כותרות TheMarker >
  ';

  מיש-מש

  בלוג ללא נושא מוגדר, פוסטים שבועיים במגוון נושאים.

  ארכיון : 7/2010

  0 תגובות   יום שישי , 16/7/10, 16:19

  בסתיו 2009 נרשמתי לקורס באוניברסיטת תל אביב בבניין גילמן: יוונית עתיקה למתחילים. הקורס עצמו הוא שנתי ונמשך שני סימסטרים. לא נרשמתי לקורס הזה בתור סטודנטית מן המניין אלא בתור שומעת חופשית ולא הייתי מחוייבת להיבחן לא בבחינות הסמסטר, ולא בבוחנים שהמרצה היתה נותנת מדיי פעם בכיתה. למעשה גם לא הייתי חייבת להגיש את שיעורי הבית שהמורה היתה נותנת לנו בסוף כל שיעור. אבל ברור שכדי ללמוד באמת את השפה העתיקה הזאת הייתי צריכה לפחות להכין את שיעורי הבית. היינו מגישים/ות למורה את השיעורים והיא היתה בודקת את התרגילים שלנו והיתה נותנת ציונים, מסמנת את הטעויות שעשינו, ומחזירה לנו את שיעורי הבית המתוקנים. ככה היינו לומדים/ות - למעשה ככה לומדים גם שפות קלות ומודרניות יותר.

   

  כמובן שכאשר הכרזתי שאני מעוניינת לקחת בגילמן קורס ביוונית עתיקה למתחילים הורמו גבות. הרי מדובר בשפה עתיקה שאין בה צורך מעשי. אומנם יוון העתיקה ביחד עם רומא מהווה את ערש התרבות המערבית, ומילים רבות שמצויות בשימוש בשפות מודרניות רבות מקורן ביוונית עתיקה. אבל עדיין מדובר בשפה עתיקה שאין בה כמעט שימוש בעולם המודרני. לרומית עתיקה יש יותר שימוש בעולם המודרני ולכן לימוד לטינית יכול להביא תועלת רבה הרבה יותר מאשר לימוד יוונית עתיקה. יוונית עתיקה גם שונה מאוד מיוונית מודרנית ויש מעט מאוד מילים ביוונית המודרנית שנשתמרו בצורתן המקורית כפי שהיתה ביוונית העתיקה, למרות שהאותיות המשמשות את היוונית המודרנית הן אותן אותיות ששימשו גם את היוונית העתיקה (רק שיש שינויים רבים בהגיית האותיות ובתחומים נוספים). כך שאם מומחה/ית ליוונית עתיקה שלא למד/ה גם את השפה המדוברת ביוון המודרנית י/תסע ליוון, או לקפריסין, הו/יא לא י/תוכל לתקשר עם התושבים/ות המקומיים/ות באמצעות הידע שלו/ה בשפת אבותיהם/ן הקדומים.

   

  בנוסף לכך, מדובר בשפה קשה ללימוד. כדי ללמוד אותה צריך להתמקד ולהתעמק בה. אפשר אולי ללמוד גם דברים נוספים במקביל ללימודי היוונית (במיוחד דברים שקשורים לתחום הלימודים הקלאסיים ורוב הסטודנטים/ות שלוקחים/ות קורס ביוונית לומדים/ות לימודים קלאסיים), אבל יש דברים ופרוייקטים שאי אפשר לשלב אותם במקביל ללימודי יוונית עתיקה. ניסיון לשלב אותם ביחד עלול לפגוע בלימודי היוונית ו/או בתחום האחר. במקרה שלי, ניסיתי לשלב בין יוונית עתיקה לבין תחום השיווק באינטרנט. אילו שני תחומים גדולים שדורשים הקדשת זמן רב, שונים מאוד זה מזה ולא קשורים בכלל אחד בשני, ואין מקום ללמוד את שניהם במקביל באותה תקופה. שניהם דורשים התמקדות, התמסרות, והתעמקות כל אחד בפני עצמו. אני לפחות לא הצלחתי לשלב את שניהם ביחד ב-2009-2010.

   

  שנת הלימודים 2009 - 2010 החלה באוקטובר ובשיעורים הראשונים הסתדרתי יפה מאוד עם הלימודים. הכנתי שיעורים, הגשתי אותם, לא פיגרתי בחומר ורצתי יפה עם הכיתה. גם בנובמבר לא היו לי בעיות והתקדמתי יפה בלימודים. אבל בחודש האחרון של שנת 2009 נכנסתי ברצינות לתחום השיווק באינטרנט. נרשמתי לפייסבוק במטרה לשווק את האתר 2000 דולר, והתחלתי להקדיש אנרגיות וזמן גם לפייסבוק על חשבון היוונית. בהתחלה עוד הסתדרתי עם שני הדברים ביחד אבל לקראת סוף הסמסטר הראשון בינואר 2010 כבר הייתי בפיגור של כמה שיעורים. יכולתי להשלים את הפער בחופשת הסמסטר ואכן ניסיתי לעשות את זה, אבל אז קיבלתי גם עבודה בכתיבת מאמרים לקידום אתרים באינטרנט. העבודה הזאת לקחה ממני את כל הזמן וכשנגמרה החופשה והחל הסמסטר השני בפברואר הייתי עסוקה עם המאמרים ולא הצלחתי אפילו לצמצם את הפיגור שנוצר בחומר ביוונית.

   

  גם בשיעורים הראשונים של הסמסטר השני ניסיתי להשלים את השיעורים החסרים אבל העבודה בכתיבת מאמרים הפריעה לי, והפיגור שלי בחומר אחרי הכיתה רק הלך וגדל. לקראת פסח התחלתי להיעדר משיעורים אחד אחרי השני כדי להקדיש זמן ומרץ (גם על חשבון המאמרים) רק להשלמת הפער שנוצר אצלי מאז סוף הסמסטר הראשון וזאת היתה עוד טעות. בכל מקרה, נראה שכבר בשלב הזה היה הפער שלי בלימודים גדול מדיי מכדי שאני אצליח להשלים אותו לבד בכוחות עצמי. פיגור של שיעור אחד או שניים זה לא נורא בכלל, וכל עוד הייתי בפיגור קטן יכולתי להסתדר עם ספר הלימוד ולהשלים את החומר באמצעות הספר גם אם נעדרתי מהשיעור. אבל כשהפער נעשה גדול מדיי זה כבר היה בלתי אפשרי. בסופו של דבר הפסקתי לגמרי לבוא לשיעורי היוונית בגילמן ולמעשה הפסקתי את לימודי היוונית לפני שהקורס הסתיים.

   

  בעיקרון לא ויתרתי על השאיפה שלי ללמוד יוונית עתיקה, אבל ברור לי עכשיו שאם אי פעם אנסה שוב ללמוד את השפה הזאת, אני אצטרך לפנות לזה מספיק זמן. זו אולי עוד דוגמא לחיסרון שיש בהתעניינות בתחומים רבים מדיי. אילו יכולתי הייתי לומדת הכל! אבל אני לא יכולה ללמוד ולדעת הכל ולכן אין לי ברירה אלא להתמקד במספר מצומצם של תחומים. הלקחים שלי הם כאמור שצריך לפנות מספיק זמן ללימודי יוונית עתיקה, וכן שאסור שיווצר פיגור ביותר מדיי שיעורים. פיגור קל בחומר אפשר להשלים אבל פיגור גדול יותר, במיוחד כשיש לי גם עיסוקים רציניים נוספים, אני לא אצליח להשלים לבד.

   

  דרג את התוכן:
   6 תגובות   יום חמישי, 8/7/10, 18:47

   זה הפוסט הראשון שלי בבלוג החדש שלי בקפה דה מרקר (אני עצמי חדשה גם כן בקפה), ואותו אני אקדיש לחלק מהדברים שכתבתי בפרופיל שלי - חוסר היכולת שלי להשתעמם. כשאני כותבת שאני לא מסוגלת כמעט להשתעמם, אני מתכוונת בדיוק למה שכתבתי פשוטו כמשמעו. אני לא משתעממת מהחיים באופן כללי, וגם כמעט שלא משתעממת מתחומים ספציפיים בחיים. מעניין אותי כמעט כל דבר: מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי הטבע, פילוסופיה, אינטרנט, תרבות, בידור, רכילות, ספורט, איכות הסביבה, מוזיקה ועוד הרבה דברים אחרים. את התחומים שמשעממים אותי אפשר כנראה לספור על אצבעות יד אחת.

    

   התכונה הזאת היא די נדירה. אני בטוחה שלרוב הא/נשים אין מחסור בתחומי שיעמום - גם לאלו שיש להם/ן תחומי ענין רבים בוודאי יש להם/ן גם הרבה מאוד תחומי שיעמום:). חשוב לציין שלא כל תחומי העניין שלי מעניינים אותי באותה המידה! יש תחומים שמעניינים יותר ויש שמעניינים פחות. מה שיוצא דופן הוא שגם התחומים שפחות מעניינים אותי לא משעממים בכלל! ואולי אני טועה? אולי ההבדל ביני לבין רוב הא/נשים הוא רק בהגדרות? יכול להיות שא/נשים אחרים/ות נוהגים/ות לכנות משעמם כל דבר שהוא קצת פחות מעניין מהתחומים שהכי מעניינים אותם/ן? אצלי יש הבדל גדול וברור בין פחות מעניין לבין משעמם. ולמרות שאני לא בטוחה בזה, אני בכל זאת נוטה להניח שגם אצל רוב הא/נשים יש הבדל ברור בין השניים. ואם ההנחה הזאת נכונה, אז כנראה שאני בהחלט יוצאת דופן. 

    

   יש א/נשים שאומרים/ות לי שהעובדה שאין כמעט שום דבר מסויים שמשעמם אותי זה מזל גדול. אני אומרת שיש בזה גם מזל וגם חוסר מזל - גם יתרונות וגם חסרונות. אחד היתרונות הגדולים ביותר בא לידי ביטוי בתקופה של לימודים. אם אני לוקחת איזשהו קורס באוניברסיטה או במכללה - לא משנה בכלל אם המרצה הו/יא מעולה בינוני/ת או גרוע/ה, מעניין/נת או משעמם/מת - אין מצב שאני אשתעמם מהשיעור! אין מצב שאני אשב בכיתה או באולם ההרצאות בזמן שיעור או הרצאה ואסבול מרוב שיעמום! כשנושא השיעור מעניין שום מרצה גרוע/ה ומשעמם/מת לא יכול/ה לקלקל את ההנאה והעניין שלי:) והרי כמעט כל דבר מעניין אותי...כך שלדרך העברת השיעור או ההרצאה אין חשיבות בנוגע אליי (בניגוד לתלמידים/ות/סטודנטים/ות אחרים/ות). מה שחשוב לגביי הוא רק התוכן, המהות.

    

   הצד הפחות נוח בכל זה הוא שאם אני לא מצליחה בלימודים אני לא יכולה להאשים בזה את המורים/ות והמרצים/ות אלא רק את עצמי. לאיכות ההוראה אין חשיבות בכל הנוגע למידת ההנאה והעניין שלי מהשיעורים ומההרצאות, ולרצון שלי להשקיע בלימודים. כל זה תלוי אך ורק בי. בעייה נוספת היא שעם יותר מדיי תחומי עניין אני נוטה להתפזר על פני תחומים רבים ולא להתמקד בתחום אחד או שניים וללמוד אותם ביסודיות ולעומק. ואם לחזור שוב לנקודה של התוכן כשלעצמו לעומת דרך ההעברה שלו, נראה לי שאני לא מבחינה בין איכויות של העברת תכנים ומסרים - לא רק איכות הגשת/העברת השיעור אלא גם איכות של משחק למשל. הרי התחום של שחקנים/ות הוא לא התוכן עצמו אלא דרך ההעברה שלו/ההגשה שלו. הם/ן עוסקים/ות בעיקר בהעברת דמויות וטקסט ולא ביצירת התוכן עצמו. כמו שבהרצאה אין אצלי חשיבות לרמה של המרצה עצמו/ה כך גם כשאני צופה בהצגת תיאטרון, או בסרט, או בסדרת טלביזיה אין משמעות לרמת המשחק! אם העלילה עצמה מעניינת, אם התסריט טוב, גם משחק גרוע לא יקלקל לי את ההנאה. לאחרים/ות ולמעשה לרוב הצופים/ות משחק גרוע מקלקל גם מקלקל את ההנאה.

    

   לבסוף וגם בהמשך לפיסקה הקודמת חשוב לציין שעצם העובדה שאני שונה מהרוב, שאני יוצאת דופן, זה לא תענוג גדול והייתי מעדיפה להיות כמו הרוב מאשר להיות יוצאת דופן. אבל אני גם לא יכולה להתכחש לעובדה שאני נדירה וחריגה. לא משנה בכלל העובדה שאין בעולם שני א/נשים שהם/ן זהים/ות במאה אחוז - השוני שלי הוא דבר אחר לגמרי! אם רוב הא/נשים שונים/ות זה/ו מזה/ו ב-50% אני שונה מרוב האנושות ב-80%. הבדלים, שוני, וחריגות הם דבר יחסי ולהיות שונה ב-80% מהרוב זה דבר אחר לגמרי מלהיות שונה רק ב-50%.

   דרג את התוכן:

    פרופיל

    scrimi
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

    ארכיון

    פיד RSS