כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  רוזMרין - איכות הסביבה

  0

  יערות הגשם בישראל - ברכת שנה טובה לארץ ישראל

  13 תגובות   יום שלישי, 15/9/09, 12:19


  יערות הגשם בישראל – ברכת שנה טובה לארץ ישראל

   

   

  " הוי ארצי מולדתי/ הר טרשים קרח".

   

   

  טשרנחובסקי , עלה לארץ במחצית השנייה של שנות השלושים במאה הקודמת, כתב שירים, סונטות ובלדות שונות, הספוגים במורשת היהודית, כמיהתו לארץ ודאגתו הכנה לגורל עמו.

  טשרנחובסקי, שהיה משורר הטבע והיופי, היה ללא ספק במושגים של היום איש ירוק בעל מודעות סביבתית לירית. כמה משיריו היפים אודות הארץ הם: "אומרים ישנה ארץ" שר במקור שלמה ארצי וכמובן השיר: " הוי ארצי מולדתי" שהולחן והושר ע"י נעמי שמר.

  היום, כ-80 שנה אחרי זמנו, הארץ כבר איננה עוד " הר טרשים קרח", ונוף ההרים הוא ברובו יערות של עצי אורן מחטניים, ברושים ואיקליפטוסים, אשר נטעה קק"ל באופן מאסיבי מצפון הארץ ועד דרומה.

  לכאורה נדמה שאנחנו יכולים לשבת לבטח איש תחת גפנו ואיש תחת תאנתו וליהנות מהפירות שסבינו וסבתותינו בעמלם נטעו וטיפחו עבורנו. אך בואו ונלמד מאותו סיפור מופלא שבו פגש אלכסנדר מוקדון את חוני המעגל. בשעה שיצא אלכסנדר למלחמה וראהו שהוא נוטע עץ חרוב, שאלו: " מתי ייתן עץ זה פירות"? חוני, שכבר היה איש זקן, ענה לו: "בעוד שבעים שנה. "התפלא אלכסנדר ואמר: " האם תספיק לטעום מהפירות"? אמר לו: " כשם שנטעו אבותיי לי, כך אני נוטע לבני".

  זה הסיפור וזה מוסר ההשכל, אשר אמור להיות נר לרגלינו: השאלה הנשאלת: " מתי יגיעו מעשי למעשה אבותי"?!

  כלומר אבותינו, סבינו והורינו עסקו בנטיעת עצים ובטיפוח צמחיה עבורינו, עלינו להמשיך לנטוע עצים לטפח צמחיה עבור הדורות הבאים, היום שאנחנו חכמים ומשכילים יותר, ניטע עצים שמתאימים לאקלים ים תיכוני ולא עצים טרופים שצורכים כמות מרובה של מים.

  למרות כל הקשיים והגזרות לצמצום מים, נתעלה מעל עצמנו ונטע עצים כי עצים=גשם. 

   

   

   

  עשר נקודות על עצים שלא ידעתם ואולי שכחתם.

   

  1.    60% מן הגשמים מקורם בעצים, רק 40% מאידוי אוקיינוסים.

  2.    עץ הוא מפעל לייצור מים,העץ מזיע מים.

  3.    עצים הם מלכודות טל וערפל. למרות שבדרך כלל איננו מחשיבים את הטל כמקור חשוב של מים, דווקא הטל מגביר את צמיחת העצים, יותר ממי הגשם.. ככל ששטח הפנים של העץ ועליו רק יותר כן גדלה כמות הטל המתעבה של העץ.

  4.    עצים קולטים מן האוויר פחמן דו חמצני והופכים אותו לחמצן נקי. אזורים תעשייתיים שזוהמו קשות עד כדי כך שענני פיח מחליפים בהם את ענני הגשם, יפיקו תועלת רבה מנטיעת עצים.

  5.    עצים מטעינים את האוויר ביונים שלילים וסופחים רעלים ומזהמי אוויר. סביבה ללא עצים גורמת לכאבי ראש.

  6.    עצים מייצרים אדמה תוך שבירה מכאנית ( לחץ השורשים) ומיסוס כימי ( חומצה הובית) של סלע האם. כל עץ הוא מפעל משגשג לייצור קומפוסט: העלים,השורשים,הפירות,והיצורים החיים עם העץ נרקבים באדמה ומעשירים אותה.

  7.    עצים יוצרים לחות באדמה בזכות כושר אחיזת המים של שורשיהם ובזכות החיפוי הנדיב תחתם. 75 מ"מ חיפוי יחזיקו 25 מ"מ מים בקרקע.

  8.    העצים מרפאים את הגוף ואת הנפש ומעודדים את גלי האלפא האחראים על תפיסה על חושית אינטואיטיבית, טלפתיה וראיה בהירה ( ידיעה מוקדמת) הפעילה באונה הימנית של המוח. גלים אלה עוזרים לנו להירגע  ולהוריד לחץ.

  9.    עצים הם שוברי רוח, עצים קוצניים סבוכים משמשים כגדר להרחקת מזיקים כבעלי חיים וגנבים. 

  10.                       העצים הם מטהרי אוויר, סביבה שיש בה עצים עוזרת לאנשים בעלי קשיי נשימה לנשום טוב יותר.

   

   

  רבה התועלת בסביבה עשירה בעצים והיא מוצאת ביטוי אף במקורות.

   

   

  בראשית פרק ב' פס' ח': " וייטע ה' אלוהים גן בעדן מקדם וישם שם את האדם אשר יצר: ויצמח ה' אלוהים מן האדמה כל עץ נחמד למראה וטוב למאכל ועץ החיים בתוך הגן ועץ הדעת טוב ורע: ונהר יוצא מעדן להשקות את הגן ומשם ייפרד והיה לארבעה ראשים". וכו' " וייקח ה' אלוהים את האדם בגן עדן לעבדה ולשמרה". 

  מתוך הפסוקים האלה אנחנו למדים שהמקום הראוי ביותר לאדם הוא גן. סביבה שיש בה עצים.

  כך יוצא שהדבר הראשון שה' עשה אחרי שהוא ברא את האדם הוא הנחתו בגן שיש בו מגוון של צמחיה עשירה ומאוזנת בכלל זה: עצי נוי,לצד עצי מאכל, מטפסים, שיחים, רב שנתיים,חד שנתיים,צמחיית גדות נחלים, המזמינה חרקים, בעלי חיים וציפורים.

  מה שיוצר סביבה מאוזנת והרמונית היוצרת באדם חיים מאושרים ושקט נפשי.הגן סיפק את צרכיו הנפשיים –הרוחניים של האדם וכן את צרכיו הגשמיים, לפי " שהיה העץ נחמד למראה וטוב למאכל".

  הקדים את הרוח לגוף. קודם הוא היה נחמד למראה, העץ היה יפה, אולי הוא היה גבוה, מסועף, בעל עלווה עשירה ופריחה מרהיבה, אשר סיפק את חוש היופי, שהוא חוש רוחני, הגורם לאדם להיות מעודן ומוסרי יותר. האדם הוא הנברא היחיד עלי אדמות שמסוגל ליהנות מיופי.לכן ברגע שהאדם נברא הוא הושם בגן כדי לשמור על הרוחניות שלו והעדנה שבו וכן לספק לו אוכל. " טוב למאכל"- כלומר הפירות שלו היו ראויים וטעימים למאכל.

  תפקיד האדם בכל העניין הזה היה: " לעובדה ולשומרה" כלומר תפקידו היה לעבוד את הגן ולתחזק אותו.

   

  יוצא איפה שהמציאות האידיאלית הטובה עבור האדם היא שיצור גן עדן לעצמו ולמשפחתו. בין אם יש לך שטח אדמה רחב ידיים, גינה,מרפסת,אדן חלון, עליך לשתול שם עצים, צמחים וכל מה שמתאים ( לכלי /למציאות שיש בידיך) לתנאיך.

  במקומות שהם שטחים פתוחים ליד הבית מומלץ שכל אחד ישתול שתיל של עץ, בין אם זה עץ נוי או עץ פרי למאכל וישקיע בו עד בגרותו.

  אפשר ורצוי לנטוע עצי בעל, שזקוקים להשקיית עזר ב-2-3 השנים הראשונות ואח"כ הם ממשיכים לחיות מגשמי השנה.

   

   לסיום רשומה זו ,

   

   

  ,ארץ ארץ במה אברכך?

   

  שיהיו בניך ותושביך מוקירים אותך,עוזרים ומסייעים לך להתגבר על המשבר אליו נקלעת .שהברכה אותה מברכים במוצאי שמיני עצרת ( שמחת תורה) " משיב הרוח ומוריד הגשם" תתקיים ביתר שאת וביתר עוז, מה שיביא שפע של גשמים טל ומטר אשר ימלאו את האגמים, הנהרות, מי התהום, אקוויפר החוף וההר.

   

   אנחנו מצידנו נהיה נאמנים לך ניטע עצים לרוב, כל עץ באזור בקרקע שמתאימה לו. לא נאשר ולא נאפשר כריתת עצים. בוודאי שלא נאפשר כריתת עצים עתיקים וותיקים בני עשרות ומאות שנים. לא ניתן ונתאחד "איש אחד בלב אחד" כנגד שמלת הבטון והמלט, אשר נכפתה עלינו ע"י אנשי הנדל"ן ומדיניות לא מתחשבת. 

  נשתדל להפיץ את המסר שכל אחד יאמץ עץ שהוא בן טיפוחו: אותו ישקה בדלי מים ליום עד אשר יתבסס ויגדל מאליו. ניצור כאן בארץ יערות גשם משלנו, אשר יספקו לחות,חמצן נעים ונקי, אוויר ואווירה ומעל הכול צל - צל - צל בארץ שטופת שמש שלנו, ואם תרצו אין זו אגדה. 

   

   

   

   שנה טובה בריאה ומאושרת לכולם.

  אורית 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (13)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/9/11 00:16:
   אורית יקרה לו יכולתי לתת לך 100 כוכבים הייתי עושה זאת .. אולם האתר מאפשר רק אחד.. איזה יופי לקרוא תוכן מלא רגישות משמעות וחזון.הנושא נורא קרוב לליבי ... שתהיה לך שנה ירוקה רעננה, מלאה באושר שמחה והמון אהבה. סיגל
     2/11/10 13:15:
   יפהההההההה!!!!!
     26/10/09 10:44:

   צטט: anaatti 2009-10-25 09:48:11


   מחבקת ומחזקת כל מילה ומילה,,,,

    

    


   תודה לך חיוך
     25/10/09 15:51:


   ווווואאאווווו

   איזה נהדר!

   לקרוא את הדברים ולהתפעם!

   לקרוא את הדברים ולהפעל!

   איזו תובנות נהדרות

   איזה תובנות מקסימות

   ברשותך אחדד נקודה אחת. הגמרא  שואלת: "מדוע אדם הראשון נברא לבדו, ולא בו-זמנית עם חוה?" והגמרא עונה: "ללמדנו שכל אדם מחויב לומר: בשבילי נברא העולם". אם כך, העולם נברא בעבורנו וזוהי זכות גדולה, אך יחד עם זאת, גם אחריות עצומה, האחריות "לעובדה ולשומרה". עלינו להבין אפוא מה המשמעות "לעבוד את גן העדן"? אז בואו ננסה לדמיין לעצמנו את אדם וחוה. כיצד התנהלו חיי היום-יום שלהם? ואיזו "עבודה" הם נדרשו לעשות?

   התשובה מצויה במדרש הבא:

   בגן העדן, כאשר שתלת עץ, הוא הניב פירות כבר ביומו הראשון, ופירותיו היו בשלים למאכל מיידי. בדומה, גם הנשים הרו וילדו את ילדיהן תוך יום אחד בלבד, והילדים הללו היו מסוגלים לדבר וללכת באופן מיידי. בנוסף לנסים ולנפלאות הללו, לאורך כל ימי השנה, מזג האוויר בגן העדן היה נעים ונוח.

   על איזו "עבודה" אם כך מדובר בגן העדן? זה נשמע יותר כמו נופש מתמשך. יתכן ותאמרו: "יש לגזום את הכרמים, לחרוש את השדות, או לערום את השיבולים לערמות מסודרות." אך האם לא צמחו העצים מאליהם? או שתאמרו: "טוב, היו ודאי משימות אחרות שצריך היה לבצע, כמו השקיית הגן." אך האם לא זרם בתוך הגן נהר גדול של מים?

   מכך ניתן להסיק שלציווי "לעובדה ולשומרה" הייתה משמעות אחרת.

   אם כן, מהי?

   המשמעות של "לעובדה" היא לפתח את גן העדן ע"י קיום "מצוות עשה". והמשמעות של "לשומרה" היא לשמור על גן העדן ע"י הימנעות מ"מצוות הלא-תעשה". (פרקי דרבי אליעזר, י"ב; רבינו בחיי).

   "מצוות עשה", הן שמצמיחות בקרבנו את תחושת האחריות כלפי העולם והאנושות, ומעודדות את הרצון לבנותו ולטפחו. לעומת זאת, "מצוות הלא-תעשה" מונעות מאתנו לגרום נזקים והרס.

   אדם וחוה לא עמדו במשימה, הם עברו על ציווי השם בכך שאכלו מפרי עץ הדעת, וגורשו לעד מגן העדן. נוסף על כך, הקב"ה הודיע לאדם, שכתוצאה ממעשיו תוטל קללה על האנושות כולה: "בזיעת אפיך תאכל לחם". מעתה העצים לא יצמיחו מאליהם פירות מתוקנים לאכילה, אלא תידרש עבודה והשקעה בגידולם. ידיעה זו מהווה עבורנו, בני תרבות המערב, חידוש גדול! התורה אומרת לנו בפירוש, שהצורך לצאת ולהביא פרנסה הביתה – הוא בעצם קללה!

   בחברה המודרנית התפיסה של "בזיעת אפיך" הפוכה מהאמת, והיא מוחלפת במונח "קריירה". מסיבה לא ברורה, אנו בטוחים שהקריירה שלנו היא מהות הקיום שלנו על פני האדמה, כאילו שכשהכל ייגמר ונגיע לגן עדן, נוכל להתפאר בכך שהצלחנו להגיע לדרגת מנכ"ל המפעל. עם זאת, כאשר הקב"ה יערוך את החישובים שלו, ויבדוק איזה שכר מגיע לכל אדם, כלל לא בטוח שהוא יתרשם מהקידום שלנו בעבודה.הצורך בעבודה ובפרנסה הוא קללה, אך כיום אנשים רודפים אחרי כל אלה, ועוד מרצונם החופשי!!!

   כשאדם וחוה היו בגן עדן, הם היו בני אלמוות. הם היו אמורים לחיות חיי נצח. כאשר הם גורשו משם, הפכו כל בני האדם לנבראים שסופם למות. "כי עפר אתה ואל עפר תשוב".

   גן עדן, יותר מאשר להיות 'מקום' מסוים, הוא למעשה 'מציאות' מסוימת. מציאות ללא כאב, חולי, ריב או קנאה. ובמושגים של היהדות - ימי משיח, תקופה בה כל האנושות כולה תשוב אל מצבה הראשוני האידיאלי, כפי שהיה בתחילה.

   עמוק בתוכנו, כולנו רוצים לשוב אל גן העדן. הצעד הראשון לשם כך, הוא להבין שעיסוק-יתר בעולם החומרי הוא בסך הכל קללה, ומטרתנו האמיתית היא לטפח את העולם בבחינת "לעובדה ולשומרה".

     25/10/09 15:05:
   * שבו חיוך
     25/10/09 12:26:
   שלום לך ,

   פוסט נהדר,פשוט..
   מוסיף,מלמד ומרענן..
   עץ החיים..
   שילוב בין מקצועי ומקורות מוצלח וחכם..
   כל הכבוד
   תודה ומקווה לעוד..
   חיוך
   יום אור
   שבוע טוב


   * אזלו ויבואו
     25/10/09 09:48:

   מחבקת ומחזקת כל מילה ומילה,,,,
     16/9/09 09:23:

   צטט: caspi300 2009-09-16 00:54:01


   סוף! סוף! כמה נחמד שהבאת.

   חכיתי לזה המון זמן...והופעת לי כמו מלאך מלמעלה!

   קראתי בשקיקה כל מילה מבלי לגרוע.

   פשוט נעים לדעת וכמובן חשוב.

   אורית תודה שהבאת.

   שנה טובה עם הרבה נטיעה והרבה יצירה!

    

   תודה תודה caspi,

    

   תודה על העידוד והמילים הטובות לאורך כל הדרך.

   אני מאוד מקווה,רוצה ומשתוקקת שמאמר, זה יצור רצון וחשק לנטוע עצים בכל רחבי הארץ.

   כל אחד במקום מגוריו, לכל איש יש עץ, שמעורר בו געגועים וזכרונות ילדות.

   ואני מקווה שאהיה מאלה שהם בגדר ברוך אומר ועושה.

    

   שנה טובה caspi, שנה גשומה וירוקה.

    

   אורית חיוך

     16/9/09 00:54:


   סוף! סוף! כמה נחמד שהבאת.

   חכיתי לזה המון זמן...והופעת לי כמו מלאך מלמעלה!

   קראתי בשקיקה כל מילה מבלי לגרוע.

   פשוט נעים לדעת וכמובן חשוב.

   אורית תודה שהבאת.

   שנה טובה עם הרבה נטיעה והרבה יצירה!

     15/9/09 22:24:

   צטט: שלפ מעבדה חקלאית 2009-09-15 18:33:58


   נהדר

   כיף לקרא את שכתבת

   אין אבל

   יש רק תוספות

   מיקצועיות  בלבד

   אנשים נטעו את הארץ הזו

   המפעל היוני והקקל  הם המפעל

   ואנשים הם הנוטעים

   פועלי הדחק נטעו את הארץ הזו 

   מקום המדינה

   אך קודם לכן היו נטיעות על ידי השילטון הבריטי

   ומקום המדינה 

   יוסף ויץ

   שרון ויץ

   אשבל  מצפת

   נח  מעין השופט

   ונפתלי יופה מירוקנה  אחר כך אשקלון

   הם החברה ביחד עם  פועלי הדחק נטעו את הארץ הזו

    

   העצים שנבחרו 

   הם העצים המובילים

   וגם היום אין עדין תחליף לעצים שנבחרו

   נכון

   יש מקום לעצי ארץ ישראל

   חרובים וזיתים

   אלונים

   אך החורש לפנאי הוא  הגדול הנרחב והנמצא

   ואין חדש

   יש התחדשות ונסיונות

    

   אנחנו מדינה חדשה כאן

   רק 100 שנה והנסיון קצר קצר

    

   והחשוב ביותר כפי שרשמת

    

   כל הזמן לטעת

   לא לעמוד ולבכות על עץ שיבש

   לטעת כל הזמן עצים צעירים שיחליפו את העצים הותיקים

   זו המשימה וזו האחריות שלנו

   להציג לאלו שיגיעו עוד 100 שנה עצים

   כפי שאנחנו קיבלנו

    

   וחשוב ביותר

    

   לא לעקור עץ עבור בניית בית בשכונה

   לא לעקור עץ עבור בניית גשר

   לא לעקור עץ עבור סלילת כביש

    

   אצלי

   לא 

   זה  לא 

    

   אין אצלי אולי 

   או בבקשה

   אצלי יש

   לא לעקור עץ

    

   כתבת נהדר 

    

   עודד יפה

    

   שלום לך שלפ,

    

   תודה רבה על המחמאות.

   אני שמחה שאורח חשוב ויקר דרך כמוך, מבקר בבלוג שלי.

   קראתי בתשומת לב את התוספות המקצועיות שרשמת, ברשותך כמה תוספות משלי.

    

   1. אלו עצים נטעו השלטון הבריטי ?

   2. אכן, יש ברשותי ואף קראתי את ספרו החשוב של יוסף וייץ " היער והיעור בישראל".

   3. האם שאר השמות שהזכרת כמו שרון ויץ אשכול מצפת וכו' כתבו ספרים או מאמרים?

   4. העצים שבחרו קק"ל לנטוע הם עצים מחטניים מהירי גידול, אשר שימשו כעצי חלוץ ואשר התגלו ברבות הימים כעצים בעייתיים היות ועצי המחט לא מאפשרים צמיחה של צמחים אחרים בקרבם ומשחררים חומר מונע צמיחה. כמו כן מסת המחטים הנושרת מידי יום יוצרת חיפוי סבוך וגבוה המונע נביטה .כך יוצא שהנבטים הצעירים לא רואים אור יום ,ממילא לא יכולים לבצע פוטוסינטזה.עוד נזכיר שהאורנים מתלקחים בנקל וגורמים לשריפות חדשות לבקרים, הגורמים ברוב המקרים  לכלות יער שלם.

   לכן כדאי ומומלץ לעבור לנטיעות של עצים איטי גידול, שהם גם איטי שריפה לא נדלקים ובקושי מתלקחים ,שהם כה מאפיינים את נוף הארץ מתקופת התנ"ך וההיסטוריה  כמו למשל: מיני אלונים,אלות,אדר,ערבה,ארז וכו' או עצי פרי : זית,תאנה,רימון,דקל התמר,שקד,אגוז,שקמה, גפן וכו'.

    

   תודה רבה על ההארות .

    

   מאחלת לך שנה טובה ,שנת צמיחה ושיגשוג.

    

   אורית

     15/9/09 21:08:

   צטט: liger 2009-09-15 14:26:09

   אין ספק - אהבה עזה שורה בינך לבין עבי הגזע האיטיים והסבלניים... :-})

   גבירתי כתבה דיסרטאציה מלבבת - ומעניינת - על היצורים האלה שאיכלסו את הכוכב הרבה לפנינו. אני בטוח שאת אחת מבעלי המקצוע שעבודתם תוסיף יופי ובריאות לעולם, גם בגלל ההרמוניות שבעיסוק עצמו וגם בגלל האישיות שלך, המסתובבת בינינו ומפיצה את רעיונותיה והשקפתה הפוריים.

   תודה לך על ההנאה שגרמת לי. :-}) 

    

    

    תודה רבה liger,

    

   אכן צדקת, אהבה עזה שורה ביני לבין העצים: עצי פרי, עצי יער או בכלל נושא היערנות,תת סעיף בתוך תחום גננות הנוי.

   אני שמחה שנהנת וגרמתי לך הנאה, בבחינת דברים היוצאים מהלב נכנסים ללב.

    

   שתהיה לך שנה טובה ומתוקה .חיוך

    

   אורית


   נהדר

   כיף לקרא את שכתבת

   אין אבל

   יש רק תוספות

   מיקצועיות  בלבד

   אנשים נטעו את הארץ הזו

   המפעל היוני והקקל  הם המפעל

   ואנשים הם הנוטעים

   פועלי הדחק נטעו את הארץ הזו 

   מקום המדינה

   אך קודם לכן היו נטיעות על ידי השילטון הבריטי

   ומקום המדינה 

   יוסף ויץ

   שרון ויץ

   אשבל  מצפת

   נח  מעין השופט

   ונפתלי יופה מירוקנה  אחר כך אשקלון

   הם החברה ביחד עם  פועלי הדחק נטעו את הארץ הזו

    

   העצים שנבחרו 

   הם העצים המובילים

   וגם היום אין עדין תחליף לעצים שנבחרו

   נכון

   יש מקום לעצי ארץ ישראל

   חרובים וזיתים

   אלונים

   אך החורש לפנאי הוא  הגדול הנרחב והנמצא

   ואין חדש

   יש התחדשות ונסיונות

    

   אנחנו מדינה חדשה כאן

   רק 100 שנה והנסיון קצר קצר

    

   והחשוב ביותר כפי שרשמת

    

   כל הזמן לטעת

   לא לעמוד ולבכות על עץ שיבש

   לטעת כל הזמן עצים צעירים שיחליפו את העצים הותיקים

   זו המשימה וזו האחריות שלנו

   להציג לאלו שיגיעו עוד 100 שנה עצים

   כפי שאנחנו קיבלנו

    

   וחשוב ביותר

    

   לא לעקור עץ עבור בניית בית בשכונה

   לא לעקור עץ עבור בניית גשר

   לא לעקור עץ עבור סלילת כביש

    

   אצלי

   לא 

   זה  לא 

    

   אין אצלי אולי 

   או בבקשה

   אצלי יש

   לא לעקור עץ

    

   כתבת נהדר 

    

   עודד יפה

     15/9/09 14:26:

   אין ספק - אהבה עזה שורה בינך לבין עבי הגזע האיטיים והסבלניים... :-})

   גבירתי כתבה דיסרטאציה מלבבת - ומעניינת - על היצורים האלה שאיכלסו את הכוכב הרבה לפנינו. אני בטוח שאת אחת מבעלי המקצוע שעבודתם תוסיף יופי ובריאות לעולם, גם בגלל ההרמוניות שבעיסוק עצמו וגם בגלל האישיות שלך, המסתובבת בינינו ומפיצה את רעיונותיה והשקפתה הפוריים.

   תודה לך על ההנאה שגרמת לי. :-})