כותרות TheMarker >
  ';

  פרופיל

  bsdyg8
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  עוד גלריות (0)

  תגובות (2)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
  בטח בהשם אחד ואל תפחד
    14/9/10 08:25:
  נגמלים רבים נשבעים בשיטת 12 הצעדים, הבסיס להקמתן של עשרות קבוצות גמילה - מאלכוהוליסטים עד בעלי חוב אנונימיים. בדיקה של השיטה ויישומיה בישראל מעלה תופעה מרתקת של אנשים שלקחו שליטה על גורלם, אימצו תפיסה דתית ללא דת וקמים כל בוקר עם תפילת "ברוך שעשני אלכוהוליסט"

  התקציר ארוך מידי(מקסימום 500 תווים)

  כמה פעמים אמרת לעצמך "מחר מתחילים דיאטה"? כמה פעמים ההחלטה הזאת התמסמסה אל מול פרוסת העוגה הראשונה שנקרתה בדרכך. כמה פעם הצתת עוד סיגריה ומלמלת לזה שמולך: "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה"? כמה פעמים ראית את מחוגי השעון רצים קדימה למרות שהבטחת שהיום תצא מהמשרד באור יום? אולי שוב מצאת את עצמך במערכת יחסים גרועה אחרי שנשבעת שהבחור הבא יהיה מהטובים. אולי שתית כוסית אחת יותר מדי, רק בשביל להעביר את הכאב, או גלגלת עוד ג'וינט בשביל לשכוח.

  אני מהאנשים שמסוגלים להישבע שבורקסים מדברים ושעוגות עושות שמח. בתחילת פברואר 2004, קצת אחרי שהתייאשתי מכך שהחיים שלי סובבים סביב אוכל, התחלתי את אחד המסעות המשמעותיים בחיי, מסע שמורכב מ-12 צעדים. היום, בדיעבד, אני יודעת שהרגע בו נכנסתי לקבוצת אכלני יתר אנונימיים היה רגע מכונן בחיי. בארבע שנותיי בתוכנית 12 הצעדים קיבלתי סל גדול של כלים, השקפת עולם, חברי אמת ודרך חיים.

  רובינו מכורים למשהו - לאוכל, לסמים, לאלכוהול, לסקס, לעבודה, לריגושים, למערכות יחסים לא מוצלחות, לכעס, לסבל או לעשייה. וגם ברי המזל שמחלת ההתמכרות פסחה עליהם - גם הם מוצאים עצמם חסרי אונים מול נסיבות חיים - פיטורין, מחלות, פרידות או אפילו מזג האוויר.

  מחויבות לתרגול יומיומיאז מה מציעה תוכנית 12 הצעדים? היא מציעה דרך רוחנית להתמודדות, לאושר, לשלווה ולקבלה. לא מדובר בתרופת קסם. כדי ליהנות מפירותיה העסיסיים של התוכנית, צריכים להיות מחויבים לתרגול יומיומי. אני, למשל, מקדישה לפחות חצי שעה מידי בוקר לעבודת התוכנית. זה נשמע הרבה, אבל מבחינתי זאת הדרך שלי להתנקות רגשית ורוחנית בכל בוקר, לטעון את הבטרייה, ולצאת אל העולם מוכנה ליום חדש.

  תוכנית 12 הצעדים פותחה באמצע שנות ה-30 של המאה ה-20 על ידי ביל וילסון וד"ר בוב סמיט, שניהם היו מכורים חסרי תקווה לאלכוהול. בתקופה המדוברת אלכוהוליסט היה משול לאדם חסר אופי וחסר תקנה, עול ומעמסה על גב החברה, המוקצה שבמוקצים. מתוך הייאוש הם יצרו בסיס לפגישות תמיכה הדדית בשם "אלכוהוליסטים אנונימיים", ושאלו את העקרונות הבסיסיים מקבוצת אוקספורד, שהייתה תנועה נוצרית פרוטסטנטית. לבסיס הרעיונות הרוחניים של התנועה הם הוסיפו עקרונות של תמיכה, עזרה ונתינה לאחרים, ואיגדו את הרעיונות שלהם בספר שנקרא "הספר הגדול".

  

  הכרה בחוסר האונים ובכך שההתמכרות "גדולה עלינו"
  משמעות רוחנית לחיים
  לפי התפישה של התוכנית, בעיית ההתמכרות מתבטאת בשלושה מישורים. במישור הפיזי ישנה הכמיהה לאלכוהול (או לכל מושא התמכרות אחר) - רגישות ביולוגית מובנית, מבנה מוח שונה, אלרגיה חסרת מרפא. במישור הרגשי קיים קושי להכיל ולהתמודד עם רגשות. המישור השלישי מתייחס לדלות של החיים הרוחניים. כדי לחיות בהחלמה, יש לתת מענה לכל שלושת המישורים - לקבל כלים כדי להימנע מהחומר האלרגי, להתמודד עם טינות, פחדים וכאבים, ולצקת משמעות רוחנית לחיים.

  מהם 12 הצעדים?

  הודינו שאנו חסרי אונים מול האלכוהול, שאבדה לנו השליטה על חיינו.
  הגענו לאמונה שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר לנו את שפיות דעתנו.
  החלטנו למסור את רצוננו וחיינו להשגחת אלוהים, כפי שאנו מבינים אותה.
  ערכנו חשבון נפש נוקב וחסר פחד.
  הודינו בפני אלוהים, עצמנו, ואדם נוסף, בטבעם המדויק של פגמינו.
  היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו.
  ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו.
  ערכנו רשימת של כל האנשים בהם פגענו, והיינו מוכנים לכפר על מעשינו בפניהם.
  כיפרנו על מעשינו במישרין בפני כל מי שהדבר ניתן, בלי לפגוע בהם או באחרים.
  המשכנו בחשבון הנפש וכאשר שגינו - הודינו בכך מיד.
  ניסינו, בדרך של תפילה והרהורים, לשפר את הקשר ההכרתי עם אלוהים כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת רצונו מאיתנו, ומבקשים את הכוח לבצע זאת.
  כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו להעביר בשורה זו לאלכוהוליסטים אחרים, ולנהוג על פי עקרונות אלה בכל תחומי חיינו.
  חשבון נפש
  אז מה היה לנו? הכרה בחוסר האונים ובכך שההתמכרות "גדולה עלינו", שמול החומר או ההתנהגות הממכרת, כוח הרצון שלנו מרים דגל לבן. ואם אנחנו לא יכולים לו, אז מי יכול - נכון מאוד, מישהו שהוא לא אנחנו. זה השלב שבו אצל האתיאיסטים מבינינו תהבהב נורת אזהרה אדומה מול העיניים. חשוב להדגיש שהמושג "כוח גדול מאיתנו" הוא נתון לפרשנות אישית ולאו דווקא מתייחס לאלוהים פופולארי זה או אחר.

  בהמשך יש הזמנה לעריכת חשבון נפש, לבדק בית ולכתיבת רשימת מלאי ומסירתה לאדם נוסף. זה יוצר תחושת שחרור גדולה, לספר על הפגמים הכי גדולים שלנו לאדם נוסף ולראות שהשמים לא נפלו והאדמה לא בלעה אותנו. שחרור אפילו גדול יותר מרגישים כשמבקשים סליחה מהאנשים שפגענו בהם, כפי שמתבקש בשלבי התוכנית הבאים, שכן יש בכך משום הזדכות באפסנאות של החיים על מטען גדול וכבד - רגש האשמה.

  סוף התוכנית היא התבוננות עצמית עמוקה ולעשות תיקון להתנהגויות המחבלות שלנו. בסיום כל הצעדים, מעבירים הלאה את הבשורה, מנסים לתת מהכוח, מהניסיון ומהתקווה לאנשים אחרים, מעניקים משהו ממה שקיבלנו. ומה אז, אתם שואלים? מתחילים מהתחלה. זה העיקרון הספירלי של התוכנית. כל פעם עושים את הצעדים ממקום גבוה יותר, בריא יותר ושפוי יותר.

  כמובן, אפשר להמיר את המילה אלכוהול בסיגריות, באקס המיתולוגי, או בכסיסת ציפורניים, שאף לק מריר לא יכול לה. בהסתכלות כזאת, קל לראות שאפשר להעתיק בקלות את עקרונות התוכנית לכל סוג של התמכרות. ואכן, הספר הגדול ו-12 הצעדים היוו השראה לייסודן של עשרות תוכניות מקבילות למהמרים אנונימיים, אכלני יתר כפייתיים אנונימיים ונרקומנים אנונימיים. ברחבי העולם פועלות קבוצות לשיקום מכורים לאהבה ולסקס, לעבודה, לבזבזנים כפייתיים, למעשנים, לסכיזופרנים, לניצולי טראומה, לאגרנים כפייתיים, לבני זוג של מכורים ולכל סוג של הפרעה רגשית או התמכרות שרק תעלו על דעתכם.

  חוסר כנות
  "רק לעתים נדירות ראינו אדם נכשל לאחר שהחליט ללכת בדרכנו בדבקות", נכתב בספר הגדול, "אלו שאינם מחלימים הם אנשים שאינם יכולים או אינם רוצים להתמסר לתוכנית פשוטה זאת, בדרך כלל גברים ונשים שמטבעם אינם מסוגלים להיות כנים עם עצמם". ומתוך ההבטחה הגלובלית הזאת, הדרישה היחידה לחברות בקבוצות הצעדים היא הרצון להשתחרר מההתמכרות הפעילה, ואין שום קריטריונים אחרים. עוד משהו שלא קיים בקבוצות הוא תשלומי חובה. הקבוצות מממנות את עצמן מכספי תרומות החברים, בסכומים סמליים בלבד.

  גם היום, 70 שנים לאחר היווסדה של התוכנית, מסכימים פסיכולוגים ואנשי מקצוע שתוכנית 12 הצעדים היא אחד הכלים האפקטיביים והמרכזיים ביותר בטיפול בהתמכרויות. באופן מעשי, במקום שבו פסיכותרפיה קונבנציונאלית נכשלת, מתגלה היתרון המשמעותי של שני כוחות פסיכולוגיים חזקים לאין שעור - הדת והחברותא. ואכן, שני הקווים המנחים של התוכנית הם אמונה בכוח עליון ויצירת קשר של עזרה, תמיכה ונתינה הדדית עם מכורים אחרים. כך נוצרה לה דת חדשה, שבה הערכים המקודשים הם נתינה לאחר, שירות הכלל, חקירה עצמית ועבודה על החולשות האנושיות.

  

  המטרה היא רק להתבונן ולאו דווקא לשנות
  תן בי את השלווה
  תפילת השלווה נוסחה ב-1926 על ידי נוצרי בשם ריינהולד ניבהר, ואומצה בחום על ידי האלכוהוליסטים האנונימיים. היא מהווה את אחד מעמודי התווך של התוכנית, ולכן כל מפגש נפתח ומסתיים באמירתה:

  אלי,
  תן בי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם,
  האומץ לשנות את אשר ביכולתי,
  והתבונה להבחין בין השניים.
  למלא את החור שבנשמה

  נסו לחשוב על החיים שלכם, ולחלק אותם לדברים שבשליטתכם ולדברים שלא. מה תמצאו בקבוצה הראשונה? תמצאו שם הרגלים, תגובות, בחירות, זוויות ראייה, תכונות אופי שלכם. תגלו גם שאינכם יכולים לשלוט על הרגשות וההתנהגויות של אנשים אחרים, גם לא על מצב התנועה בכבישים, על המחשב שנתקע בדיוק כששכחתם לשמור את המסמך ועל הרכבת המתעכבת. גם העבר, אגב, שייך לקטגוריה הזאת. אתם לא יכולים לשנות את מה שאמרתם לפני חמש דקות, את מה שעשיתם לפני שבוע, או את האדם שהייתם בגיל 16. אתם גם לא יכולים לשלוט על חלק מהתחושות שמתעוררות בכם. קנאה, למשל, עם כל אנושיותה, היא דוגמה מצוינת למשהו שקשה לשלוט בו.

  כאשר אנחנו מצליחים לעשות את ההבחנה הזאת (התבונה להבחין בין השניים) יש לנו את הבחירה. אנחנו יכולים להמשיך לנסות בכוח לשנות את הדברים שלא בשליטתנו, אך זו תהיה דריכה במקום תוך בזבוז מוחלט של אנרגיה, המשולה ל"פול גז בניוטרל". אנחנו גם יכולים לבזבז אנרגיה בהלקאה עצמית על פשעי העבר שלנו. את האנרגיה המבוזבזת הזאת אפשר להפנות לכיוונים מתגמלים יותר - כמו ללמוד כיצד להימנע מלחזור על אותן שגיאות בעתיד.

  כאן מגיע החלק השני של תפילת השלווה. כדי להשתנות ולשנות דרוש אומץ. הנטייה הטבעית שלנו היא להישאר בגבול המוכר והבטוח, של העולם ושל עצמנו. שימו לב איפה אתם עדיין מסרבים לקבל את מה שלא ניתן לשנות. המטרה היא רק להתבונן ולאו דווקא לשנות. ברגעים בהם לחץ הדם מפמפם לכם ברקות - כשפספסתם את האוטובוס, כשמישהו התנהג אליכם בגסות, כשדרכתם על מזכרת ריחנית של כלב ברחוב - נסו להגיד את תפילת השלווה כמו מנטרה, שימו לב כיצד היא משפיעה על הלך הרוח שלכם.

  צרו קשר
  אלכוהוליסטים אנונימיים: מידע לגבי פגישות, אלכס: 054.5220363
  מכורים אנונימיים: טלפון: 03.6886465
  אכלני יתר אנונימיים: טלפון: 03.6762494

  נסו לשים לב היכן אתם דווקא מצליחים להרפות מהמאבק חסר התועלת. איפה אתם מעזים לשנות. עד כמה אתם מצליחים לעשות את ההבחנה בין מה שבשליטתכם ובין מה שלא. שאלו את עצמכם למה אתם מכורים? מול מה אתם חסרי אונים? כמה סבל גורמת לכם ההתמכרות הזאת? עד כמה אתם רוצים לחיות בהחלמה?

  מפגש של אכלני יתר כפייתיים מסתיים במילים "אם נתמיד ונחזור זה יפעל ויעזור, עם הרבה אהבה". זה בעצם העניין - להתחייב למען ההחלמה, להסכים ללכת כל מרחק כדי לעבור עוד יום נקי, לאהוב את עצמנו מספיק בשביל להרשות לעצמנו להחלים.

  את החור הפנימי הזה, שמבקש להתמלא שוב ושוב, אי אפשר למלא באמצעות סמים, סוכר, אלכוהול או קניות. אבל אפשר למלא אותו באהבה עצמית, בנתינה ובאמונה. איך עושים את זה? מתחילים לצעוד...

  שניים עשר הצעדים
  לימוד הצעדים הוא היסוד להתקדמות בתוכנית . העקרונות שהם מגלמים הם כלל עולמיים ומתאימים לכל אחד. אנו מנסים להגיע להבנה עמוקה יותר של הצעדים האלה, ומתפללים לתבונה ליישם אותם בחיינו.

  "אין אנו מסוגלים לנבא מה יקרה בחיינו. אבל יש ביכולתנו להחליט מה יקרה בקרבנו - איך נקבל את מה שיקרה, מה נעשה עם זה - וזהו מה שבאמת חשוב בסיכומו של דבר". J.F.Newton

  1. הודינו שאנו חסרי אונים מול המכור, שחיינו נהיו בלתי מנוהלים (כנות) .
  2. הגענו לאמונה שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו (תקווה).
  3. החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו (אמונה).
  4. ערכנו חשבון נפש נוקב וחסר פחד (אומץ).
  5. התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדוייק של פגמינו (יושר).
  6. היינו מוכנים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו (נכונות).
  7. בקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו (ענווה).
  8. ערכנו רשימה של כל האנשים בהם פגענו, והיינו מוכנים לכפר על מעשינו בפניהם (רעות).
  9. כיפרנו על מעשינו במישרין בפני כל מי שניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים (צדק).
  10. המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו הודנו בכך מיד (התמדה).
  11. ניסינו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאיתנו, ומבקשים את הכוח לבצע זאת (רוחניות).
  12. כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסנו להעביר בשורה זו לאחרים, ולנהוג על פי עקרונות אלה בכל תחומי חיינו (שירות).


  הנה 12 הצעדים
  מיועד לכל אדם אשר מעוניין באיכות בחיים.

  1. הודינו שאנו חסרי אונים מול עצמנו/החיים ושאבדה השליטה על חיינו.


  2. הגענו לאמונה שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו.


  3. החלטנו למסור את רצוננו וחיינו להשגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו.


  4. עשינו חשבון נפש נוקב וחסר פחד.


  5. התוודינו בפני אלוהים, עצמנו,ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמנו.


  6. היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלו באופיינו.


  7. ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו.


  8. עשינו רשימת כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על מעשינו בפניהם.


  9. כיפרנו על מעשינו במישרין בכל מקום שהדבר ניתן פרט למקרים שמעשה זה היה פוגע בהם או באחרים.
  10. המשכנו בחשבון הנפש וכששגינו הודינו בכך מיד.  11. חפשנו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי עם אלוהים כפי שאנו מבינים אותו כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאתנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת.  12. משעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אל ניסינו לשאת בשורה זו לאחרים וליישם עקרונות אלו בכל תחומי חיינו.

  ואלו הם שניים עשר הצעדים!!!

  הרשו לי להציע קריאת תוכן הלינקים הבאים
  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=135347
  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=180731

  צעד 1
  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=135482


  צעד 2-3
  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=135585

  צעד4-5
  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=135586

  צעד 6-8

  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=138128

  צעד 9-12
  http://znzibar.bon.co.il/Front/Pages/pages.asp?id=135911
  וזכרו כל עוד הנר דולק אפשר עוד לתקן  ===============================================

  בויקיפדיה
  http://he.wikipedia.org/wiki/תוכנית_שנים_עשר_הצעדים

  http://www.oa-israel.org/


  לאתר אלכוהוליסטים אנונימיים ישראל לחצו כאן

  http://www.aa-israel.org/
  לאתר מכורים אנונימיים ישראל לחצו כאן
  http://www.naisrael.org.il/

  לאתר אכלני יתר אנונימיים ישראל לחצו כאן

  http://www.oa-israel.org/  רק להיום

  http://www.anatweb.com/RakLehaYom.htm