כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  המעטים להם אנו חיבים כה הרבה

  5 תגובות   יום ראשון, 27/9/09, 12:24

  יום כיפורים  הוא גם יומם "המתאבדים" שנותרו בחיים והלכו בחדווה להגן על המולדת, מפני שזכרו עדיין את רגשות ההתעלות של מלחמת ששת הימים וטרם השלימו עם ההסתאבות של החברה והצבא.

   בליל ה 18 באוקטובר 1973 התפנו חיילי המילואים של פלוגה א בגדוד הנדסה 630  מאזור "חצר המוות" לגדות האגם המר, לאחר שהקימו את גשר הדוברות שאיפשר את צליחת התעלה. לפנות ערב של אותו יום, הם עוד הספיקו לחוות תקיפות של 2 מיגים ואספו טייס מצרי שבוי שנחת בקרבם.

  ב 18 באוקטובר 2009 יחגוג חיל ההנדסה 42 שנה להקמת מערך הצליחה ו 36 שנים למלחמת יום הכיפורים. מתוך 13 דוברות שהשתתפו בצליחה 10 דוברות אוישו  על ידי  קציני חי"ר שעברו בתחילת שנות ה 70 הסבה לצליחה ושפיקדו על חילים, רובם יוצאי חיל הים וחיל האויר. מ 11 דוברות אנשי המילואים שהשתתפו בצליחה , אחת שקעה בחול ולא הגיע ליעד, אחת נשרפה כליל יחד עם  כל שבעת אנשי  הצוות ו 9 דוברות גלשו למיים ובנו את השדרה המרכזית של גשר היבשה הראשון. רק שתי דוברות מאוישות על ידי אנשי הגדוד הסדיר נטלו חלק בגשר היבשתי.

  במחקר על הצליחה של ד"ר עמירם אזוב  שנגנז לאחרונה על ידי ענף ההיסטוריה של צה"ל ונחשף  על ידי רונן ברגמן בידיעות אחרונות, מצויין כי 74 לוחמי הנדסה נהרגו בקרב הצליחה, יותר מלוחמי הצנחנים של איציק מרדכי שסיפורם נשמע עוד ועוד, אבל תרומתם למערכה היתה שולית ביותר.

  וכך כותב ד"ר אזוב: "מאפין נוסף של של הלחימה על ראש הגשר -ואולי של כל קרב -הוא תרומתם הרבה של קומץ אנשים, בנקודות שבר ומשבר במערכה. הדבר בלט במיוחד כאשר גורל הגישור היה תלוי על בלימה, תרתי משמע, בידי מספר זעום  של אנשי הנדסה.   

  הצליחה הינה המוטיב העיקרי במורשת חיל ההנדסה. לפני שנתיים התקיים אירוע רב רושם באתר ההנצחה של החיל ביער חולדה. סגן שר הבטחון אמר כי מנענו את תבוסת צה"ל במלחמת יום הכיפורים במבצע הצליחה. אלופים לשעבר דרשו לתת ליחידה צל"ש מיוחד. בסרט שליווה את המסכת סופרו סיפורי לוחמים, אך הפלוגה שהקימה את הגשר והצילה את עם ישראל, כדברי שר הבטחון נפקדה מהמרקע. קשה לספר לבנים כי קציני ח"ר במילואים וג'ובניקים מחיל הים והאויר עשו היסטוריה ובנו את מורשת הקרב של חיל ההנדסה וצבא היבשה בישראל.

  הם נשלחו למשימת התאבדות יחד עם חטיבת השריון  14, גדוד הצנחנים 890 ואוגדתו האגדית של אריאל שרון. קראו להם אבירי לב, אך הם לא ידעו את גודל הסכנה. הם עבדו קשה והצליחו.

   

  מי שנשאר בחיים ושמע על העצרת הגיע ליער חולדה. את מספר חברי לפלוגה שחוגגים בעצרות אפשר לספור על אצבעות הידיים.

   

  "המתאבדים" שניצלו ונותרו בחיים לא שמחים לחזור לזירת הארוע ולשחזר את אירועי הקרב ההוא, גם תקוותם כי לקחי הקרבות ילמדו ויונחלו במורשת צה"ל, נגוזו כנראה בהינף קולמוס של רמ"ח היסטוריה בצה"ל. 


   

  בתצלום למטה : גשר הדוברות

   

   

  דרג את התוכן: