כותרות TheMarker >
  ';

  אייל עופר

  הבלוג "ישראל יקרה לנו"

  ארכיון : 6/2012

  0 תגובות   יום שבת, 30/6/12, 22:56

  מחאה להורדת הכולסטרול - צעדה לילית ברחובות העיר.

   

  בינתיים שלמה ארצי עוד לא הצטרף - אבל חכו לשבוע הבא

   

  בלי כוונה תנ"צ אוחיון יצר יזמה ברוכה למחאת 2012 . הכוונה המקורית של אוחיון היתה ספורט אחר לגמרי משהו בין ג'ודו ל "איגרוף תאילנדי" – אבל לאחר ביקור המפכ"ל דנינו במחוז ת"א השתנתה התכנית וכעת במקום מאהלים יוצאים המוחים מדי ערב לצעדות מחאה ברחבי ת"א.  הליכה זה בריא.

   

  כוחות היס"מ פוקחים עין – אבל מרחוק.(בדיוק כפי שהצענו לפני חודשיים - מה שהיה חוסך את הבלגן:  http://cafe.themarker.com/post/2618016/ )

   

   

  בהפגת הערב שהחלה ב"הבימה" ירדו המוחים עד לעזריאלי, עברו ליד ידיעות אחרונות והמשיכו לארלוזורוב, בנין ההסתדרות ומשם לכוון רחבת העיריה. שום ארועים מיוחדים לא נרשמו למרות שהמוחים חלפו על פני סניפי בנקים רבים .

   

  לצורך הגברת סיבולת לב ריאה נשמעו הקריאות  "הון-עיתון עולם תחתון" ודוברת המשטרה בוודאי תברך על כך שגם עבור שוטרים זהו בילוי לילי להורדת הכולסטרול. צעדות זה בריא ואם היזמה הזו תמשיך אל תתפלאו אם תושבי תל-אביב יצטרפו בהמוניהם. זה יכול להיות הטרנד החדש של 2012:

  ''

   

  ''

  דרג את התוכן:
   3 תגובות   יום חמישי, 14/6/12, 12:29

   ''

    

   https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=q8zAG6zCUvU

    

   פרופסור פישר אמר הבוקר: "זה לא נכון שאני דואג ליציבות הבנקים במקום לזוגות הצעירים" ואילו המשנה  לנגיד קראה הבוקר להעלאת המע"מ ולהעלאת מס הכנסה על מעמד הביניים.

    

   ''

    

   הד"ר פלוג כנראה אינה מחוברת להוויה הישראלית של מעמד הביניים הקורס. הצעתה להעלות מע"מ מקוממת: מע"מ הוא מס רגרסיבי אשר פוגע יותר בשכבות הנמוכות ובמעמד הביניים - אנו הרי מוציאים את רוב הכנסתנו על מחייה: מזון, חשמל, דלק, בגדים, דיור, מים - על כל אלו מוטל מע"מ בסך 16% כלומר מי שנאלץ להוציא את רוב הכנסתו (אחרי מיסים !) על מחייה סובל מהמע"מ בכך שהוא משלם למעשה עוד 16% מהכנסתו כמס.

    

   לעומת העם ניצב מעמד מרובי נכסים ו/או אלו שהכנסתם גבוהה - הם מרוויחים מעליית ערך נכסיהם, משלמים מס רווחי הון מופחת והמע"מ על מחייה בסיסית הוא עבורם הוצאה שולית זניחה כחלק מהכנסתם.  וכאשר דו"ח טרכטנברג קורא להטיל עליהם מס נוסף מייד מתייצב - מי אם לא סטנלי פישר - וקורא לביטול המס:

    

   ''

    

   אבל לעומת הד"ר פלוג המנותקת סטנלי פישר בתוך עמו הוא יושב ומבין את הצורך להשמע צודק וליחצן את עצמו היטב.

    

   פישר הוא הפקיד הבכיר היחיד שיש לו שלושה אנשים האחראים לתדמיתו: דובר בנק ישראל הד"ר יוסי סעדון, היחצ"ן זמיר דחב"ש וכעת בעקבות דוח מבקר המדינה שגינה את התופעה - הוסיף פישר יחצ"ן שלישי: אלי דודוביץ, יועץ תקשורת בנושא הפיקוח על הבנקים. (מעניין מדוע הדובר סעדון אינו מספיק - הרי גם לו יש מערכת דוברות עניפה של בנק ישראל) אבל נניח ליחצנות ונתמקד בבעיה:

    

   הבעייה היא הפער בין דברי פישר למעשיו.  (האם פישר, בתרוץ של "אירופה" -  מתכנן לעוד שבועיים הורדת ריבית לפימפום מחירי הנדל"ן בישראל ?)

    

   פישר אמור להשגיח שהמחירים לא יעלו. האינפלציה היא הפגיעה הקשה ביותר בעובדים ובחוסכים. כל מי שעובד הרי חוסך לפנסיה - אבל ערכה הריאלי נשחק בגלל האינפלציה ועליית המחירים. כולנו רצים מהר מהר כדי לנסות להשאר במקום בעוד יוקר המחייה שוחק את חסכונותיינו:

    

   ''

    

    

   בפרט סובלים הקשישים, אבל גם הצעירים - אלו לא יכולים כיום לקנות דירה (אלא אם יש עזרה נכבדת מההורים) ולמעשה נוצרים במדינת ישראל שני מעמדות: אלו שקיבלו דירה מההורים ואלו שלעולם לא יוכלו לרכוש דירה בארץ. זה לא תופעת טבע. רק לפני 6 שנים (סטנלי פישר הגיע לכאן ב 2006 ממממ... ) מחיר דירה היה כ 70-90 משכורות. היום מחיר דירה הוא כ 140 משכורות. מדיניות האשראי הנפוץ והזול

   (זה שכביכול "עוזר לנו") בעצם הביאה להווצרותה של בועת נדל"ן שממנה סובל דור שלם .

    

   אבל ממה מוטרד פישר חוץ מתדמיתו:

   http://www.themarker.com/markets/1.1731327

    

   הוא דואג ש"מדינות באירופה יעזבו את גוש היורו" - אולי בתור מי שאחראי על יציבות המחירים בישראל (זה תפקידו החשוב ביותר של בנק ישראל) סטנלי פשיר צריך לדאוג יותר מכך שצעירים ישראלים עוזבים את הארץ מאשר אילו מדינות יעזבו את גוש היורו ?

    

    

   מתנועת "ישראל יקרה לנו" נמסר כי "בכירי בנק ישראל שכחו כנראה כי הפגיעה הקשה ביותר בכלכלה ואזרחי ישראל היא מכת האינפלציה. כפי שדו"ח קדמי אישר מחירי המזון בישראל גבוהים בהרבה משאר העולם, מחירי הנדל"ן הפכו את קניית דירה לחלום בלתי אפשרי עבור דור שלם.

   "לאחר שבהמלצת פישר נמנעה הממשלה מלבצע את המלצת טרכטנברג להטיל מס על בעלי הכנסות גבוהות - מציעה המשנה לנגיד להטיל מסים רגרסיבים על האוכלוסיות החלשות ומעמד הביניים. בלשון תנכית אפשר לומר כי פרופסור פישר יסר אותנו בשוטים וד"ר קרנית פלוג בעקרבים".

    

    

   ומה חושבים הטוקבקסטים:

    

   ''

   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום חמישי, 14/6/12, 00:55

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TN_1mF-3JTI

    דרג את התוכן:
     0 תגובות   יום שני, 11/6/12, 07:20

     העיתון "אל מונדו" אחד העיתונים הראשיים בספרד מפרסם הבוקר ידיעה מדהימה:

      

     ''

      

     לדברי עורך העיתון, פבלו רודריגז' אשר שלח את הידיעה בטרם פירסומה בחשבון הטוויטר שלו :

      

     ראש ממשלת ספרד מאריאנו רזו'י שלח הודעת טקסט לשר האוצר שלו גווידו - בעת שהלה היה במו"מ על החילוץ הספרדי . לשון ההודעה:

      

     "התנגד,  אנו הכח הרביעי באירופה - ספרד איננה אוגנדה"

      

     כלומר: אנו לא רפובליקת בננות שאותה יכולה קרן המטבע לכופף

      

     על פי הפרסום באל מונדו הודעת ההמשך כללה איום מפורש יותר:

      

     "(תאמר להם) ש יכינו 500 מיליארד יורו אם ספרד תיפול ועוד 700 מיליארד עבור איטליה"

      

     אין פלא שדר-שפיגל הגרמני יצא במאמר נוקב כנגד הארופאים והחלומות הרומנטיים על "אירופה מאוחדת". - המאמר מצפה שגם הגרמנים יתעוררו מהחלום הזה.

      

     לסיכום אם ציפינו שהיוונים ינהגו כמו ליאונידס (זה לא קרה עדיין - אבל חכו לבחירות החוזרות ביוון - 17 ביוני). וכעת עושה רושם שראש ממשלת ספרד מאיים "תמות נפשי עם הארופאים" וכאשר הוא מחזיק באקדח ספרדי : "הכסף או שאני יורה"

      

     ''

      

     כפי שהבהרנו אתמול כאשר התפרסמו הידיעות הראשונות על "החילוץ": ה 100 מיליארד יורו (וכל הקונספט של "חילוצים") לא יפתור את בעיות אירופה ואפילו לא את אלו של ספרד. המשיכו לצפות - בסוף הריקושטים יגיעו גם אליינו.

     דרג את התוכן:
      4 תגובות   יום ראשון, 10/6/12, 00:05

      וכעת ספרד – מדוע החילוץ ( 100 מיליארד יורו,  יוני 2011 ) לא יעזור ?

       

      עדכון דצמבר: אחד הבנקים המרכזיים בספרד שווה מינוס ארבעה מיליארד יורו. מתמוטט ?  http://www.bbc.co.uk/news/business-20851106

       

      הכלכלה הספרדית גדולה פי 4 מזו של יוון. אבל הבעיות ? מי באמת יודע.  סוף הסיפור - לא עבור ספרד ולא עבור אירופה כולה: אחרי ספרד (פעם ראשונה) - מי הבא בתור ?

       

      הסבר קצר איך בכלל נולדה הבעייה בספרד: משקיעים ארופאים שפכו כסף למדינה כדי לקנות "דירות נופש" – בעיקר בחוף השמש בקטלוניה.   ערך הדירות בספרד עלה ועלה. (נשמע מוכר ?) ערים שלמות הפכו לאתרי בנייה,  מפעלים בתחום הריצוף, אביזרי בית פרחו. הכל היה טוב ויפה אם אמנם היו אלו רק "משקיעים זרים" המזרימים את כספם למדינה -  אבל הבנקים הספרדיים רצו גם הם נתח מהחגיגה: אז מה יותר קל מאשר לתת משכנתאות לאותם משקיעים זרים ?

       

      ריבוי המשכנתאות הביא ל "פריחה" נוספת: בית נופש ששווה 100,000 יורו עולה היום כבר 200,000 – ה"משקיע" שם רק 40% ואת השאר 160,000 יורו הוא מקבל כמשכנתא מהבנק הספרדי. 

       

      מחיר למ"ר בספרד - מאז שנות ה80

      ''

       

      כולם שמחים, הביקוש עולה, ערך הבתים עולה, הבנק מרוויח ריבית (זעומה) עבור ההלוואה וערך הנכס מבטיח את המשך תשלום ההלוואה. אבל ב 2008 מתחילים ענני המשבר להסתיר גם את השמש הספרדית. אלפי פנסיונרים בריטים מצאו עצמם עם פחות חסכונות והריבית המשולמת עליהם ירדה לאפס. חלקם עזב את ספרד וחזר לבריטניה.

       

      עם החריקה הראשונה נבלמת כלכלת הפלאים - ככה זה כשיש מינוף גבוה: זה מעודד פריחה בדרך למעלה אבל מגדיל את הנפילה כאשר הבועה מתנפצת. הקבלנים מכריזים על מבצע: קנה בית אחד בספרד וקבל שני בחינם - אבל מספיק שאחוז קטן מהקונים או הקבלנים אינם עומדים בהחזר ההלוואות והבנק בצרות.

       

      איך זה קורה  - למה הבנקים כל כך לא יציבים ? רבים מהבנקים בספרד הלוו למעשה סכומים הגדולים עשרות מונים מהסכומים שחוסכים ספרדיים תמימים הפקידו אצלם (*)עדכון בסוף הפוסט. ירידה בתזרים המזומנים ובערך המשכנתאות למעשה הופכת בנקים אלו (בגלל המינוף הגבוה) לריקים מכל תוכן – כלומר ירידה קטנה וכבר סך נכסי הבנק נמוך מהפקדונות שהוא חייב לחוסכים שהפקידו בו את כספם. זו לא תופעה יחודית לספרד, כפי שמדווח היום ה"טלגרף" הבריטי גם בנקים בריטיים נמצאים במצב של "זומבי" (מת מהלך) זהו שם מכובס לבנק שלמעשה פשט רגל. כאשר יש אחד כזה לוקחים עליו חסות ודואגים למפקידים על ידי העברת חשבונותיהם לבנק אחר  – אבל מה עושים כאשר מערכת בנקאות שלמה פושטת רגל ?

       

      כאן מגיע התופעה הנקראית "חילוץ". אם נכנסנו לצרה בגלל יותר מדי הלוואות מה יהיה הפתרון ? נכון מאוד איך ניחשתם: עוד הלוואות.

       

      מאיפה יבוא הכסף ? ממדינות אירופה.  בבמקום לתת את הכסף לעסקים שרוצים להתפתח – סותמים את החורים במערכת הספרדית (ולפניה ביוונית, בפורטוגלית ובאירלנדית) . ואם הכסף האירופאי לא מספיק - אולי אפשר לקחת מהסינים (בעייה: גם מתחילה כבר הדעיכה) . בכלל כדאי לשאול: מתי יבוא התור של איטליה ?

       

      וכמה זמן זה יכול להמשך ?

       

      האם מנהלי הבנקים בספרד אכן חשפו את מלוא היקף ההפסדים ? אם לשפוט מנסיון העבר (הלא רחוק) זוהי רק ההתחלה.  מאות רבות של מיליארדי יורו ידרשו כדי לסתום זמנית את החור – ושלא יהיה לכם ספק – אין איך להחזיר את הכסף הזה. הכל נועד להמשיך את העמדת הפנים כדי למנוע מהחוסכים למשוך לחלוטין את הפקדונות ולמוטט לגמרי את המערכת.

       

      צפו לפרק ב' וכן לגירסא האיטלקית בקרוב. (אבל עד אז אל תתפלאו אם שווקי המניות יטוסו אל על מרוב מילות ההרגעה) הרי המשבר כבר מאחוריינו.....

       

       

       

       

      (*) על פי http://www.themarker.com/wallstreet/1.1727667 חייבת ספרד קרוב ל 700 מיליארד יורו לבנקים בעיקר במדינות הללו: צרפת וגרמניה.  כלומר, לא רק החוסכים הספרדים בסכנה - אלא גם המפקידים בצרפת וגרמניה. כאשר מדינות אלו מלוות לספרד - הן למעשה דואגות לכך שמערכות הבנקים שלהם לא יצטרכו לשערך את שווי ההלוואות שנתנו לבנקים בספרד (ולהראות שהן עתה חסרות ערך - כי, כפי שהסברנו: הבנקים הספרדים למעשה פשטו רגל). כך בינתיים מכסות מדינות אירופה על המצב העגום ומסתירות את האמת גם מאזרחיהן שלהן.  

       

       

      שלבים בהתפתחות בועה - השוו למחיר המ"ר בנייה בספרד (לעיל)

       

       

      ''

      דרג את התוכן:
       9 תגובות   יום ראשון, 3/6/12, 00:08

       רקפת - עלית לי ביוקר

        

       הדבר המדהים הוא שחברת פרטנר חזרה לידיים של התאגיד הסיני http://www.themarker.com/markets/1.1721658 אבל מי שהפסיד הוא לא בן דב אלא אנחנו. העיסקה הסיבובית הזו ממחישה את חוסר הטעם המוחלט של העיסקאות הממונפות שבהם תומך בנק לאומי עם הכסף שלנו. כן, זה אנחנו הפסדנו שם – לא בן דב.

        

       בנק לאומי כבר "ביצע הפרשות" (שם קצת מכובש להפסדים של כסף שלנו שמופקד בבנק) וזה בסך של מעל 100 מיליון שקל עבור ההפסדים של הרבעון הקודם. על ההפסדים של הרבעון הנכחי (שיהיו הרבה יותר גדולים) נשמע רק כשיפורסמו דוחות הרבעון הנכחי בעוד כחודשיים – אבל סביר שהם יהיו בסדרי גודל אחרים – לפחות כפול. וכל זה בשביל מה ?

        

       בן דב קנה את החברה מהסינים, כעת בן דב מוכר חזרה את החברה לסינים כדי שהוא יצא נקי בלי חובות ורק אנחנו – המפקידים בבנק הפסדנו.  (אל תדאגו ליציבות הבנק – סטנלי ידאג שנשלם מספיק עמלות כדי לכסות על ההפסדים כך שהבנק בעזרתנו – תמיד ישאר יציב). רק לפני כשנה – בשיאה של המחאה החברתית ויתר בנק לאומי לבן דב על ערבות אישית לאחת מההלוואות הממונפות הרבות של הבנק לבן דב . מאותו רגע הנדל"ן של בן דב (זה שעל פי פרסומים זרים שווה 70 מיליון שקל – 5 אחוזות מחוברות בכפר שמריהו) או נכסיו האחרים מוגנים מפני כל הטעויות העסקיות שהוא עשה או יעשה.

        

       האם התאגיד הסיני הרוויח ?

        

       בעבר ועוד איך הרוויח: במשך שנים הם היו בעלים של חברת הסלולר שאני משתמש בה. כל שיחה שלי עם "נציגי השרות" הסתיימה בעצבים, בחשבונות לא ברורים ובאלפי שקלים שזרמו ממני אליהם. זה עוד לפני שבן דב קנה את החברה בעזרת המינוף שקיבל מרקפת וגליה (שאצלם גם מופקד כספי).

        

       בקיצור זה אישי. אני מימנתי את העסקה השערוריתית הזו ובגלל הריבית שאוסף החברות של בן דב צריך היה להחזיר לבנק מימנתי גם את תעריפי הסלולר המוגזמים.

        

       אבל מה קורה כעת - אם אני הפסדתי ובן דב לא הרוויח אז איפה הכסף ששילמתי מאז קנה בן דב את החברה ?

       חד גדיא שלם: הכסף ששילמתי לפארטנר מחשבון הסלולרי שלי הפך לדיוודננדים ששילמה פרטנר לחברות של בן דב ששילם ריבית לבנקים (או החזיר חובות לסינים) . כלומר הכסף שלי מימן חלק  מהמשכורת של מנהלות הבנק ושל איזה מיליארדר סיני.

        

       בשביל מה אנו צריכים את זה ? האם לא היה יותר פשוט אם הכסף שלי היה שוכב בבנק לאומי ורקפת וגליה לא היו מלוות אותו לאיש ? אם לא היו "עובדות" קשה כך כך ב"השקעות" - לא היו לוקחות משכורות עתק עבור "ניהול" ההשקעות המוצלחות, התאגיד הסיני היה נאלץ (כאשר רצה למכור את פרטנטר) למכור אותה בזול – כי לא היה מי שילווה מיליארדים לבן דב לשלם עבור פרטנר ביוקר , מי שהיה קונה את החברה בזול היה יכול - כמו החברות החדשות - לקבוע תעריפים זולים יותר וככה גם הכסף שלי בבנק לאומי לא היה סובל מהפסדי בן דב וגם חשבון הסלולרי שלי היה יותר נמוך – זה לא כזה מסובך כמו שזה נשמע. אבל זה הכלכלה של "מערכת הבנקאות": הם משתמשים בכסף שלי כדי לגרום לי לשלם ביוקר.

        

       ואני צריך על כל זה עוד להגיד להם תודה שהם "בטוחים". את זה עוד נראה.

       דרג את התוכן:

        פרופיל

        אייל עופר
        1. שלח הודעה
        2. אוף ליין
        3. אוף ליין

        ארכיון

        פיד RSS