כותרות TheMarker >
  ';

  וולטר

  אדם של פעם שחי היום
  אוהב סרטים ישנים וחדשים
  אוהב שירים בעיקר משנות החמישים/שישים/שבעים
  אוהב את הים אך מפחד ממנו פחד מוות
  אוהב את החיים אך לא תמיד חי אותם
  סיגרים, קפה ושיחה טובה עם חבר טוב הם הדברים המועדפים עלי
  אוהב את המשפחה שלי יותר מהכל בחיים
  מנסה לחיות אבל לא תמיד מצליח בגלל הטירוף של החיים

  ז'אן פול בלמונדו

  5 תגובות   יום שני, 25/5/09, 13:35

   

  ''

  ז'אן פול בלמונדו

   Jean Paul Belmondo

     1933 

   

   מגדולי כוכבי הקולנוע של צרפת בכל הזמנים 

   

   בלמונדו נולד בשנת 1933 וכאשר היה נער מתבגר החל להתאגרף ולשחקן פוטבול (אגב מראה אפו השבור נוצר כאשר אפו נשבר באחד הקרבות). לאחר מספר פעמים בהם ניסה את כוחו בתיאטרון ללא כל הצלחה, פנה לקולנוע שם החל לככב בשנת 1956.

   

  בשנים הראשונות של הקריירה שלו הופיע בלמונדו בעיקר בתפקידים זוטרים עד קטנים בכל מיני סרטים צרפתיים בהם אפשר למצוא את "ברגל, על הסוס או ברכב" משנת 57, "תהיה יפה ותשתוק" משנת 58, "הרמאים" משנת 58 ואת "נפגש ביום ראשון" משנת 59 בו כיכב בתפקיד הראשי בורביל.   

   

   בשנת 59 אחרי שכיכב ב- 8 סרטים לא משמעותיים, זכה בלמונדו בתפקידו הראשי הראשון בסרטו השלישי של הבמאי הצרפתי הנודע קלוד שברול "טיול כפול", מותחן מצויין (כדאי לראות) בסגנון סרטי היצ'קוק (הצרפתים בזמנו היו מושפעים מאוד מהיצ'קוק וראו בו מודל חיקוי וגאון קולנוע). 

   

   הצלחתו החלקית של הסרט עודדה את בלמונדו להמשיך להופיע בסרטים ובסרטו ובשנת 60 זכה בתפקיד חייו. בשנת 60 לוהק בלמונדו לתפקיד הראשי בסרטו של הבמאי הצרפתי הדגול ז'אן לוק גודאר בסרט הראשון בסרטי הגל החדש של הקולנוע הצרפתי והסרט שפתח את הקריירה הבינלאומית של בלמונדו והפך אותו לאחד מכוכבי הקולנוע הגדולים של צרפת. הסרט "עד כלות הנשימה" אודות פרחח צעיר ופרוע המתאהב בתיירת יפיפיה (בגילומה של ג'ין סייברג) זכה להצלחה ענקית בכל העולם ויש האומרים שזהו הסרט ששינה את פני הקולנוע הצרפתי.  הצלחת הענק של הסרט בצרפת (וגם בכל העולם) הפכה את בלמונדו לכוכב ענק, ובשנים הבאות הוא הפך לאחד מכוכבי הקופה הגדולים והאהודים ביותר בקולנוע הצרפתי.

   

  בשנות ה- 60 כיכב בלמונדו ברצף של סרטים טובים וחשובים של מיטב במאיה של צרפת, ושלא כמו מתחרהו הגדול באותה התקופה (ובשנות ה- 70) אלן דלון, בלמונדו שיתף פעולה עם במאי הגל החדש ובלט בסרטים הגדולים ביותר. ברבים מהתפקידים אותן גילם בלמונדו באותה התקופה הוא גילם דמות של גבר פרוע, מורד ומלא רוח חיים והומור.  בלמונדו מעולם לא היה יפה תואר כמו דלון, אך הוא היה גבר שבגברים מלא בחוש הומור ובקסם אישי, גבר שרירי וחסון, חסר פחד וקשוח.

   

   בשנות ה- 60 אפשר למצוא רצף של סרטים מרתקים וחשובים בהם הופיע בלמונדו בהם "הסיכון הגדול" מותחן הפעולה המצליח משנת 60 של הבמאי הצרפתי המוכר קלוד סוטה בו כיכב לצד לינו ונטורה (כוכב ענק באותה התקופה), "אישה היא אישה" משנת 61 שהוא שיתוף הפעולה השני בין בלמונדו וגודאר הפעם בהומאז' לסרטים המוזיקלים של שנות ה- 40 וה-50 בו כיכב בלמונדו לצד אנה קרינה,  "ליאון מוריס, כומר" משנת 61 שהיה שיתוף הפעולה בין בלמונדו לאשף סרטי המתח המסוגננים ז'אן פייר מלוויל אודות כומר המתאהב באישה בזמן מלחמת העולם השניה, "קרטוש" משנת 62 בו כיכב לצד קלאודיה קרדינלה, "קוף בחורף" סרט פעולה משנת 62 בו כיכב לצד אחד מגדולי כוכביה של צרפת ז'אן גאבן, "האיש היורה" משנת 63 שהיה שיתוף פעולה נוסף בין בלמונדו לבין מלוויל הפעם בסרט מתח מסוגנן, "קליפת הבננה" משנת 63 קומדיית פשע בה כיכב לצד ז'אן מורו, "איש צעיר ומכובד" משנת 63 שיתוף פעולה שלישי בין בלמונדו ובין מלוויל, "האיש מריו" סרט פעולה קליל משנת 64, "פיירו המשוגע" סרט המופת של גודאר שהיה שיתוף הפעולה השלישי בין השניים,  "גנב" סרטו של לואי מל משנת 67, "המוח" סרט הפעולה משעשע מאוד משנת 68 בו כיכב בלמונדו לצד בורביל, דיוויד ניבן ו- אלי וואלך ו- "כלה בהזמנה" משנת 69 סרטו הנפלא של פרנסואה טריפו בו כיכב בלמונדו לצד קתרין דנב.  

   

   לאחר עשור מוצלח מאוד בו כיכב ב- 38 סרטים והפך לאחד משני כוכבי הקופה הגדולים בצרפת (לצד דלון) הגיעו שנות ה- 70 ואיתן הצלחה גדולה יותר עבור בלמונדו, בעיקר בקופות. לאחר שבשנות ה- 60 התפרסם בתפקידים של גבר מורד ופרוע, בשנות ה- 70 החל בלמונדו לגלם תפקידים של שוטר קשוח ולפעמים מתבודד או של נוכל מקסים ושופע קסם אישי, בלמונדו הקפיד לבצע את כל הפעלולים בסרטיו, אפילו הקשים ביותר, ורוב סרטיו מאותם השנים היו סרטי מתח ופעולה שזכו להצלחה גדולה בקופות.

   

    בין סרטיו הבולטים בשנות ה- 70 אפשר למצוא את שיתוף הפעולה הראשון בין בלמונדו לבין מתחרהו הגדול באותה התקופה אלן דלון בסרט הגנגסטרים המצויין של הבמאי הצרפתי ז'אק דרי "בורסלינו" משנת 70 שזכה להצלחה קופתית גדולה מאוד, "הפורצים" סרט מתח משנת 71 בו כיכב לצד עומר שריף ו- דיאן קנון, "המנודה" סרט פעולה מותח (כדאי לראות) משנת 72 בו כיכב לצד קלאודיה קרדינלה, "הרפתקאות במקסיקו" סרט הרפתקאות ופעולה מצליח משנת 73, "פרשת סטביסקי" משנת 74 סיפורו האמיתי של נוכל יהודי ממוצא רוסי שהיה קשור לאנשי הממשל והתגלה כנוכל, "פחד על העיר" סרט פעולה מוצלח משנת 75, "הצייד" סרט מתח מצויין משנת 76, "החיה" סרט פעולה קומי משנת 77 בו כיכב לצד ראקל וואלש (בסרט מבצע בלמונדו את אחד מפעלוליו המפורסמים ביותר כאשר הוא קובץ מרכב נוסע ונתפס בסולם הקשור למסוק החג באוויר) ו- "שוטר או נוכל" סרט פעולה מצליח מאוד משנת 79. בסך הכל הופיע בלמונדו בשנות ה- 70 ב- 13 סרטים רובים ככולם סרטי קופה גדולים מאוד.  

   

   בשנות ה- 80 המשיך בלמנדו להופיע בסרטי מתח ופעולה לרוב כשוטר או גנב והבולטים בסרטיו באותה התקופה היו "מלך הנוכלים" סרט הרפתקאות מלהיב משנת 80, "המקצוען" סרט פעולה מעולה משנת 81 בו כיכב כשכיר חרב החוזר לנקום בשולחיו לאחר שאלו בגדו עם המוזיקה הנפלאה של אניו מוריקונה (הסרט הפך אולי לסרטו המזוהה ביותר חוץ מסרטיו הראשונים בשנות ה- 60), "אלוף ההפתקנים" סרט פעולה קומי משנת 82, "חג שמח" משנת 84 קומדיה משעשעת מאוד בה כיכב לצד הכוכבת הצעירה העולה של אותה התקופה סופי מרסו ו- "המקצוען 2" משנת 87 (שאין לו שום קשר לסרט "המקצוען" אך זהו השם שבחרו המפיקים בארצנו לתת לסרט).  

   

   סרטו הטוב ביותר באותו העשור וסרט שכדאי לשים אליו לב הוא שיתוף פעולה בין בלמונדו לבין הבמאי קלוד ללוש בסרט דרמתי מרתק בשם "משחק לעשירים" משנת 88 בו כיכב בלמונדו בתפקיד של איש עסקים עשיר המחליט יום אחד כי הוא מאס בחייו ומחליט לברוח ולביים את מותו. הסרט שזכה להצלחה ולשבחים רבים הביא לבלמונדו בפעם הראשונה (והאחרונה בחייו) את פרס האוסקר הצרפתי.  

  לאחר שלושה עשורים מוצלחים ביותר בהם הופיע בסרטיהם של מיטב במאי הנחשבים של צרפתי בהם גודאר, טריפו, ללוש, מלוויל, ז'אק דרי, לואי מל ואחרים ולאחר שהפך לאחד משני שחקני הקופה הגדולים של צרפת בשנות ה- 60, 70 וה- 80 החלה הקריירה של בלמונדו לדעוך. הקולנוע הצרפתי השתנה, שחקנים כמו דפרדייה, אוטיי ולרמירט הפכו לכוכבים גדולים, סגנון סרטי המתח והפעולה הקלילים בהם כיכב בלמונדו נעלמו מן הנוף הצרפתי ובלמונדו בן ה- 57 כבר היה מבוגר להופיע בסרטי פעולה.  בשנות ה- 90 הקדיש בלמונדו את זמנו להופעות בתיאטרון, הוא כבש את בימות התיאטרון בפריז בתפקיד קומי/דרמטי כובש בהצגה המצליחה מאוד "סירנו דה ברז'רק". הוא חזר לקולנוע מספר פעמים שהפעם המוצלחת ביותר הייתה בסרטו המצויין של קלוד ללוש, גירסה נוספת לסיפור הידוע "עלובי החיים" בשנת 95 בה גילם בלמונדו את התפקיד הראשי (מומלץ לראות !!!). סרט נוסף שכדאי להזכיר הוא "חצי מזל" משנת 98 שהיה שיתוף הפעולה השני בין בלמונדו לבין אלן דלון, והשניים גילמו שני גברים מזדקנים העוזרים לבחורה צעירה הטוענת שאחד מהם הוא אביה. בסרט חזר בלמונדו וביצע את הפעלול המפורסם שלו שהוא קופץ מרכב נוסף לסולם הקשור למסוק שטס באוויר.  

  בסוף שנות ה- 90 ובשנות ה- 2000 סבל בלמונדו מבעיות בריאותיות רבות שהקשו עליו להופיע, הוא סבל משטף דם במוח ומהתקף לב, אך לבסוף שב והתאושש.  בשנת 2008 חזר בלמונדו בפעם האחרונה להופעה בסרט קולנוע בשם "אדם והכלב שלו".  

  בקריירה ארוכה מאוד שנמשכה משנת 1956 ועד לשנת 2008 כיכב בלמונדו ביותר מ- 80 סרטים והפך לאחד משחקני הקולנוע האהובים ביותר בתולדות הקולנוע הצרפתי ולאייקון עבור הקהל הצרפתי הנוטה לקרוא לו בשם חיבה "בבל".

   מבין סרטיו הבולטים אפשר למצוא את הסרטים הבאים:

  ברגל, על סוס או ברכב (57), תהיה יפה ותשתוק (58), הרמאים (58), ניפגש ביום ראשון (59), עד כלות הנשימה (60), הסיכון הגדול (60), אישה היא אישה (61), ליאון מורין, כומר (61), קרטוש (62), קוף בחורף (62), האיש היורה (63), קליפת הבננה (63), איש צעיר ומכובד (63), האיש מריו (64), מאה אלף דולר מתחת לשמש (64), פיירו המשוגע (65), גנב (67), המוח (68), כלה בהזמנה (69), בורסלינו (70), הפורצים (71), המנודה (72), הרפתקאות במקסיקו (73), פרשת סטביסקי (74), פחד על העיר (75), חסר תקנה (75), הצייד (76), החיה (77), שוטר או נוכל (79), מלך הנוכלים (80), המקצוען (81), אלוף ההרפתקנים (82), חג שמח (84), המקצוען 2 (87), משחק לעשירים (88), עלובי החיים (95), חצי מזל (98), אדם והכלב שלו (2008).

   

         ''  '' 

  ''

  ''    ''

     ''

    ''

   

       ''

   '' 

  '' '' 
  '' ''

  ''

  '' 

  ''  ''

  ''   ''

  '' 

  ''

  ''

  '' ''

  '' ''

  '' ''

  ''

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   וולטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/9/17 00:25:
   אכן שחקן גדול חזק וזריז .. קשה לי לראותו בגיל 84 זקן שהולך בקושי עם מקל הליכה . כל השחקנים שגדלתי עליהם הזדקנו ונעלמו אחד אחד .
     4/3/11 03:45:
   מהמם
     28/5/09 19:06:

   אכן שחקן ראוי לאיזכור. את "עד כלות הנשימה" המופתי אני אפילו מחזיקה בבית. מוזיקה בלתי נשכחת היתה גם ב"בורסלינו". אתה לא חושב? מזמינה אותך לכתוב על הורסט בוכהולץ... אחד האהובים עלי.
     26/5/09 07:44:


   תודה על תגובתך

   ציינתי אגב שבלמונדו היה לאחד השחקנים היחידים

   שעשו את הפעלולים לבדו

     25/5/09 16:57:

   שחקן ענק עם נוכחות אדירה על המסך. אם אני לא טועה הוא בין הראשונים שהעז לבצע פעלולים מסוכנים בעצמו, ללא כפיל.