כותרות TheMarker >
  ';

  Love is in the air

  "כל דבר הוא אחד מתוך מיליון נתיבים. לפיכך, לוחם אור חייב לזכור תמיד שנתיב הוא רק נתיב!

  אם הוא חש שאין עליו ללכת בו אסור לו להשאר בו בשום פנים ואופן. החלטתו להשאר בנתיב הזה או לעזבו חייבת להיות משוחררת מפחד או משאיפה.

  על לוחם האור לבחון כל נתיב מקרוב ובצורה שקולה. וישנה שאלה שהוא חייב לשאול: האם לנתיב הזה יש לב?

  כל הנתיבים זהים...הם מובילים לשום מקום!
  אולם נתיב עם לב הוא קל. הוא לא גורם ללוחם להתיגע כדי לחבבו. להיפך, הוא גורם למסע מלא חדווה. כל עוד האדם הולך בו...הוא אחד עימו!"

  קרלוס קסטנדה - משנתו של דון חואן

  ארכיון : 10/2010

  55 תגובות   יום שבת, 9/10/10, 23:02

  מיזוג

   

  כשדולפין פוגש לוויתן

    

  '''' 

    

  שלום חברים שלי,

   

  אחד הדברים הראשונים, שאני מדברת עליהם עם הסטודנטים שלי, בקורסי הניהול שאני מלמדת בטכניון, עוסק במאפייני הסביבה בה אנו חיים ובה ארגונים פועלים. אני מספרת להם, בין השאר, על הדינאמיקה ההולכת ומתעצמת, כל הזמן, לפיה הפיתוחים הטכנולוגים המואצים מביאים להתפוגגות של גבולות בין ארגונים, מדינות ותרבויות ולאינטגרציה מתמדת (וחסרת תקדים) בין שווקים וטכנולוגיות - כזו ההופכת את העולם למעין "פירמת על" ויוצרת הומוגניות בין כל הדברים. במילים אחרות, אני מדברת איתם על הגלובליזציה.

   

  המציאות שלנו משתנה בקצב מואץ. מרחקים מתקצרים, הכול נהיה קרוב ונגיש והתקשורת מתרחשת בזמן אמיתי בכל מימד ומקום. מבנים ישנים קורסים וחדשים קמים... מופיעים בצורות ובדפוסים שלא הכרנו בעבר. רבים מהם הינם תוצאה של מיזוגים ואיחודים בין ארגונים ותרבויות...תנובה של אנרגיה חדשה שמופיעה. שונה מזו שהכרנו בעבר, אינטנסיבית מאד, בעלת מהירות אור שנמצאת בהשתנות מתמדת...כזו המכתיבה כללי משחק חדשים המשתנים גם הם באופן תדיר.

   

   

  ''

   

  התחושה היא כאילו איזו יד נעלמה מונחת  על ה"מתג" של הווליום ומגבירה כל הזמן את עוצמת הצלילים! מעלה את התדר! מביאה "מנגינה" חדשה! עוצמתית מאד. ואת המנגינה הזו אי אפשר להפסיק! היא רק הולכת ומתגברת... וסוחפת את כולנו באדוות ובמעגלים שמתרחבים עוד ועוד.

   

  גלובליזציה - זה שם המשחק היום בכל מקום והיבט!  מיזוגים וחיבורים בין הכול להכול! אנרגיה שנוגעת בכל רובד ומגיעה גם לכאן. לעולם האינדיאני-מערבי.  למעשה, בעצם כתיבת שורות אלה (סדרת העולם המופלא) אנו "עושים" גלובליזציה. מכוננים כאן חיבור אינדיאני–ישראלי. מקימים Startup חדשני ומיוחד הממזג בין תרבויות ומחבר בין העולמות. בונים חברת הזנק ייחודית שבנויה על אבולוציה יצירתית. כזו שמאחדת...ומדגישה את המשותף והדומה בין שתי "שפות" שונות. שמפוגגת הפרדות ובידול. שיוצרת "שפה" חדשה שלישית - גבוהה יותר, הוליסטית, עצומה.

    

  והיום נעשה עוד צעד קדימה בכיוון הגלובאלי. נפגיש בין שתי חיות עליהן האינדיאנים נוהגים לדבר בנפרד. נארגן דואט נפלא בין צליליהן של שתי מהויות ריפוי שונות - דולפין וליוויתן.  

   

  (ובסוגריים אציין שאנחנו ממש לא ממציאים כאן את הגלגל משום שבטבע יש, מאז ומתמיד, קשר הדוק ומיזוג בין לוויתן ודולפין. ויותר מכך, האינדיאנים האמינו מאז ומתמיד שהכול אחד! שכל הדברים, האנשים, האירועים, הזמנים והעולמות מחוברים זה לזה. זו הייתה למעשה נקודת ההתחלה היקומית שהווה גם ברגע הזה.... כולנו אחד! ואם נתרגם דברים אלה למילים מודרניות נוכל לומר חברים שאצל האינדיאנים גלובליזציה הייתה קיימת מאז ומעולם!!! זו ממש לא ההמצאה שלנו!).

   

   

  ''

   

  הנכם מוזמנים להקשיב למוסיקה עם המשך הקריאה!

   

  *************************************************

   

  ו...הרעיון הנפלא הזה... לחבר בין שתי חיות, שתי מהויות ריפוי, בא לי בזכות דרור "הטרמילר" חברי מ"הקפה" שכתב לי לפני 4 חודשים: "מעניין מה אומרים האינדיאנים על האורקה?"

   

   

   ''

   

  הלכתי לבדוק בכתובים על האורקה (קטלן בעברית). מצאתי ששמו נגזר מהמילה היוונית "אוריקס" (ρυξ), שמשמעותה "לווייתן" אך יחד עם זאת הוא מוגדר, במיון מדעי, כיונק ימי השייך לסדרת הלווייתנים והגדול במשפחת הדולפינים.  כלומר, הוא גם וגם (ליוויתן ודולפין). המידע הזה קצת בלבל אותי כי ידעתי שבעולם האינדיאני ישנה התייחסות נפרדת לחלוטין, לשני יונקים אלה, ושכל אחד מהם מייצג מהות ריפוי שונה.   

   

  למרות זאת, שאלתו של דרור עוררה את סקרנותי ולכן, ניסיתי, בכ"ז, לתרגם את המידע המדעי שמצאתי ל"אינדיאנית מודרנית" כלומר, רציתי לבדוק האם ניתן לנתח את הקטלן כבעל תכונות ואיכויות משולבות של דולפין וליוויתן? הסתבכתי ביו שלל הנתונים! לא הצלחתי להבין לעומק את הנושא. חששתי שאם אנסה לחבר בין שתי החיות הללו יהיה זה, בסופו של דבר, בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". לכן, הבטחתי לדרור שבהזדמנות אכתוב על החיות הללו בנפרד...כמו שהאינדיאנים תופשים אותן וזהו! כך פטרתי את עצמי מהענין.

   

  השבוע הגיע הזמן לקיים את ההבטחה! התלבטתי על  מי מבין שתיהן לכתוב והחלטתי לתת לדרור את זכות הבחירה. להפתעתי חיוך הוא הציע לי לשלב בין שתיהן ואף הפנה אותי למקורות מתאימים באינטרנט כדי להשלים את ה"מחקר". נלחצתי. הרגשתי ממש כמו אצל המורה לטבע בבית הספר נבוך. השבתי לו שכבר שקלתי את הנושא בעבר ושהחלטתי לכתוב על כל חיה בנפרד ובהקשר אינדיאני. בקשתי ממנו שפשוט יבחר! שישלוף מהבטן (ולא מהראש) את החיה הראשונה שבא לו לשמוע עליה. אז...אחרי שהוא סיים לצחוק על נושא ה"בטן" כתב לי דרור: "מהבטן חיוך  ... בא לי דולפין. אני מוקיר את היונק המדהים הזה יותר. כן או לא יונה הנביא...גולולולווווווו....."

   

   

  יצאתי לדרך. תוך כדי חיפוש חומרים מצאתי, בכל מיני מקומות, איכויות משותפות לדולפין וללווייתן גם בעולם האינדיאני! זה ריתק אותי! פתאום נראה לי משעמם לכתוב רק על חיה אחת. החלטתי להרים את הכפפה! לנסות בכ"ז לעשות חיבור כלשהוא בין שתי החיות הללו (מה שהטבע עשה כבר ממילא) ולכתוב עליהן (תוך שמירה על המהות האישית ועל סגולת הריפוי הייחודית של כל אחת מהן ותוך התייחסות ספציפית בנקודות מסוימות במהלך הכתיבה לאורקה).  אז...דרור מסתבר שהיה מוקדם מידי להספיד את יונה הנביא. לא נקפח אותו! לפניך, פוסט ממוזג - דולפין ולווייתן. ותודה רבה על השאלה! לא להאמין כמה שהיא היתה במקומה! ההתחברות לאנרגיות של שתי החיות הללו והמיזוג ביניהן היוו עבורי הזדמנות נפלאה למחקר ולפיתוח במסגרת ה–Startup המתהווה שלי והנאה צרופה.

   

  מתחילים....

   

  *************************************************

   

  מיהם הלוויתן והדולפין?

   

  יונקים ימיים השייכים לסדרת הלווייתנאים הכוללת כ - 90 מינים ומחולקת לשתי קבוצות: דולפינים ולווייתנים. רובם חיים באוקיינוסים, ניזונים מבע"ח קטנים (דגים, דיונונים, מדוזות, סרטנים וצדפות) וידועים כטורפים אינטליגנטים במיוחד. הקטלן אוכל גם כלבי, אריות, צבי ועופות ים, פינגווינים, כרישים, ואף  דולפינים ולווייתנים אחרים ונחשב לאחד מהטורפים המתוחכמים בעולם.

   

  אנטומיה -  למרות מראם החיצוני, שמזכיר דגים, מדובר ביונקים. ככאלה יש להם: לב בעל 4  חדרים, עצם לסת תחתונה יחידה, דם חם, שִליָה ופטמות הנקה. הם ממליטים ולדות חיים, ונושמים אוויר לריאות. הנשימה היא המפתח לכוחם. הם שולטים בה ונושמים רק מעל פני המים.  מתחת למים, הם עוצרים אותה ע"י  האטת קצב הלב (יש להם יכולת לשלוט על שליחת החמצן רק למקומות החשובים ביותר לתפקודם: הלב והמוח). כשהם עולים שוב הם נושפים בצורה שמזכירה היחלצות של פקק.

   

  התמצאות במרחב ותקשורת דרך קולות וצלילים -  בנוסף לראייה רגילה יש ללוייתנאים מנגנון משוכלל לאיתור חפצים ומזון, מתחת לפני הים, ע"י שליחת גלי קול. זהו סונאר ביולוגי המבוסס על מנגנון איכון ההד (Echolocation).  הם משמיעים סדרת נקישות (Click) וצלילים (שריקות ופעימות) הפוגעים בחפצים במים וחוזרים אליהם בצורת הד. לפי ההד הם יכולים לחוש בגודל החפץ ובמיקומו ברמת דיוק גבוהה מאד. כך הם יוצרים במוחם מפה/תמונה של המרחב בו הם חיים,  מתמצאים בו , לוכדים מזון,  מזהים אויבים ומתקשרים עם חבריהם לקבוצה.

   

  רמת אינטליגנציה ולמידה – לדעת מדענים, ללוויתנאים יכולות למידה ורמת אינטליגנציה מהגבוהות בטבע וקרובות לאלה של האדם. (הקטלן הוא מהאינטליגנטיים ביותר במשפחה זו -  יש לו טכניקות ציד מתוחכמות המעידות על יכולת תכנון, שת"פ, ניבוי תגובות הטרף והעברת  מידע מורכב מפרט לפרט).

   

  מבנה חברתי ומשפחתיות - חלק מהלווייתנאים חיים בגפם. מינים אחרים פועלים במבנים חברתיים ברמות מורכבות שונות. יש כאלה שחיים בקבוצות קטנות וזמניות, בהן הקשרים רופפים.  אחרים  חיים בקבוצות מורכבות (המונות עשרות, מאות או אלפי חברים) עם קשרים משפחתיים הדוקים המתקיימים לאורך שנים. מבנים אלה מספקים לחבריהם הגנה, תמיכה ושיתופי פעולה בתחומים שונים כמו: משחק, ציד, הזדווגות וגידול צאצאים. אצל הדולפינים נמשכים הקשרים המשפחתיים לאורך כל החיים. האם מניקה את תינוקה עד כ – 3 שנים מיום היוולדו והוא שומר איתה על קשר קרוב גם כשהוא מתבגר. בנוסף, הדולפינות נעזרות באימן בגידול התינוקות ובהדרכתם ולא אחת נצפה שהסבתא או הדודה שומרות עליהם כבייביסיטר). 

    

  אגרסיביות והישרדות - אף שיצאו להם מוניטין של בעלי חיים עדינים (בעיקר לדולפינים), התוקפנות היא חלק בלתי נפרד מחיי הלוויתנאים - בעיקר בין זכרים הנאבקים על שליטה, אזורי מחיה ונקבות. רובם אינו נתון לאיום משמעותי מצד טורפים, בשל ממדיהם, מהירות שחייתם ואופיים החברתי (השחייה בלהקות גדולות). הטורפים הטבעיים העיקריים שלהם הינם כרישים שונים, האורקה, בן משפחתם (שאינו מהסס לצוד לווייתנאים אחרים קטנים יותר) ולעיתים דובי קוטב שצדים לווייתנאים החיים באזורי מחייתם.

   

  *************************************************

  הלוויתן והדולפין בפריזמה האינדיאנית 

    

  הלוויתן וסגולותיו

    

   

  ''

   

   

  חוקרים משערים, שהלוויתן התפתח, בתהליך אבולוציוני (בן מיליוני שנים), והפך בהדרגה מיונק יבשתי לחיית מים. כך הוא נראה עד לפני 50 מיליון שנים (אז החל להסתגל לחיים במים). 

    

  ''

    

  מכיוון שהא חי מיליוני שנים, והיה עד לכל השינויים שחלו על כדור הארץ, הוא נחשב אצל האינדיאנים לחיה מקודשת. לספריה משייטת, של בינה ודעת, המכילה בתוכה תיעוד חי של כל הידע הקוסמי הקשור בחוקי היקום, בתולדות הבריאה ובשורשי קיומנו. להבנתם, כל תא בגופו אוצר ב – DNA שלו את רשומות הידע העתיק של הפלנטה שלנו. הלוויתן נתפש, בתרבות האינדיאנית כמיכל ענק! הוא מבין, יודע, מרגיש ויכול להכיל הכול! ככזה הוא מייצג את היכולת להבין ולהכיל את כל הדברים כפי שהם ולברך עליהם (גם אם הוא לא מסכים איתם).

    

  סגולת הלוויתן מלמדת אותנו איך להשתמש בצלילים ובתדרים שמאזנים את גופנו הרגשי ומביאים מרפא לגופנו הפיסי. הלוויתן (כמו אחיו הדולפין) מדבר על  יצירתיות  ועל הגשמה פיזית.  מכיוון שהוא אוצר בתוכו את כל הטוב שקיים על פני האדמה הוא מלמד אותנו להגשים את עצמינו ע"י מימוש כישרונותינו במלואם. זוהי מתנת הייעוד – יצירה והגשמה אישית!  

    

  הלוויתן שר את שירו לעולם. יש לו שירה אישית (ממש כפי שלכל דולפין יש קול ייחודי - "כינוי"- בלהקה בה הוא חי) שמכונה בספרות המדעית "שירת הלווייתן". זהו מושג המתייחס למגוון הצלילים והנקישות שהוא משמיע אשר מזכירים שירת ציפורים ואפילו שירה אנושית. הוא מסוגל לשנות את הצלילים המופקים ולהתאימם לזמן ולסיטואציה. 

   

   "שירתו של הלוויתן" מלמדת אותנו לגלות את הייעוד השלם שרוחנו אוצרת בתוכה ולהביעו דרך יצירתיות המשתנה בהתאם לזמנים, אנשים ומצבים. היא מנתבת אותנו אל ביטוי שהוא ייחודי רק לנו. כשאנו לומדים להביע את קולנו הפנימי ואת הצליל/התדר הייחודי רק לנו אנו נזכרים מי אנחנו באמת! הלוויתן מלמד אותנו לקחת ידע, רעיונות וטכניקות קיימות ולהשתמש בהם כבסיס ליצירה חדשה משלנו. הוא מדגיש את הקשר בין היצירתיות ובין הוצאתה לפועל באופן יישומי כדי להתחדש ולקדם את חזון חיינו.

   

   כשמופיע הלווייתן הוא אומר לנו שזהו הזמן להפסיק לברוח ולהתעמת עם ייעודנו. זהו המסר בסיפור על יונה הנביא שניסה להתכחש לייעודו וחזר לנתיב המקודש רק לאחר התהליך שחווה בבטן הלווייתן. 

    

  '' 

   

  הלוויתן משלב עדינות, שקט, שלווה ועומקים רגשיים (הקשורים במים).  הוא מלמדנו כיצד לשרוד מתוך חיבור לעומקים רגשיים ויצירתיים. האיזון שלו קשור לנשימה וגם הוא, כמו הדולפין, בא להראות לנו כיצד ניתן בעזרת הנשימה לווסת את העומס הרגשי הפנימי שבתוכנו ולהפכו ליצירתיות פרקטית המקדמת את חיינו ומוציאה את מי שאנחנו לאור.   

    

  *************************************************

   

  הדולפין וסגולותיו

   

   '' 

    

  לדולפין יש קצב שחיה ונשימה קבוע ומודע. הוא מסמל אצל האינדיאנים את כוח החיים (מאנה) הקיים בכל אטום ומהווה את מהות הרוח הגדולה.  להבנתם, הדולפין הוא שומר הנשימה המקודשת של החיים ומופיע כדי למקד את תשומת ליבנו בנשימה, דרכה אנו יכולים להתחבר לקצב האישי שלנו ולעולם הרוח.

    

  סגולת הדולפין מלמדת אותנו לנשום! כי נשימה פירושה חיים. היא  מעוררת בנו את הידע הפנימי העתיק של חיי שלווה, רוגע, איזון והרמוניה – נושאים שנשכחים לעיתים מאתנו כשאנו שבויים במשימות החיים ועסוקים בהישרדות- ומזמינה אותנו לחוות את כל רגשותינו באופן מלא ולשחרר מתחים ולחצים נפשיים באמצעות הנשימה והמים. אחת מהטכניקות לעשות זאת היא באמצעות חיקוי דפוס נשימת הדולפין.   

    

  בנוסף, נושא עימו הדולפין, בעיני האינדיאנים, תדרי אנרגיה של:

   

  • ·שמחה, קלילות, ואהבה בלתי מותנית. הוא חברותי, מיני מאד - אוהב מגע וחום ומקיים סקס לשם הנאה ולא רק לצורך רבייה, אוהב לשחק, לוקח דברים בקלילות ואוהב לאהוב. יש לו חיוך תמידי על השפתיים. דומה כי הוא מכיר בעובדה שאהבה היא  הדבר החשוב בחיים והוא יכול ללמד אחרים כיצד לאהוב את עצמם ואת עולמם.  

   

   

   ''

    

  • ·משפחתיות וקהילה באיזון. במשפחת הדולפינים הילדים נשארים תמיד לצד אימם גם כבוגרים. סגולת הדולפין מזכירה לנו לשמר  את הילד החי ופועם בכולנו. להזין אותו, להקשיב לו, להכיר בו ולהעצים אותו. לשמור על תמימותו ועל אנרגיית האהבה היפה והנקייה שבליבו.  בנוסף, הדולפין הוא עדין ואינטואיטיבי.
  •  
  • ·יצירתיות. הדולפין מלמד אותנו לעורר את קולנו הפנימי ולתת לו ביטוי חיצוני. לבטא יצירתיות אישית דרך יצירת קשר עם עולם הרוח לצורך קבלת רעיונות חדשים והגשמתם בהוויה הפיזית. השימוש בקול, בנשימה ובמים (שמסמלים רגש, תשוקה ובריאה) ככוחות יוצרים, נחשב מקודש בתרבויות עתיקות רבות ומשמש עד היום בתהליכי הריפוי השאמאני. לכל דולפין בלהקה יש קול ייחודי המהווה לו מעין כינוי. שימוש נכון בנשימה, במקצבים, בעומק הרגשי ובהפקת צלילים אישיים הינם, לדעתו, המפתח לבריאת יצירה חדשה ולמגנוט הדברים שיעזרו לנו לקדם את חיינו ולממש את חלומותינו.  

   

  *************************************************

   

  מהו המסר הממוזג של דולפין ולוויתן בזמן הזה?

   

  ''''

    

    

  מכל האמור לעיל, ניתן לראות שלמרות מסרי הריפוי השונים והייחודיים של הדולפין והלוויתן יש להם הרבה איכויות משותפות. שניהם מאותה משפחה המכירה את כדור הארץ מראשית דרכו. הם מחוברים לעולם הנשימה והמים על כל משמעויותיהם, אינטליגנטים מאד ומשתמשים  בקול ובצליל לשם תקשורת, ביטוי אישי, יצירה והגשמה.

   

  כשלוויתן ודולפין בוחרים להגיח היום יחד מתוך הגלים, לשחות אל תוך חיינו, ולשיר לנו דואט בקולם המיוחד...בואו ונקשיב ברוב קשב! ניפתח לצלילי המסר הנפלא המשותף להם. לאנרגיה המאוחדת והאינטגרטיבית של "שפה חדשה" שלישית שנוצרת ממיזוג בין שתי שפות ריפוי שונות. של שלם שהינו עצום מסכום חלקיו. כזה המזמין את כולנו להיפתח לאנרגית האהבה, הקלילות, השעשוע  וללכת אחרי שמחת החיים שבתוכנו  עם חיוך תמידי על השפתיים והרבה חוש הומור.

   

  דולפין ולוויתן מופיעים כדי לספר לנו שעכשיו זהו זמן של תנועה מתמדת, דינאמיות, התעוררות של יכולות רוחניות, התחדשות ויצירתיות. זמן של נשימת חיים חדשים! לכן, הם ממליצים לנו להיות קשובים לאותות העוברים דרך הגאות והשפל הקוסמיים, לכונן התאמה מחודשת עם המקצבים הטבעיים והרגשות הפועלים בגופנו, לנשום באופן מודע, להירגע ולקחת פסקי זמן לאיזון ולמנוחה.

   

  משמעות הדברים היא שעלינו לצלול כעת פנימה ולמצוא את עצמינו. לזהות את הצליל הפנימי המדויק שהוא רק שלנו!, את שירנו הייחודי- ולתת לו ביטוי! דרך מקצב השיר נתוודע למקורות נשמתנו ולייעוד המקודד ומוצפן ב -  DNA שלנו... וכך נתחדש ביצירתנו החזונית.  

   

   ואם נסכם חברים ...

  הדואט השמימי שהתגלם כאן מציע לנו לעשות, בזמן הזה, את הדברים הבאים:

   

  1. 1. התחברו לבטן. ועשו מה שמרגיש לה נכון לעשות... בכל דבר ועניין (כן דרור שמעת נכון חיוך) כי היא, ממש כמו בטנו של הלוויתן, אוצרת בתוכה חוכמה שלא קיימת באף מקום חיצוני...כולל הראש שלכם. מדובר במכרה של תבונה. אתם יכולים להכנס עמוק לתוכה ולכרות ידע רב מימדי - להביא לחיי היום יום שלכם מידע מהעבר ואף מהעתיד! וזאת כדי לזהות את יעודכם המדויק ...ולממש אותו.
  2.   
  3. 2. זרמו בקלות ובחן על גלי החיים. הפיצו שמחה בעולם. צרו בחייכם שילוב בין קשב, תבונה, פרקטיות ורצינות לבין שעשוע, קלילות וחיוך.
  4.   
  5. 3. טפחו את הילד הפנימי שבכם. הבינו אותו. ספרו לו כי העולם הוא בטוח וידידותי והחיים הם מתנה נפלאה המכילה שפע של הזדמנויות למשחק, הנאה וצמיחה. פשוט אושר!
  6.   
  7. 4. תאהבו, תאהבו ועוד פעם תאהבו!!!
  8.   
  9. 5. היו בהרמוניה עם כל הדברים!
  10.   
  11. 6. קחו את החיים עכשיו! בכל רגע נתון... ושירו אותם ואת עצמכם בהנאה רבה!
  12.   

  בקיצור יקירים, היו ועשו חיים בכל המובנים ועל כל המשתמע מכך! הכילו וקבלו את כל היש...וזכרו כי כל המידע כבר מצוי בפנים!!! שמור בבטן היקום!...ומה שהיה הוא שיהיה!!!  - כולנו היינו אחד, מאז ומעולם, וכך יהיה תמיד! הגלובליזציה קיימת בכל מובן ועניין...ואת המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק!   כי הכול סובב על קו המעגל!

   

   

  ''

   

  *************************************************

   

  מקורות:

  ויקיפדיה – ערכים: לוויתנאים, דולפינים.

  ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999 – קלפי סגולה. הוצאת ענבר ארוח כפרי.

  טד אנדרוס 1999,  שפת החיות  הוצאת אור- עם.   

  אורלי נירן-גוטגנוני, 2009. עמוק במים. אינטרנט.

  אורלי נירן-גוטגנוני, 2007. בינת הלוויתן. הוצאת מעוף מקודש.

  אלונה חן, 2005. הדולפין והמסרים שמביא עימו. אינטרנט.  

   

   

  ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

   

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   נתיב האור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   תגובות אחרונות

   פיד RSS