כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  זה מה שיש

  השאיפה הכללית להיות חופשי ומאושר תלויה באיזון בין האדם ומעגלי חייו השונים.
  כל אדם הוא מרכז ההוויה של עצמו, אך יש מציאות שאנחנו נולדים אליה והיא קבועה לכל אורך חיינו.
  רעיונות לחיבור העצמי לאני הפרטי, לאדם הכללי ולהוויה האידיאלית הכוללת ...

  חורבן וחזון

  4 תגובות   יום רביעי, 29/7/09, 21:58

  השבת שלפני תשעה באב נקראת, בלוח העברי,"שבת חזון". ההסבר המקובל לכך הוא שההפטרה, שאותה קוראים בשבת שלפני תשעה באב בבית הכנסת, היא קטע מתחילת ספר ישעיהו המתחיל במילים "חזון ישעיהו ...".

  לכאורה, היה אפשר לקרוא לשבת בשמות אחרים או להשאיר אותה כשבת רגילה, בלי כינוי מיוחד. מדוע נבחר דווקא ה"חזון"? האם יש קשר בין חזון לחורבן, שהרי לכאורה הם הפוכים זה לזה?

  במסכת "גיטין" בתלמוד הבבלי (החל מדף נ"ה:) מסופרות אגדות הקשורות לחורבן בית המקדש. אחת מהן (בדף נ"ו.) מספרת על מרתא בת בייתוס, שהייתה עשירה בירושלים ושלחה שליח להביא לה סולת. עד שהלך, נמכרה הסולת. חזר ואמר לה: סולת אין, קמח יש. אמרה לו: לך, הבא לי קמח. עד שהלך, נמכר הקמח. בא ואמר לה: קמח אין, סובין יש. אמרה לו: לך, הבא לי. עד שהלך, נמכר גם זה. בא ואמר לה: סובין אין, קמח שעורים יש. אמרה לו: לך, הבא לי קמח שעורים. עד שהלך, נמכר גם זה. אמרה: אצא ואראה, אם אמצא דבר לאכול. יצאה וארע לה מקרה ומתה. כאשר מתה, הוציאה כספה וזהבה, זרקה אותו בשוק ואמרה: זה למה אני צריכה?

  הדוגמה הזאת ממחישה ראייה צרה של השליח. האם אפשר להאשימו? נראה שלא. התנהגותו ואופן חשיבתו נבעו, ככל הנראה, מצורת החשיבה של אנשי אותה תקופה - ניסיון לפתור בעיות או מציאת פתרונות באופן מקומי, בלא ראייה רחבה - "כיבוי שרפות" בלשוננו. הגדרת יעדים וצפייה למרחוק היו פותרים, אולי, כמה מן הבעיות מראש. המקרה הזה אירע בתקופה של קשיים כלכליים, הציבור קנה את ההכרחי למחייתו, ואנשים בעלי ממון רב היו צריכים להתאים את עצמם לאופי החדש של השוק. מי שקלט את המצב, ידע לבטח ליצור לעצמו הזדמנויות, אך רוב בני האדם ניסו להפעיל את עובדיהם בשוק משתנה, בלי הגדרת יעדים ברורה ובלי הבנת  המציאות החדשה. הכסף הרב לא סייע  להם, וגם העובדים, שבעבר היו מוכשרים ויעילים, לא הצליחו לספק את הנדרש.

  גם בתקופתנו המצב הכלכלי קשה. ישנן שנים בהן גם חברות גדולות מוצאות את עצמן לעיתים תוהות: לאן?. רובן, מנוסות בהצלחות בתנאים של רווחה כלכלית, אינן מצליחות להגדיר יעדים חדשים, שיובילו ליציאה מן המשבר. אנשי מכירות, שבעבר ידעו למכור, לעתים בלי מאמץ, תוהים על הקיפאון. ניסיונות ליציאה ממערבולת ההפסדים, שסוחפת כלפי מטה, נראים, ברוב המקרים, חסרי ערך. יש פחד להעז כיוונים חדשים, שאולי לא יצליחו, ורוב החברות מעדיפות לחפש פתרונות סביב הקיים ובמקרה הטוב - להחליף את האריזה.

  אחת הסיבות להתמוטטות הכלכלית היא, כנראה, היעדר חזון - אידאל. חברות בעלות חזון אמיתי יוכלו להגדיר לעצמן יעדים ומטרות גם בשוק משתנה. החזון הוא החץ, המורה תמיד את הכיוון הכללי - קדימה ולמעלה. "באין חזון - יפרע עם" (משלי כ"ט י"ח) - אם הכיוון הכללי אינו מוגדר, הסיכוי לאבדן הדרך גדול.

  אחת הסיבות לחורבן הייתה ראייה צרה ואישית של המאורעות. כאשר אין אידאל משותף, כל אחד מחפש, איך להרוויח מן המצב בכיוון הפרטי שלו. האינדיווידואליזם מחליש את הכלל בכך שכל פרט מתוך הכלל מושך לכיוונו, ואין עשייה משותפת למען מטרה אחת. המשיכה לכיוונים שונים לתועלת הפרט, בלי מחשבה על העובדה, שאם הכלל ירוויח ובתוך כך כל הפרטים המרכיבים אותו ירוויחו, גורמת בסופו של דבר להחלשה של הכלל ולפגיעה בפרטים.

  בתקופה של ירידה והרגשה של אבדן דרך, אין להיתפס לייאוש או להיגרר לכיוונים שונים. במעגלים השונים בחיינו - הפרטי, המקצועי, החברתי והלאומי - עלינו, בתור פרטים והכלל, להגדיר לעצמנו את החזון, שיוביל אותנו קדימה, לצמיחה מחודשת, לישועה ולנחמה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/9/09 20:19:
   שנה טובה

   - שנה של הכרות מעמיקה עם עצמי הקיים ושינוי לעצמי חדש.

   - שנה של שיפור מיומנויות תקשורת בין אישית.

   - שנה של שיפור האיכות של קשר זוגי קיים, של שיתוף פעולה והדדיות.

   - שנה של התמודדות נכונה עם משברים ודילמות.

   - ולמי שעובר את החגים לבד, שנה של מציאת אהבה.   שנה מלאת אהבה,

   מאמן אישי לזוגיות

   acoach4u.co.il
     14/8/09 01:39:
   ***********
     30/7/09 22:11:

   צטט: (מוטי) 2009-07-30 20:52:40

    

   ...

   היה חזון ..לא הכי מהוקצע ולא הכי ברור אבל יסודותיו היו ברורים מאד.

   כשלישראלי לא מתאים לעבוד בחממה ולבנות בנין אז העברים מרגישים את זה וה250,000 תאילנדים גם יעשו את שלהם. מה ת'ה חושב? ידידי.

    

    

    

   להבנתי, השאלה מתחילה הרבה לפני מגילת העצמאות. ההכרזה על המדינה לא יצרה את העם. הציונות התחילה סביב חזונו של "חוזה המדינה". חזון זה דיבר על "מדינת היהודים". מדינה כבר יש לנו. המדינה היא המסגרת.כדי שנדע מה עלינו לעשות עם הדבר הזה שקוראים לו מדינה, עלינו להבין מהו חזונו של העם - של עם ישראל!

   העם יצר את המדינה ואיבד את חזונו.

   עלינו לשוב, יחד, אל החזון המשותף לכולנו, מתוך בחירה חופשית משותפת. 

   האתגר הוא של כולנו. בשביל להתקדם צריך את כולם.

   אני כבר בפנים. מה איתך?

    

     30/7/09 20:52:

    

   ב-29 בנובמבר 1947 קיבלה עצרת האומות המאוחדות החלטה המחייבת הקמת מדינה יהודית בארץ-ישראל; העצרת תבעה מאת תושבי ארץ-ישראל לאחוז בעצמם בכל הצעדים הנדרשים מצדם הם לביצוע ההחלטה. הכרה זו של האומות המאוחדות בזכות העם היהודי להקים את מדינתו אינה ניתנת להפקעה.

   זו זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית.

   לפיכך נתכנסנו, אנו חברי מועצת העם, נציגי הישוב העברי והתנועה הציונית, ביום סיום המנדט הבריטי על ארץ-ישראל, ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל.

   אנו קובעים שהחל מרגע סיום המנדט, הלילה, אור ליום שבת ו' אייר תש"ח, 15 במאי 1948, ועד להקמת  השלטונות הנבחרים והסדירים של המדינה בהתאם לחוקה שתיקבע על-ידי האספה המכוננת הנבחרת לא יאוחר מ-1 באוקטובר 1948 - תפעל מועצת העם כמועצת מדינה זמנית, ומוסד הביצוע שלה, מנהלת-העם, יהווה את הממשלה הזמנית של המדינה היהודית, אשר תיקרא בשם ישראל.  עד כאן ציטוט ממגילת העצמאות.

    

    

    

   חת הסיבות להתמוטטות הכלכלית היא, כנראה, היעדר חזון - אידאל. חברות בעלות חזון אמיתי יוכלו להגדיר לעצמן יעדים ומטרות גם בשוק משתנה. החזון הוא החץ, המורה תמיד את הכיוון הכללי - קדימה ולמעלה. "באין חזון - יפרע עם" (משלי כ"ט י"ח) - אם הכיוון הכללי אינו מוגדר, הסיכוי לאבדן הדרך גדול.

    

   היה חזון ..לא הכי מהוקצע ולא הכי ברור אבל יסודותיו היו ברורים מאד.

   כשלישראלי לא מתאים לעבוד בחממה ולבנות בנין אז העברים מרגישים את זה וה250,000 תאילנדים גם יעשו את שלהם. מה ת'ה חושב? ידידי.

    

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   זווית ראיה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין