כותרות TheMarker >
  ';

  Love is in the air

  "כל דבר הוא אחד מתוך מיליון נתיבים. לפיכך, לוחם אור חייב לזכור תמיד שנתיב הוא רק נתיב!

  אם הוא חש שאין עליו ללכת בו אסור לו להשאר בו בשום פנים ואופן. החלטתו להשאר בנתיב הזה או לעזבו חייבת להיות משוחררת מפחד או משאיפה.

  על לוחם האור לבחון כל נתיב מקרוב ובצורה שקולה. וישנה שאלה שהוא חייב לשאול: האם לנתיב הזה יש לב?

  כל הנתיבים זהים...הם מובילים לשום מקום!
  אולם נתיב עם לב הוא קל. הוא לא גורם ללוחם להתיגע כדי לחבבו. להיפך, הוא גורם למסע מלא חדווה. כל עוד האדם הולך בו...הוא אחד עימו!"

  קרלוס קסטנדה - משנתו של דון חואן

  ארכיון : 12/2010

  43 תגובות   יום רביעי, 22/12/10, 18:38

   

  עולמם של הקלפים האינדיאנים


  שירת הברבור

   

   

  '' 

   

   

  היי חברים,

   

  השבוע, יצא לי להשתמש במונח "שירת הברבור" בהקשר כלשהו בעבודתי. מונח זה החזיר אותי למהות האינדיאנית ולסגולותיה של חיה זו. כמו תמיד, גם הפעם, התבהרה לי רק תוך כדי כתיבה, ההתחברות שלי לסגולת הברבור דווקא בזמן הזה בחיי.

   

  כמו כן, נזכרתי שכתיבתי על הדברים המעסיקים אותי עוזרת לי להבהיר לעצמי, ולאנשים שאני עובדת איתם, נושאי ליבה שעל הפרק ולקדם תהליכי צמיחה וריפוי. לפיכך, אני מזמינה את כולכם לקחת, יחד איתי, חלק בסגולות הריפוי שמביא עימו הברבור, בעת הזו, ולהקשיב, תוך כדי קריאת הפוסט, ליצירתו של שוברט אשר כשמה כן היא -  "שירת הברבור"!

   

   

  ''

   


  **********************************************

   

  תזרמו...שחררו....


  מכירים את המילים האלה? שכבר הפכו לקלישאות?.... שנמצאות בכל מקום? בכל סדנא או ספר מצויים לצמיחה ולמודעות עצמית? המילים שחברים נוטים לומר לנו בעיתות מצוקה? כשאנו חשים תקועים בנושא כלשהוא... ולא מצליחים לזוז ולהתקדם?.....תזרמו הם אומרים!... שחררו....קבלו את הדברים כפי שהם! אל תריבו עם המציאות ...יהיה בסדר!  


  ואנחנו?... יוצאים מדעתנו! כי לזרום ולשחרר...זה בדיוק הדבר האחרון שאנחנו מסוגלים לעשות ברגע הזה. ולבסוף, כשאנו מצליחים להרפות ולזוז קדימה... אנו נפעמים, בכל פעם מחדש, מאיך הדברים מסתדרים לנו פתאום באופן מושלם...והכול נופל למקומו... ולא מבינים איך לא היינו מספיק "חכמים" מכדי לנהוג כך לפני כן.

   

  לשחרר ולזרום! ממש לא קלישאות. למעשה מדובר כאן ברעיונות ממש גאוניים...ולמה? מכיוון שצריך הבנה פנימית עמוקה על מנת להתחבר למקום הזה בתוכנו שמסוגל לשחרר דברים, מצבים ואנשים בחיינו ולהמשיך הלאה... שיכול לא להחזיק דבר...כי ממילא אין לזה תוחלת, שמבין שמה שצריך להיות בחיינו יהיה...ומה שצריך להשתחרר וללכת הלאה ממילא ילך. ולכן צריך להיות גאונים ולעיתים גם אמיצים מאד על מנת לפתח נכונות ויכולת להינשא על זרם החיים ללא התנגדות ואחיזה...ולקבל באהבה את כל הדברים  - הן את אלה שמגיעים אלינו והן את אלה שהולכים מעימנו.


  החיה העומדת מאחורי הרעיונות הגאוניים הללו...והמביאה את אנרגיית הריפוי הקשורה בשחרור ובזרימה, היא לא אחרת מאשר ידידנו הברבור.

   

   

  **********************************************

   

  מיהו הברבור?

