כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיזיפוס

  תמיד ניסית? תמיד נכשלת? אין דבר, נסה/נסי שוב, היכשל/י שוב, הכשלי יותר טוב (סמואל בקט).

  Ever tried? Ever failed? No Matter, try again, fail again, Fail better.


  מחכים/ות לאמת
  מחפשי/ות האמת לא נגמרים/ות, אבל חיים/ות בזבל.

  0

  הברווז השוודי - לא רק עשן אלא גם אש

  2 תגובות   יום שלישי, 25/8/09, 04:36

  ההתלהמות סביב המאמר השוודי הגזעני על סחר באיברים של פלסטינים אינה צריכה לטשטש את העובדה שככל הנראה ישנו בכל זאת בסיס עובדתי שערורייתי לדיווח הרשלני  המצריך דיון רציני.

   

  אין זה מקרה חריג שדווקא "ברווזים" מעוררים וויכוחים ותהליכים חשובים כשלעצמם, שפירסומים עניינים וחקורים היטב לא מצליחים אפילו להתקרב עליהם או לחלום על השפעה שכזו.

   

  למשל דורות של חוקרים היסטוריים שווייצריים רצינים טרחו אבל לא הצליחו באופן משמעותי לאלץ את הציבוריות השווייצרית להתמודד עם הקשרים המאוד בעייתים של ארצם עם גרמניה הנאצית והרווח ששווייץ כולה הפיקה מקשרים אלו. דווקא עיתונאי ישראלי בשם איתמר לוין, מאוחר יותר עורך בכיר ב"גלובס" הצליח לשנות את המצב כאשר פירש לא נכון תזכיר מ-1946 הכתוב בגרמנית שמצא בתיק רכוש קרבנות הנאצים בארכיון הציוני המרכזי. איתמר החליט שזהו מסמך שווייצרי רשמי שבו הממשלה השווייצית מודה לכאורה שרכוש קרבנות השואה שברשות הבנקים בארצה הוא 300 מיליון פר"ש ובערכים של 1995, כאשר הסיפור בגלובס התפרסם, 6.4 מיליארד דולר אמריקאיים. אזהרותיי שפירושו לא נכון לא עיניינו את העיתונאי שלא נתן לעובדות לבלבל אותו ולהפריע לו בדרך לסקופ חייו. מאמרו זכה לכותרות בינלאומיות, הצית קמפיין נגד הבנקים השווייצרים ואף הביא לשכתוב ההיסטוריה השווייצרית, אך גם לפרס אחד או שניים על "ההישג" העיתונאי המוצלח.

   

  גם היום אין שום ספק שהעיתונאי השוודי לא עבד בצורה רצינית ועיתונו לא גילה את המקצועיות והרגישות הדרושה לנושא כה בעייתי. לא יכול להיות שקיים אירופאי משכיל שאינו מכיר את עלילות הדם ותיאוריות הקונספירציה השונות נגד יהודים. לכן צריך להקפיד במשנה הזהירות ולא להביא גיבוב וצירוף של עובדות וחצאי עובדות שאינן קשורות בעליל ו/או בהכרח אחת בשניה.

   

  האמונה העמוקה שכל היהודים קשורים בעבותות אחד בשני מנשבת מאחורי החיבור האסוציאטיבי הטהור בין רשת של סוחרי אברים ישראלים שנחשפה לא מזמן והעובדה שב-1992 הוחזרו גופות של פלסטינים כאשר אברים היו חסרים בהן. קישור כזה במוחו הקודח של העיתונאי השוודי היה לכל היותר יכול להיות נקודת מוצא לתחקיר ובוודאי לא מספק לפירסום. כל עורך רציני היה שולח אותו לעשות שיעורי בית.

   

  אחרי שכל זה נאמר, אי אפשר להתעלם מכך שישנה בשורש הסיפור בעייה חמורה בהחלט ואין זה מקרי שהשגריר לשעבר בגרמניה, אבי פרימור דרש ביום ראשון ב"לונדון וקירשנבאום" חקירה בנושא.

   

  ישנן מספיק הוכחות שבישראל נערך סחר באיברים לפחות לצרכי מחקר והוראה. עניין זה עלה בצורה ברורה בפרשת פרופ' יהודה היס מהמכון הפתלוגי באבו כביר ששדד אברים מגופות אף של חיילי צה"ל. אם לוקחים אברים מיהודים הרי אין זה בכלל הזוי שיעשו זאת מגופות פלסטינים.

   

  ווייאנט כתב על דיון בנושא בכנסת שנערך ב- 8.1.2002 ובדיווח זה  מופיעה הפסקה הבאה:

   

  "במהלך הדיון במליאה טענו חברי הכנסת אחמד טיבי והאשם מחמיד כי במכון נעשה שימוש בחלקי גופות של פלסטינים שהגיעו למקום, בין היתר, לאחר פיגועים. ח"כ מחמיד טען כי קיבל את המידע מרופאים פלסטינים שסיפרו שהם "מקבלים בחזרה גופות ריקות מאיברים", כלשונו. הוא תבע להעמיד לדין את היס בגין מעשים אלה." http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1516428,00.html  

   

  דו"ח הוועדה שבדקה את הפעולות והנהלים במכון הרפואי באבו כביר כלל את הנקודות הבאות:

   

   

  ·         המכון קוצר איברים למטרת מחקר והוראה, ללא הסכמת המשפחות, בניגוד לחוק האנטומיה והפתולוגיה, ועל בסיס פרשנות עצמית לא נכונה.

   

  ·         המכון מעביר איברים למכוני מחקר ואוניברסיטאות, תמורת תשלום והחזר הוצאות.

   

  ·         למכון אין תיעוד מלא בדבר האיברים שנקצרים לצורכי מחקר והוראה.

   

  ·         כל המחקרים במכון נעשים בידיעתו ובהסכמתו המלאה של פרופ' היס.

   

  ·         פרופ' היס לא מילא אחר הוראות משרד הבריאות בעניינים הקשורים למחקר, הוראה והסכמת המשפחות. הנהלת המכון עשתה נסיון לטשטש ולעמעם את חומרת המעשים המופיעים בדו"ח.

   

  ·         נתגלו אי סדרים ברישום הכספים, שניתנו למכון תמורת הנצלת האיברים.

   

  ·         מחד גיסא, הכנסת חומרים זרים לגופות נפטרים במטרה לשוות לגופה מראה סביר טרם קבורתה, אינו בזיון המת, להיפך, זהו מעשה הנעשה לכבוד המת ולכבוד משפחתו. מאידך גיסא, כאשר נלקחים איברים מהגופה ללא הסכמת המשפחה למטרה כלשהיא, אזי הכנסת חומרים זרים לגופת הנפטר במטרה לשוות לה מראה סביר, הנה פגיעה בכבוד המת ובמשפחתו.  

   

   

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-653248,00.html

   

   

   

  ב-2005 דיווח עיתון הארץ:

  עדות: רופא צבאי ביצע שיעור באנטומיה בגופת פלשתינאי /

   

   הראל עמוס 28/1/2005


  עדויות חדשות של חיילים, שאספו אנשי תנועת "שוברים שתיקה", מעלות חשדות למעשים חמורים במהלך הלחימה בשטחים. פרשייה אחת מתייחסת לרופא צבאי שהדגים שיעור באנטומיה לחובשים על גופת פלשתינאי חמוש; והשנייה לירי בחברון, לכאורה בדם קר, של חייל בפלשתינאי לא חמוש. מצה"ל נמסר כי הפרשות אינן מוכרות וכי הדיווחים ייבדקו.

  חייל בשירות סדיר, ששירת כחובש בגזרת רמאללה לפני כשנתיים סיפר ל"הארץ", כי ה"שיעור" יוצא הדופן אירע בתום היתקלות בין הפלשתינאי לכוח צה"ל. לדבריו, גופתו רוטשה מיריות וחלק מאיבריה הפנימיים נפלטו החוצה. "הרופא הוציא סכין והתחיל לחתוך חלקים בגופה", מתאר החייל. "הוא הסביר לנו על חלקים שונים: הקרום שעוטף את הריאות, שכבות בעור, הכבד, דברים כאלה". מצה"ל נמסר כי נעשה ניסיון לאתר את המקרה, אולם הפרשה אינה מוכרת.

  את העדות מחברון סיפק צנחן ששירת בעיר באוקטובר 2000. הצנחן מספר כי חייל מהפלוגה שלו ירה אש חיה לעבר צעיר פלשתינאי, שעמד במרחק מה מהתקהלות שמשתתפיה יידו אבנים בעמדת צה"ל. ההרוג הוא מנסור טהא אחמד, בן 21. הצנחן מספר כי ירה כדורי גומי אל מיידי האבנים. "שיחקנו תופסת, כמו חתול ועכבר. לא הגיעו אלינו האבנים בכלל. פתאום אתה שומע כזה 'פא' וישר אחרי זה עוד 'פא', של כדור חי. אני ישר מרים גבה וחושב לעצמי: 'וואי. נראה לי שהם לא ירו כדורי גומי (...) בוא'נה, זה כדורים חיים'". בפרשה לא נפתחה חקירת מצ"ח ולא נוהל תחקיר כלשהו.

  תנועת "שוברים שתיקה" אומרת כי "צה"ל לא מתעמת באמת עם הלכלוך ומעדיף לסגור את הדברים בתוך הבית, כפי שמלמדות גם העדויות החדשות".

   

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=533234

   

   

  כמובן העיתונאי השוודי היה יכול למצוא את הנתונים האלו אם היה קצת מתאמץ. אולי הסיפור היה נראה פחות עסיסי שכן הוא לא נוגע רק לפלסטינים ואמנם נראה שפרופ' היס זכה להגנה משר הבריאות ניסים דהן, אבל קשה מאוד לומר שכל המדינה בדיוק עמדה מאחוריו.  

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/8/09 05:20:

   תודה.
     25/8/09 04:46:

   יופי של סקירה ותודה על הקישורים.

   ארכיון

   פרופיל

   shraga elam
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין