כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מתופף המקלדות

  קצת מכל הדברים שמעניינים אותי. קצת על טכנולוגיה, קצת על קוד פתוח, קצת על צלילה, קצת על אוכל טוב (טוב, אולי הרבה על אוכל טוב) והכי חשוב, תמיד במבט הומוריסטי.

  ארכיון : 8/2007

  0 תגובות   יום חמישי, 30/8/07, 19:45

  אומרים עברית קשה שפה, אבל אנגלית זה בהחלט לא טורקית!

   

  מדי פעם אני מבחין שטעויות כתיב אלו ואחרות באתרי אינטרנט אלו ואחרים. לא שאני לא חוטא בנושא, אבל יש הבדל מהותי בין בלוג אישי של אדם, שבו הוא יכול לטעות ולתהות באהבת נפשו, לבין אתר של חברה.

   

  קחו לדוגמא את התמונה המופיעה מטה, ותגידו לי אתם, האם הייתם לוקחים אותם כיועצים? הרי ברור שהם כותבים באנגלית, כפי ששומעים אנגלית במבטא טורקי.

   

   

  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום שני, 27/8/07, 16:00

   "מיליוני לקוחות של מיקרוסופט נחשדו בפיראטיות, ומערכת ההפעלה החוקית שלהם הושבתה" - TheMarker

    

   אמר פעם אדם: "מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים" - וראו איזה פלא, כמה שזה נכון. עקב תקלה במנגנון WGA של חברת מיקרוסופט, אלפי מחשבים בעולם הוכרזו כ-"לא חוקיים", למרות שעותק החלונות המותקן עליהם הינו חוקי לחלוטין - כולל מחשב ה-VISTA של עבדכם הנאמן.

   עכשיו, מעבר לנושא איכות הקוד של חברת מיקרוסופט, שידוע כבר שנים שהינו גובל ברמה בינונית עד כדי אומללה, יש נושא שמציק לי יותר - נושא הפרטיות ונושא ההשלכות של פעולה כגון זו שקרתה.

    

   בואו נדבר קצת על פרטיות, מעניין מהי ההגדרה המילונית של פרטיות - לא?  כיוון שאנחנו בכל עוסקים במשהו יותר גלובלי, נחפש את פרוש המושג Privacy.

    

   "Privacy is the ability of an individual or group to stop information about themselves from becoming known to people other than those they choose to give the information to. Privacy is sometimes related to anonymity although it is often most highly valued by people who are publically known. Privacy can be seen as an aspect of security—one in which trade-offs between the interests of one group and another can become particularly clear." - Google

    

   כלומר, אחד הערכים של הפרטיות הוא לבחור למי אני מעביר נתונים על עצמי או גישה לנתונים שלי. עכשיו, טכנולוגית WGA הינה הפרה בוטה של הפרטיות שלי, שכן, אם אני לא עובד עם WGA, אינני יכול לקבל עידכונים לתוכנה שלי - קרי, אני חייב לעבוד עם WGA ואין לי אפשרות לבחור שלא לעבוד עם WGA. עכשיו, בואו נחשוב טיפה על העבודה שלי, אני יועץ מחשוב ופיתוח תוכנה. כלומר, המחשב שלי ככל הנראה מכיל מידע שהוא רגיש לחברות מסויימות, ואם חס וחלילה המידע ידלוף החוצה, הרי שיש פה בעיה עסקית קשה מאוד. אלמנט ה-WGA מאפשר לאנשי מיקרוסופט לאסוף מידע רגיש מהמחשב שלי, בלי שאני אדע על כך. ייתרה מזו, אולי באיסוף המידע הזה הם גם בודקים את המידע על המחשב שלי, ואז, גם מעתיקים ממני מידע קריטי של ארגונים אחרים. כלומר, אם מיקרוסופט רוצה, היא יכולה להפוך את WGA לטרויאני (אני חושב שההגדרה לטרויאני מתאימה ל-WGA) ופשוט להשיג איזה מידע שהיא רוצה. נכון שהיא מתחייבת שלא, אבל גם אם כן, אין לנו איך לדעת, וגם אין לנו דרך להחליט שאנחנו לא מתירים לה.

    

   עכשיו, בואו נדבר על ההשלכות של הפעולה הזו. כפי שוודאי ידוע לכם, מערכות מחשב ארגוניות לרוב עובדות במודל עידכון מרכזי שמפיץ עידכונים לכל תחנות הרשת במכה אחת. נניח, מקרה מופרח לחלוטין, שאותו ארגון הוא בית חולים, ואחת המערכות המקושרות אחראית על הספקת ערבוב החמצן במיכלי האוויר שמזרימים אוויר לכל חדרי בית החולים. עכשיו, בגלל שמיקרוסופט עשתה טעות באחד השרתים שלה, מאוד אנשים עלולים למות - ואי אפשר יהיה להאשים את מיקרוסופט, כי אף אחד גם לא יידע. איזה יופי, עכשיו גייטס ובאלמר, שעד היום היו בטוחים שהם שולטים בעולם העסקי, עלולים גם לשלוט במי חי ומי מת? אני יודע שזה נשמע מופרח לחלוטין, אך זה בהחלט אפשרי.

    

   אשמח לשמוע תגובות שלכם בנושא. 

    

   דרג את התוכן:
    1 תגובות   יום חמישי, 23/8/07, 14:01

    כבר מספר שנים שאני מזהיר מפני השימוש בסקייפ כאלטרנטיבה לתקשורת עסקית, קשה היה לי להאמין שמיקרוסופט תעזור לי להוכיח את זה...

     

    למי שאולי לא שמע, לפני כשבוע, בגלל עדכון בחלונות, רשת התקשורת של סקייפ נפלה לחלוטין לזמן לא סביר. עכשיו, מה קרה בדיוק? לטענת סקייפ/מיקרוסופט, עקב REBOOT של מליוני משתמשי סקייפ בעולם, שקרה באותו זמן, הרשת כולה קרסה.

     

    עכשיו, תקראו לי פראנויד, אבל יש פה תקדים לא ייאמן, שבו מיקרוסופט/סקייפ יכולות להחזיק את העולם כולו כבן-ערובה. האם ייתכן שבגלל שמיקרוסופט תחליט החלטה, היא יכולה לגרום לתוכנת סקייפ להפסיק לעבוד, ככה סתם. כלומר, מיקרוסופט מחזיקה את סקייפ בביצים - מעניין מאוד מתי היא תנצל את זה. 

     

    עכשיו, עקב הנפילה, אלפי בתי עסק בעולם היו מנוטרלים, ללא יכולת לתקשר עם הלקוחות שלהם. מעבר לכך, אותם בתי עסק שמשתמשים בשרותי SKYPEOUT, ששילמו כספים רבים לסקייפ, פתאום לא יכולים לקבל את השרות המגיע להם - ולסקייפ אין יכולת לתת שרות חליפי במקום. מה עושים, חוזרים לקו הטלפון הישן והטוב, ומשלמים יד ורגל בשביל לדבר.

     

    אז מעבר לכך שאני סבור שסקייפ הוא דבר רע לעסקים (הרגשה אישית שלי), אז עכשיו גם יש לנו הוכחה שדבר קטן כמו עדכון חלונות ו-REBOOT עלול לגרום לרשת לקרוס ללא הודעה מוקדמת - פשוט ביזיון. כל מה שנותר לי להגיד זה - קדימה FWD, קדימה ASTERISK - כולם להתקדם לקוד הפתוח, ככה לפחות לא משלמים על שטויות, ויש לנו חזרה שליטה באזורים הרגישים. 

     

    דרג את התוכן:
     0 תגובות   יום ראשון, 19/8/07, 08:45

     הרפורמה במיסוי רכבי הליסינג איננו מתחשב בארגונים הירוקים - מעניין אם מישהו חשב על הדברים האלה...

      

     לפני כשבועיים ימים התבשרנו, ביחד עם כל מדינת ישראל, על שינוי מדיניות המיסוי על רכבי חברה המוחזקים בשיטת ליסינג תפעולי. לפי המבנה החדשה של שיטת המיסוי, עובד שמוותר על רכב הליסינג, יכול להוסיף לעצמו לברוטו כ-3000 ש"ח נוספים, בהתחשב כמובן ברכב שהיה לו, וכו'. לכאורה, הרפורמה החדשה אמורה ליצור מצב שבו בעצם כמות הרכבים על הכביש תרד, ואי לכך, זהום האוויר ייקטן, וכך הארגונים הירוקים יהיו מאושרים - ובכן, לדעתי לא!

      

     מדוע אני טוען שלא? - פשוט מאוד, אני מסתכל לצדדים ושופט את המצב. יש לי שני חברים שעובדים באותה חברת הייטק. אותה חברה, ברמת המדיניות איננה מאפשרת לעובדים שלה לקחת רכבי ליסינג, אלא לשכור רכב בסיוע החברה. עכשיו, אחד מהם מגיע לעבודה ברכבת (יופי לירוקים), והשני קנה רכב לצרכיו. מה הבעיה, זה שקנה רכב, קנה רכב משומש משנתון גבוה, כך שבעצם הרכב שלו ישן ומזהם בהשוואה לרכב ליסינג (מרבית רכבי הליסינג היום הם רכבים חצי ירוקים, אלא אם כן לוקחים הונדה הייבריד, או טויוטה פריוס ואז אנחנו ממש ירוקים). אז מה עדיף? לשלם מס גבוה בשביל רכב ירוק, או לקחת את הכסף ולקנות איזו מכונית משומשת כדי להגיע לעבודה וחזרה? אני אתן לכם לעשות את חשבון הנפש שלכם ואתם תחליטו. לדעתי האישית, אפילו הירוק הכי קיצוני יקנה במקרה הזה רכב מצ'וקמק, שכן, לרוב אין להם מספיק כסף להרשות לעצמם רכב ירוק.

      

     אולי ארקדי גאידמק יסבסד לכל עובדי ההי-טק בישראל רכבים ירוקים? הרי הוא כבר תרם כל כך הרבה, לכל כך הרבה דברים, מה זה עוד משהו כזה קטן קורץ

     דרג את התוכן:
      0 תגובות   יום רביעי, 15/8/07, 13:34

      איגוד הקוד הפתוח העולמי OSI מגיב במלחמה נגד מפיצי תוכנה שטוענים לפתיחות קוד, בעוד שאינם עושים זאת - הגיע הזמן

       

      עושה רושם שאיגוד OSI, האיגוד שאחראי על הגדרת תוכנות מסויימות תחת רשיון קוד פתוח, החליט שנמאס לו מכל החברות שטוענות לקוד פתוח - בעוד שבדיקה מעמיקה של התוכנה והרשיון שלהם מראה שהם רחוקים מלהיות קוד פתוח, והוא פותח במלחמה מול אותן חברות.

       

      מייקל טימן, אחד מחברי הוועדה לאישור מוצרי קוד פתוח, מדווח בבלוג שלו (http://www.opensource.org/node/163) מודיע קבל עם ועדה על תחילת מדיניות חדשה.

       

      האם OSI הופכים לאט לאט להיות BSA? לא נראה לי, כיוון שאין פה נושא של כספים אבל יש פה עניין רציני של הטעיית הציבור. כאשר אדם קונה מוצר קוד פתוח, או משתמש במוצר קוד פתוח, יש לנושא הזה השלכות רציניות בתחום המשפטי. חברה המציגה את המוצר שלה כקוד פתוח, בעוד הרישיון שלה איננו רשיון קוד פתוח של OSI, יכולה להגיע בדרישות לאותם משתמשים, שהורידו את התוכנה מתוך האמונה שמדובר ברשיון קוד פתוח אמיתי - ועל ידי כך חושפים את עצמם לתביעה ו/או נזיקין.

       

      מה שמעניין אותי יותר זה נושא אחר, האם ארגון OSI יחפש גם גופים המפרים רשיונות קוד פתוח קיימים. כלומר, לוקחים מוצרי קוד פתוח קיימים, משנים להם את הפנים הקדמיות, ומציגים אותם כשלהם. שכן, אם כן, צריך להביא אותם לארצנו הקטנטונת. בארץ פועלות עשרות חברות "תוכנה", המשתמשות במוצרי קוד פתוח, תוך שהן מציגות מוצרים אלו כשלהן. לפני כשנה רואיינתי על ידי אבי וויס מאנשים ומחשבים, ושם אבי בישר לי על "קולגה" שטוען שהוא האדם שהמציא תוכנה מסויימת, וכי הוא הנציגות הרשמית והאמיתית של אותה תוכנה בישראל. כמובן שהסברתי לאבי שזה לא ייתכן, אבל אם אותו אדם רוצה לעשות מעצמו צחוק בפני אנשים שמבינים, שיבושם לו - מי אני שיעצור את הדיזוננס הקוגניטיבי של חסר ידע וכבוד.

       

      טוב, זה המשך קטן לפוסט על נצלני קוד פתוח בישראל, מעניין מה יקרה ב-12 חודשים הקרובים בארץ בנושא הזה.

      דרג את התוכן:
       4 תגובות   יום שלישי, 14/8/07, 10:01

       בעוונותי כי רבים, ועקב דרישת לקוחות, המחשב האישי שלי בבית עובד עם Windows Vista, והשאלה שלי היא כזו: "למה עשו לי את זה?"

       טוב, בסדר, הגזמתי קצת. לומר את האמת, אני די מחבב את המסכים החדשים של חלונות בגירסת ויסטה. לשם שינוי, מישהו במיקרוסופט החליט להסתכל לצדדים וללמוד כמה דברים נכונים על איך מעצבים ממשק משתמש. העובדה שה-Start עכשיו נראה כמו צלמית עגולה, והיא עדיין בתחתית המסך עדיין נראה לי כמו טעות (למקינטוש יש רעיון הרבה יותר טוב), אבל שויין, שאר הדברים כבר נראים הרבה יותר טוב.

        

       הבעיה העקרונית שלי עם ויסטה היא זו: "תגידו, שמעתם על Backward Compatibility?" - אלוהים אדירים, דברים שנשמעים כל כך פשוטים ב-XP וב-2000, הופכים בויסטה לסיוט מתמשך. לדוגמא, בואו ניקח את המכונה הנחמדה שלי, וכדי לעמוד על הנושא, אני אפרט את החומרה:

        

       לוח ראשי תוצרת אינטל, מצוייד במעבד Core Duo 2 Quad Core

       4 גיגה זיכרון

       6 דיסקים קשיחים בגודל של 300 גיגה

       כרטיס מסך nVidia 7300 (אני יודע, קצת ישן)

       צורב, בלא, בלא, בלא

        

       עכשיו, כרטיס הקול על המחשב הוא של חברת SigmaTel, מה שהגיע עם הלוח הראשי, למרות שהייתי מעדיף Creative, אבל מה לעשות שלאינטל אין הסכם איתם - לא נורא, גם ככה אני לא בדיוק משחק עם המפלצת הזו. עכשיו, שבוע שעבר התקנתי על המחשב שלי מסך נוסף, כדי שאוכל להרחיב את מרחב העבודה שלי. אופס, בעיה ראשונה, הדרייבר הפנימי של ויסטה כולל תמיכה ברזולוציה מקסימלית במסך הראשי, אך רק רזולוציה חלקית במסך המשני - מעצבן, לא? טוב, ניגשים לאתר של nVidia ומורידים דרייבר, איזה כיף, עכשיו שני המסכים עובדים באותה תצורה, נראה פצצות. אוקיי, מה עכשיו, אהה כמובן, מתחילים לעבוד, אבל לא לשכוח במסך ליד להפעיל את Joost, הרי, אי אפשר בלי מנגה לעבודה, לא? רגע, מה זה? המחשב שלי הפך אילם! הצילללללוווווו! איך אני אמור לשמוע את הבליפים הנחמדים של Jabber? אוי ואבוי לי. טוב, ניגשים לאינטל מורידים BIOS חדש, דרייבר חדש לכרטיס הקול, עידכוני INF, עידכוני CHIPSET ועוד ועוד ועוד, עושים REBOOT, והופה, יש קול. איזה כיף, עובדים עובדים עובדים, מגיע לילה, מכבים המחשב - מדליקים בבוקר. שוב המחשב אילם!

       עכשיו מתחילה תופעה מאוד מיוחדת, המחשב אילם לסרוגין, כלומר, REBOOT ראשון אין קול, REBOOT שני יש קול - בערך כמו חבר כנסת תחת חקירה.

        

       אז עכשיו אני שואל, מי לימד אתכם לכתוב תוכנה? מי לימד אתכם לכתוב דרייברים? חבורת ליצנים מקשקשי מקלדות שכמותכם, אולי פשוט תלמדו לכתוב משהו אחד כמו שצריך? אז תגידו לי ש-SP1 של ויסטה יתקן את כל הבעיות האלה, אם הייתם יודעים לכתוב תוכנה, לא היה צורך ב-SP כל חצי שנה, ולא היה צורך לעבוד כל כך קשה בשביל משהו שהוא כל כך טריוויאלי. אגב, רק לשם השוואה, על אותו מחשב אני מריץ גם לינוקס ב-Dual Boot, ושם הכל עובד חלק לגמרי. עברתי מ-CentOS 4.4 ל-CentOS 5.0, שידרוגי KERNEL, שידרוגי MODULES, דרייבר של nVidia, הכל מתקתק כמו שעון שווצרי.

        

       מתי תלמדו לכתוב קוד שעובד? צורת החשיבה של מיקרוסופט לפיתוח היא: בהינתן תשעה נשים בהריון, ניתן לקבל תינוק תוך חודש - זה לא עובד ככה!

       דרג את התוכן:
        2 תגובות   יום שלישי, 14/8/07, 00:18

        מיקרוסופט חוששת מההתקדמות של גוגל, וזה הכל בגלל מודל שהיא לא מסוגלת לקיים

        הרבה פעמים תהיתי לעצמי: "מה המודל העסקי הטוב ביותר שקיים?", במשך השנים האחרונות, הרבה גורמים מאמינים כי מודל ספקי השרות הוא מודל רווחי וחכם, ואז הגיעו הרשתות החברתיות, והראו לכולם מאיפה משתין הדג. אבל, הטענה שלי היא זו: "הרשתות החברתיות לא המציאו שום דבר חדש, הם פשוט אימצו את המודל הישן ביותר שקיים!".

         

        אם נחשוב אז הדברים לרגע, אז נגלה שהמודל העסקי הטוב ביותר שיש בעולם הוא של ספקי הטלפוניה למיניהם. והכוונה שלי היא לחברות כגון אורנג', בזק וסלקום. ולמה אני טוען שזה המודל הטוב ביותר, כי זה המודל היחידי שהמערכת הקיומית שלו ניזונה מהתוכן שיוצרים המשתמשים שלה. שימו לב, מערכת הטלפוניה מאפשרת לכם ליצור קשר בין אנשים, כאשר את תוכן המידע שנישא בתוך הטלפוניה אתם יוצרים. כלומר, בכל מצב נתון, ספקי השרות היו צריכים לשלם ללקוחות שלהם על הספקת התוכן, אבל לא, ספקי השרות גובים מהלקוחות תשלום עבור הזכות להעביר תוכן ברשת שלהם - חכם לא? אתה מספק את התוכן, אתה משלם את החשבון וכשזה לא עובד כמו שצריך, גובים ממך עוד כסף בשביל שידרוגים וכיוצא בזה. מסביב לזה נולדו תעשיות מגוונות של חומרה, תוכנה, תוכן, שירותים ועוד, שכל מטרתה היא לחזק את השימוש של המשתמשים ברשת הטלפוניה, כדי לספק יותר ויותר תוכן וכתוצאה, להגדיל את מחזורי ההכנסות של הספקים.

         

        עכשיו, מדוע מיקרוסופט פוחדת מגוגל? זה לא בגלל הגודל, זה לא בגלל היכולת הטכנית, זה בגלל שהמודל העסקי של גוגל מושלם! גוגל מאפשרת לספקי תוכן (בעלי אתרים) להגיע אל לקוחות פוטנציאליים שלהם (גולשי הרשת), אבל, היא גם מספקת את המסלולים ההפוכים. הרבה אנשים מאמינים שגוגל רכשה את יו-טיוב בגלל הטכנולוגיה, זה ממש לא העניין. יו-טיוב היא דוגמא נפלאה למודל כלכלי שמוזן על ידי המשתמשים שלו בלבד, ללא כל צורך של יו-טיוב להתערב בכלל. ככל שיותר ויותר אנשים יוצרים תוכן, יותר ויותר אנשים צורכים את אותו תוכן. גוגל יוצרת מנגנוני גישה טובים יותר ונוחים יותר לאותו תוכן, כך שיותר ויותר אנשים יכולים לגשת עכשיו לתוכן הזה, דבר שגורר מייד יצירת תוכן נוסף - והגלגל חוזר חלילה. ההבדל העקרוני בין גוגל לבין מיקרוסופט הוא גם היכולת להודות בעובדה שהם לא מושלמים, והם רוכשים חברות וטכנולוגיות קיימות. גם מיקרוסופט עושה את זה, אבל לרוב עושה זאת תוך כדי שהם הורסים לחלוטין את מה שהיה שם קודם. קחו לדוגמא את שרות HOTMAIL הוותיק, בעבר היה מבוסס על שרתי UNIX והיום על שרתי MICROSOFT, והעובדה היא, שהשרות הרבה פחות אמין מבעבר. הוא עדיין השרות הגדול ביותר, אך GMAIL משתלט בצורה ניכרת, ולו בלבד בגלל יכולות הקישור שלו למערכות גוגל אחרות. מיקרוסופט פשוט תשאף להשלט בצורה עויינת, דבר שהשוק סביר להניח לא יאהב ופשוט יידחה.

         

        אנשים מאמינים שבשלב מסויים גוגל תפתח חבילת אופיס מתחרה, לדעתי זה לא ייקרה. לדעתי מה שייקרה זה שגוגל תחליט לתמוך בפיתוח של מערכת בסגנון Open Office, ואז מה שיקרה זה שהם ידחפו את זה לכל חור, ואנשים ישתמשו בזה יותר ויותר. העובדה שהפופלריות של Firefox בעולם עולה, חלק ניכר ממנה נובע מהתמיכה המוצהרת של גוגל, והעובדה שמערכות גוגל עובדת ב-Firefox בצורה מצויינת, בעוד מערכות מיקרוסופט עדיין מוגבלות (בייחוד בתחום ה-AJAX). כדי שמיקרוסופט תוכל להתמודד עם גוגל, היא תצטרך לשנות את כל מבנה הפעולה שלה, את מבנה החשיבה שלה, וסביר להניח שגם חלק ניכר ממערכי הניהול, שיווק ופיתוח שלה - הסבירות שזה יקרה היא נמוכה מאוד. אני בהחלט לא צופה את נפילתה של מיקרוסופט, לפחות לא ב-15 שנה הקרובות, אך אנו עתידים לראות את נסיגתה לאחור בהרבה נושאים הקשורים לתוכן רישתי - אלא אם כן מישהו יוציא את האצבע שלו מהתחת ויבין: "אופס, אנחנו טועים בגדול, ואנחנו צריכים לרדת מהעץ בגדול!".

         

        אשמח לשמוע מה אתם חושבים...

        דרג את התוכן:
         0 תגובות   יום ראשון, 12/8/07, 20:36

         אוהבים חמוצים? הנה מתכון שיקפיץ לכם את בלוטות הטעם ויגרום לסלט פשוט להראות וואוו!

          

         אז דבר ראשון זו הצנצנת, וחשוב מאוד, צנצנת זכוכית - חמוצים לא מכינים בפלסטיק, זה הורס את הטעם!

          

         אז עכשיו שיש לכם צנצנת זכוכית גדולה, עדיף כזו עם נעילת גומי ומנוף, אנחנו צריכים מלפפונים וגזרים. עכשיו, המלפפונים צריכים להיות דקים עד כמה שאפשר, וארוכים עד כמה שאפשר, עדיפות תנתן למלפפונים שהם ישרים לכל האורך. גזרים צריכים לענות לאותו מבנה אנטומי :-)

          

         כמו כן, יש להצטייד במצרכים הבאים:

          

         חבילה אחת של שמיר

         2 שומים גדולים יבשים או ירוקים

         רבע כוס פלפל אנגלי

         שמינית כוס פלפלים אדומים חריפים (סודאניה)

          

         שלב א.

         חותכים את השומים לחצאים, כך שיהיו לנו ארבעה חצאים יפים. שופכים לתוך הצנצנת שלנו חלק מהפלפל האנגלי, חלק מהפלפלים האדומים ומניחים בתחתית הצנצנת חצי שום.

          

         שלב ב.

         מסדרים מלפפונים וגזרים אחד ליד השני, לא להתבייש למחוץ אותם - זה רק משפר את הטעם (אבל לא לשבור!).

         אחרי שמסדרים את החלק הראשון, שמים שכבה של שמיר מלמעלה.

          

         שלב ג.

         חוזרים על שלב א' עם שארית המרכיבים, ואז על שלב ב'. אם אין מספיק מקום לירקות בשלמותם, אין בעיה, אפשר לשבור את הגזרים ולהכניס אותם בחצאים. לאחר סידור הירקות שוב סותמים עם שמיר.

          

         שלב ד.

         מרתיחים מים ומערבבים מים רותחים עם מלב שולחן רגיל. היחס הוא 4 כפיות מלח לכל ליטר וחצי של מים חמים. ממיסים את המלח במים, ושופכים לתוך הצנצנת. יש למלא את הצנצנת עד למעלה, כדי שכאשר תסגרו את הצנצנת ישפכו מעט מים החוצה - זה בסדר גמור.

          

         מניחים את הצנצנת במקום גלוי לשמש (אך לא במקום חם מדי) למשך כ-4 ימים. מדי פעם יבעבעו מים מן הצנצנת, לא לדאוג - זה אמור לקרות וזה אפילו טוב. לאחר 4 ימים, מכניסים למקרר לעוד יומיים, ואז פותחים ובתאבון.

          

          

         דרג את התוכן:
          0 תגובות   יום ראשון, 12/8/07, 11:13

          "אפשר בבקשה לקבל בקבוק דיאט קולה גדול? אהה, יופי, תודה." ... "רגע, למה אי אפשר? בשולחן השני נתתם!"

          קרה לכם פעם שבאתם למסעדה, התיישבתם והתחלתם להזמין ואז, בזווית העין, אתם קולטים שבשולחן ליד עומדים על השולחן ברוב גאון בקבוקי שתיה בגודל של ליטר וחצי? אתם מבקשים מהמלצר/ית בקבוקי שתיה גדולה, היא נאותה, ואחרי שתי דקות חוזרת בטענה: "מצטערת, אנחנו לא יכולים להוציא בקבוקי שתיה גדולים, אם אתם רוצים, אני יכולה להוציא קנקן."

           

          עכשיו, אני שואל שאלה מטופשת: "עשו אותנו באצבע? אם ביקשנו בקבוק, כנראה זה כדי שנוכל לסגור אותו כדי שהגזים לא יברחו, ויחד עם זה, הרי ברור שהקנקן יוצא ממכונה שמערבבת קולה, כלומר, פחות טעים. אם יש בשולחן ליד, איך אתם יכולים עכשיו לומר לי לא? מה, הם מיוחסים או משהו?"

           

          מעצבן אההה... ובכן, זה בדיוק מה שקרה לי ולאשתי אתמול בלילה במסעדת צ'אנג-סינג בנתניה. אז נכון, האוכל שם טעים, וזו לא פעם ראשונה שאנחנו אוכלים שם, אבל לכל הרוחות, אם כבר עשיתם טעות, אתם לא יכולים פתאום לשנות את הכללים באמצע המשחק. בעברי עבדתי כמלצר בחוף דבוש, שבהרצליה פיתוח (ולמי ששואל, אני יודע להכין קוסקוס סוף הדרך). שם, אם המלצר הבטיח משהו זה היה קורה, ואם לא קורה, מנהל המסעדה היה יורד לחוף להסביר ללקוח למה זה לא קורה. מה שקרה לי אתמול בערב מעמיד את חזרתי לאותה מסעדה בסימן שאלה די גדול... הרי, למרות שהאוכל טוב, אם השרות איננו טוב, אז למה לחזור לאותו מקום. לדוגמא, מקום שאנחנו מאוד אוהבים זה קזנקי בהרצליה פיתוח (שמים לב למוטיב מאכלי הים, לא?), האוכל תמיד מושלם, השרות תמיד אדיב וזריז, ובגדול - חוויה מאוד נעימה לארוחת ערב, עסקית, רומנטית או סתם כשאין חשק לבשל בבית (המחירים סבירים למדי).

           

          טוב, אז אחרי שגם התלוננתי וגם פירגנתי, אני חושב שכדאי שאני אשתוק קצת...

          דרג את התוכן:
           1 תגובות   יום שבת, 11/8/07, 13:11

           אין דבר יותר מעצבן מאנשים ששכחו מאיפה הם הגיעו!

           יש לי קרוב משפחה שגר בארצות הברית כבר 30 שנה. היום יש לו חברת היי-טק נחמדה שעוסקת בתחום ה-ERP וכאשר הוא נותן לאנשים כרטיס ביקור, למרות שהוא מנכ"ל החברה, כתוב על הכרטיס: "Open/Close Sign Operator", כלומר, זה שבבוקר הופך את השלט מסגור לפתוח על משרדי החברה. כששאלתי אותו למה הוא כותב כך, הוא ענה לי: "כדי שאני אף פעם לא אשכח מאיפה באתי, לאן אני הולך, וכדי שהשתן לא יעלה לי לראש".

            

           אתמול הייתי בכנס "אוגוסט פינגווין", כנס קוד פתוח שנערך על ידי אגודת המקור, ונערך מדי שנה בחודש אוגוסט. האמת שכבר הרבה שנים לא הייתי באזור, ועכשיו שהחלטתי קצת לחזור, ניפגשתי עם חברים וותיקים ואנשים שכבר הרבה זמן לא ראו אותי ואני לא ראיתי אותם. האמת, פתאום גיליתי מה היה חסר לי כבר כמה שנים - הקטע הגיקי הזה תמיד היה חשוב לי, ולומר את האמת, אני מאוד נהנה ממנו. אבל, כאשר אני מגיע לכנס, ופוגש אדם שאני מכיר כבר מספר שנים, וגם בעבר קיבל ממני לא פעם ולא פעמיים רפרנסים לעבודה, מנסה לדבר איתו שניה, מקבל ממנו יחס צונן עד כדי מקפיא, ואז אומר לו: "שמע, קח כרטיס, אם תתקל במשהו שאולי נוכל לעבוד יחד, צור קשר - אני אשמח לשתף פעולה", ואני מקבל תגובה של "מצטער, כשאני צריך משהו אני כבר יעשה אותו לבד, אני לא צריך את השרותים שלך!" - לא יודע איך לומר לכם, זה ממש מעליב. כאילו, כשהתחיל את העסק שלו, היה מסתובב הרבה, דואג להיות נחמד לכולם, הרי בכל זאת, איך מקבלים עבודות - אבל יא-חתיכת שמוק בן יבחוש שכמותך, כתבת לעצמך על כרטיס הביקור שלך מנכ"ל והשתן עלה לך לראש?

            

           ייתרה מזאת, לאחרונה נחשפתי לוויכוח מסויים שיש לאדם זה עם ידיד קרוב שלי, שעוסק בנושא מתן חסות לאותו כנס מדובר. ואני שואל, אם הכנס מטרתו קוד פתוח, ועמותת "המקור" היא משהו שנטול פנים עסקיים, הכיצד סירבת לקבל חסות מחברה שבגדול מתחרה בחברה שלך. האם זה אומר שלמרות שהכנס הוא של עמות "המקור", וכיוון שאתה עוסק בארגון הכנס, האם זה אומר שיש לך את הזכות להחליט מה טוב לכנס לפי המתחרים העסקיים שלך? לא הגזמת? האם השתן עלה לך לראש עד כדי כך? האם האדם שהיכרתי לפני כ-8 שנים, שכל מאמצו היה לגרום לאנשים להכיר בקוד-פתוח וכולו אידאלים, הפך לאיש עסקים נטול אידאלים שהפך להיות הנצלן העיקרי של המהות שהוא מקדם? האם שכחת מה מהות הקוד הפתוח אומרת?

            

           במשך הכנס למדתי מושג חדש, מחבר ישן (אלי, אני מודה לך) - "Coop-etition" כלומר, שיתוף פעולה בעולם של תחרות מתמדת. היום אנחנו אולי מתחרים, מחר אנחנו שותפים אידאלים לפרוייקט זה או אחר.

            

           תחשבו על זה...

           דרג את התוכן:

            פרופיל

            greenfieldtech
            1. שלח הודעה
            2. אוף ליין
            3. אוף ליין

            תגיות

            ארכיון

            פיד RSS