כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דוקא בלוג

  למה דוקא - מפני שזאת מילה ישראלית למהדרין והיא הכותרת של הטור הקבוע הראשון שכתבתי.
  למה בלוג - מפני שכל עיתונאי אוהב לאהוב את החרות מעריכה.
  בלוג על תקשורת ופוליטיקה ועל האנשים והנשים שעושים אותן.
  כל הזכויות על תכני "דוקא בלוג" שמורות למחבר.
  ©

  תגובות (20)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    22/8/09 10:31:

  צטט: דניאל זיסקינד 2009-08-22 10:02:29

  אינם מסוגלים לראות את התמונה כולה של חיי האזרח הממוצע, לחוש בביורוקרטיה הנוראית, ובכתישה המאסיבית. אני סבור, כי ביבי שניסה את מזלו בחברת רים כמדומני ער לכך יותר מברק למשל. במבחן השוואה - גם אלה שמסוגלים או מסוגלות  לשיטתך לראות ברגישות יתר- מן המודל האזרחי המובהק - לא עקרו ביורוקרטיה ו/או כתישה מן השורש. 

   

   

    22/8/09 10:02:
  נדמה לי ואתה בקי ממני, כי כי שיא פריחתו של דיין היה במשבר ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים. בשליחותו של בגין אל תוהמי הוא לא בלט ציבורית. אבל רציתי להביא היבט נוסף של העניין. מעבר ללימוד הטכניקה הנלמדת של יחסי אנוש, קיים פן נוסף בגנרלים המגיעים לפוליטיקה. הם גדלים במערכת מגוננת מבחינה כלכלית ובכניסתם למערכת האזרחית חסרים בניסיונם האישי יובל שנים של בנית קרירה עצמית לפעמים עצמאית. בדרך כלל הם מתוגמלים פנסיונית בגיל צעיר מאוד, ואינם מסוגלים לראות את התמונה כולה של חיי האזרח הממוצע, לחוש בביורוקרטיה הנוראית, ובכתישה המאסיבית. אני סבור, כי ביבי שניסה את מזלו בחברת רים כמדומני ער לכך יותר מברק למשל.
    21/8/09 12:17:

  צטט: דניאל זיסקינד 2009-08-21 11:07:08

   

  דיין - קמל אחרי משבר צבאי של מלחמת יום כיפור. פרח בשליחות דיפלומטית לתוהמי וכיועצו הממתן של בגין בקמפ דיוויד.

  את ההסתגלות של הטיפוס הצבאי לקצב האזרחי צריך לבחון בכמה מישורים. הבנת תורת החיזור הפוליטי. הבנת התקשורת. היכולת להמתין. היכולת ללמוד ולהסתגל בגיל מתקדם ולאחר הגעה לשיאים. 

  בהקשר זה אהוד ברק - שלא כתדמיתו - אינו מקובע על דפוסי צבא. דברים שאמר לי בשיחה ב-2005 מעידים על המודעות למעבר צבא-פוליטיקה ועל המוכנות לשינוי המתבקש.

  ברק: "אני ראיתי את יצחק רבין עושה מאמץ מודע להעשות רך יותר. אך בעצם זאת היתה התגברות על ביישנות שבו. לא על קור. ביצחק רבין היתה ביישנות עמוקה. טבעית. שנבעה מצניעות. מה אני ומי אני ומי שם אותי לשלוט עליכם. ולאחרים הוא נראה קר ומרוחק. 
  בפרוש- יש דברים שאפשר ללמוד. למשל, להגיד תודה לכל האנשים.  
  זה לא דבר שאתה לומד בצבא. שם זה כל כך לא אישי. כל אחד מחוייב למשימה. אתה לא מתפנה שם לבדוק למי לומר תודה והנורמה היא שתעשה הכל לבד כמו שצריך או שאתה לא ביחידה המיוחדת הזאת שלנו. 
  ולכן, מי שבא אחרי שנים מן הצבא לא רגיל לומר תודה. באתי לפוליטיקה מן הצבא וראיתי את יצחק רבין חוצה אולם ענק בהרבה לחיצות ידיים לפעיל מפלגה או חבר מרכז או ציר ועידה ממקום מרוחק. ואמרתי לעצמי, וואלה אני רואה את האיש הזה שנים ואף פעם לא ידעתי שהוא חושב שצריך לומר תודה למפקד חיל האוויר או לראש אמ"ן או לכל מפקד שעשה דברים הרבה יותר מסוכנים.  
  זה מה שביל קלינטון ידע לעשות, לתת לכל אדם את עשר השניות שלו ולתת לו להרגיש שאותו אדם לעשר השניות הוא המרכז ואף אחד אחר מאחור מלפנים או בצד לא בתשומת הלב של קלינטון. רק הוא. אין הסחת דעת. האיש מרוכז בך. זה משאיר רושם על אנשים. זה מחבר אותם. 
  אך זאת לא מסכה אמיתית. זאת טכניקה. זאת לא מסכה שעושה ממישהו דבר שהוא לא. במסכה כזאת אני לא מאמין. אני לא משלה את עצמי שאני אוכל לזייף מה שאין בי". 


   

    21/8/09 11:07:

  צטט: life3 2009-08-21 10:59:25

  צטט: דניאל זיסקינד 2009-08-21 10:17:42

  עמינו למוד הסבל, מטלטל בין פרעות למלחמה, כמהה ליד חזקה. תופעת הגנרלים בפוליטיקה בעייתית כתמיד. אדם שבילה את רוב חייו הבוגרים במערכת צבאית מתקשה להתאים את קוד ההתנהגות ותפיסת החיים למערכת אזרחית. כן...אבל...רבין דיין שרון. גם ברק. עוצבו בצבא. הפכו שועלים פוליטיים. 

   

   

  לך ניסיון רב ותקן אותי אם אני טועה. נדמה לי, כי  דיין פרח בתקופת משבר צבאי, שרון היה זקוק למספר פעולות קומנדו (חטיפת מקרופונים, חיתוך קבלים), כדי לצבור ניסיון במערכת האזרחית. נכון,  בערוב ימיו עשה בית ספר לכולם. ברק עד היום מתקשה. 

   

    21/8/09 10:59:

  צטט: דניאל זיסקינד 2009-08-21 10:17:42

  עמינו למוד הסבל, מטלטל בין פרעות למלחמה, כמהה ליד חזקה. תופעת הגנרלים בפוליטיקה בעייתית כתמיד. אדם שבילה את רוב חייו הבוגרים במערכת צבאית מתקשה להתאים את קוד ההתנהגות ותפיסת החיים למערכת אזרחית. כן...אבל...רבין דיין שרון. גם ברק. עוצבו בצבא. הפכו שועלים פוליטיים. 

   

   

    21/8/09 10:17:
  עמינו למוד הסבל, מטלטל בין פרעות למלחמה, כמהה ליד חזקה. תופעת הגנרלים בפוליטיקה בעייתית כתמיד. אדם שבילה את רוב חייו הבוגרים במערכת צבאית מתקשה להתאים את קוד ההתנהגות ותפיסת החיים למערכת אזרחית.
    20/8/09 19:26:

  צטט: hadrons, many many 2009-08-20 17:42:26

  אתה מצחיק אותי בקריאה ראשונה.

  בקריאה שניה אני מתחיל לחייךרגוע

   

   

    20/8/09 17:42:

  אתה מצחיק אותי בקריאה ראשונה.

  בקריאה שניה שמעכלים שזוהי המציאות הפוליטית שלנו כביכול...

  אני עדיין צוחקת.

  ברוך השם, הגענו לתחתית. יותר גרוע מזה לא יכול להיות !!!

   

  בוגי הזה די אמיץ לומר את מה שיש לו בפני אותה אליטה שהוא סולד ממנה. 

    20/8/09 17:21:

  צטט: guitarwoman 2009-08-20 16:13:39

  נזכרתי ב boogeyman המפחיד ולא יכולתי להימנע מההשוואה הבלתי נמנעת. אן -----אם לא תאכלי את הדייסה...יבוא הבוגי.

  * :)))

   

   

    20/8/09 16:13:

  נזכרתי ב boogeyman המפחיד ולא יכולתי להימנע מההשוואה הבלתי נמנעת.

  *

    20/8/09 16:03:

  צטט: רביב נאוה 2009-08-20 15:35:48

  לאט-לאט אבל בטוח, יעלון עושה מעצמו בדיחה. הדרך למשילות יעילה עוברת במרכז. ביבי למד את זה. יעלון ילמד את זה - אבל לא בשישייה....

   

    20/8/09 15:39:


   עוד כשהיה באירופה היה.......

   אין בו חדש.

   מי שהקשיב לו לפני הפוליטיקה ידע למה לצפות

    20/8/09 15:35:

  לאט-לאט אבל בטוח, יעלון עושה מעצמו בדיחה. מאז שהוא התחיל בקריירה פוליטית, המאמץ שלו להגיד את מה שהוא חושב שהקהל הימני שלו רוצה לשמוע מביא אותו עד אבסורד. כשאתה קורא את מה שהוא כותב על הון-שלטון-עיתון והסכנה שלהם למדינת ישראל מתחשק לך לשאול אותו: רגע, ומה עם "ביטחון"? האם זו לא הצלע הרביעית שמכתיבה את חיינו ואת קבלת ההחלטות במדינה. והאם אתה לא היית חלק מהצלע הזאת במשך כמה שנים טובות? אבל מה, בספר יעלון פונה להמוני בית-ישראל ו"הון-שלטון-עיתון" זאת סיסמא שתופסת את כולם - מהשלום עכשיוניק ועד המתנחל.

   

  אז שביט כותב שבשישיה כולם רציניים ואז יעלון עולה לחומש ואומר, בנוכחות המתנחלים שמלווים אותו, שצריך לבנות אותה מחדש. ואני מנסה לנתח את זה: הרי יעלון יודע שלא נחזור לחומש. יש כאן כנראה מהלך מכוון, תגובה ללחץ להפסקת ההתנחלויות, שנועד לשדר (לאמריקאים, לפלסטינים) שמבחינת ישראל ההתנתקות היא מהלך הפיך - וע"י כך ליצור לחץ נגדי. גאוני, אין ספק. בטח מהלך שנדון שעות בדיונים רציניים בשישיה. ואז הוא נפגש עם פייגלין ואנשיו וקורא לאליטות ולשמאלנים "וירוס". פה, סוף-סוף, נפל לי האסימון. האיש פשוט חושב שלהיות פוליטיקאי זה לשדר לכל אחד את הסיסמא שלו. כרגע הוא ממצב את עצמו "מימין לנתניהו" כי נדמה לו שלשם הרוח נושבת. בטוח שבשישיה הוא אומר דברים יותר "מרכזיים", הרי שם הקהל שלו הם מרידור, נתניהו וברק. 

    20/8/09 10:38:

  צטט: sherry refael 2009-08-20 08:16:01


  לא מבינה בזה הרבה אבל מריח לא טוב..וירוס חזירי....

   

   *שלך

   

   

    20/8/09 08:16:


  לא מבינה בזה הרבה אבל מריח לא טוב..

   תודה כרגיל על הכנות ועל הדרך בה אוהב את האמת.

   *שלך שרי

    20/8/09 07:19:

  צטט: Stepin 2009-08-20 06:54:09

  גררררררררר

   

   

  ששניצל= שניצל שעשה ממנה שניצל...בעקבות שיחה גם עם מקור בכיר...שהיתה לו סמכות....ואין לו אחריות....

   

   

    20/8/09 06:54:

  גררררררררר

   

   

  ששניצל= שניצל

    20/8/09 06:16:

  הלללללווו  LIFE3,

   

  איפה רוכשים "חסינות דיפלומטית" ?,

  גם לי יש במגירה כמה מכתמים (פלצנות בלע"ז),

  שהייתי מעוניין לשתף בהם את כולם.

   

  זה לא אותו ארי שביט, ששניצל חיציו השנונים

  מורעלים להשתלח בגב' לבני ערב הבחירות דווקא ?.

   

  ככלל,

  להיות אליטה ולהשמיץ הקולגות שלך מבית,

  את התקשורת....את בית המשפט העליון,

  את בעלי ההון למיניהם, זו הדרך הקלה והנוחה

  ביותר לבסס שלטונך בהמונים.

  אתה מסתחבק איתם, שותף כביכול לדעותיהם,

  מיישר עימם קו. מתים עליך. אחד משלנו יעני.

    20/8/09 01:53:

  צטט: מיכאל בלק 2009-08-20 01:40:18

  ממש צמד חמד. קצת פתטי שבוגי משחזר את טעויות העבר של ביבי. 

   

   

    20/8/09 01:40:

  ממש צמד חמד. בהולנד אגב, לא קוראים לוירוס שפעת החזירים אלא שפעת מכסיקו על מנת לא לפגוע בחזירים,

  מצד שני, הלא הם פוגעים כך במקסיקנים, אבל זה לא חשוב כמו החזירים, זה כמו שלום עכשיו, סתם וירוס.

  0

  בוגי, ביבי (והוירוס) במערה החשמלית

  21 תגובות   יום חמישי, 20/8/09, 01:26

  בעלי טורים – כמו ארי שביט ב"הארץ" - מציגים לפני הקוראים אותם תמונת מצב מוטה. ייחודית. זה טעמה של שליחות בעל הטור. עליו לייצג עמדה חדה נטולת ניואנסים ולהגן עליה. לעצב דעת קהל ללא התלבטות יתרה.

  בעלי טורים שיש להם מקורות טובים מתבלים את עמדתם המוטה בקורטוב של סיפור בלעדי מן המקור שהם קרובים אליו. לעיתים יש גם "חשיפה". העירוב של דעה וידיעה אמור להוסיף לטור אמינות.
  כך – מפני שאני מעריך את כתיבתו של שביט - כמעט שנרגעתי כאשר קראתי לאחרונה רשימה מפרי עטו שעיסוקה מטבחון חדש שהתגבש בצמרת. "השישייה".

  ולא שמטבחונים במקום מועצות לבטחון לאומי היו או יהיו המודל החביב עלי לקבלת החלטות בצמרת. אבל הם עדיפים על החלטות שנולדו בחווה בסיעור מוחות של אשפי סחריר מן הזן הפרסומאי.  
  ציטוט:
  "הצוות האסטרטגי העליון מורכב מבנימין נתניהו, אהוד ברק, אביגדור ליברמן, משה יעלון, דן מרידור ובני בגין. על השישייה ממעטים לשמוע. מהשישייה מאום לא דולף. לשישייה (כמעט) אין יחסי ציבור ובשישייה (כמעט) אין פוליטיקה. 
  אבל השישייה עובדת באופן מסודר, ענייני ואחראי. מתכנסת פעמים אחדות בשבוע, מנהלת דיונים של שעות ארוכות. מנווטת את מדיניות החוץ והביטחון של ישראל במקצועיות שלא היתה כמוה שנים רבות".

  טוב לדעת. קראתי בשקיקה וחשבתי שזה יותר מדי טוב מכדי שיהיה אמיתי. חזרה לימים שבהם ממשל היה ממשל. רטרו חסמב"אי לחלוטין וכמעט שאמרנו דיונים במערה החשמלית. אך אחרי שכמעט נרגעתי בא הביקור המתוקשר של השרים ישי ויעלון בשומרון עם הזיקה המשותפת שלהם למאחזים ותגובת מקורבי שר הבטחון בעקבותיו. עכשיו בא נאום הוירוס והבוגי של יעלון ותגובת לשכת ראש הממשלה אחריו. 
  השישיה הזאת אינה מדברת ואינה יכולה לדבר בשפה אחת. יעלון ממצב את עצמו מימין לנתניהו שמצא את הדרך להתנהלות אמיתית של מרכז – יישום מוקפד של לקחי טעויות עבר. ליברמן מימין ליעלון. השישייה הזאת טעונה פוליטיקה. ההתנהלות – על פניה- בשאלות יסוד אינה מתואמת. הצוות הזה נשמע טעון פערים בהבנת והערכת יכולת משיכת החבל מול וושינגטון. 
  עכשיו מתברר שיש בה עוד קול אחד שמבקש להפוך את התקשורת וה"אליטות" – פעם נוספת – למוקד של שינאה עממית. גירסת הבוגי של ביבי הישן ו"הם מפחדים". 
  יעלון מספק את ההוכחה המוחלטת לכך שהערכת המצב של שביט אין לה על מה שתסמוך. אולי לא כ-ו-ל-ה סחריר. אבל כמעט כולה.  
  יעלון: "התקשורת היום מוטה. לצערי, עד היום גורמים, תקראו להם אליטות, משפיעים על השיח הציבורי הישראלי באופן מעוות, שקרי, מניפולטיבי ומטעה עד כדי כך שגם היום אנחנו צריכים להמשיך לדאוג. אני עדיין מודאג. יש להם כח. השפעה אם תרצו על ראשי ממשלה. נוצר מצב של מוקדי כח עם סמכות וללא אחריות. אם תרצו, זה לא דמוקרטי. בעלי הון הפכו למוקד כזה, התקשורת היא מוקד כזה ובית המשפט העליון הוא מוקד כזה".
  הלו ארי? אתה שם? אתה קורא את הטכסט הדפוק הזה?

  זה הניסוח שדן מרידור יכול לחתום עליו? שאהוד ברק ילכד סביבו את הלייבור הישראלי? זה התוצר של צוות מקצועי המנהל דיונים של שעות ארוכות? סימון של בית המשפט העליון כמוקד כח עם סמכות אך ללא אחריות?
  מותר לשביט לטעות. זה חלק מן השיח התקשורתי הדמוקרטי שבו מוצגות תמונות מצב שהן לעיתים מניפולטיביות. שיח נדרש והכרחי לליבון עמדות גם כאשר הוא מעוות לעיתים. אפילו מטעה. 
  לא אקרא לו שיקרי. שביט איננו שקרן. אך יש והוא כל כך מוטה שאני נוטה לקרוא לו במילת גנאי ממוחזרת עכשיו: אליטות. 

   

  צילום: בוגי וביבי בעיר שחוברה לה יחדיו. כל הזכויות שמורות לצוות המעולה של "פלאש 90" ולקובי גדעון שקלט את הצמד.  

  דרג את התוכן: