כותרות TheMarker >
  ';

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  על דוגמא אישית ושלטון החוק

  0 תגובות   יום שבת, 12/9/09, 23:43  השבוע נערכה באחד מאולמות מלון שרתון סיטי טאוור וועידה מפוארת לגיוס כספים למוסדות חב"ד ברמת אביב בהנהגת הרב יוסף גינזבורג המשתייך לזרם המשיחיסטי בחב"ד. אנשים שנרשמו לוועידה, התבשרו כי  יהיה עליהם לרכוש "כרטיס" כניסה לכנס  - תרומה למוסדות חב"ד רמת אביב בסכום מינימאלי של 1,800 ₪ בתשלומים באמצעות הוראת קבע.


  אורחי הכבוד הרשמיים בוועידה, היו רבה הראשי של תל אביב-יפו הרב ישראל מאיר לאו, לשעבר הרב הראשי לישראל וחתן פרס ישראל ופרופ' ישראל (רוברט) אומן זוכה פרס נובל.


  אורח מכובד לא פחות בוועידה, היה שר המשפטים הפרופ' יעקב נאמן וכן השתתפו בה נכבדים נוספים.


  השתתפות שר המשפטים בוועידה כמו גם השתתפותו של הרב הראשי לעיר תל אביב מעוררות מספר שאלות נוקבות במישור הדוגמא האישית ושלטון החוק כפי שאעלה בהמשך.

   

  היהדות פנים רבות לה וכך נמצא בה זרמים שונים ומגוונים – יהודים אורתודוקסים וקונסרבטיווים, יהודים רפורמיים ויהודים רקונסטרוקטיביים, חרדים אשכנזים וחרדים ספרדים, יהדות קראית ויהדות רבנית, דתיים לאומיים חרדים לאומיים, בני העדה החרדית ובני העדה הליטאית, חסידים מחצרות שונות כגון צאנז או וויז'ניץ וזוהי רק רשימה חלקית.

   

  בין הזרמים ביהדות, מצויה גם חסידות חב"ד, מהחסידויות הגדולות ביהדות. גם חסידות חב"ד אינה מקשה אחת וקיימים בה מספר זרמים, זרם מרכזי מתון וזרם משיחי.

   

  הזרם המשיחי (המשיחיסטי) ששורשיו נוצרו בתקופת מחלת רב החסידות, הרב מנחם מנדל שניאורסון סבורה כי תפקידם העיקרי של חסידי חב"ד הוא להכריז ולפרסם שהרבי הוא המשיח. במספר מקרים היו אף אברכים של חב"ד ברמת אביב שאמרו לתושבים שהתעמתו איתם, כי הרב חי וקיים וכי הוא אלוהים בכבודו ובעצמו. מתונים יותר ציינו כי כאשר יחזרו ישראל בתשובה, יתגלה לכולם הרב, הוא המשיח.


  רובם של רבני, עסקני ושליחי חב"ד משתייכים לזרם המרכזי המתון ורבים מרבני חב"ד התנערו ממעשי הפלג המשיחי.

   

  רקע על חב"ד ועל המשיח סטים, ניתן לקרוא בהרחבה במאמר מאת תומר פרסיקו "המשיח האבוד של חב"ד " http://tchelet.org.il/article.php?id=448  שפורסם בכתב העת תכלת, גיליון 36, קיץ התשס"ט/2009.


  זכתה רמת אביב לכך שמקרב כל זרמי היהדות שרק חלקם נזכר בראש הרשימה,  התיישבו בה שלוחים של הזרם המשיחי. בתחילה הייתה פעולתם צנועה והתמקדה בהקמת סוכה בסוכות והקמת כולל אברכים אולם ברבות הזמן ובמיוחד בשנה האחרונה, החלו חסידי הזרם המשיחי של חב"ד ברמת אביב בהנהגת השלוחים הרב יוסף גינזבורג והרב משה חביב להקים בה מוסדות שונים בהם מספר בתי חב"ד, הכולל שהורחב, מקוואות, אולפנות, בית כנסת וגני ילדים – רובם ככולם ללא רישיון, ללא היתר ותוך ביצוע עבירות על שלל סעיפים מחוק התכנון והבניה, תוך הונאת מוסדות העירייה בכל הקשור בהעברת כספים למימון הפעילות, רישיונות להפעלת גנים ותשלום משכורות במסווה של מלגות הפטורות ממס. מדובר ברשימה חלקית שפרטיה בדוקים ומתועדים.


  הפעילות הנ"ל מתבצעת באמצעות מספר עמותות בהן עמותות להחזרה בתשובה, פעילות המתמקדת בעיקר (אך לא רק) בבני נוער וערעור הסמכות ההורית הבסיסית, שעה שאינם תחת השגחת הוריהם כגון בעשרי בית הספר התיכון בשכונה, בכיכרות ובמרכזים המסחריים, ובמקרים רבים גם מול ילדים חלקם בגיל הרך ממש כגון חלוקה ישירה של הזמנות להצגות ילדים על ידי ממסירתן לילדים בצרות בתי הספר היסודיים, מתן דברי מתיקה ועוד.

   

  מטבע הדברים, הגופים המוסמכים על שמירת החוק, הרשות המבצע ובכלל זה העירייה, המשטרה ופרקליטות המדינה, אמורים לדאוג לשמירת שלטון החוק, להעמיד לדין כל פורע חוק ולדאוג להוצאת צווי סגירה כנגד ובכלל זה כל גורם העושה בנכסים שימושים ללא היתר, בניה בלתי חוקית, עסקים ומוסדות ללא רישיון מקום בו הדבר מתחייב בחוק ולפעול בנחישות במקרים נוספים כגון מקרה של תושב שנכלא כליאת שווא כאשר התלונן על רעש מגן חב"ד בשעות המנוחה ומספר מקרים בעייתיים נוספים שהתרחשו ברמת אביב במעורבות פעילה של חסידי חב"ד.

   

  רשויות האכיפה עושות מלאכתן אולם הדבר נעשה בעצלתיים, כתבי אישום ותביעות פינוי הוגשו אולם רק בחלק מן המקרים ואפילו כאשר הוצאו צווים, הללו נזנחו בחלק מן המקרים מבלי שנאכפו על ידי העירייה ורשויות ההוצאה לפועל והכול, מסיבות שתתבררנה מן הסתם ביום מן הימים.

   

  נשאלות השאלות, מה המשמעות של השתתפות שר משפטים באירוע שמטרתו גיוס כספים למוסדות המקיימים פעילות באופן לא חוקי, אשר עומדים בעין סערה ציבורית ומשפטית ?

   מה המשמעות של השתתפות רב ראשי של עיר באירוע של גיוס כספים לעמותות ומוסדות המנסים לעשות לעצמם קבע בשכונה חילונית, לעשות בה פעולות החזרה בתשובה ולהפוך את אורחות חייה מקדמת דנה ?


  שר המשפטים, פרופ' נאמן הינו ללא ספק משפטן מחונן ואיש אקדמיה ששילב ביניהם בהצלחה מרובה והקים משרד עורכי דין מהמובילים במדינת ישראל ועל כך אין חולק.

   


  אולם שר משפטים הינו גם מי שעומד בראש מערכת המשפט במדינה, מי שאמור להיות ראש וראשון לשמירת שלטון החוק ולהוות דוגמא ומופת לציבור הרחב חילוני כדתי, יהודי כגוי.


  שר המשפטים הוא בין היתר הממונה על פקיד משרד המשפטים ובכלל זה על רשם העמותות שעשוי להידרש לבדיקת עמותות חב"ד ברמת אביב וכשרות ניהולן כמו גם מקורות המימון והתשלומים שהם משלמים במלגות ובשכר.


  האם ראוי ששר משפטים ייטול חלק ויברך פעילות שנויה במחלוקת, שלא לומר כזו המלווה בביצוע עבירות, כמו זו שתוארה לעיל ?


