר יוצא מהגולם רק באביב כשמזג האוויר מתחמם. עובדה זו משקפת את היכולת להפנות את המבט פנימה ולהחליט על הזמן המתאים ליצור ברמה גבוהה יותר. אורך חייו הוא תלוי מין ואקלים ונע בין מספר ימים לכמה חודשים. המינים הנודדים הינם בד"כ מאריכי חיים יותר מאלו המקומיים. 

    

   *********************************************

   מהו המסר של הפרפר?

    

   בשלבי המטמורפוזה מצוי המפתח ליצירה ולהגשמה של כל דבר!  ולכן מסר  הפרפר מייצג מחזור שינוי אישי שאינו תם לעולם! הוא בא להזכיר לנו שהדברים אינם נשארים לעולם באותו מצב ושהשינוי הוא הדבר היחיד הקבוע בחיינו! הדברים משתנים אם נרצה או לא נרצה. החיים זזים קדימה ומאתגרים אותנו כל הזמן בלמידה חדשה.  לכן, פרפר מציע לכולנו ללמוד ממנו להשתנות על מנת להתאים את עצמינו להשתנות החיים וזה אומר להשיל את הישן, להיפטר מצורות שעבר זמנן, לזרוק את החמץ ולהתחדש.  

    

   סגולת הפרפר מזמינה אותנו להתבונן ולשים לב היכן אנו נמצאים במחזור ההשתנות האישית שלנו שכן, כאשר אנו מזהים את שלב השינוי בו אנו נמצאים קל לנו יותר להבין מהו הדבר הבא שעלינו לעשות על מנת להמשיך להתפתח. "מודעות הפרפר" יכולה לעזור לנו להבהיר את חשיבתנו, לסייע לנו בארגון פרויקט שלקחנו על עצמינו או לעזור לנו למצוא את השלב הבא בחיינו האישיים או המקצועיים.

    

   השתנות מתמדת אינה דבר קל! אבל זו, לדעת הפרפר, צריכה להיות המחויבות שלנו לעצמינו אם אנו רוצים לשמור על בריאות טובה, על שמחה ועל חיות שכן, זו מהות החיים - תנועה! התקדמות! צמיחה! טרנספורמציה!

    

   פרפר טוען שחשוב עבור כולנו להתפתח ולהתחדש מכיוון שאחרת נשאר תמיד גלמים! ובמקרה היותר גרוע זחלים.. וזה ממש לא מומלץ לדעתו להיות זחל או גולם כרוני! שלא מתפתח.... שנשאר באזור הנוחות של ההרגלים והדפוסים הישנים...שאין לו אומץ להעיז להגיח החוצה לעולם במלוא צבעיו ומהותו (ותאמינו לו...הוא מדבר מנסיון!). 

    

   כשלא זזים קדימה, כשנותרים סגורים, כשמדכאים את כמיהות ותשוקות הלב (בגלל ש"אסור", "צריך", "לא מתאים עכשיו", "מה אחרים יגידו?"),  נוצר מצב של קיפאון ושל התייבשות של אנרגתית והמשמעות היא – אין חיים! רבים בייננו עדיין מאומנים היטב בלדכא את החלקים הנפלאים בנו שרוצים לעוף לאור ולחופש כמו הפרפרים. ובהקשר הזה, שימו לב לשיחה שניהלה עליסה (בארץ הפלאות) עם הזחל:

    

   "...זה בוודאי מבלבל מאד לשנות צורה כל פעם." אמרה אליס.

   "לא נכון" אמר הזחל.

   "אולי עוד לא הרגשת את זה" אמרה אליס "אבל כשתהפוך לגולם – ואתה יודע שזה יקרה יום אחד – ואחר כך לפרפר נראה לי שתרגיש קצת מוזר, אתה לא חושב?"

   "בכלל לא" אמר הזחל.

   "אז אולי אתה מרגיש אחרת" אמרה אליס "אבל אני יודעת שלי היתה הרגשה מאד משונה"

   "לך" ענה הזחל בבוז...."מי את בכלל?"

    

   לעומת זאת, כשאנו בוחרים בשינוי ובצמיחה מתמידים אנו בוחרים למעשה לצאת מעבדות לחירות! בוחרים בחופש! בקלילות! בשמחה! בצבע! בתנועה! באיחוד כוחות מודעים ובהתארגנות פנימית כדי לפרוץ החוצה. אנו בוחרים בנתיבי תעופה עדכניים שהינם מדויקים וטובים יותר עבורנו! אנו בוחרים במעבר מהמחשבות המוגבלות של הראש לתחושות העצומות של הלב.

    

   כן! מדובר כאן בבחירה מודעת! אמיצה! בכל פעם מחדש - בחירה לחיים! -  בחירה בחיים! - לצאת מהמקום הצר, הידוע, המגונן לכאורה ולעוף לעולם חדש. לפרוס את כנפינו ולנסוק למרחבים הפתוחים לעבר כל הפוטנציאלים האפשריים. להמריא לכל הכיוונים - למעלה, למטה, לצדדים ולעומקים  - ולשתות צוף ממגוון של פרחים. לבחור בחופשיות את נתיבי חיינו. הקשיבו לאריק איינשטיין - הוא מדבר ע"כ בשיר חדש.

    

    

   ''

   *********************************************

   מיהם אנשי הפרפר?

    

   ''

    

   אנשי הפרפר (מופיע במפת הטוטם שלהם) חושבים ומתנהלים בד"כ בשלבים ונתונים להתפתחות והתחדשות מתמדת. הם עוברים במהלך חייהם שינויים מהותיים ועמוקים וחווים לא פעם התנתקות לצורך התכנסות פנימה כדי לערוך שינוי יסודי. בנוסף, הם מאופיינים ברגישות לאנשים ולמגע, בתודעה גבוהה ובאינטואיציה מפותחת.   

    

   אלה המודעים לסגולת הפרפר בחייהם, יודעים כבר לזהות, תוך כדי תהליך השינוי, באיזה שלב הם נמצאים ולנתח את דרכם קדימה. כך למשל, אני למדתי כבר לזהות מתי אני בשלב הגולם, כשדברים מתהווים, ומתי אני יכולה לפרוס את כנפי המרהיבות ולנסוק בהתלהבות למרומים. מדובר בתהליך שלעיתים מאד מתסכל מכיוון שלעבודה בשלבים יש דינאמיקה משלה אבל בסופו של תהליך, כשמתבוננים אחורה בזמן, ניתן לראות שלכל שלב, גם אם הוא נחווה כשיתוק או כנסיגה, יש את הערך שלו ושתמיד מגיע השלב הבא גם אם נדמה לנו שזה לא עומד לקרות אף פעם. לכן, עלינו להיות סבלניים כלפי עצמנו וכלפי קצב התהליך כדי להפיק את המיטב מהשינוי.  

    

   *********************************************

   המלצת הפרפר לזמן הזה!


   הפרפר ממליץ לנו, בזמן הזה של חג האביב, לפרוץ החוצה, מגבולות הגולם, על מנת לחוות את ההתנסות המלאה יותר של החיים. הוא מפציר בנו להיות מודעים לטבע הנרחב יותר של הפוטנציאלים העתידיים שלנו ולהרשות לעצמנו לחלום ואז להיות! להתגשם! להתקדם! להתפתח!

    

   פרפר יודע שהעתיד הוא העבר שנרפא ולכן הוא ממליץ לנו להפסיק להתנגד  לשינוי הצורה שהינו בלתי נמנע, להפסיק להיצמד לעבר אם החמיץ, אם אינו מתאים יותר, אם מכביד עלינו ומעכב את התקדמותנו.   

    

   פרפר מופיע עכשיו גם כדי להזכיר לנו שניתן לצמוח בעדינות ובשמחה אם נבחר בכך ושלא כל שינוי ושחרור צריך להיות קשה או טראומתי. המפתח לדעתו הוא לפעול בשלבים ולהיות מודעים לדרך כדי לדעת מהו הצעד הבא. בנוסף, הוא מזכיר לנו שהחיים הם ריקוד אביבי, צבעוני, שמח ומהנה אשר דוחף אותנו לקום, להתנועע, להתעופף בקלילות למרחבים, ולטעום מצוף פרחי החיים ומהרב גוניות שבהם וליהנות מהשמש האביבית וממזג אוויר נפלא ומחויך!

    

   פרפר מגלה לנו שלכל משק כנפיים חיובי ואוהב שלנו, ולו העדין ביותר, יש מעגלי השפעה על הסובבים אותנו ממש כמו "אפקט הפרפר" (מונח בפיזיקה לפיו משק כנפי פרפר עשוי ליצור שינויים זעירים המתגלגלים וגורמים לשרשרת מאורעות בקנה מידה גדול). במקרים רבים, פעולות מינוריות ולכאורה חסרות תוצאות בעבר מתרחבות, במהלך הזמן, ויכולות להשפיע בצורה רדיקלית על זמן ההווה של כולנו. כל אחד מאתנו נוגע במהלך חייו בחייהם של אלפי אנשים ומשפיע על הסובבים אותו. גם אם מדובר בהיתקלות קצרה ומקרית באדם אחר.

    

   התנהגותנו, האופן בו אנו מתנהלים בחיינו, הדרך בה אנו מחנכים את ילדינו, הצורה בה אנו מתקשרים עם הסובבים אותנו - משפיעים על זולתנו. אנו משנים, מרגשים, מרגיזים, משמחים אותם, מפרים את חייהם, מעוררים את מחשבותיהם, מכוונים את צעדיהם, משפיעים על החלטותיהם. לכל אחד מאתנו השפעה כל שהיא על היקום מסביבנו ולא חשוב כמה זמן אנו חיים. הפרפר הממוצע חי "רק" כשבועיים - שלושה, אבל תקופה זאת נראית קצרה רק עבורנו, כי הוא חווה בה את מלוא מסכת החיים ויכול ליצור מעגלי שינוי ואהבה ביקום כולו.

   ולכן, חברים יקרים הקפידו להמשיך לאהוב ולשלוח גלים חיוביים וטובים לכולם עם כנפיכם המלאכיות... ממש כמו הפרפרים!

    

   ''

    

   חג שמח לכולם!!!

   מיכל

   דרג את התוכן:
    28 תגובות   יום שישי , 8/4/11, 13:17

    שלום חברים,

    סולריה גרין היא מאמנת לטרנספורמציה אישית. אישה מיוחדת שהקימה לפני 15 שנה, עם שותפים, רשת מקצועית (Visionary Network) לקידום הפיתוח והמיצוי של הפוטנציאל הגבוה, בכל המובנים והרמות (ברמה האישית וברמה הגלובלית) ומתוך שמחה והנאה. אני עוקבת, כבר כמה שנים, אחרי עבודתה המתפתחת והמפתחת ומקבלת ממנה באופן קבוע "ניוזלטר" אחת לתקופה. המכתב של חודש אפריל, שכולל גם סרטון מרתק, הניע אצלי משהו והחלטתי לשתף בו גם אתכם. מצ"ב להלן קישור לאתר של סולריה בו תוכלו, אם תרצו, למצוא תכנים נוספים. 


    שבוע טוב! 

    מיכל

     


     

    ''
     

     

    *****************************************************************

     

     

    The greater game / by Soleira Green


    Today I watched a wonderful YouTube video of movie clips ... Reel Wisdom.  In it, one of my favourite characters ever, Yoda from 'Star Wars' says "My ally is the force and a powerful ally it is.  Life creates it.  Makes us grow.  It's energy surrounds us and binds us.  Luminous beings

    we are."

     

     

    ''    We've spent the last 15 years exploring the mystery, majesty and wonder of 'the force', the energetic source of Life, and how we can embody that and live as a collective 'source force', alivening, quickening and catalyzing Life into its fullest expression everywhere! 

    You might be thinking 'Oh yeah, that's for me!'  Or you might think 'That's not me -- I'm still trying to get myself sorted.' 

    We believe we're going through a super shift, a whopper transformation, all together, all over the world.  Some of the indicators that you're playing in this greater game might be:


    Are you feeling compelled to do something meaningful and make a difference in the world?  100% of the people we interact with are feeling this call.  It's our greater knowing pointing us

    towards playing our part in the greater game.


    Have you experienced a real shake up in your life in the last 3 or more years?  95% of the people we talk to are experiencing this.  It's part of humanity moving into new levels of ourselves as we transform from the inside out.  

    Do you sometimes find yourself moved to tears and not know why?  Something big is powering up and moving through, calling us into living from a deeper and more expansive place.  This is your new source power finding a way to settle in you.

    Do you find youself with loads of ideas and energy and then whoosh, nothing for a while?  Higher vibrational frequencies are pouring in from solar flares, cosmic events and global consciousness creations.  With the energy influx comes a period of super creativity followed by an integration period.  We're reassembling ourselves to attune to new levels of reality as we connect, disconnect and reconnect again en masse, higher than before.

    If you're experiencing any of these or other super shift symptoms, take delight in the fact that you're a player in a greater game.  We call it 'genisus' .. the metamorphing of humanity into a super conscious collective.

    What can you do to make this process more gracious and magical?

    1.  Follow the flow of your energy.  Let your passions and knowing guide you.
    2.  Keep yourself in a higher vibe.  Think of something you love (e.g. chocolate, gardening, being creative) and immerse yourself in the feeling of that several times a day.
    3.  Keep people around you who get you.  Surround yourself with resonant players who support you in the greater game.
    4.  Stop assessing yourself from a psychological viewpoint.  Consider that everything that happens to you is your amazing being pointing you to the next transformation for for us all.
    5.  Be an alivener of Life -- exhilarate potential, uplift people and create wildly and wonderfully.
    קישור לאתר של סולריה גרין:

    www.transformingourworld.com


    דרג את התוכן:
     48 תגובות   יום שלישי, 15/2/11, 18:53

       

     אשה סגולה

      

      '' 

       

      

     האינדיאנים מאמינים ב - 13 אמהות השבט הקדומות. כל אחת מהאמהות מייצגת מהות ריפוי וצבע משלה... ויחדיו הן  יוצרות הרמוניה -  מעגל צבעים...שיטת ריפוי שנקראת גם דרך השלום!

      

      

     ''

                                         

     כפי שאתם יכולים לראות בגלגל יש אמא אדומה, כתומה, צהובה, ירוקה, ורודה ועוד – כך 13 אמהות, 13 צבעים, 13 מהויות ריפוי. בהזדמנות אספר לכם עליהן. 

      

      אבל היום אני רוצה להקדיש מקום לאמא הסגולה! זו המכונה אשה מהללת!

      

     הריפוי של אישה סגולה קשור בהחלמה ובהכרת תודה! 

      

     היא מלמדת אותנו להכיר תודה על כל היש!  - על כל מה שאנו חווים בחיים!  - על האמת! היופי, האתגרים שדרכם אנו צומחים ומפתחים את כוחנו הפנימי (גם אם הם לעיתים קשים מנשוא), על כל הברכות "המובנות מאליהן" כמו: החום והאור הקורנים מסבא שמש, היכולת המופלאה שלנו לנשום, להיות בריאים וחיוניים, בעלי רצון חופשי, על המים הנקיים, המזון המיטיב, בייתנו החם והמגונן, ואהבתם הטובה של בני משפחה וחברים.

       

     אישה מהללת אחראית על טקסי הכרת תודה ועל פולחן חגיגת החיים. לדעתה, כאשר אנו מפנים זמן ומודעות לחגיגת המתנות שבחיינו אנו בוראים מקום לשפע חדש שיגיע בעתיד ויוצרים שלמות! וכך יכול גלגל החיים להמשיך להסתובב לו ולהביא לנו התנסויות חדשות ושמחה נוספת.

       

       

       

     ''

      

      

     אשה סגולה מלמדת אותנו גם שהתחלקות בשפע שבחיינו היא דרך נוספת לשמור על שגשוג. כאם השפע היא מדריכה אותנו לדעת לתת ולקבל!  - להכיר תודה על המתנות שאנו יכולים להעניק ולקבל מהחיים.

      

     כשאנו מכירים באמת המצויה בחיינו ....היא מעניקה לנו את הגישות הנכונות ומביאה ריפוי שנוצר כבדרך קסם ודרכים חדשות לצעוד בהן.

      

     בשל גילוייה אלה זכתה מהללת להפוך לשומרת הקסם, המראה לנו כיצד שינוי בתפישתנו, בגישתנו, בתודעתנו יכול ליצור קסם וניסים.

      

      וזו התודה לאישה הסגולה:

       

      "תודה לך אמא על שלימדת אותי לחוש התעלות בליבי מתוך הכרת תודה הממלאת רוחי בשמחה על ברכותיה של דרך היופי.

      

     תודה על שלימדת אותי כיצד לשיר, לחגוג, לחולל ולתופף... וכיצד לבטא את הכרת התודה על השפע שיבוא!  את הראית לי את הקסם – השינוי בתודעה ובלב. גישה המבוססת על החוכמה שמעניקה חגיגת החיים.

      

     אני שרה את אמת הכרת התודה, כשאני מברכת את סבא שמש ושולחת את אהבתי לאמא אדמה, בתודה על כוח החיים המאחד אותנו."

      

      תודה!

      

         

     מקור:

     גימי סאמס, 13 האמהות הקדומות של השבט. 

      

      

      

      

      

     דרג את התוכן:
      43 תגובות   יום רביעי, 22/12/10, 18:38

       

      עולמם של הקלפים האינדיאנים


      שירת הברבור

       

       

      '' 

       

       

      היי חברים,

       

      השבוע, יצא לי להשתמש במונח "שירת הברבור" בהקשר כלשהו בעבודתי. מונח זה החזיר אותי למהות האינדיאנית ולסגולותיה של חיה זו. כמו תמיד, גם הפעם, התבהרה לי רק תוך כדי כתיבה, ההתחברות שלי לסגולת הברבור דווקא בזמן הזה בחיי.

       

      כמו כן, נזכרתי שכתיבתי על הדברים המעסיקים אותי עוזרת לי להבהיר לעצמי, ולאנשים שאני עובדת איתם, נושאי ליבה שעל הפרק ולקדם תהליכי צמיחה וריפוי. לפיכך, אני מזמינה את כולכם לקחת, יחד איתי, חלק בסגולות הריפוי שמביא עימו הברבור, בעת הזו, ולהקשיב, תוך כדי קריאת הפוסט, ליצירתו של שוברט אשר כשמה כן היא -  "שירת הברבור"!

       

       

      ''

       


      **********************************************

       

      תזרמו...שחררו....


      מכירים את המילים האלה? שכבר הפכו לקלישאות?.... שנמצאות בכל מקום? בכל סדנא או ספר מצויים לצמיחה ולמודעות עצמית? המילים שחברים נוטים לומר לנו בעיתות מצוקה? כשאנו חשים תקועים בנושא כלשהוא... ולא מצליחים לזוז ולהתקדם?.....תזרמו הם אומרים!... שחררו....קבלו את הדברים כפי שהם! אל תריבו עם המציאות ...יהיה בסדר!  


      ואנחנו?... יוצאים מדעתנו! כי לזרום ולשחרר...זה בדיוק הדבר האחרון שאנחנו מסוגלים לעשות ברגע הזה. ולבסוף, כשאנו מצליחים להרפות ולזוז קדימה... אנו נפעמים, בכל פעם מחדש, מאיך הדברים מסתדרים לנו פתאום באופן מושלם...והכול נופל למקומו... ולא מבינים איך לא היינו מספיק "חכמים" מכדי לנהוג כך לפני כן.

       

      לשחרר ולזרום! ממש לא קלישאות. למעשה מדובר כאן ברעיונות ממש גאוניים...ולמה? מכיוון שצריך הבנה פנימית עמוקה על מנת להתחבר למקום הזה בתוכנו שמסוגל לשחרר דברים, מצבים ואנשים בחיינו ולהמשיך הלאה... שיכול לא להחזיק דבר...כי ממילא אין לזה תוחלת, שמבין שמה שצריך להיות בחיינו יהיה...ומה שצריך להשתחרר וללכת הלאה ממילא ילך. ולכן צריך להיות גאונים ולעיתים גם אמיצים מאד על מנת לפתח נכונות ויכולת להינשא על זרם החיים ללא התנגדות ואחיזה...ולקבל באהבה את כל הדברים  - הן את אלה שמגיעים אלינו והן את אלה שהולכים מעימנו.


      החיה העומדת מאחורי הרעיונות הגאוניים הללו...והמביאה את אנרגיית הריפוי הקשורה בשחרור ובזרימה, היא לא אחרת מאשר ידידנו הברבור.

       

       

      **********************************************

       

      מיהו הברבור?

       

      ''

       

      הברבור הוא הגדול בעופות המים, אחד מהטוטמים החזקים והעתיקים ביותר ואחת מחיות החלימה האינדיאניות (בנוסף לשפירית, ולטאה). רוב הברבורים לבנים ולכן נתפשים בתרבויות רבות, כסמל לאור. הם בעלי מקור רגיש המאפשר להם לחוש מתחת למים וצוואר ארוך ומרשים המחבר בין הראש לגוף ומסמל אצל האינדיאנים את החיבור בין הרוח לחומר ובין מציאויות גבוהות לעולמות תחתונים. בנוסף ידוע הברבור כהורה וכבן זוג נאמן וכחיה חזקה ומאריכת ימים (יכול לחיות עד 80 שנה).

       

      **********************************************

       

      ועתה סיפור קצר על ברבורה....

       


      סיפור על ברבורה 

       


      ברבורה עפה אל מרחבי זמן החלום וחיפשה דרך שתאפשר לה למצוא את נקודת הכניסה לעתיד! היא ידעה שנקלעה לזמן החלום במקרה וחששה מאד לצלול למעמקיו.  כשהביטה  למעלה, מעל להר הקדוש,  ראתה חור שחור שבתוכו הסתחררה מערבולת ענקית. היא עצרה שפירית, שעפה בסמוך, ושאלה אותה על מהות הדבר. שפירית סיפרה לה שהחור השחור הוא שער הכניסה למחוזות הדמיון ושעליה להרוויח את הזכות כדי להיכנס לתוכו. ברבורה  שאלה: "מה נחוץ לי כדי לזכות בכניסה?" ושפירית ענתה: " עלייך לקבל את כל מה שהעתיד מביא עימו בלי לנסות ולשנות את תכניתה של הרוח הגדולה". 

       

      ברבורה התלבטה. היא הביטה בגוף הברווזון המכוער שלה ולבסוף ענתה: "אשמח לציית לתכניתה של הרוח הגדולה! לא איאבק בזרמים של החור השחור! אתמסר לזרימה הספיראלית ואתן אמון במה שיתגלה בפניי!." שמחה השפירית על התשובה והחלה לסובב את הקסם ששבר את אשליית האגם. לפתע עלתה מערבולת שנוצרה במרכז האגם וינקה אליה את ברבורה.

       

      עברו ימים רבים....עד אשר שבה ברבורה לאגם יפהפייה לבנה וארוכת צוואר. שפירית נדהמה ושאלה:  "מה קרה לך ברבורה?". וזו ענתה: " שפירית, למדתי להתמסר ולתת את גופי לכוחה של הרוח הגדולה! נלקחתי למקום בו שוכן העתיד, חזיתי בפלאים הרבים, המצויים מעבר לאשליה, ובשל האמונה והקבלה שבי השתניתי! למדתי לקבל את מצב החן והחסד ולכן נרפאתי וזכיתי  בכרטיס כניסה לזמן החלום".

       

       

      **********************************************

      כך קורה גם לנו, חברים, כשאנו מוכנים להרפות מהכול, להחליק באצילות מתוך הגוף הפיזי שלנו אל זמן החלום, להתמסר לחסד המצוי בקצב הטבעי של היקום ולהינשא בחן על גבי זרם זה.

       

      **********************************************

       

      מה מסמל הברבור כטוטם?

       

       

      ''

       

      הברבור מהווה סמל ליופי ועוצמה פנימית, אצילות, רגש ורוחניות. הוא משייט בין העולם הפיזי לעולם הפנטזיה ועושה חיבור בין עולמות עליונים לתחתונים.

       

      סגולת הברבור מייצגת אנרגיה של קבלה והתמסרות לזרם. בהווייתו הוא מדגים לנו כיצד ניתן להתמסר באצילות ובחן לזרימת החיים ולהפסיק להתנגד למה שהם מביאים איתם. הוא מלמד אותנו לקבל את כל היש!   - את כל מה שחיינו מזמנים - כולל את כל השינויים המגיעים לפתחינו (ולכאורה נכפים עלינו) ואת המערבולות בחיינו -  באהבה גדולה... מתוך הבנה שישנה תמונה גדולה ורחבה יותר ממה שאנו יכולים לראות כרגע...ומתוך ידיעה שהכול קורה כפי שצריך לקרות ושהתנגדות רק מעכבת ותוקעת אותנו בדרך.

       

      ההתמסרות לזרם עליה אנחנו מדברים מבוססת על היכולת שלנו לסמוך ולבטוח!  -  קודם כל ובעיקר בעצמינו כמו גם בהגנה שמספקת לנו הרוח הגדולה. הביטחון הזה מבוסס על היכרות עצמית...וכדי להכיר את עצמינו עלינו להיכנס פנימה...לפתח ולכבד את הצד האינטואיטיבי שבנו...ולהתאחד עם כל מישורי התודעה ממש כמו הברבור. בעזרת כלים אלה נוכל להכיר ביופי הפנימי החבוי בתוכנו ובאחרים ולהביאו לידי ביטוי בעולם החיצון.

       

      זוהי רפואת הברבור!  - והיא משתקפת היטב גם בסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן "הברווזון המכוער"...שעיקרו עוסק במסע לגילוי היופי הפנימי והחיצוני, בבניית הביטחון העצמי ובנכונות לזרום עם מה שהחיים נושאים עימם.

       


      ''

       

       

      ניתן לפגוש כיום  "תורות" שלימות סביב רעיון הזרימה ואי הצמדות למצבים ולאנשים שמביא עימו הברבור. ישנה ספרות ענפה הקשורה לנושא זה כמו: ה"עבודה" של ביירון קייטי (בספר "לאהוב את מה שיש" ואחרים), "כוחו של הרגע הזה" של אקהרט טול, ספריה של אסתר היקס ורבים אחרים. וזה לא רעיון חדש...הוא דובר כבר לפני כ -  2500 שנה לפחות ע"י לאו צה בספר החוכמה הסיני של הטאו שנקרא: "טאו טה צ'ינג" ("הדרך הנעלה")  – ספר שתורגם יותר מכל ספר אחר בעולם, להוציא את התנ"ך. מלומדים רבים מחשיבים את הקלאסיקה הסינית הזו כדיון האולטימטיבי בטבע הקיום המלמד מהו המקור להשגת דרך חיים המבטיחה הגינות, אושר שלווה ואיזון.  

       

       

      ''

       

       

      הברבור הוא הטוטם של הילד, המשורר, המיסטיקן והחולם. הוא מופיע הרבה באגדות עם מיתולוגיות.  ברבורים נחשבו למקודשים ע"י אפרודיטה אלת האהבה והיופי במיתולוגיה היוונית ותוארו כמושכים את כרכרתו של אפולו. זאוס הפך את עצמו לברבור כדי להתעלס עם בת התמותה לידו (דבר המעיד על יכולת הברבור לחבר בין עולמות ומימדים שונים). 


       

      ''


       

      ביוון רווחה האמונה שהברבור שר את שירו היפה ביותר זמן קצר לפני מותו. המושג "שירת הברבור" הפך  לביטוי מוכר בעולם היצירה (ספרות, שירה ומוסיקה) ולשם  נרדף, באופן כללי, לפעולה האחרונה של אדם, בתחום מסוים, לפני עזיבתו. היצירה המפורסמת ביותר, בהקשר זה, הינה "שירת הברבור" של שוברט שפורסמה בשנת מותו (1828). יש הסוברים שביטוי זה התגלגל לשפה העברית מן הגרמנית אולי בשל השפעתה של יצירה זו. 


      **********************************************


      מיהם בעלי סגולת הברבור?

       

      ''

       

       

      אנשים עם ברבור במפת הטוטם:


      - מחוברים מאד לעולם הדמיון (לילד הפנימי), הפנטזיה והיצירה. יכולים לראות את העתיד, להתמסר אליו ולקבל את הריפוי והטרנספורמציה המתרחשים בחייהם. 


      - מטפחים את התא המשפחתי וזקוקים לזוגיות יציבה וארוכת טווח.


      - מאופיינים ביופי ובעוצמה פנימיים, ביכולת רגשית גבוהה וביכולת אינטואיטיבית מפותחת. הם חווים רגשות בעוצמה רבה ומושפעים גם מרגשות הסובבים אותם.


      - רגישותם הרבה היא מקור לחוסר ביטחון והשיעור העיקרי שלהם הוא חיזוק האמונה בעצמם       ובעוצמתם הפנימית וקבלה עצמית.  בנוסף, עליהם ללמוד לקבל את המציאות מבלי להתכחש לה... ולהתמסר לקצב ולתכנית החיים מבלי לנסות ולשנותם. כשמופיע ברבור במפת הטוטם, במקום של שיעור, הוא מלמד על אנשים שקשה להם לוותר על האחיזה של "כאן ועכשיו" כלומר, הם חייבים להיות בשליטה, לדעת את הכול מראש ולא מוכנים לשחות עם הזרם ממקום של מתן אמון.


      **********************************************

       

       

      מהו מסר הברבור בזמן הזה?

       

      ''

       

       

      הופעת הברבור באה ללמד אותנו שיעור בחיזוק הביטחון העצמי והאמונה בנתיב חיינו. הוא מזמין אותנו לשחות עם זרם החיים ממקום של קבלה! לבטוח בו ובקצב שלו בלי לנסות להתנגד לו או לשנות את מהלכו. זאת מתוך הבנה ובטחון שהכול נכון! שאין טעויות! אלא רק לימוד...מתוך ידיעה שהכול קורה כחלק מתכנית גדולה יותר שאיננו מודעים לכל מימדיה ושישנה תמונה רחבה הרבה יותר מכפי שאנו מסוגלים לראות ברגע הזה.

       

      הברבור מציע לנו לקבל את עצמנו ואת המציאות באופן מוחלט! הוא מזמין אותנו לבטוח ולתת אמון, בכל מי ומה שאנחנו, ולבסס את הריבונות והעוצמה הפנימית. הוא בא להזכיר לנו כי ברגע שאנו מרפים באמת ומשחררים את הרצון בהשגת דברים, בהם אנו חושקים,  (דרך ניסיונות שליטה על מצבים, דברים ואנשים) ולא מנסים לאלץ את המציאות ולשלוט בה בכוחניות ע"י הכפפת המעשים שלנו ושל אחרים לתמונה שיצרנו בראשינו ואותה "החלטנו" להשיג ...דווקא אז מה שמאד רצינו להגשים (ולא הצלחנו כי היינו תקועים) מגיע אלינו בשיא המהירות.  

       

      הרעיון הזה של להרפות מהכול הינו מפחיד רבים מאתנו אבל  מאד מתגמל.  לכאורה זה נשמע פרדוקס אבל רק לכאורה - המבחן האמיתי שלנו הוא דווקא לשחרר את הרצון להשיג משהו על מנת שנוכל להשיג אותו.


        *****


      עד כאן דבר הברבור להיום חברים...וזכרו...ריבונות היא מילת מפתח! על כל אחד ואחת מאתנו לתבוע לעצמו את הריבונות האישית. וזה אומר...לקחת אחריות על כל מה שמתרחש בעולם שלנו! ולבטוח בעצמינו וברוח הגדולה. ובמילים אחרות זה אומר ...לזרום עם כל מה שמגיע לפתחינו ולסמוך על עצמנו שאנו משכילים מחד, לעשות את החלק שהינו שבשליטה שלנו, באחריות ובמודעות מליאה, ומאידך, יודעים לקבל את כל מה שמגיע והולך, ושאינו בשליטתנו, בהבנה עמוקה ובאהבה רבה!


       

      להשתמע,

      מיכל

       

       

      ''

       

       

      *********************************************

       

      מקורות

      ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999. קלפי סגולה. הוצאת ענבר.

      טד אנדרוס 1999. שפת החיות. הוצאת אור-עם.

       

        **************************************

       

      ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי- דביר©


      דרג את התוכן:
       47 תגובות   יום שבת, 11/12/10, 08:37
       אני ראיתי ברוש 
       שניצב בתוך שדה מול פני השמש 
       בחמסין, בקרה 
       אל מול פני הסערה. 
       על צידו נטה הברוש 
       לא נשבר את צמרתו הרכין עד עשב. 
       והנה, מול הים 
       קם הברוש ירוק ורם. 
       הנה ברוש, לבדו 
       מול אש ומים. 
       הנה ברוש, לבדו 
       עד השמיים. 
       ברוש, לבדו איתן. 
       לו רק ניתן ואלמד 
       את דרכו של עץ אחד. 
       מדהים!

        

       ''

        

       "ברוש לבדו איתן...

       לו רק ניתן ואלמד את דרכו של עץ אחד"       כמה נכון...

       כמה אנו יכולים ללמוד מעולם הטבע....מהחיות....מהעצים.

        


       התעוררתי הבוקר מוקדם...

       פתחתי את החלון לרווחה

       אוויר נפלא

       גשם נעים

       ריח של אדמה וניקיון באוויר.       ממול שורת ברושים זקופים מחייכת אלי...

       מסביבה אורנים מכל עבר

       הכרמל ניצב כתמונת רקע מאחור

        


        בסה"כ עבר שבוע מאז כל מה שקרה....

       לא יאמן!


       האוויר כאן שהיה חרוך ומחניק...התנקה...

       הגשם פה...

       העצים עומדים במלוא זקיפותם

       ירוקים, גבוהים, עצומים

       ראשם בשמיים ושורשיהם נטועים עמוק באדמה.

        


       והם כמו רוצים לומר לנו ....שהחיים ממשיכים...


       מסמלים ומראים לנו בנוכחותם ובהוויתם

       שניתן לעמוד בחמסין, בקרה, אל מול פני הסערה...

        מול אש ומים...עד השמיים בצורה איתנה...       להרכין צמרת עד עשב כשיש צורך

       להכיל את האובדן והכאב

       ולזקוף קומה ולהמשיך לצמוח כשמתבהר וניתןֱ!


        

       כן !

       יש תבונה גם בשקט שאחרי הסערה...

        


       שתהיה לכולנו שבת טובה טובה!

        

        

       באהבה רבה,

       מיכל

        

        

        

       ''

       ''
        

        

       דרג את התוכן:
        46 תגובות   יום רביעי, 17/11/10, 08:04

        עולמם של הקלפים האינדיאנים


        רוץ בן סוסי

         

        ''

         

         

         

        ''

         


        שלום חברים,

         

        הזמן הזה הוא זמן מיוחד...והוא קשור בסוסים.


        איך?                                                

        אסביר...


        על פי הפילוסופיה האינדיאנית, לכל חודש יש את הירח שלו! בכל חודש מקרין הירח אנרגיית ריפוי אחרת המגיעה לשיא עוצמתה כשהוא מלא. בימים אלה, אנו פוגשים את "לבנת הסוסים הדוהרים" המייצגת תדר של תנועה ופריצה קדימה ועיתוי נפלא של חיבור זמין לדרך האישית ולהתקדמות במקומות בהם היינו תקועים. היא מטעינה אותנו באנרגיה של התחלות חדשות הנוגעות למיזמים ופרויקטים, של קידום רעיונות וחלומות ועוזרת לנו להשתחרר מהיסוסים מעכבים.

         

        על מנת שנוכל להבין אנרגיות אלה יותר לעומק ולהיעזר בהן במטרה להתקדם ארחיב להלן את הדיבור על סגולותיו ואיכויותיו של הסוס בעיני האינדיאנים.  

         

         

        ***************************************

         

         הסוס וסגולותיו

         

        ''

         

        הסוס מסמל אצל האינדיאנים כוח (פיזי ועל טבעי כאחד), חופש חסר מגבלות ועוצמה אישית הנובעת מספונטניות, אותנטיות וביטחון עצמי רב. כמו כן, הוא מסמל אצילות, נאמנות, מסירות, שירותיות חמלה ועדינות.


        הסוס הוא חיית הסגולה הראשונה של הציביליזציה אשר תרמה להתפשטות התרבות האנושית יותר מכל חיה אחרת. הוא בעל כוח סיבולת יוצא דופן - מסוגל לשאת על גבו משאות כבדיםה ולפתח מהירויות דהירה גבוהות. ביותו סימל קפיצה משמעותית בהתפתחות האנושות (מדובר באירוע שמשמעותו מקבילה לגילוי האש).

         

        לפני כן, היו בני האדם מוגבלים, כבולים למקומם וכורעים תחת הנטל של משאות כבדים. ביות הסוס הפך אותם לחופשיים! באדיבות השירות והתמיכה שהוא העניק להם הם יכלו לפרוץ את גבולות הקהילה או השבט, לנוע, להתרחב ולהתפתח - לנדוד למרחקים, להיחשף לתרבויות חדשות, לעסוק במסחר, לגרור עגלות, לקדם את החקלאות, לחרוש שדות, לשאת משאות כבדים ואפילו להלחם באויבים (ע"י הקמת חילות פרשים). בנוסף, הסוס סייע (ומסייע עד היום) לבני אדם גם בריפוי אנשים עם מוגבלויות.

         

        למעשה, באמצעות יחסיהם המיוחדים עם הסוס שינו בני האדם את תפיסת עצמם באופן משמעותי. מסיבות אלה מקושר הסוס למסירות ולמתן שירות. כוחו נובע מחיבור לחמלה, לאהבה, ולנתינה. לא ניתן לאמוד את חובתה של האנושות לסוס ולסגולותיו. כתזכורת לאותם ימים בהם קיבל הסוס כבוד כשותף מוערך ביותר של בני האדם וכסמל לכוח פיזי ועוצמה אנו מודדים היום את כוח המנועים במונחים של כוח סוס.


        בנוסף לסגולות המתוארות לעיל זיהו האינדיאנים בסוס יכולת לעבור בין העולמות. להבנתם הוא מסוגל לעלות לעולמות עליונים ולחזור מהם עם מידע וכוחות של ריפוי. הם גם טוענים שלסוסים יש יכולת לראות את הנסתר ולחוש את כוחותיו החיוביים או השליליים של האדם שנמצא מולם.        ***************************************

         

        מיהם הדוהרים על הסוס (מופיע במפת הטוטם שלהם)?

         

        ''

         

        אנשים שהסוס מלווה אותם כחיית טוטם הם:


        - עוצמתיים ומסוגלים לנוע קדימה במלוא האנרגיה ולפרוץ גבולות.

        - אסרטיביים ושוחרי הרפתקאות.

        - אותנטיים.

        - ידידותיים.

        - מלאי רגש.

        - נאמנים.

        - יודעים לתמוך מכל הלב.

        - שואפים למצוינות ובעלי צורך לנוע ולהתקדם חיים.

        - זקוקים לדינמיות בחייהם.

        - יש בהם קונפליקט בין הצורך לשרת ולתמוך לבין חיבורם לחופש ולמרחבים.

        - חשוב להם לחוש נאהבים ושגומלים להם על תמיכתם.

        - מפגינים כלפי חוץ כוח וחוסן, אך מבפנים הם רכים, חומלים ואוהבים.

        - עוצמת האהבה, הנתינה, ותחושת השליחות, הן הבסיס האמיתי לכוחם.  

         

         

        ***************************************


         

        על מה מעידה הופעת הסוס ומה הוא מלמד?


        ''

         

        אם שעט הסוס באצילות ובחן לחיינו, בזמן הזה, הוא בא להזכיר לנו שההתנסויות בהן נפגוש עתה קשורות להיבטים כמו: כמיהה לחופש, תנועה, אותנטיות, רצון עז לפרוץ גבולות, להתקדם במהירות ובקלות, לעבר כיוונים חדשים בדרך האישית, ולחתור בעוצמה למימוש מטרותינו.


        הסוס מזכיר לנו שחופש פירושו להיות מחוברים לעוצמתנו הפנימית ולהיות מי שאנחנו במלוא מובן ההוויה! לשם כך, עלינו להכיר את עצמינו ואת שאיפותינו ולהשכיל לשים גבולות לכל מי שמנסה "לרכוב עלינו", להגביל אותנו או לתמרן אותנו למצבים שאינם נוחים לנו. החופש שהסוס מביא עמו לחיינו הוא החופש להיות ולעשות.


        מדובר באנרגיה חזקה מאד של תנופה, כוח פיזי ונפשי וביטוי לכוח הזה בהגשמה הפיזית שלנו במציאות. הסוס מלמד אותנו להתגבר על קשיים פיזיים ורגשיים על ידי הגדרת מטרות וחתירה להגשמתן בין אם הן קשורות לקריירה או לגילוי ארצות רחוקות. התדר האנרגטי שלו מאפשר לנו, להרחיב אופקים, לפרוץ גבולות ולהגיע בקלות ובנחישות אל מטרותינו. אל לנו להסס שכן, אם נעשה כך יעלו פחדים שיפריעו, יחסמו וימנעו מאיתנו להתקדם.


        בנוסף, הסוס מזכיר לנו שהכוח והעוצמה החיצוניים מושגים בזכות חמלה ורכות פנימיים ובזכות הרצון לשרת, להעניק ולתמוך באלה הזקוקים לכך. הוא מלמד אותנו שכל הדרכים לגיטימיות ולכל אדם הזכות לצעוד בדרך האדומה המקודשת על פי השקפתו ואמונותיו.


        ''

         

        ואם נסכם חברים, מומלץ לכולנו להיות מודעים לאנרגיית הסוסים הדוהרים שהינה זמינה כעת. משמעות הדבר היא שאנו מוזמנים " "לעלות על הסוס", להעיז לדהור קדימה במישורים הפתוחים, לגמוע מרחקים, לחקור כיוונים, למקסם את כוחותינו ולהתקדם, בחירות מלאה, לעבר כל שאיפותינו וחלומותינו. ללא היסוסים!

         

        זה גם אומר שעלינו להיות מודעים לעובדה שעוצמה אינה ניתנת בקלות! ....אלא מוענקת לאלה המוכנים לשאת באחריות בצורה מאוזנת. עוצמה אמיתית היא החוכמה המתגלית כשאנו זוכרים את המסע השלם שלנו. חוכמה הנובעת מתוך זיכרונם של שבילים שהלכנו בהם במוקסינים של אדם אחר. חמלה, אכפתיות, מוכנות ללמוד, לאהוב ולחלוק את מתנותינו, כישרונותינו ויכולותינו עם אחרים – אלה השערים לעוצמה!

         

        בכך שתתנו לגיטימציה לכל הדרכים, באופן שווה, תיווכחו בכוח וביופי הנגלים במשפחת האנושות המאוחדת. למושג "אני" אין מקום בתוך הקשת המסתחררת שמקורה במסתוריות הגדולה. הוא מתחלף במושג "אנחנו" האוניברסאלי. כל צבעי הקשת וכל הדרכים מכובדות כאחד. כל אחד צריך ללכת בעקבות נתיב העוצמה שלו, להתחבר לכוחותיו, ולבוא ממקום של חמלה ושיתוף.

         

        לכן אהובים, תנו לנשמתכם לדהור וצעדו בעקבותיה! בהקשבה ובנוכחות מלאה! ללא היסוסים. היא כבר תיקח אתכם לאן שנכון ומדויק עבורכם. למחוזות גבוהים ונפלאים.

         

         

        ''        מקורות

        1. ג. סאמס, ד. קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.
        2. א. נירן, 2007 לבנת הסוסים הדוהרים מתוך הספר בינת הליוויתן.
        3.  

         

        © כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי

        דרג את התוכן:
         55 תגובות   יום שבת, 9/10/10, 23:02

         מיזוג

          

         כשדולפין פוגש לוויתן

           

         '''' 

           

         שלום חברים שלי,

          

         אחד הדברים הראשונים, שאני מדברת עליהם עם הסטודנטים שלי, בקורסי הניהול שאני מלמדת בטכניון, עוסק במאפייני הסביבה בה אנו חיים ובה ארגונים פועלים. אני מספרת להם, בין השאר, על הדינאמיקה ההולכת ומתעצמת, כל הזמן, לפיה הפיתוחים הטכנולוגים המואצים מביאים להתפוגגות של גבולות בין ארגונים, מדינות ותרבויות ולאינטגרציה מתמדת (וחסרת תקדים) בין שווקים וטכנולוגיות - כזו ההופכת את העולם למעין "פירמת על" ויוצרת הומוגניות בין כל הדברים. במילים אחרות, אני מדברת איתם על הגלובליזציה.

          

         המציאות שלנו משתנה בקצב מואץ. מרחקים מתקצרים, הכול נהיה קרוב ונגיש והתקשורת מתרחשת בזמן אמיתי בכל מימד ומקום. מבנים ישנים קורסים וחדשים קמים... מופיעים בצורות ובדפוסים שלא הכרנו בעבר. רבים מהם הינם תוצאה של מיזוגים ואיחודים בין ארגונים ותרבויות...תנובה של אנרגיה חדשה שמופיעה. שונה מזו שהכרנו בעבר, אינטנסיבית מאד, בעלת מהירות אור שנמצאת בהשתנות מתמדת...כזו המכתיבה כללי משחק חדשים המשתנים גם הם באופן תדיר.

          

          

         ''

          

         התחושה היא כאילו איזו יד נעלמה מונחת  על ה"מתג" של הווליום ומגבירה כל הזמן את עוצמת הצלילים! מעלה את התדר! מביאה "מנגינה" חדשה! עוצמתית מאד. ואת המנגינה הזו אי אפשר להפסיק! היא רק הולכת ומתגברת... וסוחפת את כולנו באדוות ובמעגלים שמתרחבים עוד ועוד.

          

         גלובליזציה - זה שם המשחק היום בכל מקום והיבט!  מיזוגים וחיבורים בין הכול להכול! אנרגיה שנוגעת בכל רובד ומגיעה גם לכאן. לעולם האינדיאני-מערבי.  למעשה, בעצם כתיבת שורות אלה (סדרת העולם המופלא) אנו "עושים" גלובליזציה. מכוננים כאן חיבור אינדיאני–ישראלי. מקימים Startup חדשני ומיוחד הממזג בין תרבויות ומחבר בין העולמות. בונים חברת הזנק ייחודית שבנויה על אבולוציה יצירתית. כזו שמאחדת...ומדגישה את המשותף והדומה בין שתי "שפות" שונות. שמפוגגת הפרדות ובידול. שיוצרת "שפה" חדשה שלישית - גבוהה יותר, הוליסטית, עצומה.

           

         והיום נעשה עוד צעד קדימה בכיוון הגלובאלי. נפגיש בין שתי חיות עליהן האינדיאנים נוהגים לדבר בנפרד. נארגן דואט נפלא בין צליליהן של שתי מהויות ריפוי שונות - דולפין וליוויתן.  

          

         (ובסוגריים אציין שאנחנו ממש לא ממציאים כאן את הגלגל משום שבטבע יש, מאז ומתמיד, קשר הדוק ומיזוג בין לוויתן ודולפין. ויותר מכך, האינדיאנים האמינו מאז ומתמיד שהכול אחד! שכל הדברים, האנשים, האירועים, הזמנים והעולמות מחוברים זה לזה. זו הייתה למעשה נקודת ההתחלה היקומית שהווה גם ברגע הזה.... כולנו אחד! ואם נתרגם דברים אלה למילים מודרניות נוכל לומר חברים שאצל האינדיאנים גלובליזציה הייתה קיימת מאז ומעולם!!! זו ממש לא ההמצאה שלנו!).

          

          

         ''

          

         הנכם מוזמנים להקשיב למוסיקה עם המשך הקריאה!

          

         *************************************************

          

         ו...הרעיון הנפלא הזה... לחבר בין שתי חיות, שתי מהויות ריפוי, בא לי בזכות דרור "הטרמילר" חברי מ"הקפה" שכתב לי לפני 4 חודשים: "מעניין מה אומרים האינדיאנים על האורקה?"

          

          

          ''

          

         הלכתי לבדוק בכתובים על האורקה (קטלן בעברית). מצאתי ששמו נגזר מהמילה היוונית "אוריקס" (ρυξ), שמשמעותה "לווייתן" אך יחד עם זאת הוא מוגדר, במיון מדעי, כיונק ימי השייך לסדרת הלווייתנים והגדול במשפחת הדולפינים.  כלומר, הוא גם וגם (ליוויתן ודולפין). המידע הזה קצת בלבל אותי כי ידעתי שבעולם האינדיאני ישנה התייחסות נפרדת לחלוטין, לשני יונקים אלה, ושכל אחד מהם מייצג מהות ריפוי שונה.   

          

         למרות זאת, שאלתו של דרור עוררה את סקרנותי ולכן, ניסיתי, בכ"ז, לתרגם את המידע המדעי שמצאתי ל"אינדיאנית מודרנית" כלומר, רציתי לבדוק האם ניתן לנתח את הקטלן כבעל תכונות ואיכויות משולבות של דולפין וליוויתן? הסתבכתי ביו שלל הנתונים! לא הצלחתי להבין לעומק את הנושא. חששתי שאם אנסה לחבר בין שתי החיות הללו יהיה זה, בסופו של דבר, בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". לכן, הבטחתי לדרור שבהזדמנות אכתוב על החיות הללו בנפרד...כמו שהאינדיאנים תופשים אותן וזהו! כך פטרתי את עצמי מהענין.

          

         השבוע הגיע הזמן לקיים את ההבטחה! התלבטתי על  מי מבין שתיהן לכתוב והחלטתי לתת לדרור את זכות הבחירה. להפתעתי חיוך הוא הציע לי לשלב בין שתיהן ואף הפנה אותי למקורות מתאימים באינטרנט כדי להשלים את ה"מחקר". נלחצתי. הרגשתי ממש כמו אצל המורה לטבע בבית הספר נבוך. השבתי לו שכבר שקלתי את הנושא בעבר ושהחלטתי לכתוב על כל חיה בנפרד ובהקשר אינדיאני. בקשתי ממנו שפשוט יבחר! שישלוף מהבטן (ולא מהראש) את החיה הראשונה שבא לו לשמוע עליה. אז...אחרי שהוא סיים לצחוק על נושא ה"בטן" כתב לי דרור: "מהבטן חיוך  ... בא לי דולפין. אני מוקיר את היונק המדהים הזה יותר. כן או לא יונה הנביא...גולולולווווווו....."

          

          

         יצאתי לדרך. תוך כדי חיפוש חומרים מצאתי, בכל מיני מקומות, איכויות משותפות לדולפין וללווייתן גם בעולם האינדיאני! זה ריתק אותי! פתאום נראה לי משעמם לכתוב רק על חיה אחת. החלטתי להרים את הכפפה! לנסות בכ"ז לעשות חיבור כלשהוא בין שתי החיות הללו (מה שהטבע עשה כבר ממילא) ולכתוב עליהן (תוך שמירה על המהות האישית ועל סגולת הריפוי הייחודית של כל אחת מהן ותוך התייחסות ספציפית בנקודות מסוימות במהלך הכתיבה לאורקה).  אז...דרור מסתבר שהיה מוקדם מידי להספיד את יונה הנביא. לא נקפח אותו! לפניך, פוסט ממוזג - דולפין ולווייתן. ותודה רבה על השאלה! לא להאמין כמה שהיא היתה במקומה! ההתחברות לאנרגיות של שתי החיות הללו והמיזוג ביניהן היוו עבורי הזדמנות נפלאה למחקר ולפיתוח במסגרת ה–Startup המתהווה שלי והנאה צרופה.

          

         מתחילים....

          

         *************************************************

          

         מיהם הלוויתן והדולפין?

          

         יונקים ימיים השייכים לסדרת הלווייתנאים הכוללת כ - 90 מינים ומחולקת לשתי קבוצות: דולפינים ולווייתנים. רובם חיים באוקיינוסים, ניזונים מבע"ח קטנים (דגים, דיונונים, מדוזות, סרטנים וצדפות) וידועים כטורפים אינטליגנטים במיוחד. הקטלן אוכל גם כלבי, אריות, צבי ועופות ים, פינגווינים, כרישים, ואף  דולפינים ולווייתנים אחרים ונחשב לאחד מהטורפים המתוחכמים בעולם.

          

         אנטומיה -  למרות מראם החיצוני, שמזכיר דגים, מדובר ביונקים. ככאלה יש להם: לב בעל 4  חדרים, עצם לסת תחתונה יחידה, דם חם, שִליָה ופטמות הנקה. הם ממליטים ולדות חיים, ונושמים אוויר לריאות. הנשימה היא המפתח לכוחם. הם שולטים בה ונושמים רק מעל פני המים.  מתחת למים, הם עוצרים אותה ע"י  האטת קצב הלב (יש להם יכולת לשלוט על שליחת החמצן רק למקומות החשובים ביותר לתפקודם: הלב והמוח). כשהם עולים שוב הם נושפים בצורה שמזכירה היחלצות של פקק.

          

         התמצאות במרחב ותקשורת דרך קולות וצלילים -  בנוסף לראייה רגילה יש ללוייתנאים מנגנון משוכלל לאיתור חפצים ומזון, מתחת לפני הים, ע"י שליחת גלי קול. זהו סונאר ביולוגי המבוסס על מנגנון איכון ההד (Echolocation).  הם משמיעים סדרת נקישות (Click) וצלילים (שריקות ופעימות) הפוגעים בחפצים במים וחוזרים אליהם בצורת הד. לפי ההד הם יכולים לחוש בגודל החפץ ובמיקומו ברמת דיוק גבוהה מאד. כך הם יוצרים במוחם מפה/תמונה של המרחב בו הם חיים,  מתמצאים בו , לוכדים מזון,  מזהים אויבים ומתקשרים עם חבריהם לקבוצה.

          

         רמת אינטליגנציה ולמידה – לדעת מדענים, ללוויתנאים יכולות למידה ורמת אינטליגנציה מהגבוהות בטבע וקרובות לאלה של האדם. (הקטלן הוא מהאינטליגנטיים ביותר במשפחה זו -  יש לו טכניקות ציד מתוחכמות המעידות על יכולת תכנון, שת"פ, ניבוי תגובות הטרף והעברת  מידע מורכב מפרט לפרט).

          

         מבנה חברתי ומשפחתיות - חלק מהלווייתנאים חיים בגפם. מינים אחרים פועלים במבנים חברתיים ברמות מורכבות שונות. יש כאלה שחיים בקבוצות קטנות וזמניות, בהן הקשרים רופפים.  אחרים  חיים בקבוצות מורכבות (המונות עשרות, מאות או אלפי חברים) עם קשרים משפחתיים הדוקים המתקיימים לאורך שנים. מבנים אלה מספקים לחבריהם הגנה, תמיכה ושיתופי פעולה בתחומים שונים כמו: משחק, ציד, הזדווגות וגידול צאצאים. אצל הדולפינים נמשכים הקשרים המשפחתיים לאורך כל החיים. האם מניקה את תינוקה עד כ – 3 שנים מיום היוולדו והוא שומר איתה על קשר קרוב גם כשהוא מתבגר. בנוסף, הדולפינות נעזרות באימן בגידול התינוקות ובהדרכתם ולא אחת נצפה שהסבתא או הדודה שומרות עליהם כבייביסיטר). 

           

         אגרסיביות והישרדות - אף שיצאו להם מוניטין של בעלי חיים עדינים (בעיקר לדולפינים), התוקפנות היא חלק בלתי נפרד מחיי הלוויתנאים - בעיקר בין זכרים הנאבקים על שליטה, אזורי מחיה ונקבות. רובם אינו נתון לאיום משמעותי מצד טורפים, בשל ממדיהם, מהירות שחייתם ואופיים החברתי (השחייה בלהקות גדולות). הטורפים הטבעיים העיקריים שלהם הינם כרישים שונים, האורקה, בן משפחתם (שאינו מהסס לצוד לווייתנאים אחרים קטנים יותר) ולעיתים דובי קוטב שצדים לווייתנאים החיים באזורי מחייתם.

          

         *************************************************

         הלוויתן והדולפין בפריזמה האינדיאנית 

           

         הלוויתן וסגולותיו

           

          

         ''

          

          

         חוקרים משערים, שהלוויתן התפתח, בתהליך אבולוציוני (בן מיליוני שנים), והפך בהדרגה מיונק יבשתי לחיית מים. כך הוא נראה עד לפני 50 מיליון שנים (אז החל להסתגל לחיים במים). 

           

         ''

           

         מכיוון שהא חי מיליוני שנים, והיה עד לכל השינויים שחלו על כדור הארץ, הוא נחשב אצל האינדיאנים לחיה מקודשת. לספריה משייטת, של בינה ודעת, המכילה בתוכה תיעוד חי של כל הידע הקוסמי הקשור בחוקי היקום, בתולדות הבריאה ובשורשי קיומנו. להבנתם, כל תא בגופו אוצר ב – DNA שלו את רשומות הידע העתיק של הפלנטה שלנו. הלוויתן נתפש, בתרבות האינדיאנית כמיכל ענק! הוא מבין, יודע, מרגיש ויכול להכיל הכול! ככזה הוא מייצג את היכולת להבין ולהכיל את כל הדברים כפי שהם ולברך עליהם (גם אם הוא לא מסכים איתם).

           

         סגולת הלוויתן מלמדת אותנו איך להשתמש בצלילים ובתדרים שמאזנים את גופנו הרגשי ומביאים מרפא לגופנו הפיסי. הלוויתן (כמו אחיו הדולפין) מדבר על  יצירתיות  ועל הגשמה פיזית.  מכיוון שהוא אוצר בתוכו את כל הטוב שקיים על פני האדמה הוא מלמד אותנו להגשים את עצמינו ע"י מימוש כישרונותינו במלואם. זוהי מתנת הייעוד – יצירה והגשמה אישית!  

           

         הלוויתן שר את שירו לעולם. יש לו שירה אישית (ממש כפי שלכל דולפין יש קול ייחודי - "כינוי"- בלהקה בה הוא חי) שמכונה בספרות המדעית "שירת הלווייתן". זהו מושג המתייחס למגוון הצלילים והנקישות שהוא משמיע אשר מזכירים שירת ציפורים ואפילו שירה אנושית. הוא מסוגל לשנות את הצלילים המופקים ולהתאימם לזמן ולסיטואציה. 

          

          "שירתו של הלוויתן" מלמדת אותנו לגלות את הייעוד השלם שרוחנו אוצרת בתוכה ולהביעו דרך יצירתיות המשתנה בהתאם לזמנים, אנשים ומצבים. היא מנתבת אותנו אל ביטוי שהוא ייחודי רק לנו. כשאנו לומדים להביע את קולנו הפנימי ואת הצליל/התדר הייחודי רק לנו אנו נזכרים מי אנחנו באמת! הלוויתן מלמד אותנו לקחת ידע, רעיונות וטכניקות קיימות ולהשתמש בהם כבסיס ליצירה חדשה משלנו. הוא מדגיש את הקשר בין היצירתיות ובין הוצאתה לפועל באופן יישומי כדי להתחדש ולקדם את חזון חיינו.

          

          כשמופיע הלווייתן הוא אומר לנו שזהו הזמן להפסיק לברוח ולהתעמת עם ייעודנו. זהו המסר בסיפור על יונה הנביא שניסה להתכחש לייעודו וחזר לנתיב המקודש רק לאחר התהליך שחווה בבטן הלווייתן. 

           

         '' 

          

         הלוויתן משלב עדינות, שקט, שלווה ועומקים רגשיים (הקשורים במים).  הוא מלמדנו כיצד לשרוד מתוך חיבור לעומקים רגשיים ויצירתיים. האיזון שלו קשור לנשימה וגם הוא, כמו הדולפין, בא להראות לנו כיצד ניתן בעזרת הנשימה לווסת את העומס הרגשי הפנימי שבתוכנו ולהפכו ליצירתיות פרקטית המקדמת את חיינו ומוציאה את מי שאנחנו לאור.   

           

         *************************************************

          

         הדולפין וסגולותיו

          

          '' 

           

         לדולפין יש קצב שחיה ונשימה קבוע ומודע. הוא מסמל אצל האינדיאנים את כוח החיים (מאנה) הקיים בכל אטום ומהווה את מהות הרוח הגדולה.  להבנתם, הדולפין הוא שומר הנשימה המקודשת של החיים ומופיע כדי למקד את תשומת ליבנו בנשימה, דרכה אנו יכולים להתחבר לקצב האישי שלנו ולעולם הרוח.

           

         סגולת הדולפין מלמדת אותנו לנשום! כי נשימה פירושה חיים. היא  מעוררת בנו את הידע הפנימי העתיק של חיי שלווה, רוגע, איזון והרמוניה – נושאים שנשכחים לעיתים מאתנו כשאנו שבויים במשימות החיים ועסוקים בהישרדות- ומזמינה אותנו לחוות את כל רגשותינו באופן מלא ולשחרר מתחים ולחצים נפשיים באמצעות הנשימה והמים. אחת מהטכניקות לעשות זאת היא באמצעות חיקוי דפוס נשימת הדולפין.   

           

         בנוסף, נושא עימו הדולפין, בעיני האינדיאנים, תדרי אנרגיה של:

          

         • ·שמחה, קלילות, ואהבה בלתי מותנית. הוא חברותי, מיני מאד - אוהב מגע וחום ומקיים סקס לשם הנאה ולא רק לצורך רבייה, אוהב לשחק, לוקח דברים בקלילות ואוהב לאהוב. יש לו חיוך תמידי על השפתיים. דומה כי הוא מכיר בעובדה שאהבה היא  הדבר החשוב בחיים והוא יכול ללמד אחרים כיצד לאהוב את עצמם ואת עולמם.  

          

          

          ''

           

         • ·משפחתיות וקהילה באיזון. במשפחת הדולפינים הילדים נשארים תמיד לצד אימם גם כבוגרים. סגולת הדולפין מזכירה לנו לשמר  את הילד החי ופועם בכולנו. להזין אותו, להקשיב לו, להכיר בו ולהעצים אותו. לשמור על תמימותו ועל אנרגיית האהבה היפה והנקייה שבליבו.  בנוסף, הדולפין הוא עדין ואינטואיטיבי.
         •  
         • ·יצירתיות. הדולפין מלמד אותנו לעורר את קולנו הפנימי ולתת לו ביטוי חיצוני. לבטא יצירתיות אישית דרך יצירת קשר עם עולם הרוח לצורך קבלת רעיונות חדשים והגשמתם בהוויה הפיזית. השימוש בקול, בנשימה ובמים (שמסמלים רגש, תשוקה ובריאה) ככוחות יוצרים, נחשב מקודש בתרבויות עתיקות רבות ומשמש עד היום בתהליכי הריפוי השאמאני. לכל דולפין בלהקה יש קול ייחודי המהווה לו מעין כינוי. שימוש נכון בנשימה, במקצבים, בעומק הרגשי ובהפקת צלילים אישיים הינם, לדעתו, המפתח לבריאת יצירה חדשה ולמגנוט הדברים שיעזרו לנו לקדם את חיינו ולממש את חלומותינו.  

          

         *************************************************

          

         מהו המסר הממוזג של דולפין ולוויתן בזמן הזה?

          

         ''''

           

           

         מכל האמור לעיל, ניתן לראות שלמרות מסרי הריפוי השונים והייחודיים של הדולפין והלוויתן יש להם הרבה איכויות משותפות. שניהם מאותה משפחה המכירה את כדור הארץ מראשית דרכו. הם מחוברים לעולם הנשימה והמים על כל משמעויותיהם, אינטליגנטים מאד ומשתמשים  בקול ובצליל לשם תקשורת, ביטוי אישי, יצירה והגשמה.

          

         כשלוויתן ודולפין בוחרים להגיח היום יחד מתוך הגלים, לשחות אל תוך חיינו, ולשיר לנו דואט בקולם המיוחד...בואו ונקשיב ברוב קשב! ניפתח לצלילי המסר הנפלא המשותף להם. לאנרגיה המאוחדת והאינטגרטיבית של "שפה חדשה" שלישית שנוצרת ממיזוג בין שתי שפות ריפוי שונות. של שלם שהינו עצום מסכום חלקיו. כזה המזמין את כולנו להיפתח לאנרגית האהבה, הקלילות, השעשוע  וללכת אחרי שמחת החיים שבתוכנו  עם חיוך תמידי על השפתיים והרבה חוש הומור.

          

         דולפין ולוויתן מופיעים כדי לספר לנו שעכשיו זהו זמן של תנועה מתמדת, דינאמיות, התעוררות של יכולות רוחניות, התחדשות ויצירתיות. זמן של נשימת חיים חדשים! לכן, הם ממליצים לנו להיות קשובים לאותות העוברים דרך הגאות והשפל הקוסמיים, לכונן התאמה מחודשת עם המקצבים הטבעיים והרגשות הפועלים בגופנו, לנשום באופן מודע, להירגע ולקחת פסקי זמן לאיזון ולמנוחה.

          

         משמעות הדברים היא שעלינו לצלול כעת פנימה ולמצוא את עצמינו. לזהות את הצליל הפנימי המדויק שהוא רק שלנו!, את שירנו הייחודי- ולתת לו ביטוי! דרך מקצב השיר נתוודע למקורות נשמתנו ולייעוד המקודד ומוצפן ב -  DNA שלנו... וכך נתחדש ביצירתנו החזונית.  

          

          ואם נסכם חברים ...

         הדואט השמימי שהתגלם כאן מציע לנו לעשות, בזמן הזה, את הדברים הבאים:

          

         1. 1. התחברו לבטן. ועשו מה שמרגיש לה נכון לעשות... בכל דבר ועניין (כן דרור שמעת נכון חיוך) כי היא, ממש כמו בטנו של הלוויתן, אוצרת בתוכה חוכמה שלא קיימת באף מקום חיצוני...כולל הראש שלכם. מדובר במכרה של תבונה. אתם יכולים להכנס עמוק לתוכה ולכרות ידע רב מימדי - להביא לחיי היום יום שלכם מידע מהעבר ואף מהעתיד! וזאת כדי לזהות את יעודכם המדויק ...ולממש אותו.
         2.   
         3. 2. זרמו בקלות ובחן על גלי החיים. הפיצו שמחה בעולם. צרו בחייכם שילוב בין קשב, תבונה, פרקטיות ורצינות לבין שעשוע, קלילות וחיוך.
         4.   
         5. 3. טפחו את הילד הפנימי שבכם. הבינו אותו. ספרו לו כי העולם הוא בטוח וידידותי והחיים הם מתנה נפלאה המכילה שפע של הזדמנויות למשחק, הנאה וצמיחה. פשוט אושר!
         6.   
         7. 4. תאהבו, תאהבו ועוד פעם תאהבו!!!
         8.   
         9. 5. היו בהרמוניה עם כל הדברים!
         10.   
         11. 6. קחו את החיים עכשיו! בכל רגע נתון... ושירו אותם ואת עצמכם בהנאה רבה!
         12.   

         בקיצור יקירים, היו ועשו חיים בכל המובנים ועל כל המשתמע מכך! הכילו וקבלו את כל היש...וזכרו כי כל המידע כבר מצוי בפנים!!! שמור בבטן היקום!...ומה שהיה הוא שיהיה!!!  - כולנו היינו אחד, מאז ומעולם, וכך יהיה תמיד! הגלובליזציה קיימת בכל מובן ועניין...ואת המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק!   כי הכול סובב על קו המעגל!

          

          

         ''

          

         *************************************************

          

         מקורות:

         ויקיפדיה – ערכים: לוויתנאים, דולפינים.

         ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.

         טד אנדרוס 1999,  שפת החיות  הוצאת אור- עם.   

         אורלי נירן-גוטגנוני, 2009. עמוק במים. אינטרנט.

         אורלי נירן-גוטגנוני, 2007. בינת הלוויתן. הוצאת מעוף מקודש.

         אלונה חן, 2005. הדולפין והמסרים שמביא עימו. אינטרנט.  

          

          

         ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

          

         דרג את התוכן:
          57 תגובות   יום רביעי, 8/9/10, 12:26

          עולמם של הקלפים האינדיאנים

            

          חבקו את הלא נודע!

            

            

          ''

            

          שלום חברים,

           

          אנרגיה של שנה חדשה בפתח. כולנו מתעטפים בה ופוסעים לתוכה בסקרנות ובהתרגשות רבה. כל אחד מאתנו מתקדם בשביל האישי והייחודי רק לו וכולנו יחד צועדים בדרך המשותפת... הקולקטיבית. 

           

          אנו מברכים את עצמנו ואת האחרים בשלל ברכות... מאחלים ומייחלים לעתיד טוב יותר... מבקשים לתכנן את הבאות....לעשות הזמנות...לשלוט במה שמגיע... לגעת באהבה ובאושר עוד ועוד.

            

          כל ראש שנה ... תקוות חדשות, תפילות מהנשמה, ברכות משודרגות, איחולים שבאים מהלב... ולמרות כל אלה, איש מאתנו אינו באמת יודע מה ילד יום. 

            

          אנו יכולים לעסוק בתכניות ובתחזיות, לרקום אסטרטגיות ודרכי פעולה עתידיות... אך בסופו של יום אין אנו יכולים לנבא או לשלוט באמת במה שמגיע. ההשתנות סביבנו ובתוכנו היא אדירה, מואצת ואינטנסיבית בזמנים האלה יותר מאי פעם. השינוי הוא הדבר היחיד הקבוע בחיינו. העתיד בלתי צפוי... וכולנו, במידה כזו או אחרת, הולכים אל הלא נודע!

           

          דני סנדרסון הביע רעיון זה בשירו...שנקרא: "הלא נודע". הקשיבו לו...

            

            

          ''

           

           

          ***************************************

           

          הצעידה לעבר הלא נודע היא מצב נתון.  זוהי הוויית חיינו. ושאלת השאלות היא איך מתמודדים עם המצב הזה? הרי כולנו רוצים לפצח את חידת הבריאה ולהבין כיצד נוכל ליצור מציאות רצויה בחיינו? איך ניתן לתכנן ולשלוט בבאות על מנת להצליח? כדי להיות שמחים, מאושרים, ממומשים?

           

          לרבים מאתנו יש צורך לארגן את הכאוס סביבנו ב"כדים" מוגדרים ידועים ומובנים, להניח אותם בשורה סדורה או לחלופין זה על זה ולדעת שיש חוקיות וסדר בבריאה. ולמרות כל זאת...אנו חיים באי ודאות בנושאים רבים... צריכים לקחת סיכונים כדי לצמוח ולהתקדם... להיות אמיצים כדי לעבור דרך הפחדים והחסמים שלנו ולגדול.

           

          אז... איך עושים את זה?  איך מתגברים על הפחדים מאי הודאות? איך מנהלים את חיינו במצב בו השינוי הוא הדבר הקבוע והודאי היחיד? איך יודעים, בכל זאת, להתכונן לקראת הבאות? כיצד, למרות השינויים הרבים, אנו יכולים להתחבר ולצעוד בהתמדה בדרך האישית אותה הגדרנו לעצמנו? להתמסר לייעוד? לחזון? לשאיפות? לכמיהות? 

           

          גם במקרה הזה, כמו במצבים ובנושאים אחרים, אנחנו יכולים לקבל תמיכה ומידע מעשיר ומחכים מהפילוסופיה האינדיאנית. מעולם הטוטמים של החיות. אז בואו נציץ לשם... ונראה את מי נפגוש.

             

          ***************************************

           

          החיה שמתייחסת, לסוגיית ה"הליכה אל הלא נודע", היא האחרונה בסדרת קלפי הסגולה (מספר 52). מדובר בפנתר! לא פחות ולא יותר!  ולא סתם פנתר....אלא פנתר שחור!  זה המציץ לעברנו, מבין השיחים, עם הפנים המאיימות והמבט החודר והמסתורי.

            

          ''

            

            

          הפנתר השחור מגיח היום מחפיסת הקלפים ומתייצב כאן בזמן חגיגי זה. הוא מופיע על מנת להעניק לכולנו מתנה לרגל כניסת השנה החדשה. שי עוצמתי במיוחד. המלצה חמה. מסר רחב ומעמיק אותו ניתן לתמצת, חברים יקרים, במשפט הבא:  

           

          חבקו את הלא נודע!!!

           

          מסר זה, של הפנתר השחור, מתקשר באופן הדוק לשאלות שהעלנו קודם בנוגע להתמודדות עם הטבע המשתנה של חיינו. במסגרתו, הוא ממליץ לנו לאמץ אל חיקנו מראש את כל מה שיגיע! את ה-כ-ל!!!...מה שמתוכנן ומה שלא. חוויות נפלאות ומשמחות כמו גם התנסויות מאתגרות וכואבות. הפנתר השחור מזמין אותנו לקבל את כל הדברים והמצבים שמגיעים בברכה ובאהבה. לחבק את הלא נודע. להכיל אותו!

            

          האם המלצה כזו נשמעת לכם מוזרה? מפחידה? מרתקת?

          בואו נחקור אותה מעט... ונכיר  את הפנתר השחור על סגולותיו ומאפייניו.   

            

           ***************************************   

           

          מיהו הפנתר השחור?

           

           ''

           

          פנתר שחור הוא כינוי שניתן למופע שחור של חתוליים גדולים. בניגוד לפנתר שהוא סוג  טקסונומי, המונח פנתר שחור אינו מכוון למין טקסונומי כלשהו. 

           

          הפנתר השחור מהווה סמל לאומץ לב ולאכזריות, תוקפנות וכוח.  בתרבות בני המאיה הוא מכונה יגואר שחור או יגואר של חצות. גופו השחור משמש לו הסוואה טובה בחשיכה. מסיבה זו עיקר עוצמתו באה לידי ביטוי בשעות החשיכה ובעונת החורף. 

            

          הפנתר הינו ספרינטר מעולה. תנועותיו קלילות ומלוות בחן רב. הוא נוהג לצוד ע"י התגנבות חרישית אל טרפו ותקיפתו בהפתעה. יש לו ראייה ושמיעה חדות ושערותיו רגישות מאד למגע  – כל אלה מגבירים את יכולת קליטתו את המתרחש בסביבתו. הוא נוהג לשוטט לבדו מרבית הזמן ורק לעיתים מתחבר לאחרים. אחרי ההזדווגות הזכרים נשארים עם הנקבות לזמן קצר בלבד...והנקבה היא המגדלת את הגורים בעצמה.

            

          ***************************************

           

          מהן סגולות הפנתר השחור ? ומהם מסריו?

           

           

           

           

           

          ''

           

           

            

          סגולותיו של הפנתר השחור נגזרות בעיקר מצבעו. הצבע השחור זכה להערכה רבה בקרב האינדיאנים. הוא מייצג את החשיכה וזו מסמלת, לפי הבנתם, את הריק. הריק הוא כלום אך הוא גם הפוטנציאל לכל. כאשר נכנסים לתוכו, מתוך חוסר ידיעה ומתוך נכונות ללמוד ולחוות, מתחברים לפוטנציאל האינסופי. לכן, האפלה היא, לדעת האינדיאנים, המקום לחפש ולמצוא תשובות, להתחבר לכוחות האמיתיים, לקבל ריפוי ולפלס דרך גישה לאורה החבוי של האמת.

           

          הפנתר השחור בא ללמד אותנו לצלול פנימה, לתוך עצמנו, ולמפות את אותם מקומות לא מוכרים בתוכנו שזקוקים לריפוי. הוא מראה לנו כיצד להתייצב מול פחדינו, לחקור את הצללים שבתוכנו ולהתמודד עימם. סגולותיו מאפשרות לנו ללכת אל מעבר לכל אלה ולבקש אחר כוח הריפוי אשר מצוי באפילת הבלתי ידוע.

           

          הפנתר השחור הינו חיה מיסטית מאד. עבור האינדיאנים הוא מסמל כוחות גדולים ויכולת מאגית. הוא מיטיב לרוץ, לטפס, ולשחות ומתפקד היטב בשטחים מגוונים. מסיבה זו הוא הפך סמל לעוצמה שאין לה שיעור וליכולת לשלוט בכל המימדים. 

           

          בנוסף, מסמל הפנתר השחור, את האנרגיה הנשית על כל היבטיה, את צידו האפל של הירח, את כוח החיים ואת כוחו של הלילה (הוא נחשב לאל החשיכה המסוגל לגרום ליקוי חמה ע"י בליעת השמש). הוא מסמל גם תשוקות נסתרות ואת התעוררות אנרגיית הקונדליני (האנרגיה הקוסמית האוניברסאלית, אנרגיית הבריאה היצירה השימור והקיום, אנרגיית האהבה והתבונה שבקוסמוס ובתוכנו)...ולכן מייצג הרבה פעמים מעבר מקיום מוגבל לחיים חדשים חסרי מגבלות.

           

          הפנתר השחור מופיע כטוטם דינאמי במיתולוגיות ובכתבים עתיקים בכל רחבי העולם ובכולן הוא נושא עימו תמיד אנרגיה של שמירה לאלה שהוא בא אליהם ומסמל חיבור מחדש לכוחות האמיתיים וריפוי של פצעים מן העבר.

           

          *************************************** 

           

          מיהם ה"פנתרים השחורים"? (מופיע במפת הטוטם שלהם)?

           

           

          ''

           

          אנשים בעלי סגולת הפנתר השחור:  

            

          © השיעור של בעלי סגולת הפנתר השחור הוא קבלת הלא נודע. הם חווים בחייהם מצבים רבים של  אי וודאות ופעמים רבות ההתמודדות שלהם קשורה בכניסה פנימה, אל הלא נודע שבתוכם, כדי לחקור את הצדדים האפלים שבהם. הם נוטים להיאחז במוכר, בתפיסות ובדפוסים ישנים מפני שעבורם שחרור הישן כרוך במעבר דרך הלא נודע, דרך הפחד. כאשר הם מוכנים לעבור דרך הפחד, מתחברים אנשי הפנתר השחור אל עוצמות פנימיות שלא הכירו קודם לכן. 

           

          © המסתוריות שבאפלה, לצד מנגנוני ראיה ושמיעה חדים במיוחד, מקשרים את הפנתר השחור  למיסטיקה ולכוחות מאגיים. מכאן, לבעלי סגולת הפנתר השחור יכולת ראיית ושמיעת הנסתר – ידיעת דברים שאינם נקלטים בחושים הרגילים, בנוגע לאירועים ואנשים בחייהם, וחיבור לממדים אחרים.

           

          © שערות הפנתר רגישות מאד. מכאן, כל הקשור למגע מהותי עבור בעלי סגולתו. לרוב תחושותיהם הגופניות נחוות בעוצמה רבה והם חושניים ומיניים. קל להם להתמסר לחוויה הפיסית מאשר לצלול אל הרבדים הרגשיים אשר הם, מטבעם, פחות יציבים וברורים.

           

          © לפנתר יש יותר מ – 500 שרירים וולונטריים שהוא יכול להפעיל כרצונו. הדבר מצביע על יכולתו של אדם בעל סגולות הפנתר לבצע מגוון משימות, על פי בחירתו, ע"י שימוש ב"שרירים" שונים – בין אם פיזיים מנטאליים על חושיים או רוחניים.

           

          © הפנתרים נוהגים לשוטט לבדם מרבית הזמן.  כך גם אנשי הפנתר אוהבים להתבודד.

           

          © בפנתר יש שילוב מקסים של יופי ומעשיות. הוא נע בקלילות ומסוגל לקפוא בבת אחת על מקומו. הוא צד ע"י התגנבות חרישית אל טרפו ותוקף מאחור. אלה שהוא משמש להם טוטם יצליחו כאשר יפעלו למען השגת מטרותיהם בשקט! בנוסף, הם לא יתעמתו חזיתית עם מישהו שמעורר את כעסם אלא יהיו סבלניים וימתינו לרגע שבו יהיו מספיק קרובים כדי להכות חזק.

           

          © הפנתר הוא ספרינטר מעולה אך אינו מיטיב לרוץ למרחקים ארוכים ולכן מבחינה בריאותית על אנשי הפנתר לחלק את זמנם כך שיישאר להם דיי זמן למנוחה ולהנאה. אל להם לעשות דברים מהר מידי מכיוון שזה עשוי ליצור חוסר איזון. 

           

            ***************************************

           

          על מה מעידה הופעתו של הפנתר השחור בזמן הזה?

           

            '' 

            

          פנתר שחור בחר להופיע כאן היום כדי להמליץ לכולנו לקבל את השנה החדשה על כל חוויותיה, מתנותיה ואתגריה בברכה ובחיבוק גדול! הוא בא לומר לנו שאין סיבה לדאוג לעתיד לבוא שכן אנו חיים בהווה! 

             

          נוכחותו של פנתר שחור באה להזכיר לנו שעלינו להתעמת עם החששות הכרוכים בהליכה אל הלא נודע. הוא מציע לנו להרפות מפחדים אלה (שכן, הם מתפקדים על תקן של מכשולים החוסמים את דרכנו למימוש והגשמה), לעבור דרכם, לזרום עם המסתוריות שמתגלה בהדרגתיות בחיינו, לסמוך על תהליך החיים, לבטוח בכך שאיננו אמורים להבין כרגע את הכול...ולהתחבר לאמונה שכל מה שקורה הינו לטובה ואינו מקרי! 

            

          אז...חברים יקרים....קבלו את המסר הזה באהבה ורוצו ליישמו! 

            

          הרשו לעצמכם להפסיק לדאוג, לקבע ולתכנן כל צעד בדרככם. שחררו את עצמכם מהנחות מוקדמות ומציפיות. יהיה זה נכון עבורכם לעשות חשיבה ותכנון כולל קדימה ולהגדיר את הנתיב המקרב אתכם לחזון חייכם... אך יחד עם זאת גם הקפידו לשמור על הקשבה למה שקורה סביב, על פתיחות לדרכים חדשות ולאפשרויות נוספות, על אופטימיות, על גמישות ועל השתנות תוך כדי תנועה.

            

          לכן, בצעו עדכונים, התאמות ושדרוגים היכן שחייכם דורשים זאת.  חיו מתוך תכלית של שירות לזולת ונתינה ללא תנאי. לכו תמיד ברוח הלב והאמת...ושאפו כל הזמן להגברת המודעות למען תוכלו לשלוט במושכות חייכם ולהתקדם לעבר הגשמת כמיהותיכם וחלומותיכם.

            

          וגם כאשר מופיעות בפתחיכם התנסויות מאתגרות... התבוננו בהן והכילו אותן.  דעו שהן באו כדי ללמד אתכם משהו על עצמכם מתוך מטרה לסייע לכם להתפתח, לצמוח ולהתקדם במסעכם עלי אדמות. האמינו שכל נפילה או רגרסיה הינה מופע הבא לחבר אתכם לראייה מדויקת יותר של המציאות בה אתם חיים ולסלול עבורכם את הדרך למדרגה הבאה...זו הגבוהה יותר.

            

          אלה הם הקווים המנחים חברים!

          המצפן הפנימי אשר יביא אתכם תמיד לחוף מבטחים. למי שאתם!

           

          וכאשר תמצאו את עצמכם מבולבלים, פוחדים מבדידות או מסיכון כלשהו...הבינו שרגשות אלה הם נחלת הצל שלכם. או אז...היכנסו לתוך הדממה...מצאו את החלל הריק והתכרבלו בתוך פרוותו של הפנתר השחור - במרחב המזין המשול לרחם האפלולי ממנו הגחתם - המקום המוגן והבטוח ביותר "להיות". ומתוך המקום הזה אמרו לצל ללכת לעזאזל!!! שחררו כל רגש של אי נוחות וסרבו לכופף את ליבכם לטובת מנגנוני הכחשה, צידוקים, או תרגילים מנטאליים למיניהם. זכרו שהפחד מ"מה יהיה" תמיד מפריע ליהנות מהרגע הנוכחי...ומתנת החיים היא ההווה. 

           

           

          אי לכך ובהתאם לזאת, חברים יקרים, הנכם מוזמנים בזמן הזה להיכנס פנימה, להתבונן, לחקור, לבחון ולנטר על בסיס קבוע את מחשבותיכם, את רגשותיכם ואת מערכות האמונה שלכם. בחרו להתחבר תמיד לתדרים של שפע, שמחה, אהבה והנאה. והפלא ופלא  - זה גם מה שתקבלו בחייכם! זה יהיה התדר של הדברים/אנשים שתפגשו במציאות שלכם. ונכון, לא תמיד הכול יהיה קל וורוד. יהיו גם קשיים ואתגרים. אבל ככה זה בבית ספר לא? לומדים! עושים עבודה ומתפתחים.

           

           

          ואם נניח לרגע את עולם הטוטמים בצד ונתחבר לעולם הרציונאלי של תחום האימון

          (coaching), בו אני פועלת, אומר לכם שיש באמתחתכם, כבר ברגע הזה, את כל היכולות והכלים הנדרשים על מנת להתמודד בהצלחה עם כל האתגרים שמגיעים.

           

          אחת מהנחות היסוד המרכזיות בעולם האימון מושתתת על ההבנה שכל אדם הינו שלם! כלומר, יש בסל המשאבים שלו את כל מה שהוא צריך כדי לממש את מטרות חייו בהצלחה. כל שעליו לעשות הוא להיות מודע למשאבים אלה, המקדמים אותו לעבר הצלחה בחייו (מכונה בעולם האימון: "אסטרטגיית ההצלחה של האדם"), ולחזק אותם! כמו גם להכיר במגבלות החוסמות אותו (המופיעות בצורת פחדים ומערכות אמונה שגויות) והמכשילות אותו בדרכו להצלחה (מכונה בעולם האימון: "אסטרטגיית הכישלון של האדם"), להתמודד עימן ולנטרל אותן בדרכו למימוש עצמי.... וכל היופי שזה בדיוק מה שהפנתר השחור עוזר לנו לעשות. הוא מלמד אותנו להתחבר לכוחותינו ולעוצמותינו העמוקים ביותר ולהתעמת באומץ עם הפחדים, החוסמים אותנו, וכל זאת במטרה להירפא, להתחזק ולהתממש בהצלחה! 

            

          וכפי שאתם יכולים להתרשם מדמותו המאיימת.. יש לגילויים שהוא מביא מחיר! פנתר שחור מצפה שנשתמש במסרים שלו! שניישם! להבנתו, כשאדם רוצה לגלות את עצמו ידיעה בלבד אינה מספיקה! עשייה נדרשת גם כן! תמיד!

           

            

          אז זהו חברים עד כאן דבר הפנתר השחור לשנה החדשה!

          צאו לדרך... עשו את מה שנדרש!!!

            

          ואם עדיין קשה לכם עם הרעיונות שהוא מביא, או שיש בכם התנגדות כלשהיא, או שאתם פשוט מתים מפחד מהעתיד להתרחש... שננו בליבכם את המסר שלו ופזמו עם דוריס דיי (בשיר שלהלן) את המילים שאמא שלה אמרה כבר מזמן...

           

          "Que Sera Sera" ובעברית פשוטה חברים - מה שיהיה יהיה! כי הכול לטובה!

           

             

          ''

             

           

          חג שמח! 

           שנה נפלאה....עם כל מה שבתוכה!

          שלכם באהבה רבה, 

          מיכל

           

           

          *************************************** 

           

           

           

           

          מקורות

           

          1. ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.
          2.  
          3. טד אנדרוס 1999,  שפת החיות  הוצאת אור- עם.
          4.   
          דרג את התוכן:
           54 תגובות   יום חמישי, 29/7/10, 16:49

             

           עולמם של הקלפים האינדיאנים 

            

           אלפי פריחות 

             

             

           ''

            

            

            שלום לכולם,

             

           ביום שני האחרון, ט"ו באב, מצאתי בתיבת הדואר שלי ב"קפה" את המכתב הבא:

             

            

           *********************************************************

           בקשה

           מה שלומך?  מזמן לא כתבת לנו פוסט על איזו חיה......

           ואני כל כך אוהבת לקרוא אותך??????????????!!!

           אז, בקשת השבוע?

           שלפי איזה חיה חמודה (מהכובע....) וכתבי לנו.

           בטוחה שהרבה מחכים לפוסטים שלך.

           בתודה מראש,

           אסתי

           *********************************************************

            

           את המילים הללו כתבה לי אסתי שכינויה בקפה הוא "דרך הצבע". ואני התרגשתי מאד!  הפנייה הזו הגיעה  אלי בעיתוי מיוחד  - ערב יום הולדתי העברי וחג האהבה! -  חג המסמל אולי יותר מכל את מי שאני ואת המהות האולטימטיבית בה אני דבקה ומאמינה. האהבה!

            

           ידעתי שבקשתה של אסתי היא קריאה עבורי לצאת מתוך ימי הכאב והשתיקה שגזרתי על עצמי, מהשיחות הנוקבות שניהלתי בתוכי ועם העולם על מהות האמת ועל הדרך... ומהקושי לשחרר נושאים מהעבר שכבר אינם רלבנטיים לחיי... ולשוב לכתוב, לשתף, להביע ולהפיץ את האהבה העצומה שפועמת בליבי...זו המבקשת לפרוץ מהלב המתפקע, להתבטא, להאיר ולגעת. האהבה, שכשאני מרשה לה להיות היא כל כך עצומה עד שיש בכוחה ליצור, לברוא ולהגשים כל דבר! כל חלום, כל כמיהה....ה-כ-ל!  

            

           החיה הראשונה שעלתה בראשי היא היגואר שנמצא במפת הטוטם שלי ומדברת על נושא האמת והיושרה בחיינו. זו חיה שליוותה אותי, בזמן האחרון, בהרבה שאלות ובחקר הפנימי. מנגד התעופפה לה מולי ציפור קטנה וצבעונית מלאה במתיקות, באהבה ובשמחת חיים. הצופית! התלבטתי מאד בין השתיים...וככל שנקפו הימים הסתמן יתרון ברור לצופית. בסופו של דבר החלטתי לבחור בה. ובמילים אחרות - בשמחה! במהלך כתיבת הפוסט התבהרה לי יותר ויותר בחירה זו... וזה היה גילוי מפעים ומרגש.

            

           אז... אסתי היקרה תודה גדולה לך! קבלי חיה שהיא לא רק חמודה אלא גם מתוקה אמיתית! חיה שיודעת ליהנות מכל היופי שבחיים!  ומכיוון ששימחת אותי מאד קבלי (את וכמובן כל החברים) גם בונוס! שיר ש"בחר" להצטרף לחגיגה!  - חגיגת האהבה, שמחת החיים ויום ההולדת שלי שחל היום. שיר שמבטא את האנרגיה הנפלאה בה אני חשה עכשיו ואותה אני מבקשת להעביר לכולכם. אז בבקשה הקשיבי/ו לשיר המצורף יחד עם קריאת הפוסט!

             

            

            

           ''

            

           ***************************************

              מיהי הצופית?

             

           ''

            

           הצופית היא הציפור הקטנה והמרתקת ביותר מבין כל הציפורים (ניתן למצוא למעלה מ – 300 מיני צופית). היא מכונה גם יונק דבש. שמה העברי ניתן לה משום שהיא יונקת את צוף הפרחים אך באנגלית היא נקראת  HUMMINGBIRD על שם הזמזום שמשמיעות כנפיה. 

             

           הצופית קלילה, צבעונית, מהירה, מיטיבה לעוף, ונודדת בעקבות האקלים החם אלפי קילומטרים באופן רצוף.  היא יכולה להניע את כנפיה בצורת הספרה 8  - סמל האינסוף ( ∞ ) דבר המאפשר לה לנוע בכל הכיוונים – למעלה, למטה, קדימה, אחורה, לצדדים, ואף לרחף באוויר ולהראות חסרת תנועה. היא מסוגלת להגיע למהירות גבוהה ביותר בהמראה ואף להיעצר בבת אחת.

             

           היא אוהבת לשחק במים ולהשתעשע בהנאה עם חברותיה ושומרת בקנאות על עצמאותה. חוץ מתקופת החיזור וההזדווגות היא אוהבת להיות לבד וליהנות מהחופש האישי.

             

           הצופית מרבה לאכול ומזונה מורכב בעיקר מצוף (סוכרים) הפרחים אך גם מחרקים קטנים. היא בעלת מקור ולשון ארוכים המאפשרים לה לדלות צוף מהפרחים. היא עשויה לאכול בין 50-60 ארוחות ביום כדי לשמור על חום גופה (בשל מימדיה הקטנים ופעילותה הרבה היא מאבדת במהירות את חום גופה).

              

             ***************************************

            

            מה מסמלת הצופית ומהן סגולותיה?

              

           ''

            

           הצופית מביאה עימה את סגולת המתיקות, שרה את התדר הקוסמי של שמחת החיים הטהורה והאושר ומסמלת עליצות, פליאה, יופי (מבחינה אנרגטית היא מגלמת בתוכה את האסתטיקה הגבוהה ביותר), הרמוניה, אמנות, מוסיקה שמימיית, אהבה וקסם. צבעיה המרהיבים מזכירים את צבעי הקשת. היא מעופפת לה בין הפרחים, מעירה אותם בשירתה, טועמת מצופם ומקרינה את צבעיהם. והם...הפרחים...אוהבים אותה! כי הודות לה הם חיים ופורחים! (יניקת הצוף מפעילה את מנגנון הרבייה שלהם).    

            

           הצופית מלמדת אותנו כיצד להשתמש בסגולות הפרחים לשם ריפוי (כמו: תמציות פרחי באך ואחרות). כמו כן, היא מלמדת אותנו על שמחת חיים ללא שיפוטיות, על הבאת שמחה לאחרים, ועל הפקת המיטב מכל אדם ומכל מערכת יחסים. קלילותה, מהירות מעופה וכושרה הפנומנאלי לעוף מרחקים ארוכים, באופן רצוף, מרמזות ומלמדות על כוח סיבולת, על קסם ועל יכולת להשיג את מה שנראה כבלתי אפשרי. זריזותה מזכירה לכולנו ליהנות כל זמן שאנו יכולים ובמהירות האפשרית...כלומר, לקחת עכשיו את הטוב! 

            

           עבור הצופית החיים הם עולם של עונג צרוף וכושרה לדלות נקטר מן הפרחים מראה לכולנו כיצד לדלות את נקטר החיים בעצמנו וכיצד למצוא שמחה ומתיקות בכל מצב! היא מתרחקת מכיעור וקשיות לב ומתעופפת במהירות ממקום שבו אין הסכמה או הרמוניה.

             

           בעיני האינדיאנים הצופית מסמלת, מזמנת ומהווה פתח אל האנרגיה האדירה ביותר, בכל העולמות ומעבר להם, האהבה! . מסיבה הזו נתפסות נוצותיה כבעלות איכויות של קסם הפותחות את הלב ומקרבות אהבה. הן שימשו במשך אלפי שנים, להכנת קמעות אהבה ולעשיית קסמים הקשורים באהבה.  

             

           בנוסף, נחשבת הצופית לאדון האור. רוחה היא הסימן כי האופל נעלם והאור חזר!... וכי איתו חזרה גם קשת הצבעים המביאה יופי ונועם לחיים. רוח הצופית שומרת על אלה הפוסעים בנתיבי הרוח, נותנת בהם חיים בכל פעם שהם עולים מתוך החשכה של עצמם ונותנת שם לדרך שבה בחרו לצעוד. היא מביאה תנועה של ריקוד אינסופי, יופי וצבעוניות שרק הקשת בענן היא תחרות לה, שירה וניגונים של התרגשות ושל  אש מרצדת בתוך הלב ומתוכו אל כל עבר ומרדף חסר פשרות ומלא בתעוזה אחר הצוף והמתיקות של החיים.  רוח הצופית מלטפת, מרפאה ומחבקת. היא מביאה את נוודי הרוח אל לב ליבם של עצמם ושל הדברים שבהם הם עוסקים. בדיוק כפי שהמקור המרהיב מוצא ללא ספק ושאלה את לב הפרח וממנו יונק את צופו, כך רוח הצופית מביאה מהירות מדויקת ונקודתית אל לב ליבם של הדברים ולב ליבו של ההולך בנתיבים השונים על פני האדמה.

            

            

               ***************************************

           על מה מעידה הופעתה של הצופית?

            

           ''

            

           כאשר עפה לה הצופית בסביבתכם הכינו את עצמכם לצחוק מצלצל ולהנאה צרופה. דעו שהגיע הזמן לעזוב את גישתכם השיפוטית ולהירגע!  חיה זו מביאה לכם ניצוצות מוארים של הרוח כשהיא נעה כחץ שלוח הטעון בשמחה ובאהבה מכאן לשם ולכל מקום. התכוננו להתפרצות חדשה של אנרגיה שתשטוף אתכם בים של אהבה ותסחרר את חושיכם. מטרת ביקורה של הצופית אצלכם היא אחת! יש לה משימה!  - להביא לכם יופי ושמחת חיים. מהותה היא להבריח את החושך מכם והלאה ...למלא אתכם באור או להיכחד (היא אינה מסוגלת לחיות בשבי או בכלוב) לכן אל תזעיפו פנים בנוכחות חיה זו ואל תכלאו אותה כי היא תמות מיד. זכרו שמדובר בסגולה מאד מעודנת שהינה חסרת הבנה בענייני העולם הגשמי.

             

            ***************************************

            מיהם אנשי הצופית (מופיעה במפת הטוטם שלהם)?

              

           אנשים בעלי סגולת הצופית הם:

           © אנשים שאוהבים את החיים על הנאותיהם. 

           © כאלה שנוכחותם משמחת אחרים.  

           © אנשים שמחוברים לשמחת החיים, לצבעים, לצלילים ושליחותם הינה הפצת השמחה והיופי.

           © כאלה שמערכות היחסים שהם יוצרים עם אנשים מוציאות מהם את המיטב. 

           © אנשים שיודעים מתוך אינסטינקט איפה ניתן למצוא יופי ותרים אחרי האידיאל שלהם בין אם הוא קרוב או רחוק. רבים מאנשי הצופית הם אמנים, מוסיקאים, ציירים, מרפאים, מעצבים, אדריכלים, כאלה העוסקים בתעשיית היופי ועוד – אלו אשר יביאו לחיינו יופי, הרמוניה ושמחה.

            

            ***************************************

             

           ולסיכום חברים יקרים ...אתם מוזמנים ללכת אחרי רוח הצופית, להתמלא בפרץ של שמחת חיים, להתרונן, להתמסר באופן טוטאלי למערבולת היופי ולמציאת הצוף שבחיים.... להשיל מעליכם את כל מה שאינו מביא אושר ושמחה ואת כל מה שמעכב אתכם מלפרוש כנפי קשת וללמוד לעוף. כמו כן אתם מוזמנים להיות נכונים להתבונן אל תוך ליבכם - לאחות את הקרעים שבו, לרפא את כאביו, להרגיע את פחדיו  -  ויחד עם אדון האור בעל כנפי הקשת הזעירות לנסוק אל תוך פרחי הבריאה ולשתות את צופם – נקטר העינוגים של החיים – האהבה!

             

             ***************************************

            

            מקורות

           1.  
           2. 1. ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999.קלפי סגולה. הוצאת ענבר.
           3. 2. טד אנדרוס, 1999,  שפת החיות.  הוצאת אור-עם. 
           4. 3. דוב טרובניק, 2007 מאיה -סודות התרבות הנעלמת
           5.     הוצאת הרוח הגדולה.

            

            

           ''

            

           ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

            

            

            

           דרג את התוכן:
            51 תגובות   יום שלישי, 29/6/10, 13:52


              חברות

             פוסט המוקדש באהבה לחברותי ולכל הנשים באשר הן!   

              

            ''

               

              לפני זמן מה קבלתי בדואר האלקטרוני את המידע הבא:   

             

             

             ******************************

             

             עכשיו זה רשמי: החברות שלך טובות לבריאות! 

            מחקר אמריקאי מהפכני, שנערך באוניברסיטת קליפורניה, מוכיח את מה שאנחנו מרגישות באינטואיציה כבר מזמן: לחברות שלנו יש ערך בריאותי!  במחקר התברר, כי נשים מגיבות למתחים באמצעות הפרשת שורת חומרים כימיים במוח, ואלה גורמים להן ליצור ולתחזק חברויות עם נשים אחרות. החוקרים סבורים כי בילוי עם חברות יכול לשמש תרופה של ממש למצוקות הגופניות, שנגרמות לרובנו כתוצאה מלחצים בחיי היומיום.   

             

                                                                                       

            Beating Heart

             

             

            במצבי לחץ ומתח נפשי נשים מתחברות!

            הסברה המקובלת בקרב מדענים, עד לפרסום תוצאות מחקר זה, הייתה שכאשר אנשים חווים מתח נפשי מפריש גופם הורמונים שגורמים להם להילחם או לברוח במהירות האפשרית. "זהו מכניזם עתיק שנועד לעזור לנו לשרוד עוד בתקופה שבה רדפו אחרינו חיות טרף" מסבירות עורכות המחקר. אלא שסברה זו הסתמכה על המחקר הקיים בנושא השפעות המתחים הנפשיים  ש-90% ממנו נערך על גברים.    מהמחקר החדש עולה, כי לנשים יש רפרטואר התנהגותי רחב יותר. "למעשה", אומרת ד"ר קליין, "נראה כי ההורמון אוקסיטוצין המשתחרר בגוף האשה בתגובה ללחץ ומתח נפשי,  ממתן את הדחף להילחם או לברוח. במקום זה, הוא מעודד את האשה לדאוג לצאצאיה ולחבור בו בזמן לנשים אחרות. כשאשה מגיבה בהתאם – מטפלת בילדיה וחוברת לנשים אחרות – מופרש בגופה עוד אוקסיטוצין, שמוסיף להילחם בתחושת הלחץ והמתח ומרגיע אותה.

             

              

            Beating Heart 

             

               חברויות מאריכות חיים

            המגמה אותה אתרו ד"ר קליין ועמיתתה למחקר, ד"ר שלי טיילור, מספקת הסבר לכך  שנשים חיות עד גיל מאוחר יותר מגברים. במחקרים רבים נמצא, כי קשרים חברתיים מפחיתים את הסיכון לחלות במגוון מחלות, משום שהם מסייעים להורדת לחץ הדם, קצב הלב ורמות הכולסטרול. באחד המחקרים הללו, למשל, נבדקו במשך חצי שנה אנשים שחיו ללא קשרים חברתיים, ונמצא כי סיכוייהם למות ממחלה גבוהים בהרבה מאלה של אנשים שקיימו קשרים חברתיים מסועפים. אין ספק, אומרת ד"ר קליין, שחברות עוזרות לנו לחיות יותר.

             

             

            Beating Heart 

             

            חברויות מסייעות לנו גם לשפר את איכות החיים 

            מחקר של בית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד מצא, כי ככל שיש לנשים יותר חברות, הן נוטות פחות לפתח מחלות ומגבלות גופניות כשהן מתבגרות, וחייהן טובים ומלאי שמחה יותר. למעשה, התוצאות היו כה חד- משמעיות, שהחוקרים הסיקו כי היעדר חברות קרובות ונשות סוד הוא דבר מסוכן לבריאות ממש כמו עישון או משקל עודף!

             

             

            והמסקנה חברות (וחברים): בזמן שאתן מתמרנות בין הקריירה, הילדים, בן הזוג, הניקיונות והבישולים – אל תזניחו את החברות. זה חשוב לבריאות!

             

            ******************************

             

            ואני אישית מסכימה עם ממצאי מחקר זה.  תמיד היו לי חברות טובות והבנתי את ערכה של החברות הזו אבל היום ההבנה הזו הרבה יותר עמוקה ורחבה. ישנן חברות שמלוות אותי כבר שנות רבות מתקופות שונות בחיים וישנן חברות "חדשות" שפגשתי ממש בשנים האחרונות. ואני כותבת חדשות עם מרכאות מכיוון שהנשים הללו הפכו לחברות נפש מאד קרובות אלי ונדמה שאנחנו מכירות שנים רבות. אלה הן ממש חברות לדרך! וזה נפלא לצעוד יחד, לשתף, ולהחליף חוויות ותובנות. אני מוצאת שמידת העומקים, התמיכה, הנתינה, ההכלה, ההבנה והאהבה ההדדית שיש בקשרים הללו היא עצומה...ובעיני אין לה תחליף! זוהי עוצמה אדירה של אחוות נשים, של מפגש מופלא בין אמהות השבט,  נשים במיגוון צבעים (כן נכון זה באינדיאנית...ועוד אסביר את עצמי באחד הפוסטים הקרובים בהקשר הזה). וזוהי מתנה נפלאה וכאמור מאד בריאה!!! 

             

            חברות יקרות שלי אתן מביאות המון אור לחיי ואהבה נפלאה והיום הוא היום שלכן!    תודה על שאתן שותפות לדרכי ולחיי!  

             

             

             

            ''

            ''
            דרג את התוכן:
             47 תגובות   יום שישי , 18/6/10, 00:59
             מזל טוב ליובל

              

             המלאכית האהובה שלי!

              


              

             '' 

              


              

             יום הולדת שמח ילדה שלנו!

              

             14 שנים נפלאות אנחנו ביחד

              

             וזו רק ההתחלה...

              

             ''

              

              

              

             מתרגשת מכל רגע של שהייה בחברתך

             כל אחד מהם הוא חוויה מיוחדת במינה.

              

              

             ''

              

              

             האישיות שלך כובשת,

             השמחה שבך מדבקת,

             והאהבה שלך מרתקת.

              

             את ממש ילדה שמיימית!
              


             ''


              

              

             תודה שהתגשמת לנו

             את חלום מתוק ואהוב

             ואין אף אחת אחרת

              

              

              

             '' 

              

              

             אוהבת אותך הכי בעולם!

             אמא שלך

              

              

              

             ''

              

              

              

             http://farm5.static.flickr.com/4062/4710309788_15863f1f3b_m.jpg

              


               

              


              

              


              

              


              

              

             דרג את התוכן:

              פרופיל

              נתיב האור
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון

              פיד RSS