כותרות TheMarker >
  ';

  ארכיון

  פיד RSS

  סוקרטס

  ביום שאחרי הדחת ברזיל ממונדיאל 2010, לא נותר לנו אלא להתגעגע לסוקרטס, השחקן המופלא של ברזיל מ1982 ו1986. הבלוג, כמו נבחרות ברזיל הנפלאות והאבודות, הוא געגוע לז'וגו בוניטו שהיה ותקווה לז'וגו בוניטו שיהיה.

  ארכיון : 12/2010

  0 תגובות   יום ראשון, 19/12/10, 23:19

  כמה רשמים מהופעתו של חבר הכנסת, הרב חיים אמסלם, במסגרת ההרצאות של התכנית למנהיגות פוליטית וציבורית באוניברסיטת תל-אביב. 

  1. רהוט - אמסלם דיבר בשפה גבוהה, בטונים נעימים. האסרטיביות הלא מתלהמת שלו, היתה לניגון פוליטי מעניין.

  2. כינויים ואמונות - המארח, טרח להזכיר היכן הוא נולד ומאין עלה. בנוסף כשהציג (פירוט בהמשך) את משנתם של "יושבי אוניברסיטת תל-אביב" אל מול משנתו של הרב אמסלם, נאמרו לזכות יושבי האוניברסיטה שתפיסתם המודרנית מקורה ברציונליות, בעוד שתפיסת ההלכה של חה"כ הרב אמסלם מקורה ב...

  3. תלאביב-דימונה - אמסלם שיכנע את המשוכנעים ואף השכיל לנעום ולנאום להם בשפתם. לצד פלפולי תורה חוזרים, הוא גם טרח להגיד אאוטסיידר ועוד מילה או שתיים בלעז, "בשפת המודרנה". בקטע אחד הוא אפילו חזר על צירוף המילים הקדוש כ"כ לפוליטיקאי חילוני - "לי יש את האמת שלי".

  4. אריה דרעי - לא מצטרף אליו. דרעי (לטענת אמסלם) הוא ממובילי התנועה המזרחית בצורה החרדית-אשכנזית שלה. הווה אומר, ישיבות מסתגרות ללא גיוס או עבודה. אמסלם, כמובן יוצא כנגד העולם הזה.

  5. מדינת הלכה - אמסלם מנמק את הסיבה ללימוד לימודי הליבה בעצם היותם חיוניים ללימודי הקודש. ללא מתמטיקה, לא ניתן לפתור בעיות הלכתיות קשות, ללא תנ"ך איננו יודעים את ההיסטוריה של התלמוד והגמרא, ללא דקדוק אין אנחנו מסוגלים להבין טקסט וללא אזרחות.. טוב פה כבר איבדתי אותו, היתה הרגשה שהוא קצת מעגל פינות בשבילנו ויותר מזה, נימוקיו ללימודי ליבה אצל החרדים לא היו על שום היותם נחוצים לאזרח במדינת ישראל, אלא על היותם חלק אינטגרלי מלימודי הקודש, הווה אומר שאת הקריאות שלו לגבי חשיבות העבודה, הלימודים והצבא צריך להבין מנקודת המבט החרדית שהוא מגיע ממנה.

  6. מדינת הלכה 2 - בתגובה שאל אותו המארח - פרופ' יוסי שיין, כיצד הוא רואה את סמכות המדינה אל מול ההלכה? מה גובר אצלו חוקי ההלכה או חוקי המדינה? אמסלם הסביר כי בשבילו ההלכה היא אמצעי ולא מטרה. אין ההלכה סוף כלשהוא שעליו לחתור אליו, אלא כלי, דרך לחיות את החיים.

  7. אתחלתא דגאולת המהפכה המזרחית - שאל אותו הדתי-לאומי מחמד של התכנית. כיאה לכל כינוס אקראי באונ' ת"א מספר חובשי הכיפות היה מזערי. אחד מהם, שהעיד על עצמו כי הוא לומד או שמא למד 12 שעות ביום של תורה, שאל את אמסלם האם המדינה היא אתחלתא דגאולה עבורו. אמסלם, לרגע נדמה כרב כריזמטי בבית-כנסת העלה את קולו ואמר: אם עם ישראל שב אחרי 2000 שנה לישראל אז בטח שהמדינה היא אתחלתא דגאולה ואולי אפילו אמצע התהליך ולא תחילתו. אני לא צריך את הרבנים של הדתיים-לאומיים על-מנת לזהות את המדינה כאתחלתא דגאולה. יש לי את כל הרבנים הספרדיים -מזרחיים שתמכו בהקמת המדינה והיו ציונים מעומקי נשמתם. הוא לא צריך את הרב קוק. הוא לא צריך את הרבנים האשכנזיים שיהוו לו גב הילכתי. יש לו מורשת מפוארת והוא לא מפחד להשתמש בה.  נשמע מוכר? בעוונותיי קראתי כמה וכמה מאמרים על ש"ס. הרב עובדיה יוסף, בקוראו להשבת עטרה ליושנה מתכוון להשבת הפסיקה ההלכתית לפסיקה לפי הרב יוסף קארו, ספרדי, מחבר שולחן ערוך. לראות מנהיג חרדי-מזרחי, מרהיב ומתגאה במורשתו ההילכתית היווה קריאת השכמה מפתיעה לכל אלו שחיפשו את מנהיג נולד, גרסת הפרלמנט.

  8. ואז נותרה התהייה, האם הוא משכנע את המשוכנעים או שמא..

  לילה טוב,

  איל.

  נ.ב. איזה חפתים היו לו.. הח"כים מש"ס יודעים להתלבש..

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   איל רדושקוביץ'
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות

   ארכיון

   פיד RSS