כותרות TheMarker >
  ';

  Love is in the air

  "כל דבר הוא אחד מתוך מיליון נתיבים. לפיכך, לוחם אור חייב לזכור תמיד שנתיב הוא רק נתיב!

  אם הוא חש שאין עליו ללכת בו אסור לו להשאר בו בשום פנים ואופן. החלטתו להשאר בנתיב הזה או לעזבו חייבת להיות משוחררת מפחד או משאיפה.

  על לוחם האור לבחון כל נתיב מקרוב ובצורה שקולה. וישנה שאלה שהוא חייב לשאול: האם לנתיב הזה יש לב?

  כל הנתיבים זהים...הם מובילים לשום מקום!
  אולם נתיב עם לב הוא קל. הוא לא גורם ללוחם להתיגע כדי לחבבו. להיפך, הוא גורם למסע מלא חדווה. כל עוד האדם הולך בו...הוא אחד עימו!"

  קרלוס קסטנדה - משנתו של דון חואן

  ארכיון : 7/2013

  32 תגובות   יום שלישי, 30/7/13, 06:31

  ולא...לפחד מהפחד!

   

  היי חברים,


  מזמן לא נפגשנו. כולנו עסוקים... רצים כל הזמן. חלק גדול, מגרעין החברים המקורי ב"קפה", כבר לא כאן - עברו לפייסבוק או סתם נעלמו. איכשהו השיח הכייפי שהיה לנו כאן התפוגג וזה חבל.


  יחד עם זאת,  התשוקה לכתוב כאן, ולהפיץ ידע מעצים ומרפא, עדיין בוערת בקרבי ואני מכבדת אותה!

   

  אני גם מכבדת את החברים, שכותבים לי בפרטי, ומתעניינים מתי אני מתכוונת להעלות פוסט על חיה חדשה?... וגם את המתאמנים שלי שמחכים לחומרים חדשים.

   

  ובמיוחד אני מכבדת, את אסתי "דרך הצבע", שתמיד מדרבנת אותי לכתוב על החיות האינדיאניות, והתלוננה בפניי לפני מספר חודשים, שהארנב שיש לה במפת הטוטם נרדם בשמירה ולא עושה את העבודה (מילים שלה). אז... הבטחתי לה שבקרוב נעשה סדר בדברים, נעיר את הארנב שלה ממרבצו ונדאג שהוא ימות מפחד לפני שיעז להירדם שוב!


   

  ''

   

   

  ולמה שהוא ימות מפחד? אתם בטח תוהים. ואיך בכלל מפחידים ארנב?

  אז... האמת שהדבר הכי קל בעולם זה להפחיד ארנב! משום שהוא יושב על תקן "הפחדן האולטימטיבי" של עולם החי! ופוחד בעקרון מה-כ-ל! מכל דבר. גם אם זה אמיתי וגם אם לא.

   

  יחד עם זאת, אני חושבת, שאם כבר פוגשים ארנב אז אין טעם סתם להפחיד אותו ולהוסיף עוד שמן למדורת החרדות שלו. תחת זאת, נראה לי עדיף הרבה יותר להפיק מהמפגש איתו ערך מוסף! כלומר, להכות את ה"מומחה" וללמוד מפיו על עולם הפחדים, החרדות והדאגות ועל דרכי ההתמודדות האפקטיביות איתם.

   

  אז היום חברים נפגוש בארנב וניעזר בו כדי ללמוד ולדון בנושא שמעסיק ומטריד את כולנו, בלי יוצא מן הכלל, במינונים כאלה ואחרים - הפחד!!!

   

  וכן חברים... אני מודעת לעובדה שזה לא הנושא הכי "סקסי" לדון בו שכן, רבים מאתנו מעדיפים לא לגעת בפחדים ובדאגות שלהם, בתחומים השונים, להתעלם מהם או להדחיק אותם ולכן גם לא אוהבים לקרוא עליהם פוסטים בהתנדבות.

   

  לאף אחד לא ממש בא לפגוש ולטפל בפחדים שלו שיוצאים מכלל פרופורציה, שמנהלים לו את החיים (הרבה פעמים באופן לא מודע) ומעכבים אותו בהתפתחותו האישית ובמימוש החיים שהוא נועד לחיות... כמו כולנו - חיים של חופש בחירה, שפע, שמחה ואהבה.

   

  אבל היום חברים הגיע הזמן! לשים את הפחדים על השולחן! להסתכל להם בלבן של העיניים!, להתבונן בהם באופן מושכל!, להבין את מהותם ואת דרכי ההתמודדות היעילות עימם.

   

  אז בואו נכיר קצת את הארנב ונראה מהם הערכים המוספים שהוא מביא לנו בהקשרים הללו.  

   

  **************************************

  מיהו הארנב האינדיאני?

   

  ''

   

   

  בתרבות האינדיאנית מייצג הארנב את נושא הפחד. הוא מייצג מהות זו גם בתרבויות אחרות, כולל אצלנו, למרות שהרבה פעמים קיים בלבול, בינו ובין השפן והם אינם אפילו בני אותה משפחה. בשפה העברית ישנה תופעה של החלפה תמידית, בין הארנב והשפן, אותה אפשר למצוא בשירי וסיפורי ילדים ואפילו בתנ"ך (מי שמעוניין יכול למצוא ע"כ חומרים רבים באינטרנט).


   

  ''


   

  הארנב מהווה טרף לחיות רבות  ולכן חופר לעצמו, לשם הגנה, מערכת מחילות ארוכה ועמוקה או מאורות קטנות בין שטחי צמחיה, עם פתחי מילוט בכיוונים שונים, שם הוא נוהג להסתתר. הוא נחשב  בעיני האינדיאנים, וכאמור לא רק בעיניהם, לפחדן האולטימטיבי!

   

  הם מכנים אותו "הקורא לפחדים"  כלומר, זה שטווה, בדמיונו הפורה, סרטי אימה וגם בורא אותם בכישרון רב במציאות חייו. שכן, הנבואה כידוע  נוטה להגשים את עצמה!

   

  הארנב מייצג אנרגיה שכולנו חווים בדרך כזו או אחרת - אנרגיה של פחד, חרדה ודאגה ממיליון ואחד דברים. חלק מהפחדים האלה מעוגנים במציאות אך רבים מהם ממש לא!  אנשים רבים פוחדים  מההווה, דואגים ממה שיקרה בעתיד, חרדים מאסונות, ממחלות, מתקלות, מכישלונות, מלא להיות מספיק טובים, מלא להיות נאהבים, משינויים, ממחסור בכסף, מהתנהגותם של אנשים אחרים, מהמוות, מהחיים, ומעוד כל מיני מצבי אי ודאות אחרים עליהם אין להם כל שליטה.

   

  מרוב פחד מאי הוודאות שבתהליכי החיים, הם מנסים לשלוט בעתיד ולנהל אותו ע"י מניפולציות שונות  - דבר שכמובן אינו אפשרי.


   

  ''

   


  עוצמת הפחדים המלווים, את אותם אנשים, גדולה במקרים רבים באופן לא פרופורציונאלי מזו המתבקשת במציאות חייהם. המון אנשים, שאני פוגשת ומאמנת, בונים בראשם תסריטים בעייתיים אפשריים, בכל מיני נושאים, ובדרך זו ממגנטים אל חייהם, באופן מדויק, את כל אלה. שהרי מה שאנו מתמקדים בו ונותנים לו "חיים" במחשבותינו ובעוצמת רגשותינו (גם אם אנו מתנגדים איליו ולא רוצים אותו)  מגיע אלינו בטיל! 

   

  כלומר, כשאנו חיים בתדר של פחד ומשדרים לעולם, מהמשדר הפרטי שלנו, גלים של דאגה וחרדה... אלה תהיינה בדיוק החוויות אותן נמשוך לחיינו. זוכרים את איוב??? הוא אמר כבר מזמממן את המשפט האלמותי "אשר יגורתי בא לי"! כלומר, "מה שחששתי ממנו קרה לי"!!!.

   

  וזה לא שהוא לא נזהר מהצרות שנפלו עליו. להיפך! מכיוון שהוא כה חשש מהרעות הללו הוא הכין את כל האמצעים הנדרשים על מנת להישמר מהן ולמרות זאת הן הגיעו איליו ופגעו בו. בשלב מאוחר יותר, הוא השכיל להבין שכל זה קרה לו דווקא משום שהוא כ"כ פחד מפגיעות והתמקד בפחדיו. הוא קלט את החוק היקומי לפיו "דומה מושך דומה" .

   

  במילים אחרות, ניתן לומר שהרבה אנשים עסוקים כל כך בלפחד ולדאוג עד שהם בונים את המציאות שלהם, מתוך הפחדים הללו, ולעיתים קרובות באמת גורמים להם להתממש. בדרך הזו הם מכשילים את עצמם, פעם אחר פעם, ומנוהלים ע"י הפחדים (שחלקם מודע והרבה מהם בכלל לא) שמשתקים ומעכבים אותם ומונעים מהם להגשים ולממש את מלוא הפוטנציאל שלהם בחיים הללו.

   

  והיה כבר מי שאמר ש"לדאוג זה ממש כמו להתפלל למה שאתה לא רוצה שיקרה".


   

  ************************************** 

  אז... מהו המסר שמביא לנו הארנב? 

   

   

  ''


  בחרתי לפגוש היום בארנב על מנת לתת לכולנו את ההזדמנות להתבונן, בנושא הפחד בחיינו, ולהכיר את דרכי ההתמודדות איתו. הוא (הארנב) כאמור למוד ניסיון, בנושא הזה, ובא כדי להזכיר לנו, קודם כל,  שלרוב הפחדים והדאגות שלנו אין אחיזה של ממש במציאות!!! וגם אם כן, הרי שהם צמחו מעל ומעבר לכל פרופורציה הגיונית.


  בנוסף, הוא בא כדי לחדד את ההבנה ואת המודעות שלנו לכך שהעובדה שאנו (ורק אנו) הם אלה אשר יוצרים את הפחדים של עצמנו היא גם המפתח להתגבר עליהם ולשחררם.


  "עליכם להבין", מסביר הארנב, "שהפחד הוא בסה"כ אנרגיה!

  נכון... אולי אנרגיה שעושה, לעיתים קרובות, הרבה רעש וצלצולים אבל באופן מעשי אינה יכולה להזיק לכם באמת אם תקפידו לא להתערבב איתה ולא לתת לה יותר מידי מקום ומיקוד. כי מה שמתמקדים בו מתעצם".

   

   

  ''

   

   

  "עליכם לראות את התמונה בכללותה ולזכור ש"שד הפחד" הוא דבר אנושי לחלוטין. הוא חלק מהחיים ונמצא, מן הסתם, בדרך לכל פסגה!", אומר הארנב,  
  "שהרי אם לא היה שם הייתם כבר כולכם בהגשמה מלאה של הפוטנציאל שלכם. אבל מה? חלק מדרככם, כאן על פני האדמה, היא להתמודד עם אתגרים על מנת להגיע לחי להגשמה, מתוך בחירה ואהבה, וחלק מהאתגרים מקפלים בתוכם פחד איתו עליכם להתמודד כמו "גיבורים" אמיתיים. כי גיבור שלא מתגבר על האויבים שבתוכו –  פחד, חרדה, דאגה, ספקות - אינו יכול לממש את מושא אהבתו מאחר והם שולטים בו. כלומר, כאשר יש פחד אין מקום לאהבה משום שפחד ואהבה אינם יכולים לדור בכפיפה אחת...זהו דבר והיפוכו." דבר הארנב.


   

   

  ''

   

   

   

  אז איך בכל זאת מתמודדים עם הפחד? מה עושים? אתם בטח רוצים לדעת...

   

  ובהקשר הזה יש לארנב עבורנו, כמה הצעות ותובנות פרקטיות. אמנם על קצה המזלג שכן, שהיריעה כאן קצרה מלהכיל דיון רחב ומעמיק בסוגיה מהותית זו, אבל עדין הצעות בעלות ערך רב.

   

  ''

   

   

  ראשית, אומר הארנב, "כאשר עולה בכם הפחד והופך לבעל נוכחות מציקה - שיכולה להתבטא  בצורת מחשבות טורדניות, רגשות עוצמתיים ובהרבה מקרים גם בתופעות פיזיות כמו דפיקות לב חזקות , יובש בחלל הפה, הפרעות בשינה, קושי בבליעה ובנשימה, הזעה מוגברת בכל הגוף ועוד - לא מתעלמים ממנו! בדיוק להיפך! עומדים מולו ועוברים דרכו. במילים אחרות, מתבוננים בו, מעבדים אותו ואז משחררים אותו באופן מודע.


  בכל אופן, התעלמות לא באה בחשבון! ולמה?  כי כשלא מתמודדים עם פחד, מתעלמים ממנו ומדחיקים אותו הוא לא באמת נעלם! נהפוך הוא! הוא נשאר נוכח!, משפיע על כל ההוויה שלנו, מפריע לנו להתקדם, לעבר הבחירות שלנו, ואף עלול לשתק אותנו לגמרי ולהניא אותנו מהגשמה וממימוש של צו נשמתנו. הפחד הוא מעטה כה גדול שעוצר, פשוטו כמשמעו, אנשים (וארנבים) במקומם וגורם להם לעשות דברים שהם לא היו עושים באופן רגיל".

   

   

  ''

   

   

  ואני יודעת... עכשיו אתם בטח חושבים לעצמכם , תוך כדי קריאת שורות אלה, שלהתבונן בפחד ואח"כ לשחרר אותו זה בכלל לא פשוט... ושואלים את עצמכם "איך בכלל עושים את זה"? "איך משחררים פחד"?


  אז אני רוצה להפנות אתכם למה שהארנב אמר כבר קודם - שהפחד הוא רק אנרגיה! וזה כל מה שהוא! ואנרגיה היא לא "חיובית" או "שלילית"! היא מהות ניטרלית! שאפשר להתמיר ולמנף אותה לאן שרק רוצים. לכל אפיק. ממש כחומר ביד היוצר!


  כלומר, ניתן לשחרר פחדים ע"י שינוי בתפישה!  ע"י ההבנה שניתן להתמיר אותם מכוח הורס ותוקע לכוח בונה ומקדם!

   

  למשל, אפשר להתמיר אנרגיה שלילית לחיובית ואפשר גם להפוך כל פחד לדחף! לכוח, לתנועה, לעוצמה חיובית אשר ממגנטת אהבה ושפע.  


  ואם באמת נאפשר לעצמינו לנוע באומץ, אל תוך הפחד ,נגלה שאין שום דבר שיש לפחד מפניו לבד מאשר הפחד עצמו!  זוהי רק אנרגיה שנגישה לנו לצרכי התפתחות, אם אנו בוחרים להיעזר בה, ואנו יכולים להתמיר אותה ולעשות בה שימוש כאוות נפשנו... למשל להפוך אותה לשפע! או למנוע של צמיחה והתפתחות.  

   

   

  וזה בדיוק מה שארנב בא ללמד אותנו היום - לשנות את התפישה שלנו בנוגע לפחד. להתמיר גם אותה! להתבונן בפחדים שלנו, להכיר בהם ואז להפוך אותם מכוח חוסם לכוח מניע ומקדם בחיים. "זהו תהליך טבעי" אומר הארנב "שאם תאמינו בו ותאפשרו לו לקרות הוא יהפוך נגיש ואפשרי עבורכם".

   

   

  ''

   

   

   

  למיטב ניסיונו של הארנב  - עם סבלנות, עדינות והתבוננות אפשר למגר כל פחד! הרעיון הוא להבין שאנחנו יצרנו את הפחד במו מחשבותינו, להאמין שהוא סתם עושה הרבה יותר רעש, ממי שהוא באמת, ושאם נביא אותו אל אור המודעות הוא יעלם! ממש כמו הילד הקטן אשר שוכב במיטתו, בחדר חשוך, ורועד מפחד משדים ומפלצות. אבל ברגע שאמא או אבא נכנסים ומדליקים את האור הוא נוכח שהכול פרי דמיונו.

   

  ולכן... כשיש מודעות לדבר הזה, גם אם עולים פחדים ומחסומים... ממליץ לנו הארנב לקחת נשימה עמוקה, להתבונן בהם ולא להזדהות עימם, להבין אותם, לעבור אל מעבר להם, ולתת להם ללכת אל האור.

   

  הבריחה לא מפסיקה את הכאב, או הופכת את החושך לאור, וכך גם לא התנגדות או עימות. למעשה כל התמקדות בפחד ומלחמה איתו רק מזינה אותו ומעצימה  את כוחו. כי מה שאנו מתמקדים בו מתעצם ולכן מה שאנו מתנגדים לו דווקא נדבק אלינו! ואז, בהפוך על הפוך, אנחנו הופכים בדיוק לדבר שאנו פוחדים ממנו יותר מכל.

   

   

  ''

   

   

  וכשאנו מפתחים מודעות וזוכרים  את העיקרון הזה  - שמה שאנו מתמקדים בו גדל - אנו יכולים להפוך אותו לדרך חיים.  איך? ע"י כך שאנו מסיטים את הפחדים והדאגות מהתודעה שלנו, מיד כשהם מתעוררים, ובמקומם מתמקדים ביעדים אליהם אנו רוצים להגיע, חשים אותם בעיני רוחנו ורואים את עצמינו כבר שם.

   

  ואז...מכיוון שאנו מתמקדים במה שאנו רוצים (ולא במה שלא...) זה גם מה שיגדל ויתעצם בחיינו ואלה המקומות אליהם נגיע במהרה תוך עקיפת הפחדים ש"ממתינים" בדרך. אלה ייעלמו, בסופו של דבר, משום שלא נתנו להם מקום בדרך ולא שמנו עליהם דגש. לא התעלמנו מהם או הדחקנו אותם אלא פשוט בחרנו לשים את המיקוד שלנו במקום אחר...חיובי ומקדם הרבה יותר.


  וכך... בדרך הזו  אנו לומדים לברוא את המציאות שלנו מתוך מקום בריא ומדויק! בכל פעם מחדש! עד שהדבר הופך לטבע שני! לא מתמקדים יותר במה שלא רוצים להגדיל בחיים אלא רק במה שכן!!! 

   

   

   

  ''

   

   

  וכשעולה פחד יותר מתוחכם אומרים לו: "שמע אין לי עניין שתפריע לי עכשיו בדרך... אני יודעת שבאת רק כדי להפחיד אותי ולהסיט אותי מדרכי, ליעד שקבעתי לעצמי, ולהחזיר אותי בחזרה אל אזור הנוחות.  אז ...תודה רבה על השירות! אבל אני לא מעוניינת!  אין לי עניין בעצירות, בדריכה במקום, או ברגרסיה. אני זזה קדימה וסור בבקשה מדרכי".


  ברוב המקרים זה בדיוק מה שקורה! כל אנרגיה שלילית זזה הצידה, אם מבקשים ממנה בנימוס ובצורה מודעת לעשות כך, ומפנה את מקומה בתודעה שלנו למחשבה חיובית ומקדמת. ובכל פעם שנכנס בנו פחד ואנחנו קצת מתבלבלים בדרך וסוטים ממנה אין צורך להיבהל...  רק לזכור שצריך לבקש מהג'י פי אס הפנימי שלנו "חישוב מסלול מחדש" ואז...להמשיך ישירות בדרך ליעד אותו קבענו לעצמינו!  ממש כמו שאנחנו עושים ברכב  - זה בדיוק אותו מנגנון. אין הבדל!

   

  ''

   

   

  אז אם נסכם חברים, ארנב בא היום כדי לעודד אותנו להיות אמיצים! להתעמת עם הפחדים שלנו ולפנותם מדרכנו... מדרך המלך שלנו להגשמה! מנתיב האור שלנו! משביל הזהב, הסלול עבור כל אחד ואחת מאתנו, לחיים מספקים שופעים בטוב, שמחה ואהבה.

   

  כדי שזה יקרה ארנב מפציר בנו להבין שהמציאות העגומה אליה "נקלענו" היא תוצר של הפחדים שלנו ולזכור שניתן לנהל אותם במקום שהם ינהלו אותנו בעזרת חשיבה חיובית. לשם כך, עלינו להפסיק לאלתר לדאוג בנוגע לעתיד, לנסות לשלוט בדברים שעדיין לא קיבלו צורה בעולם הפיזי ולהיפטר מאמירות כמו: "מה יהיה אם...?


  זהו מסר מעצים מאד...ואפילו שלמה ארצי שלא מכיר את הארנב (ואולי כן) ממליץ בשירו "לתת ולקחת"  - לא לפחד מהפחד! ולהתמקד במה שאנחנו רוצים.

   

   

  ''

   

   

  ואם ננקוט בדרך הזו ... נוכל גם לתרום לסביבה שלנו - למשפחה, לחברים ולאהובים שלנו ע"י כך שנראה להם את הדרך. נמחיש להם, באמצעות דוגמה אישית, איך עושים זאת למען גם הם ילמדו ויסירו את מעטה הפחד מדרכם.

   

  נלמד אותם באמצעות החיים שלנו ומה שבחרנו לעשות איתם. איזו דוגמה נפלאה היא לעשות את מה שבחרנו לעשות בחיים שלנו! לברוא את הדברים שאנו משתוקקים אליהם בלבנו מבלי ליפול אל תוך המלכודות, הפחדים ומגבלות התודעה.


  על כן חברים בואו נתחיל מעכשיו... נתבונן לפחד שמופיע בעיניים, נתמודד איתו נסיר אותו מדרכנו ונעוף קדימה אל האור! 

   

   

   

   

  ''

   

   

   

  להשתמע

  שלכם באהבה רבה

  מיכל

   

   

  ''

   

   

  מקורות 

  - אקהרט טולה, 2002 כוחו של הרגע הזה, פראג.

  - אבי גרינברג, 1994 על פחד וחברים אחרים אסטרולוג.

  - ערן שטרן, 2011 להגשים פראג.

  - שלומית זוהר, 2012 אור יומיומי http://tribalhealing.co.il/healing/ 


   

   

  © כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי - דביר ©

   

  ''

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   נתיב האור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   תגובות אחרונות

   פיד RSS