כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  Post שביתה

  הבלוג עוסק בבעיות מערכת החינוך מנקודת מבטה של מורה ומחנכת, החל במאבק המורים במהלך השביתה,בגורמים לשביתה, ובתחושות שעולות במהלכה ולאחריה. הבלוג שינה את שמו מ\"יומנה של מורה שובתת\" ל\" Post שביתה\"

  פוסטים אחרונים

  תגובות (69)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    29/8/09 08:22:


  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090828_1110681

   

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1110744.html

   

   

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%9A_%D7%A4%D7%A8%D7%98%D7%99

   

   

   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3379130,00.html

   

  האדמה בוערת תחת רגליכם ואתם לא מבינים מה יקרה ב 10 שנים הקרובות....

   

  והנה דוגמא לאתר של בית ספר פרטי בחולון...

   

  http://www.atid-school.com/site/detail/detail/detailDetail.asp?detail_id=880719

   

   

   

    26/8/09 16:04:

  צטט: for_real 2009-08-25 21:46:42

  הרזונס המרשים שהמגיבים כאן הצליחו להגיע אליו (למעט מהנדס מפוכך אחד) מדגים בדיוק עד כמה המערכת בבעיה.

   

  בתור מרצה באוניברסיטה, שמקבל את "פירות" מערכת החינוך בישראל, אבל גם דוגם מדי פעם אוניברסיטאות בחול  אני יכל לקבוע - איכות ההוראה בארץ נמוכה.

  מתוך אינטראקציה קרובה עם המורות של שלושת ילדי - כן הן אינן מקדישות תשומת לב מספיקה לילדים. אל תספרו לי על פיתוח מערכי שיעור וכד'.

   מתוך בחינה השוואתית של תיקצוב מערכת החינוך בארץ, עולה שהתקצוב בארץ מהגבוהים בעולם.

  מכאן, ובהנחה שהאוכלוסיה בארץ אינה "טפשה" יותר מאירופה/ארה"ב (ולכן גם המורים אינם גרועים יותר)  אני מסיק שהבעיה היא בהנגה ובאופן ניהול המערכת.

   

  אני לא מתוכה ואינני מכיר - אבל נראה לי מבחינת העובדות בשטח שהבעיה היא המנגנון של משרד החינוך ואופן ניהול המערכת. ברור שהעסק דורש ניעור רציני.  מפתיע שכמורים שיש להם סבלנות ורצון לכתוב טקסט ארוך באתר אינטרנט, אין לכם יכולת מינימלית של בחינה עצמית להבין ש:

  א. יש בעיה במערכת.

  ב. המערכת זה אתם

  ולכן - או שתפעלו לשיפור מבפנים או שתפנימו שאתם חלק מהבעיה

   

  לגבי החופשות - למיטב הבנתי אין כיום שם סיבה לחופש רצוף של חודשיים. ברוב המקצועות הקיימים לא ניתן ולא רצוי לקחת חופש כזה. להתאווררות המורה - יש שנת שבתון, להתאוורות התלמיד - מספיקים שני "מקטעים" של שלושה - ארבעה שבועות (אחד סביב פסח, אחד סביב החגים) ונגמרו כל הענינים.

   

  את תירוצי החום ניתן לפתור ב.... מיזוג - כן זו המצאה חדשה אבל העלות למשק של השלמת מיזוג הכיתות מתגמדת לעומת ההוצאות הנובעות מהירידה בתוצרת במהלך ה"עינוי הגדול".

   

  דרך אגב - שאף מורה לא ירצה לי על זמן איכות עם ילדי. יש לי כל שבוע סופי שבוע שלצערי אני נאלץ לבלות בהם זמן ללמד את ילדי מה שהמורה המוצלח לא הצליח.

   

  לסיכום די להתבכיין - תסתכלו על עצמכם במראה ותחשבו איך אפשר ךהתאים את עצמכם לעידן בו כמות הידע שהתלמידים צריכים לקבל גדלה משמעותית.

   

  אולי אתה לא יודע או ששכחת:

  את המורים בחטיבות העל יסודיות (כיתות ז'-יב') מנפיקים מורי האוניברסיטאות.

   

    26/8/09 15:31:

  צטט: איריתה@הכי טוב 2009-08-26 09:03:12

   

  ולגבי האימהות שלי - אני מאחלת לכל ההורים את היכולות ותשומת הלב שאני יכולה להעניק לבתי לאחר שויתרתי על קריירה מבטיחה בענף פרסום ויחסי ציבור כדי להיות אימא לבתי ובחרתי לעסוק במקצוע אותו למדתי אחרי הגיוס והוא קוסמטיקה.

   

  אני קוסמטיקאית עם תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך! כן, חינוך. סיום בהצטיינות.

  בזמנו משרד החינוך חיזר אחריי בלהט שאקבל על עצמי תפקידי ניהול בחינוך בישראל.

  הבעייה לא הייתה השכר שהציעו לי - הוא היה טוב מאוד בעיניי, בהתייחס לחופשות וכדומה..

  הבעייה שבגללה סירבתי לקחת כל חלק במערכת החינוך הישראלית היא העובדה שאי אפשר לשנות שום דבר.

   

   

  קצת אמינות שתתלווה לתואר ראשון בחינוך בהצטיינות ("משרד החינוך חיזר אחריי בלהט") רק ש....תנאי הקבלה למשרות ניהול בהוראה הם:

  מינוי מנהלים במוסדות חינוך רשמיים

  7.6.2.6 התנאים הנדרשים למילוי משרת ניהול פנויה‏ (1)   א.למשרת ניהול בבית-ספר יסודי
   1. השכלה פדגוגית- תעודת מורה מוסמך ומוסמך בכיר ברמה של מוסד להכשרת
  עובדי הוראה, מכללה, בית ספר לחינוך, הסמכה על סמך בחינות מילואים
  או רשיון הוראה קבוע במוסד חינוך על יסודי או תעודת הוראה אוניברסיטאית (תעודת בוגר בית הספר למנהיגות חינוכית תוכר כעונה על הדרישה לתעודת הוראה).

  2. תואר אקדמאי מוכר ממוסד להשכלה גבוהה מהארץ או מחו"ל.
  3
  . ניסיון בהוראה בפועל של חמש שנים לפחות במוסדות חינוך יסודיים ועל יסודיים בהיקף של
  שליש משרה לפחות שבהן הצליח המועמד בתפקיד של מורה (לעניין זה לא יוכר ותק בהוראה שלא במסגרות שצוינו לעיל, כגון עבודה כמתרגל באוניברסיטה או במכללה, עבודה כרכז פר"ח וכיו"ב).
  4. כושר הדרכה בעבודה פדגוגית: כושר הדרכה בפעולות שמחוץ לתכנית הלימודים בארגון חברתי או בחינוך המשלים, ידיעה של הוראות משרד החינוך בתחומי פעילותו של מנהל בית ספר.
  5. כושר מִנהלי, כושר בניהול משרד, משק, חשבונות וכספים של מוסד חינוך; כושר לקיים משא ומתן בכתב ובעל-פה עם גורמים ממשלתיים, מקומיים ואחרים.
  ב.למשרת ניהול בבית-ספר על-יסודי
  1
  . תואר אקדמאי מוכר ממוסד להשכלה גבוהה מהארץ או מחו"ל, רצוי תואר שני (בבית ספר דתי רצויה גם השכלה תורנית מתאימה)
  2
  . רשיון הוראה או הדרכה קבוע בהתאם לתקנון שפורסם בחוזר המנהל הכללי של משרד החינוך (אין להסתפק בתעודת הוראה בלי שנעשתה הפרוצדורה לקבלת רשיון ההוראה מהמשרד הראשי או קבלת אישור על זכאות לרשיון, לעניין זה לא יוכר רשיון בייעוץ כעונה על הדרישה לרשיון הוראה קבוע)
  3
  . תעודת סיום של קורס אקדמי מוכר להכשרת מנהלים לבתי ספר או תואר אקדמי שני במינהל החינוך ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ (בשנות הלימודים התשס"ג והתשס"ד יוכל מועמד שאינו עונה על דרישה זו לגשת למכרז, בתנאי שיתחייב, אם ייבחר, לסיים את הקורס האקדמי להכשרת מנהלים לא יאוחר משלוש שנים לאחר שהחל בעבודתו כמנהל ), תחולה;2.6.2002.(2)
  4
  . נסיון בהוראה בפועל בחינוך העל יסודי או בכיתות ז' - ח' של החינוך היסודי, של חמש שנים לפחות, בהיקף של שליש משרה, שבהן הצליח המועמד בתפקיד של מורה (לעניין זה לא יוכר ותק בהוראה שלא במסגרות שצוינו לעיל,כגון עבודה כמתרגל באוניברסיטה או במכללה, עבודה כרכז פר"ח וכיו"ב).
  5
  . רצוי ניסיון בהוראה לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים
  6
  . ידיעת הוראות משרד החינוך בתחומי פעילותו של מנהל בית-ספר;
  7
  . כושר הבעה בכתב ובעל-פה בעברית, ובבתי-ספר ששפת ההוראה בהם איננה עברית גם כושר הבעה באותה שפה; הורים ועם תלמידים;ג. ממועמד/ת לניהול חטיבת-ביניים יידרשו, נוסף לאמור בסעיפים לעיל גם התנאים האלה:
  1
  . הכרה יסודית של מטרות הרפורמה ועקרונותיה כפי שנתקבלו על-ידי הכנסת  והממשלה
  2. הכרה יסודית של הקווים המנחים והוראות-הביצוע של משרד החינוך הנוגעים  לחטיבת-הביניים  3. רצוי ניסיון קודם בחטיבת-הביניים או בבית-ספר הטרוגני ואינטגרטיבי אחר
  4. רצוי ידע וניסיון ביישום דרכי הוראה אלטרנטיביות בכיתות הטרוגניות  ובייזום או במעורבות בפעילויות אינטגרטיביות בתחום החינוך החברתי הלא- פורמלי.

   

   

    26/8/09 15:04:


  כל התגובות אלי כאן, בין אם על ידי כותבת הפוסט, אוהד פ., או הד"ר המהולל כולן דמוגוגיה בגרוש וחצי.

  אף אחד כאן לא ענה תשובה אחת עניינית לדברים שהבאתי.

  אף אחד לא קרא את מה שכתבתי עד הסוף.

   

  מה שכן, מבלי לדעת אפילו עובדה אחת עלי או על חיי - כולכם החלטתם להטיל דופי באימהות שלי - חוצפנים!

  עם מורים מתוסכלים שונאי מקצוע ובכיינים כמוכם - אני יכולה לומר שאני שמחה שאף אחד מכם לא המורה של הבת שלי.

  אם אלו הם הרגשות שלכם לגבי המקצוע שלכם ואלו הם התחושות שלכם לגבי מקום העבודה שלכם ולגבי התלמידים שלכם....

  אני מאושרת שהמורה של בתי מאוד שונה מכם, פחות שחוקה מכם ואוהבת את המקצוע שלה שבו היא עובדת כבר המון שנים ומרגישה התרגשות בפתיחת כל שנת לימודים.

   

  אנחנו ההורים שמים בידיים שלכם את הדבר הכי חשוב לנו.

  לראות כאן מה אתם חושבים על המקצוע שלכם, מה אתם חושבים על מקום העבודה שלכם, את השנאה (במיוחד אצל הד"ר הנכבד)... לתלמידים, למקום העבודה, לקלוט את השחיקה שלכם...

  במקומכם הייתי מזמן עושה הסבה מקצועית.

   

  כנראה שקשה לכם למצוא עבודה אחרת.

  ככה לא מתנהגים מורים שאוהבים את מקצועם או את עבודתם.

   

  אני מרחמת עליכם.

  לא אכתוב כאן יותר.

   

  ממה שקראתי כאן לתגובותיכם אלי - לא הייתי שמה בידי אף אחד מכם את ילדיי.

  אתם לא ראויים.

   

  לא אגיב כאן יותר.

  אתם לא פתוחים בכלל לביקורת - לא בונה ולא בכלל.

   

  בהצלחה בשנת הלימודים הקרובה.

   

  אגב, את המורים הטובים - התלמידים מאוד מכבדים ומאוד מעריכים.

  כך היה תמיד וכך יהיה גם להבא.

   

  אם אלו הם תחושותיכם - חפשו מקצוע אחר, אל תתלוננו - פשוט תעברו הלאה.

  משרד החינוך כבר ימצא לכם מחליפים - אני לא דואגת.

    26/8/09 09:20:

  צטט: אוהדפ. 2009-08-26 09:11:08

  לאורך כל השרשור פה ראיתי תגובות שקוראות: "מה אתם, המורים מתלוננים על עבודתכם הקשה? גם אנחנו הרופאים/עו"ד/רו"ח/מהנדסי הייטק/הוסף מקצוע אחר כאוות נפשך עובדים קשה ואנחנו לא מתבכיינים!"

   

  אז לכל החוכמולוגים שעובדים קשה גם כן (כי כמו שאמרה פה מגיבה אחת, בישראל יש שתי אפשרויות ושתיים בלבד: להוולד למשפחת אריסון/דנקנר/תשובה/לבייב או לעבוד כמו חמור מצאת החמה עד צאת הנשמה,) אתם, אנחנו, עובדים קשה. זה נכון.

   

  אבל...

  כמה מכם, שעובדים קשה, נאלצים לקבל טלפונים מעשרות הורים לילדים לא שלהם כל יום, הורים שבטוחים שהילד שלהם הוא כליל השלמות, מלאך עליי-אדמות ובאופן כללי מתנת האל למין האנושי? ועוד באילו שעות... הרי אתם, ההורים האלו, חוזרים הביתה מעמל יומכם הקשה בשעות כמו שבע-שמונה בערב (ואלו הפחות "משקיענים" שבינכם,) שומעים מהמלאך שלכם את הצד שלו לסיפור, שאותו הוא מושך על פני שעה ורק אז מתקשרים למורה. דהיינו בתשע-עשר בערב.

  (אל, אפילו בטעות, תעזו להשוות בין שיחה מהבוס שלכם שמלחיץ אתכם כי הפרוייקט מתקרב לדד-ליין, פרויקטים כידוע תמיד מתקרבים לדד-ליין, לשרשרת של שיחות עם הורים נזעמים.)

   

  כמה מכם עבדי הייטק מודרניים נאלצים כל יום, כ-ל י-ו-ם, להתמודד עם ארבעים (ובמספרים, 40!!!) בני-תשחורת שהחברה לימדה אותם שהמורה היא כלום, אפס, אוויר. שמרשים לעצמם לפנות אליה בשמה הפרטי, לאיים עליה באלימות פיזית (וגם לבצע לפעמים. על אלימות מילולית מי בכלל מדבר?! זה הרי לגיטימי,) לשקר לה במצח נחושה, להפריע רק למען ההפרעה ("ליצן הכיתה" מוכר לכם הביטוי?) להתחצף וכל זה תחת מעין "חסינות" שמוענקת להם מ"כתב זכויות התלמיד" שעם המסמך העלוב הזה, שעליו חתומים משרד החינוך והמועצה לשלום הילד בראשותו של ד"ר (חה! חה! חה!) יצחק קדמן אפשר רק לנגב את הישבן אחרי הישיבה בשירותים מרוב שהוא טיפשי ואווילי. (אגב המסמך הזה, לילד יש זכויות, כן. מה לגבי מסמך "חובות הילד והתלמיד"? על זה לא שמעתי עד היום.)

   

  כמה מכם עובדי הייטק יקרים יסכימו להשאר במקום עבודתם אם, חס וחלילה, הלקוח יגיע אליכם למשרד, עד המשרד הממוזג שלכם בהרצליה/רחובות/רמת החי"ל ויצעק עליכם שאתם "חראות שעושים חרא של עבודה ואפסים קטנים ומושתנים"? כמה מכם ימשיכו לעבוד אם אחרי הצעקות האלו הבוס שלכם לא רק שלא יגבה אתכם, "ייתן לכם גב" אלא יעמוד לצד הלקוח התוקפני ויאמר לכם שאתם עובדים גרועים? (ואז מה אם על הקיר של המחלקה יש תמונה שלכם תחת הכותרת "העובד היעיל והמסור של המפעל"?!?!)

   

  והרשימה הזו ממשיכה עוד ועוד.

  אז לפני שאתם בכלל מעזים להתגולל על המורים ש"מתבכיינים" על תנאי העבודה שלהם תחשבו קצת, אם אתם מסוגלים זאת אומרת, אם העבודה בהייטק לא נוונה לכם את המוח לגמרי, עם מה הם מתמודדים כל יום (רמז? הילדים הלא מחונכים שלכם כי אתם הרי חוזרים הביתה בשמונה בערב ועוזבים את הבית בשש בבוקר למחרת,) ואז תדברו.

   

  ולמי שיאמר "אף אחד לא הכריח אותם לבחור במקצוע ההוראה" וכו' וכו'... ענתה שושי בעצמה לפני כמה תגובות: נכון, אף-אחד לא הכריח. והיות שבאמת אי-אפשר להכריח אף-אחד לעבוד בעבודה שהוא לא אוהב יש סיכוי לא רע שאוטוטו מדינת ישראל תהפוך למדינת עולם שלישי שבה אין מורים לאייש את בתי-הספר. כי אחרי הכל, מי רוצה להיות מורה בתנאים שתארתי כשאלו התגובות שהוא מקבל מאזרחים אחרים כשהוא שופך את מררתו בציבור?!

   

  תסלח לי שאני מתערב המונולוגים הארוכים שלך

   

  אבל בקלות ניתן לשנות הכל , עובדתית בתי הספר שאינם של משרד החינוך משיגים הישגים אחרים

   

  ויש מורים שעומדים בתור ללמד שם .

   

  ותקציב משרד החינוך מספיק בהחלט להכל חוץ ממה שצריך .

   

  תמשיך לטמון את ראשך בחול ולאמר שההורים (שהם התוצר של מערכת החינוך , גמני כזה לצערך ) הם האשמים

   

  וכל המורים מושלמים , כל מערכי הלימוד האינפנטליות מושלמות .

   

  וזה שכל שנה צריך ספרים חדשים כי הישנים משום מה כבר לא טובים , זה גם בסדר

   

  וזה שמלמדים חשבון והנדס הבשיטות נכשלות זה גם ההורים אשמים .

   

  וזה שעשרות אלפי ילדים נזקקים לשעורים פרטיים בחשבון ואנגלית זה גם בסדר .

   

  הכל מושלם רק לא מתאים לישראל משום מה

   

  דיי נו ,אתה מדבר הרבה ולא לעיניין

    26/8/09 09:17:

  צטט: איריתה@הכי טוב 2009-08-26 09:03:12

  צטט: ד"ר יעקב טפלר 2009-08-26 00:20:51


  מכל התגובות לדבריה של שוש פולטין מקוממת אותי במיוחד תגובתה של המכונה "איריתה". ולא סתם איריתה אלא גם "הכי טוב" (?!)..

  אני, עפר לרגלי "הכי טובים" כאלה, מורה וגם הורה. כהורה מעולם לא חשבתי שבית הספר הוא בייבי סיטר לבנותיי. וגם אם אשתי עבדה לפרנסת המשפחה מעולם לא נזנחה חובתנו כהורים כלפי ילדינו.

  דבריה של איריתה אינם אלא מבטאים את כשלון מוסד המשפחה: "(הילדים) מסתובבים ערים בלילות ועושים באלאגן כי מחר אין בי"ס ואין מסגרות שיחזיקו אותם". אין מסגרות? ומה איתך, אמא יקרה? את לא מסגרת? ופנינה נוספת ממשנתה החינוכית של איריתה הכי טוב: "כל בעיה שיש לילד (המורים) מביאים לפתחו של ההורה".... ואם לילד יש בעיה אז עם מי את ממליצה שנדבר עליה? את לא רוצה לדעת על בעיות ילדייך אם ישנן כאלה? אם יש לו/לה בעיות חברתיות, לימודיות, אם הילד אלים? או מוכה? את רצינית?

  תוספת דבריה האגרסיביים עליה היא מתפארת בפומבי - "אני דאגתי בבי"ס של בתי להעיף גם את המנהלת וגם את היועצת" ממקמת מבחינתי את הגברת בחבורה המפוקפקת של אותם הורים שתרומתם היחידה לחינוך ילדיהם היא למרר את חיי העוסקים בחינוכם בבית הספר. דבריה נוטפים ארס ושנאה לאנשים שעושים מלאכה קדושה ושליחות לאומית בעבור שכר מבזה ומשפיל.

  ובעניין החופש הגדול ותוספת ימי החופשה, רחמנא ליצלן, בחגים: אם תבדוק הגברת "הכי טוב" עובדות ונתונים (גוגל. הכל זמין היום) היא תגלה שמספר ימי חופשת התלמידים ומוריהם בישראל הוא מהנמוכים ביותר במדינות המערב, בה בשעה שבאותן מדינות ממש שכר המורים גדול פי שלושה וארבעה משכרו של המורה הישראלי. אז ברור שהגברת יודעת "הכי טוב" מה נכון, ומי הן מדינות המערב על כל מומחי החינוך שלהם שילמדו את "הכי טוב" מה הכי טוב לילדיה ולמוריהם?

  חבל על דבריה אלה, וגם חבל על זמני לענות להם, אולם משקיבלו דברי בלע אלה פומבי אין ברירה אלא להוקיעם ולהעמידם במקומם הראוי. ובינתיים, גברת איריתה, אני מורה וגברת שוש פולטין היא מורה וזה מה יש. כלומר, לפחות עד שאיזה "הורה" כמוך לא "יעיף" אותנו מהמערכת. ובינתיים אין אחרים. כי אחרים, טובים ומוכשרים, אינם מוכנים להתבזות. לא מהשכר המשפיל ומתנאי העבודה המבזים, לא מההשתלחויות כדוגמת דברייך  ולא מחוויות מפוקפקות של עימותים עם "הורים" כמוך, שכבר מזמן שכחו - אם למדו אי פעם - מהו תפקידו של ההורה.

  תגובה מטופשת של בת יענה.

  יש בעיה במערכת החינוך והיא נובעת ממורים מתוסכלים כמוכם.

  אכן, "הגמל לא רואה את הדבשת שלו".

  התסכול בתגובה שלך כל כך עצום שאני חוששת לכל תלמיד ותלמיד שלך....

   

  מערכת החינוך בישראל היא עלובה ותת הישגית בגלל מורים מתוסכלים ועייפים.

  אני בעד העלאת שכר במורים - אבל יש הרבה מורים במערכת החינוך הישראלית שכבר מזמן היו צריכים לומר שלום וללכת הביתה.

   

  וברור שלרגע לא עצרת לחשוב מדוע משרד החינוך מצא לנכון לאחר חקירה רצינית להעיף את אותה מנהלת ואותה יועצת מבית הספר שבו למדה בתי...  הרי מדובר במהלך מאוד יוצא דופן בישראל שנת 2,007-8, הלא כן?

  האמן לי - דברים כאלו קיצוניים לא קורים באוויר - אינך יודע דבר - העיקר אתה מתקיף ומאשים. 

  ישר אתה מתקיף, לא יודע את העובדות, לא מברר עובדות....

  מזל שאנחנו לא בשלב הוכחות בבית משפט - היית מפסיד.

   

  ולגבי האימהות שלי - אני מאחלת לכל ההורים את היכולות ותשומת הלב שאני יכולה להעניק לבתי לאחר שויתרתי על קריירה מבטיחה בענף פרסום ויחסי ציבור כדי להיות אימא לבתי ובחרתי לעסוק במקצוע אותו למדתי אחרי הגיוס והוא קוסמטיקה.

   

  אני קוסמטיקאית עם תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך! כן, חינוך. סיום בהצטיינות.

  בזמנו משרד החינוך חיזר אחריי בלהט שאקבל על עצמי תפקידי ניהול בחינוך בישראל.

  הבעייה לא הייתה השכר שהציעו לי - הוא היה טוב מאוד בעיניי, בהתייחס לחופשות וכדומה..

  הבעייה שבגללה סירבתי לקחת כל חלק במערכת החינוך הישראלית היא העובדה שאי אפשר לשנות שום דבר.

   

  בלי שינוי אין לי טעם בכלל להיכנס לזה.

  והסיבה שבגללה אי אפשר לשנות הם הסכמים קיבוציים, ארגוני מורים, הסתדרות מורים וחוסר היכולת לפטר מורים שמזמן איבדו את הרלוונטיות שלהם.

   

  בעיני כל מורה שמקטר כאן - אבל יש לו שפע של זמן לטחון בדה מרקר קפה שייך למורים שלעולם לא יתקבלו להוראה במוסד הוראה פרטי - והמבין יבין...

   

  אז אנחנו ההורים נמשיך לנסות להסביר לכם שאתם חייבים שינוי ורפורמה למען מדינת ישראל...

  ואתם המורים תמשיכו לבכיין ולקטר...

  ולא לראות את הדבשת שלכם...

   

  ובסוף, כמו כישלון ידוע מראש... מערכת החינוך הישראלית הממלכתית תקרוס ומה שיחליף אותה יהיה חינוך פרטי כמו בחו"ל.

  מה שיישאר לכם יהיו התלמידים הקשים במיוחד שיהיו שייכים לחינוך הממלכתי בהיעדר אמצעים כלכליים של הוריהם.

  כל זה יקרה ב 10 שנים הקרובות.

   

  אלא אם תבינו שאתם חייבים לשנות ולהשתנות.

  ותתחילו בביטול החופש הגדול.

   

  אגב, האימרה לפיה אני מצפה מהמורה להיות ביביסיטר לבת שלי היא מטופשת.

  אתם בקושי מלמדים 4-5 שעות בבוקר.

  ובתור ביביסיטר - האלימות בבתי הספר כל כך גבוהה שגם בתור ביביסיטר, אם בכלל, אתם כשלון, שלא לדבר על הקניית ערכים.

   

   

   תגובה ראשונה ואחרונה שלי אלייך גברת "אני בוגרת תואר ראשון בחינוך! בהצטיינות! שבחרה אבל לא לעבוד בתחום כי אין לי כוח לשנות אז בשביל מה בכלל לטרוח?!" (או במילים אחרות: "פחדתי שאני לא אצליח אז בשביל מה לנסות?!")הקניית ערכים, הנקודה האחרונה והחשובה ביותר בכל התגובה הזו שלך... הקניית ערכים הוא התפקיד שלך בתור אמא.

   

  בתי-ספר נועדו להקנות ידע שימושי שיעזור בהמשך הדרך כאזרח יצרני בחברה. ערכים, נימוסים, דרך ארץ הוא התפקיד שלך, למקרה ששכחת (אם בכלל ידעת, כי לי נראה שאת בטוחה שהתפקיד האמהי שלך הסתיים בלידה.) עם תגובות כמו שלך... אני מניח שלא הייתי רוצה להיות המורה לילדים שלך. הרי כל פעם שהמורה לא תמצא חן בעינייך את, אישית, תגרמי לסילוקה. לא חלילה תענישי את הילדים הסוררים שלך.

   

  תואר ראשון בחינוך, בהצטיינות!

  את יודעת מה הדבר הראשון שעושים במקום עבודה חדש כשמתקבלים אליו? שואלים אותך אם אתה זוכר מה שלמדת באוניברסיטה. אתה עונה שוודאי שכן ואז אומרים לך יופי. עכשיו תשכח הכל, מה שתצטרך לדעת אנחנו נלמד אותך.

   

  בין התואר הראשון שלך, בהצטיינות, לבין המציאות פעורה תהום של מאות מטרים לאורך ולעומק. אבל את הרי לא יודעת את כל זה ולא ממש משנה לך, את סיימת תואר ראשון בחינוך, בהצטיינות! ואז קיבלת "רגליים קרות" ולא העזת לממש את התואר שלך. כנראה שידעת לבד למה.

    26/8/09 09:16:

  צטט: איריתה@הכי טוב 2009-08-26 09:03:12

  צטט: ד"ר יעקב טפלר 2009-08-26 00:20:51


  מכל התגובות לדבריה של שוש פולטין מקוממת אותי במיוחד תגובתה של המכונה "איריתה". ולא סתם איריתה אלא גם "הכי טוב" (?!)..

  אני, עפר לרגלי "הכי טובים" כאלה, מורה וגם הורה. כהורה מעולם לא חשבתי שבית הספר הוא בייבי סיטר לבנותיי. וגם אם אשתי עבדה לפרנסת המשפחה מעולם לא נזנחה חובתנו כהורים כלפי ילדינו.

  דבריה של איריתה אינם אלא מבטאים את כשלון מוסד המשפחה: "(הילדים) מסתובבים ערים בלילות ועושים באלאגן כי מחר אין בי"ס ואין מסגרות שיחזיקו אותם". אין מסגרות? ומה איתך, אמא יקרה? את לא מסגרת? ופנינה נוספת ממשנתה החינוכית של איריתה הכי טוב: "כל בעיה שיש לילד (המורים) מביאים לפתחו של ההורה".... ואם לילד יש בעיה אז עם מי את ממליצה שנדבר עליה? את לא רוצה לדעת על בעיות ילדייך אם ישנן כאלה? אם יש לו/לה בעיות חברתיות, לימודיות, אם הילד אלים? או מוכה? את רצינית?

  תוספת דבריה האגרסיביים עליה היא מתפארת בפומבי - "אני דאגתי בבי"ס של בתי להעיף גם את המנהלת וגם את היועצת" ממקמת מבחינתי את הגברת בחבורה המפוקפקת של אותם הורים שתרומתם היחידה לחינוך ילדיהם היא למרר את חיי העוסקים בחינוכם בבית הספר. דבריה נוטפים ארס ושנאה לאנשים שעושים מלאכה קדושה ושליחות לאומית בעבור שכר מבזה ומשפיל.

  ובעניין החופש הגדול ותוספת ימי החופשה, רחמנא ליצלן, בחגים: אם תבדוק הגברת "הכי טוב" עובדות ונתונים (גוגל. הכל זמין היום) היא תגלה שמספר ימי חופשת התלמידים ומוריהם בישראל הוא מהנמוכים ביותר במדינות המערב, בה בשעה שבאותן מדינות ממש שכר המורים גדול פי שלושה וארבעה משכרו של המורה הישראלי. אז ברור שהגברת יודעת "הכי טוב" מה נכון, ומי הן מדינות המערב על כל מומחי החינוך שלהם שילמדו את "הכי טוב" מה הכי טוב לילדיה ולמוריהם?

  חבל על דבריה אלה, וגם חבל על זמני לענות להם, אולם משקיבלו דברי בלע אלה פומבי אין ברירה אלא להוקיעם ולהעמידם במקומם הראוי. ובינתיים, גברת איריתה, אני מורה וגברת שוש פולטין היא מורה וזה מה יש. כלומר, לפחות עד שאיזה "הורה" כמוך לא "יעיף" אותנו מהמערכת. ובינתיים אין אחרים. כי אחרים, טובים ומוכשרים, אינם מוכנים להתבזות. לא מהשכר המשפיל ומתנאי העבודה המבזים, לא מההשתלחויות כדוגמת דברייך  ולא מחוויות מפוקפקות של עימותים עם "הורים" כמוך, שכבר מזמן שכחו - אם למדו אי פעם - מהו תפקידו של ההורה.

  תגובה מטופשת של בת יענה.

  יש בעיה במערכת החינוך והיא נובעת ממורים מתוסכלים כמוכם.

  אכן, "הגמל לא רואה את הדבשת שלו".

  התסכול בתגובה שלך כל כך עצום שאני חוששת לכל תלמיד ותלמיד שלך....

   

  מערכת החינוך בישראל היא עלובה ותת הישגית בגלל מורים מתוסכלים ועייפים.

  אני בעד העלאת שכר במורים - אבל יש הרבה מורים במערכת החינוך הישראלית שכבר מזמן היו צריכים לומר שלום וללכת הביתה.

   

  וברור שלרגע לא עצרת לחשוב מדוע משרד החינוך מצא לנכון לאחר חקירה רצינית להעיף את אותה מנהלת ואותה יועצת מבית הספר שבו למדה בתי...  הרי מדובר במהלך מאוד יוצא דופן בישראל שנת 2,007-8, הלא כן?

  האמן לי - דברים כאלו קיצוניים לא קורים באוויר - אינך יודע דבר - העיקר אתה מתקיף ומאשים. 

  ישר אתה מתקיף, לא יודע את העובדות, לא מברר עובדות....

  מזל שאנחנו לא בשלב הוכחות בבית משפט - היית מפסיד.

   

  ולגבי האימהות שלי - אני מאחלת לכל ההורים את היכולות ותשומת הלב שאני יכולה להעניק לבתי לאחר שויתרתי על קריירה מבטיחה בענף פרסום ויחסי ציבור כדי להיות אימא לבתי ובחרתי לעסוק במקצוע אותו למדתי אחרי הגיוס והוא קוסמטיקה.

   

  אני קוסמטיקאית עם תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך! כן, חינוך. סיום בהצטיינות.

  בזמנו משרד החינוך חיזר אחריי בלהט שאקבל על עצמי תפקידי ניהול בחינוך בישראל.

  הבעייה לא הייתה השכר שהציעו לי - הוא היה טוב מאוד בעיניי, בהתייחס לחופשות וכדומה..

  הבעייה שבגללה סירבתי לקחת כל חלק במערכת החינוך הישראלית היא העובדה שאי אפשר לשנות שום דבר.

   

  בלי שינוי אין לי טעם בכלל להיכנס לזה.

  והסיבה שבגללה אי אפשר לשנות הם הסכמים קיבוציים, ארגוני מורים, הסתדרות מורים וחוסר היכולת לפטר מורים שמזמן איבדו את הרלוונטיות שלהם.

   

  בעיני כל מורה שמקטר כאן - אבל יש לו שפע של זמן לטחון בדה מרקר קפה שייך למורים שלעולם לא יתקבלו להוראה במוסד הוראה פרטי - והמבין יבין...

   

  אז אנחנו ההורים נמשיך לנסות להסביר לכם שאתם חייבים שינוי ורפורמה למען מדינת ישראל...

  ואתם המורים תמשיכו לבכיין ולקטר...

  ולא לראות את הדבשת שלכם...

   

  ובסוף, כמו כישלון ידוע מראש... מערכת החינוך הישראלית הממלכתית תקרוס ומה שיחליף אותה יהיה חינוך פרטי כמו בחו"ל.

  מה שיישאר לכם יהיו התלמידים הקשים במיוחד שיהיו שייכים לחינוך הממלכתי בהיעדר אמצעים כלכליים של הוריהם.

  כל זה יקרה ב 10 שנים הקרובות.

   

  אלא אם תבינו שאתם חייבים לשנות ולהשתנות.

  ותתחילו בביטול החופש הגדול.

   

  אגב, האימרה לפיה אני מצפה מהמורה להיות ביביסיטר לבת שלי היא מטופשת.

  אתם בקושי מלמדים 4-5 שעות בבוקר.

  ובתור ביביסיטר - האלימות בבתי הספר כל כך גבוהה שגם בתור ביביסיטר, אם בכלל, אתם כשלון, שלא לדבר על הקניית ערכים.

   

   

  לא אגיב לכל ההשתלחות שלך במורים,

  רק אומר כי אני שמחה מאוד שהחלטת לא להכנס למערכת החינוך ולא הצטרפת לציבור המורים שאת כל כך אוהבת לשנוא ויש לך כל כך הרבה זמן "לטחון בקפה דה מרקר" כנגדו.

  חבל על זמני היקר.

  יש מקום לשינוי אבל בוודאי שהוא לא צריך להתחיל בחופש הגדול.

    26/8/09 09:11:

  לאורך כל השרשור פה ראיתי תגובות שקוראות: "מה אתם, המורים מתלוננים על עבודתכם הקשה? גם אנחנו הרופאים/עו"ד/רו"ח/מהנדסי הייטק/הוסף מקצוע אחר כאוות נפשך עובדים קשה ואנחנו לא מתבכיינים!"

   

  אז לכל החוכמולוגים שעובדים קשה גם כן (כי כמו שאמרה פה מגיבה אחת, בישראל יש שתי אפשרויות ושתיים בלבד: להוולד למשפחת אריסון/דנקנר/תשובה/לבייב או לעבוד כמו חמור מצאת החמה עד צאת הנשמה,) אתם, אנחנו, עובדים קשה. זה נכון.

   

  אבל...

  כמה מכם, שעובדים קשה, נאלצים לקבל טלפונים מעשרות הורים לילדים לא שלהם כל יום, הורים שבטוחים שהילד שלהם הוא כליל השלמות, מלאך עליי-אדמות ובאופן כללי מתנת האל למין האנושי? ועוד באילו שעות... הרי אתם, ההורים האלו, חוזרים הביתה מעמל יומכם הקשה בשעות כמו שבע-שמונה בערב (ואלו הפחות "משקיענים" שבינכם,) שומעים מהמלאך שלכם את הצד שלו לסיפור, שאותו הוא מושך על פני שעה ורק אז מתקשרים למורה. דהיינו בתשע-עשר בערב.

  (אל, אפילו בטעות, תעזו להשוות בין שיחה מהבוס שלכם שמלחיץ אתכם כי הפרוייקט מתקרב לדד-ליין, פרויקטים כידוע תמיד מתקרבים לדד-ליין, לשרשרת של שיחות עם הורים נזעמים.)

   

  כמה מכם עבדי הייטק מודרניים נאלצים כל יום, כ-ל י-ו-ם, להתמודד עם ארבעים (ובמספרים, 40!!!) בני-תשחורת שהחברה לימדה אותם שהמורה היא כלום, אפס, אוויר. שמרשים לעצמם לפנות אליה בשמה הפרטי, לאיים עליה באלימות פיזית (וגם לבצע לפעמים. על אלימות מילולית מי בכלל מדבר?! זה הרי לגיטימי,) לשקר לה במצח נחושה, להפריע רק למען ההפרעה ("ליצן הכיתה" מוכר לכם הביטוי?) להתחצף וכל זה תחת מעין "חסינות" שמוענקת להם מ"כתב זכויות התלמיד" שעם המסמך העלוב הזה, שעליו חתומים משרד החינוך והמועצה לשלום הילד בראשותו של ד"ר (חה! חה! חה!) יצחק קדמן אפשר רק לנגב את הישבן אחרי הישיבה בשירותים מרוב שהוא טיפשי ואווילי. (אגב המסמך הזה, לילד יש זכויות, כן. מה לגבי מסמך "חובות הילד והתלמיד"? על זה לא שמעתי עד היום.)

   

  כמה מכם עובדי הייטק יקרים יסכימו להשאר במקום עבודתם אם, חס וחלילה, הלקוח יגיע אליכם למשרד, עד המשרד הממוזג שלכם בהרצליה/רחובות/רמת החי"ל ויצעק עליכם שאתם "חראות שעושים חרא של עבודה ואפסים קטנים ומושתנים"? כמה מכם ימשיכו לעבוד אם אחרי הצעקות האלו הבוס שלכם לא רק שלא יגבה אתכם, "ייתן לכם גב" אלא יעמוד לצד הלקוח התוקפני ויאמר לכם שאתם עובדים גרועים? (ואז מה אם על הקיר של המחלקה יש תמונה שלכם תחת הכותרת "העובד היעיל והמסור של המפעל"?!?!)

   

  והרשימה הזו ממשיכה עוד ועוד.

  אז לפני שאתם בכלל מעזים להתגולל על המורים ש"מתבכיינים" על תנאי העבודה שלהם תחשבו קצת, אם אתם מסוגלים זאת אומרת, אם העבודה בהייטק לא נוונה לכם את המוח לגמרי, עם מה הם מתמודדים כל יום (רמז? הילדים הלא מחונכים שלכם כי אתם הרי חוזרים הביתה בשמונה בערב ועוזבים את הבית בשש בבוקר למחרת,) ואז תדברו.

   

  ולמי שיאמר "אף אחד לא הכריח אותם לבחור במקצוע ההוראה" וכו' וכו'... ענתה שושי בעצמה לפני כמה תגובות: נכון, אף-אחד לא הכריח. והיות שבאמת אי-אפשר להכריח אף-אחד לעבוד בעבודה שהוא לא אוהב יש סיכוי לא רע שאוטוטו מדינת ישראל תהפוך למדינת עולם שלישי שבה אין מורים לאייש את בתי-הספר. כי אחרי הכל, מי רוצה להיות מורה בתנאים שתארתי כשאלו התגובות שהוא מקבל מאזרחים אחרים כשהוא שופך את מררתו בציבור?!

    26/8/09 09:03:

  צטט: ד"ר יעקב טפלר 2009-08-26 00:20:51


  מכל התגובות לדבריה של שוש פולטין מקוממת אותי במיוחד תגובתה של המכונה "איריתה". ולא סתם איריתה אלא גם "הכי טוב" (?!)..

  אני, עפר לרגלי "הכי טובים" כאלה, מורה וגם הורה. כהורה מעולם לא חשבתי שבית הספר הוא בייבי סיטר לבנותיי. וגם אם אשתי עבדה לפרנסת המשפחה מעולם לא נזנחה חובתנו כהורים כלפי ילדינו.

  דבריה של איריתה אינם אלא מבטאים את כשלון מוסד המשפחה: "(הילדים) מסתובבים ערים בלילות ועושים באלאגן כי מחר אין בי"ס ואין מסגרות שיחזיקו אותם". אין מסגרות? ומה איתך, אמא יקרה? את לא מסגרת? ופנינה נוספת ממשנתה החינוכית של איריתה הכי טוב: "כל בעיה שיש לילד (המורים) מביאים לפתחו של ההורה".... ואם לילד יש בעיה אז עם מי את ממליצה שנדבר עליה? את לא רוצה לדעת על בעיות ילדייך אם ישנן כאלה? אם יש לו/לה בעיות חברתיות, לימודיות, אם הילד אלים? או מוכה? את רצינית?

  תוספת דבריה האגרסיביים עליה היא מתפארת בפומבי - "אני דאגתי בבי"ס של בתי להעיף גם את המנהלת וגם את היועצת" ממקמת מבחינתי את הגברת בחבורה המפוקפקת של אותם הורים שתרומתם היחידה לחינוך ילדיהם היא למרר את חיי העוסקים בחינוכם בבית הספר. דבריה נוטפים ארס ושנאה לאנשים שעושים מלאכה קדושה ושליחות לאומית בעבור שכר מבזה ומשפיל.

  ובעניין החופש הגדול ותוספת ימי החופשה, רחמנא ליצלן, בחגים: אם תבדוק הגברת "הכי טוב" עובדות ונתונים (גוגל. הכל זמין היום) היא תגלה שמספר ימי חופשת התלמידים ומוריהם בישראל הוא מהנמוכים ביותר במדינות המערב, בה בשעה שבאותן מדינות ממש שכר המורים גדול פי שלושה וארבעה משכרו של המורה הישראלי. אז ברור שהגברת יודעת "הכי טוב" מה נכון, ומי הן מדינות המערב על כל מומחי החינוך שלהם שילמדו את "הכי טוב" מה הכי טוב לילדיה ולמוריהם?

  חבל על דבריה אלה, וגם חבל על זמני לענות להם, אולם משקיבלו דברי בלע אלה פומבי אין ברירה אלא להוקיעם ולהעמידם במקומם הראוי. ובינתיים, גברת איריתה, אני מורה וגברת שוש פולטין היא מורה וזה מה יש. כלומר, לפחות עד שאיזה "הורה" כמוך לא "יעיף" אותנו מהמערכת. ובינתיים אין אחרים. כי אחרים, טובים ומוכשרים, אינם מוכנים להתבזות. לא מהשכר המשפיל ומתנאי העבודה המבזים, לא מההשתלחויות כדוגמת דברייך  ולא מחוויות מפוקפקות של עימותים עם "הורים" כמוך, שכבר מזמן שכחו - אם למדו אי פעם - מהו תפקידו של ההורה.

  תגובה מטופשת של בת יענה.

  יש בעיה במערכת החינוך והיא נובעת ממורים מתוסכלים כמוכם.

  אכן, "הגמל לא רואה את הדבשת שלו".

  התסכול בתגובה שלך כל כך עצום שאני חוששת לכל תלמיד ותלמיד שלך....

   

  מערכת החינוך בישראל היא עלובה ותת הישגית בגלל מורים מתוסכלים ועייפים.

  אני בעד העלאת שכר במורים - אבל יש הרבה מורים במערכת החינוך הישראלית שכבר מזמן היו צריכים לומר שלום וללכת הביתה.

   

  וברור שלרגע לא עצרת לחשוב מדוע משרד החינוך מצא לנכון לאחר חקירה רצינית להעיף את אותה מנהלת ואותה יועצת מבית הספר שבו למדה בתי...  הרי מדובר במהלך מאוד יוצא דופן בישראל שנת 2,007-8, הלא כן?

  האמן לי - דברים כאלו קיצוניים לא קורים באוויר - אינך יודע דבר - העיקר אתה מתקיף ומאשים. 

  ישר אתה מתקיף, לא יודע את העובדות, לא מברר עובדות....

  מזל שאנחנו לא בשלב הוכחות בבית משפט - היית מפסיד.

   

  ולגבי האימהות שלי - אני מאחלת לכל ההורים את היכולות ותשומת הלב שאני יכולה להעניק לבתי לאחר שויתרתי על קריירה מבטיחה בענף פרסום ויחסי ציבור כדי להיות אימא לבתי ובחרתי לעסוק במקצוע אותו למדתי אחרי הגיוס והוא קוסמטיקה.

   

  אני קוסמטיקאית עם תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך! כן, חינוך. סיום בהצטיינות.

  בזמנו משרד החינוך חיזר אחריי בלהט שאקבל על עצמי תפקידי ניהול בחינוך בישראל.

  הבעייה לא הייתה השכר שהציעו לי - הוא היה טוב מאוד בעיניי, בהתייחס לחופשות וכדומה..

  הבעייה שבגללה סירבתי לקחת כל חלק במערכת החינוך הישראלית היא העובדה שאי אפשר לשנות שום דבר.

   

  בלי שינוי אין לי טעם בכלל להיכנס לזה.

  והסיבה שבגללה אי אפשר לשנות הם הסכמים קיבוציים, ארגוני מורים, הסתדרות מורים וחוסר היכולת לפטר מורים שמזמן איבדו את הרלוונטיות שלהם.

   

  בעיני כל מורה שמקטר כאן - אבל יש לו שפע של זמן לטחון בדה מרקר קפה שייך למורים שלעולם לא יתקבלו להוראה במוסד הוראה פרטי - והמבין יבין...

   

  אז אנחנו ההורים נמשיך לנסות להסביר לכם שאתם חייבים שינוי ורפורמה למען מדינת ישראל...

  ואתם המורים תמשיכו לבכיין ולקטר...

  ולא לראות את הדבשת שלכם...

   

  ובסוף, כמו כישלון ידוע מראש... מערכת החינוך הישראלית הממלכתית תקרוס ומה שיחליף אותה יהיה חינוך פרטי כמו בחו"ל.

  מה שיישאר לכם יהיו התלמידים הקשים במיוחד שיהיו שייכים לחינוך הממלכתי בהיעדר אמצעים כלכליים של הוריהם.

  כל זה יקרה ב 10 שנים הקרובות.

   

  אלא אם תבינו שאתם חייבים לשנות ולהשתנות.

  ותתחילו בביטול החופש הגדול.

   

  אגב, האימרה לפיה אני מצפה מהמורה להיות ביביסיטר לבת שלי היא מטופשת.

  אתם בקושי מלמדים 4-5 שעות בבוקר.

  ובתור ביביסיטר - האלימות בבתי הספר כל כך גבוהה שגם בתור ביביסיטר, אם בכלל, אתם כשלון, שלא לדבר על הקניית ערכים.

   

    26/8/09 08:44:


  מה שמעניין הוא שלנו, כילדים, היה הרבה מה לעשות בחופש הגדול, בלי שיחפשו לנו אטראקציות מיוחדות.

  שיחקנו שעות מונופול או 5 אבנים, לא היה משעמם בכלל.

  לגבי המורים, עד שלא יעלו את השכר של המגזר הזה באופן משמעותי, אף אחד לא יעריך את עבודתם נקודה.

    26/8/09 07:55:

  צטט: ד"ר מיקי ארליך 2009-08-26 07:15:52


  אני לא חושב שהחופשה הגדולה ארוכה מדי.

  אני ממש לא מבין את הילדים שמשתעממים בחופשה. למיטב הכרתי, עיקר השיעמום של ילדים הוא בבית הספר. ילד שמשתעמם בחופשה ואין לו מפלט טוב יותר מאשר לחזור לבית ספר, הוא בדרך כלל ילד אומלל. כשהייתי בבית ספר לא קרה לי מעולם שרציתי שהחופשה תסתיים. גם הבן שלי באבל על סופה הקרוב.

  אני בהחלט סבור שהמדינה או הרשות המקומית צריכות להקים מערך תמיכה כדי למצוא תעסוקה ועניין לילדים במהלכה, וכדי לאפשר להורים להמשיך לעבוד כרגיל.

  בהעדרו של מערך מעין זה, הורים יכולים בקלות יחסית להתארגן על מנת להעסיק ילדים באופן מהנה ובעלות נמוכה. רבים מדברים על "קייטנות הורים", הרבה פחות עושים זאת בפועל.

  באשר לימי ושעות העבודה של המורים: לטעמי יש לשקול מחדש את מבנה החופשות של המורים, בעיקר בימי עבודה שגרתיים. למה אין לימודים בל"ג בעומר? למה יש לפחות שלושה ימי חופשה בפורים ושלושה שבועות בפסח?

   

  כל טוב,

   

  מיקי

   

   

  לד"ר מיקי ארליך,

  עובדתית הורים רבים מעלים את הקשיים של חופשת הקיץ , כפי שהבאתי בקישורים לעיל,

  חבל מאוד לשמוע על השעמום, אני מסכימה איתך  שהוא תמוה, אני מסכימה גם לפתרונות שאתה מציע.

  לגבי מבנה החופשות, הנושא עלה במהלך הפוסט יש מקום, גם לדעתי, לחשיבה לגבי 'מבנה' החופשות.

  אומר בכנות , ישנם ימים שבהם אני תמהה גם כן מדוע יש חופשה כמו שלושה ימי פורים , הטענה היא שזה דווקא 'בגללכם' הירושלמיים....אני לא יודעת.

   לגבי ל"ג בעומר יש לי תשובה - גם אם יכריזו על יום לימודים , יהיו אמנם מורים אך לא יהיו תלמידים, לאחר קומזיץ עד אור הבוקר.

  תודה,

  שושי

   

    26/8/09 07:33:

  צטט: amaris 2009-08-26 06:30:41

  המעורים בקצת היסטוריה היו יודעים שהמבנה הארגוני של שנת הלימודים בבתי הספר הופעל בהתאם לעונות השנה החקלאית.

  בישראל לומדים בין 216 ל- 220 יום בשנה בהשוואה ל 175 ל- 190 ימי לימוד ברוב מדינות המערב .

  יפן היא המדינה היחידה בעולם בה מספר ימי הלימוד עומד על 253 בשנה.

  בארה"ב מתפשטת המגמה של all year school שמשמעותה היא לא העלאת מספר ימי הלימוד בשנה אלא חלוקה שנתית אחרת.

  נתוני הלמ"ס מתעלמים מחישוב משרד החינוך האומר שעל כל שעת הוראה מורה מוסיף עוד 1.2 שעת עבודה בממוצע.

  בימים קדומים יותר בתי הספר נחשבו כגורם הרביעי המשפיע על התפתחותו של הילד. נכון לעשור האחרון הם הורדו למקום החמישי

  על פי הרצף הבא: גנטיקה, קבוצת השווים (בני הגיל), משפחה קרובה (הורים וכולי), תקשורת ההמונים לסוגיה, בתי הספר.

   

   

  תודה שהבאת את הנתונים,

  העשרת אותי גם כן.

   

    26/8/09 07:15:


  אני לא חושב שהחופשה הגדולה ארוכה מדי.

  אני ממש לא מבין את הילדים שמשתעממים בחופשה. למיטב הכרתי, עיקר השיעמום של ילדים הוא בבית הספר. ילד שמשתעמם בחופשה ואין לו מפלט טוב יותר מאשר לחזור לבית ספר, הוא בדרך כלל ילד אומלל. כשהייתי בבית ספר לא קרה לי מעולם שרציתי שהחופשה תסתיים. גם הבן שלי באבל על סופה הקרוב.

  אני בהחלט סבור שהמדינה או הרשות המקומית צריכות להקים מערך תמיכה כדי למצוא תעסוקה ועניין לילדים במהלכה, וכדי לאפשר להורים להמשיך לעבוד כרגיל.

  בהעדרו של מערך מעין זה, הורים יכולים בקלות יחסית להתארגן על מנת להעסיק ילדים באופן מהנה ובעלות נמוכה. רבים מדברים על "קייטנות הורים", הרבה פחות עושים זאת בפועל.

  באשר לימי ושעות העבודה של המורים: לטעמי יש לשקול מחדש את מבנה החופשות של המורים, בעיקר בימי עבודה שגרתיים. למה אין לימודים בל"ג בעומר? למה יש לפחות שלושה ימי חופשה בפורים ושלושה שבועות בפסח?

   

  כל טוב,

   

  מיקי

   

   

    26/8/09 06:52:

  צטט: liatile 2009-08-26 05:21:54

  שלום לך,

  הדיון פה מערבב שתי סוגיות שלא בהכרח קשורות זו בזו:

  1. החופש בגדול שהוא אכן גדול מידיי.

  2. איכות ההוראה, איכות המורים, שכרם וכו'.

   

  החופש ארוך מידיי ואין לו שום הצדקה בעיני. אני לא מקבלת את כל הדיבורים על "זמן איכות עם הילדים" כיוון שזה בלתי אפשרי ולא רלוונטי ל 90% מהשכירים במשק - אם כל המגזרים היו יוצאים לחופשה בת חודשיים, יכולנו להנות מזמן איכות עם הילדים אך כשלי אין את הלוקסוס הזה של החופשה הארוכה אז כל מה שנותר לי הוא לשלם הון תועפות על קייטנות, להעביד את הסבתות...בקיצור איכות זה לא!

  מעבר לכך, אין ספק כי החברה הישראלית לא משכילה להעריך את המורים כנדרש ולתגמל אותם כראוי - זה עניין של ביצה ותרנגולת. מצד אחד עבודה קשה, אינטנסיבית, כפויית טובה, בשכר כה נמוך....ומצד שני, סף כניסה כל כך נמוך ללימודי הוראה שמכשיר אנשים גם שאינם מתאימים למקצוע.

  אני חושבת שמורה צריך להיות אחד המקצועות המוערכים במשק ולא בשל העבודה הקשה של המורים (הרבה עובדים קשה) אלא בשל העיסוק שלו בחומר הגלם היקר ביותר - ילדינו ועתידינו. עם זאת, כשאני רואה חלק מהאנשים המתקבלים להוראה, אני בכלל לא בטוחה שהם מסוגלים לחנך (עזבי ללמד, לחנך יותר חשוב) את הדור הלא פשוט הזה וזה בהחלט מדאיג. אז כן צריך לשפר את מעמדו של המורה בכל הקשור לשכרו העלוב אך במקביל יש להציג סף כניסה גבוה ובעיקר מכבד לעיסוק הכל כך מורכב הזה. אין ספק שהאחד קשור בשני...

   

  ורק קוריוז לסיום (וקבלו זאת בהומור), חברתי, מורה בתיכון 20 שנה אומרת שהיא מוכנה ללמד 50 ילדים בכיתה ואפילו יותר אבל....יתומים! אין לה בעיה עם הילדים כמו עם הוריהם...לא פשוט.

   

   

  לליאת,

  ראשית תודה על תגובתך, הרואה את הצורך לשפר את מעמדו של המורה.

  לגבי הסוגיות השונות העולות כאן - אני דווקא כן קושרת בין הדברים ולא בכדי -

  אחד הדברים שעולים פעמים רבות בשיחות הנוגעות למעמד המורה בארץ, הוא השאלה 'כמה אתם עובדים' ובאותה נשימה 'כמה חופשות יש לכם' .

  מניסיוני הרב,  אנשים נוטים לכרוך מיד  את כל מה שיש להם 'בבטן' כנגד מורה זה או אחר, או כנגד מערכת החינוך ובכלל עם שעות העבודה...

   

  כאשר הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) מפרסמת נתונים מוטים ומסולפים על שעות העבודה של המורה והדבר מפורסם בכתבה ב'הארץ',  קל מאוד להתפס לנתונים ולהטפל למורים עוד יותר.

   

  כיוון שבמקביל לפרסום הנתונים הנ"ל, פורסמה השבוע הכתבה על החופשות מעוררות הקנאה של הצרפתים, (אני גרה בנתניה ה'מוצפת' בימים אלה במשפחות צרפתיות נופשות), העלתי את הרעיון של הארכת החופשה השנתית של הישראלים , אשר כאמור עובדים יותר שעות ביום ונופשים פחות מאשר באירופה.

  כן, אני חושבת שעובדה זו מקצרת את שעות השהות של ההורים עם ילדיהם ולכן מעלה את רמת התסכול, אשר מופנה מן הסתם אל המורים (שלא ממלאים תפקידם כבייבי סיטר).

   

    26/8/09 06:30:

  המעורים בקצת היסטוריה היו יודעים שהמבנה הארגוני של שנת הלימודים בבתי הספר הופעל בהתאם לעונות השנה החקלאית.

  בישראל לומדים בין 216 ל- 220 יום בשנה בהשוואה ל 175 ל- 190 ימי לימוד ברוב מדינות המערב .

  יפן היא המדינה היחידה בעולם בה מספר ימי הלימוד עומד על 253 בשנה.

  בארה"ב מתפשטת המגמה של all year school שמשמעותה היא לא העלאת מספר ימי הלימוד בשנה אלא חלוקה שנתית אחרת.

  נתוני הלמ"ס מתעלמים מחישוב משרד החינוך האומר שעל כל שעת הוראה מורה מוסיף עוד 1.2 שעת עבודה בממוצע.

  בימים קדומים יותר בתי הספר נחשבו כגורם הרביעי המשפיע על התפתחותו של הילד. נכון לעשור האחרון הם הורדו למקום החמישי

  על פי הרצף הבא: גנטיקה, קבוצת השווים (בני הגיל), משפחה קרובה (הורים וכולי), תקשורת ההמונים לסוגיה, בתי הספר.

   

   

    26/8/09 05:21:

  שלום לך,

  הדיון פה מערבב שתי סוגיות שלא בהכרח קשורות זו בזו:

  1. החופש בגדול שהוא אכן גדול מידיי.

  2. איכות ההוראה, איכות המורים, שכרם וכו'.

   

  החופש ארוך מידיי ואין לו שום הצדקה בעיני. אני לא מקבלת את כל הדיבורים על "זמן איכות עם הילדים" כיוון שזה בלתי אפשרי ולא רלוונטי ל 90% מהשכירים במשק - אם כל המגזרים היו יוצאים לחופשה בת חודשיים, יכולנו להנות מזמן איכות עם הילדים אך כשלי אין את הלוקסוס הזה של החופשה הארוכה אז כל מה שנותר לי הוא לשלם הון תועפות על קייטנות, להעביד את הסבתות...בקיצור איכות זה לא!

  מעבר לכך, אין ספק כי החברה הישראלית לא משכילה להעריך את המורים כנדרש ולתגמל אותם כראוי - זה עניין של ביצה ותרנגולת. מצד אחד עבודה קשה, אינטנסיבית, כפויית טובה, בשכר כה נמוך....ומצד שני, סף כניסה כל כך נמוך ללימודי הוראה שמכשיר אנשים גם שאינם מתאימים למקצוע.

  אני חושבת שמורה צריך להיות אחד המקצועות המוערכים במשק ולא בשל העבודה הקשה של המורים (הרבה עובדים קשה) אלא בשל העיסוק שלו בחומר הגלם היקר ביותר - ילדינו ועתידינו. עם זאת, כשאני רואה חלק מהאנשים המתקבלים להוראה, אני בכלל לא בטוחה שהם מסוגלים לחנך (עזבי ללמד, לחנך יותר חשוב) את הדור הלא פשוט הזה וזה בהחלט מדאיג. אז כן צריך לשפר את מעמדו של המורה בכל הקשור לשכרו העלוב אך במקביל יש להציג סף כניסה גבוה ובעיקר מכבד לעיסוק הכל כך מורכב הזה. אין ספק שהאחד קשור בשני...

   

  ורק קוריוז לסיום (וקבלו זאת בהומור), חברתי, מורה בתיכון 20 שנה אומרת שהיא מוכנה ללמד 50 ילדים בכיתה ואפילו יותר אבל....יתומים! אין לה בעיה עם הילדים כמו עם הוריהם...לא פשוט.

   

   

    26/8/09 00:51:


  תגובה למכונה for real

   

  בוא נעשה ניסיון - איש יקר שמרצה באולמות ממוזגים לסטודנטים מבוגרים, נהנה מארבעה (!) חודשי פגרה בקייץ, עוד חודש פגרה בפברואר, שחצי מהמשרתו מוקדשת למחקר, בדרך כלל בבית, ועדיין לא מתבייש להטיף לי תנאי עבודתי ועל על ימי חופשתי.

  (אולי תחזור מרצה יקר לימי בית הספר ותקרא שוב את משל "כבשת הרש"?) - בוא נעשה ניסיון קטן. בוא לשבוע, רק חמישה ימי עבודה, לבית הספר. הכן מערכי שיעור והבא את מיטב יכולותיך אל מול בני נוער שלא יספרו אותך על שלל תאריך, שיבזו אותך למרות גילך ומעמדך, שלא ייתנו לך להשלים משפט בתוך רעש בלתי פוסק, צלצולי פלאפונים, העברות סמסים, איחורים, כניסות ויציאות בכל רגע ורגע שיקטעו שוב ושוב את חוט מחשבתך המשכילה שכה טרחת שנים הרבה לשכללה. בוא אלינו מרצה יקר, ותלמד for real על בשרך מה קורה למורה שמעז להתלונן על ילד אלים וחוצפן מול הוריו. במקרה הטוב אולי ידאגו "להעיף" אותך מהמערכת, אולי הורים כמו הגברת "איריתה" מאחת התגובות הקודמות, או שתקבל מכות במקרה הרע, מאותו תלמיד שכמובן יחזור לבית הספר לאחר ריצוי עונש נורא ואיום של 3 ימי השעייה, כי אסור לפגוע בעתידו. בך (ליתר דיוק בי) מותר לפגוע. בו, חס וחלילה.

  בוא אלינו מרצה יקר לכמה ימים שבהם יטלפנו אליך הורים נזעמים בחצות הלילה כי העזת לתת לילדם רק 95 במבחן. בוא לכמה ימים שבהם תשב ותבדוק רק כמה מאות מבחנים בשבוע אחד, תשתתף בשתיים שלוש ישיבות אחרי הצהריים, תמלא תורנויות אינסופיות כמו השגחה על ניקיון, השגחה בהפסקות ועוד ועוד..

  אתה יודע מה? עזוב שבוע. בוא ליום אחד. למד רק 4 שעות (איזה מורים חזירים, מלמדים עד 13:00 ולא מתביישים לקטר) ואם עדיין תצליח לעמוד על רגליך לאחר רק 4 שעות הוראה - באיזו כיתת מב"ר או אתגר, כמובן, ואם למרות רגליך הכושלות תצליח לשמוע אותי מבעד הזמזום שלא ייפסק באוזניך, אז אודה בפניך שכל דבריך אמת. האם תהיה מוכן להרים את הכפפה? 

   

  ואגב (מה לעשות, אני מורה) אין מילה כזו בעברית "מפוכך". אני מקווה שלסטודנטים שלך אתה כותב בלי שגיאות.  

    26/8/09 00:20:


  מכל התגובות לדבריה של שוש פולטין מקוממת אותי במיוחד תגובתה של המכונה "איריתה". ולא סתם איריתה אלא גם "הכי טוב" (?!)..

  אני, עפר לרגלי "הכי טובים" כאלה, מורה וגם הורה. כהורה מעולם לא חשבתי שבית הספר הוא בייבי סיטר לבנותיי. וגם אם אשתי עבדה לפרנסת המשפחה מעולם לא נזנחה חובתנו כהורים כלפי ילדינו.

  דבריה של איריתה אינם אלא מבטאים את כשלון מוסד המשפחה: "(הילדים) מסתובבים ערים בלילות ועושים באלאגן כי מחר אין בי"ס ואין מסגרות שיחזיקו אותם". אין מסגרות? ומה איתך, אמא יקרה? את לא מסגרת? ופנינה נוספת ממשנתה החינוכית של איריתה הכי טוב: "כל בעיה שיש לילד (המורים) מביאים לפתחו של ההורה".... ואם לילד יש בעיה אז עם מי את ממליצה שנדבר עליה? את לא רוצה לדעת על בעיות ילדייך אם ישנן כאלה? אם יש לו/לה בעיות חברתיות, לימודיות, אם הילד אלים? או מוכה? את רצינית?

  תוספת דבריה האגרסיביים עליה היא מתפארת בפומבי - "אני דאגתי בבי"ס של בתי להעיף גם את המנהלת וגם את היועצת" ממקמת מבחינתי את הגברת בחבורה המפוקפקת של אותם הורים שתרומתם היחידה לחינוך ילדיהם היא למרר את חיי העוסקים בחינוכם בבית הספר. דבריה נוטפים ארס ושנאה לאנשים שעושים מלאכה קדושה ושליחות לאומית בעבור שכר מבזה ומשפיל.

  ובעניין החופש הגדול ותוספת ימי החופשה, רחמנא ליצלן, בחגים: אם תבדוק הגברת "הכי טוב" עובדות ונתונים (גוגל. הכל זמין היום) היא תגלה שמספר ימי חופשת התלמידים ומוריהם בישראל הוא מהנמוכים ביותר במדינות המערב, בה בשעה שבאותן מדינות ממש שכר המורים גדול פי שלושה וארבעה משכרו של המורה הישראלי. אז ברור שהגברת יודעת "הכי טוב" מה נכון, ומי הן מדינות המערב על כל מומחי החינוך שלהם שילמדו את "הכי טוב" מה הכי טוב לילדיה ולמוריהם?

  חבל על דבריה אלה, וגם חבל על זמני לענות להם, אולם משקיבלו דברי בלע אלה פומבי אין ברירה אלא להוקיעם ולהעמידם במקומם הראוי. ובינתיים, גברת איריתה, אני מורה וגברת שוש פולטין היא מורה וזה מה יש. כלומר, לפחות עד שאיזה "הורה" כמוך לא "יעיף" אותנו מהמערכת. ובינתיים אין אחרים. כי אחרים, טובים ומוכשרים, אינם מוכנים להתבזות. לא מהשכר המשפיל ומתנאי העבודה המבזים, לא מההשתלחויות כדוגמת דברייך  ולא מחוויות מפוקפקות של עימותים עם "הורים" כמוך, שכבר מזמן שכחו - אם למדו אי פעם - מהו תפקידו של ההורה.

    25/8/09 21:46:

  הרזונס המרשים שהמגיבים כאן הצליחו להגיע אליו (למעט מהנדס מפוכך אחד) מדגים בדיוק עד כמה המערכת בבעיה.

   

  בתור מרצה באוניברסיטה, שמקבל את "פירות" מערכת החינוך בישראל, אבל גם דוגם מדי פעם אוניברסיטאות בחול  אני יכל לקבוע - איכות ההוראה בארץ נמוכה.

  מתוך אינטראקציה קרובה עם המורות של שלושת ילדי - כן הן אינן מקדישות תשומת לב מספיקה לילדים. אל תספרו לי על פיתוח מערכי שיעור וכד'.

   מתוך בחינה השוואתית של תיקצוב מערכת החינוך בארץ, עולה שהתקצוב בארץ מהגבוהים בעולם.

  מכאן, ובהנחה שהאוכלוסיה בארץ אינה "טפשה" יותר מאירופה/ארה"ב (ולכן גם המורים אינם גרועים יותר)  אני מסיק שהבעיה היא בהנגה ובאופן ניהול המערכת.

   

  אני לא מתוכה ואינני מכיר - אבל נראה לי מבחינת העובדות בשטח שהבעיה היא המנגנון של משרד החינוך ואופן ניהול המערכת. ברור שהעסק דורש ניעור רציני.  מפתיע שכמורים שיש להם סבלנות ורצון לכתוב טקסט ארוך באתר אינטרנט, אין לכם יכולת מינימלית של בחינה עצמית להבין ש:

  א. יש בעיה במערכת.

  ב. המערכת זה אתם

  ולכן - או שתפעלו לשיפור מבפנים או שתפנימו שאתם חלק מהבעיה

   

  לגבי החופשות - למיטב הבנתי אין כיום שם סיבה לחופש רצוף של חודשיים. ברוב המקצועות הקיימים לא ניתן ולא רצוי לקחת חופש כזה. להתאווררות המורה - יש שנת שבתון, להתאוורות התלמיד - מספיקים שני "מקטעים" של שלושה - ארבעה שבועות (אחד סביב פסח, אחד סביב החגים) ונגמרו כל הענינים.

   

  את תירוצי החום ניתן לפתור ב.... מיזוג - כן זו המצאה חדשה אבל העלות למשק של השלמת מיזוג הכיתות מתגמדת לעומת ההוצאות הנובעות מהירידה בתוצרת במהלך ה"עינוי הגדול".

   

  דרך אגב - שאף מורה לא ירצה לי על זמן איכות עם ילדי. יש לי כל שבוע סופי שבוע שלצערי אני נאלץ לבלות בהם זמן ללמד את ילדי מה שהמורה המוצלח לא הצליח.

   

  לסיכום די להתבכיין - תסתכלו על עצמכם במראה ותחשבו איך אפשר ךהתאים את עצמכם לעידן בו כמות הידע שהתלמידים צריכים לקבל גדלה משמעותית.

   

    25/8/09 21:26:

  צטט: שושי פולטין 2009-08-25 18:26:05

  צטט: אחר40 2009-08-25 13:43:49


  ועוד דבר קטן שכחתי

   

  אף אחד לא הכריח אף אחד להיות מורה , לא טוב, יש מספיק מקצועות אחרים בעולם .

   

  היבבנות המקצועית של המורים מרגיזה , כי זה כל שנה חוזר על עצמו .

   

  מתי פעם אחרונה שמעת את השומרים בקניון מיבבים על תנאי השכר והשעות האיומות שלהם ?

   

  האמת שמנסיוני הדל עם מערכת החינוך , לא ראיתי שרוב המורים היו מוצאים עבודה במקום אחר בכול כך קלות .

   

  והתוצאות של זה נראות בשטח .

   

   

  אתה באמת צודק, אף אחד לא הכריח אותי להיות מורה,

  זה מה שחושבים רבים, ובגלל תגובות כמו שלך תיכף לא יהיו מורים - מחסור צפוי של 10,000 מורים ב 4 השנים הקרובות, אני אגב לא מזלזלת בשומרים בקניון.

   

   

  בגלל תגובות כמו שלי לא יהיו מורים ?

   

  את בטוחה

   

  אין בעיה ... אני לוקח עלי את כול האשמה

   

  אבל

   

  תני לי את תקציב משרד החינוך , בלי אירגוני המורים

   

  ואני מתחייב , כן מתחייב !!

   

  להעמיד כאן מערכת חינוך מדהימה תוך 10 שנים .

   

  ולא יהיה שום מחסור במורים , יהיה מחסור במורים גרועים זה כן .

   

   

  דווקא כרגע אין מחסור במורים גרועים

   

    25/8/09 21:22:

   

   

   

   

   אתה מלומדי הלא-נכבד הוא תמצית הישראליות המגעילה שרואה במורה של ילדיו אפס ומשדרת את הגישה הזו לילדים שקולטים, מבינים והופכים את חייה של שושי, בין השאר, לגיהנום. אבל זה בסדר... מי שלא מכבד את מוריו לא מכבד גם את הוריו. חכה, חכה... שתי הילדות שלך...

   

   

  אני ידוע כאדם בלתי נסבל ומגעיל

   

  באמת שאין לי חשק או כוח לעבור על כל הסעיפים שכתבת בשתי התגובות שלך ולתת לכל אחד מהם קונטרה, בזבוז זמן, אתה הרי יודע מראש מה אני עומד לומר ואין לי בכלל ספק שיש לך כבר תגובת-נגד מוכנה ומושננת על הלשון.

   

  אתה צודק

   

  רק תרשה לי להזכיר לך דבר קטן אחד, אף-אחד לא הכריח אותך להיות מהנדס שטוחן שעות בשוק העבודה הישראלי. לא טוב... יש מספיק מקצועות אחרים ומספיק מדינות אחרות שמשוועות למהנדסים שבהן שוק-העבודה אינו שוק-עבדים.

  (הטיעון הספציפי הזה שלך... חרב פיפיות מסוכנת מאד. כיאה לכל הטיעונים חסרי הבסיס.)

   

  אף אחד לא הכריח אותי להיות מהנדס ואני לא מתלונן בניגוד לכמה שכן

  כול שנה ואותי אישית זה עייף מזמן הטכס הבכייני הזה

   

  על החתום :

  הישראלי המכוער שעובד לא פחות מהמורים

   

   

    25/8/09 18:37:

  מהצד של (א שלך)

   

  למורים יש חודשיים חופש בשנה

   

  שנת שבתון

   

  תנאים טובים

   

  שכר גבוה

   

  הם יושבים המון זמן בחדר מורים על כוס קפה

   

  בשאר הזמן,יש שיעור חופשי לתלמידים וגם למורה

   

   הם פחות משקיעים כי הם לא מתמודדים עם הנוער של היום בבתי ספר

   

  וברצינות,אין עבודה קלה היום....לא מורים ולא מנהלים בחברת הייטק

  שלמרות שנראה שלשבת על מחשב בחדר ממוזג עם רכב צמוד ושאר הטבות,זה קל

   

  נשאר לי רק לאמר "תנסו את זה בעצמכם"

   

  ותודה על השיתוף,זה פוסט באמת באמת חשוב.

   

  ולשנת הלימודים החדשה הקרובה,שתהיה קלה .

   

   

    25/8/09 18:29:

  צטט: willamorski 2009-08-25 12:23:43

  שושי,

   

   לפני כמה ימים התוודעתי לראשונה לפוסטים שלך דרך המקום המכובד שלו הם זוכים בעמוד הבית של המהדורה המקוונת של עיתון "הארץ".כבר מזמן הבנתי שהכותרת שם חייבת להכיל מרכיב מילולי שיביא את הקורא להכנס לתוך הבלוג.  אלא שלדעתי הכותרת היום לא לקחה בחשבון את ההשתמעות מהביטוי "אויב העם". דוקא ממך כאשת חינוך, הייתי מצפה לשקול את ההשלכות  של שימוש בלתי אחראי במושג טעון כל כך. גם אם את חושבת שהוא נמצא בלב המשוואה שתארת, אין מקום ואסור להציגו בהקשר הנידון. 

  מודה שלא לקחתי בחשבון שהכותרת הזו תופיע כפי שהיא בדף הראשי של אתר 'הארץ', רק עכשיו הגעתי הבייתה ושמתי לב לכך.

  מודה גם שהכותרת פרובוקטיבית, אך כפי שציינתי בתגובה קודמת ואחזור על כך, היא נובעת מכך שבעבר ניתקלתי , גם כאן ב'קפה' בהשתלחויות במורים בכלל וגם בי, בגלל החופש הגדול. כתבתי 'מהבטן'.

  עכשיו כבר אין טעם לשנותה.

   

    25/8/09 18:29:

   

   

  לאיריתה,

  ניכר כי את מאותם אלה הכועסים על חופש גדול, אבל נדמה לי שהתייחסת לכותרת ולא התייחסת לתוכן.

  תארתי בקצרה את התהליך מאז ועד היום והדגשתי שיש שינוי בעבודתן של נשים כים.,

  ציינתי גם כי יש לעשות חשיבה שונה לגבי החופשות,

  אשר לרפורמות שאת מציעה, אני רוצה לומר לך שבדיוק חשבתי להביא בפוסט נפרד (אולי אעשה זאת)

  השוואה בין שתי רפורמות - זו שנעשתה בפינלנד והצליחה, וזו שנעשתה בניו זילנד ונכשלה -

  כל ההצעות שלך מאפיינות את הרפורמה של ניו זילנד - אצטט:

  "המורים נדרשו לעבוד יותר, אך שכרם נשאר נמוך יחסית לממוצע. כתוצאה מכך ירד מספר הנרשמים למכללות לעובדי הוראה, ונוצר מחסור חמור במורים. ·         יום הלימודים הארוך הביא לכך, שיותר נשים יצאו לעבודה, אולם מעורבות ההורים בבתי הספר פחתה."

   

  בפינלנד אגב 190 ימי לימוד בשנה לעומת 220 ימי לימוד בארץ

  פינלד גם לא הנהיגה יום לימודים ארוך, בניגוד לניו-זילנד...

  התגובה שלך אלי היא שיטחית, מלאה הנחות מוטעות.

  נראה כי לא קראת היטב את תגובתי ואת הפתרונות שהוצעו על ידי, אמנם בחטף.

  ומה קשר ניו זילנד לישראל?

  מה שעובד או יעבוד כאן - לא יעבוד שם.

  אי אפשר לעשות השוואות.

  באמריקה סטארבקס היא הצלחה ובישראל - כישלון.

  מה הקשר בכלל?

  ההנחה המוטעית הראשונה היא שלא התייחסתי לתוכן הפוסט שלך.

  אני התייחסתי בראש ובראשונה לתוכן.

  ורק אחר כך, שמתי לב לכותרת האיומה שבחרת.

  מצד שני, מה אפשר לצפות מאשת חינוך שבוחרת בכותרת כל כך לא חינוכית?

  "אוייבי העם" נו באמת. בכלל כל הפוסט הזה הוא שטחי וחד צדדי.

   

  המורים הם האוייבים הכי גדולים של עצמם!

  תראי לי מורה שלא משקשק מהרפורמה - לא רוצים כלום לשנות או להשתנות.

  להקפיא את המצב העגום עד שתקרוס מערכת החינוך הממלכתית.

  לא מבינים שהם משעממים את הילדים למוות, לוח וגיר כמו לפני 200 שנה לילדים אינטיליגנטיים יותר מהם ב 10 דרגות... 

  מאיימים כל שנה ומקיימים בנשק השביתה.

  את מה שאתם לא עושים בחופשות אתם משלימים בשביתות.

  ציבור המורים חוצפן ממדרגה ראשונה.

  העיקר אינו מפסיק לזעוק את זעקת הקוזאק הנגזל, המסכן, המנוצל.... אוי אוי אוי..

  תשוו את עצמכם עם כל מגזר במשק - 80% מכם אינו ראוי גם לשכר שאתם כן מקבלים. 

  וכן, אני נגד חודשיים חופש גדול.

  ואני לא מאלו שבתם היא ילדת מפתח - אני מאלו שעובדות בבית. אני קוסמטיקאית עצמאית, עובדת אינסוף שעות, בלי שום תנאים סוציאליים.

  אין לי חופשות מחלה!

  אין לי דמי אבטלה!

  אין לי שום תנאים סוציאליים.

  אני מסיימת לפעמים לעבוד ב 22:30.

  ואני עובדת כל השנה, למעט שבתות ויום כיפור.

  ביום שישי אני עובדת עד כניסת שבת.

  כשהמורים נחים בחופשות חגים - אני עובדת הכי קשה.

   

  ואני לא מתלוננת - את יודעת למה? כי אני עצמאית, אז אני צריכה כל שקל שאני יכולה להרוויח כדי לפרנס את בתי בתנאי תחרות שאינם ניתנים אפילו לתיאור....

  אני רק מתפללת לקדוש ברוך הוא שישאיר אותי בריאה ועם כוחות לעבוד את היום.

  וכן, אני מרויחה יותר ממך בטוח - אבל אני קורעת את ה*** ומגיע לי כל שקל.

  המורות הן לקוחותיי הטובות ביותר.

  כולן שחוקות ומתות להסבה מקצועית.

  אני יודעת היטב מה קורה מאחורי הקלעים.

  הן מספרות לי את האמת!

   

  אגב, המורים הטובים באמת בישראל כבר מזמן מלמדים במסגרות פרטיות ומרוויחים משכורות שלא יביישו עובדי הייטק ותיקים...

  ולגבי חשבון הטלפון של 12 ש"ח לחודש...

  יש היום חברות שנותנות 2,000 דקות שיחה ב 9.90 ש"ח.

  לא חייבים בזק.

   

    25/8/09 18:26:

  צטט: רפאלה 2009-08-25 10:55:26

  כיצד? איך?

  אולי מחוסר התעמקות במחשבה..בעובדות..

  כמה קשה להחזיק כיתות שלמות שעות על גבי שעות עם כל האחריות מהיבטים רבים כל כך...

  ההורים רוצים סידורים לילדים ואת זה אני גם מבינה...

  אבל למורים יש הזכות המלאה לכל פיסת חופש.

  אהבתי את כתיבתך.

  *

  תודה רפאלה!

   

    25/8/09 18:26:

  צטט: אחר40 2009-08-25 13:43:49


  ועוד דבר קטן שכחתי

   

  אף אחד לא הכריח אף אחד להיות מורה , לא טוב, יש מספיק מקצועות אחרים בעולם .

   

  היבבנות המקצועית של המורים מרגיזה , כי זה כל שנה חוזר על עצמו .

   

  מתי פעם אחרונה שמעת את השומרים בקניון מיבבים על תנאי השכר והשעות האיומות שלהם ?

   

  האמת שמנסיוני הדל עם מערכת החינוך , לא ראיתי שרוב המורים היו מוצאים עבודה במקום אחר בכול כך קלות .

   

  והתוצאות של זה נראות בשטח .

   

   

  אתה באמת צודק, אף אחד לא הכריח אותי להיות מורה,

  זה מה שחושבים רבים, ובגלל תגובות כמו שלך תיכף לא יהיו מורים - מחסור צפוי של 10,000 מורים ב 4 השנים הקרובות, אני אגב לא מזלזלת בשומרים בקניון.

   

    25/8/09 18:23:

  צטט: mikelda-ענייני חינוך 2009-08-25 10:54:43

  עניין החופש הגדול עולה מידי שנה, קרוב לסיומו, בדיוק שהכוחות " להחזיק ולשעשע" את הילדים נגמרו.

  טוב היה אם גם קבוצות אחרות היו מתארגנות לחופשה בתקופה החמה ביותר בשנה, כדי לנוח ולחדש את האנרגיות לעוד שנת עבודה, לימודים...

   

  בתקופה האחרונה נשמעים צלילים חדשים, צלילים המאשימים את המורים בחידלונה של מערכת החינוך, בהישגיהם הנמוכים של התלמידים בחוסר המקצועיות של המורים. חלק מהצלילים האלו מקורם במשרד החינוך.

   

   

  שר החינוך: קוד לבוש גם למורים

  משרד החינוך יגביר את הפיקוח על העדרות המורים

  גיוס מתנדבים להוראה

   

  צלילים אלו הם בעייתים, משום שהם גורמים לפגיעה נוספת ומתממשכת במורים.

  המורים, חלק גדול מאוד מהם מצויינים, הם היחידים שיוציאו את החינוך מהמשבר.

  מיכאל

  תודה מיכאל, מסכימה לכל מילה.

   

    25/8/09 18:21:

  צטט: איריתה@הכי טוב 2009-08-25 10:51:43


  דרך אגב, הכותרת של הפוסט מאוד פרובוקטיבית ורואה את תמונת המצב ממקום צר מאוד.

  לאיריתה,

  אני מסכימה שהכותרת פרובוקטיבית, היא נכתבה מתוך תחושה אישית - כמי שהשתלחו בה בעבר בצורה מאוד בוטה בנושא (כאן ב'קפה')

  אני חושבת שתוכן הפוסט ממתן את הכותרת.

   

    25/8/09 18:19:

  צטט: albar 2009-08-25 10:47:54

  שלום רב!

  אשמח אם יקצרו את החופש הגדול.

  הרעיון שלי הוא: ילדים בביה"ס היסודי ילמדו עד סוף יוני. באמצע חודש יולי, יגיעו התלמידים לקבל את התעודה. הרווח הוא עצום. כך מחנכים/בתי ספר ילמדו עד סוף יוני ולא "יתברברו" במהלך החודש האחרון.

  חזרה ללימודים תהיה לקראת ה-10 באוגוסט.שהרי קייטנות מסתיימות בתחילת אוגוסט. זמן טיפוס על הקירות יתקצר:)

  במהלך השנה תהיה פרישה של ימי החופשה  או לחילופין, יתוגמלו המורים כראוי בעד ביטול ימי חופשתם.

   

  הכותבת הינה מחנכת בבית ספר יסודי

   

   

  אני מסכימה שאפשר לדון על מתכונת שונה לחופשות, אבל מטעמים ענייניים,

  הטיעון של רבים נובע מצורך בבייבי סיטר ואת זה אני לא יכולה לקבל.

   

   

    25/8/09 18:17:

  צטט: יגאל פישר 2009-08-25 10:42:07

  סליחה שושי אבל אני לא חושב שהמורים או החופש הגדול הפכו לאויבי העם. לא הפכו ולא אויבים. בטח לא המורים. ככל שאני חי בחברה כבר לא מדברים על זה שהמורים "לא עובדים".

  בעצמי כתבתי כאן שנושא השעות השבועיות רק עושה למורים עוול - עוול כספי, עוול תדמיתי ועוול מוסרי.

  את החופש הגדול הייתי מחלק, כמו באנגליה.

  אני זוכר איך בליתי את החופש הגדול, בדיוק כמוך (מה חשבת). אמי עבדה משרה מלאה ובכל זאת לא הייתי "ילד מפתח" המשפחה החינוך הכל תמיד היה שם. גם היום ילדי אינם ילדי מפתח משום שאני דואג שהמשפחתיות תישמר. יש עוד דרכים לתקשר איתם כשאני ואשתי בעבודה, לדבר, לעזור, להתעניין (כן גם לפקח).


  הייתי עושה מהפכה במערכת הקלוקלת הזאת וכוונתי למשרד החינוך. משרד החינוך צריך לשנות את דפוס פעולתו ושיטותיו. הייתי מתחיל מזה שהיתי ממנה למנכ"ל, או לפחות כיועץ על פדגוגי מישהו ממערכת ההוראה הכנסייתית. משום מה ב 15 הראשונים בהישגים בבגרות נמצאים 5 בתי ספר כנסייתיים. אני מכיר אותם ואת הישגיהם כאן בחיפה ובנצרת : אלה לא סתם בגרויות אלה בגרויות עם 5 יחידות במתמטיקה, פיסיקה, כימיה ואנגלית. 

  ליגאל פישר,

  הכותרת באה מתוך תחושה אישית , לאור העובדה שלא אחת אני נתקלת  באנשים המשתלחים במורים בגלל החופש הגדול,

  הגבתי למעלה ואומר גם לך: בשנים האחרונות אני מרגישה שאני צריכה להתנצל על זה שאני מורה, בגלל המעמד , ובעיקר כאשר אני בחופשה....

  אני מודה לך על תגובתך החשובה!

   

    25/8/09 18:13:

  צטט: בת יוסף 2009-08-25 13:48:47


  יאיר לפיד כתב בטורו האחרון על ההצעה לבוא להרצות בבית ספר. הוא כתב שההרצאה שלו תהיה על המורים. על תרומתם והשקעתם במשך השנה. דבריו היו מלאי הערכה וחמים. אני חושבת שרבים מזדהים איתו ומעריכים את תרומת המורים ויודעים כמה שעות יש להשקיע גם מחוץ לכתלי בית הספר ואין עינם צרה בחופש הארוך של המורים.

  תודה בת יוסף,

  אשתדל להשיג את הטור האחרון של יאיר לפיד,

  דבריך/דבריו מחממים את הלב.

   

    25/8/09 18:12:

  צטט: ריקי ogol 2009-08-25 08:34:49

  אם לא יהיה שינוי יסודי במעמד המורה, אני לא רוצה לחשוב מה יצא הילדים שלנו!!!!!!!
  לא מכיוון המורים אלא אנחנו כבני אדם חייבים ללמד את הילדים לכבד את המורה.

  בחיים הניו אייגים - תמיד מחכים למורה ומשתמשים במושג לומדים ומורים...

  ובחיי "היום יום" בכוונה במרכאות אנחנו לא מתייחסים לכלום?

   

  שנת לימודים מקסימה שושי יקרה.

  תודה ריקי,

  גם לך!

   

    25/8/09 18:11:

  צטט: shabat shalom 2009-08-25 07:24:31

  "זר לא יבין זאת" היא תשובה שכל בעל מקצוע יכול לספק על כל טענה שהיא נגדו.

  לכן המורים צריכים להיות פתוחים לשנויים אפשריים כדי שכולם יבינו - מבלי שייפגעו מבחינה כלכלית.

  אני מנהל ויכוחים כאן ובעולם האמיתי על מעמדו ובעיותיו של החינוך הממלכתי ומגלה כי אם רוצים לשמור על מעמד המורה ותוך כדי כך גם לפתור את בעיית החינוך הציבורי בכלל, צריך להקשיב לקהל ולא לסמוך רק על כוחו של הארגון היציג.

  חייבים להאבק על שיפור מעמדו של המורה, אך זה לא יצליח ללא קבלת אחריות אישית, ומסגרות עבודה מקובלות (ומתוגמלות),וסמכויות.

  אני חושב שתוכנית "עוז לתמורה" בשינויים מסוימים יכולה לפתור את הבעיה שציינת ובעיות גדולות נוספות הכרוכות במעמד החינוך הציבורי בכלל.

  אכתוב לך, בעתיד הקרוב על מה אני חושב כדי לקבל חות דעת שלך על כך.

  התסכימי?

  לשבת שלום,

  הבאתי את הציטוט לגבי חשיבה נוספת,

  עוז לתמורה יכולה להיות טובה, אבל צריך לזה תקצוב מתאים - במיוחד מבני.

  אשמח לחוות דעתי על מה שאתה חושב!

  לכבוד הוא לי.

   

    25/8/09 18:06:

  צטט: איריתה@הכי טוב 2009-08-25 10:22:28


  אני יכולה להבין את החשיבה שלך מהמקום של מורה.

   

  בואי נלך אחורה ונבדוק מדוע נתקבע המושג של חודשיים ואפילו חודשיים וחצי בגילאים המבוגרים יותר ביולי ואוגוסט.

  בעבר לא היו מזגנים בכיתות, היה חם מאוד, היו פחות אנשים, היה פחות צפוף בכל מקום, הייתה פחות אלימות, מעט אמהות עבדו.... הילדים היו יותר רגועים, אחרים.

   

  עתה הזמנים השתנו.

  יותר מ 60% מהאימהות הן אימהות עובדות.

  הן לא נהנות מחופשות כמו של המורים.

  ההוצאות הכלכליות בנוסף לעניין ספרי הלימוד של תחילת שנה והחגים וההוצאות שעוד צפויות בחגים, וזאת לאחר הוצאות עצומות על קייטנות כשרק אפשר... וכמובן, אובדן ימי חופשה ועבודה כשכבר נגמרות הקייטנות... גורמות להורים רבים תסכול ובצדק!!! על חופשת המורים הארוכה מדי.

  תוסיפי לכך את העובדה שכמעט בכל כיתות הלימוד יש היום מזגנים - והנה כבר אין צורך בחופשה של חודשיים בכל יולי ואוגוסט.

   

  לכך מתווספות העובדות והנתונים המצערים על הצפיפות והאלימות של נוער בחופשה.

  מסתובבים ערים בלילות ועושים באלאגן כי מחר אין בי"ס ואין מסגרות שיחזיקו אותם.

   

  אני מצטערת, אין לזה קשר לשעות העבודה שלכם.

  הנוער שלנו הולך לאיבוד.

  בי"ס הם בתי חרושת לציונים.

   

  אם זה היה תלוי בי, הייתי מייד מפרקת את ההסכם הקיבוצי הנוגע לחופשת הקיץ הארוכה מדי מדי.

  שלא לדבר על זה שחוזרים והופ, מייד יש לכם אחלה חופשות בחגים.

  שבוע בסוכות, שבוע בחנוכה, שלושה שבועות!!! בפסח.

   

  אני מציעה להפסיק להתלונן.

   

  ובכל מקרה, הגיע הזמן לפחות לחלק לשניים את החופש הזה.

  להמשיך ללמוד ביולי ורק את אוגוסט להשאיר עם מסגרות קייטניות הולמות.

   

  גם להורים יש זכויות.

  והזכויות שלהם אינן באות לידי ביטוי בכלל במערכת החינוך הממלכתית בישראל.

  ההישגים של המורים בישראל הם מהעלובים בעולם.

  כל בעיה שיש לילד מביאים לפתחו של ההורה וכל ההוצאות עליו, מטרטרים את ההורים על כל שטות ללא רחמים.

  חלק מהמורים בכלל מחפשים ילדים זומבים על כדורים רק כדי להעביר את השעה בשקט ולהגיע לשבתון ולפנסיה.

   

  המורים ויתרו על סמכותם והילדים עושים באלאגן בכיתות...

   

  לדעתי יש לנקוט את הצעדים הבאים למניעת קריסת מערכת החינוך בישראל:

  1.  קיצור החופש הגדול לחודש.

  2.  יום לימודים ארוך כולל שיעורי עזר בעלות מינימלית לכל ילד.

  3.  קיצור חופשות החגים במיוחד פסח.

  4.  העלאת משכורות המורים.

  והכי חשוב!!

  5.  ביטול מגילת זכויות הילד והחזרת הכוח והכפפת המשמעת בכיתות למורים.

   

   

  לאיריתה,

  ניכר כי את מאותם אלה הכועסים על חופש גדול, אבל נדמה לי שהתייחסת לכותרת ולא התייחסת לתוכן.

  תארתי בקצרה את התהליך מאז ועד היום והדגשתי שיש שינוי בעבודתן של נשים כים.,

  ציינתי גם כי יש לעשות חשיבה שונה לגבי החופשות,

  אשר לרפורמות שאת מציעה, אני רוצה לומר לך שבדיוק חשבתי להביא בפוסט נפרד (אולי אעשה זאת)

  השוואה בין שתי רפורמות - זו שנעשתה בפינלנד והצליחה, וזו שנעשתה בניו זילנד ונכשלה -

  כל ההצעות שלך מאפיינות את הרפורמה של ניו זילנד - אצטט:

  "המורים נדרשו לעבוד יותר, אך שכרם נשאר נמוך יחסית לממוצע. כתוצאה מכך ירד מספר הנרשמים למכללות לעובדי הוראה, ונוצר מחסור חמור במורים. ·         יום הלימודים הארוך הביא לכך, שיותר נשים יצאו לעבודה, אולם מעורבות ההורים בבתי הספר פחתה."

   

  בפינלנד אגב 190 ימי לימוד בשנה לעומת 220 ימי לימוד בארץ

  פינלד גם לא הנהיגה יום לימודים ארוך, בניגוד לניו-זילנד...

    25/8/09 16:54:

  לצערי ההורים מחפשים שמרטפים ולא מורים. כל רצונם הוא ש"יעסיקו" את ילדיהם. חינוך ??? לא ממש חשוב.

  ועתה לנושא השני - שעות עבודת המורים :

   

  תמיד באים למורים בטענות על ימי החופש הרבים ושואלים מדוע הם בוכים על שכרם, אז ככה...כל עובדי המשק אינם עובדים בחגי ישראל- ראש השנה, כיפור, סוכות (ביום החג), פסח (כנ"ל), שבועות, יום העצמאות.  אז קזזו זאת מ"חודשי" החופשה של המורים. בנוסף לכך קחו בחשבון שכל עובד במשק זכאי לימי חופשה- אז קזזו גם זאת... ולסיום ראו את הרשימה הבאה של פעילות המורים לאחר שעות העבודה הרשמיות ותבינו עד כמה החופשים שלהם מוצדקים: רשימת פעילויות מורים ומחנכים בשעות הערב שלא ניתן עליהם גמולמי זקוק בכלל לחיי משפחה ????מועצה פדגוגית לפתיחת שנת הלימודים. השתלמות מורים בנושא "מיחשוב". בערב.כל ערב הזנת נתונים על חיסורים, איחורים של תלמידים. יום לאחר מכן "הצדקתם" – באישור ההורים , שוב הזנתם במחשב כך גם הציונים....וחוזר חלילה .אסיפת הורים עם מחנכי הכיתות ט', י'. בערב עד 22:30 אסיפת הורים עם מחנכי הכיתות י"א, י"ב.סדנאות מחנכים - כל השכבות.מועצות קהילתיות - שכבות ט', י'. הורים מורים תלמידים 18:00-22:00 ישיבת הכרות - מחנך עם מורי כיתות ט', י"א.ישיבת הכרות - מחנך עם מורי כיתות י', י"ב.מועצה פדגוגית בערב. 18:00-22:00 יום הורים כללי בערב וחלוקת תעודות הערכה (מחנכים ומורים מקצועיים) שכבות ט', י"א.יום הורים כללי בערב וחלוקת תעודות הערכה (מחנכים ומורים מקצועיים) שכבות י', י"ב.השתלמות מחנכים ורכזי מקצוע שעות ערב כמובן פורום דיונים - מורים, הורים ותלמידים בערב. 19:00- 22:00ישיבת ציונים - סמסטר א' - שכבות ט' - י"ב. בשעות הערב. סבב ראשוןישיבת ציונים - סמסטר א' - שכבות ט' - י"ב. בשעות הערב. סבב שני.ישיבת ציונים - סמסטר א' - שכבות ט' - י"ב. בשעות הערב. סבב שלישי. חלוקת תעודות - סיום המחצית הראשונה. המחנך מלווה את התלמידים לפעילות.סדנאות מחנכים בערב- כל השכבות.מועצה פדגוגית. 19:00- 22:00"יום פתוח" לתלמידי ח'. שעות הערב כמובן.פעילות בערבים עד 11 בלילה בבתי  הספר כליווי לחזרות לטקסי סיום יב'.יום הורים כללי(שני)בערב וחלוקת תעודות הערכה(מחנכים ומורים מקצועיים)שכבות ט', י"א.יום הורים כללי בערב וחלוקת תעודות הערכה (מחנכים ומורים מקצועיים) שכבות י', י"ב.מועצה פדגוגית. 19:00- 22:00ישיבת ציונים - סוף השנה ט' - י"א. סבב ראשון עד 22:30ישיבת ציונים - סוף השנה ט'- י"א. סבב שני עד 22:30 מועצה פדגוגית לסיום שנה"ל. עד 22:00 טיול שנתי  (מקבלים תגמול אך הייתי מוותר על "התענוג" להישאר כל הלילה ער ולנקות תלמידים שהקיאו על עצמם מרוב אלכוהול וסיגריות, להפריד בין בנים לבנות ולמחרת לצעוד קמ' רבים)צפייה בהצגה בשעות הערב יום עיון במשואה.יציאה למחנה אומנויות יומיים.יציאה לבית לוינשטיין עד 16:00ישיבות מורים רכזים (6 פעמים בשנה) על פי המקצוע בשעות הערב !!!!שעות על גבי שעות של בדיקת מבחנים בערבים (550 מבחנים בממוצע לסמסטר 1 !!!), בדיקת עבודות (כנ"ל), טלפונים להורים-  הכל ללא תגמול. (שיחות הטלפון מתוגמלות ב- 12 ₪ לחודש (!!!השתלמויות – כל השתלמות כ- 6 – 12 מפגשים בממוצע !!! בשעות הערב כמובן עד 23:00

  חמש בערב - סבב טלפונים להורים
  שמונה בערב (בדיוק כשאתה משכיב את הילדים לישון)- טלפונים מהורים
  יום פנוי - לכתוב מבחנים,בחנים, לבדוק עבודות ושיעורי בית
  שישי בבוקר - להכין שיעורי תגבור
  שישי בערב - לנקות את הבית (שלך, לא של אלה שאתה משלים הכנסה לאחר שעות העבודה)
  שבת בבוקר - לקום בשש לבדוק מבחנים (אם אתה שומר שבת - אכלת אותה, יש לך יום פנוי)
  ובאמצע: כל השאר.


  בהצלחה.ישנם עוד פעילויות שאיני זוכר כרגע !!!

   

    25/8/09 15:30:

  צטט: אחר40 2009-08-25 13:43:49


  ועוד דבר קטן שכחתי

   

  אף אחד לא הכריח אף אחד להיות מורה , לא טוב, יש מספיק מקצועות אחרים בעולם .

   

  היבבנות המקצועית של המורים מרגיזה , כי זה כל שנה חוזר על עצמו .

   

  מתי פעם אחרונה שמעת את השומרים בקניון מיבבים על תנאי השכר והשעות האיומות שלהם ?

   

  האמת שמנסיוני הדל עם מערכת החינוך , לא ראיתי שרוב המורים היו מוצאים עבודה במקום אחר בכול כך קלות .

   

  והתוצאות של זה נראות בשטח .

   

   

   

   אתה מלומדי הלא-נכבד הוא תמצית הישראליות המגעילה שרואה במורה של ילדיו אפס ומשדרת את הגישה הזו לילדים שקולטים, מבינים והופכים את חייה של שושי, בין השאר, לגיהנום. אבל זה בסדר... מי שלא מכבד את מוריו לא מכבד גם את הוריו. חכה, חכה... שתי הילדות שלך...

   

  באמת שאין לי חשק או כוח לעבור על כל הסעיפים שכתבת בשתי התגובות שלך ולתת לכל אחד מהם קונטרה, בזבוז זמן, אתה הרי יודע מראש מה אני עומד לומר ואין לי בכלל ספק שיש לך כבר תגובת-נגד מוכנה ומושננת על הלשון.

   

  רק תרשה לי להזכיר לך דבר קטן אחד, אף-אחד לא הכריח אותך להיות מהנדס שטוחן שעות בשוק העבודה הישראלי. לא טוב... יש מספיק מקצועות אחרים ומספיק מדינות אחרות שמשוועות למהנדסים שבהן שוק-העבודה אינו שוק-עבדים.

  (הטיעון הספציפי הזה שלך... חרב פיפיות מסוכנת מאד. כיאה לכל הטיעונים חסרי הבסיס.)

    25/8/09 13:48:

  יאיר לפיד כתב בטורו האחרון על ההצעה לבוא להרצות בבית ספר. הוא כתב שההרצאה שלו תהיה על המורים. על תרומתם והשקעתם במשך השנה. דבריו היו מלאי הערכה וחמים. אני חושבת שרבים מזדהים איתו ומעריכים את תרומת המורים ויודעים כמה שעות יש להשקיע גם מחוץ לכתלי בית הספר ואין עינם צרה בחופש הארוך של המורים.
    25/8/09 13:43:


  ועוד דבר קטן שכחתי

   

  אף אחד לא הכריח אף אחד להיות מורה , לא טוב, יש מספיק מקצועות אחרים בעולם .

   

  היבבנות המקצועית של המורים מרגיזה , כי זה כל שנה חוזר על עצמו .

   

  מתי פעם אחרונה שמעת את השומרים בקניון מיבבים על תנאי השכר והשעות האיומות שלהם ?

   

  האמת שמנסיוני הדל עם מערכת החינוך , לא ראיתי שרוב המורים היו מוצאים עבודה במקום אחר בכול כך קלות .

   

  והתוצאות של זה נראות בשטח .

   

   

    25/8/09 13:39:

  צטט: Tweety 2009-08-24 13:07:30

  בתור בת לשני מורים, אני מסכימה איתך מאוד. נכון ששעות העבודה של המורים קצרות יותר מאשנים העובדים במשרדים, אבל זו עבודה נטו, קשה מאוד, שלא נדבר על ההכנות ובדיקות המבחנים והישיבות בערב וטלפונים מההורים.

  כשעליתי לארץ לפני 19 שנים, הזדעזעתי מהתרבות הקיימת פה של חוסר כבוד למורים, וזה משהו שהילדים מביאים מהבית.

  מגיע לכם את כל החופשים שאתם מקבלים ועוד.

   

  לדעתי שכר המורה נמוך מידי זה ברור

   

  אבל לבכות כאילו אתם עובדים קשה בבית מחוץ לשעות הרשמיות זה קישקוש פופוליסטי .

   

  כל מי שסיים את לימודי ההנדסה שלי עובד קשה מאוד מחוץ לשעות העבודה הרשמיות , כך זה מקובל לא רק במערכת החינוך

   

  כך זה מקובל בישראל

   

  שלא לדבר עלי כעצמאי שאין לי שעות עבודה מסודרות כלל אין לי ימי מחלה או חופשה , כי אני בוס של עצמי

   

  שלא לדבר על כך שעד לא מזמן גם ביטוח לאומי התנכל לעצמאים ולא שילם דמי אבטלה חס וחלילה למי שהפסיק לעבוד .

   

  ותאמני לי שלא כדאי לך להתחיל לספור ולהשוות שעות עבודה, מול השעות שלי .

   

  אז נכון ששכר המורים בארץ מאוד מאוד נמוך , אבל אל תספרו לי שאתם עובדים "המון " שעות , כי בישראל המון אנשים עובדים המון שעות .

   

   

  אה ושכחתי , אני גם מגדל שתי בנות ואני גם האמא .

    25/8/09 12:23:

  שושי,

   

   לפני כמה ימים התוודעתי לראשונה לפוסטים שלך דרך המקום המכובד שלו הם זוכים בעמוד הבית של המהדורה המקוונת של עיתון "הארץ".כבר מזמן הבנתי שהכותרת שם חייבת להכיל מרכיב מילולי שיביא את הקורא להכנס לתוך הבלוג.  אלא שלדעתי הכותרת היום לא לקחה בחשבון את ההשתמעות מהביטוי "אויב העם". דוקא ממך כאשת חינוך, הייתי מצפה לשקול את ההשלכות  של שימוש בלתי אחראי במושג טעון כל כך. גם אם את חושבת שהוא נמצא בלב המשוואה שתארת, אין מקום ואסור להציגו בהקשר הנידון. 

    25/8/09 11:45:

  מעבר לכל מה שכתבת ברשומה, שהוא נכון, ישנה סיבה מובהקת, הגם שסמויה מן העין, לאופן שבו מעמד המורָה (ויסלחו לי המורים שבין הקוראים, דברי מכוונים, כמובן, גם אליכם,) הולך ופוחת: כרגיל בישראל מדובר בהתערבות, או ליתר דיוק במחדל, ממשלתי.

   

  לממשלה נוח חופש-גדול בין חודשיים למרות שמאז קום המדינה היו קריאות לקצרו. לממשלה נוח מערכת חינוך שרמתה הולכת ויורדת... למרות הכותרות בעיתונים, שמחזיקות מעמד כמה? יום? יומיים?! כל פעם שנערך מבחן בינלאומי שמדרג את ישראל עוד יותר ועוד יותר נמוך, לפעמים אפילו מתחת למדינות מוסלמיות דיקטטוריות.

   

  ולמה זה נוח לממשלות? כל מי שקרא את ספריו של ג'ורג' אורוול יודע את התשובה לשאלה הזו על-פה: באזרחים בערים, חסרי-ידע שתלויים בממשלה לכל אספקט של חייהם קל יותר לשלוט, קל הרבה יותר לרמות ולעשוק.

  יש לנו, מאז קום המדינה, ממשלה אחרי ממשלה, מכל גווני הקשת הפוליטית, שמנסות להנציח את עצמן, את מעמדן. ממשלות שפשוט מגדלות להן, ולחבריהן בעלי-ההון, עם שלם, לא סתם מעמד, של חוטבי עצים ושואבי מים.

   

  ולא, אני לא חושב שאני חורש-מזימות או מאמין בתורות קונספירציה הזויות.

  ארבעים שנה נמצאת מערכת החינוך בהתדרדרות שהולכת ומחריפה, קצב הירידה הולך וגובר, משנה לשנה, משר חינוך לשרת חינוך.

  הפתרונות ידועים לכל והאמת? גם כסף לא חסר עבורם (הבראת מערכת החינוך מהיסוד תעלה פחות מפרומיל מתקציב משרד הבטחון למשל, שכידוע ממן בעיקר צבא שלם של אנשי-קבע בטלנים בתוך הצבא שידוע כצה"ל.)

  אז תאמרו לי אתם, 40 שנה של התדרדרות כאשר כל הפתרונות ידועים... זה לא מעשה מכוון? יד ענקים זדונה ובוטחת?!

  (או שאולי אתם לא מכירים את המושג "הון-שלטון" וביטויו בפוליטיקה-עסקים בארץ?)

    25/8/09 10:55:

  כיצד? איך?

  אולי מחוסר התעמקות במחשבה..בעובדות..

  כמה קשה להחזיק כיתות שלמות שעות על גבי שעות עם כל האחריות מהיבטים רבים כל כך...

  ההורים רוצים סידורים לילדים ואת זה אני גם מבינה...

  אבל למורים יש הזכות המלאה לכל פיסת חופש.

  אהבתי את כתיבתך.

  *

  עניין החופש הגדול עולה מידי שנה, קרוב לסיומו, בדיוק שהכוחות " להחזיק ולשעשע" את הילדים נגמרו.

  טוב היה אם גם קבוצות אחרות היו מתארגנות לחופשה בתקופה החמה ביותר בשנה, כדי לנוח ולחדש את האנרגיות לעוד שנת עבודה, לימודים...

   

  בתקופה האחרונה נשמעים צלילים חדשים, צלילים המאשימים את המורים בחידלונה של מערכת החינוך, בהישגיהם הנמוכים של התלמידים בחוסר המקצועיות של המורים. חלק מהצלילים האלו מקורם במשרד החינוך.

   

   

  שר החינוך: קוד לבוש גם למורים

  משרד החינוך יגביר את הפיקוח על העדרות המורים

  גיוס מתנדבים להוראה

   

  צלילים אלו הם בעייתים, משום שהם גורמים לפגיעה נוספת ומתממשכת במורים.

  המורים, חלק גדול מאוד מהם מצויינים, הם היחידים שיוציאו את החינוך מהמשבר.

  מיכאל

    25/8/09 10:51:

  דרך אגב, הכותרת של הפוסט מאוד פרובוקטיבית ורואה את תמונת המצב ממקום צר מאוד.
    25/8/09 10:47:

  שלום רב!

  אשמח אם יקצרו את החופש הגדול.

  הרעיון שלי הוא: ילדים בביה"ס היסודי ילמדו עד סוף יוני. באמצע חודש יולי, יגיעו התלמידים לקבל את התעודה. הרווח הוא עצום. כך מחנכים/בתי ספר ילמדו עד סוף יוני ולא "יתברברו" במהלך החודש האחרון.

  חזרה ללימודים תהיה לקראת ה-10 באוגוסט.שהרי קייטנות מסתיימות בתחילת אוגוסט. זמן טיפוס על הקירות יתקצר:)

  במהלך השנה תהיה פרישה של ימי החופשה  או לחילופין, יתוגמלו המורים כראוי בעד ביטול ימי חופשתם.

   

  הכותבת הינה מחנכת בבית ספר יסודי

   

   

    25/8/09 10:42:

  סליחה שושי אבל אני לא חושב שהמורים או החופש הגדול הפכו לאויבי העם. לא הפכו ולא אויבים. בטח לא המורים. ככל שאני חי בחברה כבר לא מדברים על זה שהמורים "לא עובדים".

  בעצמי כתבתי כאן שנושא השעות השבועיות רק עושה למורים עוול - עוול כספי, עוול תדמיתי ועוול מוסרי.

  את החופש הגדול הייתי מחלק, כמו באנגליה.

  אני זוכר איך בליתי את החופש הגדול, בדיוק כמוך (מה חשבת). אמי עבדה משרה מלאה ובכל זאת לא הייתי "ילד מפתח" המשפחה החינוך הכל תמיד היה שם. גם היום ילדי אינם ילדי מפתח משום שאני דואג שהמשפחתיות תישמר. יש עוד דרכים לתקשר איתם כשאני ואשתי בעבודה, לדבר, לעזור, להתעניין (כן גם לפקח).


  הייתי עושה מהפכה במערכת הקלוקלת הזאת וכוונתי למשרד החינוך. משרד החינוך צריך לשנות את דפוס פעולתו ושיטותיו. הייתי מתחיל מזה שהיתי ממנה למנכ"ל, או לפחות כיועץ על פדגוגי מישהו ממערכת ההוראה הכנסייתית. משום מה ב 15 הראשונים בהישגים בבגרות נמצאים 5 בתי ספר כנסייתיים. אני מכיר אותם ואת הישגיהם כאן בחיפה ובנצרת : אלה לא סתם בגרויות אלה בגרויות עם 5 יחידות במתמטיקה, פיסיקה, כימיה ואנגלית. 

    25/8/09 10:40:


  ואני גם מבקשת להוסיף שהילדים היום מאוד משועממים.

  שיטות הלימוד מיושנות, גיר ולוח כמו לפני 200 שנה.

  בי"ס בלי עזרים כי אף פעם אין תקציבים.

   

  אנחנו ההורים משלמים מיסים וגם ארנונות גבוהות - הילדים שלנו שהם יותר אינטיליגנטיים על פי רוב מהילדים שלפני 40 שנה משתעממים.

   

  אגב, המורים הותיקים (אני לא רומזת שאת כזו) עובדים עם אותם מערכי השיעור כבר 20 שנה.

  רובם הגדול לא מחדשים כלום.

   

  כשהילדים משועממים - הם מתפרעים.

   

  הייתה לי פעם מורה להיסטוריה! שכל הכיתה רק חיכתה לשיעורים שלה.

  היא הייתה שונה מכל המורים.

  לא הכתיבה, היא המחיזה, היא הביאה ארגז חול ועשתה לנו מלחמות תב"ש מעניינות.

  לא היה תקציב אבל הייתה לה תושייה!
  לא אשכח אותה לעולם!

  איפה יש מורים כאלו היום?

  אתם אולי באים למקצוע בגלל אידיאולוגיה, אבל אחרי כמה שנים לא כולם אבל חלק רק מחפשים להעביר את היום.

   

  ואפילו לא התחלתי לדבר על מורים עם הפרעות אישיות שמתערבים , מתייגים ילדים, עושים סטיגמות, מביישים ילדים מסויימים בכל הזדמנות כי גילו את נקודות התורפה שלהם...  סתם מתוך שעמום ורשעות.

   

  אני דאגתי בבי"ס של בתי להעיף גם את המנהלת וגם את היועצת.

  האמיני לי, אולי את שונה אבל הרוב - לא שווים גם את המשכורת שהם מקבלים מאיתנו - ההורים, משלמי המיסים ולמעשה המעסיקים שלכם בעקיפין...

   

  מערכת החינוך בישראלחייבת להשתנות ולא היא תמות ומה שיתפוס את מקומה יהיו בי"ס פרטיים בעלי יום לימודים ארוך או בי"ס דתיים מכל הזרמים.

  תתעוררו - אתם מפסידים והילדים שלנו כבר מזמן הפסידו.

   

    25/8/09 10:22:


  אני יכולה להבין את החשיבה שלך מהמקום של מורה.

   

  בואי נלך אחורה ונבדוק מדוע נתקבע המושג של חודשיים ואפילו חודשיים וחצי בגילאים המבוגרים יותר ביולי ואוגוסט.

  בעבר לא היו מזגנים בכיתות, היה חם מאוד, היו פחות אנשים, היה פחות צפוף בכל מקום, הייתה פחות אלימות, מעט אמהות עבדו.... הילדים היו יותר רגועים, אחרים.

   

  עתה הזמנים השתנו.

  יותר מ 60% מהאימהות הן אימהות עובדות.

  הן לא נהנות מחופשות כמו של המורים.

  ההוצאות הכלכליות בנוסף לעניין ספרי הלימוד של תחילת שנה והחגים וההוצאות שעוד צפויות בחגים, וזאת לאחר הוצאות עצומות על קייטנות כשרק אפשר... וכמובן, אובדן ימי חופשה ועבודה כשכבר נגמרות הקייטנות... גורמות להורים רבים תסכול ובצדק!!! על חופשת המורים הארוכה מדי.

  תוסיפי לכך את העובדה שכמעט בכל כיתות הלימוד יש היום מזגנים - והנה כבר אין צורך בחופשה של חודשיים בכל יולי ואוגוסט.

   

  לכך מתווספות העובדות והנתונים המצערים על הצפיפות והאלימות של נוער בחופשה.

  מסתובבים ערים בלילות ועושים באלאגן כי מחר אין בי"ס ואין מסגרות שיחזיקו אותם.

   

  אני מצטערת, אין לזה קשר לשעות העבודה שלכם.

  הנוער שלנו הולך לאיבוד.

  בי"ס הם בתי חרושת לציונים.

   

  אם זה היה תלוי בי, הייתי מייד מפרקת את ההסכם הקיבוצי הנוגע לחופשת הקיץ הארוכה מדי מדי.

  שלא לדבר על זה שחוזרים והופ, מייד יש לכם אחלה חופשות בחגים.

  שבוע בסוכות, שבוע בחנוכה, שלושה שבועות!!! בפסח.

   

  אני מציעה להפסיק להתלונן.

   

  ובכל מקרה, הגיע הזמן לפחות לחלק לשניים את החופש הזה.

  להמשיך ללמוד ביולי ורק את אוגוסט להשאיר עם מסגרות קייטניות הולמות.

   

  גם להורים יש זכויות.

  והזכויות שלהם אינן באות לידי ביטוי בכלל במערכת החינוך הממלכתית בישראל.

  ההישגים של המורים בישראל הם מהעלובים בעולם.

  כל בעיה שיש לילד מביאים לפתחו של ההורה וכל ההוצאות עליו, מטרטרים את ההורים על כל שטות ללא רחמים.

  חלק מהמורים בכלל מחפשים ילדים זומבים על כדורים רק כדי להעביר את השעה בשקט ולהגיע לשבתון ולפנסיה.

   

  המורים ויתרו על סמכותם והילדים עושים באלאגן בכיתות...

   

  לדעתי יש לנקוט את הצעדים הבאים למניעת קריסת מערכת החינוך בישראל:

  1.  קיצור החופש הגדול לחודש.

  2.  יום לימודים ארוך כולל שיעורי עזר בעלות מינימלית לכל ילד.

  3.  קיצור חופשות החגים במיוחד פסח.

  4.  העלאת משכורות המורים.

  והכי חשוב!!

  5.  ביטול מגילת זכויות הילד והחזרת הכוח והכפפת המשמעת בכיתות למורים.

   

   

    25/8/09 08:34:

  אם לא יהיה שינוי יסודי במעמד המורה, אני לא רוצה לחשוב מה יצא הילדים שלנו!!!!!!!
  לא מכיוון המורים אלא אנחנו כבני אדם חייבים ללמד את הילדים לכבד את המורה.

  בחיים הניו אייגים - תמיד מחכים למורה ומשתמשים במושג לומדים ומורים...

  ובחיי "היום יום" בכוונה במרכאות אנחנו לא מתייחסים לכלום?

   

  שנת לימודים מקסימה שושי יקרה.

    25/8/09 07:24:

  "זר לא יבין זאת" היא תשובה שכל בעל מקצוע יכול לספק על כל טענה שהיא נגדו.

  לכן המורים צריכים להיות פתוחים לשנויים אפשריים כדי שכולם יבינו - מבלי שייפגעו מבחינה כלכלית.

  אני מנהל ויכוחים כאן ובעולם האמיתי על מעמדו ובעיותיו של החינוך הממלכתי ומגלה כי אם רוצים לשמור על מעמד המורה ותוך כדי כך גם לפתור את בעיית החינוך הציבורי בכלל, צריך להקשיב לקהל ולא לסמוך רק על כוחו של הארגון היציג.

  חייבים להאבק על שיפור מעמדו של המורה, אך זה לא יצליח ללא קבלת אחריות אישית, ומסגרות עבודה מקובלות (ומתוגמלות),וסמכויות.

  אני חושב שתוכנית "עוז לתמורה" בשינויים מסוימים יכולה לפתור את הבעיה שציינת ובעיות גדולות נוספות הכרוכות במעמד החינוך הציבורי בכלל.

  אכתוב לך, בעתיד הקרוב על מה אני חושב כדי לקבל חות דעת שלך על כך.

  התסכימי?

    25/8/09 07:01:

  שושי

  אני לא אכביר במילים על הזכאות שלנו לחופש כמורים - היות ודשנו בזה הרבה.

  אני מסכימה איתך שהתפיסה הזאת נובעת מהורים שרוצים ביבי סיטר לילדים שלהם. את התפיסה הזאת אני רואה גם בנושא של יום לימודים ארוך - כמה זמן ילד ביסודי יכול לשהות בביה"ס? כמה זמן הוא יכול לשבת וללמוד? או אפילו להכין שיעורי בית? אבל להורים נוח שהוא בביה"ס, גם אם הוא לא מפיק מכך כלום.

  כמו כן, הורי עבדו ולא הייתה לנו אף פעם בעיה עם החופש הגדול - בחיים שלי לא הייתי בקייטנה ויחד עם זאת הורי לא חשבו שהם צריכים לשעשע אותי. ביליתי עם האחים שלי והשכנים והיה אחלה. היום ההורים חושבים כי הם צריכים לשעשע את הילד כל הזמן היות ואבוי "משעמם לי" מיד עולה, ואמא ואבא נכנסים להיסטריה.

   

  אין ספק כי כל נושא החופש הגדול הוא ספין כנגד המורים, שממילא החברה לא מעריכה את עבודתם.

  כמדומני כותבת הכתבה לא יושבת ורק מקלידה את הכתבה (אם כן, אבוי להתנאות כזו). כלומר לא מדובר רק ברבע שעה של הקלדה. מה עם זמן התחקיר? הטיוטה? והטיוטה הנוספת? והשיחה עם העורך?

  כל אלו לוקחים זמן שאנו מגולם בכתבה - כך גם בחינוך!

  לצערי צריך להזכיר זאת חדשות לבקרים.

   

    25/8/09 06:28:

  צטט: נווד אפור 2009-08-24 21:04:00

  צטט: שושי פולטין 2009-08-24 17:20:59

  צטט: נווד אפור 2009-08-24 15:06:44

   

   

  את יודעת מה השכר החציוני במשק? אני רק יודע את הממוצע. 

  מישהו טורח להסביר לציבור למה השכר החציוני הוא נתון הרבה יותר משמעותי?

  מה לגבי חלקו של סל צריכה ממוצע ממשכורת בכל עשירון.

  הרי אינפלציה של 1% תאלץ את העשירונים התחתונים לקנות פחות מוצרים הכרחיים, לעשירון

  העליון  תוריד 0.2% מההכנסה הפנויה. תוספת שכר יקבלו בעשירון העליון. שכר המינימום קפוא (גם שכר המורים).

  לא רק מעמד המורים נשחק. מעמד העובדים ככלל נשחק. 

  נתוני הלמ"ס משרתים קו כלכלי נאו ליברלי (פאודלי) שפוטנציאל הנזק ארוך הטווח שלו כמעט בלתי מוגבל. 

  המאבק על אופיו של הלמ"ס הוא בעל חשיבות עליונה, התמקדות בנקודה ספציפית בלי ההקשר

  רק משרת את הריבון. 

   

  בהצלחה 

   

   

   

   

   

  לנווד,

  אמנם אני ערה לעובדה שסטטיסטיקה ניתן להציג בדרכים שונות,

  אך בכנות אומר שלא חשבתי שהלמ"ס הוא מוטה לשרת את הריבון.

  תודה.

  (סליחה אבל קשה לי להמנע מקצת ציניות) כמובן שאפשר להתייחס רק לנתוני למ"ס ספציפיים. 

  אבל אז אני לא מבין מה מפריע לך בנתונים הספציפיים שציינת - הרי לטעון אחרת זה כמו להגיד

   שהלמ"ס משרת את הריבון.

   

  זה לא רק שאלה של איך מציגים אלא גם מה כן מציגים ומה לא מציגים.

  עברו הרבה מאוד שנים והרבה מאוד חיי אדם, עד שהבינו שחיידקים לא נוצרים יש מאין. 

  עד אז הנתונים שהוצגו היו "מדעיים לחלוטין".

  אני לא חושב שמדובר פה באיזו קנוניה. הלמ"ס פשוט פועל לפי קווים שמוטים לכיוון מאוד מסוים,

  משרתים אוכלוסיה מאוד ספציפית ומבוססים על טיעונים מאוד דומים לטיעונים של חיידקים יש מאין

  (כדי שתהיה צמיחה, הבנקים צריכים להלוות עוד כסף -  יש מאין). 

   

  הופתעתי מהגילוי שבסילוף העובדות.

  תודה!

    24/8/09 23:06:

  צטט: levana feldman 2009-08-24 22:43:20

  שושי

  מסכימה איתך שהמורים מקדישים שעות עבודה נוספות.

  הכנת החומר הנלמד, בדיקת עבודות, מבחנים,

  וגם עבודה מול תלמידים והורים.

   

  יתכן שיש צורך להגדיר את השעות האלה באופן רשמי.

  כנראה, אם כי הדבר לא יהיה פשוט.

   

    24/8/09 22:43:

  שושי

  מסכימה איתך שהמורים מקדישים שעות עבודה נוספות.

  הכנת החומר הנלמד, בדיקת עבודות, מבחנים,

  וגם עבודה מול תלמידים והורים.

   

  יתכן שיש צורך להגדיר את השעות האלה באופן רשמי.

    24/8/09 21:52:

  צטט: polsci401 2009-08-24 20:50:18

  צטט: שושי פולטין 2009-08-24 14:30:58

  צטט: Tweety 2009-08-24 13:07:30

  בתור בת לשני מורים, אני מסכימה איתך מאוד. נכון ששעות העבודה של המורים קצרות יותר מאשנים העובדים במשרדים, אבל זו עבודה נטו, קשה מאוד, שלא נדבר על ההכנות ובדיקות המבחנים והישיבות בערב וטלפונים מההורים.

  כשעליתי לארץ לפני 19 שנים, הזדעזעתי מהתרבות הקיימת פה של חוסר כבוד למורים, וזה משהו שהילדים מביאים מהבית.

  מגיע לכם את כל החופשים שאתם מקבלים ועוד.

  מסתבר ש'זר לא יבין זאת', רק מי שמכיר את המקצוע מהבית.

  תודה!

   

   

   

   

  גם 'זרים למחצה' יכולים להבין. מעבר לשעות ההרואה הפרונטליות "מסתתרות" להן שעות עבודה נוספות רבות.

   

   

  מי שמעולם לא לימד, בין אם בבתי ספר או באוניברסיטאות, לא מבין את ההשקעה העצומה - מבחינת אנרגיות וזמן - הנדרשת להכנת שיעורים (ובראש ובראשונה איסוף המידע שמעבר לספרי הלימוד והכנת מערך שיעורים שיעניין את התלמידים/סטודנטים), לבדיקת עבודות ומבחנים, לעמוד לרשות תלמידים/סטודנטים ואחרים מחוץ לכיתה, והכי קשה - לעמוד מול תלמידים/סטודנטים. כל שעה של הוראה מוציאה מהמורה/מרצה את מרבית האנרגיות שיש לו/לה. לפחות זו התחושה שלי מניסיוני.

   

   

  בשנה האחרונה היה לי את העונג ללמד סטודנטים אמריקאים באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון, מה שהפך את רוב השעות הרבות מספור שהקדשתי למטלות ההוראה לכיף גדול; אני מתאר לעצמי את הקושי העצום לעמוד מול כיתה של תלמידים ישראלים שחלקם (הגדול?) מרגישים שהשהות בבית הספר נכפית עליהם...

   

   

  משום מה נראה לי שעובדי משרד האוצר ועיתונאים כלכליים שתוקפים את המורים על שעות העבודה המעטות, לכאורה, שלהם מעולם לא היו מורים ולא עבדו באחת העבודות הקשות והתובעניות ביותר בעולם.

   

   

  מי שרוצה מערכת חינוך מתפקדת ומורים מתפקידם חייב לאפשר להם לנוח. למיטב ידיעתי, המורים נחים, אם בכלל, רק בחלק מהחופש הגדול, שכן עליהם להכין את שנה"ל שבפתח. אי אפשר סתם לנחות לתוך כיתה.

   

   

  תודה על התמיכה!

    24/8/09 21:42:

  צטט: המספרית 2009-08-24 20:17:58

  שושי יקירתי!

  אכן אויבי העם וההורים אנחנו....ברוסיה הקודמת היו כבר מזמן שולחים אותנו לסיביר בתור עונש...רגע! סיביר הייתה בשבילנו

  בית הבראה....

  בכל אופן, שכחת להזכיר את החוק החדש בכנסת שנדחף על ידי בעלי אינטרסים - לקצר את החופש הגדול...

  כאילו שבספטמבר החם ולח בדיוק כמו אוגוסט,אפשר בכלל ללמד....כל שנה אני סופרת את הימים שייגמר כבר ספטמבר המזוויע הזה ויגיעו החגים, שלאחריהם, בניגוד לדעת "העם", דווקא הילדים נרגעים, מזג האויר מתקרר ואפשר סוף סוף ללמד...

  אני מצהירה קבל עם ועדה, שאם מישהו יעז לקצר את החופש הגדול, אני פשוט עוזבת את ההוראה. זה לא איום, זו הבטחה!

  כולם סופרים את הימים עד החזרה ללימודים, רק אני אוטמת אוזניים וממשיכה לשחות בבריכת גורדון בלי שום רצון לחזור.

  לחזור לאן? למזגנים שלא מקררים כי 40 בכיתה מנטרלים כל קירור? להפסקות שבהן במקום לנוח ולשתות קפה אני צריכה לשמור, כי הרי אני שוטרת במשמרות בטיחות הילד....? (ללא שכר, כבר אמרתי?). לתוכניות לימודים שלא מלמדות כלום מלבד העתקה...

  כן, זו דעתי על "החזרה ללימודים" שכל כך מפמפמים אותה בכל הפרסומות....

  בדיוק כמו שהגיבו כאן לפניי -

  אנחנו הבייביסיטר הלאומי של כל ילדי המדינה. ולמרות זאת - אנחנו האויבים....

  *

  אלומה

  הי אלומה,

  אני בשנים האחרונות חשה פתאום חוסר נוחות כאשר אני מספרת  כי אני מורה בחופש, התגובה המיידית היא 'איזה כיף לך' - בקנאה.

  הציפיה היחידה כיום מבית הספר היא להיות הבייבי סיטר הלאומי. מסכימה.

   

    24/8/09 21:04:

  צטט: שושי פולטין 2009-08-24 17:20:59

  צטט: נווד אפור 2009-08-24 15:06:44

   

   

  את יודעת מה השכר החציוני במשק? אני רק יודע את הממוצע. 

  מישהו טורח להסביר לציבור למה השכר החציוני הוא נתון הרבה יותר משמעותי?

  מה לגבי חלקו של סל צריכה ממוצע ממשכורת בכל עשירון.

  הרי אינפלציה של 1% תאלץ את העשירונים התחתונים לקנות פחות מוצרים הכרחיים, לעשירון

  העליון  תוריד 0.2% מההכנסה הפנויה. תוספת שכר יקבלו בעשירון העליון. שכר המינימום קפוא (גם שכר המורים).

   

  לא רק מעמד המורים נשחק. מעמד העובדים ככלל נשחק. 

  נתוני הלמ"ס משרתים קו כלכלי נאו ליברלי (פאודלי) שפוטנציאל הנזק ארוך הטווח שלו כמעט בלתי מוגבל. 

  המאבק על אופיו של הלמ"ס הוא בעל חשיבות עליונה, התמקדות בנקודה ספציפית בלי ההקשר

  רק משרת את הריבון. 

   

  בהצלחה 

   

   

   

   

   

  לנווד,

  אמנם אני ערה לעובדה שסטטיסטיקה ניתן להציג בדרכים שונות,

  אך בכנות אומר שלא חשבתי שהלמ"ס הוא מוטה לשרת את הריבון.

  תודה.

  (סליחה אבל קשה לי להמנע מקצת ציניות) כמובן שאפשר להתייחס רק לנתוני למ"ס ספציפיים. 

  אבל אז אני לא מבין מה מפריע לך בנתונים הספציפיים שציינת - הרי לטעון אחרת זה כמו להגיד

   שהלמ"ס משרת את הריבון.

   

  זה לא רק שאלה של איך מציגים אלא גם מה כן מציגים ומה לא מציגים.

  עברו הרבה מאוד שנים והרבה מאוד חיי אדם, עד שהבינו שחיידקים לא נוצרים יש מאין. 

  עד אז הנתונים שהוצגו היו "מדעיים לחלוטין".

  אני לא חושב שמדובר פה באיזו קנוניה. הלמ"ס פשוט פועל לפי קווים שמוטים לכיוון מאוד מסוים,

  משרתים אוכלוסיה מאוד ספציפית ומבוססים על טיעונים מאוד דומים לטיעונים של חיידקים יש מאין

  (כדי שתהיה צמיחה, הבנקים צריכים להלוות עוד כסף -  יש מאין). 

    24/8/09 21:02:

  צטט: ורד א. 2009-08-24 20:06:42


  את צודקת. המורים משקיעים שעות גם בבית- בבדיקת עבודות/מבחנים, צריכים להתכונן לקראת השיעורים וזמינים להורים.

  החופש אכן ארוך והבעיה היא שאכן היום רוב ההורים עובדים במשרות מלאות ומקבלים מעט ימי חופש בשנה כך נוצרת בעיה למצוא סידור לילדים. הפתרון הוא בהחלט להוסיף עוד ימי חופש להורים, אך לצערי המשק הכלכלי לא ערוך לכך ובטוח יתנגד.

   

  לורד,

  הבעיה שאנחנו לא ערוכים להרבה דברים,

  המחסור במורים הולך וגדל,

  המחסור ברופאים/אחריות הולך וגדל,

  ועוד ועוד,

  כן, אנחנו גם לא ערוכים לשינוי אמיתי במערכת החינוך!

   

    24/8/09 20:50:

  צטט: שושי פולטין 2009-08-24 14:30:58

  צטט: Tweety 2009-08-24 13:07:30

  בתור בת לשני מורים, אני מסכימה איתך מאוד. נכון ששעות העבודה של המורים קצרות יותר מאשנים העובדים במשרדים, אבל זו עבודה נטו, קשה מאוד, שלא נדבר על ההכנות ובדיקות המבחנים והישיבות בערב וטלפונים מההורים.

  כשעליתי לארץ לפני 19 שנים, הזדעזעתי מהתרבות הקיימת פה של חוסר כבוד למורים, וזה משהו שהילדים מביאים מהבית.

  מגיע לכם את כל החופשים שאתם מקבלים ועוד.

  מסתבר ש'זר לא יבין זאת', רק מי שמכיר את המקצוע מהבית.

  תודה!

   

   

   

   

  גם 'זרים למחצה' יכולים להבין. מעבר לשעות ההרואה הפרונטליות "מסתתרות" להן שעות עבודה נוספות רבות.

   

   

  מי שמעולם לא לימד, בין אם בבתי ספר או באוניברסיטאות, לא מבין את ההשקעה העצומה - מבחינת אנרגיות וזמן - הנדרשת להכנת שיעורים (ובראש ובראשונה איסוף המידע שמעבר לספרי הלימוד והכנת מערך שיעורים שיעניין את התלמידים/סטודנטים), לבדיקת עבודות ומבחנים, לעמוד לרשות תלמידים/סטודנטים ואחרים מחוץ לכיתה, והכי קשה - לעמוד מול תלמידים/סטודנטים. כל שעה של הוראה מוציאה מהמורה/מרצה את מרבית האנרגיות שיש לו/לה. לפחות זו התחושה שלי מניסיוני.

   

   

  בשנה האחרונה היה לי את העונג ללמד סטודנטים אמריקאים באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון, מה שהפך את רוב השעות הרבות מספור שהקדשתי למטלות ההוראה לכיף גדול; אני מתאר לעצמי את הקושי העצום לעמוד מול כיתה של תלמידים ישראלים שחלקם (הגדול?) מרגישים שהשהות בבית הספר נכפית עליהם...

   

   

  משום מה נראה לי שעובדי משרד האוצר ועיתונאים כלכליים שתוקפים את המורים על שעות העבודה המעטות, לכאורה, שלהם מעולם לא היו מורים ולא עבדו באחת העבודות הקשות והתובעניות ביותר בעולם.

   

   

  מי שרוצה מערכת חינוך מתפקדת ומורים מתפקידם חייב לאפשר להם לנוח. למיטב ידיעתי, המורים נחים, אם בכלל, רק בחלק מהחופש הגדול, שכן עליהם להכין את שנה"ל שבפתח. אי אפשר סתם לנחות לתוך כיתה.

   

    24/8/09 20:31:

  צטט: קלועת צמה 2009-08-24 18:33:42


  לצערנו, התדמית קובעת. הדברים כפי שהם נראים בחיצוניות שלהם. כמו שעות העבודה המעטות, לכאורה.

  ההתבוננות של הציבור היא בעיקר על כף אחת של המאזנים - זו שקל לראות, לספור, לכמת. מה שחסר הוא ההתבוננות על הכף האחרת, זו שקשה יותר להעריך במספרים, כמו שעות העבודה הרבות בבית, כמו שעות הישיבות בבית הספר, וכך הלאה.

  תודה שהבאת את הדברים.

   

  מירה

   

  היום הכל הוא מראית עין שטחית. מסכימה.

   

    24/8/09 20:17:

  שושי יקירתי!

  אכן אויבי העם וההורים אנחנו....ברוסיה הקודמת היו כבר מזמן שולחים אותנו לסיביר בתור עונש...רגע! סיביר הייתה בשבילנו

  בית הבראה....

  בכל אופן, שכחת להזכיר את החוק החדש בכנסת שנדחף על ידי בעלי אינטרסים - לקצר את החופש הגדול...

  כאילו שבספטמבר החם ולח בדיוק כמו אוגוסט,אפשר בכלל ללמד....כל שנה אני סופרת את הימים שייגמר כבר ספטמבר המזוויע הזה ויגיעו החגים, שלאחריהם, בניגוד לדעת "העם", דווקא הילדים נרגעים, מזג האויר מתקרר ואפשר סוף סוף ללמד...

  אני מצהירה קבל עם ועדה, שאם מישהו יעז לקצר את החופש הגדול, אני פשוט עוזבת את ההוראה. זה לא איום, זו הבטחה!

  כולם סופרים את הימים עד החזרה ללימודים, רק אני אוטמת אוזניים וממשיכה לשחות בבריכת גורדון בלי שום רצון לחזור.

  לחזור לאן? למזגנים שלא מקררים כי 40 בכיתה מנטרלים כל קירור? להפסקות שבהן במקום לנוח ולשתות קפה אני צריכה לשמור, כי הרי אני שוטרת במשמרות בטיחות הילד....? (ללא שכר, כבר אמרתי?). לתוכניות לימודים שלא מלמדות כלום מלבד העתקה...

  כן, זו דעתי על "החזרה ללימודים" שכל כך מפמפמים אותה בכל הפרסומות....

  בדיוק כמו שהגיבו כאן לפניי -

  אנחנו הבייביסיטר הלאומי של כל ילדי המדינה. ולמרות זאת - אנחנו האויבים....

  *

  אלומה

    24/8/09 20:06:


  את צודקת. המורים משקיעים שעות גם בבית- בבדיקת עבודות/מבחנים, צריכים להתכונן לקראת השיעורים וזמינים להורים.

  החופש אכן ארוך והבעיה היא שאכן היום רוב ההורים עובדים במשרות מלאות ומקבלים מעט ימי חופש בשנה כך נוצרת בעיה למצוא סידור לילדים. הפתרון הוא בהחלט להוסיף עוד ימי חופש להורים, אך לצערי המשק הכלכלי לא ערוך לכך ובטוח יתנגד.

   

    24/8/09 18:33:


  לצערנו, התדמית קובעת. הדברים כפי שהם נראים בחיצוניות שלהם. כמו שעות העבודה המעטות, לכאורה.

  ההתבוננות של הציבור היא בעיקר על כף אחת של המאזנים - זו שקל לראות, לספור, לכמת. מה שחסר הוא ההתבוננות על הכף האחרת, זו שקשה יותר להעריך במספרים, כמו שעות העבודה הרבות בבית, כמו שעות הישיבות בבית הספר, וכך הלאה.

  תודה שהבאת את הדברים.

   

  מירה

   

    24/8/09 17:43:

  צטט: אישה1 2009-08-24 16:41:15


  שושי, לא הייתי יכולה לנסח זאת בצורה טובה ובהירה יותר.

  מה שאהבתי במיוחד בפוסט שלך הוא העובדה שהבאת זווית ראיה רעננה לגביי חלקם של ההורים בקושי שלהם "להתמודד" עם מילוי הזמן של ילדהם בחופש הגדול.

  כמובן שהתופעה רחבה יותר, ונוגעת גם במעורבותם (או בעצם באי מעורבותם, ויותר התערבותם) של אותם הורים במהלך ימי הלימודים, בזמן שהם עסוקים בקריירות שלהם, ומפצים על העדרותם מהבית או-ו ממעורבות פעילה ואמיתית בחיי ילדהם (ולצערינו, כולנו שמענו על המושג חוסר סמכות הורית) בהפניית טענות וטרוניות כלפיי בית הספר.

  כמובן שהתופעה רחבה, מקיפה יותר ונגעתי בקצה הבעיה,

  גם אין לי את הכלים הסוציולוגיים לנתח אותה לעומקה,

  מתוך הרהורים ומחשבה בנושא, ומתוך התחושה שאני צריכה להתנצל שאני בחופש,

  הרהרתי מה השתנה.

  תודה!

   

    24/8/09 17:20:

  צטט: נווד אפור 2009-08-24 15:06:44

  אסור לשכוח שנתומי הלמ"ס משרתים בעלי אינטרסים למיניהם (האוצר הוא אחד מהם).

  מי שחושב שאפשר לשתוק כשהלמ"ס לא מתעסק בו אישית,

  לא צריך להיות מופתע כשנתוני הלמ"ס פוגעים בו אישית.

   

  את יודעת מה השכר החציוני במשק? אני רק יודע את הממוצע. 

  מישהו טורח להסביר לציבור למה השכר החציוני הוא נתון הרבה יותר משמעותי?

  מה לגבי חלקו של סל צריכה ממוצע ממשכורת בכל עשירון.

  הרי אינפלציה של 1% תאלץ את העשירונים התחתונים לקנות פחות מוצרים הכרחיים, לעשירון

  העליון  תוריד 0.2% מההכנסה הפנויה. תוספת שכר יקבלו בעשירון העליון. שכר המינימום קפוא (גם שכר המורים).

   

  לא רק מעמד המורים נשחק. מעמד העובדים ככלל נשחק. 

  נתוני הלמ"ס משרתים קו כלכלי נאו ליברלי (פאודלי) שפוטנציאל הנזק ארוך הטווח שלו כמעט בלתי מוגבל. 

  המאבק על אופיו של הלמ"ס הוא בעל חשיבות עליונה, התמקדות בנקודה ספציפית בלי ההקשר

  רק משרת את הריבון. 

   

  בהצלחה 

   

   

   

   

   

  לנווד,

  אמנם אני ערה לעובדה שסטטיסטיקה ניתן להציג בדרכים שונות,

  אך בכנות אומר שלא חשבתי שהלמ"ס הוא מוטה לשרת את הריבון.

  תודה.

    24/8/09 16:41:


  שושי, לא הייתי יכולה לנסח זאת בצורה טובה ובהירה יותר.

  מה שאהבתי במיוחד בפוסט שלך הוא העובדה שהבאת זווית ראיה רעננה לגביי חלקם של ההורים בקושי שלהם "להתמודד" עם מילוי הזמן של ילדהם בחופש הגדול.

  כמובן שהתופעה רחבה יותר, ונוגעת גם במעורבותם (או בעצם באי מעורבותם, ויותר התערבותם) של אותם הורים במהלך ימי הלימודים, בזמן שהם עסוקים בקריירות שלהם, ומפצים על העדרותם מהבית או-ו ממעורבות פעילה ואמיתית בחיי ילדהם (ולצערינו, כולנו שמענו על המושג חוסר סמכות הורית) בהפניית טענות וטרוניות כלפיי בית הספר.

    24/8/09 15:06:

  אסור לשכוח שנתומי הלמ"ס משרתים בעלי אינטרסים למיניהם (האוצר הוא אחד מהם).

   

  מי שחושב שאפשר לשתוק כשהלמ"ס לא מתעסק בו אישית,

  לא צריך להיות מופתע כשנתוני הלמ"ס פוגעים בו אישית.

   

  את יודעת מה השכר החציוני במשק? אני רק יודע את הממוצע. 

  מישהו טורח להסביר לציבור למה השכר החציוני הוא נתון הרבה יותר משמעותי?

  מה לגבי חלקו של סל צריכה ממוצע ממשכורת בכל עשירון.

  הרי אינפלציה של 1% תאלץ את העשירונים התחתונים לקנות פחות מוצרים הכרחיים, לעשירון

  העליון  תוריד 0.2% מההכנסה הפנויה. תוספת שכר יקבלו בעשירון העליון. שכר המינימום קפוא (גם שכר המורים).

   

  לא רק מעמד המורים נשחק. מעמד העובדים ככלל נשחק. 

  נתוני הלמ"ס משרתים קו כלכלי נאו ליברלי (פאודלי) שפוטנציאל הנזק ארוך הטווח שלו כמעט בלתי מוגבל. 

  המאבק על אופיו של הלמ"ס הוא בעל חשיבות עליונה, התמקדות בנקודה ספציפית בלי ההקשר

  רק משרת את הריבון. 

   

  בהצלחה 

   

   

   

   

   

    24/8/09 14:30:

  צטט: Tweety 2009-08-24 13:07:30

  בתור בת לשני מורים, אני מסכימה איתך מאוד. נכון ששעות העבודה של המורים קצרות יותר מאשנים העובדים במשרדים, אבל זו עבודה נטו, קשה מאוד, שלא נדבר על ההכנות ובדיקות המבחנים והישיבות בערב וטלפונים מההורים.

  כשעליתי לארץ לפני 19 שנים, הזדעזעתי מהתרבות הקיימת פה של חוסר כבוד למורים, וזה משהו שהילדים מביאים מהבית.

  מגיע לכם את כל החופשים שאתם מקבלים ועוד.

  מסתבר ש'זר לא יבין זאת', רק מי שמכיר את המקצוע מהבית.

  תודה!

   

    24/8/09 13:07:

  בתור בת לשני מורים, אני מסכימה איתך מאוד. נכון ששעות העבודה של המורים קצרות יותר מאשנים העובדים במשרדים, אבל זו עבודה נטו, קשה מאוד, שלא נדבר על ההכנות ובדיקות המבחנים והישיבות בערב וטלפונים מההורים.

  כשעליתי לארץ לפני 19 שנים, הזדעזעתי מהתרבות הקיימת פה של חוסר כבוד למורים, וזה משהו שהילדים מביאים מהבית.

  מגיע לכם את כל החופשים שאתם מקבלים ועוד.

  כיצד הפכו החופש הגדול והמורים לאויבי העם?

  71 תגובות   יום שני, 24/8/09, 12:38

  'זה כואב' , כך כותבת אסתי כתגובה לכתבה "יום העבודה ארוך יותר, ימי החופשה קצרים יותר - הישראלי עובד יותר מעמיתיו באירופה" של אורנה קזין.

  מה שכואב לאסתי הוא "שעון הנוכחות" המופיע בכתבה  שבו "הוראה יסודית" נמצאת ממש בתחתית הרשימה עם 23.1 שעות עבודה בשבוע בלבד בהשוואה לעריכת דין או בנקאות הנמצאים במקום טוב באמצע עם 37-38 שעות עבודה בשבוע." 

   אסתי האירה את עיני לעוול אשר נעשה לציבור המורים על ידי הלמ"ס (!) ממנו נלקחו הנתונים , אשר מתעלם התעלמות מוחלטת מכל המטלות האחרות.

  כאשר במקביל לפרסום נתונים מסולפים אלה, מתפרסמות כתבות המביאות את  התחושות של האמהות  המודרניות "אסירות החופש הגדול" או  "הקייטנות נגמרו והילדים מטפסים על הקירות", קל יותר להבין כיצד הפכו המורים לאויבי העם .

  הדברים גרמו לי לשקוע בנוסטלגיה - מה היה פעם, כשאני הייתי ילדה -  איך החופש הגדול היה כיף והאמהות שלנו לא היו אומללות?

  נקודת המוצא היא שהאמהות היו  'עקרות בית' או עבדו בחצי משרה, מעטים מחברי , אם בכלל היו 'ילדי מפתח'.

  ההתעסקות של אמא  עם צרכי הבידור שלי הייתה מועטה והסתכמה בנסיעה לים , באוטובוס,  עד שגדלתי ויכולתי  לנסוע לבד לבריכה.  בזמן הנותר "הצגה יומית" בקולנוע דגניה עם החברים, משחקים חברתיים תחת 'עץ הצל' (אזדרכת) או בבית -  משחקי קופסה, רמי, דומינו ואחרים.   את ה'חובות הלימודיות' העברתי עם חוברות הקיץ, אותן 'מילאתי' ביום הראשון של החופשה (כשעוד התלהבתי) ובשבוע האחרון של החופש, אם לא ביום האחרון....

  היום כשחלק גדול מהאמהות מפתחות קריירה, כשיום העבודה כאמור בכתבה התארך, ימי החופשה קצרים ובנוסף  ל 'סידור לילדים' עסוקות האמהות בצורך לספק את מנת ה 'ריגושים',  קל גם להבין את התחושה הקשה שלהן. כשמתווספים לכך נתונים מסולפים כאמור,  גם קל למצוא את 'האשמים' .

  כותבת אסתי :

  "הנה אחד המקורות להתייחסות הציבור למורים: כמה כבר אתם עובדים? יותר חופשות משעות עבודה. אני מודה שמספר ימי החופשה או חלוקתם לאורך השנה רצוי שיהיה נושא לחשיבה מחודשת, אבל בכל הקשור לשעות עבודה שבועיות הנתון הזה עושה עוול אמיתי. מי שאינו בתחום (או בן זוג של...) אינו ער לעובדה שיום העבודה של מורה אינו מסתיים בין כותלי בית הספר. אין צורך לחזור על מה שנאמר לא פעם בימי שביתה או ויכוחים בנושא: ההכנות, הישיבות, בדיקת עבודות ועוד - אי אפשר למחוק שעות עבודה אלה. אז מה אם הן מתרחשות לפני שהבית מתעורר או לאחר כיבוי האורות? אז מה אם הן לא נעשות במשרד, עם טלפון צמוד, מזכירה, שרותי הדפסה, פקס, אינטרנט ותקציב לספרות מקצועית (נעשה, אבל בשירות עצמי ועל חשבון המורה, כמובן)".

  הנושא הזה לא חדש ועלה כאן גם בשנה שעברה בפוסט "החופש הגדול על הכוונת"  עת נערך כנס 'הורים עוברים שינוי', לקיצור החופש הגדול. אז, בנוסף למכתב לרב מלכיאור, בו הדגשתי את חשיבות החופש הגדול,  כתבתי :

  • "נדמה לי כי בשעה שהמחסור במורים הולך וגובר,  יש הרבה נושאים לשפר וכדאי שההורים יעסקו כרגע בשאלה האם יש לילדיהם מורים לתחילת שנת הלימודים הקרובה.
  • היום עלה בדעתי רעיון נהדר! רגועבמקום שהמורים יהפכו לבייבי סיטר של הילדים בקיץ, אולי ההורים יקימו כנס יסוד להארכת החופשה השנתית ויגדילו את השהות "הורה - ילד"?  "

  הכתבה שהופיעה השבוע ב 'הארץ' הצרפתים יצאו לחופשה ואילו אנחנו מזיעים מקנאה יכולה בהחלט להוות מודל לחיקוי.

   גם אל לנו לשכוח כי הזעם המופנה כלפי המורים מחלחל אל הילדים, מוריד עוד יותר ממעמדם של המורים, וחוזר בסופו של דבר כבומרנג  עם פתיחת שנת הלימודים.

   

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   שושי פולטין
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון