כותרות TheMarker >
  ';

  אייל עופר

  הבלוג "ישראל יקרה לנו"

  ארכיון : 11/2013

  0 תגובות   יום רביעי, 13/11/13, 06:55

   

  עכשיו אנחנו מבינים איפה הכסף


   

  • המלצת קריאה - מאמר מצויין של מירב ארלזורוב:

  התבוסה של רשות המסים: כך ויתרה המדינה על כ-20 מיליארד ש"ח

   

   

   

  עכשיו אנחנו מבינים איפה הכסף - אייל עופר

   

  בניגוד למנהגו להטיל את האשמה על קודמיו, חוגג כעת שר האוצר יאיר לפיד את שחרור הרווחים הכלואים כאילו מדובר בהישג שלו. מלבד העובדה שלא הוא זה שאחראי לחוק אלא קודמו יובל שטייניץ – הרי שגם אין ממש סיבה לחגיגה.


  תשלומי המס שתקבל מדינת ישראל הם כמעט אפסיים ביחס לסכום האמיתי שהחברות היו צריכות לשלם ודחו במשך שנים, בתירוצים משפטיים קלושים. כעת נאחזות החברות ב"חוק הרווחים הכלואים", שחוקק שטייניץ בשלהי כהונתו, ומשלמות מס של 6% בלבד על הכנסה מצטברת של מעל 100 מיליארד שקל. זהו סכום פעוט לעומת עשרות המילארדים שהיו החברות חייבות לשלם במיסים – אם למדינה היו ביצים להתמודד איתן. החברות יודעות כיצד להתנהל מול האוצר (ואין זה משנה כלל אם השר שיושב שם הוא שטייניץ או לפיד) – הן מנצלות את ההזדמנות שבה שר אוצר לחוץ נותן הנחה של 90%, וכך מכשירות הכנסות של עשרות מיליארדים שנצברו במאזניהם.


  לפיד עצמו, שכעת משתמש בתשלום כהוכחה שיהיה כאן טוב יותר ("עוד שנה וחצי") וכי הוא "לא עובד עבור הטייקונים והחברות הגדולות" דווקא הוכיח לנו את ההיפך הגמור. כעת אנחנו יודעים בדיוק איפה הכסף - 94% ממנו היה ונשאר אצל החברות הגדולות. רוב ה"רווחים כלואים"– כספים שהיו אמורים להיות מושקעים בארץ בפיתוח מקומות עבודה כבר מזמן עזבו את הארץ. כל מה שנותר הם פירורים שלפיד מתהדר בהם.


  רק לפני שנה, כאשר שטייניץ חוקק את החוק הנפסד הזה יצא לפיד נגדו וטען כי זהו "שינוי בדיעבד של חוקי המס" וכי "השינוי שהעביר שטייניץ אינו מספק". כפי שלפיד עצמו יודע היטב, כל ויתור על מיסים שנעשה במקום אחד חייב להגיע ממקור אחר - אז מאיפה יבוא הכסף לכסות את המתנה שניתנה לחברות העשירות במשק ? כמובן שמאתנו הציבור, ממעמד הביניים ומהשכבות החלשות.


  כל מיליארד שקל הנחה לחברות הגדולות עולה לכל משפחה בישראל (בממוצע) כ-500 שקלים נוספים במיסים (או בקיצוצים של קצבאות ושירותים ציבוריים). עשרות המיליארדים שנתן האוצר משמעותם אלפי שקלים שיחסרו בתקציב של משפחות רבות בישראל. המיסוי שמוטל על מעמד הביניים כדי לכסות את המתנה לחברות הגדולות הוא כסף שיחסר לכלכלה. השכבות שנושאות בנטל אינן רק השכבות שעובדות – אנו מניעים את גלגלי המשק באמצעות הצריכה שלנו על המוצרים הבסיסים הדרושים למחייה: מזון, לבוש, תחבורה ועוד. המסים הנוספים וההוצאות שהוטלו על השכבות הצרכניות מקטין את הצריכה ועולה למשק בעשרות אלפי מקומות עבודה – הרבה מעבר ל- 800 המשרות שהיו במוקד הסערה סביב חברת טבע.


  ראוי לומר בצורה ברורה: יש מקום להטבות לחברות בין לאומיות שלהן אפשרות לפתוח מפעלים בכל העולם, אך בסופו של דבר בוחרות להקים מפעל בישראל. אולם יש לייצר הבדלה ביניהן לבין חלק מחברות הענק ש"שיחררו רווחים כלואים" שאינן יכולות להעביר את מפעליהן לחו"ל מסיבה פשוטה: המשאבים הדרושים להן לייצור - חומר גלם או הון האנושי - נמצאים כאן בישראל. לחברות כאלו המדינה לא צריכה לתת שום הטבה כדי שיפעלו בישראל. מטבע הדברים הראשונה לקפוץ על "מתנת השחרור" שנתנו לה שטייניץ ולפיד הייתה כי"ל. וכי מה היתה האלטרנטיבה שלה: אם ידרשו ממנה לשלם מס מלא ותמלוגים אמיתיים – האם תוכל לרדת מהארץ ולקחת את ים המלח ללונדון?


  אין ללפיד במה להתגאות בהתרפסות מול חברות הענק. גם אם היה לוקח שנים ומסתיים בזמן כהונת שר האוצר הבא - עדיף היה לקחת את חברות הענק לדיון בבית המשפט ולדרוש מהן תשלום מס מלא. אך לפיד מעדיף הישג יחצ"ני (חד פעמי) קצר מועד במקום שינוי מבני הכח והאינטרסים ששולטים במדינה. ההפסד הוא שלנו.

   

   

  תזכורת: כבר לפני שנה התברר שיאיר לפיד לא מבין את משמעות החוק ואת השינוי שכבר נעשה בחוק עדוד השקעות הון.

   

  תזכורת 2:  שטייניץ קרא למותחי הביקורת על החוק בורים - בסוף זה הוא שיצא טונה. גם אכל את הדג המסריח וגם גורש ממשרד האוצר והשאיר ללפיד את ה "תהילה" .  תגובתנו לשטייניץ וביקורת על "חוק הרווחים הכלואים" נמצאת כאן

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   פיד RSS