כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עלילות מריון

  סיפור של אירועים שקורים לי ביום יום.

  איך מנהלים ארגונים גלובליים? רשמים מכנס "מורכבות בארגונים גלובליים"

  2 תגובות   יום שישי , 3/7/09, 18:08

  אתמול השתתפתי בכנס, שהייתי מגדירה אותו יותר כיום לימודים/יום עיון בשם: מורכבות בארגונים גלובליים.  מאוד שמחתי שיש יום כזה, והתרגשתי לקראתו. סוף כל סוף יום לימודים בישראל בתחום שלי. קל"ב. הכנס אורגן ע"י מכון צפנת מירושלים, שטראוס ותנובה. והתקיים בבניין יפה מבחינה אדריכלית של שטראוס בפ"ת.

   

  מכיוון שאני לא יודעת מה מותר לספר כאן ומה חייב להישאר רק בין משתתפי הכנס, אתאר בקווים כללים מספר נקודות שהועלו בכנס, שאלות שקשורות לניהול בחברה גלובלית, ולמדיניות/התנהגות של משאבי אנוש בארגונים כאלו. הם אמרו בעתיד תצא חוברת בשם "אנליזה ארגונית" של המכון, ושם יהיה פירוט.

   

  בכנס הציגו סמנכ"ל משאבי אנוש של נטפים וסמנכ"ל משאבי אנוש של חברת  שטראוס את התפתחות החברות.

  ההרצאות היו מרתקות, כי כל אחת מהן , הראתה את מסלול ההתקדמות של החברות, תוך התייחסות גם למאפיינים שנדרשו כדי ליצור את אותה התקדמות.

  את שתי החברות מאפיינת תחושת חלוציות, נחישות, העזה, קשר שורשי למדינה בשלבי ההתפתחות הראשוניים לפחות. (שטראוס עודבתקופת בניין המדינה).

   

  מכיוון שהכנס עסק בהיבט הגלובלי, סמנכ"ל  משאבי האנוש בשטראוס גם הציגה את האתגר שיש להם בתהליך ההתפתחות החוצה, שהוא אינו במוצר, אוכל/מזון, אלא בפריצה לשווקים מתפתחים וזיהוי נישות בתוך השוק שבו יכולו להתפתח. כאן היא הדגישה את היכולת לחשוב מחוץ לקופסא ככלי חשוב, בהעזה. למשל בברזיל, יש מכירות קפה מעולות של החברה, כאשר במבט ראשון ניתן לחשוב שזה קצת כמו למכור קרח לאסקימוסים בברזיל, בכל זאת, קפה יש והרבה. אבל היא הצביעה על הזיהוי של נקודת השיווק- המותג קפה בשוק עצמו לא היה חזק, אלא בבתים הפרטיים. והיא הסבירה את דרך הפעילות, שלפי הבנתי מניבה רווחים רבים.

  בנטפים סמנכ"ל משאבי אנוש הדגישה את האתגר החקלאי והטכנולוגי החשוב והייחודי. היא תיארה במפורט את התהליך, וזה היה מרתק.

   

  בשלב זה נשאלו השאלות מה זה ניהול משאבי אנוש בחברה גלובלית, ואני מציגה את התשובות של שתי הנשים כמקבץ, למען קלות הקריאה בפוסט:

  התשובה המרכזית הייתה שזו  משימה מורכבת, כי דברים שברורים מאליהם בישראל, נהיים לא ברורים בסביבה גלובלית. הן נתנו דוגמאות של :

  • דילמות בין תרבותיות שונות, בדגש תקשורת בין-תרבותית. והמסקנה הייתה- שחייבת להיות מודעות רבה יותר, שדורשת גם שינוי בתפיסה לגבי השפעת התרבות על הקשר בין העמיתים והעסקים.
  • נקודה נוספת שהועלתה היא היתרונות של השונות diversity- וכאן הודגש האלמנט של הניהול, הסתכלות על שונות כתפיסה שדורשת לבחון מה כדאי לאמץ ולהרוויח מכך, ומה לא.
  • מבחינת הכישורי ניהול שלהן -בפועל נדרש מהן לחבוש כובעים שונים בעת מפגש עם עמיתים מהחברה בחו"ל. (ולדעתי זהו כישרון ניהולי חשוב שמתקשר גם לגמישות מחשבתית ותפעולית.)
  • הודגש שיש גם דילמה לגבי הצורך והיכולת בכלל ליצור אחידות בחברה כ"כ מגוונת מבחינת פריסה גאוגרפית. באחת החברות, נאמר בפירוש שיש נקודות מרכזיות שהן גלובליות, אך גם להן מותר להוסיף ע"י המדינות להוסיף ייחודיות. למשל בחזון יש X נקודות משותפות, ובמספר מקומות יש עוד נקודות ייחודיות.
  • הודגש שיש דבר כזה- תפיסה גלובלית- כי נדרש ליצור תרבות ארגונית גלובלית, שכוללת את האמירה מה היא החברה, וגם ליצור "גוף,דבק,מקצועות וסינרגיה". כאשר נשאר מקום לייחודיות.
   
  ויחד נוצרת המורכבות: איך מייצרים השפעה בחברה גלובלית מפוזרת, שאצל חברה אחת זה חברות בת, ואצל אחרת זה הרבה שותפיות , ויש תמיד מגוון תרבויות?
  וכמובן יש לספק תוצאה עסקית ובין-אישית.
   
  בנקודה זו הציגה ד"ר חן גרץ שמואלי את תיאורית המורכבות Complexity in Global Organizations
  מכיוון שזהו פוסט אדגיש רק את הרעיון ואת המשמעויות שלו, וכמובן התחושה שלי.
  נתחיל בתחושה: שמחתי שאני רואה איך הידע האקדמאי שלי מתיאוריות במדע המדינה, משתלבות היטב בתוך תפיסות של הגישה התיאורית. בהפסקה אמרתי זאת למישהי משטראוס, שהסכימה עימי, וכך גילתי שלמדנו אצל אותו פרופסור. עולם קטן.
  גם שמחתי לגלות תוך כדי ההרצאה, כיצד הידע שלי שרכשתי בעת הנסיעה לסין, והטיול במחוז יונאן, משתלב היטב גם במשמעויות שיש לגישה זו.
  איזה כיף לגלות שמה שאנו חווים ולומדים שמשרת אותנו להבנת מושגים חדשים בהווה.
   
  ד"ר גרץ שמואלי - הדגישה שזו גישה בהתפתחות, ששמה דגש על הידע שנוצר תוך כדי אינטראקציה, ונובע מהמתח שיש בין היכולת שלנו לבצע ניתוח לינארי לפעילויות בעבר, אבל המצב בהווה הינו מעורבב ומורכב הרבה יותר. ושפת המורכבות מאפשרת לשוחח על ההווה.
  כי התיאוריה עוסקת בהתארגנות עצמה .
  מערכת מורכבת הינה מערכת כמו מערכת העצבים, אבולוציה של זנים, שווקים כלכלים , ארגונים וכדומה. complexity בלטינית זו שזירות/יחד.
  מאפייניה (בקצרה): 1. ריבוי סוכנים/מרכיבים
  2. נמצאים באינטראקציה, תמידית ולא לינארית.
  3. מערערת תפיסה של אם..אז
  4. מערערת תפיסה של מחשבה בינארית.
   
  ההשלכות שלה בניהול הן: 1. מודעות למגבלות שלנו מבחינת יכולת לשלוט- כי לא יודעים הכל, וגם העברת מידע וניסיון קודם מאירוע קודם לאחר, אינו יכול להיות בצורת "העתק/הדבק", כי יש סיבות,נסיבות ותוצאות מגוונות.
  2. צורך ב mindfulness- בפעילות הניהול שלנו. המונח לקוח מהבודהיזם, ומדבר על העוונה והתשומת לב שנדרשת בעת ביצוע מטלות, וקבלת החלטות.
   
   בהמשך הוצגו חוויות עבודה וניהול בעולם גלובלי, וכן מה שדוחף מורכבות:
  1.שונות בין-תרבותית
  2.פיזור ג"ג
   
  בסיכום הוצגו הנקודות הבאות , ככלים/ומחשבות להתמודדות עתידית:
  1. הצורך ברה-אוריינטציה במחשבות על כוח ושליטה
  2. חידוד כישורים בנוגע להתמודדות עם שונות והצורך בקשר בסביבה פזורה ג"ג
   3.פיתוח global mindset, כולל- חידוד החקר והסקרנות, פיתוח גמישות התנהגותית, התמודדות עם חוסר ודאות, ויכולת לחשוב בצורה מורכבה מרובת אינטראקציות.
   
  כאן אעצור להפעם כאשר אציג את מספר השאלות שהועלו במליאה:
  1. השפעות תפקיד HR ויועצים בסביבה מורכבת
  2. משמעות למנהלים- בפעילות ובראייה אסטרטגיה
  3. משמעות למנהיגות בסביבה מורכבת.
  4. שילוב מודלים קיימים ונחוצים בתוך העולם המורכב ובעל שינויים מרובים
   
  מה דעתכם? מה המשמעות של פעילות בצורה מורכבת כזו עבור אנשי HR, מנהלי HR ומנהלים אחרים, וכמובן העובדים. אילו כישורים הייתם מצפים או רוצים לרכוש כדי לדעת לעבוד , לפתח, ולנהל בסביבה גלובלית זו?
   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/7/09 21:12:

   תודה נאווה על תשובתך.

   מודעות לתרבות והשפעתה על צורת המחשבה שלנו, צורת ההתנהגות שלנו, צורת התקשורת/דיבור שלנו, היא כבר שלב בדרך להבנה של חשיבות רכישת הידע והמיומנויות הבין-תרבותיות, במטרה לשפר הצלחות עסקיות.

   זה לא משהו שקורה בבת אחת אלא תהליך, שאינטראקציות, ניסיון והכוונה /הדרכה מסייעים בכדי להימנע ממבוכות וקשים בין עמיתים ממקומות שונים, ובין אנשים עסקים.

     5/7/09 20:34:

   היי מריון

   תודה שהבאת את הסיכום מעניין מאד. המשפט המוביל שדברים שמובנים ( או היית מוסיפה כמעט מובנים )בישראל הופכים להיות מורכבים ופחות מובנים בסביב גלובלית. אני חושבת שלמידה ומודעות לאספקטים של

   שונות תרבותית היא השלב הראשון אבל לוקח שנים עד שמנהלים יכולים להטמיע הבנות רב ממדיות בתרבויות שונות.

    

   האוטומיזאציה של המוח היא מאד חזקה - כלומר נטייה לקלוט ולפרש בהתאם לתרבות שממנה אנו באים.

    

    

   נאוה.  

    

   ארכיון

   פרופיל

   marion23
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין