כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מתופף המקלדות

  קצת מכל הדברים שמעניינים אותי. קצת על טכנולוגיה, קצת על קוד פתוח, קצת על צלילה, קצת על אוכל טוב (טוב, אולי הרבה על אוכל טוב) והכי חשוב, תמיד במבט הומוריסטי.

  ארכיון : 9/2007

  0 תגובות   יום חמישי, 20/9/07, 10:00

  מדינת ישראל מלאה בסוגים שונים של אנשים, שניים מהם גורמים לעסקים בישראל להיות בלתי נסבלים, הגיגים על החאפר ועל המעכר.

  אני מניח שזה משהו שמוטבע באופי הישראלי, אבל כל אחד מאיתנו רוצה ל-"דפוק מכה". כל אחד מאיתנו מפנטז על האקזיט, על היום שפה נשב על היאכטה שלנו, נשתה מוחיטו שיוגש לנו מידיה של משרתת ענוגה, נסתכל על הים ונאמר לעצמנו: "וואלה, שיחקנו אותה". אני מניח שהרצון העז להגיע אל המצב הזה, יצרו בארץ תרבות מעצבנת של אופורטוניזם משתנה, שגורם לאנשים מסויימים לעסוק היום בעסק אחד, ומחר בעסק אחר, ותוך כדי כך, להוציא שם רע לענף בו הם עוסקים.

   

  החאפר - זה שגורם לך לחשוב פעמיים לפני שאתה קונה משהו או עושה משהו.

  חאפרים קיימים בכל מיני סוגים, הבלתי מזיקים עד הפוגעים ברמה פלילית. לפי מה שאני רואה, מקורו של החאפר הישראלי נובעת לרוב מאיזשהו דחיפה סביבתית. כלומר, ילד בן 12 שקצת מכיר מחשבים מהבית (יודע להפעיל את אקספלורר, והצליח להתקין להתקין סקייפ בלי להרוס את המחשב), והשכנים והמשפחה מחליטים לסנג'ר אותו בשביל לתקן להם בעיות כל הזמן. כאשר הילד עדיין בגיל 12, הוא לא מבין שמה שיש לו ביד זה הרבה מאוד כסף. איפשהו בגיל 14, הוא מתחיל לקלוט שאפשר קצת להתפרנס מהנושא הזה, ועכשיו עומדות לפניו שתי ברירות: להיות חאפר או להיות מקצוען.

  המקצוען, יחפש למסד את הידע שלו במסגרת מסודרת, תוך כדי כך שהוא ממשיך לתמוך במשפחה ובשכנים (עבור סכום צנוע). לרוב, הוא יחפש עבודה חלקית בחנות מחשבים בעיר המגורים שלו, אם הוא ממש כשרוני, אולי אפילו יצליח להתברג לחברה גדולה יותר בתור עוזר של מנהל רשת - הוא בדרכו להפוך למקצוען אמיתי. החאפר, אומר לעצמו: "יאללה, גם ככה אף אחד לא מבין מה אני עושה, נתחיל לעשות קומבינות ונסגור קופה יפה". עכשיו, החאפר שלנו מתחיל להמציא תקלות שלא קורות, כל תקלה אצלו תמיד נגמרת בעבודה ארוכה מאוד, ולרוב, הפתרון שלו כולל שדרוג של כל המחשב, למרות שלא ממש צריך. אגב, יש לציין שאת הרכיבים שנותרו מהשדרוג, הוא מסלק מהאזור בצורה מאוד דיסקרטית, והם מוצאים את עצמם במחשבים אחרים - הרי הם לא דרשו שידרוג מלכתחילה. החאפרים מתחלקים להרבה קבוצות, והם נותנים לנו היום מיני ומיני שרותים. חאפר מסוג נוסף הוא זה שעוסק בהכל, ידו בכל ויד כל בו, הוא יודע מעט על כל  דבר, אבל הוא לא יודע שום דבר לעומק. כמו שאומרים: "הרבה ידע הוא דבר מסוכן, אבל ידע מועט יכול להיות מסוכן יותר!". החאפר הזה יודע הכל ומסוגל לסדר כל דבר, אם יש משהו חדש באינטרנט למכור לך, הוא יידע איך. תחת החאפרים האלה ניתן יהיה למצוא את כל שרותי ה-VoIP שקמים ונופלים מידי לילה, כמו יוביפון, גרופפון, קאזיל ועוד ועוד ועוד. אלה אנשים שמצאו משהו שאפשר לגרום לו לעבוד מהר, להריץ סיבוב של כמה חודשים, לקחת כסף ואחרי זה לסגור את הבאסטה.

   

  המעכר - זה שמצליח למכור לך את מה שאתה ממש לא רוצה

  המעכר הוא איש מכירות בכל רמ"ח אבריו - אם יהיה צריך, ימכור לך את אימא שלו בתור שואב אבק מקצועי שמשמש גם כתנור פלא שמסוגל להכין כל מעדן עלי אדמות. המעכר לרוב יהיה סוכן מכירות של כל דבר שקיים על פני האדמה, היום הוא מוכר VoIP, מחר הוא מוכר תרופות, בעוד חודש הוא מוכר דירות נופש ושנה מהיום הוא מוכר אותך. המעכר מסוגל לתת טיעון משכנע לכל דבר, ולו בלבד לסגור את המכירה - מה קורה אחר כך, לא ממש מעניין אותו, זה כבר לא באחריותו. את המעכרים, בצר לי לומר, ניתן לפגוש בהרבה מקומות ובווריאציות שונות. מעכר טוב, ידאג לתפוס תחום מסויים ולהתמקצע בו, אבל תכונות המעכר שבו תמיד יחזירו אותו להתנהגות הקודמת. לרוב, המעכר יהיה מצוייד במצגת מחשב רהותה, כזו שלא תשאיר הרבה מקום לשאלות. הוא יהיה תמיד מוכן לכל שאלה, וכל תשובה שלו לרוב מתחילה במשפט: "אין בעיה, כבר עשינו את זה למישהו בעבר" - למרות שלא היה ולא נברא. מעכר טוב, גם יספח לעצמו פעילויות חופפות, כך שייראה לאחרים שהוא הרבה יותר מקצועי ועשיר ממה שהוא באמת. לדוגמא, ספק מרכזיות VoIP שיחד עם המרכזיה מוכר גם שרות של שיחות בינלאומיות.

  הרי איך ייתכן שאתה גם יודע לייצר ולספק שרות בעת ובעונה אחת, הרי בלתי אפשרי שזה יהיה - או שאתה ספק שרות או שאתה יצרן, אתה לא יכול להיות שניהם ולעשות את שניהם בצורה טובה (לרוב, אתה לא מסוגל לעשות אחד מהם כמו שצריך).

   

  פטנט ישראלי: המעכר חאפר

  המעכר חאפר הוא ייצור בזוי, זהו ייצור בעל יכולות טכניות ברמת חאפר, בעל יכולות מכירה ברמת מעכר - תוצר יוצא, הוא ימכור לך מוצר או שרות בינוני מינוס, יגבה מחיר גבוה, וכאשר יהיו בעיות (ויהיו כאלה), יאשים אותך ואתה גם תאמין לו. המעכר חאפר הוא תוצר אבולוציה של הישראליות המתקדמת, ולרוב, נובעת מייצר התחרות הבלתי ניתן לשליטה שלנו. הרי, זה יהיה ממש מגניב להגיע למילואים עם איזה ג'יפ 4X4 חדש, מאשר בסובארו הישנה שלך, לא? הרבה יותר כיף להגיע למילואים ולהשוויץ מול החברה עם איזה תפלצת רצחנית, מאשר פורד לעבדים, לא? המעכר חאפר מדבר תמיד בסגנון הבא: "שמע, אני תקוע עם מכולה של ציוד בנמל, אני ממש חייב לשחרר אותה, אחרת אני מפסיד איזה חצי מיליון שקל!" - הוא כבר מזמן לא עוסק במאוד או אלפי שקלים, המספר היחידי שקיים אצלו זה מיליון. הוא נצלן בלתי נלאה, לרוב גם קמצן (אם לא היה קמצן, הרי שלא היה צריך להיות מעכר) ושוויצר שלא ברא השטן, גם כאשר אין לו ממש על מה.

   

  טוב, מספיק קיטורים להיום, אם יש לכם מה להגיד או לספר על מה שכתוב, אשמח לשמוע. אם אתם מכירים אנשים שנופלים לקטגוריות שמופיעות מעלה, אשמח לשמוע מכם.

   

  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום רביעי, 19/9/07, 12:03

    קהילות האינטרנט הישראליות הן אלטרנטיבה מקומית יפה לקהילות הגלובליות, אך האם הן מסוגלות באמת לעמוד בתחרות?

    

   טוב, מצטער שלא כתבתי כבר זמן מה, פשוט לא ממש היה לי זמן - עבודה, משפחה, חגים וכו'.

    

   אז ככה, לפני כשבועיים הגיע לארץ האח הקטן של אישתי, שכרגע גר בניו-יורק, כאשר הוא כולו מלא הוד והערצה לאתר FACEBOOK. למי שלא מכיר, אתר פייסבוק הינו אתר קשרים קהילתיים, המכיל מיליוני משתמשים מכל העולם ועשרות אלפי קהילות מעניינות. למרות שאני לא בדיוק הטיפוס של רשתות חברתיות, בגלל עבודה ללקוח מסויים שלי, החלתי לעבור עם אתר פייסבוק לצורך פיתוח אפליקציה מסויימת. ואז גיליתי מדוע פייסבוק תפס תאוצה כל כך חזקה בעולם: הוא פשוט, מהיר, נגיש והכי חשוב, ידידותי וברור.

    

   אתר פייסבוק לא מתיימר להיות משהו שהוא לא, בגדול, הוא מערכת שיתוף מידע בין אנשים, בלי יותר מידי פיצוצים וצלצולים. היופי שאני הרגשתי בו הוא יותר בפן הפיתוחי, שכן, הוא מאפשר לכל מפתח שמעוניין ליצור אפליקציה המקושרת לפייסבוק לעשות זאת. ממשקי התכנות מתועדים, וקיימת קהילה ענפה של מפתחים שכותבים ומפתחים אפליקציות חכמות אלו ואחרות.

    

   לאחר שהות של כשבועיים בפייסבוק, הבנתי משהו שקורה בפייסבוק, אבל לדעתי לא יכול לקרות בארץ, וזה פשוט נובע מהמודל העיסקי של הקהילות בארץ - הן פשוט סגורות למפתחים. אם אני רוצה היום לכתוב איזושהי הרחבה או אפליקציה לאתר קפה של מרקר, אני צריך לחתום איתם הסכמים, הם צריכים לחשוף לפני ממשקים שונים ומשונים, ובגדול, לא מדובר על פרוצדורה פשוטה. אז נכון שלא כל האנשים מפתחים אפליקציות, אבל אלה שכן מפתחים יכולים בהחלט להעשיר את החוויה של אלה שלא, ואז האתר הופך להיות יותר מלא ויותר שימושי לחברים בו.

    

   אין לי מושג מתי האתרים בארץ יבינו את הנושא הזה, הרי כל מודל חברתי בארץ נמצא בשורשו מודל כלכלי ידוע מראש - לרוב לא ממש כלכלי, אבל יש כזה, ולרוב הוא לא ממש מביא לידי חשבון פיתוחים והרחבות על ידי הקהילה עצמה. בנתיים, אני חושב שאני יעביר את חיי הקהילה שלי לפייסבוק, ואני אמשיך לכתוב פה מידי פעם על ההרפתקאות שלי בפייסבוק.

    

    

   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום ראשון, 2/9/07, 15:33

    באמת שיש לי הרבה כבוד לחברת בזק בינלאומי כמפעילת שרות טלפוניה, אבל בתור ספקית אינטרנט - פה כבר יש לי השגות...

    אז ככה, הסאגה שלי מתחילה אי שם בחודש מרס האחרון, כאשר חברת אקטקום נקנתה על ידי בזק בינלאומי. בעודי מהלך לי לכיוון סניף הבנק הישן שלי, שמח וטוב לב על כך שאני הולך לבטל את החשבון הישן שלי (סיפור ארוך) ולעבור לבנק חדש, והנה אני מגלה שאני לא יכול לסגור את החשבון - כיוון שבזק בינלאומי חייבה את כרטיס האשראי שלי בעסקה עתידית על סך של 10 ש"ח.

     

    אבל רגע, אני לא לקוח של בזק בינלאומי, מדוע חוייבתי? בדיקה מהירה (מלווה במספר הרמות קול עסיסיות) גילתה כי בזמן המעבר, בזק בינלאומי ביקשה לבדוק את כרטיסי האשראי המופיעים במערכות אקטקום, והדרך לעשות זאת היא על ידי ביצוע חיוב וביטול ומערכות הסליקה. לאחר דיבורים רמים נוספים, הודעתי לבזק בינלאומי שאין אני מעוניין להמשיך להיות מנוי שלהם, וכי אני אעבור לחברה אחרת ביום שהמנוי יסתיים.

     

    וובכן, המנוי הסתיים - ועכשיו אני מעוניין לעבור לחברת ברק 013. עכשיו, לאחר שבועיים שאני מנסה להתחבר, אני מגלה שהוט לא יכולה לחבר אותי לברק, כי אני מחובר עדיין לבזק בינלאומי, וכי עלי לפנות אליהם כדי להתנתק. לא ברור לי למה אני צריך לעשות משהו שהיה צריך להעשות לפני 5 חודשים, אבל, שיהיה! עכשיו, אני מתקשר לבזק בינלאומי, ומקבל הרצאה בטלפון במשך 30 דקות, על למה אני צריך להישאר לקוח שלהם.

     

    אז עכשיו אני אומר, לא מספיק שחטפתם אותי בצורה אלימה, לא מספיק שניסיתם לחייב אותי סתם, עכשיו אתם גם לא מוכנים לשחרר אותי? נו, הגזמתם!

     

    דרג את התוכן:

     פרופיל

     greenfieldtech
     1. שלח הודעה
     2. אוף ליין
     3. אוף ליין

     תגיות

     ארכיון

     פיד RSS