כותרות TheMarker >
  ';

  אייל עופר

  הבלוג "ישראל יקרה לנו"

  תכנים אחרונים

  0 תגובות   יום שבת, 30/6/12, 22:56

  מחאה להורדת הכולסטרול - צעדה לילית ברחובות העיר.

   

  בינתיים שלמה ארצי עוד לא הצטרף - אבל חכו לשבוע הבא

   

  בלי כוונה תנ"צ אוחיון יצר יזמה ברוכה למחאת 2012 . הכוונה המקורית של אוחיון היתה ספורט אחר לגמרי משהו בין ג'ודו ל "איגרוף תאילנדי" – אבל לאחר ביקור המפכ"ל דנינו במחוז ת"א השתנתה התכנית וכעת במקום מאהלים יוצאים המוחים מדי ערב לצעדות מחאה ברחבי ת"א.  הליכה זה בריא.

   

  כוחות היס"מ פוקחים עין – אבל מרחוק.(בדיוק כפי שהצענו לפני חודשיים - מה שהיה חוסך את הבלגן:  http://cafe.themarker.com/post/2618016/ )

   

   

  בהפגת הערב שהחלה ב"הבימה" ירדו המוחים עד לעזריאלי, עברו ליד ידיעות אחרונות והמשיכו לארלוזורוב, בנין ההסתדרות ומשם לכוון רחבת העיריה. שום ארועים מיוחדים לא נרשמו למרות שהמוחים חלפו על פני סניפי בנקים רבים .

   

  לצורך הגברת סיבולת לב ריאה נשמעו הקריאות  "הון-עיתון עולם תחתון" ודוברת המשטרה בוודאי תברך על כך שגם עבור שוטרים זהו בילוי לילי להורדת הכולסטרול. צעדות זה בריא ואם היזמה הזו תמשיך אל תתפלאו אם תושבי תל-אביב יצטרפו בהמוניהם. זה יכול להיות הטרנד החדש של 2012:

  ''

   

  ''

  דרג את התוכן:
   3 תגובות   יום חמישי, 14/6/12, 12:29

   ''

    

   https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=q8zAG6zCUvU

    

   פרופסור פישר אמר הבוקר: "זה לא נכון שאני דואג ליציבות הבנקים במקום לזוגות הצעירים" ואילו המשנה  לנגיד קראה הבוקר להעלאת המע"מ ולהעלאת מס הכנסה על מעמד הביניים.

    

   ''

    

   הד"ר פלוג כנראה אינה מחוברת להוויה הישראלית של מעמד הביניים הקורס. הצעתה להעלות מע"מ מקוממת: מע"מ הוא מס רגרסיבי אשר פוגע יותר בשכבות הנמוכות ובמעמד הביניים - אנו הרי מוציאים את רוב הכנסתנו על מחייה: מזון, חשמל, דלק, בגדים, דיור, מים - על כל אלו מוטל מע"מ בסך 16% כלומר מי שנאלץ להוציא את רוב הכנסתו (אחרי מיסים !) על מחייה סובל מהמע"מ בכך שהוא משלם למעשה עוד 16% מהכנסתו כמס.

    

   לעומת העם ניצב מעמד מרובי נכסים ו/או אלו שהכנסתם גבוהה - הם מרוויחים מעליית ערך נכסיהם, משלמים מס רווחי הון מופחת והמע"מ על מחייה בסיסית הוא עבורם הוצאה שולית זניחה כחלק מהכנסתם.  וכאשר דו"ח טרכטנברג קורא להטיל עליהם מס נוסף מייד מתייצב - מי אם לא סטנלי פישר - וקורא לביטול המס:

    

   ''

    

   אבל לעומת הד"ר פלוג המנותקת סטנלי פישר בתוך עמו הוא יושב ומבין את הצורך להשמע צודק וליחצן את עצמו היטב.

    

   פישר הוא הפקיד הבכיר היחיד שיש לו שלושה אנשים האחראים לתדמיתו: דובר בנק ישראל הד"ר יוסי סעדון, היחצ"ן זמיר דחב"ש וכעת בעקבות דוח מבקר המדינה שגינה את התופעה - הוסיף פישר יחצ"ן שלישי: אלי דודוביץ, יועץ תקשורת בנושא הפיקוח על הבנקים. (מעניין מדוע הדובר סעדון אינו מספיק - הרי גם לו יש מערכת דוברות עניפה של בנק ישראל) אבל נניח ליחצנות ונתמקד בבעיה:

    

   הבעייה היא הפער בין דברי פישר למעשיו.  (האם פישר, בתרוץ של "אירופה" -  מתכנן לעוד שבועיים הורדת ריבית לפימפום מחירי הנדל"ן בישראל ?)

    

   פישר אמור להשגיח שהמחירים לא יעלו. האינפלציה היא הפגיעה הקשה ביותר בעובדים ובחוסכים. כל מי שעובד הרי חוסך לפנסיה - אבל ערכה הריאלי נשחק בגלל האינפלציה ועליית המחירים. כולנו רצים מהר מהר כדי לנסות להשאר במקום בעוד יוקר המחייה שוחק את חסכונותיינו:

    

   ''

    

    

   בפרט סובלים הקשישים, אבל גם הצעירים - אלו לא יכולים כיום לקנות דירה (אלא אם יש עזרה נכבדת מההורים) ולמעשה נוצרים במדינת ישראל שני מעמדות: אלו שקיבלו דירה מההורים ואלו שלעולם לא יוכלו לרכוש דירה בארץ. זה לא תופעת טבע. רק לפני 6 שנים (סטנלי פישר הגיע לכאן ב 2006 ממממ... ) מחיר דירה היה כ 70-90 משכורות. היום מחיר דירה הוא כ 140 משכורות. מדיניות האשראי הנפוץ והזול

   (זה שכביכול "עוזר לנו") בעצם הביאה להווצרותה של בועת נדל"ן שממנה סובל דור שלם .

    

   אבל ממה מוטרד פישר חוץ מתדמיתו:

   http://www.themarker.com/markets/1.1731327

    

   הוא דואג ש"מדינות באירופה יעזבו את גוש היורו" - אולי בתור מי שאחראי על יציבות המחירים בישראל (זה תפקידו החשוב ביותר של בנק ישראל) סטנלי פשיר צריך לדאוג יותר מכך שצעירים ישראלים עוזבים את הארץ מאשר אילו מדינות יעזבו את גוש היורו ?

    

    

   מתנועת "ישראל יקרה לנו" נמסר כי "בכירי בנק ישראל שכחו כנראה כי הפגיעה הקשה ביותר בכלכלה ואזרחי ישראל היא מכת האינפלציה. כפי שדו"ח קדמי אישר מחירי המזון בישראל גבוהים בהרבה משאר העולם, מחירי הנדל"ן הפכו את קניית דירה לחלום בלתי אפשרי עבור דור שלם.

   "לאחר שבהמלצת פישר נמנעה הממשלה מלבצע את המלצת טרכטנברג להטיל מס על בעלי הכנסות גבוהות - מציעה המשנה לנגיד להטיל מסים רגרסיבים על האוכלוסיות החלשות ומעמד הביניים. בלשון תנכית אפשר לומר כי פרופסור פישר יסר אותנו בשוטים וד"ר קרנית פלוג בעקרבים".

    

    

   ומה חושבים הטוקבקסטים:

    

   ''

   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום חמישי, 14/6/12, 00:55

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TN_1mF-3JTI

    דרג את התוכן:
     0 תגובות   יום שני, 11/6/12, 07:20

     העיתון "אל מונדו" אחד העיתונים הראשיים בספרד מפרסם הבוקר ידיעה מדהימה:

      

     ''

      

     לדברי עורך העיתון, פבלו רודריגז' אשר שלח את הידיעה בטרם פירסומה בחשבון הטוויטר שלו :

      

     ראש ממשלת ספרד מאריאנו רזו'י שלח הודעת טקסט לשר האוצר שלו גווידו - בעת שהלה היה במו"מ על החילוץ הספרדי . לשון ההודעה:

      

     "התנגד,  אנו הכח הרביעי באירופה - ספרד איננה אוגנדה"

      

     כלומר: אנו לא רפובליקת בננות שאותה יכולה קרן המטבע לכופף

      

     על פי הפרסום באל מונדו הודעת ההמשך כללה איום מפורש יותר:

      

     "(תאמר להם) ש יכינו 500 מיליארד יורו אם ספרד תיפול ועוד 700 מיליארד עבור איטליה"

      

     אין פלא שדר-שפיגל הגרמני יצא במאמר נוקב כנגד הארופאים והחלומות הרומנטיים על "אירופה מאוחדת". - המאמר מצפה שגם הגרמנים יתעוררו מהחלום הזה.

      

     לסיכום אם ציפינו שהיוונים ינהגו כמו ליאונידס (זה לא קרה עדיין - אבל חכו לבחירות החוזרות ביוון - 17 ביוני). וכעת עושה רושם שראש ממשלת ספרד מאיים "תמות נפשי עם הארופאים" וכאשר הוא מחזיק באקדח ספרדי : "הכסף או שאני יורה"

      

     ''

      

     כפי שהבהרנו אתמול כאשר התפרסמו הידיעות הראשונות על "החילוץ": ה 100 מיליארד יורו (וכל הקונספט של "חילוצים") לא יפתור את בעיות אירופה ואפילו לא את אלו של ספרד. המשיכו לצפות - בסוף הריקושטים יגיעו גם אליינו.

     דרג את התוכן:
      4 תגובות   יום ראשון, 10/6/12, 00:05

      וכעת ספרד – מדוע החילוץ ( 100 מיליארד יורו,  יוני 2011 ) לא יעזור ?

       

      עדכון דצמבר: אחד הבנקים המרכזיים בספרד שווה מינוס ארבעה מיליארד יורו. מתמוטט ?  http://www.bbc.co.uk/news/business-20851106

       

      הכלכלה הספרדית גדולה פי 4 מזו של יוון. אבל הבעיות ? מי באמת יודע.  סוף הסיפור - לא עבור ספרד ולא עבור אירופה כולה: אחרי ספרד (פעם ראשונה) - מי הבא בתור ?

       

      הסבר קצר איך בכלל נולדה הבעייה בספרד: משקיעים ארופאים שפכו כסף למדינה כדי לקנות "דירות נופש" – בעיקר בחוף השמש בקטלוניה.   ערך הדירות בספרד עלה ועלה. (נשמע מוכר ?) ערים שלמות הפכו לאתרי בנייה,  מפעלים בתחום הריצוף, אביזרי בית פרחו. הכל היה טוב ויפה אם אמנם היו אלו רק "משקיעים זרים" המזרימים את כספם למדינה -  אבל הבנקים הספרדיים רצו גם הם נתח מהחגיגה: אז מה יותר קל מאשר לתת משכנתאות לאותם משקיעים זרים ?

       

      ריבוי המשכנתאות הביא ל "פריחה" נוספת: בית נופש ששווה 100,000 יורו עולה היום כבר 200,000 – ה"משקיע" שם רק 40% ואת השאר 160,000 יורו הוא מקבל כמשכנתא מהבנק הספרדי. 

