כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  תסתכלו על מכבי תל אביב ותראו לאן הגענו

  42 תגובות   יום חמישי, 22/10/09, 14:35

   

    כשהייתי ילד, כדורסל היה החיים שלי. לא עיסוק, לא תחביב, לא גחמה. החיים. הייתי בתוך הכדורסל מרגע שהתעוררתי ועד שהלכתי לישון. מעקב צמוד אחרי עיתוני ספורט, ויכוחים נצחיים ודיוני עומק עם חברים על היכולות של הרכז הזה או הקלעי ההוא, התייצבות יומיומית אדוקה לאימוני הקבוצה שאהדתי, עם הפנטזיה הכמוסה שאולי הפעם, בסוף האימון, אחד האמריקאים יבקש שאבוא להחזיר לו כדורים וכך גם אני אוכל לעלות על הפרקט המקודש. וכשלא היה כל זה, היו רגעי הקסם האמיתיים. שעות על גבי שעות על מגרש הבלטות של בי"ס קוגל, עם נעליים קרועות מרוב ריצות אחרי כדור וזריקות התאבדות מ-10 מטרים. והדמיון שעף. הנה אני גונב כדור לארואסטי, הנה אני מנצח את מיקי ברקוביץ' בשניה האחרונה. הנה אני מצליח בניתור לגעת בטבעת של הסל (כמה פעמים זה אפילו קרה. ואני 1.72 מ' ולבן. הייתי חייב לספר).  

   

   

   

  הקבוצה שלי הייתה הפועל חולון. גדלתי בעיר, הושפעתי מהמשפחה והתקרבתי לשם לאט ובסקרנות. בשנים ההן, להיות אוהד של קבוצה שהיא לא מכבי תל אביב היה מרד ראוי להערכה במקרה הטוב או בגידה ראויה לסקילה במקרה הנפוץ. מחיר המוזרות הזאת, הנידוי החברתי בכיתה ו' ורד (בבית הספר שלנו לכיתות היו שמות ולא מספרים) מגרד לי את העור עד היום. ואז לא הבנתי כמה שאני נורמלי במצב לא נורמלי. הרי את הנורמה קובע הרוב, לא?  

   

   

   

  הפועל חולון הייתה קבוצה שכונה. הנהלה שכונה, אוהדים שכונה, שחקנים שכונה. אפילו האולם היה בשכונה. קבוצה שבין פרנסיה היה מכון ליווי (בשנה ההיא קראו לנו "הפועל VIP חולון") וסוחר נשק שניצח על חבורת שחקנים צמאי כסף וחסרי לב, לא יכולה להגיע רחוק. גם לא קבוצה שאוהדיה נושאים על כפיים אל תוך המגרש שחקן NBA ואחרי חודש הופכים לו את הרכב על הצד, כשמתברר שהוא לא יכול לקלוע 50 נקודות כל ערב. זאת הייתה קבוצה חובבנית בליגה שהתיימרה להיות מקצועית, ששיחקה במגרש עם חורים בגג וידעה תמיד לקבל רגליים קרות רגע לפני זמן האמת. אבל זאת הייתה הקבוצה שלי, שם היה הבית, ובשנים מסויימות היא הייתה לא רעה, ואפילו טובה. רק שפה הכל מתחיל.  

   

   

   

   בתור ילד מעוות שבאופן מעוות אוהד קבוצה מעוותת, כלומר מועדון שהוא לא מכבי תל אביב, הונח לפני הנתון המוצק הבא: כל עוד אתה אוהד את הפועל חולון ולא את מכבי תל אביב, לא תדע איך זה לזכות באליפות, בחיים. בתור ילד, אתה לומד שבמקרה הטוב ביותר אתה יכול לשאוף למקום השני. כלומר גם אם תגיע הכי רחוק שאפשר, זה ייגמר בעצב המוכר של ההפסד. בפול רייס אל תוך הקיר.

  כשאתה בן 10 אתה לא רואה את זה מול העיניים, אבל ההכרה מחלחלת. רגשי הנחיתות מוזרמים באינפוזיה אל תוך הווריד. ולך תסביר לעצמך שזה לא אתה, זה החוקים שעקומים מראש, שאתה לא טועה ומשהו פה באמת מסריח.  בגיל 10 אין לך ראש להתעסק בפילוסופיות. מה שקובע זה אם יקראו לך בסוף האימון לעלות על הפרקט להחזיר כדורים לאחד האמריקאים או לא. 

   

   

   

  מי שאוהד קבוצה קטנה, דלת אמצעים, כזאת שאין לה ממש סיכוי אף פעם לזכות באליפות, יודע שזה המצב ולומד לחיות בשלום עם זה. אבל מי שכל חייו הם ענף ספורט שבו לאף קבוצה אין אף פעם אף סיכוי לזכות באף תואר, מרגיש את חוסר הצדק ולא משנה כמה יסתירו את זה. וגם אם כוחות השוק יוצרים מצב שבו שחקן אחד של מכבי תל אביב מקבל כסף יותר מהתקציב השנתי של כל אחת מחצי קבוצות הליגה, עדיין זה נשמע לא הגיוני. איך נוצר מצב כזה? הרי גם בשוק חופשי יש רגולציה ואם עדיין אף אחד לא מצליח לזכות באליפות במשך 40 שנה, סימן שהרגולציה לא תקינה או שאפשר להשתין עליה בקשת. או שניהם.  

   

   

   

  ככל שעברו השנים העייפות ניצחה גם כאן. בנות ומוסיקה התחילו לעניין יותר מכדורסל, הפועל חולון קרסה כלכלית וירדה ליגה ומכבי נשארה מכבי. הקבוצה של המדינה. זאת שמייצגת את ישראל בחו"ל (ולא את הגוף הפרטי מכבי תל אביב) ושבעצם עושה שירות למדינה. זאת שאם אתה לא רוצה שהיא תנצח, אתה בעצם רוצה שישראל תפסיד. זאת שממלאת אצטדיונים באוהדים שלא יודעים את שמות השחקנים, זאת שנושאת את נס הגאווה הישראלית, אבל מלאה בשחקנים זרים. זאת שמטיפה לפטריוטיות, אבל משחקת ביום הזיכרון לחללי צה"ל.  

   

   

   

  הכוחניות, המשאבים הכספיים הבלתי נגמרים, השחייה החופשית בשמנת של הכלכלה והשלטון בארץ, כולם היו שם ובלטו גם אם היה מי שהעדיף שזה יישאר חבוי. קצת קשה לעשות שופוני ובמקביל גם להסתיר אותו, כשערבוביה של סושי, אנשי הון, שילטון, סלבס ורוצים-להיות מסתובבת לך על הפרקט של המגרש כל יום חמישי, עם 20 אחוז רייטינג בטלוויזיה. אני זוכר את זה ברקע, מסתכל על זה, די נגעל, אבל בעיקר שמח שגם אם זה עדיין שם, אני כבר לא. דברים אחרים, משמחים יותר ופחות מילאו את הזמן ואת השולחן שלי. 

   

   

   

  בתחילת העשור אבא שלי חלה. במשך שנים הוא היה במצב סיעודי ונזקק לשירותים של מטפלת זרה שגרה איתו. המטפלת, החוקית למהדרין מיותר לציין, דאגה לו לאורך תקופה ארוכה מאוד, כשבסוף כל שנה היינו מחדשים את רשיון העבודה שלה. באחת הפעמים,  במקביל למועד חידוש הניירת, החליטו משרדי הממשלה לשבות באופן גורף. זאת הייתה אחת השביתות הקשות במשק, שנמשכה בערך שלושה חודשים. ולנו זאת איימה להיות מכה אנושה. לא הצלחנו לחדש את הניירות ומועד התפוגה שלהם הלך והתקרב.  

  אני זוכר בוקר אחד שבו מצאתי את עצמי דופק על הדלתות הסגורות של משרד הפנים ומתחנן לשומר שמעבר לדלת שייפתח, רק כדי לשמוע מה יש לי הגיד. השומר, לא הפקיד הזוטר שיכול לפתור את העניין בחותמת אחת, השומר. שביתה זאת שביתה, אמרו לי. חזרתי הביתה פתחתי עיתון ובמדור הספורט קראתי שדייויד בולת'נטל, יהודי אמריקאי שחתם במכבי תל אביב וחוזהו מותנה בקבלה פרוצדורלית של תעודת זהות כחולה, קיבל אותה אישית מידיי שר הפנים דאז, לא משנה שמות, אבל אוהד מכבי ידוע ומודיע. כזה ששבוע אחר כך כבר קיבל קלוז אפים ביד אליהו בשידור חי. החיים של אבא שלי היו תלויים על הכף ושחקן שבא לפה לעשות מליונים ולברוח תוך כמה חודשים מקבל בגאווה תעודת זהות באמצע שביתה זאת שביתה. וכמה עוד אנשים כמוני היו במצב של פיקוח נפש ונשארו עם הדלת של השומר סגורה על הפנים.  

   

   

   

  מיותר לציין שאותו שחקן יהודי, שהאזרחות שקיבל הכניסה לו המון כסף בארץ ובאירופה, סירב בנימוס להצטרף למשחקי נבחרת ישראל, למרות שהוזמן כמה וכמה פעמים. מיותר לציין שאף אחד בקבוצה של המדינה לא התנה את המשך העסקתו במילוי החובה המוסרית שלו לתרום לנבחרת. מיותר לציין שלפני חודש הוא חזר למכבי לקדנציה שלישית.  

   

   

   

  כשכולם אומרים שכולם ידעו מה מוני פנאן עושה, אפשר להאמין להם. גם אני שמעתי את מה שכולם שמעו, בלי להיות חבר הנהלה/מקורב או אפילו אוהד.  אבל הבוקר ההוא במשרד הפנים הפיל לי את כל האסימונים בבת אחת. מכבי מייצגת את המדינה. הון ושלטון, כוחניות, כיפוף חוקים לטובתה, קניית זכויות בכסף או בסימפטיה ובעיקר ניצול מזיד של אכיפה חלשה של המדינה אותה היא מתיימרת לייצג, כל אלה הבהירו לי. זה יותר מכדורסל. זה יותר מלהסביר לילד שלא אוהד את מכבי למה הוא כן נורמלי והמציאות לא. זה הפרצוף של המדינה.

  תאוות הבצע הכספית, ההישגית, הכוחניות שמבלבלת בין מה שאנחנו רוצים למה שאנחנו צריכים, בין מה עושה לנו טוב למה אנחנו רגילים. כל זה מרפה ידיים. הכיבוש, האלימות בכבישים, הפלזמות, קידוש ערך הנצחון מעל לכל, הבוטוקס, המנקה הניגרי, מכבי ביום חמישי בטלוויזיה, הפנים החמוצות בחליפה המהודקת. זאת הקבוצה וזאת המדינה.   

   

   

   

  בעיתון "העיר" של תל אביב כותב השבוע יואב בורוביץ' על יחסיו המורכבים עם הקבוצה בכלל ועם פנאן בפרט. בסוף הכתבה הוא מביא ציטוט של כתב אחר, שגם היום ב-2009 עדיין נשאר בעילום שם מחשש להיפגע. וזה מה שיש לו להגיד:  

  "לכתוב נגד מכבי זאת חצי התאבדות, אבל מכתבה אחת על פנאן אפשר ללמוד איך העסק עובד. הוא לוקח כסף משחקנים של קבוצות אחרות ומשופטים, איך אפשר לצפות להגינות? וזו בדיוק דרך הפעולה של מכבי עם רשויות השלטון והחוק.

  "זה בדיוק כמו החוזים שהיא סוגרת עם שחקנים יריבים לפני סוף העונה וכמו הכרטיסים ששמעון מזרחי העו"ד נתן לאנשי בית המשפט וכמו הקלות הבלתי נסבלת שבה מכבי מאזרחת זרים לעומת קבוצות אחרות וכמו המהלכים שיש להם בחברות ציבוריות ואצל הרבה גורמים בשלטון. אתה לומד מפרוייקט אחד כמה דברים מושחתים בקבוצה ובמדינה הזאת".   

   

   

   

   

  תסתכלו על מכבי תל אביב ותראו לאן הגענו

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (41)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     11/3/10 01:27:


   אבחנות חדות וכאובות ,מסכים לכל מילה,לפעמים צריך לקחת את האנדרדוגיות ולמנף אותה, איך כמו שעשית בפוסט הזה.

   חבר שלי הולך לעשות סרט דוקומנטרי על קבוצת האוהדים של אוסישקין ת"א שמנסה להציב חלופה לכל התחלואים בספורט \בחברה שלנו, הון וכוח ושילטון אל מול הנאיביות טוהר המידות וההגינות.

   נראה מי ינצח.

   אני מקווה שהאנדרדוגים.

   ולא אני לא ממש מבין בכדורסל (למרות שאני מחולון )

   אבל אני חושב שהבנתי את המסר שלך,

   ואתה הרבה יותר מצודק.

     28/10/09 07:26:
   חזק ונכון.
     27/10/09 04:44:
   סך הכל ספורט. כדורסל. למה הרצינות?
     27/10/09 02:50:


   בתור אוהד גליל עליון (ז"ל) , רגשתי כולי באליפות הקסומה ההיא . יחד עם זאת הייתה בי חרדה איומה, בגלל התמוטטות הסדר העולמי ואי היציבות בחיי- מכבי ת"א תמיד אלופה .

    

   כשהפועל חולון לקחה אליפות כבר שמחתי בשקט .

    

   הם הרוויחו את זה ביושר . יש אין ספור דוגמאות עוד לפני פרשת פנאן .

    

    

    

     26/10/09 09:48:

   צטט: פאולינה 2009-10-26 07:56:57

   מאוד מרגש מה שכתבת,

   במיוחד החלק האישי שלך בכל הסיפור.

    

   ( כמו בעיטה מחצי מגרש ישר לבטן ).

    

    


   תודה רבה

    

    

     26/10/09 07:56:

   מאוד מרגש מה שכתבת,

   במיוחד החלק האישי שלך בכל הסיפור.

    

   ( כמו בעיטה מחצי מגרש ישר לבטן ).

     25/10/09 11:16:
   יופי של פוסט. כל מילה בסלע.
     25/10/09 10:09:

   לעניות דעתי זה הפרצוף שלנו כפרטים http://cafe.themarker.com/view.php?t=1284673

    

     25/10/09 02:31:

   מכבי לא עושים שום דבר שונה מאחרים, רק בצורה יותר אפקטיבית.

    

   במקום לרצות להחליף את הסולם כולם מנסים רק לטפס למקום גבוהה יותר בסולם.

    

   במקום לרכב על מכבי יש ליצור חוקי משחק שיצרו שיווניות יחסית לדגם הספורט האירופי.

    

   השוואה לספורט המקצועני בארה"ב לא נכונה כיוון ששם יש קבוצה אחת לשוק בעל אוכלוסיה של כל מדינת ישראל ואז אפשר ליצור שכר מקסימום ושיתוף הכנסות. לפי הדגם האמריקני יש מקום רק לקבוצה אחת או שתיים בישראל.

    

   בדגם האירופי יש מקום לליגה מקומית ולליגה יבשתית לקבוצות העילית. גם במדינות אירופיות יש שכבת קבוצות עילית שלא מתחלפות. ישראל קטנה ויש בה מקום מקסימום לשתי קבוצות על.

    

   לא רק בכדורסל אלא בהכל.

     24/10/09 21:57:

   בתוך ים המלל שנשפך על הפרשה הזו, קראתי את בורוביץ גם אני, ודי בשקיקה, בגלל הכנות ובגלל האמירה האישית. גם מה שאתה כתבת מרתק לדעתי. השבוע אנו פותחים במכללה החברתית-כלכלית קורס להתארגנות אוהדי כדורגל שבעצם נוצר בגלל המציאות הזו שאתה מתאר. המכללה היא מלכ"ר שמלמדים בו בהתנדבות כ-470 מרצים, המנגיש ידע בנושאים חברתיים-כלכליים, ורוב רובה של פעילותו נעשית ע"י מתנדבים. הקורס מתחיל ביום רביעי. http://www.sea.org.il/45613/%d7%9b%d7%93%d7%95%d7%a8%d7%92%d7%9c%2d%d7%95%d7%a9%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%99%2d%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%aa%d7%99

     24/10/09 21:51:

     24/10/09 20:59:

   ומילות השיר " ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים עכשיו ת'לב " מקבל משמעות חדשה ......
     24/10/09 15:18:

   צטט: דויד קאופר 2009-10-24 12:54:20


   נוקב ואמיתי.
   פני המדינה כפני מכבי.
   פני הנהגת המדינה - כפניו של שמעון מזרחי.
   מצב המדינה - כמצבה של מכבי (וזו המסקנה הקשה והמדאיגה ביותר).
   הערה: למכבי יש את פדרמן, שנותן לה סיכוי כלשהו לשפיות. למדינת ישראל - אין.

    

    

   בהחלט נוקב.

   נוגע בכל נקודה רגישה .. כואבת.

   זה לא רק ספורט, זה אנחנו.

     24/10/09 15:04:
   לדעתי מוחמצת כאן נקודה חשובה, שלא קשורה בהכרח למכבי ת"א. העובדה ששר הפנים מעניק באופן אישי תעודת זהות לשחקן כדורסל בזמן שביתה במשרד הפנים בעוד אנשים אמיתיים עם מצוקות אמיתיות מושלכים מכל המדרגות מקוממת ומרגיזה ללא קשר לקבוצה בה משחק השחקן. כל הסיפור של "זכיות באליפות במשך 40 שנה ברציפות" הוא חומר למתקדמים ששמור רק לאנשים שמתעניינים בכדורסל. השאלה האמיתית היא איך זה שמופע של 10 אנשים המחולקים לשתי קבוצות שמנסות לסחוב כדור זו מזו כדי לזרוק אותו לתוך רשת, הפך לעסק שמגלגל מליונים, סליחה, מליארדים ומשפיע על פוליטיקאים.
     24/10/09 12:54:

   נוקב ואמיתי.
   פני המדינה כפני מכבי.
   פני הנהגת המדינה - כפניו של שמעון מזרחי.
   מצב המדינה - כמצבה של מכבי (וזו המסקנה הקשה והמדאיגה ביותר).
   הערה: למכבי יש את פדרמן, שנותן לה סיכוי כלשהו לשפיות. למדינת ישראל - אין.
     24/10/09 11:40:

   צטט: davidpadi 2009-10-23 13:54:44


   ועוד דבר...

   במשך שנים היו תמיד מס' קבוצות בגביעי אירופה השונים - מכבי בגביע אירופה ועוד כמה קבוצות ישראליות בגביע קוראץ' או מחזיקות גביע או יול"פ וכו'...

   איכשהו, תמיד מכבי הייתה פחות או יותר בטופ של המפעל, כאשר אי עלייה לפיינל פור נחשבת כישלון במשך שנים, בעוד שאר הקבוצות הישראליות דישדשו בחלק התחתון של הבתים שלהם. על שופטי אירופה אי אפשר לומר שהם מכרו משחקים. בקיצור, מכבי, עד השנים האחרונות, תמיד הייתה רמה אחת מעל השאר, ואירופה מוכיחה זאת. בשנים האחרונות, הפלא ופלא, החלו קבוצות אחרות בישראל לקחת גביעים ואליפויות, אז מה - הבנק של מוני הפסיק לפעול, הרי ידוע לנו שהוא רק גדל בשנים האחרונות, אז מה קרה?

   צר לי להרוס לכולם את תיאוריות הקונספירציה המסעירות שלהם אבל, באמש'כם, עזבו אותכם, הכל בולשיט... 

   "הכל בולשיט" - שתי מילים שמתמצתות תפיסה שלמה - "עזבו אתכם משמונצים ופיצ'קריי, תנו למכבי לנצח, כל עוד אין הוכחות בכתב, תהיו בשקט". ת'שמע, חבר, אף אחד לא חולק על זה שמכבי לאורך כמעט כל 40 השנה האחרונות הייתה בכמה רמות מעל הליגה כאן. פארקר ושארס היו טובים לא בגלל הכסף ששמו בפנאניה. אף אחד לא חולק גם על כך שעל רבות מקבוצות הכדורסל שהתחרו במכבי ניתן היה להעביר קורס "10 צעדים להבטחת כישלון קולוסאלי". זאת לא הנקודה של הפוסט (לדעתי).

   אותי מפליאה כרגע בעיקר ההתגוננות וההתקרנפות של מחנה מכבי, שבימי הצלחות מכיל מליוני אוהדים מקומיים, ובימים כאלו מצטמצם לכדי גרעין קטן והמון "פעם אהבתי, היום רק רואה משחקים ביום חמישי" מסביב (כאילו שבזמן האהדה החבר'ה האלה נסעו לראות משחקים בנהריה ובאשקלון). לו הייתי אוהד הייתי מרגיש מרומה. מרומה מהסיפורים הרומנטיים על הקבוצה של המדינה, שכולם רוצים לשחק בה. מרומה מהמיתוס שנבנה על גב פנאן, מיתוס "אהבה ללא תנאי", שהתגלה כשקרי, מרומה מכך שש. מזרחי הכל יכול ממשיך לשקר לי בפרצוף ולטעון שאין כלום, שאף אחד לא ידע, וכד'.

   השאלה היא לא האם מכבי הייתה יותר טובה, השאלה היא למה מכבי היתה יותר טובה. אז נכון - היו שחקנים יותר טובים, ניהול יותר מקצועי, מחוייבות גדולה, הכל, אבל יחד עם זה הייתה גם התנהלות כוחנית ודורסנית, רמיסת חלשים באמצעים מפוקפקים, השתקה והסתרת ביקורות וכשלים, התווית קו ברור של "חבר" ו"אויב" שאסור לחצותו בשום אופן, וכן, מתברר שגם  חלפנויות כספים מפוקפקות מבחינה חוקית ומוסרית. זה מכבי, וזה מלמד הרבה עלינו.  

    

     24/10/09 10:13:


   כתבת כל-כך יפה וביטאת את התחושות של רבים מאיתנו.

   עוד מילדות אהדתי בכל ליבי את מכבי תל-אביב והיו שנים רבות שהיה כל כך כיף לצפות במשחקים והיינו כל כך גאים בקבוצה.

   המדינה השתנתה לנו וגם מכבי-ת"א השתנתה לנו ולרבים מאיתנו קשה לקבל את העובדה העגומה הזאת.

   הקומבינטורים במכבי רק השתכללו עם השנים, כל נגע רע הוא בעל נטיית התפשטות רחבה ואחת הדוגמאות היא פרידה לא יפה של מכבי מכמה שחקני עבר שלה שהיו פאר המועדון.

   כנראה שלב-חם ופועם כבר אין שם הכל עסק קר ומתוקתק.

     23/10/09 20:07:

   אישי. עצוב. נכון. אין מה להגיד.

   אין מה לעשות?

     23/10/09 18:43:

   מוני פנאן כמשל.כמשל למה שכתבת.

   http://cafe.themarker.com/add.php?typeid=4&parentid=1282235&qt=4&q=8824013

    

    

     23/10/09 18:16:

   עצוב כמה שזה נכון ועוד יותר עצוב הוא שכל כך הרבה אנשים ידעו אמת או חצי אמת על מה שקורה שם ושתקו. שתקו!!!!

   למה - כי זו הקבוצה של המדינה עאלק, כי פחדו מהשררה של הדון-שמעון. 

   אסור, פשוט אסור לתת לסיפור הזה לגווע. צריך לפמפמם אותו עוד ועוד ועוד ועוד....

   כל כך הרבה פעמים קרו כל כך הרבה מקרים סביב הקבוצה הזו, אבל תמיד תמיד המאפיה בצהוב בראשות אותו עו"ד בזוי יכלו להוציא את הקבוצה הזו נקיה כמו חולצה שיצאה עכשיו ממכונת כביסה בהרתחה. אותו עו"ד הינו מופת בלהראות איך מכבסים את הכביסה בתוך הבית והנה הגיע לו המקרה הזה, בו הוא לא יודע איך לאכול את המצב הנתון החדש....

   פוסט מעולה.

   הלואי שיפתח את העיניים לכמה אנשים במדינה הזו....

     23/10/09 17:40:

   צטט: davidpadi 2009-10-23 17:05:45

   צטט: ג'ון ג'יי סאליבן 2009-10-23 15:10:23

   צטט: davidpadi 2009-10-23 13:54:44


   ועוד דבר...

   במשך שנים היו תמיד מס' קבוצות בגביעי אירופה השונים - מכבי בגביע אירופה ועוד כמה קבוצות ישראליות בגביע קוראץ' או מחזיקות גביע או יול"פ וכו'...

   איכשהו, תמיד מכבי הייתה פחות או יותר בטופ של המפעל, כאשר אי עלייה לפיינל פור נחשבת כישלון במשך שנים, בעוד שאר הקבוצות הישראליות דישדשו בחלק התחתון של הבתים שלהם. על שופטי אירופה אי אפשר לומר שהם מכרו משחקים. בקיצור, מכבי, עד השנים האחרונות, תמיד הייתה רמה אחת מעל השאר, ואירופה מוכיחה זאת. בשנים האחרונות, הפלא ופלא, החלו קבוצות אחרות בישראל לקחת גביעים ואליפויות, אז מה - הבנק של מוני הפסיק לפעול, הרי ידוע לנו שהוא רק גדל בשנים האחרונות, אז מה קרה?

   צר לי להרוס לכולם את תיאוריות הקונספירציה המסעירות שלהם אבל, באמש'כם, עזבו אותכם, הכל בולשיט... 

    

   זכותך לחשוב ככה. אני חושב שאתה מחמיץ את הפואנטה לחלוטין, כי היא לא קשורה לכדורסל או להישגים ספורטיביים בכלל.

    

   אם הבנתי נכון הבעיה היא, בתמצית, קפטליזם דורסני. אבל מה האלטרנטיבה? בתור יוצא קיבוץ אני יודע שלסוציאליזם הבעיות שלו. ברגע שיש תחרות חופשית אז המתחרה החזק ובעל המשאבים הגדולים ביותר מנצח. בכדורגל זה אותו הדבר. והאמת שאני מסכים איתך בחלק גדול מהפוסט שלך, אבל אי אפשר לשפוך את המים עם התינוק. מכבי זה ארגון דורסני אבל זה גם ארגון מקצועי ביותר שמגיע לו גם קרדיט על חלק מההישגים שלו. אי אפשר לבוא עכשיו, אחרי שהוא העניק לאנשים רבים במדינה רגעים יפים רבים עם זכייותיו בגביע אירופה ולהתחסד ולטעון שהכל מושחת. זה הכי קל אבל זה חוטא לאמת.

    

   האלטרנטיבה של קפיטליזם דורסני היא רגולציה ואכיפה חזקים וגם, סליחה על המלה, מוסר אישי. הבנה שגרידיות מעשירה את הכיס הפרטי שלך אבל יכולה בשלב מסויים להרוס את הסביבה שאתה חי בה. אם הבית של ךנקי כי זרקת את האשפה מהחלון, זה יחזור אליך כשתצא מהבית.

    

   באנ.בי.איי יש לא רק שכר מינימום אלא גם תקרת שכר. ויש דראפט ולוטרי ועוד הרבה איזונים ובלמים שמנעו מצב שבו קבוצה תתפח פער משמעותי מאחרת במשאבים ובפוטנציאל. הגדולה של ליגת הספורט האמריקאי במדינה הכי קפיטלסטית בעולם זה שיש בו רגולציה עם מוטיבים סוציאלים. אבל באנ.בי.איי אם השופט מרחיק את המאמן, השופט שגה ולא חייבים לצאת מהמגרש. לפחות בתנאי שהמאמן הוא פיני גרשון.

    

   הבעיה שלי היא קודם כל עם המדינה, שאיפשרה לארגון כזה לגדול למימדים מפלצתיים. הבעיה הכי קשה של המדינה לדעתי היא ברגולציה חלשה ובאכיפה חלשה. מכבי הגיעה לאן שהגיעה כי יש מאחוריה 30 שנה של שידורים בערוץ 1, עם 90 אחוזי רייטינג. לא היה את זה להפועל תל אביב או להפועל רמת גן ותראה איפה אלה ואיפה אלה היום. היא הגיעה עם קפיטליזם דורסני שמתבסס על העקרון של לשמור על החוקים ביד אחת ולנצל את הכוח כדי לשנות את החוקים לנוחיותם ביד השניה. והכי קל לציית לחוקים תפורים לפי מידה. זה ממשיך הלאה לקידוש ערך הנצחון על פני הכל. על פני ההנאה, על פני הזהות של הקבוצה עם האוהדים שמממנים אותה (מתי בפעם האחרונה מכבי נהנו מלקחת אליפות? הם הרי בעצמם מודים שזה יותר הקלה כי נמנע הכישלון. ומה הקשר בין לאמפה ולאזמה לשער 9 היום? העיקר שננצח את גלבוע גליל במחזור 5). ובעיקר היא דוגמה, לדעתי קיצונית אלימה ובולטת, לכמה מעוותת ההתנהלות שלנו, כאזרחים וכאוהדים.

    

   לפני שלוש שנים יובנטוס הואשמה בהטיית משחקים. היא הורדה ליגה, התחילה את העונה בליגה השנייה במינוס תשע נקודות ונשללו ממנה שתי אליפויות. ואיטליה זה לא מקום לא מושחת. מה יקרה פה? בוא נמתין עוד 4-5 שנים ונראה איך שני שעירים לעזאזל יוצאים בעונש על תנאי במסגרת עסקת טיעון והעולם במנהגו ינהג. איך יורידו את מכבי ליגה אם ליגת העל היא גוף פרטי ששייך למנהלת? ואם יורידו, זה יפריע לה להמשיך לשחק ביורוליג? הרי היורוליג הוא גוף פרטי שבפועל אין לו זכות קיום בלי מכבי.

    

   זה מה שמפריע לי, פה הבעיה, על זה הפוסט מדבר. התארים של מכבי הושגו כי על המגרש היא כמעט תמיד הייתה טובה יותר מהקבוצות היריבות שלה. אבל איך היא הגיעה למצב הזה? היא הייתה עשירה יותר מכולם יחד, מגובה בתמיכה של צמרת השלטון וההון לדורותיו ונהגה בכדורסל ובחברה הישראלית כבתוך שלה.

    

     23/10/09 17:05:

   צטט: ג'ון ג'יי סאליבן 2009-10-23 15:10:23

   צטט: davidpadi 2009-10-23 13:54:44


   ועוד דבר...

   במשך שנים היו תמיד מס' קבוצות בגביעי אירופה השונים - מכבי בגביע אירופה ועוד כמה קבוצות ישראליות בגביע קוראץ' או מחזיקות גביע או יול"פ וכו'...

   איכשהו, תמיד מכבי הייתה פחות או יותר בטופ של המפעל, כאשר אי עלייה לפיינל פור נחשבת כישלון במשך שנים, בעוד שאר הקבוצות הישראליות דישדשו בחלק התחתון של הבתים שלהם. על שופטי אירופה אי אפשר לומר שהם מכרו משחקים. בקיצור, מכבי, עד השנים האחרונות, תמיד הייתה רמה אחת מעל השאר, ואירופה מוכיחה זאת. בשנים האחרונות, הפלא ופלא, החלו קבוצות אחרות בישראל לקחת גביעים ואליפויות, אז מה - הבנק של מוני הפסיק לפעול, הרי ידוע לנו שהוא רק גדל בשנים האחרונות, אז מה קרה?

   צר לי להרוס לכולם את תיאוריות הקונספירציה המסעירות שלהם אבל, באמש'כם, עזבו אותכם, הכל בולשיט... 

    

   זכותך לחשוב ככה. אני חושב שאתה מחמיץ את הפואנטה לחלוטין, כי היא לא קשורה לכדורסל או להישגים ספורטיביים בכלל.

    

   אם הבנתי נכון הבעיה היא, בתמצית, קפטליזם דורסני. אבל מה האלטרנטיבה? בתור יוצא קיבוץ אני יודע שלסוציאליזם הבעיות שלו. ברגע שיש תחרות חופשית אז המתחרה החזק ובעל המשאבים הגדולים ביותר מנצח. בכדורגל זה אותו הדבר. והאמת שאני מסכים איתך בחלק גדול מהפוסט שלך, אבל אי אפשר לשפוך את המים עם התינוק. מכבי זה ארגון דורסני אבל זה גם ארגון מקצועי ביותר שמגיע לו גם קרדיט על חלק מההישגים שלו. אי אפשר לבוא עכשיו, אחרי שהוא העניק לאנשים רבים במדינה רגעים יפים רבים עם זכייותיו בגביע אירופה ולהתחסד ולטעון שהכל מושחת. זה הכי קל אבל זה חוטא לאמת.

     23/10/09 16:35:
   חבל שכל-כך דייקת. לא כיף לקבל תמונת ראי בפרצוף. ועוד בשבת.
     23/10/09 15:10:

   צטט: davidpadi 2009-10-23 13:54:44


   ועוד דבר...

   במשך שנים היו תמיד מס' קבוצות בגביעי אירופה השונים - מכבי בגביע אירופה ועוד כמה קבוצות ישראליות בגביע קוראץ' או מחזיקות גביע או יול"פ וכו'...

   איכשהו, תמיד מכבי הייתה פחות או יותר בטופ של המפעל, כאשר אי עלייה לפיינל פור נחשבת כישלון במשך שנים, בעוד שאר הקבוצות הישראליות דישדשו בחלק התחתון של הבתים שלהם. על שופטי אירופה אי אפשר לומר שהם מכרו משחקים. בקיצור, מכבי, עד השנים האחרונות, תמיד הייתה רמה אחת מעל השאר, ואירופה מוכיחה זאת. בשנים האחרונות, הפלא ופלא, החלו קבוצות אחרות בישראל לקחת גביעים ואליפויות, אז מה - הבנק של מוני הפסיק לפעול, הרי ידוע לנו שהוא רק גדל בשנים האחרונות, אז מה קרה?

   צר לי להרוס לכולם את תיאוריות הקונספירציה המסעירות שלהם אבל, באמש'כם, עזבו אותכם, הכל בולשיט... 

    

   זכותך לחשוב ככה. אני חושב שאתה מחמיץ את הפואנטה לחלוטין, כי היא לא קשורה לכדורסל או להישגים ספורטיביים בכלל.

     23/10/09 13:57:
   איזה יופי של פוסט, מכבי באמת משקפת דפוס התנהלות שכיח כאן ולא רק כאן ועכשיו... שכל אחד יתנהל קצת אחרת בצלחת שלו.
     23/10/09 13:54:


   ועוד דבר...

   במשך שנים היו תמיד מס' קבוצות בגביעי אירופה השונים - מכבי בגביע אירופה ועוד כמה קבוצות ישראליות בגביע קוראץ' או מחזיקות גביע או יול"פ וכו'...

   איכשהו, תמיד מכבי הייתה פחות או יותר בטופ של המפעל, כאשר אי עלייה לפיינל פור נחשבת כישלון במשך שנים, בעוד שאר הקבוצות הישראליות דישדשו בחלק התחתון של הבתים שלהם. על שופטי אירופה אי אפשר לומר שהם מכרו משחקים. בקיצור, מכבי, עד השנים האחרונות, תמיד הייתה רמה אחת מעל השאר, ואירופה מוכיחה זאת. בשנים האחרונות, הפלא ופלא, החלו קבוצות אחרות בישראל לקחת גביעים ואליפויות, אז מה - הבנק של מוני הפסיק לפעול, הרי ידוע לנו שהוא רק גדל בשנים האחרונות, אז מה קרה?

   צר לי להרוס לכולם את תיאוריות הקונספירציה המסעירות שלהם אבל, באמש'כם, עזבו אותכם, הכל בולשיט... 

     23/10/09 13:40:


   פוסט יפה מאוד, אבל בכל הכבוד, מה שקורה היום בתקשורת ובציבור זה בדיוק מה שאתה מתאר כביכול שמכבי עושה - רק הפוך. אני ממש לא אוהד של מכבי, בטח שלא בליגה. פעם הייתי קצת, בגביע אירופה, והיום זה כבר פחות מעניין אותי. אבל, הנסיון לתאר את האליפויות של מכבי כפועל יוצא של שחיתות בלבד זה פשוט מניפולציה שנובעת מקנאה והתבכיינות של אוהדי קבוצות אחרות, כמוך, ובמובן זה, זה לא פחות "תאב בצע", מניפולטיבי ושקרי ממה שמכבי לכאורה עושים. אין שום הוכחה לכך שהשופטים מכרו משחקים, וממילא לא קל למכור משחקים, זה לא דבר שעושים ואי אפשר להבחין בזה. מדובר ב 20 שנה של אליפויות, וחוץ מזה, מה, גם באירופה השופטים מכרו משחקים? גם את גביעי האירופה שפיני גרשון זכה בהם עם שאראס צריך לקחת, כי השופטים באירופה השקיעו ב"בנק של מוני"? תעשו לי טובה, חבר'ה, תרדו מהעצים...

   כל ההתבכיינות הזאת של "אכלו לי, שתו לי, רימו אותי, גנבו לי אליפות, כולם מושחתים" היא לא פחות ישראלית מתאוות הבצע שאתה מתאר. נכון, זה לא שחור ולבן ואיפה שיש כסף יש גם, לפעמים, מעשים לא כשרים. אבל, מה היה כאן לא כשר מלבד, לכאורה, העלמת כספים ממס הכנסה?

    

     23/10/09 11:46:


   אין בישראל מקום מזוהם יותר מנוקיה ביום חמישי.

   ההלשנות על בארי לייבוביץ, האורגיות של צ'ובין, הסמים של אולסי, האיומים והשקרים של הדון, הבלות'נטאליזם, קניית העיתונאים והשופטים, שדידת הערוץ הראשון (כספנו) ומה לא.

   גועל נפש - הקבוצה של המדינה.

     23/10/09 11:26:
   כתבה גדולה!
     23/10/09 11:05:

   צטט: batia b 2009-10-23 00:16:52


   פוסט חד ונוקב. היישר לעור הברווז שנהיה לי. כתוב מצוין, כואב ומצוין.

   חבל שכך, אבל זו המציאות. ובעניין הידעו לא ידעו יש לי הרבה מה לומר וגם מעט -

   ואם ידעו? היו עושים משהו? והאם רק שם במכבי ת"א הדברים מתנהלים כך? לא, לא נראה.

   פני הקבוצה כפני המדינה או משהו.

    

    


   כמובן שלא רק שם אבל כמו שאמרת פני הקבוצה כפני המדינה. חוק הוא המלצה, נורמה ניתנת לעיצוב

    

    

     23/10/09 10:35:

   צטט: yunes 2009-10-23 09:37:45

   תודה, פשוט תודה.

   כתבת נהדר, כאילו מהלב שלי ממש. תחליף את "הפועל חולון" ב"הפועל גליל עליון" וקיבלת את הביוגרפיה שלי.

   היום אני כבר לא תמים, יודע שמה שנראה כמו ברווז והולך כמו ברווז הוא ברווז, אבל הפרשה הזו גרמה לי להביט במבט כעוס על ילדותי כג'אנקי של כדורסל - תמימות כזו, מחשבה שאם עוד מאמץ ועוד שתי נקודות של קנדי או ליף ננצח הפעם, כשבדיעבד באותו זמן השופט ששרק לצעדים מופרכים בדקה האחרונה היה מושקע אצל פנאן. והזעם על כך שבמדור ספורט של ידיעות מתעלמים לגמרי מטעויות השיפוט ורק כותבים ש"מכבי שוב הפכה את הקערה על פיה". מה שכן, היום האליפות הבודדת שלקחה גליל עליון נראית מופלאה עוד יותר (גם של חולון כמובן).

   ולמה באמת שנופתע? הכל הרי עובד פה ככה. ראשי ממשלות מעבירים מעטפות עם מזומנים, אז למה שבמכבי, מועדון הישראליות האולטימטיבית, זה לא יקרה? יש משהו נקי כאן במקום הזה? מכבי היא זיקוק הישראליות, ופיני גרשון, מוני פנאן ושמעון מזרחי הם זיקוק המכביזם - השחצנות, הגסות, ה"מגיע לי", מי שלא איתנו נגדנו, מי שמעביר ביקורת הוא אנטי מכבי (ואנטישמי). גוועלד.

    

   גליל עליון היא הקבוצה היחידה שהייתה יותר טובה ממכבי בשנה נתונה וגם הצליחה לקחת אליפות. אבל היו עוד הרבה קבוצות שבשנים נתונות היו טובות יותר (למרות פערי התקציבים), כמו הפועל תל אביב, ירושלים ואפילו אליצור נתניה ושידעת שמה שלא יהיה בסוף זה ייגמר כמו שזה נגמר.

   תודה גם לך

     23/10/09 10:34:

   רקמה של קשרים בין אישיים, שכל אחד מהם קטן ובטח לא פלילי, יוצרת יחד כוח מערכתי שדורס כל מה שברצונו.

   וככל שהכוח המערכתי גדל, כך כבר אין איש שיוכל לומר נגדו דבר.

    

   (מיליונים מתקציבה הציבורי של רשות השידור עברו לכיסם)

    

   ובהחלט יש שמחה לאיד כשזה מתרסק (שיתרסק כבר) - והאיש מתקשה להתרגל למעמד החדש: "לא ידענו..."

    

   וצריך להישמר כי זה צומח מחדש לנגד עיניינו במכבי חיפה כדורגל.

     23/10/09 10:21:
   חזק
     23/10/09 09:37:

   תודה, פשוט תודה.

   כתבת נהדר, כאילו מהלב שלי ממש. תחליף את "הפועל חולון" ב"הפועל גליל עליון" וקיבלת את הביוגרפיה שלי.

   היום אני כבר לא תמים, יודע שמה שנראה כמו ברווז והולך כמו ברווז הוא ברווז, אבל הפרשה הזו גרמה לי להביט במבט כעוס על ילדותי כג'אנקי של כדורסל - תמימות כזו, מחשבה שאם עוד מאמץ ועוד שתי נקודות של קנדי או ליף ננצח הפעם, כשבדיעבד באותו זמן השופט ששרק לצעדים מופרכים בדקה האחרונה היה מושקע אצל פנאן. והזעם על כך שבמדור ספורט של ידיעות מתעלמים לגמרי מטעויות השיפוט ורק כותבים ש"מכבי שוב הפכה את הקערה על פיה". מה שכן, היום האליפות הבודדת שלקחה גליל עליון נראית מופלאה עוד יותר (גם של חולון כמובן).

   ולמה באמת שנופתע? הכל הרי עובד פה ככה. ראשי ממשלות מעבירים מעטפות עם מזומנים, אז למה שבמכבי, מועדון הישראליות האולטימטיבית, זה לא יקרה? יש משהו נקי כאן במקום הזה? מכבי היא זיקוק הישראליות, ופיני גרשון, מוני פנאן ושמעון מזרחי הם זיקוק המכביזם - השחצנות, הגסות, ה"מגיע לי", מי שלא איתנו נגדנו, מי שמעביר ביקורת הוא אנטי מכבי (ואנטישמי). גוועלד.

     23/10/09 00:31:

    

    

   תודה, תודה לכולם

    

    

     23/10/09 00:16:


   פוסט חד ונוקב. היישר לעור הברווז שנהיה לי. כתוב מצוין, כואב ומצוין.

   חבל שכך, אבל זו המציאות. ובעניין הידעו לא ידעו יש לי הרבה מה לומר וגם מעט -

   ואם ידעו? היו עושים משהו? והאם רק שם במכבי ת"א הדברים מתנהלים כך? לא, לא נראה.

   פני הקבוצה כפני המדינה או משהו.

     23/10/09 00:15:

   ומזרחי עוד מסתובב חופשי
     22/10/09 23:00:

   איך מיתוסים שעליהם גדלנו מתנפצים בפרצוף

   וקשה להחליט אם כל השנים היינו עיוורים וקיבלנו את מכבי כמובן מאליו

   והתעלמנו מכל המתרחש מסביב כי האמנו שזוהי הקבוצה הלאומית, וכן בבית היינו יושבים כל יום חמישי לראות את המשחק

   לא רצינו לדעת מי מבשל את הדייסה הזאת ובעיקר איך

    

   ועכשיו מתחילים להקיא...

     22/10/09 18:28:

   כתבת כל כך יפה, מדויק, מהודק ונכון, שלא נותר אלא להתעצבן שאתה כל כך צודק ושלא נשאר עוד מה להגיד.

    

     22/10/09 16:26:

   מצוין.

     22/10/09 15:21:

   כואב ונוקב.

    

   אכן, פרצופה של המדינה.

   לא שם לא פה

   יום כן יום לא

   פרופיל

   ארכיון