כותרות TheMarker >
  ';

  Love is in the air

  "כל דבר הוא אחד מתוך מיליון נתיבים. לפיכך, לוחם אור חייב לזכור תמיד שנתיב הוא רק נתיב!

  אם הוא חש שאין עליו ללכת בו אסור לו להשאר בו בשום פנים ואופן. החלטתו להשאר בנתיב הזה או לעזבו חייבת להיות משוחררת מפחד או משאיפה.

  על לוחם האור לבחון כל נתיב מקרוב ובצורה שקולה. וישנה שאלה שהוא חייב לשאול: האם לנתיב הזה יש לב?

  כל הנתיבים זהים...הם מובילים לשום מקום!
  אולם נתיב עם לב הוא קל. הוא לא גורם ללוחם להתיגע כדי לחבבו. להיפך, הוא גורם למסע מלא חדווה. כל עוד האדם הולך בו...הוא אחד עימו!"

  קרלוס קסטנדה - משנתו של דון חואן

  תכנים אחרונים

  65 תגובות   יום ראשון, 6/6/10, 22:49

   


  עולמם של הקלפים האינדיאנים

   

  אנשי הצפרדע 

   

  ''

   

   

  שלום חברים,

    

  היום נגלה מה מומלץ לעשות כשפוגשים צפרדע?

   

  האם כדאי פשוט לבלוע אותה (ולגמור עם זה)?  או אולי דווקא לנשק אותה (כדי שתהפוך לנסיך או נסיכה)?

   לחילופין...אולי רצוי להתחבר אליה? או שמא רק לקחת נשימה ארוכה, לקפוץ למים ולצלול יחד איתה אל עולם הדממה?

   

  בקיצור... כשפוגשים צפרדע...עושים מה?

  בואו נלך לשאול את האינדיאנים.  בידיהם הפתרון לתעלומה! 

   

   ***************************************        

   

   ורגע לפני שקופצים למים עם הצפרדע… אני רוצה להתייחס לשיר המצורף לפוסט.

  בחרתי בו לפני מספר שבועות, כשכתבתי את הדברים, בשל מילותיו שהתאימו והתחברו לתוכן הכתוב הנוגע לאיכויות ולסגולות הצפרדע (הקשיבו למילים).

   

   השיר "אנשי הדממה" מספר על אנשי השייטת. הוא נכתב ע"י יורם טהר לב, הולחן ע"י יאיר רוזנבלום והושר ע"י שלמה ארצי ולהקת חיל הים לפני כ - 40 שנה. בימים האחרונים קיבל שיר זה משמעות חדשה בשל אירועי המשט והתלבטתי האם יהיה נכון לצרף אותו לפוסט בזמן הזה. בסופו של עניין החלטתי להשתמש בו דווקא כהזדמנות להביע את הערכתי לחיילי שייטת 13 , להצדיע להם ולחזק את ידיהם.   הפוסט הזה מוקדש להם!

   

    **************************************

   ועכשיו...למים...

   מיהי הצפרדע?

  הצפרדע

   

  ''

  ''

   

   הצפרדע הינה הדו- חי המוכר ביותר ומשתייכת למשפחת הצפרדעים ולסדרת חסרי זנב.  ניתן למצוא 250 זנים שונים של צפרדעים. הצפרדע חיה הן במים והן על האדמה ובשל כך מאחדת בהיבטיה תכונות, איכויות וסגולות הקשורות לשני יסודות אלה גם יחד. היא מתפתחת בשלבים (יפורטו בהמשך) וחיה ליד ובתוך מקורות מים בהם היא מבלה את רוב זמנה. הצפרדע זקוקה למים ולכל מה שמתקשר אליהם על מנת להתקיים.  

   

   ***************************************

   

  מהן סגולות הצפרדע?

   

  מיתוסים רבים נקשרו לצפרדע בתרבויות עתיקות. סגולתה המרכזית מתייחסת ליסוד המים, אותו אנו בני האדם מבינים בצורה הטובה ביותר עוד מהיותנו ברחם. הצפרדע ממש כמונו מתחילה כביצה במים, מתפתחת לראשן שחי במי שפיר, ולומדת לקפוץ על האדמה רק לאחר שחוותה את עולם הנוזלים.   

   

  סגולתה המרכזית של הצפרדע באה ללמד אותנו על איכויות של ניקיון והטהרות בכל הרבדים – פיזי, רגשי ואנרגטי! האינדיאנים מאמינים שהצפרדע מקושרת לעולם המים ולכן העניקו לה את כל טקסי המים והחניכה בתרבותם. להבנתם, הצפרדע מחוברת לאנרגיות הירח (המשפיע על הגאות והשפל בכדור הארץ) ובכוחה להוריד גשמים מהשמים. הם נוהגים לספר כי כאשר יבשים שרה הצפרדע את השירים המביאים את הגשם במטרה לנקות, לטהר, לרפא, לשטוף, לעורר, להזין מחדש את האדמה ולהפוך את אבק הדרכים לנסבל יותר.

   

   

   ''

   

    

  המים מסמלים את עולם הרגש ולכן סגולת הצפרדע נושאת בתוכה גם איכויות של רגישות רבה, אינטואיציה טובה, כושר הקשבה, יכולת של ניקוי רגשי ואנרגטי וכושר ריפוי הנובע מיסוד המים (רכות וזרימה) ומהיבט הקול. תהליכים מעמיקים כאלה של טיהור רגשי נובעים מיכולת האדם להקשיב לעצמו ולזולתו ולתאר את תחושותיו באופן הייחודי לו. בשל מאפיינים אלה ניתן למצוא את הצפרדע  מככבת במפות הטוטם של פסיכולוגים, מטפלים, ואנשי רפואה רבים.  

   

  בתרבות בני המאיה והאצטקים החזיק השאמאן מים בפיו וריסס אותם על גוף המטופל - כדי להעביר את האנרגיה השלילית ממנו והלאה, להזין אותו באנרגיה חיובית חדשה ולאפשר ריפוי - בעודו מחזיק במחשבתו את דמות הצפרדע. לפעמים השתמשו גם בצפרדעים יבשות או מפוחלצות כדי להגן על גוף המטופל במהלך הטיפול. בנוסף, נהגו המרפאים להפיק תרופות מחומרים המופרשים מעור הצפרדע מכיוון שהם נתפשו כמטהרים.  

   

  היבט נוסף של סגולת ההתנקות וההתחדשות שמביאה הצפרדע בא לידי ביטוי בעובדה שמדובר בטוטם שעובר שלושה "גלגולים" של שינוי צורה במהלך חייו (ביצה, ראשן, צפרדע). טוטם זה מלמדנו כיצד להתנקות מהישן ולהיוולד מחדש במהלך חיינו. איכות זו קשורה ליסוד המים, אך גם לויתור על הזנב. כראשן יש לצפרדע זנב, ואף בשלב הראשוני שלה כצפרדע. בשלב האחרון של התגלמותה מתכנס הזנב לתוך הגוף ומסמל את העבר. היבט ייחודי זה בהתפתחותה של הצפרדע המאפשר ויתור על הזנב והעלמתו, מרמז על הכוח הפנימי להתנתק מטראומות העבר כחלק מתהליך ההיטהרות הפנימי. זהו שינוי עמוק בתודעה המביא עמו מוות ולידה מחדש. גם הצבע הירוק השולט בקרב רוב סוגי הצפרדעים קשור לתדר של צמיחה, פריצה ושינוי. זהו צבעה של צ'קרת הלב, שיש לה קשר הדוק ליכולתנו ליצור טרנספורמציה של אמת בחיינו. 

   

  בנוסף לנושא הניקיון שהינו סגולת המפתח של הצפרדע ומבדל אותה מחיות אחרות בתרבות האינדיאנית יש לה עוד מספר אפיונים. האינדיאנים מקשרים את הצפרדע לעולם הקולות והצלילים. לפי אמונתם, היא משתמשת בקולה כדי להוריד גשמים וכדי לבשר על פוריות ושפע (משני טעמים: 1. השלב הראשן שלה מזכיר את זרע הזכר 2. לאחר הגשם עולות צפרדעים רבות ליבשה וניזונות מחרקים ומתולעים המגיחים מבטן האדמה. הגשם מביא לצמיחה שמבטאת בין השאר פוריות ושפע). 

   

   

   ***************************************

   על מה מעידה הופעתה של הצפרדע?  

    

  כאשר מופיעה צפרדע בחייכם (בשלולית המים בה נתקלתם, במשיכת קלף יומי, במפת הטוטם שלכם ואולי גם על הצלחת אם אתם בצרפת למשל) דעו שהגיע זמן ניקיון ושחרור פנימי! זמן של התחברות ליסוד המים המטהר. יתכן שצפויים בחייכם "גשמים חדשים" או שעליכם לזמן אותם? או לחילופין אולי המים הישנים הפכו עכורים ומעופשים וצריך לנקות אותם?

     

   

  ''

  התבוננו בחייכם ושאלו את עצמכם האם אתם חשים בזמן הזה עייפים, מרוקנים חסרי אנרגיה? ואולי...עמוסים מידי, שקועים ומתבוססים בבוץ של קשיי היומיום?, גדושים ומוצפים בעבודה? במחשבות ורגשות מטרידים? האם אתם ממהרים? חשים אשמים/קצרי רוח/ עצבניים/ אובדי עצות? האם אתם חשים שהכול סוגר עליכם או שאתם טובעים בתוך רגשותיכם?

   

   אם האמור לעיל (או חלק ממנו) מתאר את מצבכם...יש לכם מה ללמוד מהצפרדע! 

   

  היא באה להודיע לכם שזה הסימן עבורכם לפנות זמן לעצמכם, לקחת אתנחתא, להיכנס לשקט פנימי ולרחוץ במים המטהרים של סגולת הצפרדע.

   

  טוטם זה מזמין אתכם לרענן את חייכם במים צלולים ולא לשקוע בביצת העול ומרוץ הפרנסה של החיים. לשבת על עלה לוטוס או נופר, למצוא שלווה ושמחה, ולטהר את עצמכם ממה שכבר עבר, לקבל הזנה מחודשת, להבהיר את מחשבתכם, ולמלא את מצברי הגוף והנשמהיתכן שהכוונה היא לשהייה ארוכה ומרגיעה באמבטיה, ים, בריכה...לניתוק כל הטלפונים והמחשבים, להכרזת "דייייייי" וללקיחת נשימות ארוכות ומטהרות. המפתח הוא למצוא דרך להימנע מכל הסחות הדעת ולהחליף את מי הבוץ העכורים באנרגיה נקייה ומחודשת. משמעות הדבר הינה טיהור שלכם מכל אדם, מקום או חפץ שאינם תורמים לתקופה חדשה של שלווה והתחדשות.   

   

  ***************************************

     מיהם אנשי הצפרדע (מופיעה במפת הטוטם שלהם)?

  אנשים בעלי סגולת הצפרדע הם:

   

   

  ©  אנשים שמחוברים לעולם המים על היבטיו השונים וזקוקים למים ולכל מה שקשור אליהם, באופן ישיר או סמלי, ממש כמו הצפרדע. המים מהותיים עבורם, טובים להם, מרגיעים ומטהרים אותם, מחדדים את חושיהם ומחברים אותם למעיינות היצירתיים שבנשמתם. לכן מומלץ להם לתת למים מקום בחייהם באופן כלשהו, בטבע ובבית (ים, מפלים, אקווריום, בריכה, מקלחות, גשם וכן תמונות וצלילים הקשורים במים). עליהם לאפשר לעצמם לבכות ולכבד את דמעותיהם שכן, אלה מנקות ומטהרות את הגוף ואת הנשמה.

   

  ©  אנשים שהניקיון מהותי עבורם ובא לידי ביטוי בכל הרבדים - פיזי, רגשי ואנרגטי. אלה  אנשים ישרים, אמינים, כנים ובעלי נטייה לבהירות רגשית ומחשבתית. ערפול, אי הבנה וחוסר אמינות אינם טובים להם ועליהם להרחיקם מחייהם ככל האפשר. מדובר אנשים שמנקים ומשחררים הכול ולא שומרים דברים בבטן. הם בעלי יכולת לשחרר דברים שעבר זמנם והגיע הזמן, לחוות במהלך חייהם שינויים מהותיים ולהיוולד מחדש. 

   

  ©  אנשים הזקוקים להתנתק מידי פעם מן השגרה לצורך שחרור לחצים, עייפות ועומס ועל מנת להתרענן ולמלא מצברים. מומלץ להם לאפשר לעצמם לקחת את הזמן והמקום שלהם הם זקוקים כדי לנוח, להתחבר לשקט להתנקות, להתמלא באנרגיות חדשות ובבהירות רגשית ומחשבתית ובנקודות מבט חדשות.  מנוחה, מים ושקט יסייעו בכל תהליך כזה. 

   

  ©  אנשים רגישים מאד אשר מגלים אמפתיה, חמלה והקשבה למצבם הרגשי של אחרים ויודעים באופן אינסטינקטיבי מה לומר וכיצד לפעול. אנשים ימצאו אצלם תמיד אוזן קשבת והכלה.  בנוסף, מדובר באנשים בעלי יכולת טיהור והתמרה. סגולת הצפרדע היא טיהור וניקוי משליליות. יש לה יכולת להתמיר תדר של אדם מחולי לבריאות, ולהפוך אנרגיה שלילית ותקועה לאנרגיה של ריפוי. כך גם לאנשי הצפרדע יש יכולת טיהור והתמרה אנרגטית ועבור עצמם עבור אחרים. הם מסוגלים לנקות אנרגיות שליליות, לטהר ולרפא כל סביבה וכל אדם. מסיבות אלה אנו מוצאים את הצפרדע כחית טוטם של רבים מהמרפאים, המדיומים  והפסיכולוגים! 

   

   ©  אנשים המחוברים לקולם ולעולם הצלילים.  באמצעות קולה מדברת הצפרדע על שמחה, התחדשות, ריפוי והיטהרות. גם בעלי סגולת הצפרדע מחוברים לקולם, בעלי רגישות רבה לקולות ולצלילים ובמקרים רבים ניחנים בכושר שירה. באמצעות קולם הם מעוררים רגשות, מטהרים את הסביבה, מתחדשים ומתחברים לשמחה.  מומלץ להם לחקור את יכולתם לשנות רגשות באמצעות תרגול הקשבה ושימוש בקולם. הצפרדע ממליצה לכל אדם, לקחת דוגמא ממנה, ולמגנט  הגשמה ושפע באמצעות ביטוי הצליל הייחודי רק לו . הצליל הייחודי הינו הדרך הטובה ביותר, לדעתה, ליצור ולהגשים שפע!

   

   ©  בתקופות של יובש ומחסור במים מתקיימת הצפרדע בזכות יכולתה להאט את פעילות גופה ולצרוך פחות אנרגיה. היא יכולה להתקיים זמן רב בתנאים קשים וללא תזונה. לכן משייכים לבעלי סגולת הצפרדע גם כושר הישרדות ואורך רוח. הם יודעים בחייהם תקופות קשות אך אינם נכנעים להן ואינם שוקעים בייאוש. הם יודעים לעבור את התקופות הללו, לצאת מתוך הקושי ולהתחבר שוב לשמחה. עליהם לזכור שלמרות הזמנים הקשים (היובש שלפני הגשם), מחכים להם בהמשך הדרך ימים טובים (של צמיחה והתחדשות) ולשמור על האופטימיות ושמחת החיים הטבעית שלהם.  

   

   

  ***************************************

  מקורות 

   

  1. ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.

  2. טד אנדרוס 1999,  שפת החיות  הוצאת אור- עם.  

  3. יעל  אריאל.

   

      ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי© 

   

   

  דרג את התוכן:
  122 תגובות   יום שישי , 21/5/10, 22:57

  עולמם של הקלפים האינדיאנים

   

   

  לשחות נגד הזרם -הסלמון  

   

    

  ''

  שלום חברים,

   

   

  היום נספר על הסלמון לפי התפישה האינדיאנית.

   

   

  ''

   

   

   

   

   

    

  ***************************************

   

     

   רקע

   

   

   

  חיי כולנו הינם מסע הנשזר על פי דמיוננו, דפוסי המחשבה שלנו ומפות הדרכים ששרטטו עבורנו הורינו. כאשר אנו מחוברים לעצמנו דרכנו ברורה לנו, אבל לעיתים החיים יכולים גם לסחוף אותנו, ממש כמי הנהר, לחופים נידחים, שלא בחרנו בהם (לפחות לא באופן מודע), המרחיקים אותנו ממהותנו הפנימית. כשאנו נותנים להשפעות חיצוניות, לקשיים ו/או לנסיבות החיים לסחוף אותנו ולהסיט אותנו מנתיבנו אנו יכולים ללמוד מהסלמון ולהפיק מידע מסגולותיו על מנת  למצוא את דרכנו חזרה "הביתה" למי שאנחנו...לנתיב שלנו. 

   

   

   

   

  ***************************************

   

  מיהו הסלמון?  

   

  ''

   

   

   

   

   

   

  הסלמון הינו דג מיוחד במינו אשר חי במי הים המלוחים.  מידי שנה, כשמגיע זמן הרבייה, הוא מנווט את דרכו במעלה מי הנהר המתוקים, שוחה נגד הזרם, וחוזר אל כור מחצבתו – המקום המקורי בו נולד -  על מנת להתרבות ולהתמלא בעוצמה. דג זה מונע ע"י חוכמה אינסטינקטיבית וידיעה פנימית הדוחפות אותו, מאפשרות לו לנתב את דרכו בחזרה הביתה, על אף זרמיו העזים של הנהר, ומעניקות לו תחושת מטרה ונחישות שכוחות חיצוניים לא יכולים לה. תהליך זה מסמל סגירת מעגל אחד המאפשר את פתיחתו של מעגל חדש. 

   

    ***************************************  

   

   

   

   

  מהן סגולות הסלמון ועל מה מעידה הופעתו? 

   

   

   

  ''

   

  איור: אורלי נירן-יהלום

   

   

   כשמופיע דג הסלמון בחייכם (בצלחת, במשיכה של קלף יומי ו/או במפת הטוטם שלכם) דעו שחזרתם הביתה, לאחר תקופה של ניתוק מהאני האמיתי ומהאותנטיות המקורית של נשמתכם. זהו זמן של סגירת מעגל מתוך התעלות והתפתחות של הנשמה. הסלמון מסמל שיבה למקור הטהור ממנו נוצרנו ומלמד אותנו להקשיב פנימה, להסתמך על הידיעה שבתוכנו, להאמין בצדקת דרכנו וללכת עם האמת הייחודית רק לנו, בנחישות ובעקביות, למרות וכנגד ההשפעות החיצוניות והמכשולים שבדרך. סגולת הסלמון מכבדת כל מפגש כהתכנסות של חוכמה ומלמדת שגם בזמנים שבהם נראה  שזרימת החיים הודפת אותנו לאחור אנו יכולים להתחבר למשאבים הנסתרים של הרוח האנושית ולידיעה הפנימית המיוחדת לנו. יתכן שדרכנו לא תהיה קלה ונלך נגד הזרם הסוחף, של דעת הקהל, אך תמיד נוכל לבחור לכבד את החוכמה שאנו נושאים ובאופן אינסטינקטיבי לעשות את הדבר הנכון עבורנו. הסלמון מלמד אותנו לראות כל עיקול בנהר כהרפתקה חדשה המקפלת בתוכה שיעורים שעלינו ללמוד כדי לצמוח. 

   

   ***************************************

   

      

   

  מיהם אנשי הסלמון (מופיע במפת הטוטם שלהן)?

      

   

  אנשים בעלי סגולת הסלמון: 

   

   © סוגרים מעגלים. מסיימים את אשר התחילו ומביאים את כל האירועים ומחזורי החיים לכדי השלמה.

   

   

  © אנשים בעלי מטרה, היודעים את הדרך להשגתה, ונחושים להגשימה למרות שהיא מנוגדת לדעה הרווחת בסביבה   ולנורמות המוכרות ולמרות הקשיים שבדרך. 

   

  © אוהבי אתגרים. המושג "אי אפשר" לא קיים אצלם! כל מה שאינו אפשרי אצל אחרים אפשרי עבורם. אדם בעל סגולת סלמון אומר לעצמו: אני יכול לעשות ה-כ-ל!!!  

   

   

   © מבינים שהחכמה נקנית דרך חוויות החיים והיא בת בריתם של אלה המוכנים להיות קשובים לקולם הפנימי, ללכת בעקבותיו ולהוביל את עצמם את מטרתם למרות ההתנגדויות שבדרך. הם מונחים ע"י מצפן פנימי רב עוצמה, חושים חדים ואינסטינקטים בריאים, סומכים על הנחיה זו ויודעים שזו האיכות לה זקוקים בני השבט כדי למשוך שפע אל חייהם ושזהו הנתיב אשר מי שבוחר ללכת בו ימצא תמיד שפע ואושר פנימי שלא יסולא בפז. 

   

   

  ©  נחושים, עקביים ומחוברים לקצב הזרימה הטבעי של החיים. זוהי נחישות שמבוססת על החוכמה הפנימית שאין להתפשר עליה (ולא מתוך עיוורון).הם מעדיפים להקשיב לתחושות הבטן שלהם וללכת בדרכם האינדיבידואלית גם אם היא כרוכה בסיכונים ובאי וודאות, מתוך נכונות לחוות, להתנסות וללמוד מהטעויות של עצמם. ככל שהם מחזקים את הביטחון בדרכם הייחודית ומכבדים את החוכמה שבתוכם, כך הם ממעטים לשגות.

   

   

  © רואים את ההזדמנות המזומנת בכל מצב ויודעים שאפשר לזכות בחוכמה דרך חוויות חיים קלות וקשות כאחד. הם זורמים עם רגשותיהם האמיתיים ומוכנים לקבל את כל החוויות שהם פוגשים בחיים כהזדמנויות ללמידה ולהתפתחות ולא כקשיים. 

   

   

  ©  המושג רגש מרכזי בחייהם. המים מייצגים את עולם הרגש וכידוע כאשר רגשות עולים ומציפים אותנו, נדרש כוח רצון אדיר כדי לנוע בניגוד לזרם הסוחף הכול לכיוון הים. טוטם הסלמון נושא אתגר של התעלות מעל הרגש הזמני, והתמודדות ממקום של ראיה גבוהה יותר ופרספקטיבה שונה. המסר הוא הקשבה לידע הפנימי והזמנה לבחון את הקושי הרגשי עמו אנו מתמודדים ולצלול למעמקי הנפש, כדי לדלות את ההזדמנות לצמוח מתוך ההתמודדות והקושי.  

   

   

   © יצירתיים בכל תחומי החיים, מקוריים באורח מחשבתם, הולכים בדרכם הייחודית ומהווים מקור אור והשראה לכל הבאים אתם במגע. רעיונותיהם אינם מקובלים על רבים מהסובבים אותם ולכן הם עלולים לחוות לעיתים התנגדות בדרכם במישורים השונים ולהתמודד עם קשיים ואתגרים הנובעים מהתנגדות הסביבה ומלחצים המופעלים עליהם. כפי שהסלמון משקיע אנרגיה רבה כדי לשחות נגד הזרם כך גם אנשי הסלמון זקוקים למשאבים פנימיים רבים כדי להוביל עצמם אל מול המכשולים שבדרך.   

   

   

      ***************************************  

   

   

   

   

   

   מקורות

  1. אורלי נירן- יהלום, 2009 "סלמון הבית" http://astrology.walla.co.il/?w=/3300/1506155 

  2. ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.

     

   

   

   

   

   

   

   

   

   

     ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

  דרג את התוכן:
   49 תגובות   יום שני, 3/5/10, 17:04


   מנגינה שנובעת מהלב   

    

    

    

   את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק.

   מוכרחים להמשיך לנגן

   מפני שאת המנגינה הזו אי אפשר להפסיק. 

    

    

   והיא יפה ועמוקה ומיוחדת.

   ואין כמוה באף מקום בעולם! 

    

    

   והיא מדברת שלום,

   ואומרת אהבה,

   ושופעת במילים ובשירים.

    

    

   והיא אלמותית המנגינה הזו

    צומחת מתוך עצמה שוב ושוב

   נולדת בכל יום מחדש

   בעוצמה ובחן

   נובעת עוד ועוד

    מתוך מעין נצחי של אור.

    

    

   והיא נשמעת היטב בכל המקומות

   ואנו נמשיך להשמיע אותה!

   עוד, ועוד, ועוד...

   עד אינסוף 

    

    

   מפני שאת המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק!.
     

   דרג את התוכן:
    77 תגובות   יום חמישי, 4/3/10, 00:42

     


    כי אבא שלי הוא הכי בעולם!   

        

     ''

      

     

     

    אבא שלי חוגג היום יום הולדת  78 .

    ומגיע לו מזל טוב ענק! 

    מזל טוב על שהגיע לגיל הנפלא הזה.

    מזל טוב על שהוא מלווה אותי ואת בני משפחתי, באהבה רבה, כל כך הרבה שנים.

    מזל טוב על מי שהוא בשבילי...על שהוא כזה נהדר!   

     

      

    יש ביננו קשר מיוחד במינו...וכך היה מאז ומעולם.  

     

    אבא "היה שם" בשבילי לאורך כל הדרך. תמיד! מהיום שאני זוכרת את עצמי ועד היום...אפילו שאני כבר ילדה גדולה (נכון הוא שהיום הילדים שלי מאיימים על ההגמוניה שלי אצלו…ול"צערי" חלק מזכויותיי אצלו עברו אליהם…אבל זה רק ב"קטנה"... ואני בהחלט מפרגנת להם על כך!).      

      

      

    ''

     

     

      

    ''

      

      

     

    תמיד יכולתי להמתיק איתו סוד, לשתף אותו בהתלבטויות, להתייעץ איתו ובאותה מידה...לעשות איתו מעשי קונדס, "לגנוב איתו סוסים", להשתעשע ולצחוק. למעשה, הוא הרבה יותר מאבא בשבילי. הוא סוג של משענת, של חבר .... רשת בטחון נפלאה, מטיבה, מזינה ואוהבת...שתמיד נמצאת שם. אין לכך תחליף! וזה ממש לא מובן מאיליו. ואני מודה על כך ומעריכה זאת מאד. 

     

     

    למדתי ממנו המון. 

    כשהתבוננתי בו ובדרכו, לאורך השנים, גיליתי והפנמתי איכויות ואבני דרך רבות. למדתי בעזרתו מהן מחויבות למשפחה ואהבה ללא גבולות. הבנתי בזכותו "כמה דברים" על אחריות, יציבות, צניעות, ניהול והובלה, התמודדות נחושה עם אתגרים וקשיים, דבקות במטרה, מקצוענות, חתירה למצוינות ולהצלחה, יצירתיות, הגשמה ובטח עוד המון דברים שלא עולים בדעתי כרגע.

     

     

    את השיר המצורף (אבא שלי)...אני נושאת עימי עוד מתקופת הילדות.  כילדה צעירה הזדהיתי עם כל מילה שבו ...ועדיין אני חושבת ש... 

     

    אבא שלי הוא הטוב מכולם!

    ואבא שלי הוא הכי בעולם!

    ורק בגללי הוא האבא שלי

    כי הבטיח הוא לי שהוא רק שלי.

     

     

    ''

     

     

    אבא סימל בשבילי תמיד את שיא ההצלחה. 

    לאבא שלי יש סולם

    מגיע כמעט עד שמיים....

     

    האיש שצמח מבית של הורים גרושים...בעלי הכנסה דלה...עם אמא חולה...שנאלץ לחיות כילד במקומות אחרים... בנה בנחישות,  בשתי ידיים ועם הרבה מוטיבציה את עצמו ואת משפחתו, מכל הבחינות, והגיע רחוק.

     

     

    ואבא שלי הוא החכם בעולם...

     ויודע המון...אנגלית, צרפתית, ואפילו חשבון...   

    ממש כך! איש מוכשר! חכם! נבון! בהחלט מודל לחיקוי.    

     

     

    יש לי הרבה זיכרונות ממנו ואיתו לאורך השנים.  

     מכיוון שאני בת יחידה (ותמיד רציתי מאד אחים) אבא לקח לעצמו לעיתים את "תפקיד" האח שלא היה לי  חיוך   ...הוא היה יכול בקלות להיכנס לנעלי הילד ולשחק איתי...  (ואבא שלי משחק איתי בכדור ובג'ולים ...ובעוד המון דברים...), לצפות איתי בסרטים...לפצח איתי גרעינים (ואחרי שהייתי עורמת לי ערימה נאה של גרעינים מקולפים... לשלוח יד ו"לגנוב" לי הכול)...לריב איתי על שוקולד או על שמיכת פוך חדשה (בשיא הרצינות) ועוד... ועוד... 

     

     

    ''

     

     

     

    ואבא שלי כה רעב....אוכל ארוחה פעמיים-ממש כך... חיוך!

    אבא אוהב אוכל טוב...והיה ממציא ומכין לי מאכלים מיוחדים שמאד אהבתי...היינו קולים יחד ערמונים בימים של חורף... וזוללים מנות אחרונות שהיו "שחיתות אמיתית"...   

     

     

    אבא תמיד היה מביא לי מחו"ל מתנות שלאף ילד לא היה... 

    ואבא הביא מתנה...קטר על פסים של רכבת

    ואבא הביא לי בובה...יודעת לשיר ולשבת....

      וגם...שמלות, נעלי עקב מיוחדות של נסיכות, מעילי סקי מרהיבים (כשבארץ אף אחד עוד לא "שמע" על הספורט הזה)...נעלי אדידס (לפני שהגיעו לארץ)...  

     

    שלא לדבר על כלי נגינה...

    אבא שלי היה בנקאי מוכשר, עסק בניהול וגם…היה יבואן של כלי נגינה. תמיד היה בבית כל כלי שרק בקשתי. נחשפתי בזכותו להרבה כלים: פסנתר, אורגן, אקורדיון, גיטרה, חליל, מפוחית, ונדמה לי שבשלב מסוים הוא הביא הביתה גם תופים מקצועיים.  

     

    ואבא שלי לי הביא אלבום וגם יופי של בולים... גם נכון! היו לי בולים יקרים מכל מיני ארצות  רחוקות ואקזוטיות שאבא היה מתכתב איתן ...וגם בולים משולשים שהביא לי... שהיו אז מאד מיוחדים ונדירים...  
     

               

     
     
    ויש לי עוד המון דברים לספר עליו...על אבא שלמה שלי...

    הוא באמת הכי בעולם! ואני גאה להיות הבת שלו...

    ומאושרת שזכיתי ...וזוכה להתעורר בכל בוקר ולדעת שהוא עדיין איתי ...חיוני, שמח, מצחיק - בדיוק כפי שהיה תמיד.  

     

     

    אז...מזל טוב אבא שלי!

     

    מי ייתן ותמיד תישאר אתנו...

    ונמשיך להיות מאוחדים ואוהבים...

    ואנחנו לא מסתפקים בפחות מ – 120 שנה של בריאות מליאה,

    אושר ואהבה.

     

     

    אין כמוך בעולם!  

     
     
    ''
     
     

         דרג את התוכן:
     52 תגובות   יום שלישי, 9/2/10, 23:21


     קולה של אמא! 

      

      

     לפני כמה חדשים ספרתי לכם כאן על יובי (יובל) ילדת הקסמים שלי, רבת הכשרונות, בת ה – 13.5 והבטחתי שיגיע זמן שבו אכתוב גם על יונתן בני הבכור.

      

       

     יונתן ויובי

      

     יונתן ויובי

        

     והזמן הזה הגיע...זמן נפלא...שכן, יונתן שהיה קטן, ממש כמו בשיר, נהיה גדול!... גדול עד כדי כך שבחג חנוכה האחרון מלאו לו באופן רשמי  18!

       

      

     ''

       

     השם "יונתן" היה מאז ומתמיד השם האהוב עלי... השם האולטימטיבי...והיה ברור, ללא כל צל של ספק, שלילד שלנו יקראו כך (עם האות הא או בלעדיה - זו כבר הייתה החלטה מסדר שני). 

      

     כשיונתן חגג בר מצווה (לפני 5 שנים) הפקנו, כמו בכל משפחה ישראלית מצויה, סרטון קצר המספר עליו. שם הסרטון היה: 

      

      "הנסיך הקטן 2 "     

     ''

      

     ובו סופר על הנסיך הקטן שהחליט לצאת  למסע נוסף בין כוכבים...שבמהלכו הוא הגיע, בין השאר, גם לביקור בכדור הארץ. במסגרת סיוריו כאן הוא פגש ב"מקרה" את המשפחה שלנו ...והתלהב עד כדי כך שקיבל החלטה נהדרת  "לעשות עלייה", להישאר אתנו כאן... ולא לחזור לכוכב שלו!  

      

     השיר שליוה חלק מסרטון זה היה "מלך העולם", בביצועו של שלמה ארצי, שמספר  על אמא שבעיניה הבן שלה הוא מלך העולם!...והיא מזמינה אותו להיות כל מה שבא לו לראש...כל מה שהוא בוחר! 

       

     ואני כמובן...מיד התחברתי לאמא הזו... וחשבתי לעצמי שעם כל הכבוד לשלמה ארצי (ויש כבוד...אתם כבר יודעים שאני אוהבת אותו מאד) הגיע הזמן שהילד שלי, שעוד מעט יהיה בן 18, ישמע את הדברים האלה מושרים ממני באופן ישיר...ממש מהפה שלי! וזה לא שאני לא אומרת לו השכם והערב כל מיני מילים יפות ואוהבות...אבל לשיר לו אותן זו כבר אופרה אחרת.   

      

     וכך בוקר אחד, תוך כדי צעידה בים והקשבה לשיר הנפלא הזה, הגעתי להחלטה שזהו!... עכשיו תורי לשיר ליונתן את השיר הזה. לבטא את מה שבלב.  

      

     אבל מה...רגע אחד אחרי נכנס הראש הרציונאלי שלי לפעולה ...וחשבתי לעצמי: אולי בעצם זה לא רעיון כל כך טוב? אני לא יודעת בכלל לשיר...ואני גם ביישנית...אז אולי כדאי לוותר?...ואז... נכנס שוב הלב לתמונה ואמר: "מה פתאום לוותר"? קומי גם את ותעשי מה שבא לך לראש!...מה? את חכמה על קטנים? יודעת רק לנאום מאנטרות לילדים?  בא לך לשיר לילד שלך? אז שירי לו...בכייף גדול! 

       

     וכך היה.  בחרתי בקולו של הלב ויצאתי לדרך.  גייסתי לעזרתי את ילדתי יובי - זמרת מוכשרת ומנוסה -  כדי שתלווה אותי בקולה היפה. שריינו מבעוד מועד פלייבק הולם ואולפן הקלטות ...קבענו תאריך...והגענו לאולפן להקליט את השיר.    

      

      "השיר מהלב" הוגש ליונתן, ליום הולדתו ה – 18  בנר השמיני של חנוכה.  הוא התרגש מאד ...  ואמר לי: אמא כל הכבוד! איך לא התביישת לשיר ככה? אני הייתי מתבייש (גם הוא ביישן כמוני).  ואני עניתי: התביישתי חמוד...אבל בא לי לשיר עבורך את השיר הזה...מכל (וקול) הלב...ושמחה מאד שעשיתי זאת!  

      

      התוצאה מצורפת כאן להנאתכם...

      וכמו שריטה אומרת: לא זמרת מנוסה...ולא בת 16 אבל, ללא ספק, אמא שרוצה לבטא בפני הילד שלה את האהבה הגדולה שהיא רוחשת כלפיו ...ולשיר לו אותה! אמא שמזמינה אותו להיות מי שהוא...ללכת בנתיב הזהב שנועד רק עבורו... בדרך המלך שלו...בדרך של מלך העולם! 

      

      

          ובהזדמנות זו אני רוצה לומר לך יונתן שוב... 

      

             קום תהיה כל מה שבא לך! אהוב שלי!

             כי בשבילי אתה תמיד מלך העולם!!!

      

           ****************************************

      

      * למי שמעונין להציץ זה הקישור לסרטון ההשראה שלי (בשני חלקים):

      הנסיך הקטן 2 - חלק 1

      

      

     ''

      

       הנסיך הקטן 2  - חלק 2

      

     ''

     דרג את התוכן:
      59 תגובות   יום חמישי, 4/2/10, 01:47


      חברה לדרך  

       

       

      יש לי חברה נפלאה ...שמה אילנית  שובל (אילניק).

      הכרתי אותה כאן ב"קפה"...והיום היא חוגגת יומולדת. 

      המקום הזה הוא ההוכחה שאפשר בהחלט לעבור מסך

      ולגעת בפיזיות עצמה במלוא האהבה והעוצמה. 

      ההכרות בייננו הייתה מקרית והזויה...

      ויש איש אחד לו אנו חבות את ההכרות הזו...

      הוא שחיבר ביננו בדרך לא שגרתית

      ועשה מצווה גדולה!

      מצאנו האחת את השנייה...

      וזו הייתה  (ועדיין) מתנה נפלאה! 

      רוצה לאחל לך אהובה שלי את הכי טוב שיש!

      שנים רבות של אור ושמחה,

      של רכות ואהבה!

      של קבלה ושל זרימה עם נהר החיים. 

      כייף להיות חברה שלך...

      ולצעוד אתך יחד בדרך...

      זכיתי! 

      שלך באהבה,

      מיכל

      דרג את התוכן:
       41 תגובות   יום שבת, 26/12/09, 10:04

        

        

        

        

        

        

        

         

        

        

       עולמם של הקלפים האינדיאנים 

        

        

       פרק ד' II   מפת חיות הטוטם – המשך  

        

        

       החיות מדברות קואצ'ינגית! 

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

       חברים יקרים שבת שלום,

        

        

       ממשיכים עם פרק ד' ומפת חיות הטוטם.  

        בחלקו הראשון של הפרק (http://cafe.themarker.com/view.php?t=1370215  ) הסברתי בקצרה מהו טוטם ומהי מפת החיות. אמרתי שמדובר במפה "חד פעמית" בת תשע חיות שמלווה ומדריכה אותנו כל החיים! והתחלתי לדבר על המבנה שלה. היום, בחלק השני , נעמיק בהכרות עם המפה, נסקור את תרומותיה היישומיות לחיינו , נבין כיצד פורסים אותה, נפרט את מרכיביה ואת אופן ניתוחה. 

        

        

        *************************************** 

        

        

        

         

        

       אני יכולה לנחש ששאלתם את עצמכם, לא פעם, במהלך קריאת הדברים שאלות שונות כמו למשל -   האם כל מה שאני מספרת לכם, כאן, על הקלפים, הוא "אמיתי"? האם אני צריך להיות אדם רוחני כדי להתחבר לעולמן של החיות? האם אנחנו חייבים להאמין בפילוסופיה האינדיאנית כדי לעבוד עם קלפי הסגולה? וכדי לפתוח מפה?   

        

        

        אלה הן בהחלט שאלות לגיטימיות שכדאי וראוי לשאול כשקוראים לראשונה חומרים אלה. גם אני הייתי שואלת את אותן השאלות בדיוק.   

        

       אז בואו נדבר על זה קצת... ונבחן את הסוגיה הזו.

        

        

        

           האם אתם חייבים להאמין בדרך האינדיאנית כדי לפתוח  מפה?       

        

        

       ''

        

       התשובה היא שלא!

       אינכם נדרשים להאמין שתשע רוחות של חיות מהלכות לצדכם, לוחשות באוזנכם ומדריכות אתכם בכל רגע נתון. אינכם חייבים גם להאמין שקיימת תודעה גבוהה המכוונת את ידיכם לבחור מתוך חפיסת הקלפים, הפרוסה לפניכם, את החיות אשר מהן תוכלו ללמוד על עצמכם באופן הטוב ביותר.  

        

       בשלב הזה הנכם מתבקשים רק להקשיב! להתבונן! ולהיחשף למפה שלכם. לערוך איתה הכרות. לחקור את היבטיה. לחוות אותה בהקשר לחייכם. ורק בהמשך לבחון, מתוך התנסות אישית, האם היא מדויקת ומתאימה לכם ככלי לצמיחה אישית. 

        

       כך בדיוק אני עשיתי. בחנתי את המפה שלי בהדרגה, לאורך זמן, מהמון זוויות ובעומקים שונים, לפני ש"התמסרתי". עם כל אינטראקציה והעמקה נוספת גיליתי שכלי זה נכון ומתאים עבורי! שההכוונה וההדרכה שאני מקבלת ממנו מדויקת, עובדת היטב בשבילי ומקדמת אותי, באופן ממוקד, למקומות אליהם אני רוצה להגיע בחיי.  

        

       ממיטב ניסיוני, בעבודה עם מפת החיות, עם מגוון רחב של אנשים, למדתי שניתן לעבוד איתה ולהתחבר אל תכניה גם מבלי להיות רוחניים ו/או להאמין בה או בפילוסופיה שהיא מייצגת. גדולתו של כלי זה בעיני הינה בכך שגם מבלי להאמין בו הוא מהווה דרך עבודה זמינה, מחודדת, מדויקת, וישימה בחיי היום יום לכל מי שבוחר בו ככלי להתפתחות ולהתחברות לייעודו האישי ולמימוש חזון חייו.  

        

       ועכשיו... אני רוצה לספר לכם על התרומות היישומיות של  "מפת חיות הטוטם" לחיינו ולענות על השאלה, שבטח גם עלתה אצלכם לא פעם במהלך קריאת הדברים, מה יוצא לכם מעבודה עם המפה הזו? 

        

       ***************************************

        

        מהן התרומות היישומיות של מפת החיות לחיינו?   

        

       הדרך האינדיאנית גורסת כי חשוב שכל אחד מאתנו ידע את מקומו ותפקידו בעולם, יכיר באיכויות ובמתנות שקיבל בחייו ויבין את הדרך להתחבר אל עצמו ולחיות את חייו באיזון, סיפוק, בריאות והרמוניה. 

        

        

        מפה החיות באה לתת מענה מיטבי לנושא זה! היא מהווה תמונת מראה מדויקת למי שאנחנו ומשקפת את הפוטנציאל הגבוה שלנו. ככזו היא מזמינה כל אדם, הבוחר בכך, לנסוק מעל המישורים היומיומיים של חייו, להתבונן בהם מזוויות ראייה שונות, בהתייחס לצירים שונים של זמן ומהות, דרך עדשה נקייה וברמת רזולוציה גבוהה ביותר. במילים אחרות, המפה "קוראת" לכל אחד להתחבר אל עצמו, ללמוד את עצמו לעומק, להיות באיזון ולהדהד עם מתנותיו ואף מספקת את הכלים לכך!  

        

       אם אנסח את הדברים ברמה פראקטית, אומר שהמפה הינה כלי פונקציונאלי המשמש אותנו על מנת להשיג מספר תוצאות מרכזיות. להלן פירוט.

        

        

        תפוקות המפה:  

        

       I. המפה ככלי אבחוני 

        

       המפה הינה, בראש ובראשונה, כלי אבחוני מעולה. היא מייצגת את "המצב המצוי" שלנו כלומר, מהווה "צילום רנטגן פנימי" מדויק ועמוק המשקף ומגדיר את מאפייני המבנה הפנימי שלנו (צרכים, אמונות, רגשות ערכים, ועקרונות פעולה) וממחיש כיצד הם באים לידי ביטוי בהתנהגות ובהתנהלות שלנו בחיי היום יום, בתחומים השונים. במסגרת האבחון, מצביעה המפה, בין השאר, על "סל המשאבים" שלנו (הכולל כישורים, יכולות, עוצמות והתנהגויות מקדמות הצלחה) היכול לקדם אותנו בדרכנו למימוש עצמי ועל החסמים (התנהגויות מעכבות הצלחה) העומדים בדרכנו לשם.  

        

       II. המפה ככלי להבהרת השיעורים שבדרך והחזון   

        

        

       בנוסף לאמור לעיל, מצביעה מפת החיות גם על האתגרים המרכזיים איתם עלינו להתמודד במסע חיינו ומספקת לנו נתונים רלבנטיים בנוגע לפוטנציאל הגבוה שלנו. במילים אחרות, היא נותנת לנו, למעשה, מידע על ייעודנו ועל חזון חיינו ובדרך זו  מסייעת לנו, באופן אופרטיבי, לזהות ולהגדיר את "המצב הרצוי" לנו בחיינו ("מצב רצוי" לפי תורת האימון הינו החזון שלנו שמוגדר כמצב קיומי של "שיא ההצלחה" אליו אנו שואפים להגיע בחיינו ושהינו הכי נכון עבורנו).    

        

       III. המפה ככלי הדרכה והכוונה בדרך -  GPS   פנימי 

        מעבר לאבחון אישיותי ולהבהרת שיעורים וחזון משמשת המפה כמכשיר ניווט לחיים ...ממש כפונקצית  GPS. היא מדריכה אותנו  ומספקת לנו הכוונה ונקודות ציון בדרכנו. במסגרת זו, היא מציעה  דרכי פעולה ברורות ואופרטיביות שהינן הכי אפקטיביות עבורנו (ויכולות להיות מוגדרות במונחי תוצאות) למיקסום סל המשאבים שלנו, להתמודדות עם הקשיים והחסמים, למציאת הייעוד והחזון ולבניית תכנית למימושם. המטרה המרכזית, העומדת מאחורי הדברים כאן, הינה לגשר על הפער בין ה"מצב המצוי" "למצב הרצוי" בחיינו,  בצורה ממוקדת (תוך מינוף ומיצוי סל המשאבים והתמודדות אפקטיבית עם החסמים), כדי לעזור לנו להשיג במציאות את התוצאות אשר נותנות מענה מיטבי, לשאיפות ולצרכים שלנו, ומקדמות אותנו בדרכנו להגשמת יעודנו ולמימוש חזון חיינו.

          

        *********  

       אם אסכם את נושא "התרומות והתפוקות", אומר בקצרה שתשע החיות במפה שלנו פועלות יחד כ"צוות לעניין" המביא לנו ערך מוסף גדול בדרכנו למימוש. הן מגדירות את ה"מצב המצוי" שלנו (במונחי מאפיינים, צרכים, סל משאבים וחסמים), מסמנות לנו כיוונים ונקודות ציון לצורך התחברות לייעוד ולחזון חיינו ("מצב רצוי") ומציעות לנו דרכי פעולה אופרטיביות ואפקטיביות על מנת לגשר על הפערים ביניהם ולהביא את חזוננו לכלל מימוש.

        

       ואם במקרה מישהו מבינכם לא שם לב עד לרגע הזה - מה בעצם עושות החיות שבמפה בפועל לכולנו? - אז אני אגלה לו! 

        

       החיות במפה עושות לנו Coaching   !!!  

       כן, כן גבירותיי ורבותי... Coaching    לא פחות ולא יותר!  במלוא מובן המילה!   

        

        החיות מדברות בשפת עולם האימון  ועובדות ממש "לפי הספר"! 

        

         ***************************************  

        

        

         

        

        

           

        

        מהו הנסיון שלי עם מפת החיות? 

        

       כשאני קלטתי את הגילוי הזה, שהחיות במפה מדברות קואצ'ינגית, והבנתי את משמעותו, ידעתי שזהו זה!  שהגעתי! שסוף סוף מצאתי את המפתח. שנגעתי בנקודה. שפיצחתי את הנוסחא האישית למימוש הייעוד שלי - לחיבור ולשילוב בין העולמות הרוח והחומר מתוך מטרה להעצים אנשים ולסייע להם להתחבר לדרכם.  

        

       על בסיס הדרך המקצועית הארוכה שעשיתי עד אז בעולם האימון, הבנתי שמפת החיות יכולה להוות נדבך בעל ערך מוסף לתהליך האימון התוצאתי רציונאלי, איתו עבדתי, ולשמש ככלי עוקף חשיבה מעולה (במסגרת עבודתי כמאמנת יצא לי לפגוש בכלים עוקפי חשיבה שונים וחשבתי שמפת החיות הינה בעלת ערך מוסף יישומי בהשוואה לכלים אלה). 

        

       מצאתי למעשה את מה שחיפשתי! את הגשר לחיבור בין העולמות. מה שנותר לי בהמשך היה לבנות נכון את השילוב הזה ולהוציאו לאור כלומר, למצוא דרך פראקטית לשלב בין עולם האימון הרציונאלי לדרך האינדיאנית  - ולהעביר את הידע הזה הלאה...כדי לחבר עוד ועוד אנשים לנושא ולדרך שלהם. 

        

       כך נולד והתפתח המודל שיצרתי - המשלב בין  גישות רציונאליות ותוצאתיות באימון ובין "מפת חיות הטוטם" וגישות שמקורן בדרך האינדיאנית. המודל מבוסס, בין השאר, על העובדה שמפת החיות הינה כלי אימוני מעולה, שלם, בעל ערך מוחלט, העומד בפני עצמו, ושניתן לחבר אותו, וכל אחד ממרכיביו, לכל שלב  של תהליך האימון התוצאתי- רציונאלי – החל משלב האבחון, דרך שלב איתור והגדרת החזון, וכלה  בשלב בניית תכניות עבודה אופרטיביות ונקיטת צעדים מעשיים למימוש החזון בחיים.

        

       היום, לאחר ניסיון מצטבר בעבודה עם כלי זה, אני יכולה להעיד ולומר שהמודל המשולב הינו כלי אימוני-התפתחותי ייחודי ורב עוצמה. בעיני הוא ממש סוג של אלכימיה! 

       ההלימה שגיליתי בין שני העולמות (בהקשר לתכני האימון) הינה מדויקת מאד ומעוררת השתאות. והרבה יותר מכך, המודל השלם שמצאתי עולה באלפי מונים על סכום חלקיו. הוא נותן לכל אדם תמונה שלימה ומעמיקה על עצמו  ועושה עבודה נפלאה!

        

       המודל המשולב מזמין כל אחד להתחבר לדרך המלך שלו, לשביל הזהב הייחודי רק לו ולהגשים באופן המיטבי את מי שהוא! הוא עוזר לנו לנהל את חיינו מבעד לפריזמה של הפוטנציאל הגבוה שלנו ומבטיח שנצעד באופן מושכל בנתיבי חיינו ושנגשים את יעודנו האישי הייחודי רק לנו. 

        

       מפת החיות, המשולבת במודל, מזמינה כל אחד אשר פתוח, ומעוניין, להתחבר לידע הגלום בה ולקשרו למציאות חייו. המפה מחברת אותנו למקומות מהם בוקעים החיים, לפעימות הלב של הבריאה! ולוקחת אותנו לעומקים בהם נולד הזמן ומתהוות התשובות לשאלות שעדיין לא קיימות. היא מעודדת את האמונה בקסמים, במימוש חלומות, בזיהוי הזדמנויות ובכך שהכול אפשרי.  והרי זו מהות החיים  - לחלום, לזהות הזדמנויות ראויות ולהגשים את החלומות בדרכנו לחיים מספקים של מיצוי הפוטנציאל האישי. זוהי בדיוק גם מהות עבודתו של המאמן - לסייע לאנשים להעפיל ולהגיע למקומות האלה...לנקודות שיא ההצלחה בחייהם! 

        

        

        

        ***************************************    

        

         

        

       ועכשיו בואו נראה:

       * איך פורסים את המפה?

       * איך מנתחים אותה?

       * ומהי משמעות המיקומים 1-9?

        

        

        

       המפה - היבטים אופרטיביים ומשמעויות 

        

        

        

       א. שלבי הפריסה

        

        

        

        

        

       1.      האדם שעבורו מיועדת המפה מערבב היטב את חפיסת הקלפים.

        2.      לאחר מכן,  הוא פורש אותם  ובוחר מתוכם תשעה קלפים בזה אחר זה.

       3.    ישנה חשיבות לסדר ההוצאה שכן, יש משמעות למיקום הסידורי של כל קלף במפה.

             לכן יש לרשום את סדר הוצאת הקלפים ולמספר אותם מ-1 ועד 9.  

        

        

          

       ב. משמעות המיקומים

        

       ''

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

       משמעות המיקומים במפה הינה קבועה (1-9). מה שמשתנה הן החיות הרלבנטיות לכל אדם (זה תלוי בחיות אותן הוא שולף מהחפיסה כאשר מספר האפשרויות הינן כמספר הקלפים בחפיסה כלומר - 52).  

        

        

        

        

        

       המפה מכילה את שבעת הכיוונים של הווייתנו (מזרח, דרום, מערב, צפון, למעלה, למטה ובתוך) ואת שני צדדינו - ימין ושמאל.

        

         

       באופן יישומי ניתן לחלק את הקלפים לשלוש תת-קטגוריות מרכזיות:

       קלפים 1-4 משקפים את הקשר שלנו עם ציר הזמן.

        קלפים 5-7 מייצגים את מערכת היחסים שלנו עם כדור לכת ארץ (נקראים ה"קשר הגלובאלי").

        קלפים 8-9 מעידים על הקשר שלנו עם הסביבה.

        

        

        

        

        

        

        פירוט הקלפים לפי משמעות שליפתם ומיקומם במפה:

            

       ©קלף 1 – חיה המייצגת ילדות והתחלות חדשות בחיים

        

         החיה הראשונה, בסדר השליפה, באה ללמד אותנו "כיצד אנו זורחים?" כלומר, איך אנחנו מתחילים כל תהליך חדש בחיים? (פרויקט, מערכת יחסים...כל דבר). היא מכוונת ומדריכה אותנו כיצד נכון לנו לפעול על מנת להניע תהליכים באופן המיטבי עבורנו ומצביעה על קשיים שיכולים לעמוד בדרכנו בהתחלות של תהליכים.   

        

       © קלף 2 – חיה המייצגת את העולם הרגשי הפנימי

        

         החיה השנייה מלמדת אותנו על עולמינו הפנימי ומצביעה על האופן בו אנו חווים דברים ברמה הרגשית ועל התנהגותנו כתוצאה מכך. היא מייצגת את "המקום הפנימי הבטוח" שלנו כלומר, את המקום עליו אנו נשענים וממנו אנו שואבים כוחות כשאנו חווים מצוקה רגשית ונדחקים ל"פינה". ברמה הפראקטית מדובר ב"התנהגות אוטומאטית" (גירוי-תגובה), שמתרחשת כשאנו חווים רגשות כמו כעס, תסכול וכד', ושאיננו שולטים עליה בזמן אמת. הרעיון כאן הוא לפתח מודעות למקום הזה, להכיר אותו וללמוד להיעזר בו כמקור עוצמה עבורנו. חיה זו מייצגת גם את הילד הפנימי שבנו.

        

       ©  קלף 3 – חיה המייצגת בגרות ותהליכים שהגיעו לבשלות ולסיום.

        תפקידה של החיה השלישית הוא להראות לנו את הדרך לקידום ולהגשמת יעדינו האישיים וייעודנו. היא משקפת לנו כיצד אנו מתנהלים בתוך תהליכים שכבר הבשילו או בכאלה שעומדים לקראת סיום (כלומר, איך אנו מסיימים תהליכים וקוטפים את הפירות?) ומובילה אותנו פנימה לאמת שלנו ולתשובות המצויות בתוכנו. כאן אנו יכולים להתוודע לדרך הנכונה והמומלצת עבורנו לקידום תהליכים במטרה להגשים באופן המיטבי את יעדינו האישיים וגם לאופן הנכון בו עלינו לעשות את הצעדים האחרונים לקראת השלמת משימות ומטרות. חיה זו מצביעה גם על החסמים והבעיות שעלולות לצוץ ברגעים הללו ועל הדרך להתמודד עימם כדי להצליח.

        

       © קלף 4 – חיה המייצגת את ה"שיעור"/האתגר שלנו בחיים.

        החיה הרביעית מצביעה על ה"שיעור" או האתגר בו בחרנו להתנסות בחיים האלה. במילים אחרות, היא עונה על השאלה: מה באנו ללמוד כאן? בד"כ מדובר במקום שהכי קשה לנו להתמודד איתו.

        

       © קלף 5 – חיה המייצגת את האני הפנימי שמוקרן החוצה   

        החיה החמישית מייצגת את ה"אני הפנימי" שלנו אותו אנו מציגים ומקרינים החוצה...זה שנוח לנו שכולם ידעו עלינו ושדרכו כולם מזהים ומכירים אותנו. חיה זו מכונה גם "חית הכוח שלנו" וככל שנשתמש יותר בסגולותיה כך נרחיב את טווח יכולותינו ונעצים את כל המהות שלנו. חיה זו מעצימה ומרחיבה גם את המהות של כל שמונה החיות האחרות שבמפה.

        

       ©  קלף 6 – חיה המייצגת הזנה, עבודה, פרנסה, בריאות פיזית

        החיה השישית מחברת אותנו ל"אמא אדמה" (לקרקע) ומצביעה על מקורות ההזנה שלנו בעולם הפיזי-חומרי קרי: עבודה (מקור פרנסה), בריאות פיזית, בית, אוכל ומין. חיה זו מלמדת מהי ההתנהלות היומיומית הנכונה לנו בעולמות הקריירה והבריאות.  היא מכוונת ועונה על שאלות כגון: כיצד מתאים לנו לפעול בתחומים אלה?, מה מניע אותנו? ומה עומד בדרכנו? בעזרת קלף במיקום זה ניתן לכוון אנשים לסוג העיסוק המתאים ביותר עבורם כדי שיוכלו להשביח את פרנסתם, התפתחותם ואת בריאותם הפיזית. הקלף מלמד גם על מערכת היחסים שלנו עם אמנו - איך חווינו אותה ומה קיבלנו ממנה.  

        

       ©  קלף 7 – חיה המייצגת את הגנה שלנו בעולם הרוח

        החיה השביעית קשורה ל"אבא שמיים" ומכוונת אותנו כיצד עלינו לנהוג על מנת שנהיה מוגנים בעולם הרוח. היא מלמדת על המהות הפנימית שנמצאת בתוכנו כלומר, מי אנחנו יותר מכל?  לרוב, זו החיה הדומיננטית ביותר שכן, המאפיינים שהיא מייצגת מקרינים ומשליכים על כל הרמות והתהליכים בחיינו.  כל החיים שלנו סובבים סביב הציר הזה. קלף זה מספר גם איך חווינו את אבינו ומה קיבלנו ממנו.

        

       © קלף 8 – חיה המייצגת את הקבלה שלנו מהסביבה

        החיה השמינית מלמדת מה אנו "מושכים" מהסביבה? מה מעניין ומרתק אותנו? לאיזה סוג של אנשים ומערכות יחסים אנו נמשכים? היא מדברת על התהליכים הפנימיים שבבסיס המעשים - על המחשבות והמניעים. 

        

        

       © קלף 9 – חיה המייצגת את הנתינה שלנו לסביבה

        החיה התשיעית עונה על השאלה: מה יש לנו לתת לסביבה? מדובר באיכויות  שהסביבה מזהה בנו ולכן מצפה ומבקשת מאתנו לתת (למשל יכולות מסוימות). חיה זו מדברת על עשייה במונחי תוצאות ומלמדת כיצד נכון לנו לממש את התכניות שלנו בפועל. 

        

        

       *********  

        

        

       עד כאן המשמעות של מיקומי תשעת הקלפים בקצרה! ניתן כמובן להעמיק ולפרט עוד על נושא זה. יודגש כי ישנן גרסאות שונות באשר למיקומי הקלפים שבמפה ולמשמעויותיהם. אני מביאה כאן את החומרים כפי שלמדתי אצל יעל הראל ובאופן שעובד עבורי ועבור האנשים איתם אני עובדת..

        

        

        ***************************************

        

        

         

        

        ג. כיצד מנתחים את המפה?

        

       ניתוח המפה מתבצע בשני מישורים. ראשית, אנו בוחנים כל קלף בהקשר למקום בו הוא עלה בפריסה (1-9) שכן, כל חיה מלמדת שיעור הקשור למיקום המסוים שלה במפה. במישור השני, אנו מנתחים את כל הקלפים כמכלול אחד ב"ראיה כוללת", הלוקחת בחשבון את השילוב בין תשע החיות שבמפה ואת השפעותיהן ההדדיות. ניתוח כזה נותן לנו תמונה רחבה ועמוקה ומאפשר לנו לזהות מאפיינים, היבטים ודפוסי התנהגות דומיננטיים החוזרים על עצמם כמו למשל: עוצמות, חולשות, חסמים, הרמוניה ו/או ניגודים בין המאפיינים השונים באישיות, קשיים ורמזים בנוגע  ל"שיעורים" שעלינו לעבור בחיים.

        

       ***************************************

        

       סיכום הדברים  

        

        

         

        

       אם נסכם את הדברים, נאמר שכל מפה היא עולם מרתק, בפני עצמו,

       דרג את התוכן:
        55 תגובות   יום רביעי, 16/12/09, 01:50


        עולמם של הקלפים האינדיאנים

         

         

         

        פרק ד' I - מפת חיות הטוטם

         

         

                   !Do It Your Way          

         

         

         חברים יקרים חג שמח! 

         

         התכנסנו כאן היום, בעיצומו של חג האורים, להמשך סדרת "העולם המופלא".

         

        עבר זמן מאז הפרק האחרון (שפורסם בערב יום כיפור) והחג הזה הוא בעיני עיתוי מצוין להמשך כתיבה על עולם שכל ייעודו הוא להביא לחיינו אור וניסים.  

        סדרה זו עוסקת בחיבור לאור ומוקדשת לכל אלה השוחרים לשיפור חייהם וחיי זולתם ולכל הבוחרים בדרך חיים של מימוש הייעוד והחזון האישי. מטרתה להציג בפניכם את "קלפי הסגולה" כלי  דרכו יכול כל אחד להתחבר לנתיב הצמיחה האישי שלו ולדרך המלך שלו בחיים!

        עד כה התפרסמו שלושה פרקים בסדרה (אותם תוכלו למצוא בבלוג שלי).

          

        בפרק א' חלקתי אתכם את סיפורי האישי ואת התחברותי לדרך האינדיאנית. בפרק ב' ערכנו הכרות קצרה עם האינדיאנים ועם מקור הידע עליו מבוססים הקלפים. בפרק ג' הוצגה ערכת הקלפים ושימושיה היישומיים. במסגרת זו, נסקרו סוגי הפריסות השונות, אותן ניתן לבצע בעזרת הקלפים וצוין כי החשובה בין הפריסות הינה "מפת חיות טוטם אישית".  בפרק ד' הנוכחי אתמקד במפה זו  וביישומיה השונים. מפאת אורכו של הפרק החלטתי לפצלו לשני חלקים. להלן מוצג החלק הראשון. החלק השני יפורסם בימים הקרובים. 

         

          

                         ***************************************      

         

         לפני שנתחיל בסקירת עיקרי המפה אני רוצה לומר לכם תודה גדולה! על המשובים המפרגנים שלכם לסדרה זו אשר מרגשים אותי מאד. פידבקים אלה מהווים עבורי מתנה יקרת ערך המתפקדת על תקן של מראה אשר משקפת לי אהבה ומעצימה אותי בכתיבה מהסוג הזה. ואסביר למה כוונתי.  

         

         

        יש להניח, שנראה לכם טבעי ומובן מאיליו שאני עוסקת בנושאים הקשורים להתפתחות ולצמיחה אישית, תוך שילוב בין כלים הלקוחים מעולמות תוכן שונים, ושהכול נובע ממני בצורה חלקה וזורמת. אז זהו שלא! זה לא מובן מאיליו ולא היה כך מאז ומתמיד. כדי להגיע למקום בו קיימת בתוכי אינטגרציה צלולה, בין עולמות התוכן השונים, נדרשתי לעבור דרך ארוכה!

         

         

        הכול התחיל לפני עשר שנים כשהגעתי לצומת בה נדרשתי לקבל החלטה. האם להיענות לקריאת הנשמה שלי ולבחור בטרנספורמציה פנימית? האם להיפתח ולפנות לדרך חדשה ולא מוכרת אשר נגלתה לי? האם לבטוח בה למרות שאיני יודעת לאן היא מובילה? האם לתת אמון ב"ידיעה הפנימית" שדרך זו תוביל אותי בדיוק לאן שאני צריכה להגיע בעיתוי ובזמן המתאימים ביותר עבורי? שהדרך הזו הינה אחת עם מי שאני?  

         

        ואני בחרתי! להיענות לקריאה הזו, להתחייב אליה ולרתום את כל משאביי הפנימיים לצורך כך. החלטתי לפנות לדרך בה אוכל לפצח את צופן הנשמה שלי ולגעת בתשוקה הגרעינית העמוקה ביותר שלי – בכמיהה לפגוש את האמת שלי! זו שתוביל אותי להבנת ייעודי ולחשיפת שביל הזהב להגשמתו. ידעתי שאעשה הכול כדי להשיג זאת ושאין בעולם דבר חשוב מזה עבורי.   

         

        הייתה זו עבודה מאתגרת שדרשה ממני לגייס משאבים גדולים כמו:  סבלנות, התמדה, נחישות, אמונה בעצמי, הקשבה פנימה, העמקה אינסופית בחומרים מתחומים חדשים ויצירת אינטגרציה בין כל אלה לבין העולמות שכבר הכרתי. הייתה זו ממש עבודת "מחקר ופיתוח". ואני הייתי כמו "ציידת תובנות" -  גששית.... מנסה להבין את דרכי.

         

         לקח לי זמן לתפוש שהיעוד שלי הינו יצירת שילוב מזוכך בין שני עולמות תוכן ענקיים - הרוח והחומר – והוצאתו לאור באופן שיעצים אנשים ויחבר אותם למי שהם...לדרך שלהם. אבל לפני שיכולתי לפנות לאנשים אחרים נדרשתי, קודם כל, ללמוד ולהבין לעומק את מהות הייעוד שלי ולפתח אותו ברמה יישומית.

         

        גם בשלב הזה נדרשתי לקבל מספר החלטות. ההחלטה הראשונה הייתה להתחבר, באופן מודע, למרחב הפנימי שבתוכי ופשוט להדליק בו את האור! רק כך יכולתי לגלות את האוצרות הטמונים בי ולחשוף חלקים נסתרים נוספים בנשמתי. ההחלטה השנייה הייתה לגייס אומץ! קודם כל כדי להכיר בייעוד שהתגלה בפניי ובעובדה שהוא הביטוי המיוחד שלי כאן בעולם! ולהבין שכדי לממש אותו אצטרך להתמסר במידה מסוימת ללא נודע  ולוותר על נוחות, בטחון, מעמד או פוזה כזו או אחרת. בשלב שבא לאחר מכן, נדרשתי לגייס עוד המון אומץ כדי לחשוף את הייעוד שלי בפני שאר העולם ולהתחיל לצעוד בפועל בדרך אותה התחלתי לסלול. עשיתי זאת רק כשהייתי ממש בטוחה ושלימה עם עצמי ועם הכיוונים שלי. 

         

         

        זה לא היה תהליך פשוט ונתוני הפתיחה היו מגבילים. פעלתי עד אז בתוך מסגרות שהתנהלו מתוך אוריינטציה של חשיבה רציונאלית מקובעת ותוך התבססות על נתונים ועיבודים בעלי עיגון מדעי. הרציתי בטכניון, כיהנתי כדירקטורית בחברות "רציניות" ושימשתי כיועצת למנהלים בחברות "רציניות" לא פחות. באף לא אחת מהן היה חיבור או פתיחות לעולמות התוכן הקשורים לדרך הרוח. נהפוך הוא! היו שם בורות, ניתוק, דה-לגיטימציה  והתנגדות.

         

         

        בשל מגבלות אלה, תהליך המימוש וההוצאה לאור לקחו לי זמן. נדרשתי לפתח דרך כדי לשתף את העולם בדברים שגיליתי וחוויותיי ובהבנותיי מהדרך שעשיתי. ידעתי שאני צריכה לחשוף את הדברים באופן נכון, מדויק וזהיר... בדרך שתקרב אנשים לידע הזה. בתוכי הבנתי, שכדי להגיע לתוצאה כזו, אני חייבת לנסח את הדברים באופן כמעט מדעי, כמו שאני יודעת לעשות היטב, ולומר אותם בצורה אחראית וחכמה כדי שגם הספקנים שבחבורה יתרככו ויסתקרנו (לימים פיתחתי מודל המשלב בין עולמות הרוח והחומר בעבודה עם אנשים עליו אספר בהמשך).

         

         וזה עוד לא היה הכול. מעבר לכל אלה, הבנתי שהשליחות האמיתית שלי היא להביא את השילוב שיצרתי, בין העולמות, דווקא למסגרות מהן באתי ובמיוחד לארגונים ולאנשים שעדיין לא "מחוברים". ידעתי שיש לי בסל המשאבים את כל הכישורים והמשאבים האישיים כדי לעשות זאת. 

         

         ואם לדבר תכל'ס...נדרשתי להיות ממש שגרירה של אור! להיכנס למקומות אפלים ולהאיר! להעביר את המשואה הלאה... לחבר עוד ועוד נשמות לדרכן ולמי שהן...ולהגביר כל הזמן את עוצמת אלומת האור ואת עוצמת התהליך. וזה למעשה מה שאני עושה מאז ועד היום. כל הזמן! בכל מקום! זה יכול להיות כאן ב"קפה", בעבודתי באקדמיה או במפגשי אימון - בקשת רחבה של ארגונים, אנשים מקצועות ונושאים. אני עושה זאת בסבלנות ובאהבה ענקית כי אני רואה בכך חשיבות עליונה!  ושמה לב שמדובר בתהליך אינסופי שרק מתעצם כל הזמן בהתאמה להתעצמות האור. ככל שיש יותר אור יש יותר עוצמה וניסים נפלאים קורים בדרך. יש חנוכה לתמיד!

         

                                  

          ***************************************

         

         ועוד דבר לפני שמתחילים עם המפה.  

        כולכם מכירים אותי ויודעים שאני אוהבת לשלב בין התכנים הכתובים לשירים ההולמים אותם.

         מכיוון שסדרת "העולם המופלא" מתמקדת בדרך של כולנו ומשקפת, יותר מכל, את דרכי האישית בחרתי לצרף היום שיר מוכר שמספר על דרך ושמו: "I did it my way  ". מילותיו אכן הולמות את התוכן הכתוב אבל זה עדיין לא הכל שכן, שיר הוא לא רק מילים ומנגינה! שיר הוא גם "אנרגיה" ו"משמעות" שעוברות ונוגעות בלב המאזינים דרך הזמר/ת שמבצע/ת אותו.  

        נתקלתי בביצועים שונים לשיר הזה ואת חלקם אהבתי ...אבל כשפגשתי את שירתו של יוסי נבו חבר מה"קפה" (http://cafe.themarker.com/view.php?u=166241  ) התרגשתי מאד! הבנתי מיד שנתקלתי בביצוע מיוחד של "שליח". פגשתי באדם, בעל קול שמיימי, שבחר לשיר את השיר הזה כדי לבטא את בחירתו בדרך חיים של יצירתיות, מימוש והגשמה דרך חיבור מודע לאורו הפנימי. לתחושתי, בכוחו של יוסי, דרך הביצוע הזה, לחצות גבולות, להאיר פינות אפלות לפתוח לבבות ולחבר כל אחד לדרכו הוא.  אני ממליצה לכם בחום, כפי שאני נוהגת תמיד, לקרוא את הפוסט עם השיר מתנגן ברקע.  

         

         

          ועכשיו...אפשר להתחיל בסקירה. קבלו, במחיאות כפיים, את "מפת חיות הטוטם". 

                             

         

        מהו טוטם?

         

         

                             ''

         

                                                                          איור: אורלי נירן

         

        'טוטם'  - הוא סמל המייצג מהויות מעולם החי. טוטם של חיה מייצג את תכונות והיבטי החיה עצמה, את רוחה ואת עוצמתה. הטוטם האינדיאני התפתח מתוך מודעות לעובדה שהאדם והטבע הינם אחד  (פירוט ב"עולם המופלא" פרקים ב', ג') ומתוך ההבנה כי כל גורם בטבע בא ללמד אותנו משהו על עצמנו ועל הפוטנציאל הגלום בנו. דרך הטוטם האינדיאני אנו יכולים לדבר את שפת הסביבה בה אנו חיים (שפת עולם הטבע), לשמור על קשר אינטימי עם היבטי המהות שלנו ולנתב אותם בצורה מודעת  כדי להפוך להיות "הפוטנציאל הגבוה" שלנו. ישנם כלים שונים הבאים לסייע לנו להתחבר לטוטמים ואחד מהם הינו  מפת החיות!

         

         

        מהי מפת חיות הטוטם?

         

        מפה זו פותחה על בסיס הפילוסופיה של שבט הסנקה האינדיאני ומקורה בתפישה לפיה לכל אדם יש תשע חיות קבועות המלוות ומדריכות אותו מרגע לידתו, במשך כל ימי חייו, בין אם הוא מודע להן ובין אם לאו. חיות אלה מייצגות סגולות ומאפיינים שלו בתחומים ובמצבים שונים בחיים. הן משקפות תשתיות ויסודות פנימיים, הקיימים אצלו, שהינם בבחינת "קבועים" שלא משתנים נוכח מצבי החיים השונים ו/או החוויות והשיעורים שהוא עובר בדרך. את מפת הטוטם ניתן לפרוס, לפי המסורת האינדיאנית, רק פעם אחת בחיים!  (וזאת בניגוד לכל שאר המפות, שנסקרו בפרק ג', אותן ניתן לפרוס בנקודות זמן שונות במהלך החיים). מסיבה זו, מפת הטוטם הינה בעלת חשיבות ומשמעות מיוחדת. תפקידה לשמש עבורנו כ"מורת דרך", לתמוך בנו וללוות אותנו במשך כל ימי חיינו. היא תמיד נכונה לנו למרות התמורות והתהליכים החלים בחיינו.  

         

         למרות שאנו חיים בעידן מודרני, רחוקים מעולם הטבע, מפעם בכולנו הצורך הבסיסי של חיבור אליו ואנו מנסים לשלבו בחיינו בדרכים שונות. אנשים מגדלים בבית חיות, מצמיחים עצים בעציצים, מצפים מבנים באבן טבעית, משמיעים מוסיקת מפלים בקליניקות ולובשים בגדים בהם משולבים צדפים, אבנים ונוצות. 

         

        מפת החיות פותחה כדי לענות בדיוק על הצורך הקיומי הזה של החיבור לטבע ולאפשר לאנשים, שאינם חיים בשמורה אינדיאנית, לגעת בכוחות המעצבים את מציאותינו. אמנם אי אפשר לפגוש פומה ברחוב שינקין או כלב ערבות בקניון עזריאלי אבל אפשר בהחלט להתחבר לסגולות החיות ולהפוך בכל רגע נתון לאנטילופה או מוס כשאתם ברכבת או מול המחשב. 

         

        מפליא שגם בחיים האורבאניים של המאה ה- 21 מוצאות החיות דרך להתגלות בפנינו. ניתן למצוא לא פעם נוצות של עורבים, ינשופים, ניצים או בזים ברחובות העיר, ציורים של דובים ונחשים על קירות בתים ואיורים של חיות שונות על שקיות מעוצבות של חנויות ועל מותגים שונים. חתולי טרף, עיטים וזאבים "קורצים" לנו דרך מדבקות על כלי רכב שונים ואפילו חזירי הבר והתנים מגיעים כל ערב לחצר הקדמית של הבית שלי בעיר הגדולה חיפה. ויותר מכך, אם נעמיק בהתבוננות נבחין כי גם לנו יש טוטמים לרוב. למשל, עולם הרפואה בחר את הנחש כטוטם, חיל הנ.מ בחר בעטלף, ל"בזק" יש תוכי ירוק ומכונית היגואר מתפארת לא רק בשם הטוטם שלה אלא גם בפסלון שלו על הפגוש. ל"דודג'" יש את הבאפאלו, ל"פיג'ו" את האריה, ל"לה קוסט" יש קרוקודיל ...והרשימה אינסופית. וולט דיסני בסרטיו משתמש בטוטמים של חיות  ואפילו מדינת ישראל החליטה שראוי שיהיה לה טוטם ובחרה לרגל חגיגות השישים ב"ציפור הלאומית" שהיא הטוטם של כולנו.  כמה שזה ישמע לכם מוזר, כל התגלות כזו היא, התגלמות של חיות הסגולה בעולמנו, וניסיון שלהן לתפוס את תשומת ליבנו. עלינו רק להבחין בכך, להתבונן ולהקשיב. 

         

         

           מבנה המפה 

         

          

         המפה כוללת תשעה קלפים ובעלת תשעה מיקומים בעלי משמעות קבועה. מה שמשתנה הן החיות הרלבנטיות לכל אדם (וזה בתלות לחיות אותן הוא שולף). היא בנויה, כמו כל הידע האינדיאני, במעגל ומכילה את 7 הכיוונים של הווייתנו - בין אימא אדמה וחיי היום יום (זוגיות, אהבה, הגשמה ופרנסה) לבין  אבא שמיים (התפתחות רוחנית, הכרת תודה וריפוי) - והם:  מזרח, דרום, מערב, צפון, למעלה, למטה ובתוך. בכל אחד מכיוונים אלה שוכנת לה חיית טוטם שבאה ללמד את השיעורים הגלומים באותו כיוון. בנוסף, יש במפה שתי חיות נוספות המהלכות משני צדדי האדם  - ימין ושמאל.

         

        כך נראית לדוגמא מפת חיות הטוטם שלי.

         

        .                                                          

        ''

                                                          

         

         

          

         

         

         

         

         

         

        עד כאן החלק הראשון של פרק ד'. בימים הקרובים אפרסם את חלקו השני, של פרק זה, בו יפורטו  משמעויות המיקומים במפה,  ייסקרו תרומותיה לנו ויודגשו היבטים נוספים. 

         

         

         המשך יבוא....  

         

         

         

         

           ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

        דרג את התוכן:
        86 תגובות   יום רביעי, 25/11/09, 23:36

         

         

          

        יש לי ילדה בלב 

         

        לא ספרתי לכם עדיין ...

        יש לי ילדה מקסימה בת 13, ששמה יובל...יובי.  

         

         יובי היא תותחית-על...נסיכה אמיתית שהגיעה אלי מעולמות אחרים. גרסה משופרת ומשודרגת שלי פי אלפי מונים. יש בינינו אהבה גדולה ולכבוד הוא לי להיות אמא שלה. 

         

         יש לי המון מה לספר עליה בכל מיני היבטים אבל היום אספר על יובל והשירים.  (טוב נו ...קשה לי להתאפק לגמרי אז רק אגלה לכם בסוגריים שיובי היא ילדה מיוחדת במינה - חכמה בטירוף, מצחיקה, יפהפייה, מוכשרת כל כך, מצליחה בכל דבר שבו היא בוחרת לגעת...וזה כמובן רק קצה הקרחון!).    

         

        כן...אני יודעת ...נסחפתי קצת...עם הסוגריים...אז לעת עתה (ורק לעת עתה)...סוגרת אותם.

         

        אותי,  האמא של יובי, רובכם כבר מכירים ויודעים שיש לי מערכת יחסים מיוחדת עם עולם השירים. סיפרתי כאן בעבר, שהשירים הם לי חברים טובים, בדרכי אותי תמיד הם מלווים, מדריכים ומשמחים. השירים ממש "מדברים" איתי ומביאים לי מסרים, הכוונה ותובנות מעולמות גבוהים. דרכם אני מגלה את עצמי והם מהווים חלק מרכזי ובלתי נפרד מחיי.

         זה כבר הרבה שנים שאני מתעוררת, בכל בוקר,  עם שיר חדש בלב.  בכל יום מתגלה לי שיר אחר... כזה המביא לי מסר אישי המתאים באופן מדויק לאותו הזמן. ניכר תמיד שהמילים המופיעות בשיר היומי כמו נבררו, נרקמו, שולבו והותאמו אחת, אחת ב"תפירה עילית" למי שאני  ולסיטואציה בה אני מצויה... ובכל פעם נשלחת אלי התשובה המדויקת לשאלה ששאלתי, לנושא בו התלבטתי כתובה ומולחנת ביד אמן - יד אלוהים!   

         

        העולם של השירים עבורי הינו עשיר - בעל אינספור גוונים והיבטים. הוא חי ופועם בתוכי והוא אינסופי - לא נגמר אף פעם! השירים מרגשים אותי בכל בוקר מחדש...  ולמעשה ניתן לומר שלא הייתי מיכל ללא השירים.  

         

        לאחרונה, הסתבר לי שהתקשורת  עם השירים אינה רק המתנה שלי. זה עבר ליובל בגנים! גם היא מתעוררת בכל יום עם שיר חדש בלב.

         

         וכך יוצא שבכל בוקר אנחנו מדווחות האחת לשנייה על השירים ש"הגיעו", מחליפות רשמים, מדסקסות את המילים ומקבלות החלטה משותפת מה יהיה "השיר של היום"! 

         

         לפני מספר ימים יובי הופיעה במטבח עם השיר היומי שלה, ושרה לי אותו בהתרגשות ובאהבה רבה, תוך כדי שאני מכינה לה את הכריך לביה"ס.  מילות השיר כ"כ השפיעו עליה עד שהיא התחייבה ביוזמתה לעזור לי לסדר את הבית ולהכניס את כל הכלים מהכיור למדיח לכשתחזור מביה"ס.  באותו הבוקר הוחלט פה אחד שהשיר "של היום" הוא: "אמא שלי"!!! (של אריק איינשטיין). 

         

        שמחתי מאד עם השיר הזה....וכמובן הייתי מאושרת מההבטחות בנוגע לכיור ולכלים. מיד רצתי לספר לחבר'ה...כלומר לכולכם!   

         

        השיר של יובי חיבר אותי שוב לדבר הראשון שהוא אני לפני הכול - אמא! ... והעלה  בזיכרוני פוסט, שכתבתי ב"קפה" בתחילת דרכי, המחבר בין שתי אהבות גדולות שלי: ה"אמהות" ועבודתי עם קלפי החיות האינדיאנים. הפוסט נקרא: "איזו חיה אני בכלל?"........

        (http://cafe.themarker.com/view.php?t=912115ותוכנו קשור בכך שאני במהותי אמא כל הזמן! ממש לא משנה היכן אני נמצאת כי בכל מפגש ובכל סיטואציה אני קודם כל אמא. זה יכול להיות עם נועצים שלי, עם הסטודנטים שלי בטכניון ו/או עם כל אחד ואחת שאני פוגשת בדרך...  האינסטינקטים החייתיים שלי אומרים מיד :  

         הבנה, הזנה, הכלה, הגנה, נאמנות לגורים שלי, הכוונה וריפוי.

          

         אני פועלת תמיד וקודם כל מהרחם...מאמא אדמה...דואגת שכולם יהיו שבעים כל הזמן! מסופקים, מרגישים נאהבים ומוכלים. אני אישה, מאמנת, מורת דרך, חברה...ועוד הרבה דברים אבל בכל מקום אני קודם כל אמא! 

         

         

        היום אני בוחרת לשתף גם אתכם בהוויית האמהות שלי ...

         אי לך ובהתאם לזאת אני מצרפת עבורכם קליפ קצרצר בו תוכלו להכיר את הנפש הפועלת  - יובל (הקליפ מהווה חלק מסרט שיובי יצרה לעצמה, לפני שש שנים, לכבוד יום הולדת 7) ...

        וכמובן את השיר היומי בו היא בחרה. 

         

         

         * חשוב לציין למען הגילוי הנאות חיוך שיש לי גם בן מדהים, שיחגוג בקרוב 18 , ושמו יונתן. ועליו אספר בזמן אחר.  

         

         

         שלכם באהבה,

        מיכל

         

        דרג את התוכן:
         42 תגובות   יום רביעי, 4/11/09, 07:14


         מזל טוב לילדה שמצאה את הדרך לארץ פומפורנל!

          מוקדש לאיריס!  (real friend) שחוגגת היום יום הולדת.

          

         ''

          

          

          ארץ פומפורנל... 

          

         "בגזע עץ אלון חלול בחורש בכרמל
         התחנה הראשונה לארץ פומפורנל
         עולים שם על רכבת ארוכה וצהובה
         הכרטיסן אומר לך שלום ברוך הבא


         אחרי שלושה הרים ושתי גבעות ואיזה תל
         עוצרת הרכבת בכניסה לפומפורנל
         אין צורך בכרטיס ובקופת הכרטיסים
         נותן גמד ירוק דברים טובים לנכנסים
         ...  

          

         לה לה לה לה לה לה לה לה לה לה לה.......  

          

          

         נותנים לכל אורח גם סוסון של מירוצים
         ועל גבו רוכבים לכל מקום שרק רוצים
         אם רק רוצים אפשר לנהוג לטוס וגם לשוט
         ולא צריך מאף אחד שם לבקש רשות...

          

         בחנויות קונים צעצועים בלי לשלם

         בובה גדולה או נדנדה או חיל צבא שלם

         וסוכריות צבעוניות על העצים גדלות

         אוכלים בלי סוף והשיניים לא מתקלקלות

          

         לה לה לה לה לה לה לה לה לה לה לה....... 

          

         אפשר לדפוק שם מסמרים ברעש מחריש
         ולנסר את הארון ולא איכפת לאיש
         אפשר גם לפרק את השעון המתקתק
         לבדוק את הקפיצים ואף אחד אינו צועק ...

         הייתי שמה פעם אך מאז חלפו שנים
         שכחתי את הדרך לחורשת האלונים
         אם מישהו ימצא את הכניסה שבכרמל
         אודה לו אם יזכיר לי איפה ארץ פומפורנל
            

          

         לה לה לה לה לה לה לה לה לה לה לה.......      

          

          

         בוקר טוב לך ילדה,

         ילדת יומולדת...

         הילדה שמצאה... את ה "כניסה שבכרמל"...

         זו שיכולה להזכיר לשלמה ארצי (ולכולנו) איפה ארץ פומפורנל...   

          

          

         איזה בוקר נפלא בחרת לך...

         להתעורר לגיל  37

         בוקר קסום...  

          

          

         ואת מתעוררת אליו ממקום אחר...

         בשל, נקי, מאוזן, יציב, שלם...

         מקום מודע...שמבין, יודע, מכיל...

         מקום אוהב ....

         מקום של הודיה על כל היש...

         שמכיר בכל המתנות המגיעות לך!  

          

          

         את פותחת לקראתו ידיים מחבקות 

         ולב שמח ויודע...

         יודע שמצא את המפתח...

         את התשובה...

         את גג העולם... את הדרך לארץ פומפורנל!  

          

           

         וליבך מצא

         כי היית חרוצה...

         כי השקעת ועמלת קשה

         כדי להגיע למקום הזה...   

          

          

         ואני כותבת לך בבוקר הזה ומתרגשת...

         מעולם לא נפגשנו...

         אבל את בכתיבתך  

         הצלחת לגעת בי ולרגש...  

          

          

         לרגש בשל האמת הנפלאה המפעמת בך...

         בשל הכמיהה הנהדרת שלך ללמוד את עצמך,

         לדעת, להבין, להתפתח...

         לחפש את הדרך אל "גג העולם"....אל "ארץ פומפורנל"...

         ולשתף אחרים בדרך הזו....

         לכוון אותם ...

         למען גם הם ימצאו את דרכם...   

          

           

         ואת עשית זאת יקירה!

         את יכולה הבוקר לפקוח את עינייך היפות בסיפוק

         ולדעת שנגעת...

         שהגעת...

         שאת כבר שם...

         על גג העולם! 

          

          

         ואני לא מגלה לך את "אמריקה"

         שהרי כתבת על כך לא פעם...

         עשית דרך ענקית ומצאת...

         זיהית את מצב ההוויה הזה... 

         גילית אותו בעצמך...  

          

         הבנת שהוא ממש לא בשמיים

         ונגיש לכל אחד שרק בוחר... 

          

         רק מה?

         צריך לגלות את הדרך אליו...

         וזה לא פשוט... 

         ואת בחוכמתך ובנחישותך גילית!

         האמנת בדרכך...ומצאת!  

          

          

         ומשם למיטב הבנתי...

         אין כבר דרך חזרה...

         יש רק כיוון אחד...

         למעלה...גבוה יותר...

         (איך כתבת פעם? "את זה אף אחד כבר לא יוכל לקחת ממך..." זה שלך לנצח!) 

          

          

         ושתינו יודעות שגם השמיים אינם הגבול...

         הכול ניתן... 

          

          

         ובטח את מחייכת עכשיו...ואומרת לעצמך: מאיפה היא הביאה את השיר הזה?

         ?"What the hell is "eretz pompornel    אז אספר לך... 

          

         השיר הזה נולד לפנייך...בשנת 1970. הייתי אז ילדה צעירה ...כשהומצאה המצאה חדשה ומרגשת...פסטיבל ראשון של שירי ילדים. באותו זמן היה בטלביזיה רק ערוץ 1 (ואם זכרוני אינו מטעה אותי הוא היה עדיין בשחור לבן). מי בכלל חלם אז על פסטיגלים...כוכב נולד...אינספור ערוצי טלביזיה בכל הצבעים והגוונים...? 

          

          

           

         שלמה ארצי היה אז בתחילת דרכו...והשיר הזה שלו ממש לא היכה, בנו הילדים, גלים. באותו פסטיבל השתתפו זמרים אחרים מפורסמים ושירים שהיו הרבה יותר אטרקטיביים. לימים כשגדלתי (וגם שלמה ארצי גדל "קצת") ...התאהבתי בו...בדרכו...בשיריו...ונזכרתי גם בשיר הזה.

          

          

         אמנם לא אוכל להגיע למסיבה שלך הערב...אבל אני בהחלט יכולה וגם מאד רוצה לברך אותך בבוקר הזה... ולהקדיש לך את השיר!   הוא כל כך הולם אותך!   

          

          

         אז מזל טוב לך יקרה...

         מאחלת לך מכל הלב את הכי טוב שיש!

          

         תמשיכי לצמוח...

         לצעוד בנחישות ובאהבה לעבר האמת שלך ...

         לחתור לבהירות ולצלילות...

         ולהאיר לכולנו...את הדרך...

         הדרך לארץ פומפורנל...  

          

         הארץ בה שורות המתיקות, האהבה והשמחה...

         ובה אפשר לבחור ולברוא

         כל מה שרק עולה על הדעת והדמיון.  

          

          

         כל מה שתבקשי ותבחרי

          לו יהי!       

          

          

         * לינק לעמוד של איריס:

          http://cafe.themarker.com/redirect.php?view&u=116384

         דרג את התוכן:
          82 תגובות   יום חמישי, 29/10/09, 00:38

          האמת שלי יוצאת לאור

           

          האמת שלי יוצאת אל האור

          מקלפת רובד ועוד רובד

          מגלה עוד טפח

          מסירה עוד כיסוי

           

            ובכל יום שעובר

          האמת שלי נחשפת יותר

          יוצאת לאור!

           

           

          מתחממת להנאתה

          בקרני השמש

          הנעימות,

           המלטפות...

           

          פורחת,

          רוקדת,

          מדלגת בחדווה,

          משתעשעת לה...  

           

           

          ולא מבינה איך היא חיה לה עד היום?

          מכווצת,

          נחבאת 

          בפאתי מערה צרה

           וחשוכה...

           

           

          והנה ניתן לה האות!

           

          והיא נובעת בחמדה

          מתרחבת,

          פורצת גבולות,

          פועמת,

          מתפעמת,

          שמחה,

          חיה!

           

          יוצאת לעולם

          ללא פחד,

          ללא מורא!

           

          ואני מתבוננת בה

          והיא כל כך יפה 

          טהורה,

           נקייה,

          בוהקת

          כמו יהלום מלוטש

          משובח... 

           

          נובעת לה עוד ועוד

          כמי מעיין זכים

          משכרת,

          נפלאה,

          זורחת,

          צומחת...

           

           

            והיא כל כך אמיתית ומוחשית

          מתפרצת בנביעה אינסופית...

          נוגעת בנצח!

           

          ואני משתאה

           צוחקת...

          אומרת לעצמי:

          מיכלי, איפה היית עד היום?

          חשבת שכבר גילית את הכול?

          זה היה רק קצה הקרחון...  

           

          והנה הפתעה

           האמת שלי

          בוקעת,

          מקיצה...

           

          מתמתחת לה בחיוך מתפנק

          ואומרת לי: הנה אני!

          האמת הצרופה שלך...

          הייתי כאן כל הזמן

          ממש כאן מתחת לאף ...

           

           היית צריכה רק לפתוח לי פתח 

          לתת לי מרחב לגדול,

           להעמיק,

          לצאת אל האור...

            

          הנני כאן - האמת שלך!

          מתרחבת,

          מעמיקה,

          יוצאת לאור!  

           

          איזה יופי

          כמה נפלא

          איזו אנרגיה מבורכת

          תודה! 

          דרג את התוכן:
           81 תגובות   יום שלישי, 6/10/09, 19:27

           שיהיה לך סתיו שמח! 

            

            

           היום פגשתי חבר ותיק וקרוב...

           לא נפגשנו הרבה זמן...

           הוא בירושלים, אני בחיפה...

            

           והייתה שיחה מעניינת

           אחרת, עמוקה,

           על מהות החיים

           עדכונים הדדיים על ההתקדמות

            ועל הצמיחה הפנימית והחיצונית

           של כל אחד מאיתנו

           בדרכו הוא... 

            

           ולפני שנפרדנו

           הוא אמר לי בשיא הרצינות

           מיכל אני רוצה לברך אותך!

            

           עיניי הביעו סימני שאלה...

            והוא אמר:

           אני מאחל לך שיהיה לך סתיו שמח!

           עם הרבה התחדשות... 

            

           ואני הייתי מופתעת ואמרתי:

           איזו ברכה יפה...ונעימה...

            

           וחשבתי לעצמי...

           שאיך בעצם הכול בראש שלנו...

           ומסתבר שוב ...

           שהכול זה עניין הרגלים, תרבות,

           מערכות של אמונה והגדרות מקובעות...

           איך רוב האנשים מתחברים לסתיו

           כתקופה אפורה,

           נוגה..

           עצובה משהו...

           כזמן של התכנסות פנימה,

           עד האביב הבא... 

            

           נכון שיש גם כאלה שרואים בו בסתיו

           זמן עם נימה רומנטית ונעימה,

           בה מלטפות רוחות ערב קרירות

           את הפנים ואת הנשמה

           זמן בו העלים נושרים

           והעצים נותרים עירומים... 

            

           אבל מה?

           מי חשב על זה שסתיו

           יכול להיות גם שמח?

           וגם נעים?

           וגם נחמד?

           וגם מחויך?

           ובעיקר מי חשב שסתיו יכול להיות זמן להתחדשות ? 

            

           בקיצור,

           מצאה חן בעיני הברכה הזו

           כי היא משקפת בדיוק את כל מה שאני מאמינה בו...

           שכל מחשבה ותחושה היא עניין של בחירה...

           והכול תלוי בנקודת המבט של המתבונן/ת

           וב – "state of mind " שלו ו/או שלה... 

            

           ואני רוצה לחלוק איתכם

           ולהעביר אליכם גם את הברכה היפה הזו... 

            

            

           אז......

            חברים יקרים שלי,

            

           שיהיה לכם סתיו שמח! 

            


           דרג את התוכן:

            פרופיל

            נתיב האור
            1. שלח הודעה
            2. אוף ליין
            3. אוף ליין

            ארכיון

            פיד RSS