       

      מחיר למ"ר בספרד - מאז שנות ה80

      ''

       

      כולם שמחים, הביקוש עולה, ערך הבתים עולה, הבנק מרוויח ריבית (זעומה) עבור ההלוואה וערך הנכס מבטיח את המשך תשלום ההלוואה. אבל ב 2008 מתחילים ענני המשבר להסתיר גם את השמש הספרדית. אלפי פנסיונרים בריטים מצאו עצמם עם פחות חסכונות והריבית המשולמת עליהם ירדה לאפס. חלקם עזב את ספרד וחזר לבריטניה.

       

      עם החריקה הראשונה נבלמת כלכלת הפלאים - ככה זה כשיש מינוף גבוה: זה מעודד פריחה בדרך למעלה אבל מגדיל את הנפילה כאשר הבועה מתנפצת. הקבלנים מכריזים על מבצע: קנה בית אחד בספרד וקבל שני בחינם - אבל מספיק שאחוז קטן מהקונים או הקבלנים אינם עומדים בהחזר ההלוואות והבנק בצרות.

       

      איך זה קורה  - למה הבנקים כל כך לא יציבים ? רבים מהבנקים בספרד הלוו למעשה סכומים הגדולים עשרות מונים מהסכומים שחוסכים ספרדיים תמימים הפקידו אצלם (*)עדכון בסוף הפוסט. ירידה בתזרים המזומנים ובערך המשכנתאות למעשה הופכת בנקים אלו (בגלל המינוף הגבוה) לריקים מכל תוכן – כלומר ירידה קטנה וכבר סך נכסי הבנק נמוך מהפקדונות שהוא חייב לחוסכים שהפקידו בו את כספם. זו לא תופעה יחודית לספרד, כפי שמדווח היום ה"טלגרף" הבריטי גם בנקים בריטיים נמצאים במצב של "זומבי" (מת מהלך) זהו שם מכובס לבנק שלמעשה פשט רגל. כאשר יש אחד כזה לוקחים עליו חסות ודואגים למפקידים על ידי העברת חשבונותיהם לבנק אחר  – אבל מה עושים כאשר מערכת בנקאות שלמה פושטת רגל ?

       

      כאן מגיע התופעה הנקראית "חילוץ". אם נכנסנו לצרה בגלל יותר מדי הלוואות מה יהיה הפתרון ? נכון מאוד איך ניחשתם: עוד הלוואות.

       

      מאיפה יבוא הכסף ? ממדינות אירופה.  בבמקום לתת את הכסף לעסקים שרוצים להתפתח – סותמים את החורים במערכת הספרדית (ולפניה ביוונית, בפורטוגלית ובאירלנדית) . ואם הכסף האירופאי לא מספיק - אולי אפשר לקחת מהסינים (בעייה: גם מתחילה כבר הדעיכה) . בכלל כדאי לשאול: מתי יבוא התור של איטליה ?

       

      וכמה זמן זה יכול להמשך ?

       

      האם מנהלי הבנקים בספרד אכן חשפו את מלוא היקף ההפסדים ? אם לשפוט מנסיון העבר (הלא רחוק) זוהי רק ההתחלה.  מאות רבות של מיליארדי יורו ידרשו כדי לסתום זמנית את החור – ושלא יהיה לכם ספק – אין איך להחזיר את הכסף הזה. הכל נועד להמשיך את העמדת הפנים כדי למנוע מהחוסכים למשוך לחלוטין את הפקדונות ולמוטט לגמרי את המערכת.

       

      צפו לפרק ב' וכן לגירסא האיטלקית בקרוב. (אבל עד אז אל תתפלאו אם שווקי המניות יטוסו אל על מרוב מילות ההרגעה) הרי המשבר כבר מאחוריינו.....

       

       

       

       

      (*) על פי http://www.themarker.com/wallstreet/1.1727667 חייבת ספרד קרוב ל 700 מיליארד יורו לבנקים בעיקר במדינות הללו: צרפת וגרמניה.  כלומר, לא רק החוסכים הספרדים בסכנה - אלא גם המפקידים בצרפת וגרמניה. כאשר מדינות אלו מלוות לספרד - הן למעשה דואגות לכך שמערכות הבנקים שלהם לא יצטרכו לשערך את שווי ההלוואות שנתנו לבנקים בספרד (ולהראות שהן עתה חסרות ערך - כי, כפי שהסברנו: הבנקים הספרדים למעשה פשטו רגל). כך בינתיים מכסות מדינות אירופה על המצב העגום ומסתירות את האמת גם מאזרחיהן שלהן.  

       

       

      שלבים בהתפתחות בועה - השוו למחיר המ"ר בנייה בספרד (לעיל)

       

       

      ''

      דרג את התוכן:
       9 תגובות   יום ראשון, 3/6/12, 00:08

       רקפת - עלית לי ביוקר

        

       הדבר המדהים הוא שחברת פרטנר חזרה לידיים של התאגיד הסיני http://www.themarker.com/markets/1.1721658 אבל מי שהפסיד הוא לא בן דב אלא אנחנו. העיסקה הסיבובית הזו ממחישה את חוסר הטעם המוחלט של העיסקאות הממונפות שבהם תומך בנק לאומי עם הכסף שלנו. כן, זה אנחנו הפסדנו שם – לא בן דב.

        

       בנק לאומי כבר "ביצע הפרשות" (שם קצת מכובש להפסדים של כסף שלנו שמופקד בבנק) וזה בסך של מעל 100 מיליון שקל עבור ההפסדים של הרבעון הקודם. על ההפסדים של הרבעון הנכחי (שיהיו הרבה יותר גדולים) נשמע רק כשיפורסמו דוחות הרבעון הנכחי בעוד כחודשיים – אבל סביר שהם יהיו בסדרי גודל אחרים – לפחות כפול. וכל זה בשביל מה ?

        

       בן דב קנה את החברה מהסינים, כעת בן דב מוכר חזרה את החברה לסינים כדי שהוא יצא נקי בלי חובות ורק אנחנו – המפקידים בבנק הפסדנו.  (אל תדאגו ליציבות הבנק – סטנלי ידאג שנשלם מספיק עמלות כדי לכסות על ההפסדים כך שהבנק בעזרתנו – תמיד ישאר יציב). רק לפני כשנה – בשיאה של המחאה החברתית ויתר בנק לאומי לבן דב על ערבות אישית לאחת מההלוואות הממונפות הרבות של הבנק לבן דב . מאותו רגע הנדל"ן של בן דב (זה שעל פי פרסומים זרים שווה 70 מיליון שקל – 5 אחוזות מחוברות בכפר שמריהו) או נכסיו האחרים מוגנים מפני כל הטעויות העסקיות שהוא עשה או יעשה.

        

       האם התאגיד הסיני הרוויח ?

        

       בעבר ועוד איך הרוויח: במשך שנים הם היו בעלים של חברת הסלולר שאני משתמש בה. כל שיחה שלי עם "נציגי השרות" הסתיימה בעצבים, בחשבונות לא ברורים ובאלפי שקלים שזרמו ממני אליהם. זה עוד לפני שבן דב קנה את החברה בעזרת המינוף שקיבל מרקפת וגליה (שאצלם גם מופקד כספי).

        

       בקיצור זה אישי. אני מימנתי את העסקה השערוריתית הזו ובגלל הריבית שאוסף החברות של בן דב צריך היה להחזיר לבנק מימנתי גם את תעריפי הסלולר המוגזמים.

        

       אבל מה קורה כעת - אם אני הפסדתי ובן דב לא הרוויח אז איפה הכסף ששילמתי מאז קנה בן דב את החברה ?

       חד גדיא שלם: הכסף ששילמתי לפארטנר מחשבון הסלולרי שלי הפך לדיוודננדים ששילמה פרטנר לחברות של בן דב ששילם ריבית לבנקים (או החזיר חובות לסינים) . כלומר הכסף שלי מימן חלק  מהמשכורת של מנהלות הבנק ושל איזה מיליארדר סיני.

        

       בשביל מה אנו צריכים את זה ? האם לא היה יותר פשוט אם הכסף שלי היה שוכב בבנק לאומי ורקפת וגליה לא היו מלוות אותו לאיש ? אם לא היו "עובדות" קשה כך כך ב"השקעות" - לא היו לוקחות משכורות עתק עבור "ניהול" ההשקעות המוצלחות, התאגיד הסיני היה נאלץ (כאשר רצה למכור את פרטנטר) למכור אותה בזול – כי לא היה מי שילווה מיליארדים לבן דב לשלם עבור פרטנר ביוקר , מי שהיה קונה את החברה בזול היה יכול - כמו החברות החדשות - לקבוע תעריפים זולים יותר וככה גם הכסף שלי בבנק לאומי לא היה סובל מהפסדי בן דב וגם חשבון הסלולרי שלי היה יותר נמוך – זה לא כזה מסובך כמו שזה נשמע. אבל זה הכלכלה של "מערכת הבנקאות": הם משתמשים בכסף שלי כדי לגרום לי לשלם ביוקר.

        

       ואני צריך על כל זה עוד להגיד להם תודה שהם "בטוחים". את זה עוד נראה.

       דרג את התוכן:
        1 תגובות   יום שבת, 26/5/12, 18:35

        ''

         

        "בואו תקחו"  - אמר מלך ספארטה ליאונידס הראשון.

         


        בשני מוקדים מנסות כעת דיפלומטיות ארופאיות לטפל במצב – האם שתיהן הולכות להכשל ?

         

        כמו בקרב מרתון (490 לפנה"ס) נמצאים מצד אחד הפרסים ומצד שני היוונים – אלא שהפעם הם אינם נלחמים זה בזה. ביוונים "נלחמת" הצרפתיה קריסטין לה-גארד, ראש קרן המטבע העולמית ( IMF ) ובאיראנים "נלחמת" קתרין אשטון – שרת החוץ של האיחוד הארופאי.


        10 שנים אחרי הנצחון היווני בקרב מרתון (490 לפנה"ס) הפרסים לא ויתרו וניסו שוב להשתלט על יוון.  הפעם לא עמדה מולם רק הדמוקרטיה של אתונה אלא צבא קטן (וחכם) של יוון  כולה בהנהגתו של המלך ליאונידס הראשון מספארטה.  מול ליאונידס עמד לא אחר מאשר אחשוורוש –  ההוא מהמגילה. המלך הפרסי שלח שליחים אל ליאונידס והבטיח לו את כתר יוון תמורת שיתוף פעולה עימו, ליאונדס ענה לו את הגרסא היוונית של  "טוב למות בעד ארצנו". אחשוורוש לא הירפה ודרש שהספרטנים ימסרו את נשקם (כלומר ייכנעו) - על דרישה זו ענה לו לאונידס בהתגרות: "בוא, קח אותם" (ביונית "מולון לאביי").  הרודיטס אף מספר  שהפרסים איימו שכמות חיציהם של עצומה כל כך, עד שהם יאפילו על השמש, לכך הגיב הספארטני: "מצוין, נילחם בצל" .


        כאשר הפרסים משטים כיום בדיפלומטים הארופאים – לא נשאר לארופאים אלא להיות קשוחים כלפי היוונים הכנועים.


        האם היוונים עומדים על סף "ברירת ליאונידס" - המלך שהקריב עצמו ואת חייליו כדי לעצור את הכוחות הזרים ?


        ראש קרן המטבע לוחצת על היוונים שיבצעו בדיוק מה שדרשו מהם דרוויש ואחשוורוש – שישלמו מיסים - רק שהפעם הכסף אינו הולך למלכי פרס אלא מיועד לבנקאים הארופאים (ואחרים) - אלו אשר ביודעין הלוו כספים שידעו שאין ביכולת היוונים להחזיר.

         

        לה-גארד מנסה לעטוף את דרישתה בצביעות ארופאית אפיינית: "תתחילו לשלם מיסים - יש לי סימפטיה גדולה יותר לילדים הרעבים באפריקה מאשר לאזרחי יוון"  (*) - אבל שלא תתפלא הבנקאית מצרפת אם יוון - שעד כה נכנעה לבנקאות העולמית - תשנה את השיח ותגיד גם היא ל IMF  : "מולון לאביי" .  


        את התשובה נדע בקרוב:  17 ליוני - בחירות חוזרות ביוון

         

         

        ''

         

        עדכון:   להגארד כבר מתחילה לסגת בה מהביקורת: 


        http://www.themarker.com/wallstreet/1.1717150

         

         

         

        (*) - כפי שניתן לראות בהרצאת TED זו של העיתונאי האוגנדי Andrew Mwenda - יש באפריקה כאלו שלא ממש מבסוטים מהרעיונות והעזרה שמציעה להם קרן המטבע העולמית (מומלץ) :

        http://www.ted.com/talks/andrew_mwenda_takes_a_new_look_at_africa.html

         

        הסרט "300" נעשה על סמך סיפור הגבורה של המלך ליאונידס ו 300 חייליו:

         

         

         

        ''

         

         

        הפגישה של אחשוורוש עם לאונידס

         

         

         

        תאור הקרב שאולי השפיע על תולדות הדמוקרטיה במערב

         

         

        דרג את התוכן:
         4 תגובות   יום שני, 21/5/12, 22:01

         ד"ר שטייניץ, שמעתי אותך מדבר כבר כמה שנים על כך ש"תקציב דו-שנתי" זו ההמצאה הטובה ביותר מאז הומצא הטוסטר. האמת, שיכנעת אותי. גם אני בעד יציבות -  אני רוצה להיות מסוגל לתכנן היום כמה יעלה לי הדלק, והמים והחשמל בעוד שנתיים. אפשר – או שזה יותר מדי לבקש משר-אוצר שהוא גם ד"ר ?

          

         אם יש משהו שאבד לחלוטין לאזרחי ישראל בעת כהונתך כשר אוצר (טוב לא אתה אחראי אנחנו יודעים שאתה בעצם תת שר אוצר) זו היציבות. התחלנו לשים לב לזה כבר כשהיית באופוזיציה וזו לא אשמתך. הרי בנק ישראל הוא זה שאמון על "יציבות המחירים" כן נכון, אני מתכוון לזה שקוטג' היה 4.82 ש"ח ב2006 והפלאפל היה 10 ש"ח והדירה של גב כהן מקומה ב נמכרה ב 860,000 ש"ח.

          

         זה היה 2006. כאשר נכנסת לתפקידך ב 2009 אני זוכר מה הודעת ומה עשית – לרוב אלו שני דברים מנוגדים. הבטחת יציבות אבל מייד העלת את המע"מ. כשהגע הזמן להוריד חזרה נתת תרוצים - וכעת אתה מתכנן להעלות אותו שוב. ב 2009 דיברתם אתה ושר-אוצר העל על "רפורמה" שתוזיל את מחירי הדירות אבל הדירה של גב כהן נמכרה שוב לפני 8 חודשים ב 1,350,000  ש"ח - האם אני אמור להרגיש עשיר בזכותך - כי יש מי שיגיד שבזכות עליית המחירים הזו "הרווחתי" 490,000 ש"ח.  אבל הדירה שלי היא אותה דירה.

          

         למה אני לא מרגיש עשיר ? תראה, זה הילדים שלי, הילדה שעוד מעט גומרת צבא והבן שעוד מעט מתגייס – הם כבר עושים תוכניות איך לעוף מכאן.

          

         אתה יודע שטייניץ – לגור ליד הילדים זה סוג של יציבות שאולי דווקא כן הענקת לי בהפוכה:  כי אם הם לא יעופו מהמדינה הזו אז הם ימשיכו לגור אצלנו בדירה עד גיל 35 (עם הנכדים ב 4 חדרים) . במחירי הדיור כיום - אין שום סכוי שהם יקנו דירה ואפילו לשכור אין מצב. שכירות זה היום הרבה יותר ממשכורת של צעיר משתחרר. שלא לדבר על זה שהכל עולה. תודה על ה "יציבות" באמת שמתי לב שאתם מדברים על "צמיחה" ועל "אינפלציה נמוכה" ועל ה "אפשרות לתכנן" – אנחנו חיים על אותה פלנטה ? אולי אני נהייתי יובל המבולבל .

          

         ועכשיו אתה מספר לי שכל היציבות שלך מתרסקת כשגל קטן עולה באופק, זה אפילו לא צונאמי של מלחמה עם איראן או התמוטטות יוון – פשוט חסר לך כסף כי תושבי ישראל הגיעו למצב שהם חנוקים מהמחירים וצמצמו קצת את הקניות שלהם וכבר אין לך תקציב. תגיד יובל, זה לא אתה שנתן פטור למוכרי דירות ממס שבח כדי שהם ימכרו ויוזילו את מחירי הדירות ? זה לא החבר שלך פישר ששיכנע את הבוס שלך לא להטיל מס עשירים ? אז למה אתה בא אלי – מה לי לא מגיע  "יציבות במחירים" -  או שאני צריך רק להסתפק בזה שהמדד לא עולה . טוב שיש לך משרד ממשלתי שמפרסם נתונים על יציבות במחירים כי בלי זה עוד היתה פורצת כאן הקיץ וואחד מחאה חברתית.

         דרג את התוכן:
          0 תגובות   יום ראשון, 20/5/12, 09:15

          ''

           

          לינק ל"ישראל יקרה לנו" בפייסבוק

           

          לינק לתמונה ולדף "לא רק סלולרי" - עשו  like שיתוף share והפיצו - תודה !

           

          לינק לאתר האינטרנט: החזון של "ישראל יקרה לנו"

           

          דרג את התוכן:
           7 תגובות   יום שישי , 18/5/12, 18:06

           פול קרוגמן – נובליסט או חבר בכנופיית פשע ?

            

           ''

            

           "Well, you could say that American bankers, empowered by a quarter-century of deregulatory zeal, led the world in finding sophisticated ways to enrich themselves by hiding risk and fooling investors.....So that's how we got into this mess. And we're still looking for the way out."

            

           זהו פול קרוגמן במאמר היסטורי מ 2009 אבל במאמרו השבוע "אפוקליפסה בקרוב"  - מציע פרופסור פול קרוגמן  פתרון למשבר באירופה: "הדרך היחידה... תהיה אם הבנק האירופי המרכזי יפסיק את האובססיה שלו בנוגע ליציבות מחירים, כדי לקבל ולמעשה לעודד כמה שנים של אינפלציה של 3%-4% באירופה - ויותר מזה בגרמניה"

           "לעודד אינפלציה": - מה מנסה קרוגמן להשיג ?


           ובכן המשבר באירופה הוא "משבר החובות". כספים אדירים שאזרחים הפקידו בבנקים, בקרנות - זה הפנסיה של אזרחים ארופאים כמונו - הושקעו בנכסים שערכם יורד. זה די דומה למה שקורה בישראל: קרנות הפנסיה אצלנו הלוו כסף לטייקונים ואלו (עדיין בקטנה:-) אינם מצליחים להחזיר.

            

           אז איך קרוגמן מציע לפתור את הבעייה ?

            

           כמובן, על גבם של האזרחים/חוסכים. מה פירוש "אינפלציה" ? פירוש הדבר שערך הכסף המופקד בבנקים, החסכונות הצבורים  בקרנות הפנסיה – ערך זה נשחק כי האזרחים לא יוכלו לקנות בו את אותה כמות מזון, דלק ומחייה שקנו בעבר במחירים הקודמים – הכל פשוט יעלה הרבה יותר  כן, הרבה יותר. האינפלציה בכל מדינות העולם גבוהה ממה שמודדות הממשלות (חסכונותינו נשחקים) ועומדת כבר היום על כ 5% ואף יותר במדינות מסוימות -  וכעת פרופסור קרוגמן הנכבד מציע להוסיף על שחיקה זו עוד 3%-4% לשנה . במשך 5-6 שנים זה ישחוק את ערך הכסף ב 50% .

            

           למה קרוגמן רוצה  לשחוק (לגנוב) את כספם של האזרחים ?


           כי אין דרך אחרת להשאיר את המבנה של הבנקאות השולטת בכלכלה. הבנקים (הארופאים) למעשה פשטו רגל.

            

           הבנקים ביוון נמצאים כעת במתקפה מצד האזרחים שמושכים מהם כספים. בספרד הממשלה הלאימה בנקים ואילו הבנקים בצרפת ובגרמניה זוכים כעת דה-פקטו להגנה בעזרת ממשלותיהם אשר מעניקות (דרך ה ECB וקרן המטבע העולמית) כספים ליוון  למיחזור החוב - בין היתר לבנקים צרפתיים וגרמניים. (מעטים מבינים כי אבדן של אחוזים ספורים מנכסי בנק כלשהו היה מביא למחיקת כל ההון שלו - זאת בגלל מינוף מוגזם שהבנקים  - גם באירופה, עסקו בו בחוסר אחריות.)

            

           הנכסים (ביטחונות) שהבנקים מחזיקים  שווים פחות ממה שהם קנו אותם (או הלוו למי שקנה אותם) – וכמובן זה אומר שהמפקידים בבנקים לא יראו את כספם חזרה באופן מלא.  אלא אם כן, ימצא הוקוס פוקוס : האינפלציה תביא לכך שערך הנכסים יעלה (בעוד ההפקדות שלנו בבנקים ובקרנות הפנסיה מקבלות רק ריבית נמוכה ולכן אינו עולה).

            

           כאשר האינפלציה תגבר יוכלו בעלי הנכסים להעלות מחירים עוד ועוד וזרם המזומנים שבידיהם יגבר וכך יוכלו – נומינאלית בלבד - "להחזיר" את חובותיהם בכסף שערכו יהיה הרבה פחות. זו התורה על רגל אחת: להציל את הבנקים ואת הבנקאים ואת הפרופסורים לכלכלה שהכניסו אותנו לצרה זו – על חשבון הזקנים והצעירים שחוסכים לפנסיה.

            

           האם כך יצילו את הכלכלה האמיתית או שכמו כל משחק באש אינפלציה (ומנגנוני הצמדה כמו העלאות שכר של "תוספת יוקר" יביאו לכך שהכלכלנים הגאונים לא יוכלו לשלוט בכמות הכסף שידפיסו בנקים מרכזיים והתוצאה תהיה מלחמה נוספת באירופה (או בכל העולם). רמז לכך קיבלנו היום ממי שהיה נגיד הבנק הארופאי המרכזי ה- ECB. בנק זה קם על המסורת של הבונסבנק הגרמני – אשר זכר היטב את הרפתקאות האינפלציה של שנות ה 1920 והמשטר הנאצי שבא בעקבותיה. הבנק היה תמיד מאלו שלחמו באינפלציה מתוך הבנה שחוסר יציבות במחירים אינו דבר שניתן לשליטה. מרגע שאבדה היציבות – השמיים הם הגבול. אחרון הנציבים שם שעוד ניסה להלחם באינפלציה היה טרישה (צרפתי דווקא) אשר הכריז הכרזה  אשר אם היתה ניתנת בשנות ה-30 היתה משולה להכרזת מלחמה. בינתיים זה עובר בשקט: 

            

           "Europe could strengthen its monetary union by giving European politicians the power to declare a sovereign state bankrupt and take over its fiscal policy, the former head of the European Central Bank said on Thursday in unveiling a bold proposal to salvage the euro." 

            

           תרגום חופשי: "למען שימור היורו יוכל האיחוד הארופאי להכריז על התקציב של אחת ממדינות היבשת כמבוטל."  בעצם טרישה אומר שהריבונות של ממשלות באירופה נלקחת מהן ומועברת לבנק המרכזי הארופאי (אשר נשלט בידי בנקאים). זו רבותי היא נטילת ריבונות - או במילים אחרות: הכרזת מלחמה של הבנקאות העולמית נגד ממשלת יוון (בשלב זה) ובקרוב גם ספרד איטליה.... ומי יודע לאן זה יגיע.

            

           ובינתיים בגרמניה: דר שפיגל קורא לנתק את יוון מהיורו, זה אמנם צעד שיכול לשפר את מצב שאר אירופה אבל הם טועים אם הם חושבים שזה לבד מספיק לפתור את הבעייה. דה מרקר נתן לתהליך כולו כותרת נכונה: ההתאבדות הכלכלית של אירופה

            

           שער המגזין

            

            

           לאיפה זה יקח אותנו ? כאשר קרוגמן מצטרף לברננקי וכל מי שעומד מולם הוא אישיות חד מימדית ודוגמטית כמו רון פאול אנחנו בצרות.

           דרג את התוכן:
            8 תגובות   יום שלישי, 15/5/12, 00:57

            המחאה אינה מסוגלת לשנות את הכנסת

             

            מאת: אייל עופר

             הכול יודעים שהצרות מקורן בשלטון, בממשלה. הבעיה היא שכולנו איבדנו אמון באפשרות שהשינוי יגיע מהמקום שבו צמחה הבעייה: מבית הנבחרים.

             יש מי שמכריז בפייסבוק על כוונותיו להקים מפלגה. יש מי שמדבר על כך שבחרנו את נציגינו לכנסת והם אמורים לייצג אותנו ולא את אלו המתקראים "בעלי-הון" (למעשה הם בעלי חוב אבל זה סיפור אחר). האם בעזרת נוכחות מתמדת בחדרי הוועדות נביא לשינוי דרכם של חברי הכנסת ? אין ספק שפיקוח על הכנסת נחוץ וראוי, אולם לקוות שהישועה תבוא מהכנסת בתקופה הקרובה דורש מאמץ גדול יותר כדי להתחיל לגלגל את השינוי.

            ''

            מהכיכרות לכנסת? (צילום: דן חיימוביץ')

            האזרח המוחה עדיין אינו מאמין בכוחו לשנות. את האנרגיה המחאתית שיש בנו, הפעילים, יש להשקיע ב: "מחאה – עשה זאת בעצמך". בקיץ היה נדמה לנו לרגע שחלומות של שנים הולכים להתגשם, אלא שמחאה ושינוי אינם דברים קלים או מהירים. הכוחות המתנגדים לשינוי הם אדירים, ועלינו – המוחים – לחזור אל העם.

            גל המחאה הגבוה יותר עוד יגיע. גם צונאמי מתחיל לעתים בנסיגה של מי הים לאחור. אסור לנו לטפח תקוות כי "מנהיגי המחאה" או "נבחרי העם" יביאו לנו את השינוי. על המחאה להמשיך ולדבר ישירות עם העם, כל פרט ופרט, בכל דרך אפשרית. עלינו להגביר את המודעות למצב הדורש שינוי. השינוי יבוא מלמטה ולא מלמעלה. איש לא יבצע את השינוי הזה עבורנו או בשמנו. כפי שאמר מהטמה גנדי:  היה אתה השינוי שאתה רוצה להיות.

            ''

            מדוע הכנסת, במתכונתה הנכחית, אינה התשובה?

            במילה אחת: כסף. ובהרחבה: אינטרסים. לוביסטים. מול המערכת האדירה שאוחזת כיום בשלטון אין לנו, המוחים, כלים אפקטיביים. זה נכון להיום וזה ייקח שנים להשתנות. חברי הכנסת אינם מובילים שינוי אלא עושים מה שצריך כדי להישאר בשלטון.  רק כאשר הם יבינו שכסאם האישי תלוי בעם – מאשר ביכולתם לרצות את האינטרסים  – רק אז הם ימרדו בטייקונים. כיום עסוק השלטון בדיוק במה שעשתה תנובה כאשר הוזילה את מחיר הקוטג' מ-7.40 ש"ח ל-5.90 ש"ח : זורקים לציבור עצם בתקווה שאפשר יהיה לסגור בכך את המחאה, להאמין שהקשיבו לנו ולהמשיך לעשות עסקים כרגיל – על גבו של העם.

             בישראל, פעולת הלוביסטים ודרכי ההשפעה שלהם על חברי הכנסת וכן שיטת הפרמיריייז שדרכה נבחרים חברי הכנסת – אינה ידועה לרוב העם. בסופו של התהליך עם ישראל מצביע על פי מחלוקות פוליטיות ישנות של "שמאל וימין", כאשר מדי עשור הוא מרומם "מפלגת מחאה" אשר מתרסקת בבחירות הבאות משום שאינה יכולה למלא את הציפיות שתלו בה. הפוליטיקה היא מקום משחית ומושחת ומי שחושב שקיץ אחד של אוהלים שינה מצב זה הוא תמים. בארה"ב מתחילים לחשוף את השיטה הזו. גם שם, אף שפעילות הקונגרס שקופה בהרבה, אין שינוי אמיתי ב"שיטה".

             אז מה כן?

            לטפח את המודעות שהשינוי אפשרי. שינוי קורה, אבל קורה לאט.

            לטפח את המודעות לכך שאלו ששולטים בנו מעוניינים בעיקר בדבר אחד: שלא נפריע להם להמשיך לעשות כסף על גבנו. הכסף משפיע על הפוליטיקה כדי שהכסף הגדול יוכל להמשיך ולעשות עוד כסף.

             מהו מקור הכסף הגדול במשק ? אנחנו. הקניות שלנו, ההפקדות שלנו בקופות הפנסיה – זהו מקור הכסף שעליו בונים הטייקונים ו-20 המשפחות את האימפריה שלהם. בעזרת הכסף שלנו הם שולטים בנו. רוצים להבין: "עקוב אחר הכסף" follow the money . רוצים לשנות: תפסיקו לתת לטייקונים את הכסף שלכם.

            דרג את התוכן:
             6 תגובות   יום רביעי, 9/5/12, 06:58

             ''
              

             זהו רוני שיצר, צלם עיתונות ("ישראל היום") אשר נעצר באלימות של המשטרה. האם משטרת תל-אביב מנסה להרחיק את הציבור מלהגיע לככר ב12.5 בעזרת הפעלת אלימות גם כלפי עיתונאים? האם מישהו מנסה להפחיד את הציבור, משפחות עם עגלות ילדים מלהגיע לככר במוצאי-שבת ? אני מאוד מקווה שלא.

             אנחנו האזרחים כבר איננו מאמינים בממשלה ויצרנו פיקוח אזרחי על מחירים. אנחנו האזרחים, איננו מאמינים בחברי-הכנסת ולכן אנו יוצרים כלי פיקוח אזרחים גם עליהם. המשטרה - למרות העימותים התכופים איתה - אנו זוכרים שהשוטרים הם בני אדם כמונו, בעלי משכורות נמוכות. גם השוטרים הם חלק מהעם. אין לנו דבר נגד נציגי השלטון ואנשי החוק. הויכוח שלנו הוא עם השלטון - לא עם נציגיו.

              

             ברם, אם משטרת תל-אביב תמשיך להפעיל אלימות נגד אזרחים תמימים ונגד עיתונאים היא תביא לכך שאנו נפנה אל בתי המשפט בבקשה להרחיק את שוטרי תל-אביב מכל מקום שבו נאספים אזרחים. שוטרי תל-אביב:  חופש הדיבור, חופש ההתאספות, הזכות למחאה - הם זכות בסיסית בדמוקרטיה. אני יודע שאתם קוראים סטאטוס זה ואתם יודעים שאני אזרח שלו שאינו מפר חוק.  קראתי חזור ונשנה להמנע מאלימות אבל מה שראינו היום הוא אשמתכם. אתם אלו שחייבים לשמור על איפוק - גם מול זעם ציבורי "ללא אישור". אם לא תדעו לשמור על איפוק - הזעם שתעמדו מולו יהיה גדול בלי שתוכלו לשלוט בו. האם תת-ניצב אוחיון רוצה להגיע למצב שבו הוא מורה לירות באזרחים? מוטב לה למשטרת ישראל שתלך הביתה, תעשה שיעורי בית, תקרא את מסקנות ועדת אור ואולי אפילו תחליף איזה תת-ניצב אחד או שניים. עדיף שתת-ניצב ילך הביתה מאשר שתהיה כאן אלימות נוראית. כדאי לעצור את האלימות המשטרית כבר עכשיו - מוטב שעה אחת קודם. החוק מחייב גם אתכם ומעצר של עיתונאים הוא קו אדום.

             תת-ניצב אוחיון: מה אתה כבר חושב שיכול לקרות מכמה מאות מפגינים ? האם אינך מבין שנוכחות המשטרה היא שהוותה את הפרת הסדר הגדולה ביותר ? אולי למען שלום הציבור צריך להרחיק את המשטרה מארועי המחאה  

              

             פוסט בפייסבוק - 114 שיתופים

              

             תשובה לשלמה מעוז: למי קראת פרזיטים ?

             דרג את התוכן:

              פרופיל

              אייל עופר
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              ארכיון

              פיד RSS