   

  ''

   

  הברבור הוא הגדול בעופות המים, אחד מהטוטמים החזקים והעתיקים ביותר ואחת מחיות החלימה האינדיאניות (בנוסף לשפירית, ולטאה). רוב הברבורים לבנים ולכן נתפשים בתרבויות רבות, כסמל לאור. הם בעלי מקור רגיש המאפשר להם לחוש מתחת למים וצוואר ארוך ומרשים המחבר בין הראש לגוף ומסמל אצל האינדיאנים את החיבור בין הרוח לחומר ובין מציאויות גבוהות לעולמות תחתונים. בנוסף ידוע הברבור כהורה וכבן זוג נאמן וכחיה חזקה ומאריכת ימים (יכול לחיות עד 80 שנה).

   

  **********************************************

   

  ועתה סיפור קצר על ברבורה....

   


  סיפור על ברבורה 

   


  ברבורה עפה אל מרחבי זמן החלום וחיפשה דרך שתאפשר לה למצוא את נקודת הכניסה לעתיד! היא ידעה שנקלעה לזמן החלום במקרה וחששה מאד לצלול למעמקיו.  כשהביטה  למעלה, מעל להר הקדוש,  ראתה חור שחור שבתוכו הסתחררה מערבולת ענקית. היא עצרה שפירית, שעפה בסמוך, ושאלה אותה על מהות הדבר. שפירית סיפרה לה שהחור השחור הוא שער הכניסה למחוזות הדמיון ושעליה להרוויח את הזכות כדי להיכנס לתוכו. ברבורה  שאלה: "מה נחוץ לי כדי לזכות בכניסה?" ושפירית ענתה: " עלייך לקבל את כל מה שהעתיד מביא עימו בלי לנסות ולשנות את תכניתה של הרוח הגדולה". 

   

  ברבורה התלבטה. היא הביטה בגוף הברווזון המכוער שלה ולבסוף ענתה: "אשמח לציית לתכניתה של הרוח הגדולה! לא איאבק בזרמים של החור השחור! אתמסר לזרימה הספיראלית ואתן אמון במה שיתגלה בפניי!." שמחה השפירית על התשובה והחלה לסובב את הקסם ששבר את אשליית האגם. לפתע עלתה מערבולת שנוצרה במרכז האגם וינקה אליה את ברבורה.

   

  עברו ימים רבים....עד אשר שבה ברבורה לאגם יפהפייה לבנה וארוכת צוואר. שפירית נדהמה ושאלה:  "מה קרה לך ברבורה?". וזו ענתה: " שפירית, למדתי להתמסר ולתת את גופי לכוחה של הרוח הגדולה! נלקחתי למקום בו שוכן העתיד, חזיתי בפלאים הרבים, המצויים מעבר לאשליה, ובשל האמונה והקבלה שבי השתניתי! למדתי לקבל את מצב החן והחסד ולכן נרפאתי וזכיתי  בכרטיס כניסה לזמן החלום".

   

   

  **********************************************

  כך קורה גם לנו, חברים, כשאנו מוכנים להרפות מהכול, להחליק באצילות מתוך הגוף הפיזי שלנו אל זמן החלום, להתמסר לחסד המצוי בקצב הטבעי של היקום ולהינשא בחן על גבי זרם זה.

   

  **********************************************

   

  מה מסמל הברבור כטוטם?

   

   

  ''

   

  הברבור מהווה סמל ליופי ועוצמה פנימית, אצילות, רגש ורוחניות. הוא משייט בין העולם הפיזי לעולם הפנטזיה ועושה חיבור בין עולמות עליונים לתחתונים.

   

  סגולת הברבור מייצגת אנרגיה של קבלה והתמסרות לזרם. בהווייתו הוא מדגים לנו כיצד ניתן להתמסר באצילות ובחן לזרימת החיים ולהפסיק להתנגד למה שהם מביאים איתם. הוא מלמד אותנו לקבל את כל היש!   - את כל מה שחיינו מזמנים - כולל את כל השינויים המגיעים לפתחינו (ולכאורה נכפים עלינו) ואת המערבולות בחיינו -  באהבה גדולה... מתוך הבנה שישנה תמונה גדולה ורחבה יותר ממה שאנו יכולים לראות כרגע...ומתוך ידיעה שהכול קורה כפי שצריך לקרות ושהתנגדות רק מעכבת ותוקעת אותנו בדרך.

   

  ההתמסרות לזרם עליה אנחנו מדברים מבוססת על היכולת שלנו לסמוך ולבטוח!  -  קודם כל ובעיקר בעצמינו כמו גם בהגנה שמספקת לנו הרוח הגדולה. הביטחון הזה מבוסס על היכרות עצמית...וכדי להכיר את עצמינו עלינו להיכנס פנימה...לפתח ולכבד את הצד האינטואיטיבי שבנו...ולהתאחד עם כל מישורי התודעה ממש כמו הברבור. בעזרת כלים אלה נוכל להכיר ביופי הפנימי החבוי בתוכנו ובאחרים ולהביאו לידי ביטוי בעולם החיצון.

   

  זוהי רפואת הברבור!  - והיא משתקפת היטב גם בסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן "הברווזון המכוער"...שעיקרו עוסק במסע לגילוי היופי הפנימי והחיצוני, בבניית הביטחון העצמי ובנכונות לזרום עם מה שהחיים נושאים עימם.

   


  ''

   

   

  ניתן לפגוש כיום  "תורות" שלימות סביב רעיון הזרימה ואי הצמדות למצבים ולאנשים שמביא עימו הברבור. ישנה ספרות ענפה הקשורה לנושא זה כמו: ה"עבודה" של ביירון קייטי (בספר "לאהוב את מה שיש" ואחרים), "כוחו של הרגע הזה" של אקהרט טול, ספריה של אסתר היקס ורבים אחרים. וזה לא רעיון חדש...הוא דובר כבר לפני כ -  2500 שנה לפחות ע"י לאו צה בספר החוכמה הסיני של הטאו שנקרא: "טאו טה צ'ינג" ("הדרך הנעלה")  – ספר שתורגם יותר מכל ספר אחר בעולם, להוציא את התנ"ך. מלומדים רבים מחשיבים את הקלאסיקה הסינית הזו כדיון האולטימטיבי בטבע הקיום המלמד מהו המקור להשגת דרך חיים המבטיחה הגינות, אושר שלווה ואיזון.  

   

   

  ''

   

   

  הברבור הוא הטוטם של הילד, המשורר, המיסטיקן והחולם. הוא מופיע הרבה באגדות עם מיתולוגיות.  ברבורים נחשבו למקודשים ע"י אפרודיטה אלת האהבה והיופי במיתולוגיה היוונית ותוארו כמושכים את כרכרתו של אפולו. זאוס הפך את עצמו לברבור כדי להתעלס עם בת התמותה לידו (דבר המעיד על יכולת הברבור לחבר בין עולמות ומימדים שונים). 


   

  ''


   

  ביוון רווחה האמונה שהברבור שר את שירו היפה ביותר זמן קצר לפני מותו. המושג "שירת הברבור" הפך  לביטוי מוכר בעולם היצירה (ספרות, שירה ומוסיקה) ולשם  נרדף, באופן כללי, לפעולה האחרונה של אדם, בתחום מסוים, לפני עזיבתו. היצירה המפורסמת ביותר, בהקשר זה, הינה "שירת הברבור" של שוברט שפורסמה בשנת מותו (1828). יש הסוברים שביטוי זה התגלגל לשפה העברית מן הגרמנית אולי בשל השפעתה של יצירה זו. 


  **********************************************


  מיהם בעלי סגולת הברבור?

   

  ''

   

   

  אנשים עם ברבור במפת הטוטם:


  - מחוברים מאד לעולם הדמיון (לילד הפנימי), הפנטזיה והיצירה. יכולים לראות את העתיד, להתמסר אליו ולקבל את הריפוי והטרנספורמציה המתרחשים בחייהם. 


  - מטפחים את התא המשפחתי וזקוקים לזוגיות יציבה וארוכת טווח.


  - מאופיינים ביופי ובעוצמה פנימיים, ביכולת רגשית גבוהה וביכולת אינטואיטיבית מפותחת. הם חווים רגשות בעוצמה רבה ומושפעים גם מרגשות הסובבים אותם.


  - רגישותם הרבה היא מקור לחוסר ביטחון והשיעור העיקרי שלהם הוא חיזוק האמונה בעצמם       ובעוצמתם הפנימית וקבלה עצמית.  בנוסף, עליהם ללמוד לקבל את המציאות מבלי להתכחש לה... ולהתמסר לקצב ולתכנית החיים מבלי לנסות ולשנותם. כשמופיע ברבור במפת הטוטם, במקום של שיעור, הוא מלמד על אנשים שקשה להם לוותר על האחיזה של "כאן ועכשיו" כלומר, הם חייבים להיות בשליטה, לדעת את הכול מראש ולא מוכנים לשחות עם הזרם ממקום של מתן אמון.


  **********************************************

   

   

  מהו מסר הברבור בזמן הזה?

   

  ''

   

   

  הופעת הברבור באה ללמד אותנו שיעור בחיזוק הביטחון העצמי והאמונה בנתיב חיינו. הוא מזמין אותנו לשחות עם זרם החיים ממקום של קבלה! לבטוח בו ובקצב שלו בלי לנסות להתנגד לו או לשנות את מהלכו. זאת מתוך הבנה ובטחון שהכול נכון! שאין טעויות! אלא רק לימוד...מתוך ידיעה שהכול קורה כחלק מתכנית גדולה יותר שאיננו מודעים לכל מימדיה ושישנה תמונה רחבה הרבה יותר מכפי שאנו מסוגלים לראות ברגע הזה.

   

  הברבור מציע לנו לקבל את עצמנו ואת המציאות באופן מוחלט! הוא מזמין אותנו לבטוח ולתת אמון, בכל מי ומה שאנחנו, ולבסס את הריבונות והעוצמה הפנימית. הוא בא להזכיר לנו כי ברגע שאנו מרפים באמת ומשחררים את הרצון בהשגת דברים, בהם אנו חושקים,  (דרך ניסיונות שליטה על מצבים, דברים ואנשים) ולא מנסים לאלץ את המציאות ולשלוט בה בכוחניות ע"י הכפפת המעשים שלנו ושל אחרים לתמונה שיצרנו בראשינו ואותה "החלטנו" להשיג ...דווקא אז מה שמאד רצינו להגשים (ולא הצלחנו כי היינו תקועים) מגיע אלינו בשיא המהירות.  

   

  הרעיון הזה של להרפות מהכול הינו מפחיד רבים מאתנו אבל  מאד מתגמל.  לכאורה זה נשמע פרדוקס אבל רק לכאורה - המבחן האמיתי שלנו הוא דווקא לשחרר את הרצון להשיג משהו על מנת שנוכל להשיג אותו.


    *****


  עד כאן דבר הברבור להיום חברים...וזכרו...ריבונות היא מילת מפתח! על כל אחד ואחת מאתנו לתבוע לעצמו את הריבונות האישית. וזה אומר...לקחת אחריות על כל מה שמתרחש בעולם שלנו! ולבטוח בעצמינו וברוח הגדולה. ובמילים אחרות זה אומר ...לזרום עם כל מה שמגיע לפתחינו ולסמוך על עצמנו שאנו משכילים מחד, לעשות את החלק שהינו שבשליטה שלנו, באחריות ובמודעות מליאה, ומאידך, יודעים לקבל את כל מה שמגיע והולך, ושאינו בשליטתנו, בהבנה עמוקה ובאהבה רבה!


   

  להשתמע,

  מיכל

   

   

  ''

   

   

  *********************************************

   

  מקורות

  ג'יימי סאמס, דייויד קרסון, 1999. קלפי סגולה. הוצאת ענבר.

  טד אנדרוס 1999. שפת החיות. הוצאת אור-עם.

   

    **************************************

   

  ©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי- דביר©


  דרג את התוכן:
   47 תגובות   יום שבת, 11/12/10, 08:37
   אני ראיתי ברוש 
   שניצב בתוך שדה מול פני השמש 
   בחמסין, בקרה 
   אל מול פני הסערה. 
   על צידו נטה הברוש 
   לא נשבר את צמרתו הרכין עד עשב. 
   והנה, מול הים 
   קם הברוש ירוק ורם. 
   הנה ברוש, לבדו 
   מול אש ומים. 
   הנה ברוש, לבדו 
   עד השמיים. 
   ברוש, לבדו איתן. 
   לו רק ניתן ואלמד 
   את דרכו של עץ אחד. 
   מדהים!

    

   ''

    

   "ברוש לבדו איתן...

   לו רק ניתן ואלמד את דרכו של עץ אחד"   כמה נכון...

   כמה אנו יכולים ללמוד מעולם הטבע....מהחיות....מהעצים.

    


   התעוררתי הבוקר מוקדם...

   פתחתי את החלון לרווחה

   אוויר נפלא

   גשם נעים

   ריח של אדמה וניקיון באוויר.   ממול שורת ברושים זקופים מחייכת אלי...

   מסביבה אורנים מכל עבר

   הכרמל ניצב כתמונת רקע מאחור

    


    בסה"כ עבר שבוע מאז כל מה שקרה....

   לא יאמן!


   האוויר כאן שהיה חרוך ומחניק...התנקה...

   הגשם פה...

   העצים עומדים במלוא זקיפותם

   ירוקים, גבוהים, עצומים

   ראשם בשמיים ושורשיהם נטועים עמוק באדמה.

    


   והם כמו רוצים לומר לנו ....שהחיים ממשיכים...


   מסמלים ומראים לנו בנוכחותם ובהוויתם

   שניתן לעמוד בחמסין, בקרה, אל מול פני הסערה...

    מול אש ומים...עד השמיים בצורה איתנה...   להרכין צמרת עד עשב כשיש צורך

   להכיל את האובדן והכאב

   ולזקוף קומה ולהמשיך לצמוח כשמתבהר וניתןֱ!


    

   כן !

   יש תבונה גם בשקט שאחרי הסערה...

    


   שתהיה לכולנו שבת טובה טובה!

    

    

   באהבה רבה,

   מיכל

    

    

    

   ''

   ''
    

    

   דרג את התוכן:

    פרופיל

    נתיב האור
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

    ארכיון

    תגובות אחרונות

    פיד RSS