כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שווי שוק

  קטעים נבחרים מהטור שווי שוק אותו אני כותב ב\"הארץ\" משנת 94' וב-TheMarker משנת 2000.

  0

  גבירותי ורבותי! יש לנו בועה!

  26 תגובות   יום שלישי, 13/3/07, 23:05

  כן רבותי,

   

  יש לנו בועה.

   

  אז נכון, אני יודע; האינטרנט הוא גדול, ענק, חשוב, נוגס בכל מקום, משנה את עולם העסקים, את התרבות, את התקשורת, את החיים. אתם מתים עליו, הוא מלהיב אותכם, אתם מאמינים בו, חיים אותו ומבינים שזה רק ההתחלה של ההתחלה. הכל נכון.

   

  אבל ריחה המוכר של בועה עומד באוויר. אין לי ספק. אני זוכר היטב את הריח הזה משנת 2000. (בפברואר 2000 כתבתי טור ב"הארץ" תחת הכותרת ה"טלטאביז כאן". השוותי בין דינקי, פינקי, שמינקי, פו (שכחתי כבר את השמות של הרביעיה העליזה) הבובות המצחיקות לבין יזמי האינטרנט הישראלים מודל 99' וניבאתי קריסה של וול-סטריט שתשאב את כל הסטארט-אפים. אחרי חודש החלה הקריסה שנמשכה שנתיים. מחר אני אביא כאן לתוך הפוסט את הצילום של הכתבה הזאת).  

   

  טוב, לא כדאי להגיד "אין לי ספק". כי עיתונאים צריכים להיות ספקנים ומה שהיה הוא אף פעם לא בדיוק מה שיהיה.

   

  אז הפעם זאת בועה אחרת. בועה יותר שפויה, בועה יותר הגיונית, אבל זאת בועה.

   

  מה שונה בין בועת 2000 לבין בועת 2007:

   

  בשנת 2000 לא היה מושג ירוק לאף אחד איך עושים מהאינטרט כסף, רוב התחזיות היו פנטסטיות - רובן היו סביב מסחר אלקטרוני וגביית דמי מנוי שני מודלים שכשלו.

   

  היום יש כבר שורה ארוכה של מודלים והמון חברות ומיזמי אינטרנט רווחיים.

   

  בשנת 2000 מאות מיליארדי דולרים הושקעו על ידי קרנות הון סיכון בסטארט-אפים שהתחרו בזה בזה על אותן נישות ואותם שווקים. מאות מיליארדי דולרים נוספים גויסו בשווקים הציבוריים - בעיקר נאסד"ק, אבל גם בורסות אחרות באירופה ובמזרח הרחוק. (נויר מרקט הגרמני זוכרים? נויר-מרקט, אלטע זאכן?).

   

   היום, סכומי הגיוס של הכסף הרבה יותר קטנים: קרנות ההון סיכון עדיין לא משקיעות עשירית מהסכום שהן שפכו לדוט.קומים בשנת 2000 ורק בחודשים האחרונים רואים הנפקות של חברות אינטרנט מפסידות (מחר תהיה לנו כתבה על זה ב-TheMarker  המודפס).

   

   בשנת 2000 בלעו הסטארט-אפים בתחום האינטרנט מאות אלפי דולרים בכל חודש. "כמה אתם שורפים"? היתה שאלה שגורה בתעשיה.

   

   היום רוב מיזמי האינטרנט שורפים עשרות אלפי דולרים בחודש. הרבה יותר זול לעשות עסקים באינטרנט.

   

  בשנת 2000 שום דבר לא עבד כמו שצריך. הכל היה איטי, מרגיז, מלא באגים, גליצ'ים, תקלות - הכל נראה כמו גימיק.

   

  היום, רוב האתרים מהירים, חלקים, נוחים ורוב היוזרים הם מיומנים. זה פשוט עובד.

   

  בשנת 2000 מניות הטכנולוגיה והאינטרנט הגיעו (בשיא, במארס) לגבהים מטופשים - חברות אינטרנט נסחרו בפי 20, 30 ולפעמים גם פי 50 מההכנסות! הכנסות (לא רווחים!) שלהן. היום מדברים עדיין על מכפילי רווח.

   

  ויש עוד הרבה הבדלים בין שנת 2000 לבין 2007. תכתבו על חלקן בתגובות שלכם בקרוב...

   

  אבל יש גם קווי דימיון:

   

  • כל שכיר הוא לפתע יזם. בשנת 2000 עזבו אלפי שכירים בארץ ומאות אלפי שכירים בעולם את החברות שלהן והלכו להקים "סטארט-אפים". בחוגים מסויימים להיות שכיר היה ממש ממש לא קול. כולם רצו להיות יזמים, להנפיק, לגייס, להחליף ולשחק אותה בגדול.

  ב-2002, 90% מהם קיפלו זנב וחזרו לחפש עבודה.

  בשנת 2007 אנחנו שוב רואים אותם: עם זיק היזמות בעינים, עצבניים, מחפשים, להקים, לעשות, לשנות. חלקם מתאימים להיות יזמים ויכבשו את העולם, אבל רבים אחרים לא בנויים לזה - ואת זה הם יגלו רק עוד שנה או שנתיים או שלוש.

  • כל בוקר קם סטארט-אפ web 2.0 חדש. אני רואה אותם בבתי הקפה, עם הלפטופים מתווכחים בינהם בלהט. חלקם עוד לא נטשו את חברות ההיי-טק ומשרדי הפרסום בהם הם עובדים, אחרים כבר עזבו. חלקם מקימים את הסטארט-אפ מהגאראג' - חלקם כבר לקחו משרדים.
  • המחירים שוב עולים במהירות: כל סוגי העובדים, המתכנתים, שכר הדירה - הכל בעליה. פתאום הכסף שוב קל.
  • כן, הקרנות, הקרנות חוזרות למגרש. לא תאמינו - אבל אחרי 5 שנים בהן מנהלי הקרנות חזרו ואמרו לנו כל הזמן "אנחנו לא משקיעות באינטרנט" או "לא נשקיע בדוט.קום" הן חוזרות להשקיע בדוט.קום. ולא סתם דוט.קום - אלא חברות בלי הכנסות ועם מודלים עיסקיים מעורפלים. (עכשיו נזכרתם חבר'ה? כשגוגל כבר ב-150 מיליארד דולר?).

   

  אז איך כל זה יסתיים? יתפוצץ ברעש גדול כמו הבועה הקודמת?

   

  לא, לא בדיוק.

   

   האינטרנט בשנת 2007, בניגוד לסיבוב הקודם, הוא תעשיה ענקית המגלגלת מאות מיליארדים דולרים של כסף אמיתי בארץ ובעולם.  בביצה הישראלית הקטנה שלנו - שוק הפרסום לבדו (כולל מנועי חיפוש) יעבור השנה את ה-100 מיליון דולר - פי 20 מההיקף שלו בשנת 2000.

   האינטרנט ימשיך לצמוח בקצבים מהירים - הפרסום, המסחר והשירותים המוצעים בו יתפתחו. נראה יותר אפליקציות, יותר שימושים, יותר אתרי תוכן, יותר מידע, יותר יצירתיות, יותר שימוש.

   אבל, בדיוק כמו בסיבוב הקודם - נתחיל לראות בחודשים הקרובים הצטברות עצומה של עודפי הצע של חברות ומיזמים בתחומים רבים. כל החברות הלאה ידחפו את המחירים של גורמי הייצור למעלה וינגסו בנתח השוק  - אחת של רעותה. התוצאה תהיה קושי הולך וגדל לקיים הפרשים חיובים בין הכנסות והוצאות - הפסדים גדלים.

   

   בהתחלה  יהיו רבים שיהיו מוכנים לממן את ההפסדים האלה - כי העיתונות תהיה מלאה בכתבות על העתיד הורוד של האינטרנט, הגידול שלו ועל אקזיטים והצלחות בתחום. אבל בשלב מסויים המנגינה תתחלף, המניות של כמה חברות ציבוריות מבוססות (או חדשות שיונפקו) יתחילו לרדת ואז כמה חברות יתפוצצו בקול רעש גדול. זה יהיה הרגע בו המנגינה תתחיל להשתנות - והנכונות של משקיעים לממן הפסדים תרד מיום ליום.

   התהליך הזה הוא בלתי נמנע כנראה: בשנת 2001 איש לא האמין שבועת האינטרנט יכולה לחזור וגם יכולה לחזור כל-כך מהר. אבל זהו הטבע האנושי.

   לא רק שבועות פיננסיות הן חלק אינטגרלי מההיסטוריה הכלכלית - אלא שבמקרה של האינטרנט ההתלהבות היא עצומה בשדירות מאוד רחבות של הציבור ועולם העסקים. כי האינטרנט מושך אליו יזמים מסוגים שונים ומשונים, וההתלהבות ממנו אדירה.

   

  אז כמובן שאני לא רוצה לרפות את ידי כל אלפי היזמים שהצטרפו אלינו לקפה (תסתכלו בפרופילים של האנשים כאן...כמה מהם מגדירים עצמם כיזמים...שיעור מדהים לדעתי...) ההיפך: אין דבר יותר מלהיב, כיפי ואנרגטי מליזום חברות חדשות, אתרים חדשים, רעיונות חדשניים - תמיד העדפתי יזמים נלהבים (גם יזמים עצמאיים וגם יזמים בתוך ארגונים) עלפני שכירים-נרגנים או נרפים שרק אוהבים לתת תחזיות שליליות ומחכים שחבריהם היזמים יפלו...).

   

  אבל, הבועה מביאה עימה תמיד תופעות שליליות: עיוות בהקצאת מקורות, ניפוח, בלופים ורעש מיותר. היא מקשה על המיזמים הטובים עם היזמים הראויים להתקדם במסלול שלהם לרווחיות וכאשר היא מתפוצצת היא משפריצה על כולם - גם על הגרועים וגם על הטובים.

   

  וכשהיא מתפוצצת - מתפוצצים איתה גם הרבה חלומות של הרבה אנשים.

   

  אז, תיזמו, תפרצו, תתחדשו ותיקחו סיכונים - אבל תזכרו את העיתוי שבחרתם - כאשר השוק רותח, כאשר כולם כבר באמוק של פתיחת חברות, משרדים, מיזמים. עכשיו זה לעיתים קרובות כבר מאוחר, כבר יקר ובעיקר כבר קשה הרבה יותר. תחשבו טוב מאוד האם יש לכם את האנרגיות, האמונה והיכולת להמשיך לרוץ גם כאשר כיוון הרוח יתהפך.

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (26)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/3/07 17:30:

   לגמרי בועה, הכל נורא נכון.

    

   מה שכן, להבדיל מהבועה הקודמת, לזו יש ריח. ריח ה web 2.0. ריח של פוסטמודרניזם.

   זה לא הופך את זה לפחות בועה, אבל האתגר שונה. הכללים קצת יותר ברורים, גם אם חצי-מיסטיים לפעמים, ואפשר להשכיל מכל התקופה הזאת, אפילו כצופה מהצד.

   ובטח כיזם, מה שאני עכשיו :)

    

   ג 

     25/3/07 23:09:

   הפוסט הזה הזכיר לי לחטט קצת בארונות ולמצוא פריט מהבועה הקודמת - חוברת התנאים וההטבות, או "גזור, שמור ושלוף בעת הצורך".

    

   אז הנה קישור חסר בושה לבלוג שלי:

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=16698

    

     22/3/07 23:54:

   בתור מנהלת קהילת יזמים משקיעים כאן בקפה,  ובתור מי שהקימה את האתר שמחבר יזמים עם משקיעים www.biog.co.il , והרבה שנים בעולם היזמות, לא אחת ישבתי וחשבתי לעצמי לאחרונה אם יש באמת בועה חדשה... ויותר מזה חשבתי לעצמי מי בעצם אחראי על  הבועה...

    

   ונזכרתי במבנה התהליך של הפרחת בועות הסבון שהילדים משחקים בו...

    

   1. חומר הגלם שהוא הסבון = מיזמים ורעיונות

   2. מיכל להכניס בו סבון ומים = קרנות הון סיכון / אנג'לים

   3. מי שמפריח בלונים = יזמים

   ונכון הרבה בועות מופרחות בעזרת הסבון הזה, כך שאם המבנה הזה זהה בעצם להפרחת בועות הסבון הרגילות אז אולי באמת יש בועה...שעומדת להתפוצץ

    

   אך כשאני מטיילת בכרטיסי היזמים שפתחו באתרי...ואני שמה לב שיש בקופת המשקיעים מעל 130,000,000$ שמחפשים השקעות  (וזה רק ההתחלה...כי האתר עלה בינואר)

   ולאחר שיחות מרובות עם קרנות הון סיכון שפונות אליי לאתר להם מיזמים לפי הקריטריונים שהם מחפשים...אני תוהה, האם בועות הסבון האלו הוחלפו לחומר איתן יותר שלא מתפוצץ ושורף בעיניים.

    

   ואז מצאתי מכנה משותף ליזמים של היום....מירב היזמים לא מחפשים לעשות קופה של מיליונים, הם רוצים יותר למצא את הפוטנציאל שטמון בהם, הם עבדו במקומות עבודה שדרכם נחשפו לחוסר בשוק מסויים ורוצים למנף לעצמם את הסודות האלו , יותר מאשר להיות המיליונרים הבאים...

   וגם האנג'לים מחפשים למנף את הכסף שלהם...אבל לא חושבים רק על המיליונים העתידיים...

   אלא יותר על להתברג לשוק/נישה/ או קהל יעד מסויים ולהיות קיימים.

    

   הבועה היחידה שבאמת זיהיתי זה שלפחות עכשיו כשיש לי כמעל ל200 תוכניות עסקיות שיזמים שלחו לי לעיין בהם לחוות את דעתי ...נדהמתי לגלות כמה כפילויות של מיזמים ישנם...

   אולי לא אותו רעיון במדוייק מאה אחוז אבל אותו קהל יעד, אותו תחום ואותו כיוון של חשיבה.

    

   וכבר היום, אני יכולה להגיד שניתן לחזות מעט את העתיד לאן נושבת הרוח...על פי המיזמים שמפותחים....מדהים לראות כיצד 4 יזמים שונים חושבים על אותו רעיון...מדהים לדעת שהרשת החברתית הבאה תהיה בכלל דרך חומרה ולא דרך תוכנה או אתר אינטרנט. 

    

   יש יופי של רעיונות...יש לנו יופי של מוחות...יש לנו יופי של הון אנושי.... הבועה בשנות ה2000 נוצרה בעיקר בגלל שלא בדקו מי עומד מאחורי המיזמים...כמה הם טובים בניהול עסק, כמה חשוב שיהיה להם רקורד וניסיון רציני בתחום.

    

   הכל תלוי מי היזמים מאחורי המיזמים ומה טיבם ....ואת זה כיום גם קרנות ההון סיכון יודעות לקחת בחשבון וזה הקריטריון הראשון שהן בודקות, ואני גם שמה לב שלאט לאט האנג'לים מפתחים מודעות לנושא...לא אחת שלחתי יזמים לעשות תוכניות עסקיות שונות לחלוטין כי אנג'לים כיום משקיעים יותר על פיתוח מוצר ולא על השכרת רכבים ומשרדים מפוארים לחבר'ה.

    

   ונחזור בחזרה לבועות הסבון האמיתיות....היו גם כמה יזמים שידעו לעשות מהן הרבה כסף ורשמו פטנטים...

    

    

    

     20/3/07 23:53:

   It feels like a bubble, it smells like a bubble so it cant be a bubble

    

   with google trading at 25 times expected earnings i doubt its a bubble, maybe the new economy dream that we learned to hate after march 2000 isnt a dream after all...

    

   anyways, theres enough bubbles elsewhere, but for a tech bubble to happen again i think we have to forget the previous one, and that might take few more years  :)

    

    

     18/3/07 03:11:

   איזה כיף זה, בדיוק כשאני עוזב משרה נחשקת של מנכ"ל אינטראקטיב, לקרוא את רולניק חד כתער מפוצץ חלומות.

    

   הייתי מהעובדים הראשונים של נונסטופ, מיזם אינטרנט מדהים שהקדים את זמנו, והייתי ממקימי SMARTRADE, מיזם אינטרנט למסחר בני"ע שהקדים את זמנו בישראל.

    

   לשמחתי, שם הייתי כשכיר. לא חוויתי חשבונות בנק מעוקלים וחסכונות שהתאיידו ליזמים. הבועה גמרה את שני המיזמים הנהדרים האלו. עד היום התשתית של נונסטופ מהווה את חלוציות האינטרנט המהיר בישראל (שנת 99 - 99!) ; ועד היום, כל התשתית של סמארטרייד מהווה את כל אתר התוכן והמסחר של כלל פיננסיים (הוקם ב-2001!).

    

   היום, כשהתשתית כבר כאן והאנשים כבר איתנו, אין דבר יותר כיף מליזום, להקים, לרוץ קדימה לפני המחנה. בדיוק כמו אחד, גיא רולניק שמו, שהביא את החזון של דה מארקר ל"הארץ", ואולי אפילו הציל את קבוצת הארץ כולה במהלך הזה.

    

   אני מעדיף בועה ואלפי יזמים, על 0 יזמים והיעדר בועות.

    

    

     15/3/07 11:24:

   אני חייב את החולצה מהטוקבק הקודם.

    

   חוץ מזה, רצ"ב ציטוט מויקיפדיה על בועת הדוט קום של 95-2001... תקראו ותיהנו

    

   The bubble builds

   The venture capitalists saw record-setting rises in stock valuation of these and other similar companies, and therefore moved faster and with less caution than usual, choosing to hedge the risk by starting many contenders and letting the market decide which would succeed. The low interest rates in 1998–99 helped increase the start-up capital amounts. Although a number of these new entrepreneurs had realistic plans and administrative ability, most of them lacked these characteristics but were able to sell their ideas to investors because of the novelty of the dot-com concept.

   A canonical "dot-com" company's business model relied on harnessing network effects by giving products away to build market share (or mind share). These companies expected that by operating at a loss they could build enough brand awareness to charge for their services later. This strategy was often referred to as "Get Big Fast". (Yahoo! and a few other successful survivors of the era actually succeeded with this strategy.) While most companies were unable to pursue this strategy, a visible population raised cash through public offerings on the stock exchanges, with stock often soaring to dizzying heights and making the initial controllers of the company wildly rich on paper (aka. stock options). These dot-com companies were stereotyped as having extremely young and inexperienced managers wearing polo shirts with lavish offices including table football, free food and soft drinks as well as iconic Aeron chairs. Companies frequently held parties or expositions where free pens, T-shirts, stress balls, and other trinkets emblazoned with the company's logo were given away. The companies were also stereotyped as requiring extremely long work hours and high pressure.

     14/3/07 15:33:

    

   שני דברים: האחד, לינק למאמר מאפריל 2004, שמזהיר מפני בועה מתקרבת, מאותה סיבה שרולניק מביא - יש המון-המון כסף בחוץ, שמחכה להיכנס לאנשו. 

    

   והשני - בועות זה כיף גדול, זה זמן לפרצי יצירתיות והתנסות, זה הזמן בו נכשלים היזמים שיצליחו בפעם הבאה שהכסף שוב יזרום. או במילים אחרות:

    

    

     14/3/07 13:24:

   גיא שלום (נשמע יותר מוצלח מ"הי גיא"),

    

   ראשית, אפתח במשפט מרתק, שאתה כתבת לפני מס שנים בנושא הבועה הבאה (לדעתי - כבר מלפני שנתיים ניתן לקרוא לה הנוכחית) לגבי שני סוגים של משקיעים : אותם חילקת לבעלי זיכרון קצר וכאלה ללא זיכרון בכלל :-)

    משפט זה, אם נתייחס אליו במובן הרחב של המשקיעים (ולאו דווקא הגדולים)  טומן בחובו את כל התורה על רגל אחת.

    

    להלן כמה סיבות מדוע לדעתי אכן יש בועה:

    

   1. ובכן, אם נשתמש באנאלוגיה הידועה לגבי מועד היציאה משוק ההון (כאשר שיחת היום בקרב 80% מהאוכלוסיה היא כמה כסף הם עשו היום בבורסה), אזי היום, כמו שצינת בכתבה, אכן אלפי יזמים חדשים מצטרפים למשחק, חלקם לא מחוברים כלל לעולם העסקי, ומנגד, גם קרנות וגם אנג'לים רבים מחפשים את "הדבר הבא". כסף רב זורם למשחק, ללא כל פרופורציות (עיון קל בארכיון האתר יוביל להשקעות אדירות באתרי אינטרנט - חלקם קיים פחות  מחודשיים)

    

   2. שוק ההון רותח!!!!!! גם שם מחפשים לקנות כל מה שזז. רק אתמול ערכתי שיחה מלבבת עם שותף עסקי, בעל חברה בורסאית שמספר לי שאחת לשבוע הוא מקבל טלפון עם הצעת רכישה של החברה במחירים מלבבים. דרך אגב, מצב החברה שלו לא השתנה משמעותית מזה מספר שנים. מצב זה מזכיר לי נשכחות ואף גורם לי לתהות מתי יגיע הזמן שבו ה"חברה הגדולים" יחליטו לממש ולגזור קופון.

   דרך אגב, יתכן מצב בו אירועים לא תלויים יגרמו לכדור השלג להתגלגל .....

    

   וזה לפני שוק הנדל"ן המעניין בפני עצמו.

    

    

   לסיכום, לדעתי, השאלההנכונה יותר היא לא אם ישנה בועה אלא מתי ואיך היא תתנפץ.

    

   גילוי נאות:

   הכותב הוא יזם סידרתי בעיקר (אך לא רק) בתחום ההי-טק ומשקיע.  

    

    

     14/3/07 12:23:

   נכון...

    

   אבל בוא נבדיל....

    

   אז הייתה בועה.

   היא התפוצצה.

    

   עכשיו - אני לא מכנה את המצב בועה.

   כשאני יכולה לסכום ירידה/מימוש/מפולת לתחום הכלכלי - זוהי התנהלות שונה ולא של בןעה (ואז אין התפוצצות....).

    

   מה שציבור המשקיעים עלול לראות עכשיו - זוהי התכנסות/התאמת מחירים למה שקיים במציאות.

    

   העובדה שההתכנסות גוררת את כל המגזרים וכל השווקים - היא הכלכלה המורכבת משרשרת תגובות.

   מאוד בסיסי.

    

    

    

     14/3/07 12:20:

   קראתי את הטיזר שלך, אמרת שהיא תתפוץ, בפוסט עצמו כבר נזהרת

   יופי, כי היא ממש לא ! היא הרבה יותר שפויה מאחותה ז"ל של שנת 2000

   היא כאן להשאר

     14/3/07 10:52:

    

   יש לנו בועה מ-ד-ה-י-מ-ה!!

    

   כמו בתקופות הבהלה לזהב של פעם, יש בהלה? סבבה

   אז או שאתה חופר או שאתה ספק!

    

   ביחס של 1:4 על כל חופר מתעשר היו 4 ספקים שעשו כסף!

   אז למה לא בעצם? כל אחד רוצה להיות YOU TUBE הבא? כל אחד רוצה

   להיות My space הבא? מעולה! בואו ... חברות חכמות מתאימות עצמן לאופנה

   אחרות שתשארנה עם אידאולוגיות

     14/3/07 09:50:

   כתב עיתונאי בכיר הבוקר שיש לנו בועה. (לא מצליחה להיזכר בשמו....אבל הוא קשור ב"עקיפין" ל"דה מארקר").....:)))

    

   כתבה לכם בלונדינית אחת, לפני כמה חודשים, שה"בועה" הבאה היא ענף המשכנתאות בארה"ב.

   ב-2000 הייתה לנו בועת אינטרנט ועכשיו יש לנו בועת נדל"ן.

   אני לא מכנה אותה בועת נדל"ן - בעיני זהו תוצר של הבועה.
   הבועה הא "הקלות הבלתי נסבלת של המימון".

    

   אפשר להציע שמות סקסיים יותר, אבל העובדה הכלכלית- בעינה תישאר.

   היה זה רק עניין של זמן עד שהעניין יתפוצץ לכולם בפנים.

   לא שהיה עוזר לו הקשיבו לי כאן (כאן - בקוסמוס הקטן הסגור שלנו), וגם לו צירפתי את כל המקומות בהם כתבתי על זה - זה כמובן לא היה עוזר.


   עכשיו - השווקים הפנימו את אשר יגורתי.

   עכשיו נראה מנין יבוא עזרנו.

   נקודה שחורה - זה אמיתי, כלכלי, ולא ברור כמה זה עמוק.

   נקודת אור - השוק האמריקאי כבר לא מוביל לבדו את השווקים, והשווקים לא מהווים בועה בכל התחומים.

   נקודת שחורה....-השוק הסיני עשה מהלך ענק בזמן קצר וייתכן שהסיבה העיקרית לעליות היא הכסף האמריקאי - וזה עלול להיות כואב.

    

   עוד נקודה שחורה??

   ככה מתחילה מפולת עם סיבה כלכלית מהותית.


   נקודה אחרונה - נקודת אור - השווקים יותר מתוחכמים הפעם.
   נקווה לטוב.

    

    

   בוקר של התפכחות.

    

     14/3/07 08:42:

   במקום להתעסק בבועות שטרם התחילו לדבר, אולי תתעסקו בדהמרקר בקריסת השווקים...

   על הבוקר אפילו לא ידיעה אחת נורמלית על מה שקרה אתמול בנאס"דק ובדאו... רק בעמוד 60 ידיעה חלשלשוה על משבר המשכנתאות בארה"ב?

   מה קורה לכם? מה קורה לעיתון?

    

   אתם כל כך עסוקים בקידום האינטרנט???  

     14/3/07 08:26:

   רולניק,, כאשר אתה נמצא במרכזה של המהומה ,, אז זה מה שאתה רואה

   זוז הצידה ,,אל תחפש מתחת לנורה,,

   כאשר אני מול המחשב ,,אזיי כל עולמי זה האינטרנט

   יצאתי לירקן לסופר,,לחתונה,,לספר,להרצאה,,

   כמה אנשים עוד לא מבינים את השפה שבה ניסחת את הכתבה,,

   אנו נמצאים בעולמנו,,וחושבים שזה כולם,,אין טעות גדולה מזו,,

   מה שכן,,כל מי שיש לו נגיעה וכצת מעוף מפנטז לו על איזה מיזם שיוביל אותו

   אל החלק והנחלה,,

   מה רע בזה? כל זמן שהבורסה עולה,, אז יש תחושה של עושר ,,

   ובעוד כמה שבועות או חודשים כשהתחושה תרד והכסף האמיתי לא יהא זמין,,ממילא הרצון ליצור מיזמים ירד

     14/3/07 06:22:

   בועת אינטרנט הן לא צמד מילים המיצגים תאומים סיאמיים!! בועה זו בועה ואינטרנט זה אינטרנט. העובדה שבשנת 2000 היתה בועת אינטרנט לא צרכה לצרוב את צמד המילים הללו בתודעה הציבורית כמטבע לשון.

    

   אני סבור כי ההכללה היא לא במקום- יכולה להיות בועה גם ללא חברות האינטרנט או שאינה מתאפיינת בעיקר בחברות אינטרנט בעלות שווי מנופח.

    

   הבורסה מיצגת ציפיות עתידיות - בועת שנת 2000 התאפיינה בכך שהעתיד אותו צפו המשקיעים היה ארוך טווח כיום העתיד הנצפה הוא שנה עד שנתיים לכל היותר.

    

   אף חברה לא יכולה היום למכור את מרכולתה בזכות אירועים שצפויים להתרחש בעוד מספר שנים, וזאת מסיבה פשוטה מאוד- המשקיעים יחיכו בנימוס ויבקשו להפגש עם החברה בעוד שנה או שנתיים...

    

   אני רוצה לקבוע קטגורית כי חברות האינטרנט הנסחרות בבורסה מתומחרות על פי מודלים בעלי טווח ראות של עד שנתיים ולא מעבר לכך.

    

   גם המומנט החיובי שהוזכר לעיל אינו מעוור את מעריכי השווי של החברות כאשר הקריטריון המנחה את כולם, על פי עבודות שאני קורא, הוא תזרימי המזומנים העתידיים של החברה.

    

   בנוסף לכך יש להביא בחשבון פרמטר אחר והוא רגישות השווי - כלומר האם שינוי של פרמטר כזה או אחר במשוואה יגרום לשינוי המלצה מקניה למכירה...בעניין זה הייתי מציין אולי את שוק הנדל"ן במקומות מסוימים בעולם כיותר מסוכן ובהחלט לא את תחום האינטרנט!!

     14/3/07 06:13:

   תסלח לי, אבל זה מאד לא מנומס מצד, בתור מארח הכוונה, לעמוד באמצע החדר ולהגיד לכולם שיש כאן ריח לא נעים. נכון, הוא מתגבר, אבל זאת מסיבה שמחה, ורוב האנשים תתרנים ממילא.

   בשביל להגיד אמרתי לכם? בסדר. אמרת. עכשיו תן לחזור לשמפניה.

   ברור שיש בועה. והיא מתוחכמת יותר מקודמתה, היא בועת 2.0 והיא (למשל) עוד לא ממש מגולמת בבורסה. עם קצת זמן ומזל, היא עוד תגדל...

    

     14/3/07 06:10:

   תסלח

     14/3/07 02:07:

   איפה שגיא חמץ? הוא דיגדג לי את בלוטת היוטיוב ונעלם... הנה משהו על זה.

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=11991

     14/3/07 00:17:

   134567890

     14/3/07 00:12:
   שומר מקום...
     14/3/07 00:01:

   טוב, התחלתי לכתוב פה תגובה ארוכה, אבל בטעות לחצתי על back וזה מחק לי את כל מה שכתבתי (הנה עוד גליץ' ב-web2.0). אז בקיצור

   א. לאנשים פשוט אין זמן לצרוך את כל התוכן שמיוצר במה שקוראים web2.0

   ב. אף אחד עוד לא יודע מה זה באמת web2.0, בעיקר אנשי המחשבים שאני מדבר איתם (ואני גם אחד מהם). כל הסיפור נראה לי יותר במוחם של אנשי הפרסום וההון. כשלא יודעים למה לקשר איזה מיזם אומרים שהוא ב-web 2.0

   ג. לדעתי יש בועה גם בתחום הפלטפורמות. לאחרונה ראיתי יותר מדי סטארט אפים בתחום הזה. כולם היו בלי שום ייחוד. אם זה מעניין מישהו, אשמח להרחיב.

   ד. ראיתי גם המון סטארט אפים שיש להם רעיון מוצק, ואפשר יהיה לדעת בדיוק למה הם יצליחו למכור את המוצרים שהם מפתחים.

     13/3/07 23:55:

   פעם חשבו שריצה טובה לבריאות, כי כל מי שרץ היה בריא.

   רק כעבור שנים בדקו ומצאו שבעצם הקשר הוא הפוך. כלומר, רק מי שבריא רץ...(באמת).

    

   אני נוטה להאמין שריבוי היזמים בקפה (זה בהחלט מורגש) נובע מהעובדה שהקפה הוא מקום שבו יזמים / ואנשי טכנולוגיה מוצאים את מקומם יותר מיתר האוכלוסיה (וכמו שאומרים בארץ נהדרת: "עם כל הצער שבדבר").

    

   אני מסכים עם הטענה שבשוק הראשוני אפשר לראות כבר נסיונות לגיוס מצד חברות שצריכות לפנות לקרנות הון סיכון ולא לשוק ההון. אבל:

   א. מדובר בניצנים בלבד.

   ב. צריך לראות אם השוק יעקל את ההנפקות האלו או שיסנן אותן.

    

   אני לא מסכים עם הקביעה שיש לנו כאן בועה בתחום האינטרנט.

   מבחינתי המשמעות של בועה היא ניתוק הקו המקשר בין רווח / תזרים לשווי החברה.

   אני בהחלט לא רואה את זה ברוב חברות האינטרנט בישראל.

     13/3/07 23:41:

   נכון זה נראה כמו בועה חדשה.

   רוב הסיכויים גם שפה ושם יש בועות קטנות בכל מיזמי האינטרנט החדשים.

    

   אבל זאת לא באמת בועה. ככה רק כותבים עליה.

    

   מה שחשוב להבין הוא שאנחנו פשוט לא מסוגלים להבין עד כמה העולם הוא גדול, עד כמה הזנב הוא ארוך וכמה קרוב (אינטרנטית) נמצא האיש הכי רחוק מאיתנו (פיזית).

    

   אני גאה לקרוא לעצמי יזם אינטרנט (והתחלתי לקרוא כך לעצמי רק אחרי שבאמת הצלחתי בכמה מיזמים).

   אני גם גאה שנכשלתי לא מעט במיזמים שלי וקצת פחות גאה שהצלחות שלי (בדיעבד הכישלונות נראו יותר מעניינים).

    

   אני חושב שזאת תקופה מדהימה למיזמים, ליצירה ולכלכלה.

   אם זאת בועה. אז שתהיה בועה.

    

   העיקר שנמשיך ליצור ולהרוויח.

     13/3/07 23:24:

   האמת התכזבתי, אני מכיר את הסיפור הזה מקרוב עבדתי בכמה כאלו.

   המודל העיקרי שבזמנו נטען שנכשל היה מודל eye balls, והנה היום ברור שמודל הזה הוא המודל שמצליח גם עם גוגל, יאהו, מייספיס ועוד ועוד...

    

   לאחר "התפוצצות בועת האינטרנט" נטען שרק אתרים בתשלום יצליחו, ופירסום באינטרנט זה פיקצה. והנה רבים מאתרים בתשלום סגרו את הבאסטה ופרסום באינטרנט מגלגל מיליארדים.

    

   אז מה זה אומר? שהניתוח לאחר "התפוצצות בועת האינטרנט" היה לא נכון? האם בשל כך נקטלו מיזמים שהיום היו יכולים להיות מייזמים מובלים?

    

   לדעתי, ההיסטריה בזמנו לא הייתה נכונה, וההיסטריה היום היא לא נכונה...

    

   תודה,

   דרור 

     13/3/07 23:21:

   זכור את איבי כוהן.. מצד אחד כמו כל אחד שמנסה תעבודה של האורקל מדלפי יודע שתחזיות אקלופטיות תמיד עובדות, אם היתה מפולת הרי "אמרתי לכם"ואם לא : "איזה מזל ניצלנו בנס גדול" מזל שהזהרתי אותכם..." .

   אתה מזניח את המונטום של השוק .

   והמומנטום עכשיו הוא למעלה. וכל עוד הסטרייט הולך למעלה לא כל כך חשוב מה באמת עושות החברות.

    

   השינוי הגדול יבוא כאשר הכסף לא יהיה זמין. כל עוד יש כסף, המשאבה עובדת. קודם ניראה הנפקות נופלות ואו יורדות ואחר כך החברות ההזנק תחלנה להתקפל. כמו כן יש עכשיו דרישה ענקית  של חברות אמיתיות למומחים לנושא מתוכניתנים לאנשי תוכן וקידום וכל מה שאת הרוצה. לחברה האלה יש פוטנציאל  תעסוקתי אמיתי גם בלי חברות ההזנק. ואז תתחיל דימניקה של מעבר מחברות הזנק חזרה לתעשיה ובחזרה.

    ניראה ניראה...

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   רולניק
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין