כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  השד העדתי הוא חרדי

  110 תגובות   יום שלישי, 18/8/09, 01:32

   

  demon flame. צילום: evalin, flickr

   

    

  שום אקונומיקה לא יכולה להלבין
  את הכתם שמטילות המכסות העדתיות
  על החינוך החרדי
   

   

   היה ארוע באמת מיוחד. שלושה בחורי ישיבה חרדים באו אלי הביתה לחפש פתרון שיאפשר להם ולחבריהם לצאת לעבוד. הם הסבירו שהם לא יכולים לדבר על המצוקה שלהם בגלוי, הם הסבירו שחוק טל לא עובד, הם היו ממורמרים על החברה שלהם שמונעת מבניה לימודים כלליים ופוגעת כל כך בסיכויים שלהם. היתה שיחה מרתקת. אבל לקראת הסוף השמיע אחד מהם הערה מלאת זלזול ובוז כלפי המזרחיים באשר הם. המחשבה שהוא היה משוכנע שאני שותף לזלזול הזה היתה משפילה. אבל לא היה שום טעם למחות. הרבה נסיון יש לי עם חרדים אשכנזים ואת הגזענות העדתית של רבים מהם שום אקונומיקה לא תלבין.

   

  מי שרוצה ללמוד איך לבצע הפרדה ראויה בין אשכנזים למזרחים כדאי שיסע להשתלמות בבית ספר בית יעקב בעמנואל. שם חולק בית הספר לשניים, אבל לא הסתפקו בכך. חצר המשחקים פוצלה לשניים באמצעות גדר הפרדה ויריעות בד. שעות ההפסקות שונו כך שהילדות לא יהיו בהפסקה באותן שעות. גם נקבעה תלבושת אחידה שונה, כך שהבנות בבית ספר העדיפויי ידעו ממי להתרחק. כמובן בבית ספר אחד היה רוב גדול של אשכנזיות ובשני רוב גדול של מזרחיות. אבל זה חס וחלילה לא קרה מסיבות עדתיות, אלא בשל קריטריונים אובייקטיביים של רמת האדיקות ושמירת הדת. מה ההנהלה אשמה שהמזרחים האלה לא מספיק רוחניים?

   

  שופטי בג"צ קבעו בראשית החודש בעניין בית הספר בעמנואל: "מדיניות של 'הפרדה שוויונית' לא תוכל לחפות על האפליה הפסולה במקום שבו היא מתקיימת. בהתנהלות בית יעקב לא היה אלא לשרת תכלית פסולה, שהיא סגירת דלתות המגמה החסידית בפני תלמידות בנות העדה הספרדית אך משום מוצאן". הם הורו למשרד החינוך: "לנקוט בכל האמצעים החוקיים לתיקון המצב, לרבות שלילת רישיונו של בית הספר ועצירת תקצובו". מישהו מבין למה היה צורך בפסק של בג"צ לשם כך? למה משרד החינוך לא עשה זאת ביוזמתו?

   

  אחד הדברים שמאפשרים את מדיניות האפרטהייד בחינוך החרדי הוא הפחד והשתיקה של ההורים. את השתיקה הזאת שבר יו"ר מטה המאבק נגד האפליה בחינוך החרדי יואב ללום. "מאוד כואב לי שהחינוך העצמאי זקוק להתערבות בג"ץ בכדי לשמור על ההלכה.", אמר ללום לאתר "בחדרי חרדים". חבל מאוד שהם לא משכילים להבין את מה שההלכה והיהדות דורשים מאיתו, וממשיך להתנהל בניגוד גמור להלכה ולדעתם של כל גדולי התורה, כל זאת במסווה של 'שיקולים פדגוגיים'",.

   

  demon, צילום: Dingo, flickr

   

   

  חצר המשחקים פוצלה לשניים באמצעות גדר

  הפרדה ויריעות בד.שעות ההפסקות שונו

  כך שהילדות לא יהיו בהפסקה באותן שעות. גם

  נקבעה תלבושת אחידה שונה, כך שהבנות

  בבית ספר העדיפויי ידעו ממי להתרחק

   

  בעל הטור יעקב ב. פרידמן מהעיתון החרדי "בקהילה" כתב בסוף השבוע שעבר כי בסמינרים (בתי הספר התיכוניים לבנות חרדיות) קיימת "תרבות אפרטהייד. קיימת אפליה מרה בחינוך לבנות".הוא מספר על אמו המפקחת צפורה פרידמן שהכרית שלה היתה ספגת דמעות במדי לילה "בשל האפליה המגונה".  פרידמן מקונן על כך ש"לחרפתנו היינו זקוקים לבג"צ, המוסד הבזוי והמאוס ביותר בישראל... שיוכיח אותנו על חרפתנו ויכפה את סיום האפליה".

   

  סיום האפליה? דומה שפרידמן אופטימי מדי. באפריל 2004 הורתה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים יהודית צור למשרד החינוך ולעיריית ירושלים "לפתח תוכנית פיקוח אקטיווית, יעילה, שקופה ובזמן אמת, לחיסול כל אבק של אפליה על רקע עדתי...". המשרד אפילו פרט איזה צעדים ינקטו לאפסקת האפליה: יערכו מבחנים בכתב, מבחנים בעל-פה יתועדו, המשרד ידרוש את רשימת התלמידות המתקבלות והנדחות ועוד. בעמנואל כידוע לא שמעו על התוכנית הזאת. נכון, המשרד התייחס לסמינרים ובעמנואל זה בית ספר. אבל אם האפליה נפסקה בסמינרים, הנס הזה לא הגיע לידיעתי. ואם משרד החינוך היה מרחם על בנות הסמינרים המזרחיות, הוא מן הסתם היה מרחם גם על ילדות בתי הספר.

   

  השופטת צור מציינת בפסק הדין ש"מהעתירה, כמו גם ממכתב התשובה של העירייה עולה בבירור כי לפני מספר שנים הוציא הרב אליישיב, אחד מעמודי התווך של החברה החרדית (הכוונה למנהיג דגל התורה הרב יוסף שלום אליישיב. ש"א), הוראה לפיה כל הסמינרים יקבלו לפחות 30% תלמידות יוצאות עדות המזרח". ההוראה של אליישיב כמובן מזעזעת. אבל חשוב להדגיש: בלעדיה המכסה היתה נמוכה יותר.

   

   Good Jewish boys who use the Internet turn into demons! צילום: Satyadasa, flickr

   

   

  כידוע אין כמעט קדנציה של ש"ס בלי

  שאחד מבכיריה ילך לכלא, כך שאפשר

  לפתוח בהימורים מי יהיה האסיר הזכאי

  הבא. גם הוא כמובן, כמו הירשזון ועמרי

  שרון וגונן שגב, ילך לכלא רק מסיבות עדתיות 

   

  אנשים כבר לא זוכרים אבל ש"ס לא קמה כדי להלחם באליטות החילוניות ובבג"צ. היא קמה בראש ובראשונה כדי להלחם באפליה הקשה מצד החרדים האשכנזים. באגודת ישראל היה נהוג תמיד לתת לנציג המזרחי את המקום הראשון אחרי המקומות הראליים. לא ברור מה יותר מוזר, הגזענות הכל כך מושרשת כלפי מזרחים בחברה החרדית האשכנזית או ההתבטלות הכל כך מושרשת בחברה החרדית המזרחית כלפי האשכנזים. כבר 25 שנים ש"ס קיימת ושותקת כלפי תופעת המכסות המתועבת. הסיבה ברורה: בכירי ש"ס חוששים שאם יפתחו את הפה הילדים שהם לא יכללו במכסות. קשה לחשוב על מקרה קיצוני יותר של התבטלות ורגשי נחיתות.

   

  מתי אלי ישי כן נזכר לשלוף את השד העדתי? כשהשר לשעבר שלמה בניזרי עומד להכנס לכלא. אז ישי חש צורך להזכיר לכולנו שעוד פוליטיקאי חרדי מזרחי מעד. "איני חפץ לרעות בשדות נכר ולהזכיר את הרגשת האיפה, את ישראל השניה, את תחושת הרדיפה ואת הפצע החברתי המדמם", כתב ישי בבקשת החנינה לבניזרי ששלח לנשיא שמעון פרס. ממש מרגישים כמה שהוא לא חפץ להזכיר את הפצע החברתי המדמם. אכן, כך מחזירה ש"ס עטרה ליושנה. כידוע אין כמעט קדנציה של ש"ס בלי שאחד מבכיריה ילך לכלא, כך שאפשר לפתוח בהימורים מי יהיה האסיר הזכאי הבא. גם הוא כמובן, כמו הירשזון ועמרי שרון וגונן שגב, ילך לכלא רק מסיבות עדתיות.

   

  נשיקה נשיקה נשיקה

   

  השידוך המזרחי שלי

   

  וסיפור נפלא כבונוס. בשנה השניה שלי ככתב דתיים ב"כל העיר" פרסמו חרדים אלמונים מודעת שידוכים בעמוד הראשון של בטאון דגל התורה "יתד נאמן". הנוסח היה בערך: אלמן בעל אמצעים מחפש שידוך, אפשרי עד גיל 40, אפשרי נכות קלה, אפשרי מעדות המזרח. כלומר: כל קריטריון שמפחית בעיני חרדים אשכנזים מערך השידוך ומשפיל את ערך האלמן: רווקה זקנה, נכה ופרנקית. למודעה צורף מספר הטלפון שלי.

   

   Soundtrack I : : : Tanger Dolls. צילום: LE M@SC, flickr

   

  אולי ראוי לציין שכמה שבועות קודם לכן פרסמתי ידיעה שלעגה לכך שיתד נאמן מודפס בדפוס חילוני, שבו הודפס גם המגזין "מוניטין" שלא בחל בתמונות נשים גדולות וחשופות למדי. המודעה ביתד פורסמה ביום רביעי - יום, שבו כתבי "כל העיר" חיו מהבוקר עד סוף הלילה בעיתון. לכן אני לא הייתי בדירה, אבל השותפות שלי קיבלו המון שיחות טלפון משדכנים ושדכניות. בסופו של דבר איפה נשמע על אלמן בעל אמצעים, שמוכן לכל כך הרבה פשרות?

   

  היה בידור גדול. רצתי עם הסיפור הזה מכלי תקשורת אחד לשני. את חוסר ההבנה התרבותי שעמד ביסוד מעשה הנקמה הכושל הזה המחיש גם אותו חבר חרדי, היום פוליטיקאי בכיר, שאמר לי: "מילא שעשו לך את זה, מה אתה רץ לספר לכולם"? האישה שאיתי שאותה הכרתי שנה אחר כך היתה אכן מרוקאית, ילידת פס, והיא גם היתה בת פחות מ-40, כך שאי אפשר להגיד שמפרסמי המודעה לגמרי לא ידעו על מה הם מדברים. אבל בעל אמצעים? הצחקתם אותי.

   

  לקבלת עדכונים קבועים לבלוג: m.kashrut@gmail.com

  דרג את התוכן:

   תגובות (106)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/8/09 01:46:

    

   יוסי, לא הבנתי מה אתה מתכוון ב"להצטרף אליה ע"י... לימוד". "למידה" היא מילה עם כמה משמעויות, דווקא בלימודי דת אין למידה אלא רק שינון מנטרות, היפנוזה להמונים, התקבצות מאחורי תפיסת עולם אחידה והשגת ליכוד קבוצתי, עם כל המשתמע מכך.

   מוות לכל מחשבה עוד לפני שנולדה, זה מה שלומדים שם. 

    

     23/8/09 17:24:

   צטט: אלי למה 2009-08-23 16:42:35


   כל דת היא גזענות אולם היהדות היא היחידה המבססת את עקרונותיה על עקרונות הגזע. כולנו צאצאי האבות, כביכול, לפיכך אנחנו שווים יותר מאחרים.

   כמו שאמרו כבר לפני, חינוך לגזענות אינו עוצר בהפרדה מסויימת. הגזען אינו חדל לחפש סיבות לעוד ועוד הפרדות ולחלוקה לא צודקת של כוח וזכויות.

   עקרונות הדת הם עדות לתקופה הקדומה בה מוסר זה נוצר. תקופה בה בני אדם כמעט ולא נתקלו בגזעי בני אדם שונים מפאת המרחקים ביניהם, לפיכך פיתחו שנאה ופחד מהשונים מהם.

   אלי ידידי, אם היהדות הדתית היא גזענות אז איך זה שאפשר להצטרף אליה ע"י,,,,לימוד?

    

    

     23/8/09 16:42:


   כל דת היא גזענות אולם היהדות היא היחידה המבססת את עקרונותיה על עקרונות הגזע. כולנו צאצאי האבות, כביכול, לפיכך אנחנו שווים יותר מאחרים.

   כמו שאמרו כבר לפני, חינוך לגזענות אינו עוצר בהפרדה מסויימת. הגזען אינו חדל לחפש סיבות לעוד ועוד הפרדות ולחלוקה לא צודקת של כוח וזכויות.

   עקרונות הדת הם עדות לתקופה הקדומה בה מוסר זה נוצר. תקופה בה בני אדם כמעט ולא נתקלו בגזעי בני אדם שונים מפאת המרחקים ביניהם, לפיכך פיתחו שנאה ופחד מהשונים מהם.

     22/8/09 22:52:


   מה ש"טוב" אצל ש"ס זה שהם התחילו כמפלגה שאמורה להחזיר את הגאווה המזרחית ובפועל הם נמצאים עמוק מתחת לסוליות הנעליים של החרדים האשכנזים.

    

   החרדים האשכנזים לעולם לא יתחתנו איתם

   לא יגורו איתם בשכנות

   לא ילמדו איתם בישיבות הנחשבות

   לא יקבלו אותם למוסדות החינוך שלהם.

    

   עטרה ליושנה?

   זה יותר להיות חוטבי העצים ושואבי המים של האשכנזים.

   לאמץ את החליפות

   את המותגים הליטאיים

   את שרבוב המילים ביידיש

   להיות בלי ולהרגיש עם

    

   למה נראה לי שלא לכך התכוון הרב עובדיה?

     22/8/09 08:36:

   צטט: שלמה (חוני) בוקלין. 2009-08-22 01:20:06


   למען הצדק, ועל מנת להיות פייר,

   ולמרות שיש לי "בטן מלאה" על המגזר החרדי,

   אני מרגיש שחשוב לומר

    שפה בקנדה, בתי הספר הממשלתיים, הם אתאיסטים מוחלטים,

    ואסור ללמוד שום שיעור דת מכל מין וצבע,

   משום כך, ישנם הרבה בתי ספר פרטיים,

   יהודים, מוסלמים, ועשרות סוגים של נוצרים,

   בית ספר קתולי, לא יקבל תלמיד נוצרי פרוטסטנטי בשעריו !

   ולכאורה, אפשר לשאול, מה ההבדל , שניהם נוצרים...

   אז זהו , בעיניהם , יש הבדל מהותי...

    

   הייתי זורק את הכפפה למוסדות ש'ס,

   שיפתחו בתי ספר וישיבות ספרדיות בלבד, ושלא יקבלו תלמידים אשכנזים,

   שהרי ש'ס קמה בשביל "להחזיר עטרה ליושנה" לא?

   אז שיפסיקו עם הביטול העצמי ודי לאפליה ולקיפוח  !

   מבחינה דמוגרפית הם רוב,

   וגם יש להם יותר מנדטים בכנסת , עד כמה שאני יודע,

   איזה עטרה ש'ס החזירה ליושנה,

    אם עדיין ישנה את הרפיסות הזו  וההתבטלות בפני הזרם הליטאי?

   ליטא אאוט קזבלנקה אין...

    

   אחד ההבדלים העיקריים בין רב תרבותיות לגזענות הוא שתרבות אפשר לבחור, מוצא לא. ובמילים אחרות פרוטסטנטי יכול לבחור להיות קתולי. מזרחי לא יכול להמיר את עדתו לאשכנזי (למרות שחרדים מזרחים רבים מנסים ומחליפים לשך כך שם משפחה, ולכן מתחקרים אותם על ההורים). 

   אני לא בטוח שסביר שבית ספר פרטי, שלא מקבל מימן מהמדינה, ירשה לעצמו למיין תלמידות לפי עדה. הרעיון שהמדינה תממן בית ספר כזה הוא נורא. הוא הופך כל ישראלי לשותף במעשה הנבלה.
     22/8/09 01:20:


   למען הצדק, ועל מנת להיות פייר,

   ולמרות שיש לי "בטן מלאה" על המגזר החרדי,

   אני מרגיש שחשוב לומר

    שפה בקנדה, בתי הספר הממשלתיים, הם אתאיסטים מוחלטים,

    ואסור ללמוד שום שיעור דת מכל מין וצבע,

   משום כך, ישנם הרבה בתי ספר פרטיים,

   יהודים, מוסלמים, ועשרות סוגים של נוצרים,

   בית ספר קתולי, לא יקבל תלמיד נוצרי פרוטסטנטי בשעריו !

   ולכאורה, אפשר לשאול, מה ההבדל , שניהם נוצרים...

   אז זהו , בעיניהם , יש הבדל מהותי...

    

   הייתי זורק את הכפפה למוסדות ש'ס,

   שיפתחו בתי ספר וישיבות ספרדיות בלבד, ושלא יקבלו תלמידים אשכנזים,

   שהרי ש'ס קמה בשביל "להחזיר עטרה ליושנה" לא?

   אז שיפסיקו עם הביטול העצמי ודי לאפליה ולקיפוח  !

   מבחינה דמוגרפית הם רוב,

   וגם יש להם יותר מנדטים בכנסת , עד כמה שאני יודע,

   איזה עטרה ש'ס החזירה ליושנה,

    אם עדיין ישנה את הרפיסות הזו  וההתבטלות בפני הזרם הליטאי?

   ליטא אאוט קזבלנקה אין...

     22/8/09 01:05:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-20 21:42:50

   צטט: ליאור רועי 2009-08-20 20:53:30


   כרגיל, מרתק ומאיר עיניים.

   הפוסט וכמובן הדיון שאחריו.

    

   מעבר לכתיבה עצמה,

   נדמה לי שמגיעה לך מילה טובה גם על הסבלנות והסובלנות בתגובות למלעיזים למינהם.

   אני מוצאת שגם בשיא הציניות, אתה מביא עדינות.

   זה יפה. אני לא הייתי מצליחה.

   תודה.

   אגב, אחלה תמונה  נשיקה

    

    

   תודה בחזרה :-)

    

   ופידבק מאוד ראוי לצלם, יותר משווה דפדוף.

     21/8/09 08:14:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-20 15:33:06

   צטט: יפעת של התהליך 2009-08-20 15:15:15

   אתה עושה עבודה ממש ממש חשובה שרבים מאיתנו נמנעים בכלל מלעסוק בה בגלל שכל החשיבה או הדיון על החיים בחברה החרדית גורמים לרבים מאיתנו תחושה של בחילה קלה ומעין העדפה שכל עוד הם מתבשלים במיץ של עצמם ממש לא אכפת לנו ושמים את הגבול רק כשהם מנסים להשתלט על התחום שאמור להיות, בתחושה הסובייקטיבית כמובן, חופשי מהשטויות שלהם

    תודה.

   הבעיה היא שאם לא נעשה בשנים הקרובות משהו דרמטי כל ישראל תהיה ירושלים ואז כבר אי אפשר יהיה להדחיק יותר.

    

   גם אני חושב שחובתך להעלות (בדרך מכובדת ושקולה מאד - כדרכך) כל רק שאפשר, את פניה של אותה היהדות הבלתי סובלנית (לא כולה), היא צורך קיומי למדינת ישראל. אני חושב שהפיכת ישראל למדינת ההלכה היא חיסולו של הרעיון הציוני.. 

    

     20/8/09 21:42:

   צטט: ליאור רועי 2009-08-20 20:53:30


   כרגיל, מרתק ומאיר עיניים.

   הפוסט וכמובן הדיון שאחריו.

    

   מעבר לכתיבה עצמה,

   נדמה לי שמגיעה לך מילה טובה גם על הסבלנות והסובלנות בתגובות למלעיזים למינהם.

   אני מוצאת שגם בשיא הציניות, אתה מביא עדינות.

   זה יפה. אני לא הייתי מצליחה.

   תודה.

   אגב, אחלה תמונה  נשיקה

    

     20/8/09 21:20:

   צטט: מעין ש 2009-08-20 20:09:32

   אני בקשר עם חרדי חסידי המגדיר עצמו כאנוס. לקח לי זמן להסתדר עם הפער בין הצורה החיצונית שלו ולבין היכול שלו לאכול אצלי בבית או בפאב אליו יצאנו, וכן את תשוקתו לתרבות מערבית.

   לאחרונה אנו דנים לא מעט בפער הזה והוא כתב לי את הטקסט הבא ואני רוצה להעבירו אליכם לקריאה.

   ומדוע?

   כי בטקסט הזה יש מורכבות רבה יותר מההצהרות הטפשיות של כל מיני סוחרי בורסה או חוזרות בתשובה . איני חושבת ששחר או רבים אחרים כולל אני שונאים. אנו חוששים לחברה שלנו כחברה תקינה בגלל שוליים שהפכו מכתיבי הרוב. אבל מעבר לכך אף אחד מאיתנו לא רוצה לכפות על האחר להפוך עורו.

   כך נראה לי. תקנו אותי אם אני טועה.

   להלן מה שכתב לי. כמובן ללא שם. אוסיף ואומר שהוא אב ל-9 ילדים, עוסק בחינוך נוער חסר מסגרות ונמצא בסוף שנות ה-30 שלו.

   רציתי להעביר לך את השקפת עולמי על רגל אחת, וכמו כולם, אני חושב שהיא מדוייקת ונבחנת לאור המציאות... חייהם של אנשים כחברה, תמיד יהיו בהם דברים מתמיהים ומקוממים,המגמה למצוא כל דבר לא צודק בחברה המאמינה ולהציגו לרשות הרבים כמודד על אופיה, היא לא הגונה. הם אנשים, וכאנשים הם יהיו רעים, כי בחברה אנושית יש רעים וטובים. אבל הם גם טובים, תלוי מי? החוכמה היא להתווכח על הדרך, כי גם לאנשים כמוהם יש זכות קיום במרחבינו, גם אם זה טפילי ומעיק. זו חברה אנושית! גם בהמון דברים שהם מואשמים ההקצנה והראיה החלקית בוגדת בנו כאנשים ערכיים, אני עצמי יכול לחבר ספר שיטנה עב כרס על החברה הזאת, ומילה אחת לא תהיה שקרית בו, אך באותה מידה ממש אוכל לחבר ספר עם מסר נוגד לחלוטין. כי אני חי בחברה הזאת, חי ממש, לא מסקר ומראיין... זה לא קשור לאהבתי לתרבות המערבית השפויה, אני אוהב אותם כבני אדם מקסימים (חלקם) ושנאתם לההעדפות שלי, היא בעייתם, וגם זכותם, וגם אני בז לתרבות שלהם, בז ולא מבזה, הבנת את ההבדל? זה לא הופך אותם לרעים כי הם לוחמים בתרבות, הם חייבים לעשות זאת כי הם מאמינים בזה...הם לא יקראו את הספרים שלי, ואני לא את שלהם - קראתי מספיק... אך זו לא סיבה למצוא בהם רוע. הקטע הניצולי טפילי - הוא הכרח מגעיל שהם נפלו לתוכו, כי החיים כאן יחד הם מוזרים מאד, אבל זה שוה כתבה נפרשת, רק רציתי לשוחח אודות האנשים כאנשים. אגב, הטבע הזה, היה לזכותי כשראיתי בחילונים בני אדם טובים ותרבותיים, והחלטתי לבחור מה מתאים לי, האם לסגוד לבערות או להיות אדם חופשי... אם הייתי מדלג על התיזה הזאת שפיתחתי שנים, הייתי חרדי הגון שלא מתקרב אפילו לאיזו תרבות שלא תהיה. ואפרופו, הקטע הזה שלי מצליח גם בשיחתי עם חרדים להרגיע אותם קצת מלהתעסק כל כך הרבה עם אלוהים... זו חילוניות שפויה בעיני. וכאן אני רוצה להגביל, אני אישית, כן סבור שיש מקום לדווח על מעללים רעים שהם עושים, גם לקרוא אני רוצה וצריך - רק דברתי על המסקנות, יש?

   שלכם בידידות הכי הכי 

   יפה מאוד מאוד.

   אין דבר יותר יפה, בסופו של דבר, מתקשורת.

    

    

     20/8/09 20:53:


   כרגיל, מרתק ומאיר עיניים.

   הפוסט וכמובן הדיון שאחריו.

    

   מעבר לכתיבה עצמה,

   נדמה לי שמגיעה לך מילה טובה גם על הסבלנות והסובלנות בתגובות למלעיזים למינהם.

   אני מוצאת שגם בשיא הציניות, אתה מביא עדינות.

   זה יפה. אני לא הייתי מצליחה.

     20/8/09 20:09:

   אני בקשר עם חרדי חסידי המגדיר עצמו כאנוס. לקח לי זמן להסתדר עם הפער בין הצורה החיצונית שלו ולבין היכול שלו לאכול אצלי בבית או בפאב אליו יצאנוו, וכן את תשוקתו לתרבות מערבית.

   לאחרונה אנו דנים לא מעט בפער הזה והוא כתב לי את הטקסט הבא ואני רוצהלהעבירו אליכם לקריאה.

   ומדוע?

   כי בטקסט הזה יש מורכבות רבה יותר מההצהרות הטפשיות של כל מיני סוחרי בורסה או חוזרות בתשובה . איני חושבת ששחר או רבים אחרים כולל אני שונאים. אנו חוששים לחברה שלנו כחברה תקינה בגלל שוליים שהפכו מכתיבי הרוב. אבל מעבר לכך אף אחד מאיתנו לא רוצה לכפות על האחר להפוך עורו.

   כך נראה לי. תקנו אותי אם אני טועה.

   להלן מה שכתב לי. כמובן ללא שם. אוסיך ואומר שהוא אב ל-9 ילדים, עוסק בחינוך נוער חסר מסגרות ונמצא בסוף שנות ה-30 שלו.

   רציתי להעביר לך את השקפת עולמי על רגל אחת, וכמו כולם, אני חושב שהיא מדוייקת ונבחנת לאור המציאות... חייהם של אנשים כחברה, תמיד יהיו בהם דברים מתמיהים ומקוממים,המגמה למצוא כל דבר לא צודק בחברה המאמינה ולהציגו לרשות הרבים כמודד על אופיה, היא לא הגונה. הם אנשים, וכאנשים הם יהיו רעים, כי בחברה אנושית יש רעים וטובים. אבל הם גם טובים, תלוי מי? החוכמה היא להתווכח על הדרך, כי גם לאנשים כמוהם יש זכות קיום במרחבינו, גם אם זה טפילי ומעיק. זו חברה אנושית! גם בהמון דברים שהם מואשמים ההקצנה והראיה החלקית בוגדת בנו כאנשים ערכיים, אני עצמי יכול לחבר ספר שיטנה עב כרס על החברה הזאת, ומילה אחת לא תהיה שקרית בו, אך באותה מידה ממש אוכל לחבר ספר עם מסר נוגד לחלוטין. כי אני חי בחברה הזאת, חי ממש, לא מסקר ומראיין... זה לא קשור לאהבתי לתרבות המערבית השפויה, אני אוהב אותם כבני אדם מקסימים (חלקם) ושנאתם לההעדפות שלי, היא בעייתם, וגם זכותם, וגם אני בז לתרבות שלהם, בז ולא מבזה, הבנת את ההבדל? זה לא הופך אותם לרעים כי הם לוחמים בתרבות, הם חייבים לעשות זאת כי הם מאמינים בזה...הם לא יקראו את הספרים שלי, ואני לא את שלהם - קראתי מספיק... אך זו לא סיבה למצוא בהם רוע. הקטע הניצולי טפילי - הוא הכרח מגעיל שהם נפלו לתוכו, כי החיים כאן יחד הם מוזרים מאד, אבל זה שוה כתבה נפרשת, רק רציתי לשוחח אודות האנשים כאנשים. אגב, הטבע הזה, היה לזכותי כשראיתי בחילונים בני אדם טובים ותרבותיים, והחלטתי לבחור מה מתאים לי, האם לסגוד לבערות או להיות אדם חופשי... אם הייתי מדלג על התיזה הזאת שפיתחתי שנים, הייתי חרדי הגון שלא מתקרב אפילו לאיזו תרבות שלא תהיה. ואפרופו, הקטע הזה שלי מצליח גם בשיחתי עם חרדים להרגיע אותם קצת מלהתעסק כל כך הרבה עם אלוהים... זו חילוניות שפויה בעיני. וכאן אני רוצה להגביל, אני אישית, כן סבור שיש מקום לדווח על מעללים רעים שהם עושים, גם לקרוא אני רוצה וצריך - רק דברתי על המסקנות, יש?

   שלכם בידידות הכי הכי 

     20/8/09 15:33:

   צטט: יפעת של התהליך 2009-08-20 15:15:15

   אתה עושה עבודה ממש ממש חשובה שרבים מאיתנו נמנעים בכלל מלעסוק בה בגלל שכל החשיבה או הדיון על החיים בחברה החרדית גורמים לרבים מאיתנו תחושה של בחילה קלה ומעין העדפה שכל עוד הם מתבשלים במיץ של עצמם ממש לא אכפת לנו ושמים את הגבול רק כשהם מנסים להשתלט על התחום שאמור להיות, בתחושה הסובייקטיבית כמובן, חופשי מהשטויות שלהם

    תודה.

   הבעיה היא שאם לא נעשה בשנים הקרובות משהו דרמטי כל ישראל תהיה ירושלים ואז כבר אי אפשר יהיה להדחיק יותר.

    

     20/8/09 15:15:
   אתה עושה עבודה ממש ממש חשובה שרבים מאיתנו נמנעים בכלל מלעסוק בה בגלל שכל החשיבה או הדיון על החיים בחברה החרדית גורמים לרבים מאיתנו תחושה של בחילה קלה ומעין העדפה שכל עוד הם מתבשלים במיץ של עצמם ממש לא אכפת לנו ושמים את הגבול רק כשהם מנסים להשתלט על התחום שאמור להיות, בתחושה הסובייקטיבית כמובן, חופשי מהשטויות שלהם
     20/8/09 14:44:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-20 14:25:04

    

   ראשית, את מוזמנת לבקר הרבה יותר.

   שנית, צרפתי לבקשתך לינק.

    

   תודה.

   ותודה רבה!

    

     20/8/09 14:25:

   צטט: (עי)דנהנחושת 2009-08-20 11:33:05


   היי אילן,

   לא מבקרת אצלך הרבה, לכן התענינתי בהפניה שלך ל"חידו"ש".

   אין שם לינק.

   או אם היה לינק, הוא לא עובד.

   מה זה?

   איפה מבררים יותר פרטים?

   בבקשה תביא הפניה אליהם: אולי לינק שעובד?

    

   תודה.

   שא ברכה.

   וישר כח.

    

    

   ראשית, את מוזמנת לבקר הרבה יותר.

   שנית, צרפתי לבקשתך לינק.

    

     20/8/09 11:57:


   הסלקציה הזו מתבצעת רק בבתי ספר של חרדים או גם של החינוך הדתי לאומי?

   תחת אמתלת מידת הדתיות.

   אני בכלל חושבת שאתיופים יעשו טוב יותר לבנותיהן וישלחו אותם לבתי הספר החילוניים (לא ששם אין אפליה וגזענות, אבל היא לא ככ בוטה. לפחות)

     20/8/09 11:33:


   היי אילן,

   לא מבקרת אצלך הרבה, לכן התענינתי בהפניה שלך ל"חידו"ש".

   אין שם לינק.

   או אם היה לינק, הוא לא עובד.

   מה זה?

   איפה מבררים יותר פרטים?

   בבקשה תביא הפניה אליהם: אולי לינק שעובד?

    

   תודה.

   שא ברכה.

   וישר כח.

    

     20/8/09 09:01:

   כתבה יפה !

    

   lockerz invites

   www.lockerz.co.il

    

     20/8/09 03:19:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-19 18:23:49

   צטט: רמניק 2009-08-19 17:47:52


   וואלה שחר, אנח מתחיל לדאוג, גם על זה הייתי חותם.

   אני לא יודע אם אני השתנתי או אתה. אבל שני הפוסטים האחרונים שלך צודקים לחלוטין. [אהבתי מאד את הסיפור בסוף.]

   [דרך אגב, הייתי היום ברכיבת סוסים במושב אורה עברתי דרך המפלצת , עדיין אין שם מחיצה במגלשות, ]

   לקראת חודש אלול הייתי ממליץ לכל חברי החרדים לקרוא את הפוסט הזה [לא את התגובות, מומלץ כאן מחיצה עוד יותר מבמפלצת]

   אם כציבור צריך לעשות תשובה על עבירות שבן אדם לחבירו, הרי שנושא זה הראשון ברשימה.

   חודש טוב. 

    את המפלצת כידוע אין שום בעיה לא חלק שכן יש שלוש לשונות. השאלה היא רק למי תלך הלשון האמצעית? לחילונים?

    

    

   לא משנה , העיקר אשכנזים.

     19/8/09 23:59:

    

    

   ולסיכום

    

   http://www.youtube.com/watch?v=1UgH3gQ33Kw

    

    

    

    

    

    

     19/8/09 23:48:

   צטט: שירהW 2009-08-19 19:56:37

   אנחנו לא פריירים - לא כתוב בשום מקום שריך לאהוב אתכם. להיפך כתוב: ".. השם משנאיך אשנא.." - אל תחייה באשליות.

   הגדשתם את הסיאה. כללי המשחק השתנות הכל בע"ה יתברך. הכותבת הייתה בעבר פעילה בר"ץ, בוגרת לימודי תעודה בעיתונאות באוניברסיטת ת"א בהנהלתו של שלום רוזנפלד ז"ל וגם שרתה בצה"ל. לי אינך יכול לספר ספורי עלי בבא.

    

    

   דווקא מאד אשמח - בכל הרצינות - לשמוע איזה סיפורי אלף לילה ולילה את מצפה בדיוק שחילונים יספרו לך על החברה החילונית. את מכירה חילוני שטוען שהחברה שלנו (לא שיש בכלל "חברה חילונית", אבל מילא) מושלמת? שהיא הדרך הטובה ביותר לחיות את החיים? שהיא נקייה מעוולות ושגגות? 

    

   ועוד שאלה בכל הרצינות - למה כוונתך ב"כללי המשחק השתנו" ול"הגדשת הסאה" מצידנו? כי מהצד "שלנו" יש תחושה שדווקא אתם אלה שמגדישים את הסאה. אתם אלה שרוצים לכפות עלינו את אורח חייכם - לא להפך. אתם, אם זה היה תלוי בכם, הייתם הופכים את ישראל כולה לחרדית. אנחנו, אם זה היה תלוי בנו, *לא* היינו הופכים את ישראל כולה לחילונית.

    

   או אולי אדבר ביחיד ולא בריבוי המלכים הלא נוח הזה. אני לא שונא חרדים. אף אחד מחבריי לא שונא חרדים. אני סולד מן ההתנהגות שלכם כקהילה בתוך החברה הישראלית. אני תמה על מנהגי הלבוש שלכם, על האמונה באלוהים, על ריבוי הילדים ועל העול שנושאות בו נשיכם. אבל שונא? למה שאשנא? אני גם לא שונא את אלוהיכם - רק כופר בקיומו .

    

   אתם, אם הדברים היו תלויים בכם - או לפחות בנציגיכם - הייתם הופכים את כולנו לתאומיכם. אנחנו - אני - בסה"כ רוצים שתתנו לנו לחיות את חיינו כמו שאנחנו רוצים, ושתתרמו את חלקכם לחברה הגדולה שבתוכה אתם חיים.  

    

   יש לך משהו ענייני להגיב לביקורת ששחר אילן משמיע פה? משהו שילד בן 8-9 שלומד בחדר יוכל לענות באופן אינטליגנטי לעניין אפליית המזרחיים בעמנואל? כי אם לא, אז בשביל מה את כאן? 

    

   ועכשיו נראה אותך, בוגרת לימודי העיתונאות, עונה לי באופן רציני וענייני לכל שאלותיי.  

     19/8/09 23:45:

    

   "אין עוד מלבדו"  :) ) )

    

     19/8/09 22:42:

   צטט: שירהW 2009-08-19 19:56:37

   כבר כתבתי קודם. אצל החרדים זה הכל מאהבת ישראל. ההפגנות מאהבת ישראל והונאות המס מאהבה, והחיתולים הצואים מאהבה וקריאות הנאצים מאהבה ואפליית המזרחים מאהבה והאהבה כל הזמן עולה על גדותיה  מר אילן!   - ילד בחדר בן 8, 9 היה עונה תשובה הרבה יותר אינטיליגנטית ועניינית.

    

   לעניינינו.

   אנחנו לא פריירים - לא כתוב בשום מקום שריך לאהוב אתכם. להיפך כתוב: ".. השם משנאיך אשנא.." - אל תחייה באשליות.

   הגדשתם את הסיאה. כללי המשחק השתנות הכל בע"ה יתברך. הכותבת הייתה בעבר פעילה בר"ץ, בוגרת לימודי תעודה בעיתונאות באוניברסיטת ת"א בהנהלתו של שלום רוזנפלד ז"ל וגם שרתה בצה"ל. לי אינך יכול לספר ספורי עלי בבא.

    

    

   כלומר מצד אחד החרדים יזרקו עלינו אבנים וחיתולים ויצעקו נאצים וידליקו אשפה בגלל הערבות ההדדית, ויתפללו במקום להלחם כי הם דואגים לנו, ומצד שני גם יש חובה לשנוא אותנו. איך אתם עומדים בכל עומס הרגשות הסותרים האלה? יכול להיות שבסוף אתם רק שונאים?

    

   ואגב אני באמת בספק אם אני יכול לספר לך סיפורי עלי בבא. בסופו של דבר קנית את אלה של המחזירים בתשובה, ולא בטוח שנשאר אצלך מקום לעוד סיפורים. כמה עצוב שהחברה החילונית היום כל כך לא מספקת, שיש מי שקונים אפילו סיפורי המעשיות ואגדות העלי בבא של המחזירים בתשובה.

    

    

    

     19/8/09 21:35:

   כמה הערות:

   1. אכן לפעמים הבלוג הזה טרחני ומחפש בנרות את החרדים, אבל בסך הכל הבלוג הוא בלוג מעניין שפותח פתח לדיון ביקרותי לחרדים
   2. ומי שלא מוצא חן בעיניו מוזמן לדפדף הלאה.
   3. חייבים להגיד שבכל בן אדם יש משהו גזעני, כאלו אנחנו בני האדם נמשכים למוכר ונרתעים מהשונה, זה קיים אצל כולנו, אבל מכאן ועד בית ספר מחולק לשניים כמו בעמנואל המרחק גדול מאוד.
   4.  
     19/8/09 21:06:

   צטט: שירהW 2009-08-19 19:56:37

   כבר כתבתי קודם. אצל החרדים זה הכל מאהבת ישראל. ההפגנות מאהבת ישראל והונאות המס מאהבה, והחיתולים הצואים מאהבה וקריאות הנאצים מאהבה ואפליית המזרחים מאהבה והאהבה כל הזמן עולה על גדותיה  מר אילן!   - ילד בחדר בן 8, 9 היה עונה תשובה הרבה יותר אינטיליגנטית ועניינית.

    

   לעניינינו.

   אנחנו לא פריירים - לא כתוב בשום מקום שריך לאהוב אתכם. להיפך כתוב: ".. השם משנאיך אשנא.." - אל תחייה באשליות.

   הגדשתם את הסיאה. כללי המשחק השתנות הכל בע"ה יתברך. הכותבת הייתה בעבר פעילה בר"ץ, בוגרת לימודי תעודה בעיתונאות באוניברסיטת ת"א בהנהלתו של שלום רוזנפלד ז"ל וגם שרתה בצה"ל. לי אינך יכול לספר

    

   ספורי עלי בבא.

    

    

    

    

    

    

    

     וואוו, יש לך הרבה על מה להכות, ומי יודע איזה שק שרצים עומד לחובתך בתיאור הממצה של חייך הקודמים. בקיצור את צריכה להיות יותר צדיקה מהאפיפיור, ומה שחרדי מלידה יכול להרשות לעצמו את לא יכולה לחלום עליו, ילדייך הינם סוג ב בשידוך וכך זה הולך שלושה דורות. אין לי אלא לאחל לך שהשנים יעברו מהר וילדייך או נכדייך לא יפתיעו אותך באיזו יציאה לשאלה שתותיר אותך נדהמת ואבלה. בקיצור, עברת לקבוצה של אלו שאוהבים את אלוהים יותר מאת הילדים שלהם, וההשיפוט שלהם מסתובב סביב יישות בלתי נראית, שמישהו סיפר שהיא קיימת, וחבורה של אנשים כתבה על זה ספרים ועשתה מזה הון פוליטי או אישי אחר במהלך השנים. גם היום יש הרבה יותר אנשים שעושים מזה הון ועוצמה, ויש אותך ושכמותך המשמנים להם את גלגלי השיניים במערכת.

   שיהיה לך בהצלחה, את מאוד זקוקה לזה. 

    

    

     19/8/09 19:56:

   כבר כתבתי קודם. אצל החרדים זה הכל מאהבת ישראל. ההפגנות מאהבת ישראל והונאות המס מאהבה, והחיתולים הצואים מאהבה וקריאות הנאצים מאהבה ואפליית המזרחים מאהבה והאהבה כל הזמן עולה על גדותיה  מר אילן!   - ילד בחדר בן 8, 9 היה עונה תשובה הרבה יותר אינטיליגנטית ועניינית.

    

   לעניינינו.

   אנחנו לא פריירים - לא כתוב בשום מקום שריך לאהוב אתכם. להיפך כתוב: ".. השם משנאיך אשנא.." - אל תחייה באשליות.

   הגדשתם את הסיאה. כללי המשחק השתנות הכל בע"ה יתברך. הכותבת הייתה בעבר פעילה בר"ץ, בוגרת לימודי תעודה בעיתונאות באוניברסיטת ת"א בהנהלתו של שלום רוזנפלד ז"ל וגם שרתה בצה"ל. לי אינך יכול לספר ספורי עלי בבא.

    

    

     19/8/09 18:23:

   צטט: רמניק 2009-08-19 17:47:52


   וואלה שחר, אנח מתחיל לדאוג, גם על זה הייתי חותם.

   אני לא יודע אם אני השתנתי או אתה. אבל שני הפוסטים האחרונים שלך צודקים לחלוטין. [אהבתי מאד את הסיפור בסוף.]

   [דרך אגב, הייתי היום ברכיבת סוסים במושב אורה עברתי דרך המפלצת , עדיין אין שם מחיצה במגלשות, ]

   לקראת חודש אלול הייתי ממליץ לכל חברי החרדים לקרוא את הפוסט הזה [לא את התגובות, מומלץ כאן מחיצה עוד יותר מבמפלצת]

   אם כציבור צריך לעשות תשובה על עבירות שבן אדם לחבירו, הרי שנושא זה הראשון ברשימה.

   חודש טוב. 

    את המפלצת כידוע אין שום בעיה לא חלק שכן יש שלוש לשונות. השאלה היא רק למי תלך הלשון האמצעית? לחילונים?

    

     19/8/09 17:47:


   וואלה שחר, אנח מתחיל לדאוג, גם על זה הייתי חותם.

   אני לא יודע אם אני השתנתי או אתה. אבל שני הפוסטים האחרונים שלך צודקים לחלוטין. [אהבתי מאד את הסיפור בסוף.]

   [דרך אגב, הייתי היום ברכיבת סוסים במושב אורה עברתי דרך המפלצת , עדיין אין שם מחיצה במגלשות, ]

   לקראת חודש אלול הייתי ממליץ לכל חברי החרדים לקרוא את הפוסט הזה [לא את התגובות, מומלץ כאן מחיצה עוד יותר מבמפלצת]

   אם כציבור צריך לעשות תשובה על עבירות שבן אדם לחבירו, הרי שנושא זה הראשון ברשימה.

   חודש טוב. 

     19/8/09 17:41:

   צטט: שירהW 2009-08-19 16:52:57

    

   תסביך חרדים!!!!!!


   כל מה שכתבתי מביע על דבר אחד - כל האלימות והשנאה שהתגברה לצבור החרדי ועלתה על גדותיה הן סימן ברור שאנחנו

   לפני הגאולה השלמה בע"ה יתברך. אלה אינם סימנים יחידים. גם כל מה שקורה בעולם  -  כל הטרוף , הפוליטיקה, אובאמה, איראן

    הכל כתוב בנבואות.

   באמת, אינני מודאגת. חברי אומרים לי: "החילוניים שונאים אותנו" אני עונה להם: "שישנאו, מי צריך את האהבה שלהם - הפוך אם היו אוהביםם אותנו - זה היה סימן רע לנו, כי זה היה כאילו שאינו דבקים בהשם יתברך"

   יהודים יקרים !

   באמת - השנאה היא בעייה אך ורק שלכם. הקב"ה מנהל את העולם וכדאי לעיין קצת בנבואות לראות מה עומד לפנינו.

   בברכה

   שירהW

    

    

    

   אם זה לא

   כבר כתבתי קודם. אצל החרדים זה הכל מאהבת ישראל. ההפגנות מאהבת ישראל והונאות המס מאהבה, והחיתולים הצואים מאהבה וקריאות הנאצים מאהבה ואפליית המזרחים מאהבה והאהבה כל הזמן עולה על גדותיה

    

     19/8/09 16:52:

    

   תסביך חרדים!!!!!!

   המדינה מוכה טרוף ושגעון. 12 מקרי רצח תוך שבועיים. פה דוקרים. שם רוצחים ללא סיבה. הנוער שקוע

   באלכהול ובסמים, המצב הבטחוני באדמה, כמו כן הכלכלה. הכל קורס ובמה שחר אילן מתעסק - בחרדים.

    אם זה לא היה

   כל כך פטתי - כל כך מלא קנאה בצבור החרדי, כל כך מלא שנאה אפשר היה לעשות על כך מחזה.

   נכון יש אצלנו החרדים (גאה להיות חרדית תופעות לא טובות, תופעות שאינן רצון השם - אבל מה עם הג"ונגל החילוני.

   ראו מה אתם עוברים. רצח רודף רצח. אונס רודף אונס. המועדנים מלאים באלכוהליסטים ומסוממים מגיל 12 (על פי

   התקשורת) דוקרים זה את זה בגלל סיגרי או בגלל תפיסת מקום חניה.

   בקיצור האובססיה לכתוב על החרדים ונגדם היא בגדר מחלה. אולם אין בכך הפתעה. הכותב מקיים את הכתוב. הלכה:

   "עם הארץ שונא לתלמיד חכם" בדיוק כשם ש"עשיו שונא ליעקב".

   כאשר היה הספור עם האם מתולדות אהרון כולם חגגו על הדם. כל הספור שקר מיסודו. אבל שום דבר לא קורה במקרה.

   השם בחר באישה זו כקרבן צבור וכאן מקיים הקב,ה ברור בעיקר בצבור החרדי  - "מי להשם אלי...." ומי שמאמין לציוניים ולערב רב אינו משל השם יתברך.

   כל מה שכתבתי מביע על דבר אחד - כל האלימות והשנאה שהתגברה לצבור החרדי ועלתה על גדותיה הן סימן ברור שאנחנו

   לפני הגאולה השלמה בע"ה יתברך. אלה אינם סימנים יחידים. גם כל מה שקורה בעולם  -  כל הטרוף , הפוליטיקה, אובאמה, איראן

    הכל כתוב בנבואות.

   באמת, אינני מודאגת. חברי אומרים לי: "החילוניים שונאים אותנו" אני עונה להם: "שישנאו, מי צריך את האהבה שלהם - הפוך אם היו אוהביםם אותנו - זה היה סימן רע לנו, כי זה היה כאילו שאינו דבקים בהשם יתברך"

   יהודים יקרים !

   באמת - השנאה היא בעייה אך ורק שלכם. הקב"ה מנהל את העולם וכדאי לעיין קצת בנבואות לראות מה עומד לפנינו.

   בברכה

   שירהW

    

    

    

   אם זה לא

     19/8/09 14:24:
   טוב שיש לנו את קולך על מנת להראות באיזה מחשכים חיים במדינתנו.
     19/8/09 13:42:

   צטט: mbrtl 2009-08-19 12:55:28

   כמזרחי אני חייב לומר שאני מבין את האשכנזים, וכמו שחרדי מזרחי מש"ס לא היה מחתן את ילדיו עם אתיופים,או אפילו מתנגד שילדיו יילמדו בבית ספר עם אתיופים, כך גם האשכנזים!

   כל עדה צריכה לשמור על האופי שלה והייחוד שלה, ואני מבין את האשכנזים שרוצים שילדיהם יילמדו עם ילדים הדומים להם במראה בהתנהגות וברקע!

   המזרחים החרדים והחילונים גזענים בעצמם, הגזענות שלהם מושרשת עמוק באופיים, בעוד שאצל האשכנזים הגזענות נובעת מתוך רצון לשמור על אופי ייחודי, ואני מבין אותם!

   הבעיה הגדולה היא הצביעות של החרדים המזרחים מש"ס שמתבטלים בפני האשכנז, ומשחקים מצד שני את המשחק של מייצגי הציבור המזרחי!

    מה יש להבין? מדוע שלא יתחתנו ביניהם? אתה מנסה לתת לגיטימציה לגזענות המזרחית דרך עניין האתיופים וגיבוי מהאשכנזים? מה זה אסון או פשע להתחתן עם אתיופים? למזרחים מותר רק לדרוס אותם אבל אסור להתחתן איתם?

   האשכנזים בגולה לא יכלו לשמור על אופי יחודי כי פוגרם אחד כולל אונס נשים על ידי הקוזאקים מסביב, סידרו יופי של עירבוביה גנטית בתוך העם היהודי . למה אתה חושב שהאם קובעת לצורך יהדות? מי יודע מי באמת האבא?

   אני מוחה על קביעתך שכל עדה צריכה לשמור את האופי והיחוד שלה. גם בעדה שלי יש דברים שאיןלי שום רצון לשמור עליהם אבל לעומת זאת בעדה של בעלי יש דברים מאוד נחמדים. וכפי שסיפרתי גם בעדה הרפורמית יש ערכים שמאוד מצאים חן בעיני.

   הבעיה היא ההסתגרות על חשבון החברה. אם הם היו מסתגרים על חשבון עצמם ולא מקבלים תמיכה כספית וכל תמיכה אחרת מהמדינה, לא מתערבים בקהליה-כמו האיימיש בארה"ב, אז שיסתדרו איך שבא להם ושיאכלו את פרי הביאושים שלהם בעצמם. משהפך העניין לבעיה של מוסדות השלטון יש רק דרך אחת לטפל בזה והיא ברורה לכל מי שבינה בקודקודו ומחשיב עצמו לישראלי שומר חוק. 

    

    

     19/8/09 13:15:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-19 13:05:30

   צטט: mbrtl 2009-08-19 12:55:28

   כמזרחי אני חייב לומר שאני מבין את האשכנזים, וכמו שחרדי מזרחי מש"ס לא היה מחתן את ילדיו עם אתיופים,או אפילו מתנגד שילדיו יילמדו בבית ספר עם אתיופים, כך גם האשכנזים!

   כל עדה צריכה לשמור על האופי שלה והייחוד שלה, ואני מבין את האשכנזים שרוצים שילדיהם יילמדו עם ילדים הדומים להם במראה בהתנהגות וברקע!

   המזרחים החרדים והחילונים גזענים בעצמם, הגזענות שלהם מושרשת עמוק באופיים, בעוד שאצל האשכנזים הגזענות נובעת מתוך רצון לשמור על אופי ייחודי, ואני מבין אותם!

   הבעיה הגדולה היא הצביעות של החרדים המזרחים מש"ס שמתבטלים בפני האשכנז, ומשחקים מצד שני את המשחק של מייצגי הציבור המזרחי!

    

   על מה אתה מדבר? שום עדה מזרחית לא משמרת כלום. הרב עובדיה כופה על כולם את המזרחיות השולחן ערוכית שלו ומבטל את הכל המסורות. ואם כבר יש כור היתוך, למה כור היתוך מזרחי של הרב עובדיה? עדיף כור היתוך של כולם.

    

    

    

   זה בעיקר בולט בנסיון שלו לגייס את התימנים ו"למזרח" אותם, למרות שיש להם מסורות והלכות שונות לחלוטין ממה שהיה מקובל אצל שאר הספרדים. בכלל כל המושג של "עדות המזרח" הוא בעייתי מאוד ולפי הרב עובדיה הוא מוגדר יותר על דרך השלילה, כלומר "לא אשכנזים", למרות שלפעמים אין כל כך דמיון וקרבה בין עדות "מזרחיות" שונות.

    

   ובכלל, גם על פי התפיסה הדתית האורתודוכסית כל המושג של "עדות" הוא בעייתי ביותר, מפני שהוא נוצר בגלות כשיהודים חיו בארצות שונות. היום אין שום סיבה בעולם שדתיים שחיים בארץ ינהגו לפי מנהגים שונים.

    

   מעבר לכך שגם אם יש מנהגים שונים זה לא אמור ליצור הפרדה גזענית, חבל שאותם רבנים במקום לעודד את הגזענות וההפרדה לא טורחים לפעמים לקרוא קצת את המקורות: ""אף על פי שאלו אוסרים ואלו מתירין, אלו פוסלין ואלו מכשירין - לא נמנעו בית שמאי מלישא נשים מבית הלל ולא בית הלל מבית שמאי".

     19/8/09 13:05:

   צטט: mbrtl 2009-08-19 12:55:28

   כמזרחי אני חייב לומר שאני מבין את האשכנזים, וכמו שחרדי מזרחי מש"ס לא היה מחתן את ילדיו עם אתיופים,או אפילו מתנגד שילדיו יילמדו בבית ספר עם אתיופים, כך גם האשכנזים!

   כל עדה צריכה לשמור על האופי שלה והייחוד שלה, ואני מבין את האשכנזים שרוצים שילדיהם יילמדו עם ילדים הדומים להם במראה בהתנהגות וברקע!

   המזרחים החרדים והחילונים גזענים בעצמם, הגזענות שלהם מושרשת עמוק באופיים, בעוד שאצל האשכנזים הגזענות נובעת מתוך רצון לשמור על אופי ייחודי, ואני מבין אותם!

   הבעיה הגדולה היא הצביעות של החרדים המזרחים מש"ס שמתבטלים בפני האשכנז, ומשחקים מצד שני את המשחק של מייצגי הציבור המזרחי!

    

   על מה אתה מדבר? שום עדה מזרחית לא משמרת כלום. הרב עובדיה כופה על כולם את המזרחיות השולחן ערוכית שלו ומבטל את הכל המסורות. ואם כבר יש כור היתוך, למה כור היתוך מזרחי של הרב עובדיה? עדיף כור היתוך של כולם.

    

     19/8/09 13:03:

   צטט: day trader 2009-08-19 12:10:34

   צטט: מעין ש 2009-08-19 11:16:25

   המטרות מעולות 

   הלוגו יפה מאוד

   בהצלחה

   הצלחתכם-הצלחתנו 

    

    

    איזה הצלחה ואיזה נעליים....

    אתם מיעוט במדינה ... וסופו של מיעוט אנטי יהודי - להעלם  ( כמו מפלגת שינוי ואנשיה )

    

    תגיד אתה קורא עיתונים? לא שמת לב שיש קמפיין חרדי מאורגן לשכנע את החילונים להקים את שינוי החדשה?

    

     19/8/09 12:55:

   כמזרחי אני חייב לומר שאני מבין את האשכנזים, וכמו שחרדי מזרחי מש"ס לא היה מחתן את ילדיו עם אתיופים,או אפילו מתנגד שילדיו יילמדו בבית ספר עם אתיופים, כך גם האשכנזים!

   כל עדה צריכה לשמור על האופי שלה והייחוד שלה, ואני מבין את האשכנזים שרוצים שילדיהם יילמדו עם ילדים הדומים להם במראה בהתנהגות וברקע!

   המזרחים החרדים והחילונים גזענים בעצמם, הגזענות שלהם מושרשת עמוק באופיים, בעוד שאצל האשכנזים הגזענות נובעת מתוך רצון לשמור על אופי ייחודי, ואני מבין אותם!

   הבעיה הגדולה היא הצביעות של החרדים המזרחים מש"ס שמתבטלים בפני האשכנז, ומשחקים מצד שני את המשחק של מייצגי הציבור המזרחי!

     19/8/09 12:26:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-19 09:58:23

   צטט: avi sason 2009-08-19 09:48:36


   עורו אחים עורו מתי ביקרתם לאחרונה בארץ ההתנשאות אשכנז ובגלילותיה בכפרים והעיירות הנחשלות מהם הם הגיעו?

   האם ידעתם מה קורה בין החרדים האשכנזים בעיר בית"ר עילית? איזו שנאה תהומית בין כל הכתות למינהם סוגדים לבני אדם ממש עבודת אלילים  אשכנזים  יקרים כל הפוסל במומו פוסל.

   האם מוסד בית יעקב לא היה במקורו ספרדי?

   כבר שכחתם שאברהם אבינו לא היה אשכנזי,וגם לא משה רבנו,וגם לא הרי"ף,וגם לא הרמב"ם שהציל יהדות שלמה בתימן,וגם לא רבי סעדיה גאון,שהציל את היהדות מהקראים,ועוד ,ועוד מה לכם להתהדר בנוצות,או שמא זה מה שנשאר לכם השאריות ב200 שנה האחרונות,נו חבל שרק בזה יש לכם להתגאות בשנאה,ובהתנשאות אבל אל פחד בע"ה תחזרו למקומכם האמיתי בשולי העם היהודי האמיתי וזה לא אתם.אתם רק שוליים שתפסו טרמפ.

    

   בניזרי נהג לומר לי שהדבר היחיד הטוב אצלי זו אישתי (שהיא כאמור ילידת מרוקו).

   אני חושב שהגישה הזאת כמו הגישה אתה מבטא היא בדיוק הנגטיב של ההתנשאות האשכנזית, משהו כמו: יום אחד הספרידם ישלטו וידכאו את האשכנזים.

   הגישה הנכונה היא לטעמי: מה שחשוב לצורך היחס אליך זה לא מאיפה הגעת, אלא רק מי ומה אתה.

    

    

    

   אר מי ומה אתה

   ובלבד שתהיה אשכנזי.

    

    

     19/8/09 12:10:

   צטט: מעין ש 2009-08-19 11:16:25

   המטרות מעולות 

   הלוגו יפה מאוד

   בהצלחה

   הצלחתכם-הצלחתנו 

    

    

    איזה הצלחה ואיזה נעליים....

    אתם מיעוט במדינה ... וסופו של מיעוט אנטי יהודי - להעלם  ( כמו מפלגת שינוי ואנשיה )

    

     19/8/09 12:04:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-19 08:53:34


    

   וכל זה בתקופה שעבור הציבור הרחב הוא היה הרב הראשי לישראל וחתן פרס ישראל לתרבות תורנית?

   איזו ישיבה זו היתה ואיזה בן?

   והאם יצא לך פעם להבין למה הוא מתעקש ללמוד במקום שכל כך מזלזל בו?

    

    

    מושגים כמו "רב ראשי לישראל" או "חתן פרס ישראל לתרבות" לא ממש שווים יותר מקליפת השום בעיני הציבור החרדי. זה בערך שקול למושגים כמו "גדול הדור" בעיני חילונים...

    

    

     19/8/09 11:16:

   המטרות מעולות 

   הלוגו יפה מאוד

   בהצלחה

   הצלחתכם-הצלחתנו 

    

     19/8/09 10:08:

   צטט: מעין ש 2009-08-19 09:29:23

   זה מאוד מזכיר את היחס לרפורמים

   האימה של מי שאינם פתוחים לקבלת קולות אחרים ביהדות היא ממש ברמה של גזענות ושינאה עזה כלפי הרפורמים.

   מנסיוני, עברנו בר מצווה בקהילה הרפורמית בחיפה והנאה כל כך גדלה מהתהליך ומהמעמד עצמו-ל תיארתי שתהיה לי בהקשר הנוגע בבית כנסת, אלוהים ודת. התוצאה היתה שהתחלתי ללכת לבית הכנסת בימי ששי לקבלת שבת והדבר גורם לי הנאה מרובה וקשר מעניין בערוץ חדש לזהות היהודית שלי.

   המתואר כאן ביחס האשכנזים החרדים לספרדים הדתיים, הינו סוג של תהליך סוציולוגי פשוט בו חבורה מנסה לייצר משמעות עבור עצמה, משמעות בה היא מוכיחה לעצמה בכלים של עצמה מדוע היא טובה ומיוחסת יותר מהקבוצה הדומה לה אבל חייבת להיות שונה ממנה.

   כך שעם כל בלבולי המוח של "העם היהודי" יש בתוכו קבוצות המייצגות לכאורה את האותנטיות שלו ועסוקות בלהוכיח כמה כל אחת מהן היא האותנטית והנכונה, וכל זה מוביל הלרס גדול.

   לא היה מן הראוי לשמוח ברב קוליות הזו וליהנות ממנה? כי זו היצירה האמיתית?

   האם שחר, זהו בערך מהות הארגון שאתה משתייך אליו? 

    

   יש הרבה ארגונים שמשמיעים היום את קול היהדות הפלורליסטי ומעבירים את המסר - היהדות היא של כולנו ולא ניתן עוד לחרדים מונופול עליה.

   חדו"ש  תשמח להאבק עבורם ועל מקומם והיא תאבק למימוש הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון. זה אומר -

   נישואים וגרושים אזרחיים שווים לכל

   שוויון בנטל הגיוס

   השוואה מוחלטת של קצבאות הילדים.

   התניית מימון למוסדות חינוך בלימודים כלליים ולימודי אזרחות.

   תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת שתסייע לאוכלוסיות מוחלשות (נוער, קשישים)

   ביטול קווי ההפרדה בין המינים

   צמצום סמכויות בתי הדין הרבניים

   ועוד.

     19/8/09 09:58:

   צטט: avi sason 2009-08-19 09:48:36


   עורו אחים עורו מתי ביקרתם לאחרונה בארץ ההתנשאות אשכנז ובגלילותיה בכפרים והעיירות הנחשלות מהם הם הגיעו?

   האם ידעתם מה קורה בין החרדים האשכנזים בעיר בית"ר עילית? איזו שנאה תהומית בין כל הכתות למינהם סוגדים לבני אדם ממש עבודת אלילים  אשכנזים  יקרים כל הפוסל במומו פוסל.

   האם מוסד בית יעקב לא היה במקורו ספרדי?

   כבר שכחתם שאברהם אבינו לא היה אשכנזי,וגם לא משה רבנו,וגם לא הרי"ף,וגם לא הרמב"ם שהציל יהדות שלמה בתימן,וגם לא רבי סעדיה גאון,שהציל את היהדות מהקראים,ועוד ,ועוד מה לכם להתהדר בנוצות,או שמא זה מה שנשאר לכם השאריות ב200 שנה האחרונות,נו חבל שרק בזה יש לכם להתגאות בשנאה,ובהתנשאות אבל אל פחד בע"ה תחזרו למקומכם האמיתי בשולי העם היהודי האמיתי וזה לא אתם.אתם רק שוליים שתפסו טרמפ.

    

   בניזרי נהג לומר לי שהדבר היחיד הטוב אצלי זו אישתי (שהיא כאמור ילידת מרוקו).

   אני חושב שהגישה הזאת כמו הגישה אתה מבטא היא בדיוק הנגטיב של ההתנשאות האשכנזית, משהו כמו: יום אחד הספרידם ישלטו וידכאו את האשכנזים.

   הגישה הנכונה היא לטעמי: מה שחשוב לצורך היחס אליך זה לא מאיפה הגעת, אלא רק מי ומה אתה.

    

     19/8/09 09:48:


   עורו אחים עורו מתי ביקרתם לאחרונה בארץ ההתנשאות אשכנז ובגלילותיה בכפרים והעיירות הנחשלות מהם הם הגיעו?

   האם ידעתם מה קורה בין החרדים האשכנזים בעיר בית"ר עילית? איזו שנאה תהומית בין כל הכתות למינהם סוגדים לבני אדם ממש עבודת אלילים  אשכנזים  יקרים כל הפוסל במומו פוסל.

   האם מוסד בית יעקב לא היה במקורו ספרדי?

   כבר שכחתם שאברהם אבינו לא היה אשכנזי,וגם לא משה רבנו,וגם לא הרי"ף,וגם לא הרמב"ם שהציל יהדות שלמה בתימן,וגם לא רבי סעדיה גאון,שהציל את היהדות מהקראים,ועוד ,ועוד מה לכם להתהדר בנוצות,או שמא זה מה שנשאר לכם השאריות ב200 שנה האחרונות,נו חבל שרק בזה יש לכם להתגאות בשנאה,ובהתנשאות אבל אל פחד בע"ה תחזרו למקומכם האמיתי בשולי העם היהודי האמיתי וזה לא אתם.אתם רק שוליים שתפסו טרמפ.

     19/8/09 09:29:

   זה מאוד מזכיר את היחס לרפורמים

   האימה של מי שאינם פתוחים לקבלת קולות אחרים ביהדות היא ממש ברמה של גזענות ושינאה עזה כלפי הרפורמים.

   מנסיוני, עברנו בר מצווה בקהילה הרפורמית בחיפה והנאה כל כך גדלה מהתהליך ומהמעמד עצמו-ל תיארתי שתהיה לי בהקשר הנוגע בבית כנסת, אלוהים ודת. התוצאה היתה שהתחלתי ללכת לבית הכנסת בימי ששי לקבלת שבת והדבר גורם לי הנאה מרובה וקשר מעניין בערוץ חדש לזהות היהודית שלי.

   המתואר כאן ביחס האשכנזים החרדים לספרדים הדתיים, הינו סוג של תהליך סוציולוגי פשוט בו חבורה מנסה לייצר משמעות עבור עצמה, משמעות בה היא מוכיחה לעצמה בכלים של עצמה מדוע היא טובה ומיוחסת יותר מהקבוצה הדומה לה אבל חייבת להיות שונה ממנה.

   כך שעם כל בלבולי המוח של "העם היהודי" יש בתוכו קבוצות המייצגות לכאורה את האותנטיות שלו ועסוקות בלהוכיח כמה כל אחת מהן היא האותנטית והנכונה, וכל זה מוביל הלרס גדול.

   לא היה מן הראוי לשמוח ברב קוליות הזו וליהנות ממנה? כי זו היצירה האמיתית?

   האם שחר, זהו בערך מהות הארגון שאתה משתייך אליו? 

     19/8/09 08:53:

   צטט: שלמה (חוני) בוקלין. 2009-08-19 07:42:39

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-19 06:55:33

   צטט: שלמה (חוני) בוקלין. 2009-08-19 01:38:20

   בתלמוד התורה שלמדתי בו בילדותי,

    היה רק תלמיד אחד מזרחי,

   איתי בכיתה,

    בנו של הרב עובדיה יוסף...

   כשעברתי לישיבה, הוא לא עבר לשם.

   לא יודע למה ולאן,

   למען האמת,

    הייתי בטוח שהתופעה הזו נעלמה

   ושבדיוק מהסיבה הזו ש'ס נוצרה,

    

   לא בדיוק טרחתי להתעדכן בנושאים הללו,

    היו לי פערים אחרים להשלים.

    

   כאדם שחי שם את כל ילדותי ובחרותי,

    אני חושב שאתה עושה שרות חשוב לספר מה קורה מעבר "למסך הברזל" והצניעות.

   בשונה ממך, אני התייאשתי.

    ומה היה היחס אליו? ולאבא שלו" ולמזרחים בכלל?

    

    

   לפני שאענה, אני חייב להדגיש שגם את הדעות הללו, ביחס למזרחים,

   הסרתי ממני.

   היחס אליו ,היה פשוט,

    הוא לא היה קיים,

   מאחורי גבו, קראנו לו "פרענק פאראח"

    שזה בעצם אומר,

    שהדבר היחיד שהוא (ושאר המזרחים) מסוגל לעשות, זה לעבודת פרך, ואין להם שכל .

    

   למרות שאביו (הרב עובדיה יוסף) היה ועודנו רב, חשבנו שזה רב צעצוע,

    והדעות או הפסיקות שלו, מיועדות לערב רב הפשוט,

   אין להם שום נגיעה אלינו...

   בפסח, היה מותר להם לאכול אורז וקטניות, שחשבנו שזה ממש שערוריה,

    במוצאי שבת, הם היו משתמשים ברוזמרין לבשמים להבדלה,

   אנחנו השתמשנו באתרוג שפקעי צפורן היו נעוצים בו,

   כל היחס היה מזלזל ומתנשא.

   במילים מודרניות, חשבנו שהם יהודים "לייט",

   מין מהדורה מצומצמת , כי אינם מסוגלים לתפוס את כל הדינים.

    

   ושוב,

   אינני יכול להדגיש די שאין אלו הדעות שלי היום,

    אין בי שום שמץ מיהדותי, ולא מהדעות שהחזקתי בהם אז.

    

   וכל זה בתקופה שעבור הציבור הרחב הוא היה הרב הראשי לישראל וחתן פרס ישראל לתרבות תורנית?

   איזו ישיבה זו היתה ואיזה בן?

   והאם יצא לך פעם להבין למה הוא מתעקש ללמוד במקום שכל כך מזלזל בו?

    

     19/8/09 07:42:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-19 06:55:33

   צטט: שלמה (חוני) בוקלין. 2009-08-19 01:38:20

   בתלמוד התורה שלמדתי בו בילדותי,

    היה רק תלמיד אחד מזרחי,

   איתי בכיתה,

    בנו של הרב עובדיה יוסף...

   כשעברתי לישיבה, הוא לא עבר לשם.

   לא יודע למה ולאן,

   למען האמת,

    הייתי בטוח שהתופעה הזו נעלמה

   ושבדיוק מהסיבה הזו ש'ס נוצרה,

    

   לא בדיוק טרחתי להתעדכן בנושאים הללו,

    היו לי פערים אחרים להשלים.

    

   כאדם שחי שם את כל ילדותי ובחרותי,

    אני חושב שאתה עושה שרות חשוב לספר מה קורה מעבר "למסך הברזל" והצניעות.

   בשונה ממך, אני התייאשתי.

    ומה היה היחס אליו? ולאבא שלו" ולמזרחים בכלל?

    

    

   לפני שאענה, אני חייב להדגיש שגם את הדעות הללו, ביחס למזרחים,

   הסרתי ממני.

   היחס אליו ,היה פשוט,

    הוא לא היה קיים,

   מאחורי גבו, קראנו לו "פרענק פאראח"

    שזה בעצם אומר,

    שהדבר היחיד שהוא (ושאר המזרחים) מסוגל לעשות, זה לעבודת פרך, ואין להם שכל .

    

   למרות שאביו (הרב עובדיה יוסף) היה ועודנו רב, חשבנו שזה רב צעצוע,

    והדעות או הפסיקות שלו, מיועדות לערב רב הפשוט,

   אין להם שום נגיעה אלינו...

   בפסח, היה מותר להם לאכול אורז וקטניות, שחשבנו שזה ממש שערוריה,

    במוצאי שבת, הם היו משתמשים ברוזמרין לבשמים להבדלה,

   אנחנו השתמשנו באתרוג שפקעי צפורן היו נעוצים בו,

   כל היחס היה מזלזל ומתנשא.

   במילים מודרניות, חשבנו שהם יהודים "לייט",

   מין מהדורה מצומצמת , כי אינם מסוגלים לתפוס את כל הדינים.

    

   ושוב,

   אינני יכול להדגיש די שאין אלו הדעות שלי היום,

    אין בי שום שמץ מיהדותי, ולא מהדעות שהחזקתי בהם אז.

     19/8/09 07:26:

   צטט: ביבו1 2009-08-18 22:05:32

   ציטוט

   מתוך פרוטוקול של ישיבה מיוחדת בהשתתפות בן גוריון, בה סקר ראש מחלקת הקליטה ברגינסקי את פריסת העולים עד 1956 (הישיבה התקיימה ב10 לדצמבר באותה שנה): "ב27 החודשים אחרונים עלו 85 אלף מצפון אפריקה ו85% מהם הופנו לאיזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועת גדרה-נהריה, אלה הופנו למקומות כגון: באר שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קרית גת, קרית שמונה, בצת וחצור. לגבי העליה הפולנית הדבר שונה. בחודשיים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות ריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה), משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם, ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון יעקב, לבנימינה, כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים (=אוהלים) וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת"
    
    הסבר לפיגור של מזרחים: מיקום בשוליים- השלב השני לאחר מכן היה פתיחה של בתי ספר מקצועיים בריכוזים מזרחיים-פלא שש"ס עלתה? אחרי שדיכו את הפנתרים לא יכלה כבר לקום תגובה שפויה...

    

    
    
   אה וקישור למפת ישראל בשביל שיערוכי נדל"ן 
    
   http://www.orianit.edu-negev.gov.il/goldwter5/cp/homepage/Images/israelh.jpg 

    שכחת לציין שבמקומות שציינת בתחילה, ישבו קודם אשכנזים (במיוחד רומנים) שהכשירו את הקרקע. באר שבע, דימונה, היו מיושבות קודם כל באשכנזים ומטבע הדברים, מכיוון שהאשכנזים הגיעו קודם לכאן בעליות הקודמות ובעליית המצוקה הגדולה לאחר השואה. הם פוזרו בכל רחבות הארץ לכיוון הגבולות כדי לעבות את ההתיישבות ולעמוד מול המסתננים, הם נשלחו למעברות וחיו שם יחד עם העליה מארצות המזרח כאשר זו עלתה, ומדובר לרוב באנשים שבורים ורמוסים לאחר השואה כולל חוסר הרגלי חיים כי חלקם עברו זאת מגיל ילדות עד התבגרות ולא היה מי שינחה אותם בחיים נורמטיביים, אתה יודע, המשפחה נרצחה והנאצים לא היו ממש מודל ראוי לחיקוי.

    כיום אנו יודעים גם שכל נושא השילומים שכביכול יצר איפה ואיפה לא היה באמת כפי שהציגו: הכסף נלקח על ידי המדינה לפיתוחה, וניצולי שואה רבים לא קיבלו בכלל דבר וחלקם לא מקבלים כלום עד היום וחיים בעוני קשה.

   אבל לא נפריע לקינה המזרחית להנציח את עצמה. אפילו האתיופים יודעים לקדם עצמם ביתר גאוה. מי שמתעקש להישאר דפוק לא יעזור לו כלום. 

     19/8/09 07:19:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:45:36

    

   שחר אילן היקר !

   וודי אלן אמר פעם , שדבר טוב שבא בכמויות גדולות מדי יכול להיות רע מאוד.
   הדוגמה שנתן היה של טנור איטלקי , רבע שעה זה נפלא...שעה זה מתחיל לשעמם
   שלוש שעות זה ממש נורא...אך אם הוא שר ושר ולא מפסיק לעולם – זה כבר עינוי.
   בהתחלה הכתיבה שלך הייתה מעניינת...אבל שמת לעצמך רגל עם הזמן...נראה
   כי אתה עושה הכל על מנת להתבלט ולכן אתה עושה  זאת ע"י פוסטים כ"כ אנטים.

   הפוסטים הצבועים והשמאלנים שלך מתחילים להעיק , לא רק עליי אלא גם עליך .
   אתה מחפש ומחפש עוד ועוד ליבוי שנאה כלפי הציבור החרדי עד כדי כך שזה פתטי !

    

   תאמת ? נשבר הזין מלראות את התמונה שלך עם פוסט אנטי חרדי בדף הבית .

   סע למקום נטול חרדים (אם תמצא כזה) ותשאר שם .  קח איתך את כל השמאל הצבוע
   השפל והפחדן שקיים בדה מרקר ותתעופפו מארץ הקודש .

    

    

   שלום סויחר, אם כך מדוע אתה חוזר על המנטרה שלך בצבעי איקאה כל הזמן כולל השגיאות שמעירים לך עליהן?

    

    

     19/8/09 06:58:

   צטט: iHanuka 2009-08-18 23:58:28

   צריך פשוט להוסיף נפות אצל מתאם הפעולות בשטחים. נפת העדה החרדית, נפת סניף ש"ס טבריה, נפת בני ברק, נפת דרום...

   או אפילו להעזר בדייטון ההוא מארה"ב שגם ככה יושב בראממלה. שילמד אותנו איך משליטים חוק וסדר. 

    

   כדי שייה סיכוי לשינוי המפלגות החילוניות חייבות להגיע להסכמה לנהל את המידנה כמה שנים בלי החרדים. אין שום בעיה להתחיל כבר בקדנציה הזאת, חוץ מקוצר הראות של בכירי הליכוד

     19/8/09 06:55:

   צטט: שלמה (חוני) בוקלין. 2009-08-19 01:38:20

   בתלמוד התורה שלמדתי בו בילדותי,

    היה רק תלמיד אחד מזרחי,

   איתי בכיתה,

    בנו של הרב עובדיה יוסף...

   כשעברתי לישיבה, הוא לא עבר לשם.

   לא יודע למה ולאן,

   למען האמת,

    הייתי בטוח שהתופעה הזו נעלמה

   ושבדיוק מהסיבה הזו ש'ס נוצרה,

    

   לא בדיוק טרחתי להתעדכן בנושאים הללו,

    היו לי פערים אחרים להשלים.

    

   כאדם שחי שם את כל ילדותי ובחרותי,

    אני חושב שאתה עושה שרות חשוב לספר מה קורה מעבר "למסך הברזל" והצניעות.

   בשונה ממך, אני התייאשתי.

    ומה היה היחס אליו? ולאבא שלו" ולמזרחים בכלל?

    

     19/8/09 06:54:

   צטט: adam shuv 2009-08-18 22:24:05

   כמה הארות:

    

   1. כבוגר של ישיבה ליטאית-אשכנזית אליטיסטית אני מוכרח לומר שלמרבה התדהמה האפליה המדוברת נמצאת תמיד על השולחן. כלומר: אצלי בישיבה למשל היתה "מכסה" חד משמעית של עד 5 תלמידים ספרדים בכל מחזור. אלא שהאבסורד היה שהתלמידים האלו היו פעמים רבות הטובים ביותר במחזור ועלו על אחיהם האשכנזים. למה? פשוט מפני שעברו דרך חורי מסננת צרים יותר.

    

   2. כתושב לשעבר של הקולחוז עמנואל אני לא מופתע. זו עיירה עצובה מהרבה בחינות, הן סוציו-אקונומית, הן תרבותית.

    

   3. עצוב מאוד שבני עדות המזרח הפכו את ההתקבלות למוסדות אשכנזים למשאת נפש במקום להצמיח להם מוקדי מצויינות משלהם. בכך הם מנציחים את האפליה. אילו המצויינים שלהם היו לומדים אצלם הם היו מושכים את כולם כלפי מעלה ולא נזקקים לחסדי האשכנזים המתנשאים.

    

   4. לצד כל אלה אני חושב שהשופט שקבע שמדובר באפליה עדתית במסווה של הפרדה דתית - שגה. הוא לא מבין את הדקויות של החברה החרדית. בהכללה ניתן בהחלט לומר שהחרדים המזרחיים הם פחות קנאים, מסוגרים ופנאטים מאלה האשכנזים. אגב, לעובדה הזו יש גם השלכות על האופן שבו מקבלות משפחות חרדיות את בניהן הנוטשים: אצל המזרחיים - בכאב אבל בחיבוק, אצל האשכנזים, בזעם ולעיתים קרובות בהתנכרות מוחלטת.

    

    

   אכן זה היה מאיר עיניים.

   עם זאת,  לבתי הספר יש נטיה לקבל תלמידות אשכנזיות גם אם אינן עומדות בקריטריונים הקנאיים ולדחות גם מזרחיות שעומדות בכל קריטריון קשוח.

    

     19/8/09 01:38:

   בתלמוד התורה שלמדתי בו בילדותי,

    היה רק תלמיד אחד מזרחי,

   איתי בכיתה,

    בנו של הרב עובדיה יוסף...

   כשעברתי לישיבה, הוא לא עבר לשם.

   לא יודע למה ולאן,

   למען האמת,

    הייתי בטוח שהתופעה הזו נעלמה

   ושבדיוק מהסיבה הזו ש'ס נוצרה,

    

   לא בדיוק טרחתי להתעדכן בנושאים הללו,

    היו לי פערים אחרים להשלים.

    

   כאדם שחי שם את כל ילדותי ובחרותי,

    אני חושב שאתה עושה שרות חשוב לספר מה קורה מעבר "למסך הברזל" והצניעות.

   בשונה ממך, אני התייאשתי.

     18/8/09 23:58:

   צריך פשוט להוסיף נפות אצל מתאם הפעולות בשטחים. נפת העדה החרדית, נפת סניף ש"ס טבריה, נפת בני ברק, נפת דרום...

   או אפילו להעזר בדייטון ההוא מארה"ב שגם ככה יושב בראממלה. שילמד אותנו איך משליטים חוק וסדר. 

     18/8/09 23:49:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:45:36

    

   שחר אילן היקר !

   וודי אלן אמר פעם , שדבר טוב שבא בכמויות גדולות מדי יכול להיות רע מאוד.
   הדוגמה שנתן היה של טנור איטלקי , רבע שעה זה נפלא...שעה זה מתחיל לשעמם
   שלוש שעות זה ממש נורא...אך אם הוא שר ושר ולא מפסיק לעולם – זה כבר עינוי.
   בהתחלה הכתיבה שלך הייתה מעניינת...אבל שמת לעצמך רגל עם הזמן...נראה
   כי אתה עושה הכל על מנת להתבלט ולכן אתה עושה  זאת ע"י פוסטים כ"כ אנטים.

   הפוסטים הצבועים והשמאלנים שלך מתחילים להעיק , לא רק עליי אלא גם עליך .
   אתה מחפש ומחפש עוד ועוד ליבוי שנאה כלפי הציבור החרדי עד כדי כך שזה פתטי !

    

   תאמת ? נשבר הזין מלראות את התמונה שלך עם פוסט אנטי חרדי בדף הבית .

   סע למקום נטול חרדים (אם תמצא כזה) ותשאר שם .  קח איתך את כל השמאל הצבוע
   השפל והפחדן שקיים בדה מרקר ותתעופפו מארץ הקודש .

    

    

    

   על זה נאמר, "הכול חוזר עליך..." וכו'.

   אף אחד לא מחייב אותך לקרוא את הפוסטים של שחר אילן, אף אחד לא מחייב אותך להגיב להם, ובכל זאת אתה חוזר לפה פעם אחר פעם, משתעמם ואז מספר לכולנו איך א) אתה מאמין בבורא עולם ו-ב) שחר אילן סמולני צבוע מסריח ששונא חרדים.

   מעולם לא ראינו ממך תגובה עניינית. ושחר אילן, בסבלנות אין קץ, תמיד עונה לך בנימוס.

   אז מי הפתטי בדיוק?

     18/8/09 23:47:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:45:36

    

   שחר אילן היקר !

   וודי אלן אמר פעם , שדבר טוב שבא בכמויות גדולות מדי יכול להיות רע מאוד.
   הדוגמה שנתן היה של טנור איטלקי , רבע שעה זה נפלא...שעה זה מתחיל לשעמם
   שלוש שעות זה ממש נורא...אך אם הוא שר ושר ולא מפסיק לעולם – זה כבר עינוי.
   בהתחלה הכתיבה שלך הייתה מעניינת...אבל שמת לעצמך רגל עם הזמן...נראה
   כי אתה עושה הכל על מנת להתבלט ולכן אתה עושה  זאת ע"י פוסטים כ"כ אנטים.

   הפוסטים הצבועים והשמאלנים שלך מתחילים להעיק , לא רק עליי אלא גם עליך .
   אתה מחפש ומחפש עוד ועוד ליבוי שנאה כלפי הציבור החרדי עד כדי כך שזה פתטי !
   תאמת ? נשבר הזין מלראות את התמונה שלך עם פוסט אנטי חרדי בדף הבית .

   סע למקום נטול חרדים (אם תמצא כזה) ותשאר שם .  קח איתך את כל השמאל הצבוע
   השפל והפחדן שקיים בדה מרקר ותתעופפו מארץ הקודש .

    

   יימות המשיח (ריצ'רד דוקינס) הגיעו! הסוחר מצטט את השמאלני, האתאיסט, אוכל השרצים, נשוי לגויה-שיקסאע, וודי אלן. האם לא נשארו אותיות ומילים בספר קוהלת? לאלוהיו הדמיוניים הפתרון.

   אגב, שחר, אני לא יודע אם שמת לב, אך הוא באופן קונסיסטנטי מעודד  אותך להגר מהארץ. האם כאשר לא תדווח על המקרים השערורייתיים שכה אופייניים לחברה החרדית הצבועה והנמקה, הם ייעלמו כלא היו? אולי כדאי שהסוחר יעדכן את שם המדינה בכרטיס שלו למצרים, שכן אין ספק שהוא IN DENIAL.

   אגב, לפני כמה שנים יצא לי לצפות באופרות טורנדוט, לה טרוויאטה וינופה ב-"ווין שטאט אופר" (בית האופרה של וינה) - ואני רוצה לומר לך, גם אחרי שמונה שעות לא ידעתי שובע. אז עושה רושם שרמת ההבנה של וודי אלן באופרה זהה לזו של הסוחר היומי ביהדות.

   שחר אילן יקר - אתה עושה עבודת קודש (ישראלית). המשך לדווח על הצביעות, השינאה, הטיפשות, הבערות (וקצרה היריעה של מילות התואר) שבחברה החרדית - ברמות שאפילו האל הדמיוני שלו לא היה מסוגל לברוא. החינוך שלהם לטפילות ולאלימות עוד יהרוג את כולנו בסוף - כולל את הסוחר היומי. ומי אמר שמעז לא ייצא מתוק.

     18/8/09 23:40:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 22:24:06

   צטט: ביבו1 2009-08-18 22:05:32

   ציטוט

   מתוך פרוטוקול של ישיבה מיוחדת בהשתתפות בן גוריון, בה סקר ראש מחלקת הקליטה ברגינסקי את פריסת העולים עד 1956 (הישיבה התקיימה ב10 לדצמבר באותה שנה): "ב27 החודשים אחרונים עלו 85 אלף מצפון אפריקה ו85% מהם הופנו לאיזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועת גדרה-נהריה, אלה הופנו למקומות כגון: באר שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קרית גת, קרית שמונה, בצת וחצור. לגבי העליה הפולנית הדבר שונה. בחודשיים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות ריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה), משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם, ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון יעקב, לבנימינה, כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים (=אוהלים) וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת"
    הסבר לפיגור של מזרחים: מיקום בשוליים- השלב השני לאחר מכן היה פתיחה של בתי ספר מקצועיים בריכוזים מזרחיים-פלא שש"ס עלתה? אחרי שדיכו את הפנתרים לא יכלה כבר לקום תגובה שפויה...

   אה וקישור למפת ישראל בשביל שיערוכי נדל"ן 
   http://www.orianit.edu-negev.gov.il/goldwter5/cp/homepage/Images/israelh.jpg 

    אכן נורא, ועוד יותר נורא שהחרדים עדין שם.

    

    

   די עם ההתחסדות. די עם הוצאת הדיבה והלשון הרע על ראשי הציונות, שעשו ככל יכולתם לקדם את יהדות המזרח. היהודים שהגיעו לארה"ב לא עסוקים עד היום לקונן על התנאים האיומים שקידמו אותם אז. והשואה שחלק גדול מיהודי אשכנז בא ממנה, ואם לא בא ממנה, אז איבד את כל קרוביו בה, הייתה הרבה יותר גרועה מהמעברות.
   ההסבר לפיגורו של הציבור המזרחי אינו קשור באפליה וקיפוח, אלא בשאלה גדולה הרבה יותר, שלמען האמת לא שמעתי עליה עדיין תשובה משביעת רצון. מה קרה לערבים שבימי הביניים היו בעלי הישגים מפוארים, וכבר מאות שנים הם שרויים בפיגור נוראי, הם וגם היהודים שחיו בקרבם.

     18/8/09 23:33:

   צטט: יקולי 2009-08-18 16:31:01


   יושבת במוסך, מחכה. קוראת, מה שיש.

   על השולחן - "המודיע הצעיר" (או "המודיע לילדים", או איך שקוראים לו). טור של קומיקס שואל: " מה לומדים הילדים בעזה?". התשובה של ילד אחד: "חיבור וחיסור, כמו כולם". והשני משיב לו: "חיבור וחיסול" .

   לשיקולכם.

    

    

   הרי זה לקוח מתרגומו הנפלא של אהרון אמיר ז"ל לעליסה בארץ הפלאות - "תורת החשבון לענפיה השונים: לחבל ולחסל, לעלג ולהתפיל".

    

     18/8/09 22:45:
   מצחיק כמה שזה עצוב ולהיפך
     18/8/09 22:43:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:56:18


   למדתי בשיא החילונית - הגמנסיה העברית הרצליה  ( בימיו של רון חולדאי )

   כל השנים נערכו שם מלחמות בין תלמידים מ"הצפון" לבין תלמידים מ"הדרום" !

   פערים עצומים ! אלימות ! סמים ! 

   כל מה שאתה מתאר בחינוך החרדי מתגמד לעומת מערכת החינוך החילונית העקומה !

    

   עכשיו אתה גם משקר.

   וממשיך לא להחיחס לגזענות ולאפלייה של החינוך החרדי.

    

     18/8/09 22:40:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:51:01


   אתה מדבר על החינוך החרדי ?

   רק אתמול שודרה כתבה עם תיעוד מצלמה מה קורה בבתי הספר החילונים

   ראשים נחבטים בדלתות השירותים... כסאות מתנפצים על ראשים !

   על זה אתה לא כותב ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

   זאת צביעות !

   תתיחס כשתוכל לאפלייה של החינוך החרדי.

   אל תברח. תתמודד עם הבעיה.

    

     18/8/09 22:39:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:45:36

    

   שחר אילן היקר !

   וודי אלן אמר פעם , שדבר טוב שבא בכמויות גדולות מדי יכול להיות רע מאוד.
   הדוגמה שנתן היה של טנור איטלקי , רבע שעה זה נפלא...שעה זה מתחיל לשעמם
   שלוש שעות זה ממש נורא...אך אם הוא שר ושר ולא מפסיק לעולם – זה כבר עינוי.
   בהתחלה הכתיבה שלך הייתה מעניינת...אבל שמת לעצמך רגל עם הזמן...נראה
   כי אתה עושה הכל על מנת להתבלט ולכן אתה עושה  זאת ע"י פוסטים כ"כ אנטים.

   הפוסטים הצבועים והשמאלנים שלך מתחילים להעיק , לא רק עליי אלא גם עליך .
   אתה מחפש ומחפש עוד ועוד ליבוי שנאה כלפי הציבור החרדי עד כדי כך שזה פתטי !
   תאמת ? נשבר הזין מלראות את התמונה שלך עם פוסט אנטי חרדי בדף הבית .

   סע למקום נטול חרדים (אם תמצא כזה) ותשאר שם .  קח איתך את כל השמאל הצבוע
   השפל והפחדן שקיים בדה מרקר ותתעופפו מארץ הקודש .

   נראה לי שאתה צריך לנסוע. כי אתה הפחדן שלא מסוגל להתיחס לכתוב אלא לכותב.

    

     18/8/09 22:24:

   כמה הארות:

    

   1. כבוגר של ישיבה ליטאית-אשכנזית אליטיסטית אני מוכרח לומר שלמרבה התדהמה האפליה המדוברת נמצאת תמיד על השולחן. כלומר: אצלי בישיבה למשל היתה "מכסה" חד משמעית של עד 5 תלמידים ספרדים בכל מחזור. אלא שהאבסורד היה שהתלמידים האלו היו פעמים רבות הטובים ביותר במחזור ועלו על אחיהם האשכנזים. למה? פשוט מפני שעברו דרך חורי מסננת צרים יותר.

    

   2. כתושב לשעבר של הקולחוז עמנואל אני לא מופתע. זו עיירה עצובה מהרבה בחינות, הן סוציו-אקונומית, הן תרבותית.

    

   3. עצוב מאוד שבני עדות המזרח הפכו את ההתקבלות למוסדות אשכנזים למשאת נפש במקום להצמיח להם מוקדי מצויינות משלהם. בכך הם מנציחים את האפליה. אילו המצויינים שלהם היו לומדים אצלם הם היו מושכים את כולם כלפי מעלה ולא נזקקים לחסדי האשכנזים המתנשאים.

    

   4. לצד כל אלה אני חושב שהשופט שקבע שמדובר באפליה עדתית במסווה של הפרדה דתית - שגה. הוא לא מבין את הדקויות של החברה החרדית. בהכללה ניתן בהחלט לומר שהחרדים המזרחיים הם פחות קנאים, מסוגרים ופנאטים מאלה האשכנזים. אגב, לעובדה הזו יש גם השלכות על האופן שבו מקבלות משפחות חרדיות את בניהן הנוטשים: אצל המזרחיים - בכאב אבל בחיבוק, אצל האשכנזים, בזעם ולעיתים קרובות בהתנכרות מוחלטת.

    

    

     18/8/09 22:24:

   צטט: ביבו1 2009-08-18 22:05:32

   ציטוט

   מתוך פרוטוקול של ישיבה מיוחדת בהשתתפות בן גוריון, בה סקר ראש מחלקת הקליטה ברגינסקי את פריסת העולים עד 1956 (הישיבה התקיימה ב10 לדצמבר באותה שנה): "ב27 החודשים אחרונים עלו 85 אלף מצפון אפריקה ו85% מהם הופנו לאיזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועת גדרה-נהריה, אלה הופנו למקומות כגון: באר שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קרית גת, קרית שמונה, בצת וחצור. לגבי העליה הפולנית הדבר שונה. בחודשיים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות ריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה), משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם, ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון יעקב, לבנימינה, כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים (=אוהלים) וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת"
    
    הסבר לפיגור של מזרחים: מיקום בשוליים- השלב השני לאחר מכן היה פתיחה של בתי ספר מקצועיים בריכוזים מזרחיים-פלא שש"ס עלתה? אחרי שדיכו את הפנתרים לא יכלה כבר לקום תגובה שפויה...

    

    
    
   אה וקישור למפת ישראל בשביל שיערוכי נדל"ן 
    
   http://www.orianit.edu-negev.gov.il/goldwter5/cp/homepage/Images/israelh.jpg 

    אכן נורא, ועוד יותר נורא שהחרדים עדין שם.

    

     18/8/09 22:11:


   שחר... על איזה רבנים אתה מדבר ?  אלה שרואים כל הזמן בתקשורת ?

   אתה יודע... יש עוד רבנים במדינת ישראל.. נורמלים . אותם אתה לא מצטט ?

   הרי הכי קל למצוא פגם במישהו שמייצג משהו , כמו שיותר קל למצוא פגמים
   בח"כ או אפילו במנהל בכיר בחברה ,
   וכיצד תמצא פגם בחילוני? הרי הוא לא מייצג כלום לכן נקרא חילוני...

    

    

     18/8/09 22:05:

   ציטוט

   מתוך פרוטוקול של ישיבה מיוחדת בהשתתפות בן גוריון, בה סקר ראש מחלקת הקליטה ברגינסקי את פריסת העולים עד 1956 (הישיבה התקיימה ב10 לדצמבר באותה שנה): "ב27 החודשים אחרונים עלו 85 אלף מצפון אפריקה ו85% מהם הופנו לאיזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועת גדרה-נהריה, אלה הופנו למקומות כגון: באר שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קרית גת, קרית שמונה, בצת וחצור. לגבי העליה הפולנית הדבר שונה. בחודשיים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות ריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה), משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם, ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון יעקב, לבנימינה, כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים (=אוהלים) וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת"
    
    הסבר לפיגור של מזרחים: מיקום בשוליים- השלב השני לאחר מכן היה פתיחה של בתי ספר מקצועיים בריכוזים מזרחיים-פלא שש"ס עלתה? אחרי שדיכו את הפנתרים לא יכלה כבר לקום תגובה שפויה...

    

    
    
   אה וקישור למפת ישראל בשביל שיערוכי נדל"ן 
    
   http://www.orianit.edu-negev.gov.il/goldwter5/cp/homepage/Images/israelh.jpg 
     18/8/09 22:00:

   צטט: day trader 2009-08-18 21:45:36

    

   שחר אילן היקר !

   וודי אלן אמר פעם , שדבר טוב שבא בכמויות גדולות מדי יכול להיות רע מאוד.
   הדוגמה שנתן היה של טנור איטלקי , רבע שעה זה נפלא...שעה זה מתחיל לשעמם
   שלוש שעות זה ממש נורא...אך אם הוא שר ושר ולא מפסיק לעולם – זה כבר עינוי.
   בהתחלה הכתיבה שלך הייתה מעניינת...אבל שמת לעצמך רגל עם הזמן...נראה
   כי אתה עושה הכל על מנת להתבלט ולכן אתה עושה  זאת ע"י פוסטים כ"כ אנטים.

   הפוסטים הצבועים והשמאלנים שלך מתחילים להעיק , לא רק עליי אלא גם עליך .
   אתה מחפש ומחפש עוד ועוד ליבוי שנאה כלפי הציבור החרדי עד כדי כך שזה פתטי !

    

   תאמת ? נשבר הזין מלראות את התמונה שלך עם פוסט אנטי חרדי בדף הבית .

   סע למקום נטול חרדים (אם תמצא כזה) ותשאר שם .  קח איתך את כל השמאל הצבוע
   השפל והפחדן שקיים בדה מרקר ותתעופפו מארץ הקודש .

    

    

   סוחר יומי יקר,

   כשם שאינני מוכן להפקיד את מפתחות הכניסה לישראל בידי רבנים קנאים הדורשים מאנשים לעשות שקר בנפשם כדי להפוך ליהודים, נראה לי שגם בידך לא אפקיד אותם. לא ברור לי איך הגעת למסקנה שהפוסטים שלי בענייני דת ומדינה שמאלנים. נראה לי שכל ימני הדוגל בטובת המדינה והשרדות יסכים עם כל מילה. ביחד - ימנים אנשי מרכז ושמאלנים, חילונים ודתיים - נשים גבולות להתנהגות החרדים ונשמור על עתיד הציונות. אני כותב על עניינים חרדיים, משום שזה תחום ההתמחות שלי וזה הנושא בו עוסקת העמותה שבה אני פועל.ואני מזכיר לך שמעולם לא כפיתי עליך או על כל אדם אחר להכנס לבלוג הזה. כשם שמעולם לא ראיתי בעיה עם זה שאינך מסכים איתי.

    

    

    

    

     18/8/09 21:56:


   למדתי בשיא החילונית - הגמנסיה העברית הרצליה  ( בימיו של רון חולדאי )

   כל השנים נערכו שם מלחמות בין תלמידים מ"הצפון" לבין תלמידים מ"הדרום" !

   פערים עצומים ! אלימות ! סמים ! 

   כל מה שאתה מתאר בחינוך החרדי מתגמד לעומת מערכת החינוך החילונית העקומה !

    

     18/8/09 21:51:


   אתה מדבר על החינוך החרדי ?

   רק אתמול שודרה כתבה עם תיעוד מצלמה מה קורה בבתי הספר החילונים

   ראשים נחבטים בדלתות השירותים... כסאות מתנפצים על ראשים !

   על זה אתה לא כותב ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

   זאת צביעות !

     18/8/09 21:45:

    

   שחר אילן היקר !

   וודי אלן אמר פעם , שדבר טוב שבא בכמויות גדולות מדי יכול להיות רע מאוד.
   הדוגמה שנתן היה של טנור איטלקי , רבע שעה זה נפלא...שעה זה מתחיל לשעמם
   שלוש שעות זה ממש נורא...אך אם הוא שר ושר ולא מפסיק לעולם – זה כבר עינוי.
   בהתחלה הכתיבה שלך הייתה מעניינת...אבל שמת לעצמך רגל עם הזמן...נראה
   כי אתה עושה הכל על מנת להתבלט ולכן אתה עושה  זאת ע"י פוסטים כ"כ אנטים.

   הפוסטים הצבועים והשמאלנים שלך מתחילים להעיק , לא רק עליי אלא גם עליך .
   אתה מחפש ומחפש עוד ועוד ליבוי שנאה כלפי הציבור החרדי עד כדי כך שזה פתטי !

   תאמת ? נשבר הזין מלראות את התמונה שלך עם פוסט אנטי חרדי בדף הבית .

   סע למקום נטול חרדים (אם תמצא כזה) ותשאר שם .  קח איתך את כל השמאל הצבוע
   השפל והפחדן שקיים בדה מרקר ותתעופפו מארץ הקודש .

     18/8/09 21:19:

   צטט: תומר קרמן 2009-08-18 10:34:39


   החינוך החרדי הוא עתיר שנאה. יש בו שנאה עזה כלפי גויים, כלפי חילונים, כלפי הומואים וגם שנאת נשים המתבטאת בהשפלתן ובשלילת מעמדן כאדם. לא ייפלא אפוא שהשנאה הזו תחלחל גם פנימה בצורות שונות: שנאה בין חסידים למתנגדים, שנאה בבין החסידויות השונות, שנאת הדתיים הלאומיים וגם שנאה עדתית.

    

    

    

    

    

    

   ליבוי שנאת האחר היא כלי בידי מנהיגי החצרות השונות למימוש כח ושליטה על המון נבער.

    

    

    

     18/8/09 20:40:
   מאלף ומעורר מחשבה. כרגיל.
     18/8/09 20:33:

   צטט: תומר קרמן 2009-08-18 13:29:51

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:57:29

   צטט: תומר קרמן 2009-08-18 10:34:39


   החינוך החרדי הוא עתיר שנאה. יש בו שנאה עזה כלפי גויים, כלפי חילונים, כלפי הומואים וגם שנאת נשים המתבטאת בהשפלתן ובשלילת מעמדן כאדם. לא ייפלא אפוא שהשנאה הזו תחלחל גם פנימה בצורות שונות: שנאה בין חסידים למתנגדים, שנאה בבין החסידויות השונות, שנאת הדתיים הלאומיים וגם שנאה עדתית.

    

    

    אני מוחה. הכל נובע מאהבת ישראל.

    

   מה ההבדל?

    שהם שונאים את כל המגזרים האלה מתוך אהבה עמוקה. :)

    

     18/8/09 20:32:

   צטט: עודד מ. 2009-08-18 15:25:20

    

   בסך הכול, הטור שלך צבוע. הרי העמדות שאתה מייצג - שמאלניות, ליברליות, אנטי חרדיות וכו', הן עמדות "אשכנזיות". רוב התומכים בהן במדינה אשכנזים, ורוב המתנגדים להן מזרחיים. אם כל מה שאתה מאמין בו כטוב ונכון נדחה על ידי רוב הציבור המזרחי, אז יש שתי אפשרויות: או שמשהו דפוק במה שאתה מזהה כטוב, או שמשהו דפוק בציבור המזרחי.

   גם ש"ס שאתה כל כך מתעב לא הגיעה לכנסת בדלת אחורית שנותרה פתוחה בטעות. היא הגיעה כי ציבור מזרחי גדול מאוד, חילוני בחלקו, הצביע לה ומזדהה עם רעיונותיה. אחרי משפט דרעי - שליש (!) מהמזרחיים הצביעו לה.

    

    

   אין ספק, אני מאמין שצריך להקנות לזמרחים כלים להתקדם בחברה ולא לתקוע אותם בעוניים כמו שרוצה ש"ס. איך זה הופך את הטור של לצבוע?

     18/8/09 20:29:

   צטט: יניב 1972 2009-08-18 15:57:48

   אולי זה לא עניין של מזרחיות ואשכנזיות אלא של "מסורת" לעומת "פתיחות". לשתי תפיסות יש יתרונות. התומכים בשתי הגישות קופצים לשמים כשאמונתם נפגעת. זה המשחק העתיק של גבולות - עד כמה הם מגנים ועד כמה הם חונקים. כל אדם סבור שהמודל שלו משקף "שביל זהב". ואכן, בנוגע לפתרונות - אין "פתרון" אחד מוחלט. פתרון אחד סופי כבר היה לנו - וליבוביץ באחת ממסותיו מציג את ריבוי הקולות במגדל בבל לא כעונש אלא כהצלת האדם מפני עצמו - קול אחד משמעו דיקטטורה.

    לאורך כל ימי האדם יש משחק מתמיד של הבניית ופירוק גבולות. ויש אנשים שנפגעים מהגבולות וניהנים מהגבולות. כל אחד מהגבולות החביבים עליו.  
   הייתרון היחסי בדמוקרטיה שלפחות אפשר להשמיע קול. למשל כאן, בבלוג. והקולות מצטברים ומחוללים לבסוף מעשה בעולם. (למרות שתמיד יש כמובן כאלה שמושתקים).

   המזרחיים לא דפוקים בבחירתם אבל הם לא בוחרים בהכרח "מזרחי" ככזה, גם אם נראה להם. הם בוחרים שמרן. החרדים בוחרים אולטרא שמרן. והחילונים בוחרים "ליברל". לא "אשכנזי". ואף אחד מהם אינו טועה לחלוטין כי לכל תפיסה יש משהו להציע. מצטער אם לא פטרתי את בעיות העולם. אבל אנחנו בדרך. 

    

    בוא לא נערבב רטוריקה רב תרבותית באפליה גזעית פשוטה. אנחנו מדבירם על המון מיקרים מדי שנה של נערות שיותר מתאימות תרבותית, יותר מוכשרות, ולא מתקבלות רק כי הן מזרחיות.

     18/8/09 16:41:

   צטט: יניב 1972 2009-08-18 15:57:48

   אולי זה לא עניין של מזרחיות ואשכנזיות אלא של "מסורת" לעומת "פתיחות".  

    אם תסביר לי באופן הגיוני את הקשר בין מי שמזמין בטיסת אל על אוכל "גלט" לבין מסורת

   או הקשר בין ביריונים שזוקרים אבנים על אנשים ושוטרים שלא התקרבו אליהם לבין מסורת

   או העלבון של אנשים שלא אוכלים אצלי בבית כי לא מספיק כשר - והבית שלי כשר לגמרי

    

   אני מאד אודה לך כי אני לא הצלחתי להבין ואני אשה מסורתית...

    

   ודרך אגב לא פתרת את הבעיות ולא נפטרת מהן חיוך
     18/8/09 16:40:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:57:29

   צטט: תומר קרמן 2009-08-18 10:34:39


   החינוך החרדי הוא עתיר שנאה. יש בו שנאה עזה כלפי גויים, כלפי חילונים, כלפי הומואים וגם שנאת נשים המתבטאת בהשפלתן ובשלילת מעמדן כאדם. לא ייפלא אפוא שהשנאה הזו תחלחל גם פנימה בצורות שונות: שנאה בין חסידים למתנגדים, שנאה בבין החסידויות השונות, שנאת הדתיים הלאומיים וגם שנאה עדתית.

    

    

    אני מוחה. הכל נובע מאהבת ישראל.

    מי זה ישראל?

   ועכשו ברצינות: הגדרת גבולות זה ענין חשוב: מי אני, למה אני, מה המשמעות. אבל אם כל ההגדרה מתמצית ב"מה אני לא" - אני לא כמוכם, אני יותר צדיק מכם, אני יותר חכם מכם, אני יותר מחמיר מכם, לפיכך מגיע לי יותר גן עדן וביחוד שאני מקפיד לא להסתבך עם שכמותכם" - כל ההגדרה הזו עולה ונופלת על רמת השנאה. קודם כלפי חוץ, אחר כך כלפי פנים: חסידות זו כנגד זו, שני בנים של אותו אדמור.

     18/8/09 16:31:


   יושבת במוסך, מחכה. קוראת, מה שיש.

   על השולחן - "המודיע הצעיר" (או "המודיע לילדים", או איך שקוראים לו). טור של קומיקס שואל: " מה לומדים הילדים בעזה?". התשובה של ילד אחד: "חיבור וחיסור, כמו כולם". והשני משיב לו: "חיבור וחיסול" .

   לשיקולכם.

     18/8/09 16:29:

   צטט: מעין ש 2009-08-18 16:16:06

   צטט: עודד מ. 2009-08-18 15:25:20

    

   בסך הכול, הטור שלך צבוע. הרי העמדות שאתה מייצג - שמאלניות, ליברליות, אנטי חרדיות וכו', הן עמדות "אשכנזיות". רוב התומכים בהן במדינה אשכנזים, ורוב המתנגדים להן מזרחיים. אם כל מה שאתה מאמין בו כטוב ונכון נדחה על ידי רוב הציבור המזרחי, אז יש שתי אפשרויות: או שמשהו דפוק במה שאתה מזהה כטוב, או שמשהו דפוק בציבור המזרחי.

   גם ש"ס שאתה כל כך מתעב לא הגיעה לכנסת בדלת אחורית שנותרה פתוחה בטעות. היא הגיעה כי ציבור מזרחי גדול מאוד, חילוני בחלקו, הצביע לה ומזדהה עם רעיונותיה. אחרי משפט דרעי - שליש (!) מהמזרחיים הצביעו לה.

    

    עודד אתה נורא ניינטיז. מהיכן לך התיוג כי מזרחים הם אנטי קידמה? זה פטרוני ומגלם מחשבה קולוניאליסטית לחלוטין. ראשית החלוקה של מזרחי ואשכנזי בציבור הלא חרדי היא פשוט מגוחכת. רובנו הגדול והמכריע כה מעורבבים אחד בשני שכל התיוג הזה פשוט אדיוטי ואפשר לשייך אותו למשהו יותר פולקלוריסטי ופחות ופחות משקף מגמות חברתיות ורעיוניות.

    

   אתה מוזמן להיכנס לאתר של יואב ללום שהוא גם חרדי וגם מזרחי ותראה מה הוא כותב על ש"ס והתופעה בכלל, היכנס גם לראיון של ח"כ מש"ס חיים אמסלם ותראה מה הוא אומר. שני הלינקים נמצאים באחת התגובות הקודמות שלי

   דרך אגב לש"ס הצביעה גם האחת והיחידה אורית פוקס, יצור אנוש ממין ייחודי  המופיעה בטורירכילות ובתור ניצבת בסיטואציות בהם צריכים מישהי ביזארית בצורה קיצונית,המפסלת עצמה מעת לעת בעזרת סיליקון, צבעים ושיזוף מלאכותי. אחת כמוה המצהירה שהם ממש חמודים ובא לה עליהם-להיכן היית מתייג אותה?

    

   המציאות שאת מציירת היא אידליה שלמרבה הצער תתממש עוד עשרות או מאות שנים, אבל אין ספק שיש לך חזון.

     18/8/09 16:29:

   צטט: מעין ש 2009-08-18 11:57:31

    

   אוטובוס ירושלמי דחוס, עלה חרדי אשכנזי למראה, ומצא מקום פנוי ליד אשה לבושת שמלת קיץ קצרה. מחמת דתיותו, אחז בשתי ידיו במוט האוטובוס והשאיר את המקום הפנוי לבאים אחריו. והנה עלה אדם דתי ספרדי, שלא חשב פעמיים והתיישב ליד אותה אשה. האשכנזי היה המום מאותו ספרדי עד כדי כך שכאשר הלז ירד בתחנה ירד מיד אחריו ופנה אליו ושאל אותו כיצד העיז לשבת ליש אשה זרה ועוד אחת שבשרה גלוי בגלל שמלתה הקיצית. ענה לו הספרדי: בגלל זה אצלכם קורים למנהיגים שלכם רב ואצלנו קוראים להם חכם.

   חבל שהספרדים איבדו את הדרך המקורית שלהם והפכו להיות צלליותיהם האפלות של מחרחרי הפילוג והשנאה בעם היהודי 

    

    התשובה הנאותה של הספרדי הייתה צריכה להיות "וואו ממש לא שמתי לב מה האשה לבשה.....פשוט ראיתי מקום פנוי"

    

     18/8/09 16:16:

   צטט: עודד מ. 2009-08-18 15:25:20

    

   בסך הכול, הטור שלך צבוע. הרי העמדות שאתה מייצג - שמאלניות, ליברליות, אנטי חרדיות וכו', הן עמדות "אשכנזיות". רוב התומכים בהן במדינה אשכנזים, ורוב המתנגדים להן מזרחיים. אם כל מה שאתה מאמין בו כטוב ונכון נדחה על ידי רוב הציבור המזרחי, אז יש שתי אפשרויות: או שמשהו דפוק במה שאתה מזהה כטוב, או שמשהו דפוק בציבור המזרחי.

   גם ש"ס שאתה כל כך מתעב לא הגיעה לכנסת בדלת אחורית שנותרה פתוחה בטעות. היא הגיעה כי ציבור מזרחי גדול מאוד, חילוני בחלקו, הצביע לה ומזדהה עם רעיונותיה. אחרי משפט דרעי - שליש (!) מהמזרחיים הצביעו לה.

    

    עודד אתה נורא ניינטיז. מהיכן לך התיוג כי מזרחים הם אנטי קידמה? זה פטרוני ומגלם מחשבה קולוניאליסטית לחלוטין. ראשית החלוקה של מזרחי ואשכנזי בציבור הלא חרדי היא פשוט מגוחכת. רובנו הגדול והמכריע כה מעורבבים אחד בשני שכל התיוג הזה פשוט אדיוטי ואפשר לשייך אותו למשהו יותר פולקלוריסטי ופחות ופחות משקף מגמות חברתיות ורעיוניות.

    

   אתה מוזמן להיכנס לאתר של יואב ללום שהוא גם חרדי וגם מזרחי ותראה מה הוא כותב על ש"ס והתופעה בכלל, היכנס גם לראיון של ח"כ מש"ס חיים אמסלם ותראה מה הוא אומר. שני הלינקים נמצאים באחת התגובות הקודמות שלי

   דרך אגב לש"ס הצביעה גם האחת והיחידה אורית פוקס, יצור אנוש ממין ייחודי  המופיעה בטורירכילות ובתור ניצבת בסיטואציות בהם צריכים מישהי ביזארית בצורה קיצונית,המפסלת עצמה מעת לעת בעזרת סיליקון, צבעים ושיזוף מלאכותי. אחת כמוה המצהירה שהם ממש חמודים ובא לה עליהם-להיכן היית מתייג אותה?

     18/8/09 15:57:

   אולי זה לא עניין של מזרחיות ואשכנזיות אלא של "מסורת" לעומת "פתיחות". לשתי תפיסות יש יתרונות. התומכים בשתי הגישות קופצים לשמים כשאמונתם נפגעת. זה המשחק העתיק של גבולות - עד כמה הם מגנים ועד כמה הם חונקים. כל אדם סבור שהמודל שלו משקף "שביל זהב". ואכן, בנוגע לפתרונות - אין "פתרון" אחד מוחלט. פתרון אחד סופי כבר היה לנו - וליבוביץ באחת ממסותיו מציג את ריבוי הקולות במגדל בבל לא כעונש אלא כהצלת האדם מפני עצמו - קול אחד משמעו דיקטטורה.

    לאורך כל ימי האדם יש משחק מתמיד של הבניית ופירוק גבולות. ויש אנשים שנפגעים מהגבולות וניהנים מהגבולות. כל אחד מהגבולות החביבים עליו.  
   הייתרון היחסי בדמוקרטיה שלפחות אפשר להשמיע קול. למשל כאן, בבלוג. והקולות מצטברים ומחוללים לבסוף מעשה בעולם. (למרות שתמיד יש כמובן כאלה שמושתקים).

   המזרחיים לא דפוקים בבחירתם אבל הם לא בוחרים בהכרח "מזרחי" ככזה, גם אם נראה להם. הם בוחרים שמרן. החרדים בוחרים אולטרא שמרן. והחילונים בוחרים "ליברל". לא "אשכנזי". ואף אחד מהם אינו טועה לחלוטין כי לכל תפיסה יש משהו להציע. מצטער אם לא פטרתי את בעיות העולם. אבל אנחנו בדרך. 

     18/8/09 15:25:

    

   בסך הכול, הטור שלך צבוע. הרי העמדות שאתה מייצג - שמאלניות, ליברליות, אנטי חרדיות וכו', הן עמדות "אשכנזיות". רוב התומכים בהן במדינה אשכנזים, ורוב המתנגדים להן מזרחיים. אם כל מה שאתה מאמין בו כטוב ונכון נדחה על ידי רוב הציבור המזרחי, אז יש שתי אפשרויות: או שמשהו דפוק במה שאתה מזהה כטוב, או שמשהו דפוק בציבור המזרחי.

   גם ש"ס שאתה כל כך מתעב לא הגיעה לכנסת בדלת אחורית שנותרה פתוחה בטעות. היא הגיעה כי ציבור מזרחי גדול מאוד, חילוני בחלקו, הצביע לה ומזדהה עם רעיונותיה. אחרי משפט דרעי - שליש (!) מהמזרחיים הצביעו לה.

    

     18/8/09 13:29:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:57:29

   צטט: תומר קרמן 2009-08-18 10:34:39


   החינוך החרדי הוא עתיר שנאה. יש בו שנאה עזה כלפי גויים, כלפי חילונים, כלפי הומואים וגם שנאת נשים המתבטאת בהשפלתן ובשלילת מעמדן כאדם. לא ייפלא אפוא שהשנאה הזו תחלחל גם פנימה בצורות שונות: שנאה בין חסידים למתנגדים, שנאה בבין החסידויות השונות, שנאת הדתיים הלאומיים וגם שנאה עדתית.

    

    

    אני מוחה. הכל נובע מאהבת ישראל.

    

   מה ההבדל?

     18/8/09 13:19:

   צטט: יניב 1972 2009-08-18 13:08:59


   האין הדיון כאן נוגע למעשה לקבוצות רבות באשר הן, לבני אדם באשר הם. ולא שאני מצדד בגזענות, להיפך. נדמה שקבוצות אנושיות מגדירות את עצמן גם באמצעות ביטויים חיובים (לימוד תורה), וגם כנגד משהו אחר (אוכלי טרפות, מזרחיים). האין כולנו כאלה גם ברמה האישית כבני אדם?

   הדברים הנידונים כאן דומים לאלה שבינינו הישראלים (יהודים) לפלסטינים (ערבים/מחבלים/...),ו בין חרדים לחילונים, חילונים (נאורים, משכילים) לחרדים (חשוכים, בורים...). וכו'.

   הדיון הוא חשוב כי טוב תמיד לנסות להתקרב אל האחר - וכל מי שאינו אתה הוא אחר. כאשר זה מצליח יש בזה אושר גדול.

    שכנעת אותי.

   עכשיו איך משכנעים את הקהל שאנו מדברם עליו?ואיך משכנעים את משרד החינוך וממשלת ישראל להפסיק לתת לכך יד?

    

     18/8/09 13:08:


   האין הדיון כאן נוגע למעשה לקבוצות רבות באשר הן, לבני אדם באשר הם. ולא שאני מצדד בגזענות, להיפך. נדמה שקבוצות אנושיות מגדירות את עצמן גם באמצעות ביטויים חיובים (לימוד תורה), וגם כנגד משהו אחר (אוכלי טרפות, מזרחיים). האין כולנו כאלה גם ברמה האישית כבני אדם?

   הדברים הנידונים כאן דומים לאלה שבינינו הישראלים (יהודים) לפלסטינים (ערבים/מחבלים/...),ו בין חרדים לחילונים, חילונים (נאורים, משכילים) לחרדים (חשוכים, בורים...). וכו'.

   הדיון הוא חשוב כי טוב תמיד לנסות להתקרב אל האחר - וכל מי שאינו אתה הוא אחר. כאשר זה מצליח יש בזה אושר גדול.

     18/8/09 12:30:

   צטט: taltalbo 2009-08-18 12:14:02

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:43:31

   צטט: גילה_ט 2009-08-18 10:16:58

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

    

   המזרחיים וש"ס בראשם ויתרו על המורשת הספרדית שבה היהדות היא חלק מהחיים.

   מי זוכר את "מכבי יפו" שהלכו למשחקי כדורגל אחרי תפילות השבת והרב בראשם?

   מי זוכר שלרב ספרדי קוראים "חכם" כי הוא חכם ואילו האשכנזי תמיד מוסיף בחדווה עוד ועוד חומרות ואיסורים  ורב עם כולם?

   תודה שחר על כתבה מעניינת

    באחד הפסקים החשובים שלו מסביר הרב עובדיה שקודמיו היו כפופים לאשכנזים "אבל אני אינני כפוף לאשכנזים". האמת היא שהוא כפוף להם בהמון דברים ובעיקר בנושא הקיצוניות.

    

    

   הלו הלו

   הרב עובדיה זאת התמחות שלי!

   למה לא קראת לי ?

    

    כי אם אני הולך בין מעיין לבינך, אני יוצא חמור, לא?

    

     18/8/09 12:20:

   צטט: avi sason 2009-08-18 12:11:42

   עצוב שאחרי  2,000שנה העם הזה מפורד באופן כזה בזוי לא בגולה שנאו אותנו על היותנו גד'ם יהודונים?

   אני לא בטוח שבמתכונת הנ"ל של יצירת שנאת חינם בחינם ימשיך העם הזה להתקיים,לא על היותנו יהודים כמובן לא נעלים כמו האשכנזים שנשלחו למשרפות בגלל היותם כל כך נעלים? כי הרי הם מחלפיו של הקב"ה(חס ושלום)לא כך בושה לעם שזה אחד מחלקיו

   ולא הקטן שבו

    

    זה קצת חסר טעם השידוך של המשרפות והאירוניה כלפי האשכנזים..  אתה יודע כי ההסבר לשואה הוא כי ההשכלה גרמה לפריקת עול והאלוהים העניש אותם על כך? שלא לדבר על נשמות חוטאות שהתגלגלו בגוף של יהודים שהושמדו. ובתוך המושמדים היו גם ספרדים ומזרחים מסלוניקי, תוניס ועוד.

   הבעיה היא  בספרדים התומכי בש"ס ובמפלגה המייצגת שלהם  המובילה את הקו הזה של התבטלות עצמית מול החרדיות האשכנזית, התבדלות ודאגה למקורבים,  תוך ליבוי השד העדתי המיוחס ליחס המדינה למזרחיים שהופך יותר ויותר לפיקציה למעט הפעמים שבהם אנשי ש"ס או סילבן שלום רוצים לאוורר אותו לנוחיותם. 

   כמו כן הבעיה היא בשלטון שרואה בחרדים משום מה שותפים אמיתיים לחיים במדינה ומשקשק מולם בעודם שמסובבים אותו על האצבע שלהם. הפוליטיקאים מזמן היו צריכים להבין שיש להכפיף את הקבוצה הזו לחוקים החלים על כולם ולא ליצור עבורם איפה ואיפה
     18/8/09 12:14:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:43:31

   צטט: גילה_ט 2009-08-18 10:16:58

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

    

   המזרחיים וש"ס בראשם ויתרו על המורשת הספרדית שבה היהדות היא חלק מהחיים.

   מי זוכר את "מכבי יפו" שהלכו למשחקי כדורגל אחרי תפילות השבת והרב בראשם?

   מי זוכר שלרב ספרדי קוראים "חכם" כי הוא חכם ואילו האשכנזי תמיד מוסיף בחדווה עוד ועוד חומרות ואיסורים  ורב עם כולם?

   תודה שחר על כתבה מעניינת

    באחד הפסקים החשובים שלו מסביר הרב עובדיה שקודמיו היו כפופים לאשכנזים "אבל אני אינני כפוף לאשכנזים". האמת היא שהוא כפוף להם בהמון דברים ובעיקר בנושא הקיצוניות.

    

    

   הלו הלו

   הרב עובדיה זאת התמחות שלי!

   למה לא קראת לי ?

    

     18/8/09 12:11:

   עצוב שאחרי  2,000שנה העם הזה מפורד באופן כזה בזוי לא בגולה שנאו אותנו על היותנו גד'ם יהודונים?

   אני לא בטוח שבמתכונת הנ"ל של יצירת שנאת חינם בחינם ימשיך העם הזה להתקיים,לא על היותנו יהודים כמובן לא נעלים כמו האשכנזים שנשלחו למשרפות בגלל היותם כל כך נעלים? כי הרי הם מחלפיו של הקב"ה(חס ושלום)לא כך בושה לעם שזה אחד מחלקיו

   ולא הקטן שבו

     18/8/09 12:04:

   עצוב שאחרי  2,000שנה העם הזה מפורד באופן כזה בזוי לא בגולה שנאו אותנו על היותנו גד'ם יהודונים?

   אני לא בטוח שבמתכונת הנ"ל של יצירת שנאת חינם בחינם ימשיך העם הזה להתקיים,לא על היותנו יהודים כמובן לא נעלים כמו האשכנזים שנשלחו למשרפות בגלל היותם כל כך נעלים? כי הרי הם מחלפיו של הקב"ה(חס ושלום)לא כך בושה לעם שזה אחד מחלקיו

   ולא קטן.

     18/8/09 11:57:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:43:31

   צטט: גילה_ט 2009-08-18 10:16:58

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

    

   המזרחיים וש"ס בראשם ויתרו על המורשת הספרדית שבה היהדות היא חלק מהחיים.

   מי זוכר את "מכבי יפו" שהלכו למשחקי כדורגל אחרי תפילות השבת והרב בראשם?

    

   מי זוכר שלרב ספרדי קוראים "חכם" כי הוא חכם ואילו האשכנזי תמיד מוסיף בחדווה עוד ועוד חומרות ואיסורים  ורב עם כולם?

    

   תודה שחר על כתבה מעניינת

     

    בתכנית מספרי סיפורים של יוסי אלפי, התארחו אנשי ירושליים של פעם וביניהם חיים בנאי שסיפר את הסיפור הבא:

   באוטובוס ירושלמי דחוס, עלה חרדי אשכנזי למראה, ומצא מקום פנוי ליד אשה לבושת שמלת קיץ קצרה. מחמת דתיותו, אחז בשתי ידיו במוט האוטובוס והשאיר את המקום הפנוי לבאים אחריו. והנה עלה אדם דתי ספרדי, שלא חשב פעמיים והתיישב ליד אותה אשה. האשכנזי היה המום מאותו ספרדי עד כדי כך שכאשר הלז ירד בתחנה ירד מיד אחריו ופנה אליו ושאל אותו כיצד העיז לשבת ליש אשה זרה ועוד אחת שבשרה גלוי בגלל שמלתה הקיצית. ענה לו הספרדי: בגלל זה אצלכם קורים למנהיגים שלכם רב ואצלנו קוראים להם חכם.

   חבל שהספרדים איבדו את הדרך המקורית שלהם והפכו להיות צלליותיהם האפלות של מחרחרי הפילוג והשנאה בעם היהודי 

    

     18/8/09 11:57:

   צטט: תומר קרמן 2009-08-18 10:34:39


   החינוך החרדי הוא עתיר שנאה. יש בו שנאה עזה כלפי גויים, כלפי חילונים, כלפי הומואים וגם שנאת נשים המתבטאת בהשפלתן ובשלילת מעמדן כאדם. לא ייפלא אפוא שהשנאה הזו תחלחל גם פנימה בצורות שונות: שנאה בין חסידים למתנגדים, שנאה בבין החסידויות השונות, שנאת הדתיים הלאומיים וגם שנאה עדתית.

    

    

    אני מוחה. הכל נובע מאהבת ישראל.

     18/8/09 11:54:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 11:43:31

   צטט: גילה_ט 2009-08-18 10:16:58

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

    

   המזרחיים וש"ס בראשם ויתרו על המורשת הספרדית שבה היהדות היא חלק מהחיים.

   מי זוכר את "מכבי יפו" שהלכו למשחקי כדורגל אחרי תפילות השבת והרב בראשם?

    

   מי זוכר שלרב ספרדי קוראים "חכם" כי הוא חכם ואילו האשכנזי תמיד מוסיף בחדווה עוד ועוד חומרות ואיסורים  ורב עם כולם?

    

   תודה שחר על כתבה מעניינת

    באחד הפסקים החשובים שלו מסביר הרב עובדיה שקודמיו היו כפופים לאשכנזים "אבל אני אינני כפוף לאשכנזים". האמת היא שהוא כפוף להם בהמון דברים ובעיקר בנושא הקיצוניות.

    

    

    

    

   הוא באמת כפוף לרבנים האשכנזים מבחינת האידיאולוגיה החרדית, אבל לגבי פסיקת הלכה חייבים להודות שהוא די נועז ומרשה לעצמו להתרחק מטרנד "המחמיר תבוא עליו ברכה" שרווח אצל הרבנים האשכנזים.
     18/8/09 11:43:

   צטט: גילה_ט 2009-08-18 10:16:58

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

    

   המזרחיים וש"ס בראשם ויתרו על המורשת הספרדית שבה היהדות היא חלק מהחיים.

   מי זוכר את "מכבי יפו" שהלכו למשחקי כדורגל אחרי תפילות השבת והרב בראשם?

    

   מי זוכר שלרב ספרדי קוראים "חכם" כי הוא חכם ואילו האשכנזי תמיד מוסיף בחדווה עוד ועוד חומרות ואיסורים  ורב עם כולם?

    

   תודה שחר על כתבה מעניינת

    באחד הפסקים החשובים שלו מסביר הרב עובדיה שקודמיו היו כפופים לאשכנזים "אבל אני אינני כפוף לאשכנזים". האמת היא שהוא כפוף להם בהמון דברים ובעיקר בנושא הקיצוניות.

    

    

     18/8/09 10:39:

   לאחרונה, התפרסם ריאיון עם ח"כ חיים אמסלם מש,ס. ראוי לקרוא אותו. זוהי התבטאות נדירה של נציג נדיר מאותה חבורה צדקנית ומושחתת.

   http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/929/751.html 

   לפני כשנה שוחחתי גם עם יוב ללום בעקבות התביעות שהגיש כנגד האפליה. הוא אמר לי שחברי ש"ס הם הגרועים בחבורה ויוצרים את האפליה במו ידיהם. ניתן לקרוא על כך באתר שלו : פרענקים של עמותת נוער כהלכה. 

   http://www.frenkim.co.il/

   אני בקשר עם חרדים המבקשים לשוחח עם אנשים חילונים. אחד מהם, חסיד אשכנזי המתגורר בבית"ר עילית אמר לי שבשום פנים ואופן לא יסכים לשכן ספרדי אצלו בבניין כי הם ידועים כאנשים חסרי חנוך ואורחות חיים תקינים, והרמה האנושית שלהם נמוכה. וכך התפיסה הרווחת בציבור האשכנזי חרדי.

   אני מעולם לא נתקלתי בסוג כזה של התבטאות כה בוטה בציבור בו אני חייה שנים רבות. אין ספק שהיתה או יש גזענות מסויימת אבל היא נתפסת כמשהו שאיןלהתגאות בו, ועפילו כמשהו המרחיק אנשים טובים מאנשים המתבטאים באופן המזכיר זאת. מסתבר שאצל אנשים המתגאים בערכי מוסר גבוהים ורואים עצמם נעלים בגלל היותם חרדים, הנושא הזה מאוד לגיטימי ואפילו מובן מאליו.

   זוהי עוד הוכחה כמה יש להחיל בתקיפות את החוק האזרחי במדינה ולהעביר את העיסוק בדת למרחב הפרטי ועל חשבונם של העוסקים בכך. ברגע שלא יהיה מימון ממלכתי לנושא, וברגע שהדברים יהיו ברורים כעבירה על החוק במקרים כמו הנידון, תנופת ההחמרה והקיצוניות עשוייה להצטמצם עד להיעלם כמעט ולהפוך באמת נחלתם של פלגים הזויים. באופן שזה מתקיים כרגע, השוליים ההזויים כובשים לעצמם מרחב הולך וגדל בחברה החרדית ודנים אותה ואותנו ,כמי שנושאים אותה על גבינו- לחידלון. 

     18/8/09 10:38:

   טוב...זה לא ממש מפתיע
   זוהי צורת החשיבה המיושנת שלהם

   וזהו עולמם האפל

     18/8/09 10:34:


   החינוך החרדי הוא עתיר שנאה. יש בו שנאה עזה כלפי גויים, כלפי חילונים, כלפי הומואים וגם שנאת נשים המתבטאת בהשפלתן ובשלילת מעמדן כאדם. לא ייפלא אפוא שהשנאה הזו תחלחל גם פנימה בצורות שונות: שנאה בין חסידים למתנגדים, שנאה בבין החסידויות השונות, שנאת הדתיים הלאומיים וגם שנאה עדתית.

    

     18/8/09 10:28:

   לגבי השד העדתי אצל אצל החרדים, כדאי להוסיף שזה נוגע לא רק לתופעות מכוערות כמו מכסות תלמידים אלא גם למשל לעובדה שחרדים אשכנים כמעט ולעולם לא יתחתנו עם ספרדים (אלא אם כן מדובר במקרים של "סחורה פגומה" כמו חתן אשכנזי גרוש רחמנא ליצלן, או יותר גרוע חוזר בתשובה רחמנא לישזבן).

    

   והכרזה שצירפת לפוסט בעצם די נכונה, ילד חרדי תמים שיגלוש באינטרנט ויגיע בטעות לבלוג שלך עוד באמת עלול לקבל מחשבות מוזרות של כפירה, כמו למשל שגזענות זה דבר רע ושהספרדים הם בעצם לא באמת נחותים יותר מהאשכנזים...

     18/8/09 10:16:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

    

   המזרחיים וש"ס בראשם ויתרו על המורשת הספרדית שבה היהדות היא חלק מהחיים.

   מי זוכר את "מכבי יפו" שהלכו למשחקי כדורגל אחרי תפילות השבת והרב בראשם?

    

   מי זוכר שלרב ספרדי קוראים "חכם" כי הוא חכם ואילו האשכנזי תמיד מוסיף בחדווה עוד ועוד חומרות ואיסורים  ורב עם כולם?

    

   תודה שחר על כתבה מעניינת

     18/8/09 06:37:

   צטט: avi 111 2009-08-18 03:12:21


   אתה כותב כל כך יפה שלקרוא אותך זו הנאה אמיתית.,usv

    

   תודה
     18/8/09 03:12:

   אתה כותב כל כך יפה שלקרוא אותך זו הנאה אמיתית.
     18/8/09 02:02:

   צטט: Shahar Ilan 2009-08-18 01:58:35

   צטט: אֵלִי 2009-08-18 01:53:54


   ההתבטלות של החרדים הספרדים כלפי האשכנזים היא באמת בעייתית. ואני כבר לא מדבר רק על קוד הלבוש  או האתוס של לימוד הגמרא über alles שמועתקים מהליטאים, אלא בעיקר לעובדה הפשוטה שגם הרבנים הספרדים שמלמדים בישיבות ספרדיות "יוקרתיות" לכאורה ישלחו תמיד את הילדים שלהם לישיבות ליטאיות וחס וחלילה לא לישיבה ספרדית טהורה...

    

    מה שמקומם אותי אישית בכל הסיפור הוא ההכחשה המוחלטת של אנשי ציבור חרדים לתופעה הזאת, כמו למשל  גפני ואייכלר שרק דואגים בכל הזדמנות להכפיש את הציבור החילוני ומכחישים לחלוטין את תופעת הגזענות בקרב הציבור החרדי, למרות שמדובר בתופעה שכל חרדי מודע אליה בהחלט (וחלקם הגדול בכלל לא רואים בכך תופעה שלילית)

    

    

   (אגב, אני לא יודע אם זה מדוייק כל כך שש"ס הוקמה במטרה מוצהרת להלחם באליטה האשכנזית, בסופו של דבר הרב ש"ך היה מעין פטרון רוחני של המפלגה עד 1990.)

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

   הרב שך נתן את אישורו להקמת ש"ס לאחר שהבין שלא יצליח לפתור את בעיית האפליה הפוליטית של המזרחיים החרידם במסגרת אגודת ישראל.

    

    

   לזה בין היתר התכוונתי כשדיברתי על האתוס של "לימוד הגמרא מעל הכל" שהספרדים העתיקו מהליטאים.

    

   אגב למען ההגינות צריך לציין שהפרדה בין ספרדים לאשכנזים היא לא ממש המצאה חדשה של החרדים, זה כבר היה קיים גם בעבר כמו למשל באמסטרדם בתחילת המאה ה-17 שבה לא היה כמעט שום קשר בין הקהילה האשכנזית לקהילה הספרדית.

    

    

     18/8/09 01:58:

   צטט: אֵלִי 2009-08-18 01:53:54


   ההתבטלות של החרדים הספרדים כלפי האשכנזים היא באמת בעייתית. ואני כבר לא מדבר רק על קוד הלבוש  או האתוס של לימוד הגמרא über alles שמועתקים מהליטאים, אלא בעיקר לעובדה הפשוטה שגם הרבנים הספרדים שמלמדים בישיבות ספרדיות "יוקרתיות" לכאורה ישלחו תמיד את הילדים שלהם לישיבות ליטאיות וחס וחלילה לא לישיבה ספרדית טהורה...

    

    מה שמקומם אותי אישית בכל הסיפור הוא ההכחשה המוחלטת של אנשי ציבור חרדים לתופעה הזאת, כמו למשל  גפני ואייכלר שרק דואגים בכל הזדמנות להכפיש את הציבור החילוני ומכחישים לחלוטין את תופעת הגזענות בקרב הציבור החרדי, למרות שמדובר בתופעה שכל חרדי מודע אליה בהחלט (וחלקם הגדול בכלל לא רואים בכך תופעה שלילית)

    

    

   (אגב, אני לא יודע אם זה מדוייק כל כך שש"ס הוקמה במטרה מוצהרת להלחם באליטה האשכנזית, בסופו של דבר הרב ש"ך היה מעין פטרון רוחני של המפלגה עד 1990.)

   ההתבטלות האמיתית של המזרחים החרדים היא בכך שהם ויתרו על תרבות העבודה והפרנסה לטובת תרבות הבטלה החרדית האשכנזית. 

   הרב שך נתן את אישורו להקמת ש"ס לאחר שהבין שלא יצליח לפתור את בעיית האפליה הפוליטית של המזרחיים החרידם במסגרת אגודת ישראל.

    

     18/8/09 01:53:


   ההתבטלות של החרדים הספרדים כלפי האשכנזים היא באמת בעייתית. ואני כבר לא מדבר רק על קוד הלבוש  או האתוס של לימוד הגמרא über alles שמועתקים מהליטאים, אלא בעיקר לעובדה הפשוטה שגם הרבנים הספרדים שמלמדים בישיבות ספרדיות "יוקרתיות" לכאורה ישלחו תמיד את הילדים שלהם לישיבות ליטאיות וחס וחלילה לא לישיבה ספרדית טהורה...

    

    מה שמקומם אותי אישית בכל הסיפור הוא ההכחשה המוחלטת של אנשי ציבור חרדים לתופעה הזאת, כמו למשל  גפני ואייכלר שרק דואגים בכל הזדמנות להכפיש את הציבור החילוני ומכחישים לחלוטין את תופעת הגזענות בקרב הציבור החרדי, למרות שמדובר בתופעה שכל חרדי מודע אליה בהחלט (וחלקם הגדול בכלל לא רואים בכך תופעה שלילית)

    

    

   (אגב, אני לא יודע אם זה מדוייק כל כך שש"ס הוקמה במטרה מוצהרת להלחם באליטה האשכנזית, בסופו של דבר הרב ש"ך היה מעין פטרון רוחני של המפלגה עד 1990.)

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון