כותרות TheMarker >
  ';

  Love is in the air

  "כל דבר הוא אחד מתוך מיליון נתיבים. לפיכך, לוחם אור חייב לזכור תמיד שנתיב הוא רק נתיב!

  אם הוא חש שאין עליו ללכת בו אסור לו להשאר בו בשום פנים ואופן. החלטתו להשאר בנתיב הזה או לעזבו חייבת להיות משוחררת מפחד או משאיפה.

  על לוחם האור לבחון כל נתיב מקרוב ובצורה שקולה. וישנה שאלה שהוא חייב לשאול: האם לנתיב הזה יש לב?

  כל הנתיבים זהים...הם מובילים לשום מקום!
  אולם נתיב עם לב הוא קל. הוא לא גורם ללוחם להתיגע כדי לחבבו. להיפך, הוא גורם למסע מלא חדווה. כל עוד האדם הולך בו...הוא אחד עימו!"

  קרלוס קסטנדה - משנתו של דון חואן

  ארכיון : 12/2009

  41 תגובות   יום שבת, 26/12/09, 10:04

   

   

   

   

   

   

   

    

   

   

  עולמם של הקלפים האינדיאנים 

   

   

  פרק ד' II   מפת חיות הטוטם – המשך  

   

   

  החיות מדברות קואצ'ינגית! 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  חברים יקרים שבת שלום,

   

   

  ממשיכים עם פרק ד' ומפת חיות הטוטם.  

   בחלקו הראשון של הפרק (http://cafe.themarker.com/view.php?t=1370215  ) הסברתי בקצרה מהו טוטם ומהי מפת החיות. אמרתי שמדובר במפה "חד פעמית" בת תשע חיות שמלווה ומדריכה אותנו כל החיים! והתחלתי לדבר על המבנה שלה. היום, בחלק השני , נעמיק בהכרות עם המפה, נסקור את תרומותיה היישומיות לחיינו , נבין כיצד פורסים אותה, נפרט את מרכיביה ואת אופן ניתוחה. 

   

   

   *************************************** 

   

   

   

    

   

  אני יכולה לנחש ששאלתם את עצמכם, לא פעם, במהלך קריאת הדברים שאלות שונות כמו למשל -   האם כל מה שאני מספרת לכם, כאן, על הקלפים, הוא "אמיתי"? האם אני צריך להיות אדם רוחני כדי להתחבר לעולמן של החיות? האם אנחנו חייבים להאמין בפילוסופיה האינדיאנית כדי לעבוד עם קלפי הסגולה? וכדי לפתוח מפה?   

   

   

   אלה הן בהחלט שאלות לגיטימיות שכדאי וראוי לשאול כשקוראים לראשונה חומרים אלה. גם אני הייתי שואלת את אותן השאלות בדיוק.   

   

  אז בואו נדבר על זה קצת... ונבחן את הסוגיה הזו.

   

   

   

      האם אתם חייבים להאמין בדרך האינדיאנית כדי לפתוח  מפה?       

   

   

  ''

   

  התשובה היא שלא!

  אינכם נדרשים להאמין שתשע רוחות של חיות מהלכות לצדכם, לוחשות באוזנכם ומדריכות אתכם בכל רגע נתון. אינכם חייבים גם להאמין שקיימת תודעה גבוהה המכוונת את ידיכם לבחור מתוך חפיסת הקלפים, הפרוסה לפניכם, את החיות אשר מהן תוכלו ללמוד על עצמכם באופן הטוב ביותר.  

   

  בשלב הזה הנכם מתבקשים רק להקשיב! להתבונן! ולהיחשף למפה שלכם. לערוך איתה הכרות. לחקור את היבטיה. לחוות אותה בהקשר לחייכם. ורק בהמשך לבחון, מתוך התנסות אישית, האם היא מדויקת ומתאימה לכם ככלי לצמיחה אישית. 

   

  כך בדיוק אני עשיתי. בחנתי את המפה שלי בהדרגה, לאורך זמן, מהמון זוויות ובעומקים שונים, לפני ש"התמסרתי". עם כל אינטראקציה והעמקה נוספת גיליתי שכלי זה נכון ומתאים עבורי! שההכוונה וההדרכה שאני מקבלת ממנו מדויקת, עובדת היטב בשבילי ומקדמת אותי, באופן ממוקד, למקומות אליהם אני רוצה להגיע בחיי.  

   

  ממיטב ניסיוני, בעבודה עם מפת החיות, עם מגוון רחב של אנשים, למדתי שניתן לעבוד איתה ולהתחבר אל תכניה גם מבלי להיות רוחניים ו/או להאמין בה או בפילוסופיה שהיא מייצגת. גדולתו של כלי זה בעיני הינה בכך שגם מבלי להאמין בו הוא מהווה דרך עבודה זמינה, מחודדת, מדויקת, וישימה בחיי היום יום לכל מי שבוחר בו ככלי להתפתחות ולהתחברות לייעודו האישי ולמימוש חזון חייו.  

   

  ועכשיו... אני רוצה לספר לכם על התרומות היישומיות של  "מפת חיות הטוטם" לחיינו ולענות על השאלה, שבטח גם עלתה אצלכם לא פעם במהלך קריאת הדברים, מה יוצא לכם מעבודה עם המפה הזו? 

   

  ***************************************

   

   מהן התרומות היישומיות של מפת החיות לחיינו?   

   

  הדרך האינדיאנית גורסת כי חשוב שכל אחד מאתנו ידע את מקומו ותפקידו בעולם, יכיר באיכויות ובמתנות שקיבל בחייו ויבין את הדרך להתחבר אל עצמו ולחיות את חייו באיזון, סיפוק, בריאות והרמוניה. 

   

   

   מפה החיות באה לתת מענה מיטבי לנושא זה! היא מהווה תמונת מראה מדויקת למי שאנחנו ומשקפת את הפוטנציאל הגבוה שלנו. ככזו היא מזמינה כל אדם, הבוחר בכך, לנסוק מעל המישורים היומיומיים של חייו, להתבונן בהם מזוויות ראייה שונות, בהתייחס לצירים שונים של זמן ומהות, דרך עדשה נקייה וברמת רזולוציה גבוהה ביותר. במילים אחרות, המפה "קוראת" לכל אחד להתחבר אל עצמו, ללמוד את עצמו לעומק, להיות באיזון ולהדהד עם מתנותיו ואף מספקת את הכלים לכך!  

   

  אם אנסח את הדברים ברמה פראקטית, אומר שהמפה הינה כלי פונקציונאלי המשמש אותנו על מנת להשיג מספר תוצאות מרכזיות. להלן פירוט.

   

   

   תפוקות המפה:  

   

  I. המפה ככלי אבחוני 

   

  המפה הינה, בראש ובראשונה, כלי אבחוני מעולה. היא מייצגת את "המצב המצוי" שלנו כלומר, מהווה "צילום רנטגן פנימי" מדויק ועמוק המשקף ומגדיר את מאפייני המבנה הפנימי שלנו (צרכים, אמונות, רגשות ערכים, ועקרונות פעולה) וממחיש כיצד הם באים לידי ביטוי בהתנהגות ובהתנהלות שלנו בחיי היום יום, בתחומים השונים. במסגרת האבחון, מצביעה המפה, בין השאר, על "סל המשאבים" שלנו (הכולל כישורים, יכולות, עוצמות והתנהגויות מקדמות הצלחה) היכול לקדם אותנו בדרכנו למימוש עצמי ועל החסמים (התנהגויות מעכבות הצלחה) העומדים בדרכנו לשם.  

   

  II. המפה ככלי להבהרת השיעורים שבדרך והחזון   

   

   

  בנוסף לאמור לעיל, מצביעה מפת החיות גם על האתגרים המרכזיים איתם עלינו להתמודד במסע חיינו ומספקת לנו נתונים רלבנטיים בנוגע לפוטנציאל הגבוה שלנו. במילים אחרות, היא נותנת לנו, למעשה, מידע על ייעודנו ועל חזון חיינו ובדרך זו  מסייעת לנו, באופן אופרטיבי, לזהות ולהגדיר את "המצב הרצוי" לנו בחיינו ("מצב רצוי" לפי תורת האימון הינו החזון שלנו שמוגדר כמצב קיומי של "שיא ההצלחה" אליו אנו שואפים להגיע בחיינו ושהינו הכי נכון עבורנו).    

   

  III. המפה ככלי הדרכה והכוונה בדרך -  GPS   פנימי 

   מעבר לאבחון אישיותי ולהבהרת שיעורים וחזון משמשת המפה כמכשיר ניווט לחיים ...ממש כפונקצית  GPS. היא מדריכה אותנו  ומספקת לנו הכוונה ונקודות ציון בדרכנו. במסגרת זו, היא מציעה  דרכי פעולה ברורות ואופרטיביות שהינן הכי אפקטיביות עבורנו (ויכולות להיות מוגדרות במונחי תוצאות) למיקסום סל המשאבים שלנו, להתמודדות עם הקשיים והחסמים, למציאת הייעוד והחזון ולבניית תכנית למימושם. המטרה המרכזית, העומדת מאחורי הדברים כאן, הינה לגשר על הפער בין ה"מצב המצוי" "למצב הרצוי" בחיינו,  בצורה ממוקדת (תוך מינוף ומיצוי סל המשאבים והתמודדות אפקטיבית עם החסמים), כדי לעזור לנו להשיג במציאות את התוצאות אשר נותנות מענה מיטבי, לשאיפות ולצרכים שלנו, ומקדמות אותנו בדרכנו להגשמת יעודנו ולמימוש חזון חיינו.

     

   *********  

  אם אסכם את נושא "התרומות והתפוקות", אומר בקצרה שתשע החיות במפה שלנו פועלות יחד כ"צוות לעניין" המביא לנו ערך מוסף גדול בדרכנו למימוש. הן מגדירות את ה"מצב המצוי" שלנו (במונחי מאפיינים, צרכים, סל משאבים וחסמים), מסמנות לנו כיוונים ונקודות ציון לצורך התחברות לייעוד ולחזון חיינו ("מצב רצוי") ומציעות לנו דרכי פעולה אופרטיביות ואפקטיביות על מנת לגשר על הפערים ביניהם ולהביא את חזוננו לכלל מימוש.

   

  ואם במקרה מישהו מבינכם לא שם לב עד לרגע הזה - מה בעצם עושות החיות שבמפה בפועל לכולנו? - אז אני אגלה לו! 

   

  החיות במפה עושות לנו Coaching   !!!  

  כן, כן גבירותיי ורבותי... Coaching    לא פחות ולא יותר!  במלוא מובן המילה!   

   

   החיות מדברות בשפת עולם האימון  ועובדות ממש "לפי הספר"! 

   

    ***************************************  

   

   

    

   

   

      

   

   מהו הנסיון שלי עם מפת החיות? 

   

  כשאני קלטתי את הגילוי הזה, שהחיות במפה מדברות קואצ'ינגית, והבנתי את משמעותו, ידעתי שזהו זה!  שהגעתי! שסוף סוף מצאתי את המפתח. שנגעתי בנקודה. שפיצחתי את הנוסחא האישית למימוש הייעוד שלי - לחיבור ולשילוב בין העולמות הרוח והחומר מתוך מטרה להעצים אנשים ולסייע להם להתחבר לדרכם.  

   

  על בסיס הדרך המקצועית הארוכה שעשיתי עד אז בעולם האימון, הבנתי שמפת החיות יכולה להוות נדבך בעל ערך מוסף לתהליך האימון התוצאתי רציונאלי, איתו עבדתי, ולשמש ככלי עוקף חשיבה מעולה (במסגרת עבודתי כמאמנת יצא לי לפגוש בכלים עוקפי חשיבה שונים וחשבתי שמפת החיות הינה בעלת ערך מוסף יישומי בהשוואה לכלים אלה). 

   

  מצאתי למעשה את מה שחיפשתי! את הגשר לחיבור בין העולמות. מה שנותר לי בהמשך היה לבנות נכון את השילוב הזה ולהוציאו לאור כלומר, למצוא דרך פראקטית לשלב בין עולם האימון הרציונאלי לדרך האינדיאנית  - ולהעביר את הידע הזה הלאה...כדי לחבר עוד ועוד אנשים לנושא ולדרך שלהם. 

   

  כך נולד והתפתח המודל שיצרתי - המשלב בין  גישות רציונאליות ותוצאתיות באימון ובין "מפת חיות הטוטם" וגישות שמקורן בדרך האינדיאנית. המודל מבוסס, בין השאר, על העובדה שמפת החיות הינה כלי אימוני מעולה, שלם, בעל ערך מוחלט, העומד בפני עצמו, ושניתן לחבר אותו, וכל אחד ממרכיביו, לכל שלב  של תהליך האימון התוצאתי- רציונאלי – החל משלב האבחון, דרך שלב איתור והגדרת החזון, וכלה  בשלב בניית תכניות עבודה אופרטיביות ונקיטת צעדים מעשיים למימוש החזון בחיים.

   

  היום, לאחר ניסיון מצטבר בעבודה עם כלי זה, אני יכולה להעיד ולומר שהמודל המשולב הינו כלי אימוני-התפתחותי ייחודי ורב עוצמה. בעיני הוא ממש סוג של אלכימיה! 

  ההלימה שגיליתי בין שני העולמות (בהקשר לתכני האימון) הינה מדויקת מאד ומעוררת השתאות. והרבה יותר מכך, המודל השלם שמצאתי עולה באלפי מונים על סכום חלקיו. הוא נותן לכל אדם תמונה שלימה ומעמיקה על עצמו  ועושה עבודה נפלאה!

   

  המודל המשולב מזמין כל אחד להתחבר לדרך המלך שלו, לשביל הזהב הייחודי רק לו ולהגשים באופן המיטבי את מי שהוא! הוא עוזר לנו לנהל את חיינו מבעד לפריזמה של הפוטנציאל הגבוה שלנו ומבטיח שנצעד באופן מושכל בנתיבי חיינו ושנגשים את יעודנו האישי הייחודי רק לנו. 

   

  מפת החיות, המשולבת במודל, מזמינה כל אחד אשר פתוח, ומעוניין, להתחבר לידע הגלום בה ולקשרו למציאות חייו. המפה מחברת אותנו למקומות מהם בוקעים החיים, לפעימות הלב של הבריאה! ולוקחת אותנו לעומקים בהם נולד הזמן ומתהוות התשובות לשאלות שעדיין לא קיימות. היא מעודדת את האמונה בקסמים, במימוש חלומות, בזיהוי הזדמנויות ובכך שהכול אפשרי.  והרי זו מהות החיים  - לחלום, לזהות הזדמנויות ראויות ולהגשים את החלומות בדרכנו לחיים מספקים של מיצוי הפוטנציאל האישי. זוהי בדיוק גם מהות עבודתו של המאמן - לסייע לאנשים להעפיל ולהגיע למקומות האלה...לנקודות שיא ההצלחה בחייהם! 

   

   

   

   ***************************************    

   

    

   

  ועכשיו בואו נראה:

  * איך פורסים את המפה?

  * איך מנתחים אותה?

  * ומהי משמעות המיקומים 1-9?

   

   

   

  המפה - היבטים אופרטיביים ומשמעויות 

   

   

   

  א. שלבי הפריסה

   

   

   

   

   

  1.      האדם שעבורו מיועדת המפה מערבב היטב את חפיסת הקלפים.

   2.      לאחר מכן,  הוא פורש אותם  ובוחר מתוכם תשעה קלפים בזה אחר זה.

  3.    ישנה חשיבות לסדר ההוצאה שכן, יש משמעות למיקום הסידורי של כל קלף במפה.

        לכן יש לרשום את סדר הוצאת הקלפים ולמספר אותם מ-1 ועד 9.  

   

   

     

  ב. משמעות המיקומים

   

  ''

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  משמעות המיקומים במפה הינה קבועה (1-9). מה שמשתנה הן החיות הרלבנטיות לכל אדם (זה תלוי בחיות אותן הוא שולף מהחפיסה כאשר מספר האפשרויות הינן כמספר הקלפים בחפיסה כלומר - 52).  

   

   

   

   

   

  המפה מכילה את שבעת הכיוונים של הווייתנו (מזרח, דרום, מערב, צפון, למעלה, למטה ובתוך) ואת שני צדדינו - ימין ושמאל.

   

    

  באופן יישומי ניתן לחלק את הקלפים לשלוש תת-קטגוריות מרכזיות:

  קלפים 1-4 משקפים את הקשר שלנו עם ציר הזמן.

   קלפים 5-7 מייצגים את מערכת היחסים שלנו עם כדור לכת ארץ (נקראים ה"קשר הגלובאלי").

   קלפים 8-9 מעידים על הקשר שלנו עם הסביבה.

   

   

   

   

   

   

   פירוט הקלפים לפי משמעות שליפתם ומיקומם במפה:

       

  ©קלף 1 – חיה המייצגת ילדות והתחלות חדשות בחיים

   

    החיה הראשונה, בסדר השליפה, באה ללמד אותנו "כיצד אנו זורחים?" כלומר, איך אנחנו מתחילים כל תהליך חדש בחיים? (פרויקט, מערכת יחסים...כל דבר). היא מכוונת ומדריכה אותנו כיצד נכון לנו לפעול על מנת להניע תהליכים באופן המיטבי עבורנו ומצביעה על קשיים שיכולים לעמוד בדרכנו בהתחלות של תהליכים.   

   

  © קלף 2 – חיה המייצגת את העולם הרגשי הפנימי

   

    החיה השנייה מלמדת אותנו על עולמינו הפנימי ומצביעה על האופן בו אנו חווים דברים ברמה הרגשית ועל התנהגותנו כתוצאה מכך. היא מייצגת את "המקום הפנימי הבטוח" שלנו כלומר, את המקום עליו אנו נשענים וממנו אנו שואבים כוחות כשאנו חווים מצוקה רגשית ונדחקים ל"פינה". ברמה הפראקטית מדובר ב"התנהגות אוטומאטית" (גירוי-תגובה), שמתרחשת כשאנו חווים רגשות כמו כעס, תסכול וכד', ושאיננו שולטים עליה בזמן אמת. הרעיון כאן הוא לפתח מודעות למקום הזה, להכיר אותו וללמוד להיעזר בו כמקור עוצמה עבורנו. חיה זו מייצגת גם את הילד הפנימי שבנו.

   

  ©  קלף 3 – חיה המייצגת בגרות ותהליכים שהגיעו לבשלות ולסיום.

   תפקידה של החיה השלישית הוא להראות לנו את הדרך לקידום ולהגשמת יעדינו האישיים וייעודנו. היא משקפת לנו כיצד אנו מתנהלים בתוך תהליכים שכבר הבשילו או בכאלה שעומדים לקראת סיום (כלומר, איך אנו מסיימים תהליכים וקוטפים את הפירות?) ומובילה אותנו פנימה לאמת שלנו ולתשובות המצויות בתוכנו. כאן אנו יכולים להתוודע לדרך הנכונה והמומלצת עבורנו לקידום תהליכים במטרה להגשים באופן המיטבי את יעדינו האישיים וגם לאופן הנכון בו עלינו לעשות את הצעדים האחרונים לקראת השלמת משימות ומטרות. חיה זו מצביעה גם על החסמים והבעיות שעלולות לצוץ ברגעים הללו ועל הדרך להתמודד עימם כדי להצליח.

   

  © קלף 4 – חיה המייצגת את ה"שיעור"/האתגר שלנו בחיים.

   החיה הרביעית מצביעה על ה"שיעור" או האתגר בו בחרנו להתנסות בחיים האלה. במילים אחרות, היא עונה על השאלה: מה באנו ללמוד כאן? בד"כ מדובר במקום שהכי קשה לנו להתמודד איתו.

   

  © קלף 5 – חיה המייצגת את האני הפנימי שמוקרן החוצה   

   החיה החמישית מייצגת את ה"אני הפנימי" שלנו אותו אנו מציגים ומקרינים החוצה...זה שנוח לנו שכולם ידעו עלינו ושדרכו כולם מזהים ומכירים אותנו. חיה זו מכונה גם "חית הכוח שלנו" וככל שנשתמש יותר בסגולותיה כך נרחיב את טווח יכולותינו ונעצים את כל המהות שלנו. חיה זו מעצימה ומרחיבה גם את המהות של כל שמונה החיות האחרות שבמפה.

   

  ©  קלף 6 – חיה המייצגת הזנה, עבודה, פרנסה, בריאות פיזית

   החיה השישית מחברת אותנו ל"אמא אדמה" (לקרקע) ומצביעה על מקורות ההזנה שלנו בעולם הפיזי-חומרי קרי: עבודה (מקור פרנסה), בריאות פיזית, בית, אוכל ומין. חיה זו מלמדת מהי ההתנהלות היומיומית הנכונה לנו בעולמות הקריירה והבריאות.  היא מכוונת ועונה על שאלות כגון: כיצד מתאים לנו לפעול בתחומים אלה?, מה מניע אותנו? ומה עומד בדרכנו? בעזרת קלף במיקום זה ניתן לכוון אנשים לסוג העיסוק המתאים ביותר עבורם כדי שיוכלו להשביח את פרנסתם, התפתחותם ואת בריאותם הפיזית. הקלף מלמד גם על מערכת היחסים שלנו עם אמנו - איך חווינו אותה ומה קיבלנו ממנה.  

   

  ©  קלף 7 – חיה המייצגת את הגנה שלנו בעולם הרוח

   החיה השביעית קשורה ל"אבא שמיים" ומכוונת אותנו כיצד עלינו לנהוג על מנת שנהיה מוגנים בעולם הרוח. היא מלמדת על המהות הפנימית שנמצאת בתוכנו כלומר, מי אנחנו יותר מכל?  לרוב, זו החיה הדומיננטית ביותר שכן, המאפיינים שהיא מייצגת מקרינים ומשליכים על כל הרמות והתהליכים בחיינו.  כל החיים שלנו סובבים סביב הציר הזה. קלף זה מספר גם איך חווינו את אבינו ומה קיבלנו ממנו.

   

  © קלף 8 – חיה המייצגת את הקבלה שלנו מהסביבה

   החיה השמינית מלמדת מה אנו "מושכים" מהסביבה? מה מעניין ומרתק אותנו? לאיזה סוג של אנשים ומערכות יחסים אנו נמשכים? היא מדברת על התהליכים הפנימיים שבבסיס המעשים - על המחשבות והמניעים. 

   

   

  © קלף 9 – חיה המייצגת את הנתינה שלנו לסביבה

   החיה התשיעית עונה על השאלה: מה יש לנו לתת לסביבה? מדובר באיכויות  שהסביבה מזהה בנו ולכן מצפה ומבקשת מאתנו לתת (למשל יכולות מסוימות). חיה זו מדברת על עשייה במונחי תוצאות ומלמדת כיצד נכון לנו לממש את התכניות שלנו בפועל. 

   

   

  *********  

   

   

  עד כאן המשמעות של מיקומי תשעת הקלפים בקצרה! ניתן כמובן להעמיק ולפרט עוד על נושא זה. יודגש כי ישנן גרסאות שונות באשר למיקומי הקלפים שבמפה ולמשמעויותיהם. אני מביאה כאן את החומרים כפי שלמדתי אצל יעל הראל ובאופן שעובד עבורי ועבור האנשים איתם אני עובדת..

   

   

   ***************************************

   

   

    

   

   ג. כיצד מנתחים את המפה?

   

  ניתוח המפה מתבצע בשני מישורים. ראשית, אנו בוחנים כל קלף בהקשר למקום בו הוא עלה בפריסה (1-9) שכן, כל חיה מלמדת שיעור הקשור למיקום המסוים שלה במפה. במישור השני, אנו מנתחים את כל הקלפים כמכלול אחד ב"ראיה כוללת", הלוקחת בחשבון את השילוב בין תשע החיות שבמפה ואת השפעותיהן ההדדיות. ניתוח כזה נותן לנו תמונה רחבה ועמוקה ומאפשר לנו לזהות מאפיינים, היבטים ודפוסי התנהגות דומיננטיים החוזרים על עצמם כמו למשל: עוצמות, חולשות, חסמים, הרמוניה ו/או ניגודים בין המאפיינים השונים באישיות, קשיים ורמזים בנוגע  ל"שיעורים" שעלינו לעבור בחיים.

   

  ***************************************

   

  סיכום הדברים  

   

   

    

   

  אם נסכם את הדברים, נאמר שכל מפה היא עולם מרתק, בפני עצמו,

  דרג את התוכן:
   55 תגובות   יום רביעי, 16/12/09, 01:50


   עולמם של הקלפים האינדיאנים

    

    

    

   פרק ד' I - מפת חיות הטוטם

    

    

              !Do It Your Way          

    

    

    חברים יקרים חג שמח! 

    

    התכנסנו כאן היום, בעיצומו של חג האורים, להמשך סדרת "העולם המופלא".

    

   עבר זמן מאז הפרק האחרון (שפורסם בערב יום כיפור) והחג הזה הוא בעיני עיתוי מצוין להמשך כתיבה על עולם שכל ייעודו הוא להביא לחיינו אור וניסים.  

   סדרה זו עוסקת בחיבור לאור ומוקדשת לכל אלה השוחרים לשיפור חייהם וחיי זולתם ולכל הבוחרים בדרך חיים של מימוש הייעוד והחזון האישי. מטרתה להציג בפניכם את "קלפי הסגולה" כלי  דרכו יכול כל אחד להתחבר לנתיב הצמיחה האישי שלו ולדרך המלך שלו בחיים!

   עד כה התפרסמו שלושה פרקים בסדרה (אותם תוכלו למצוא בבלוג שלי).

     

   בפרק א' חלקתי אתכם את סיפורי האישי ואת התחברותי לדרך האינדיאנית. בפרק ב' ערכנו הכרות קצרה עם האינדיאנים ועם מקור הידע עליו מבוססים הקלפים. בפרק ג' הוצגה ערכת הקלפים ושימושיה היישומיים. במסגרת זו, נסקרו סוגי הפריסות השונות, אותן ניתן לבצע בעזרת הקלפים וצוין כי החשובה בין הפריסות הינה "מפת חיות טוטם אישית".  בפרק ד' הנוכחי אתמקד במפה זו  וביישומיה השונים. מפאת אורכו של הפרק החלטתי לפצלו לשני חלקים. להלן מוצג החלק הראשון. החלק השני יפורסם בימים הקרובים. 

    

     

                    ***************************************      

    

    לפני שנתחיל בסקירת עיקרי המפה אני רוצה לומר לכם תודה גדולה! על המשובים המפרגנים שלכם לסדרה זו אשר מרגשים אותי מאד. פידבקים אלה מהווים עבורי מתנה יקרת ערך המתפקדת על תקן של מראה אשר משקפת לי אהבה ומעצימה אותי בכתיבה מהסוג הזה. ואסביר למה כוונתי.  

    

    

   יש להניח, שנראה לכם טבעי ומובן מאיליו שאני עוסקת בנושאים הקשורים להתפתחות ולצמיחה אישית, תוך שילוב בין כלים הלקוחים מעולמות תוכן שונים, ושהכול נובע ממני בצורה חלקה וזורמת. אז זהו שלא! זה לא מובן מאיליו ולא היה כך מאז ומתמיד. כדי להגיע למקום בו קיימת בתוכי אינטגרציה צלולה, בין עולמות התוכן השונים, נדרשתי לעבור דרך ארוכה!

    

    

   הכול התחיל לפני עשר שנים כשהגעתי לצומת בה נדרשתי לקבל החלטה. האם להיענות לקריאת הנשמה שלי ולבחור בטרנספורמציה פנימית? האם להיפתח ולפנות לדרך חדשה ולא מוכרת אשר נגלתה לי? האם לבטוח בה למרות שאיני יודעת לאן היא מובילה? האם לתת אמון ב"ידיעה הפנימית" שדרך זו תוביל אותי בדיוק לאן שאני צריכה להגיע בעיתוי ובזמן המתאימים ביותר עבורי? שהדרך הזו הינה אחת עם מי שאני?  

    

   ואני בחרתי! להיענות לקריאה הזו, להתחייב אליה ולרתום את כל משאביי הפנימיים לצורך כך. החלטתי לפנות לדרך בה אוכל לפצח את צופן הנשמה שלי ולגעת בתשוקה הגרעינית העמוקה ביותר שלי – בכמיהה לפגוש את האמת שלי! זו שתוביל אותי להבנת ייעודי ולחשיפת שביל הזהב להגשמתו. ידעתי שאעשה הכול כדי להשיג זאת ושאין בעולם דבר חשוב מזה עבורי.   

    

   הייתה זו עבודה מאתגרת שדרשה ממני לגייס משאבים גדולים כמו:  סבלנות, התמדה, נחישות, אמונה בעצמי, הקשבה פנימה, העמקה אינסופית בחומרים מתחומים חדשים ויצירת אינטגרציה בין כל אלה לבין העולמות שכבר הכרתי. הייתה זו ממש עבודת "מחקר ופיתוח". ואני הייתי כמו "ציידת תובנות" -  גששית.... מנסה להבין את דרכי.

    

    לקח לי זמן לתפוש שהיעוד שלי הינו יצירת שילוב מזוכך בין שני עולמות תוכן ענקיים - הרוח והחומר – והוצאתו לאור באופן שיעצים אנשים ויחבר אותם למי שהם...לדרך שלהם. אבל לפני שיכולתי לפנות לאנשים אחרים נדרשתי, קודם כל, ללמוד ולהבין לעומק את מהות הייעוד שלי ולפתח אותו ברמה יישומית.

    

   גם בשלב הזה נדרשתי לקבל מספר החלטות. ההחלטה הראשונה הייתה להתחבר, באופן מודע, למרחב הפנימי שבתוכי ופשוט להדליק בו את האור! רק כך יכולתי לגלות את האוצרות הטמונים בי ולחשוף חלקים נסתרים נוספים בנשמתי. ההחלטה השנייה הייתה לגייס אומץ! קודם כל כדי להכיר בייעוד שהתגלה בפניי ובעובדה שהוא הביטוי המיוחד שלי כאן בעולם! ולהבין שכדי לממש אותו אצטרך להתמסר במידה מסוימת ללא נודע  ולוותר על נוחות, בטחון, מעמד או פוזה כזו או אחרת. בשלב שבא לאחר מכן, נדרשתי לגייס עוד המון אומץ כדי לחשוף את הייעוד שלי בפני שאר העולם ולהתחיל לצעוד בפועל בדרך אותה התחלתי לסלול. עשיתי זאת רק כשהייתי ממש בטוחה ושלימה עם עצמי ועם הכיוונים שלי. 

    

    

   זה לא היה תהליך פשוט ונתוני הפתיחה היו מגבילים. פעלתי עד אז בתוך מסגרות שהתנהלו מתוך אוריינטציה של חשיבה רציונאלית מקובעת ותוך התבססות על נתונים ועיבודים בעלי עיגון מדעי. הרציתי בטכניון, כיהנתי כדירקטורית בחברות "רציניות" ושימשתי כיועצת למנהלים בחברות "רציניות" לא פחות. באף לא אחת מהן היה חיבור או פתיחות לעולמות התוכן הקשורים לדרך הרוח. נהפוך הוא! היו שם בורות, ניתוק, דה-לגיטימציה  והתנגדות.

    

    

   בשל מגבלות אלה, תהליך המימוש וההוצאה לאור לקחו לי זמן. נדרשתי לפתח דרך כדי לשתף את העולם בדברים שגיליתי וחוויותיי ובהבנותיי מהדרך שעשיתי. ידעתי שאני צריכה לחשוף את הדברים באופן נכון, מדויק וזהיר... בדרך שתקרב אנשים לידע הזה. בתוכי הבנתי, שכדי להגיע לתוצאה כזו, אני חייבת לנסח את הדברים באופן כמעט מדעי, כמו שאני יודעת לעשות היטב, ולומר אותם בצורה אחראית וחכמה כדי שגם הספקנים שבחבורה יתרככו ויסתקרנו (לימים פיתחתי מודל המשלב בין עולמות הרוח והחומר בעבודה עם אנשים עליו אספר בהמשך).

    

    וזה עוד לא היה הכול. מעבר לכל אלה, הבנתי שהשליחות האמיתית שלי היא להביא את השילוב שיצרתי, בין העולמות, דווקא למסגרות מהן באתי ובמיוחד לארגונים ולאנשים שעדיין לא "מחוברים". ידעתי שיש לי בסל המשאבים את כל הכישורים והמשאבים האישיים כדי לעשות זאת. 

    

    ואם לדבר תכל'ס...נדרשתי להיות ממש שגרירה של אור! להיכנס למקומות אפלים ולהאיר! להעביר את המשואה הלאה... לחבר עוד ועוד נשמות לדרכן ולמי שהן...ולהגביר כל הזמן את עוצמת אלומת האור ואת עוצמת התהליך. וזה למעשה מה שאני עושה מאז ועד היום. כל הזמן! בכל מקום! זה יכול להיות כאן ב"קפה", בעבודתי באקדמיה או במפגשי אימון - בקשת רחבה של ארגונים, אנשים מקצועות ונושאים. אני עושה זאת בסבלנות ובאהבה ענקית כי אני רואה בכך חשיבות עליונה!  ושמה לב שמדובר בתהליך אינסופי שרק מתעצם כל הזמן בהתאמה להתעצמות האור. ככל שיש יותר אור יש יותר עוצמה וניסים נפלאים קורים בדרך. יש חנוכה לתמיד!

    

                             

     ***************************************

    

    ועוד דבר לפני שמתחילים עם המפה.  

   כולכם מכירים אותי ויודעים שאני אוהבת לשלב בין התכנים הכתובים לשירים ההולמים אותם.

    מכיוון שסדרת "העולם המופלא" מתמקדת בדרך של כולנו ומשקפת, יותר מכל, את דרכי האישית בחרתי לצרף היום שיר מוכר שמספר על דרך ושמו: "I did it my way  ". מילותיו אכן הולמות את התוכן הכתוב אבל זה עדיין לא הכל שכן, שיר הוא לא רק מילים ומנגינה! שיר הוא גם "אנרגיה" ו"משמעות" שעוברות ונוגעות בלב המאזינים דרך הזמר/ת שמבצע/ת אותו.  

   נתקלתי בביצועים שונים לשיר הזה ואת חלקם אהבתי ...אבל כשפגשתי את שירתו של יוסי נבו חבר מה"קפה" (http://cafe.themarker.com/view.php?u=166241  ) התרגשתי מאד! הבנתי מיד שנתקלתי בביצוע מיוחד של "שליח". פגשתי באדם, בעל קול שמיימי, שבחר לשיר את השיר הזה כדי לבטא את בחירתו בדרך חיים של יצירתיות, מימוש והגשמה דרך חיבור מודע לאורו הפנימי. לתחושתי, בכוחו של יוסי, דרך הביצוע הזה, לחצות גבולות, להאיר פינות אפלות לפתוח לבבות ולחבר כל אחד לדרכו הוא.  אני ממליצה לכם בחום, כפי שאני נוהגת תמיד, לקרוא את הפוסט עם השיר מתנגן ברקע.  

    

    

     ועכשיו...אפשר להתחיל בסקירה. קבלו, במחיאות כפיים, את "מפת חיות הטוטם". 

                        

    

   מהו טוטם?

    

    

                        ''

    

                                                                     איור: אורלי נירן

    

   'טוטם'  - הוא סמל המייצג מהויות מעולם החי. טוטם של חיה מייצג את תכונות והיבטי החיה עצמה, את רוחה ואת עוצמתה. הטוטם האינדיאני התפתח מתוך מודעות לעובדה שהאדם והטבע הינם אחד  (פירוט ב"עולם המופלא" פרקים ב', ג') ומתוך ההבנה כי כל גורם בטבע בא ללמד אותנו משהו על עצמנו ועל הפוטנציאל הגלום בנו. דרך הטוטם האינדיאני אנו יכולים לדבר את שפת הסביבה בה אנו חיים (שפת עולם הטבע), לשמור על קשר אינטימי עם היבטי המהות שלנו ולנתב אותם בצורה מודעת  כדי להפוך להיות "הפוטנציאל הגבוה" שלנו. ישנם כלים שונים הבאים לסייע לנו להתחבר לטוטמים ואחד מהם הינו  מפת החיות!

    

    

   מהי מפת חיות הטוטם?

    

   מפה זו פותחה על בסיס הפילוסופיה של שבט הסנקה האינדיאני ומקורה בתפישה לפיה לכל אדם יש תשע חיות קבועות המלוות ומדריכות אותו מרגע לידתו, במשך כל ימי חייו, בין אם הוא מודע להן ובין אם לאו. חיות אלה מייצגות סגולות ומאפיינים שלו בתחומים ובמצבים שונים בחיים. הן משקפות תשתיות ויסודות פנימיים, הקיימים אצלו, שהינם בבחינת "קבועים" שלא משתנים נוכח מצבי החיים השונים ו/או החוויות והשיעורים שהוא עובר בדרך. את מפת הטוטם ניתן לפרוס, לפי המסורת האינדיאנית, רק פעם אחת בחיים!  (וזאת בניגוד לכל שאר המפות, שנסקרו בפרק ג', אותן ניתן לפרוס בנקודות זמן שונות במהלך החיים). מסיבה זו, מפת הטוטם הינה בעלת חשיבות ומשמעות מיוחדת. תפקידה לשמש עבורנו כ"מורת דרך", לתמוך בנו וללוות אותנו במשך כל ימי חיינו. היא תמיד נכונה לנו למרות התמורות והתהליכים החלים בחיינו.  

    

    למרות שאנו חיים בעידן מודרני, רחוקים מעולם הטבע, מפעם בכולנו הצורך הבסיסי של חיבור אליו ואנו מנסים לשלבו בחיינו בדרכים שונות. אנשים מגדלים בבית חיות, מצמיחים עצים בעציצים, מצפים מבנים באבן טבעית, משמיעים מוסיקת מפלים בקליניקות ולובשים בגדים בהם משולבים צדפים, אבנים ונוצות. 

    

   מפת החיות פותחה כדי לענות בדיוק על הצורך הקיומי הזה של החיבור לטבע ולאפשר לאנשים, שאינם חיים בשמורה אינדיאנית, לגעת בכוחות המעצבים את מציאותינו. אמנם אי אפשר לפגוש פומה ברחוב שינקין או כלב ערבות בקניון עזריאלי אבל אפשר בהחלט להתחבר לסגולות החיות ולהפוך בכל רגע נתון לאנטילופה או מוס כשאתם ברכבת או מול המחשב. 

    

   מפליא שגם בחיים האורבאניים של המאה ה- 21 מוצאות החיות דרך להתגלות בפנינו. ניתן למצוא לא פעם נוצות של עורבים, ינשופים, ניצים או בזים ברחובות העיר, ציורים של דובים ונחשים על קירות בתים ואיורים של חיות שונות על שקיות מעוצבות של חנויות ועל מותגים שונים. חתולי טרף, עיטים וזאבים "קורצים" לנו דרך מדבקות על כלי רכב שונים ואפילו חזירי הבר והתנים מגיעים כל ערב לחצר הקדמית של הבית שלי בעיר הגדולה חיפה. ויותר מכך, אם נעמיק בהתבוננות נבחין כי גם לנו יש טוטמים לרוב. למשל, עולם הרפואה בחר את הנחש כטוטם, חיל הנ.מ בחר בעטלף, ל"בזק" יש תוכי ירוק ומכונית היגואר מתפארת לא רק בשם הטוטם שלה אלא גם בפסלון שלו על הפגוש. ל"דודג'" יש את הבאפאלו, ל"פיג'ו" את האריה, ל"לה קוסט" יש קרוקודיל ...והרשימה אינסופית. וולט דיסני בסרטיו משתמש בטוטמים של חיות  ואפילו מדינת ישראל החליטה שראוי שיהיה לה טוטם ובחרה לרגל חגיגות השישים ב"ציפור הלאומית" שהיא הטוטם של כולנו.  כמה שזה ישמע לכם מוזר, כל התגלות כזו היא, התגלמות של חיות הסגולה בעולמנו, וניסיון שלהן לתפוס את תשומת ליבנו. עלינו רק להבחין בכך, להתבונן ולהקשיב. 

    

    

      מבנה המפה 

    

     

    המפה כוללת תשעה קלפים ובעלת תשעה מיקומים בעלי משמעות קבועה. מה שמשתנה הן החיות הרלבנטיות לכל אדם (וזה בתלות לחיות אותן הוא שולף). היא בנויה, כמו כל הידע האינדיאני, במעגל ומכילה את 7 הכיוונים של הווייתנו - בין אימא אדמה וחיי היום יום (זוגיות, אהבה, הגשמה ופרנסה) לבין  אבא שמיים (התפתחות רוחנית, הכרת תודה וריפוי) - והם:  מזרח, דרום, מערב, צפון, למעלה, למטה ובתוך. בכל אחד מכיוונים אלה שוכנת לה חיית טוטם שבאה ללמד את השיעורים הגלומים באותו כיוון. בנוסף, יש במפה שתי חיות נוספות המהלכות משני צדדי האדם  - ימין ושמאל.

    

   כך נראית לדוגמא מפת חיות הטוטם שלי.

    

   .                                                          

   ''

                                                     

    

    

     

    

    

    

    

    

    

   עד כאן החלק הראשון של פרק ד'. בימים הקרובים אפרסם את חלקו השני, של פרק זה, בו יפורטו  משמעויות המיקומים במפה,  ייסקרו תרומותיה לנו ויודגשו היבטים נוספים. 

    

    

    המשך יבוא....  

    

    

    

    

      ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

   דרג את התוכן:

   פרופיל

   נתיב האור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   תגובות אחרונות

   פיד RSS