כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ארכיון : 9/2014

  0 תגובות   יום חמישי, 18/9/14, 12:39

  היום ניגע באחת הסוגיות החשובות, כיצד מתמודדים עם צו לתת בדיקה לגילוי שימוש בסמים מסוכנים. מדובר בנושא משפטי מורכב, אשר מטבע הדברים צריך להתאים לכל מקרה לגופו. למרות העניין האינדיבידואלי נביא כמה מקרים או דוגמאות לטיעונים אותם ניתן לטעון כנגד צו הקש"ב, במשפט או כבר עם הוצאתו.

   

  תקיפת הצו היא תקיפת שיקול הדעת המנהלי של קצין השיפוט אשר הוציא את הצו, ועל כן הרי שדרך תקיפתו, לרוב, כפופה לכללי תקיפת שיקול הדעת המנהלי. תקיפת שיקול דעת מנהלי אינו פשוט, מכיוון שלצורך החלטה מנהלית ניתן להסתפק בראיות שהן מנהליות ועומדות ברף וודאות נמוך יותר מהרף הפלילי. דוגמה לראיות כאלו הן מידע מודעיני, אשר לא יכול לבסס הרשעה פלילית, אבל בהחלט יכול לבסס שיקול דעת מנהלי להוצאת צו קש"ב.

   

  הדרך הטובה ביותר לתקוף החלטה מנהלית היא תקיפת דרך קבלתה. תקיפת דרך קבלת ההחלטה מעוגנות בכללי המשפט המנהלי. דוגמה אחת ומרכזית היא כאשר קצין השיפוט הבכיר לא שקל מידע רלוונטי בטרם קבלת ההחלטה. מידע רלוונטי שכזה יכול להיות מידע על בעיה רפואית מסויימת אשר יכולה להשפיע כל מתן הבדיקה או הנוחות של החייל עם הליך הבדיקה נוכח מצבו הרפואי. טענה שכזו (שהתקבלה, יחד עם טענות נוספות באותו הליך) היא טענה בדבר כך שהחיילת הייתה במחזור בעת מתן הבדיקה. המידע לא הועבר לקצין השיפוט, אשר הבהיר במשפט שנערך לחיילת כי היה רוצה לדעת מידע שכזה, ונוכח אי העברת המידע הביא לפגיעה בשיקול דעת הקש"ב עת שהוציא את הצו.

   

  דוגמה לטענה נוספת אשר יכולה להישמע היא כי מי שמסר את המידע המודיעיני (שזהותו אינה חשופה, אך מטבע הדברים לעיתים יש חשד מי מסר אותו) הוא בעל אינטרס להפליל הפללת שווא או להעליל עלילות על החייל הנחקר. טענה כזאת יש לכל הפחות להביא בפני קצין השיפוט כדי שייתן עליה אתה דעת, ואם לא נעשה כן הרי שיש לפסול את הצו.

   

  טענות נוספות שניתן להעלות הן טענות בדבר במידע המופיע במידע המודיעיני, על כך שאינו יכול לבסס חשד שבדיקת השתן תסייע, לדוגמה אם מדובר בחשד לשימוש בחומרים אשר לא מתגלים בשתן (לצורך העניין קנבינואידים סינטטיים).

   

  במקרה אחר בוטל כתב אישום מכיוון שקצינת השיפוט כתבה בצו כי היא החליטה להוציא את צו הקש"ב מאחר והמפקדים ראו את החייל שיכור (נטען, כי עצם קיומו של חייל במצב שכרות, לא מעלה חשד לשימוש בסמים מסוכנים דווקא).

   

  צו קש"ב כאמור, פוגע באוטונומיית החייל ובזכויותיו לפרטיות, ומהווה בעצם חיפוש בנבכי גופו. נוכח כך השימוש בסמכות דרקונית שכזו נתון לבחינה, הן לתהליך של קבלת ההחלטה והן לשיקול הדעת שהופעל, כאשר נוכח כללי המשפט המנהלי יש לדקדק בתהליך קבלת ההחלטה, מאחר וקבלת החלטה מנהלית סבירה, כשלעצמה, לא תביא לפסילת הצו, אך תהליך פגום יכול בהחלט להביא לכך, וחיילים זוכו לא פעם על כך.

   

  כל מקרה לגופו, ובכל מקרה יכולה להיות שיש טענה טובה, אשר עו"ד צבאי מנוסה ובקיא יוכל לעוררה ולהביא לביטול כתב האישום, זיכוי או הקלה בעונש – כל מקרה לגופו. חשוב להתייעץ בטרם מתן תשובה לצו הקש"ב, כדי לבדוק האם יש בידיכם נימוק טוב שכדאי להעלותו, מאחר ואם לא תעלו אותו במעוד התגובה לצו, ייבחן שיקול דעת קצין השיפוט לפי הראיות שהיו בפניו, ועל כן יכול להיות שיוכשר.

   

  בכך מסתיימת סדרת הכתבות בנושא בדיקות לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים ואם יש לכם שאלות נוספות בנושא מורכב זה אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע.

   

  *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

  דרג את התוכן:
   0 תגובות   יום חמישי, 11/9/14, 11:02

   הכתבה השבוע תעסוק במקרים בהם מזומנים חיילים לחקירת מצ"ח ובמהלך החקירה מוצא צו קש"ב, המחייב חייל ליתן בדיקת שתן לצורך גילוי שימוש בסמים מסוכנים. אנחנו היום נפרט את תהליך בדיקות הסמים במקרה זה (בשונה, לדוגמה, מתהליך של בדיקות שתן אקראיות בבסיס או יחידה מסוימת, ועל תהליך בבדיקות כאלו תפורסם כתבה נפרדת).

    

   במקרה וחייל זומן למצ"ח, יש נגדו מידע מודיעיני, הוא הופלל על ידי חייל אחר ו/או הודה שימוש בסמים מסוכנים, קצין שיפוט בכיר יוציא צו, אשר מחייב לתת דגימת שתן.

    

   התהליך הוא כי ראשית כל מזומן החייל לחקירת מצ"ח, במהלך החקירה הוא מעומת עם הראיות שקיימות נגדו, בין אם מדובר על הפללות ובין אם מדובר על מוצגים שנתפסו בחיפוש, ולאחר מכן פונים לקצין שיפוט בכיר לקבלת צו לבדיקת שתן. לפני הפניה לקצין השיפוט הבכיר מבקשים בדיקת שתן מהחייל, מיוזמתו, לה הוא לא חייב להסכים. באם לא הסכים שואלים אותו מה יש לו להגיד להגנתו בטרם יוצא הצו. כל דבר אשר החייל מוסר בשימוע זה – חייב לעבור לקצין השיפוט בטרם יוציא את הצו!

    

   הליך השימוע הוא הליך קריטי. אם קצין השיפוט יתעלם מהטענות שהועלו בשימוע ניתן יהיה לתקוף את הצו! אם מועלות חששות מסויימים מצד החייל, הרי שעל קצין השיפוט להפיג אותן. לדוגמה, אם חייל טוען כי הוא חושש ש"עישון פסיבי", ישפיע על תוצאת הדגימה הרי שעל קצין השיפוט להסביר לו (או לשלוח את החוקר להסביר לו) כי הבדיקה יודעת להבחין בין עישון פסיבי לכזה אקטיבי.

    

   דוגמה אחת לטענה אשר נטענה בהצלחה, היא כאשר חייל מסר כי הינו חרד לפרטיותו, נוכח העובדה כי החוקר יראה את איבר מינו. הליך הבדיקה, לפי ההנחיות, כולל אך ורק קשר עין עם ידי הנבדק, וחל איסור להסתכל על איבר מינו. הדבר לא הוסבר לחייל (למעשה ניכר מחומר החקירה כי החוקר התעתד להסתכל על איבר מינו, כנראה כי שגה בהבנת הנחיות הבדיקה), אשר בסופו של יום זוכה בבית הדין הצבאי לערעורים, על טענה זו.

   לאחר הליך השימוע החוקר פונה לקצין השיפוט התורן בבקשה להוציא את הצו. הדבר יכול לקחת מספר שעות אך לעיתים גם יום שלם.

    

   לאחר קבלת הצו על החוקר להציגו בפני הנחקר, לתת לו לטעון טענות כנגדו (חשוב לעיין בנימוקים שעל הצו, כדי שניתן יהיה לתקוף אותם בחקירה), ולאחר מכן מבקש מהחייל לציית לו. אם לחייל אין נימוקים טובים כנגד הצו, והוא מסכים לדגימת השתן, החוקר, אשר חייב להיות מאותו המין של הנחקר, הולך עם הנחקר לחדר או לשירותים, תוך כדי שהוא שומר על קשר עין עם ידי הנחקר, מסמן את דגימת השתן ואוטם אותה.

    

   כעבור כמה דקות החוקר צריך להציג את תוצאת הבדיקה לנחקר, כאשר תוצאת הבדיקה היא ראשונית בלבד. הנחקר מגיב לתוצאה והבדיקה נשלחת למעבדה לתרעולה, שם מתקבלת תוצאת הבדיקה המדוייקת. חשוב להבין כי התוצאה הראשונית היא לא מדוייקת ויוצאת חיובים כאשר במעבדה היא שלילית, וההיפך, פעמים רבות. לאחר קבלת התוצאה מהמעבדה, אם יש צורך הנחקר מזומן שוב לחקירה להגיב על התוצאה.

    

    

   *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

    

    

   www.finarsky.co.il

    

   לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

    

   חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

    

   אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

   דרג את התוכן:
    0 תגובות   יום חמישי, 4/9/14, 15:55

    הפעם נדון בהשלכות האופרטיביות של סירוב לדגימת שתן, בהנחה ואין גירסה טובה או הגנה מפני חובת הבדיקה. לא פעם יש הגנה כזאת או גירסה טובה אותה ניתן לתת, אך לצורך כך יש לנתח את הסיטואציה, דבר הנעשה בייעוץ פרטני. בכל מקרה בכתבות הבאות ניתן דוגמאות למקרים כאלו וטענות כאלו אשר ניתן לטעון אותן.

    חייל סירב לבדיקת סמים, מה יקרה לו?

    מצ"ח מנסים להפחיד כי עונש על סירוב הוא שנתיים מאסר. ובכן, הדבר נכון לגבי עונש המקסימום אשר נקבע לעבירה, ועונש המקסימום הוא שנתיים. עם זאת, כמו כל העבירות, הרי שהענישה בכל מקרה היא אינדיבידואלית וככלל לא מגיעים למקסימום.

    רף הענישה במקרים של סירוב להיבדק היא שבועות ספורים של מאסר (שבועיים-ארבעה, בד"כ), ותנאי על סירוב ושימוש בסמים מסוכנים, ככל שמדובר בהרשעה ראשונה ובעבירה יחידה.

    במקרים בהן מתעוררות טענות הרי שהעונש נמוך יותר או לעיתים הדבר מוביל לזיכוי. הטענות יכולות להיות כלפי שיקול דעת הקצין שהוציא את הצו המחייב לתת דגימת שתן, אך בהעדר טענות זה מה שצפוי לכם.

    הרשעה בעבירה של סירוב להיבדק גוררת עימה רישום פלילי, אשר בדרך כלל הוא רישום מופחת, למעט מקרים מסויימים, כמו הרשעה שניה באותה עבירה. אם חייל מורשע פעם שניה בעבירה זו סביר כי התנאי כנגדו יופעל. במקרים מסויימים, גם בהיעדר טענות ראייתיות, ניתן לסיים את התיק גם בעבודות שירות, קנס או רק תנאי, הכל תלוי בשלל הגורמים והנסיבות (לדוגמה: אם כתב האישום הוגש לאחר שחרורו של החייל מן השירות).

    עבירת הסירוב להיבדק גוררת, ככלל, הורדה מכל דרגה.

    אם אין מדובר בעבירה יחידה, מן הסתם יש לה השפעה על העונש אשר ייגזר בגין כתב האישום והעבירות הנוספות. קחו בחשבון כי סירוב לתת בדיקת שתן יכולה לשמש גם חיזוק לשאר ראיות התביעה.

    בסופו של יום המדובר בעבירה פלילית אשר גוררת רישום פלילי (מלא או מופחת), תנאי ועונש משמעותי. חשוב לזכור כי כל מקרה הוא ייחודי, בכל מקרה יכולות להתעורר טענות שונות שיביאו לביטול כתב האישום או ימתיקו את העונש, ולכן יש לנתח כל מקרה בצורה קפדנית.

    השלכות עבירת הסירוב הן השלכות משמעותיות ולכן בטרם תסרבו כדאי להתייעץ לגבי המקרה הספציפי בעניינכם, העונש הצפוי, ההשלכות על שאר התיק ועל טיעונים טובים שניתן להעלות כדי להילחם בצו שהוצג לכם.

     

    *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

     

    www.finarsky.co.il

     

    לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

     

    חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

     

    אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

     

    דרג את התוכן:

     תגיות

     ארכיון

     תגובות אחרונות

     אין רשומות לתצוגה

     פיד RSS

     פרופיל

     AviFinarsky
     1. שלח הודעה
     2. אוף ליין
     3. אוף ליין