  ומה לגבי רב העיר תל אביב ? עמותת תושבי רמת אביב (www.ramataviv.org), עמותה שהוקמה על ידי תושבי השכונה לפני זמן לא רב בעקבות פעילות המשיחיסטים של חב"ד ברמת אביב, במטרה להביא לשיפור חיי הקהילה למניעת כפיה דתית בדרכים שצוינו לעיל ולשמירת שלטון החוק, העבירה באמצעות כותב בלוג זה מכתב אל הרב ישראל מאיר לאו ואל פרופ' אומן, אורחי הכבוד של וועידת חב"ד ברמת אביב, פניה ובקשה לשקול השתתפותם בוועידה לאור מעמדם ולאור היותם דמויות מוערכות בכל מגזרי האוכלוסיה והנסיבות בהן פעילות חב"ד ברמת אביב הינה פעילות שנויה במחלוקת, לכל הפחות. לא מיותר לציין, כי שכרו של רב ראשי של עיר משולם מקופת העירייה, יותר נכון באמצעות הארנונה המשולמת על ידי תושביה – כלל תושביה.


  הרב לאו, לו הוצע אם ירצה, לבחון את העובדות שתוארו לעיל ובמכתב אליו, בחר להתחמק מהתמודדות אמיתית עם הנושא ובחר להשתתף בו בכבוד ובהדר וכאחד מאורחי הכבוד, לברך במאור פנים את אנשי חב"ד רמת אביב. פרופ' אומן כלל לא השיב ואולי סבר לתומו שנוכחותו באירוע היא חלק מתורת המשחקים.

   


  ציבור אזרחים, שאינו מעורה בדברים, עלול לראות בהשתתפות של שר משפטים ושל רב ראשי של עיר בוועידת גיוס כספים למוסדות חב"ד ברמת אביב, כהכשר מלא לפעולותיהם. השתתפות שר משפטים ורב ראשי בפעילות כאמור, מקנה לגיטימציה לפעילות זו ומהווה דוגמא אישית פסולה לציבור אשר רואה בפרנסיו כדוגמא ומופת לשמירת שלטון החוק ואחדות השורות.


  שר המשפטים אמור להיות שר המשפטים של כולם ורב העיר תל אביב אמור להיות הרב של כל תושביה. תפקיד ציבורי רם כדוגמת תפקידו של שר משפטים או רב ראשי של עיר כדוגמת תל אביב, נושא בחובו לא רק כבוד ואחריות מיניסטריאלית או מוניציפאלית גרידא אלא גם אחריות ציבורית ומוסרית מוגברת, ברמה גבוהה בהרבה מזו של פרקליט בכיר במשרד מוביל גדול ככל שיהיה ושל רב בישראל.


  אנקדוטה לשנה החדשה - בסוף השבוע הבא עלינו לטובה, יחול ראש השנה תש"ע. תש"ע בגימטריה = 5770. זהו מספר בעל משמעות מיוחדת עבור המשיחיסטים של חב"ד. 770 הוא מספר ביתו של הרבי המנוח בברוקלין ניו יורק. המשיחי סטים של חב"ד רואים בשנה הזו שנה בה יפרצו את כל הגבולות ויביאו את הגאולה. מעניין יהיה לראות את פני המשיחסטים דקה אחרי חצות של היום האחרון של תש"ע. לעומת זאת, מה יקרה לנו ומה יעוללו בדרך, יותר מטריד ממעניין.

   

  תשס"ט עדיין לא הסתיימה אך כנראה שהייתה זו  שנה מיוחדת  הן במישור של דוגמא אישית של פקידי ונבחרי ציבור והן במישור שמירת שלטון החוק. נקווה שתש"ע, השנה הבאה עלינו לטובה, תהיה יותר טובה גם במישורים אלה.


  ושתהיה לכולנו שנה טובה

   


   


   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   oded73
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין