כותרות TheMarker >
  ';

  מילים שנוגעות...

  מילים מלב אל לב על מה שהיה וגם על מה שאולי שיהיה ...
  ובין לבין על מה שקורה ...

  טיולים , מוסיקה, מחשבות, אנשים ...


  0

  אהבה יצוקה בברזל - ביקור אצל האמן יופ דה יונג בקיבוץ מרום גולן, ועוד המלצות לטיול בגולן

  10 תגובות   יום שבת, 1/8/09, 02:18

  אמן הפיסול בברזל, יופ דה יונג, יוצר את עבודותיו ללא רישום מוקדם ככה- ישר , מראש, מהלב ועם הרבה אהבה.

  פסלים עשויים גרוטאות ברזל - חומר כל כך קשה, הזוכה למשב של רכות כאשר הוא מתאר זוגיות ואהבה.

   לכל כך הרבה עוצמה כאשר הוא מתאר את העלייה מנקודת שפל אישית לפסגה מקצועית , פיסית ונפשית 

  שהגיעה בעקבות כך, מאז פוטר מהמפעל הקיבוצי בו עבד מה שהפך לנקודת מפנה בחייו עת הפך את הפיסול בברזל לעיסוקו העיקרי , מה שהובילו אל פסגת ההכרה האמנותית.


  בשבוע הבא ייחנך גן פסלים בחולון על פי ספרו של דב אלבוים: "האריה הרעמתן והג'ירפה גם". זאת, כחלק מפרוייקט מרתקשל עירית חולון שהקימה עד כה30 גניסיפור ברחבי העיר - פסלים המתארים סיפורי ילדים פופולאריים.


  "אני אוטודידקט באמנות. לא מתחבר לאמנות אבסטרקטית אלא לרעיו מוחשי .אין צורך להגדיר אמנות", מסביר היוצר בברזל ובמילים . איש גדול מימדים , ממושקף ומזוקן שחיוך טוב מסגיר את הלב השוכן בו.

  "אמן אמיתי יוצר כרצונות ללא תכתיבים והגדרות יצוקות מראש, ללא מוסכמות ומקובלות", הוא אומר , ומסרב בתוקף לאפשרות שאולי עבודותיו מזכירות בדל קטן שבקטנים של אמנות אחרת. 

  החשיבה המקורית האמנותית הרב תחומית שלו מביאה אמנות חדשה ומקורית.

  מדשאות הקיבוץ  מהן ניבטים פסלי ענק, מעקות הברזל המעוטרים בפסלונים מעשה ידיו, הסטודיו הענק ואום תצוגה נוסף משכנים כמהמאות פסלי ברזל, וכל אחד - שונה בתכלית מקודמו. 


  עין בלתי מקצועית מתקשה לתאר בראשית, כיצד חלקי מתכת, גלגלי שיניים, רשתות ברזל, קפיצים, מיסבים וחוטי ברזל יכולים לרקום

  יצירות בנושאים כל כך לא טכניים דווקא , אלא מגלמים את האנושיות במיטבה, עם קריצה של הומור. 

   

  יופ דה יונג,הולנדי שנולד בכפר אאודנבוך בדרום הולנד קרוב לבלגיה, לא רחוק מהעיירה זונדרט - בה נולד ואן גוך, גדל בילד פרוטסטנטי אך התחנך על ברכי נזירות קתוליות , וצמח על ברכי התחומים ההומניים. את לימודיו כאח פסיכיאטרי הפסיק לטובת שירות בצבא הולנד.


  ב-1973 הגיע למרום גולן כדי להכיר מקרוב את התופעה החברתית  של חיים בקיבוץ.

  "הגעתי לשלושה חודשים",מספר דהיונג והתחברתי מאוד לחלוציות ולעבודת הכפיים שיצרה יישובים חדשים , לערכי הציונות וההגשמה של בניית הארץ".

  חמש שנים מאוחר יותר הקים משפחה בקיבוץ, עם רונית - ישראלית בת המקום. הוא עצמו שומר על דתו המקורית ועל אזרחותו ההולנדית. במקביל, שירת שנה במשך שנה בצ.ה.ל .

   

  במקביל לעיסוקו כפסל, הוא גם יוצר במילים , כותב ספרים ומשורר,אמן בעל ראייה רב תחומית ומימדית.

   במשך שנים עבד במפעלי הקיבוץ, אולם ברבות הימים הפך הפיסול לעיסוקו העיקרי.

   פסליו הניצבים בפסגת הר בנטל שברמת הגולן בצמוד לבית הקפה בעל השם הסימלי "קופי ענן", ובסמוך לצומת הדרכים המשולטת לארבע רוחות שמיים, ומסמנת את הכיוונים לבגדד, דמשק, ירושלים ו...משרד ראש הממשלה, חלום של שלום , מייצגים נאמנה את הבינלאומיות של האיש  המביא עימו חינוך רב תרבויות , דתות ואמנויות. 


  הפסלים יוצרים האנשה, הומור ואנושיות רבה. הדימיון מנחה אותו לאורך כל הדרך וכל יצירה היא עולם חדש ומלא תוכן משל עצמו. 

  את תחושת התנועתיות הוא יוצר לעיתים על ידי גפיים בגודל לא מציאותי. השיחה עימו על יצירותיו מביאה שפע של תיאורים,

  מחשבה פתוחה ומרתקת וראייה רב תחומית רחבה מאוד . 

  כך נפתחה בפני המחשבה כיצד לראות הומור בברזל וגם - איך מביאים אהבה עדינה בחומרים כל כך מחוספסים . 

   

  במהלך השנים פיתח טכניקה משל עצמו: ריתוך יריעות מתכת כעבודת טלאים ליצירת פני שטח ויצירת מסגרת עבורם בחוטי ברזל.

  שיטה זו מאפשרת גמישות ופלסטיות וגם ספונטניות . 

  פסלו של כלב תחש עתיר מימדים ומרשים שנוצר מטלאי ברזל ניצב במרכזו של הסטודיו  בקיבוץ. יש לו נוכחות שרירית וחזקה. 


  אני מביטה בפסל, דה-יונג, איש גבוה מאוד וחזק. לחיצת היד העדינה ביותר שלו  משאירה סימני קריאה גדולים על כף ידי. גם הפסלים שלו קטנים כגדולים הם בעלי נוכחות מרשימה כל כך.  יש לו חוש הומור מיוחד. גם הפסלים מביאים אותו אלינו. הפילון הרכוב על אופן ולצידו מכונת קפהעשוייה מטחנת קפה שפגתוקפהלבעליה, 

  מביאה חיוך אל פנינו , אלא שהחיוך הזה הקטן כל כך, שוקל 25 ק"ג ומותיר את ידינו הלא שריריות במיוחד,

  כמו אחרי הרמת משקולות בחדר כושר עבורמי שלא עשה זאת כמה שנים טובות. 


   השיטה השניה בה הוא יוצר הינה ה-READY MADE - יצירה בחלקים קיימים שכל שנותר הוא לחתוך אותם, לכופף ולרתך.


  החשיפה לתרבויות ,דתות וצורות חיים שונות וגם כישורי היצירה הרב תחומית - ציור , פיסול, כתיבת סיפורים ושירים וגם החיים בחיק הטבע ומסגרת  קיבוצית משמשים ללא ספק כתשתית רב תחומית עשירת גוונים וצבעים ליצירה עשירה במראה, בתחושות ובכוונות.

  עד כה כתב כ-15 אלף שירים  ו- 30 ספרים. דה יונג כותב בשפה האנגלית בלבד עך אף שהולנדית היא שפת אימו ומזה 35 שנה הוא חי בישראל, ומחנך את שלושת ילדיו בעברית .  


  בסטודיו שלו במרום גולן אין ספור פסלים. מקפיץ שבור ייצר ראש ברווז עליז, הארנבת המטגנת במחבת , תמונות  מחיי זוגיות ואהבה . לכולם - נושא מוגדר וברור. אולם, כל כך הרבה דימיון נחוץ כדי להעלות אותן כתמונה במחשבה, ולאחר מכן אף לחבור חלקים חלקים מחומרים שכבר עבר זמנם ולהעניק להם חיים ביצירה .


  בסטודיו של דה יונג , פסלו המרשים של הכומר דמיאן , פולני קתולי שנשלח בשנות ה-50-60  למולוקאי  האי השני בגודלו בהוואי שם שכנה מושבת מצורעים. הרפואה טרם היתה מתקדמת באותם ימים והכומר טיפל בחולי הצרעת עד כי מת בעצמו מהמחלה. בחייו , פיתח אתהחקלאות באי וסייע לקדם את המקום ואת תושביו.

  הפסל מתאר פנים מחוררות וידיים פגועות. הכומר דמיאן רכוב על סוס המביא לדברי דה יונג את חוויית אצילות הנפש וגדולת האדם שעשה כל כך הרבה למען זולתו.


  בחצר ביתו - המורה מכיתה ב' בהולנד , מניר קוך. האיש שעיצב את דמותו של הילד ההולנדי בכפר קטן בהולנד, הותיר ככל הנראה רושם כל כך משמעותי עליו, עד היום , קרוב ל-50 שנה מאוחר יותר , שוכן המחנך המרשים החמוש בכובע גדול ומשקפיים, שלא חסך שיבטו מתלמידיו כמינהג מורי העבר שעשו שימוש לא קונבנציונאלי בימינו - בסרגל- קרוב קרוב אל דהיונג , האיש המבוגר, האמן הבינלאומי, כמו אבא גדול הממשיך להרביץ בו נימה של תורה גם היום. 

  כמה ציורי הוא נראה שם, משקיף מלמעלה אל תלמידו ההולנדי שחונך על ברכי הנצרות , ובוודאי שואל את עצמו מהי תבנית הברזל  המרושתת הזו המפרידה בין להבת האש לדגים העושים את דרכם על המנגל המשפחתי - כל כך ישראלי... כל כך בינלאומי.   יופ דה יונג מקיים סיורים מודרכים בסטודיו ולאורך שדירות פסליו בקיבוץ מרום גולן.

  את סיפורו המרתק, טכניקות היצירה בגרוטאות ברזל  והקשר בין שירה לפיסול,

  בין רוך לעוצמה  הוא מספר במשך שעתיים.

  המחיר לסיור הוא 350 ש"ח לקבוצה מעל 12 משתתפים ו-300 ש"ח לקבוצה המונה עד 12 משתתפים.


  052-3236842 - יופ דה יונג 

  .

  .
             


  עוד בטיול שלנו בגולן :


  בחום הכבד של חודש יולי בחרנו אתרי ביקור ממוזגים בעיקר או כאלה שאין צורך ללכת שם יותר מדי 


  ציורי הקיר של הצייר מחמוד דיא- במג'דל שמס - בביתו של מוכר שטיחים מקומי גילינו ציורי קיר ענקיים המתארים את הווי העדה הדרוזית.

  אשה אופה פיתה דרוזית על טאבון, עובדי אדמה  בני העדה. 

  מחמוד דיא  צייר מקומי , מעצב גראפי ובעל משרד פרסום במג'דל שמס מצייר גם על קירות בבתים. 


  כפר האמנים אניעם -כמה מאכזב לראות גן נעול...

  למרות שחום יולי וחופשות מבתי הספר וממקומות העבודה - כפר האמנים היה שומם מאדם ביום שישי.

  הפתעה ואכזבה לראות גן נעול, ממש כמו בשיר .

  מבין הגלריות היחידות שהיו פתוחות: 

   גלריה של האמנים חנן ואוהד מילר, האב צייר והבן המגלף עבודות בעץ, יואל פרידמן - צורף דור שלישי למשפחת צורפים  היוצרת בזהב מזה 95 שנה. הסטודיו לאריחים מצויירים של אסנת רוטמן,

  אריחי  קרמיקה מצוירים בתוך הבית. 
  מבחר גדול ומגוון ,סגנונות וטכניקות רבות בהן 
  מיוצרים האריחים בעבודת-יד / ניתן לשלבם בתוך הקרמיקה במטבח, אמבטיה, 
  ריצפה ומדרגות, בזמן השיפוץ וגם אחריו.

  אסנת רוטמן ובעלה ניצן הגיעו לאניעם לפני 25 מאיזור המרכז .
  הם נהנים מנופי הגולן והשלווה שלהם ומביאים 
  לנו אפשרות ססגונית לגוון את הריצוף הביתי .

  המדרחוב הכתום של אניעם כל כך יפה. כל כך מזמין. כל כך שומם. חבל.


  דה-קרינה - מרכז המבקרים של השוקולטרית קרינה צפלינסקי מעין זיוון - דיאטנית שהחליפה מקצוע חוסך קלוריות במקצוע כל כך משמין ...מגושי ענק של שקולוד בלגי היא יוצרת פרלינים ממולאים בכל מיני דברים טובים, וגם טבלאות שוקולד עליהן חרוט : I LOVE YOU.

  חוות הסוסים מרום גולן  - שוכנת בלב הקיבוץ. כמי שמעולם לא טיפסה על סוס וגם נהנית כל החיים מפחד גבהים ,  עלי לציין שבעל החווה התגלה כפסיכולוג מצטיין  בעל סבלנות של פיל ועצבים מברזל, והצליח לשכנע אותי "כמעט לעלות" אבל בכל זאת  להרגיש איך זה... 
  לסוס הסבלני והמאושר קוראים "מצליח".

  הפעם -זה לא הצליח . אולי בפעם הבאה...


  ובכל זאת טבע - 
  "הג'ובה הגדולה"  ( התיאור באדיבות האתר "טיולי" - www.tiuli.com )-  טיול קצר חביב ומעגלי בצפון רמת הגולן ליער אלונים מרשים שבין עציו התגלתה תופעת טבע געשית מיוחדת המוכרת בשם 'ג'ובה' - מכתש וולקאני.ער אודם הוא שריד ליער שכיסה בעבר את רוב שטח רמת הגולן. היער משתרע מגובה של 800 מטר עד 1200 מטר מעל פני הים.  היער הינו טבעי, דהיינו לא ניטע על ידי האדם למרות שלאדם יש יד בעיצובו. עצי היער נגזמו ודוללו על ידי בני אדם ורעיה, ובכךהתאפשר  לעצים לגדול לגובה וליצור יער שאולי אינו דומה ליערות העד שסביב האמזונאס אך הוא בהחלט יער בהגדרה ישראלית.

  לאחר כ-500 מטרים יוביל אותנו הסימון השחור לעבר הפתעה מרשימה - הג'ובה הגדולה, שלפתע פתאום נעמוד על שפתה. הג'ובה הגדולה היא מכתש קטן, אחד מתוך 23 ג'ובות שהתגלו באזור. קוטרה של הג'ובה הגדולה הוא 250 מטרים ועומקה כ-60 מטרים. בתוך הג'ובה נוכל למצוא שלל צמחיה עבותה שנהנית ממשק מים משופר בעקבות אגן הניקוז הגדול.


   
  הנוף הצפוני - "לה בקתה" - בקתות העץ של קיבוץ אורטל - השמורה השוויצרית של רמת הגולן. בקתות עץ ואזור אירוח כפרי השוכנים ביער עבות מדהים, כמו נקודות חן השזורות בשטיח ירוק פורח. 10 בקתות סקנדינביות נוטות כמו נקודות חן  מביאות אותנו לפינה של שלווה . 
   ריהוט עץ כבד בצבע חום כהה, בעיצוב יפה מאוד לטעמי, מעשה ידיו של בן הקיבוץ ממלא את 2 חדרי היבקתה וגם את המרפסת המקורה שלה העשוייה עץ כל כולה.
   ג'קוזי גדול למדי, איך לא , וארוחת בוקר ענקית שמספיקה לזוג גם כארוחת בוקר וגם כארוחת ערב המשך היום ועוד אפשר להכין מכל המבחר סנדביצ'ים לטיול.
  טעים, טרי , מספיק ומשביע , אבל - בעידן של צימרים "בוטיק" יהיה נחמד אם המבחר יהיה קצת יותר עשיר ואפילו על חשבון הכמות הגדולה כל כך ..
  השירות - 10 -  והפליאה לעשות בת הקיבוץ שהיתה תורנית בשבת והגיעה בתוך דקות אחדות להביא לי 
  את מבוקשי - שהיה לגמרי "אקסטרא" ממה שכתוב בפרוטוקל המקובל לחדרי אירוח. תודה לך !

   

   
   
   

   

   

  1. דה יונג בסטודיו שלו 2. הכומר דמיאן.3. האמן חובק את המורה שלו מכיתה בהולנד 4. דה יונג ופסליו במרום גולן

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/8/09 14:11:


   באניעם יש חוות תבלינים מדהימה!!

   http://www.koa.co.il/tgolan/

   תהנו

   תמיד בשמחה,

   בת שבע.

     3/8/09 06:50:

   חנה יקרה

   תודה על הפוסט

    

   בהצלחה
     3/8/09 01:04:

   מכירה את עבודותיו של יופ דה יונג ממרום גולן,

   אכן יש משהו מאוד מפתיע

   בפסלים כה חינניים, אף על פי שברור שהפסלים

   מיוצרים מגרוטאות.

    

   אין יותר מיחזור מזה,

   אין יותר אקולוגי מזה:)

   תודה שהבאת והזכרת....

     2/8/09 23:59:
   מעניין מאוד!!תודה.
     1/8/09 23:04:

   היי חנה ,

    

   אחלה של טיול היה לכם...

   גם אני למדתי והחכמתי בבלוג שלך 

   וביחוד נהנתי לקרוא על הסוס..מצליח ..שבפעם הבאה יצליח חיוך

    

   שבוע טוב

    דורית

     1/8/09 18:13:

   ביום חפ שכזה היה כייף לטייל איתך בגולן, הרוח שנשבה מהמסך, והאמנים,

   תענוג.

    

   *

     1/8/09 17:37:

   לחנה שלום!

   הייתי מספר פעמים ברמת הגולן מאז שכבשנו אותה ב1967.

   אולם לחלק מהמקומות שתארת עדיין לא הגעתי

   ואולי פעם אגיע. תודה על הרשימה המעניינת,

   ובמיוחד על הסיפור העוסק באמן ההולנדי.

   בברכה אמנון

   פיד RSS

   פרופיל